Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:43 01.07.24 
Хоби, Развлечения
   >> Шантав клуб
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | >> (покажи всички)
Тема Хората  
Автор Лyд (търсещ)
Публикувано23.04.01 19:59



безделници са хора свободни, но и до голяма степен избрали в свободата си да бъдат егоисти. А иначе изборът е това което ни носи свободата, изборът обуславя свободата. И когато избираме ние просто показвачме това че сме свободни. Има свобода има и привидна свобода но за това някой друг път.



Тема Re: За Хоратанови [re: Лyд]  
Автор Mъpи (резервист)
Публикувано24.04.01 09:08



безделници май свободата е да избират основно накъде да прекосят Студентския град - надълго или напряко...

Знам го от опит...
Ако няма кой да пуска парички, избора не е много голям...



Тема имаше една книжканови [re: Лyд]  
Автор Cy (непознат )
Публикувано24.04.01 09:43



"Роб на свободата". Там се разказваше за едни такива безделници. Но до колко изборът, който си мислим че правим, е наистина наш, личен избор и в такъв случай каква ли е тая свобода, дето я носи?



Тема Re: За Хоратанови [re: Mъpи]  
Автор karasko (OnlyTheLonely)
Публикувано24.04.01 10:16



Hahhahhaa. ROFL ;))))

---
all the best freaks are here, please stop staring at me


Тема Re: Хоратанови [re: Лyд]  
Автор mareto (диване)
Публикувано24.04.01 10:18



Има ли избор , няма свобода на духа .

Хайде после ще се аргументирам ....хайде лек ден и усмивки





Тема Re: Свободатанови [re: Лyд]  
Автор Goa (Оптимумист)
Публикувано24.04.01 11:08



е преди всичко фикция. Когато си мислим, че сме свободни в някакво отношение, не е зле да помислим още малко. Защото изборът също е фикция. Колко пъти в живота си сме имали истински избор? Не повече от 2-3 пъти.
А в това, което казва Марето, има рационална нишка. Но май най-приемливо е приемането, че свободата и изборът нямат нищо общо. Или по-скоро изборът да си свободен или не е единственият избор, независимо дали си окован във вериги или се носиш над планини...

П.П. Луд, радвам се, че си тук



Пътят към Рая е постлан с лоши намерения.

Редактирано от Goa на 24.04.01 11:09.



Тема Re: Хоратанови [re: Лyд]  
Автор karasko (OnlyTheLonely)
Публикувано24.04.01 11:15



когато се удариш
в решетките на твойта свобода...


без коментар

---
all the best freaks are here, please stop staring at me


Тема Re: Свободатанови [re: Goa]  
Автор Лyд (хухавел)
Публикувано24.04.01 11:20



И аз се радвам че някой помни ме.



Тема Re: имаше една книжканови [re: Cy]  
Автор Лyд (хухавел)
Публикувано24.04.01 11:23



Тук може би някъде се намества идеята ми за свобода наречена привидна, тази в която винаги вземаме привидните правилни решения и тази в която с почти всеки наш избор избираме някой друг.



Тема Re: Хоратанови [re: karasko]  
Автор Goa (Оптимумист)
Публикувано24.04.01 11:39



Ааа, тва е яко



Пътят към Рая е постлан с лоши намерения.

Тема Re: Хоратанови [re: Goa]  
Автор karasko (OnlyTheLonely)
Публикувано24.04.01 11:41



определено ;)

---
all the best freaks are here, please stop staring at me


Тема Re: Хоратанови [re: Лyд]  
Автор freestyler (tempter)
Публикувано24.04.01 12:00



аре бе,Луд,къде се губиш бе?
Безделниците са затворени в рамките на собственото си безделие.Свободата тук няма нищо общо.Аз също мисля,че правото на избор е правото на свобода.
:)))))



Тема Re: За Хоратанови [re: karasko]  
Автор Mъpи (резервист)
Публикувано24.04.01 14:37



Ще те помоля, караско, да ми разясниш тоя разширен трибуквен акроним, щото пак не те разбрах...





Тема Re: Хоратанови [re: Лyд]  
Автор Mъpи (резервист)
Публикувано24.04.01 14:49



Ако искате се съгласявайте, но за мен да си свободен, значи да си полезен.
Колкото човек е по-полезен за останалите, толкова по-свободен е той сред тях! Затова не мога да се съглася, че безделниците са свободни хора. А изборът на човек е свързан преди всичко с възможностите, които стоят пред него! Ако човек добре осъзнава положението, в което се намира, то той точно знае с каква свобода разполага и тя е реална, а не привидна!



Тема Re: Хоратанови [re: freestyler]  
АвторEx (Нерегистриран)
Публикувано24.04.01 14:53



Naj-svobodni sa horata koito njama kakvo da gubjat...vsichki ostanali - ne sme, kakyvto i izbor da imame....



Тема Re: Хоратанови [re: Mъpи]  
Автор Cy (непознат )
Публикувано24.04.01 14:57



от такова отговорно отношение към околните боли глава

Пък и полезността ти към другите се тълкува от всеки по различен начин... Ти си мислиш, че си много полезен на някого, пък той се моли на ум да го оставиш на мира... И така може да се навреш в един затворен кръг, в който свободата е доста относително нещо...



Тема Re: Хоратанови [re: Mъpи]  
Автор Goa (разцентрован)
Публикувано24.04.01 14:59



Аха, кажи го на робите, дето са строили пирамидите



Пътят към Рая е постлан с лоши намерения.

Тема Наскоронови [re: Cy]  
Автор Mъpи (резервист)
Публикувано24.04.01 15:05



ходих на едно място, където прочетох следната мисъл:
Откакто Финикийците са измислили паричните знаци, въпросът с признателността и решен!
Та преди малко споменах за реалната оценка на човек за собствената му полезност. Колкото и отблъскващо да звучи, най- често тази полезност се мери в пари. Има и други мерки, разбира се, и други мерила, но както казваш, те са по-коварни...



Тема Re: Хоратанови [re: Mъpи]  
Автор mareto (диване)
Публикувано24.04.01 15:06



Мъри , човек не може да бъде постоянен акумулатор на енергия с полезно действие ...станаш ли полезен за другите и осъзнаеш ли го това , ти ставаш и зависим .В смисъл , че твоята свобода става " свобода на конци " - разбираш ли какво имам впредвид .Щом си на тази земя - ти си дошъл тук с мисия . А замислял ли си се , дали изобщо си искал да се появяваш на белия свят , някой питал ли ти е , дал ли ти е свобода да вземеш сам решение искаш ли или не .....Май станаха много въпросите свързани с това .Не приемай моето мнение като нападка към теб ....просто изразявам и аз мнение





Тема Re: Хората !!!нови [re: Лyд]  
Автор V-Пpинцeca нa Mpaka (НейноВисочество)
Публикувано24.04.01 15:07



аз свободно съм избрала да не съм от този вид, наречен Хора защото човеците са малко



Only you will make the brightness dark
@--`--,----

Тема Re: Хоратанови [re: Goa]  
Автор Mъpи (резервист)
Публикувано24.04.01 15:09



Да, това може да се брои зе изключение, макар, че могат да се направят някои опити да се обясни и това явление от гледна точка на полезността...
Все пак има си причини, поради които са станали роби. Или те, или предците им не са били достатъчно полезни в опазването на страната си...



Тема Re: Хоратанови [re: Mъpи]  
Автор freestyler (tempter)
Публикувано24.04.01 15:12



разбрах те,Мъри, какво казваш.
обаче това в един аспект е вярно,в друг не.
когато човек прави много за другите/заменям го с 'близките'/,то той има моралното и изконно право на свободни действия спрямо тях/родителско-семеен кодекс/......обратната връзка обаче се губи.....
когато правиш много за другите и те го оценяват и приемат,то ти градиш авторитет.Авторитетът обаче,върви в комплект с чувство за отговорност,а то доста ограничава свободата.ако добавя още една думичка в твоята фраза ще се получи следното;
Колкото човек е по-полезен за близките си,толкова е по-свободен да изисква от тях.
съгласен?

Редактирано от freestyler на 24.04.01 15:20.



Тема Re: Наскоронови [re: Mъpи]  
Автор Cy (непознат )
Публикувано24.04.01 15:12



на интересни места ходиш...:)) Горките финикийци, с какво останаха в ума на хората


А да си мериш собствената полезност в пари?!! Не съм съгласна, ама хич Щото се набутваме в едни пазарни закони и отношения, които не ми се ще да прилагам спрямо човешката личност... ъъъ, обърках се. Както и да е- ако мериш колко еди какво си си произвел за деня- хубаво, ама полезността на индивида не се измерва само с материалните придобивки... I hope so



Тема Re: е да нонови [re: Mъpи]  
Автор V-Пpинцeca нa Mpaka (НейноВисочество)
Публикувано24.04.01 15:12



Винсент Ван Гог е умрял от глад /защото си е изхарчил финикийските знаци за плантна и бои/
а сега всички са му адски признателни, че една картинка по 100 000 000 USD се продава да му бяха признателни по преди ?



Only you will make the brightness dark
@--`--,----

Тема така е,обаченови [re: Ex]  
Автор freestyler (tempter)
Публикувано24.04.01 15:15



винаги има какво още човек да загуби./в контекста на свободата/
идеална свобода не съществува според мен.тя е нещо като вечната любов.

за това се уповаваме на правото на избор.все пак то е най-идеалната свобода в неидеалния ни свят.



Тема Re: е да нонови [re: V-Пpинцeca нa Mpaka]  
Автор (тук-там)
Публикувано24.04.01 15:18



тц
просто преди полезни и признателни са били други неща
кво се вика - родил се преди времето си
мъри е по-прав

§§


Тема Re: така е,обаченови [re: freestyler]  
Автор Goa (разцентрован)
Публикувано24.04.01 15:20



Не само че не съществува идеална свобода, ами и относителната е много ограничена. Първо, от физическите параметри на личността, и оттам нататък още от хиляди неща...

Пътят към Рая е постлан с лоши намерения.


Тема Re: Маре,нови [re: mareto]  
Автор Mъpи (резервист)
Публикувано24.04.01 15:20



нито мога да ти се обидя, нито пък някога ще си помисля, че ме нападаш злостно! Ако можеше някой да ме пита искам ли да се появя на белия свят, със сигурност бих отговорил, че искам! Та ако това е първият тест за свободна воля, да, аз съм се появил с желание на тоя свят! Съмнявам се обаче, някой да ми е поставял мисия предварително. Това, което правя по настоящем, е в голяма степен мой личен избор и смея да твърдя, направен в голяма степен свободно.
Карайки така отзад напред, ще спомена още веднъж, че човек не трябва да бъде безсмислено полезен, както може би си ме разбрала. Както казах и на Су,
полезността си има мярка и тя се материализира на момента, така, че това, от което ти се опасяваш, не може да се случи.



Тема Re: така е,обаченови [re: Goa]  
Автор freestyler (tempter)
Публикувано24.04.01 15:24



еми нали за това имаш уста,ръце,ако щеш и ник-нейм!-за да разчупиш параметрите.......



Тема Re: така е,обаченови [re: Goa]  
Автор V-Пpинцeca нa Mpaka (НейноВисочество)
Публикувано24.04.01 15:25



ами идеалната свобода ти е е "в главата"
там никой не може да влезе или да те ограничи



Only you will make the brightness dark
@--`--,----

Тема Re: така е,обаченови [re: freestyler]  
АвторEx (Нерегистриран)
Публикувано24.04.01 15:26



razbira se, che ne syshtestvuva :-))) v neidealnija ni svyat njama nishto absolutno....... osven vodkata, maybe :-)))



Тема Re: Маре,нови [re: Mъpи]  
Автор Goa (разцентрован)
Публикувано24.04.01 15:27



Добре. Релациите между свободата и полезността са логични и уместни. Но не и идентифицирането на едното с другото. Защото всяко от понятията си носи там какво беше - двата вида смисли - на формата и на функцията ли беше - и макар допирните им точки да са много, недопирните също са много. Типичен пример са източните аскети - те са възможно най-свободни, защото не ги обвързват никакви ограничения от страна на обществото. Обаче са полезни в много тесен кръг от хора - малкото, които имат допир с тях. Искам да кажа, че свободата и полезността имат обратнопропорционално нарастване при нарастване на броя на допирните точки на личността с обществото. Колкото по-обвързан е човек с обществото, толкова по-полезен би могъл да бъде той, но и толкова по-ограничен в действията си. Нещо, което загатна и Фрийстайлър.
Естествено, възможни са и други гледни точки.

Пътят към Рая е постлан с лоши намерения.


Тема Re: така е,обаченови [re: V-Пpинцeca нa Mpaka]  
Автор freestyler (tempter)
Публикувано24.04.01 15:27



може:)
понякога е достатъчно само да почука и му отваряш:))))



Тема Re: Хоратанови [re: freestyler]  
Автор Mъpи (резервист)
Публикувано24.04.01 15:28



В този случай съм съгласен, но той, все пак е частен. Мисълта ми беше за свободата въобще и връзката й с това, доколко полезен е човек за околните и как това се оценява. Не очаквах такава обща реакция от всички и това ме навежда на мисълта, че повечето от нас не са напълно наясно до колко в действителност са полезни на околните и от там, какво би следвало да получат от тях. Повечето хора си мислят, че да си полезен е безплатно... Понякога си мисля, че точно затова не вървим на добре...



Тема Може, моженови [re: V-Пpинцeca нa Mpaka]  
Автор Goa (разцентрован)
Публикувано24.04.01 15:28



Точно това се прави усилено напоследък.
Нали знаеш 1984 - разликата от сегашната действителност е само в това, че Големия брат не е една личност, а информационен октопод.

Пътят към Рая е постлан с лоши намерения.


Тема Re: За Хоратанови [re: Mъpи]  
Автор karasko (OnlyTheLonely)
Публикувано24.04.01 15:30



;-)))

Четирибуквен е бре! -



ROFL - Rolling On Floor Laughting



---
all the best freaks are here, please stop staring at me


Тема Re: така е,обаченови [re: Ex]  
Автор freestyler (tempter)
Публикувано24.04.01 15:30



'Absolute power"
"Absolute perfection"
"Absolute freedom"
"Absolute nature"
голям фен съм на рекламната им кампания:)))))
/Финландия са с нова бутилка вече/
:))))

май естествената и дива природа най-много се доближава до свободата.....но ние не сме от нешънъл джеографик!така де!:))))



Тема Re: Хм искаш да ме убедишнови [re: Xм]  
Автор V-Пpинцeca нa Mpaka (НейноВисочество)
Публикувано24.04.01 15:34



че сега са по "признателни" на изкуството ??????????

ами фактите са точно обратните ......... да знаеш някой художник /че за тях заговорихме/ да се "признава" по този начин, откакато умря Салвадор Дали ?????????????

аз лично не



Only you will make the brightness dark
@--`--,----

Тема Re: Може, моженови [re: Goa]  
АвторEx (Нерегистриран)
Публикувано24.04.01 15:35



Hey, Goa, ne se podcenjavaj...mutirame neprekyrsnato, i na informacionnija oktopod ne mu e tolkova lesno...samoizjazhda se, edin vid...



Тема Re: Може, моженови [re: Goa]  
Автор freestyler (tempter)
Публикувано24.04.01 15:38



абсолютно съм съгласен.
натам отива света.
обяснимо е-където има празни пространства -те се запълват.
айде спирам,че с тази моя теория за празните пространства и борбата за тях онзи ден обяснявах на брат ми междуличностните отношения в едно семейство/той понеже се ожени скоро/:))))
призив и пожелание:
хора,пазете си
личното пространство!



Тема Re: така е,обаченови [re: freestyler]  
АвторEx (Нерегистриран)
Публикувано24.04.01 15:40



ne sme, alas :-((( a i ottam mozhesh da dropnesh edna linija, ako se nalaga :-)))

nie sme ot smoking urbanistic mobilistic virtualized environment...so far, so good :-)))



Тема Re: е да ако го пуснеш да влезе - моженови [re: freestyler]  
Автор V-Пpинцeca нa Mpaka (НейноВисочество)
Публикувано24.04.01 15:41



но това не зачи, че може да промени нещо :)

Only you will make the brightness dark
@--`--,----


Тема Re: Хоратанови [re: Mъpи]  
Автор freestyler (tempter)
Публикувано24.04.01 15:42



ами частен е!и твоят беше частен!
ама ти защо си мислиш,че всички са на различно мнение от теб?!не е така-и Хм дори го потвърди.А аз само те допълних.
Нищо безплатно няма на този свят/и слава богу!!!!/
важното е платеното да е качествено!

ако си полезен може и да ти платят,а може и да платиш.Goa го изрази научно.

но това пак няма общо със свободата.



Тема Re: Наскоронови [re: Cy]  
Автор Mъpи (резервист)
Публикувано24.04.01 15:45



Наистина, ходя и на интересни места, и на скучни такива, но то основно зависи от това какви хора ги обитават. Не знам дали можеш да си представиш,
колко малко са интересните хора в сравнение със задръстените... Откровено ти казвам, че не вярвам въобще на приказките, че сме били най- интелигентната нация. Но това е друга тема...
Може би това, което са ни учили преди, тези ценности, които сме имали, подсъзнателно те възпират да приемеш една така проста и същевременно толкова ефективна идея! Ами с какво друго, освен с пари! Какво да правя, докато чакам, да ми дадат медали? Как междувременно да се отблагодарявам на тези, които ми пекат хляба, отглеждат животни, за да ям месо, да се обличам и така нататък и така нататък... Аз трябва да съм полезен на някого, да получа нещо в замяна и от своя страна да дам на тези, които са ми полезни!
Кое му е лошото?



Тема Re: така е,обаченови [re: Ex]  
Автор freestyler (tempter)
Публикувано24.04.01 15:50



да бе,с тези сателитни телефони:)))))


S.U.M.V.E.:)))))))

нещо обаче липсва в определението и съкращението......
може би Seeking and Destroying......или Absorbing......или Consuming????
ти кажи:))))



Тема Re: За Хоратанови [re: karasko]  
Автор Mъpи (резервист)
Публикувано24.04.01 15:52



Ето, видя ли, и ти се обърка! Трибуквен акроним е IRC, с който ме застреля преди. А това е разширен трибуквен акроним! Питай Дък Лоу!





Тема Re: е да ако го пуснеш да влезе - моженови [re: V-Пpинцeca нa Mpaka]  
Автор freestyler (tempter)
Публикувано24.04.01 15:57



може да промени.........може........



Тема Re: е хубо де :)нови [re: Goa]  
Автор V-Пpинцeca нa Mpaka (НейноВисочество)
Публикувано24.04.01 16:00



така е

но така или иначе повечето "хора" не знаят какво да правят със свободата ако я получат
веднача тичат да се "освободят" от нея



Only you will make the brightness dark
@--`--,----

Тема Re: е да нонови [re: V-Пpинцeca нa Mpaka]  
Автор Mъpи (резервист)
Публикувано24.04.01 16:04



Да, права си, че закъснялото признание струва адски много. Но все пак има две причини, които обясняват това явление..
Първо в тази област на изкуството е необходимо известно време, за да се оцени едно произведение като стойностно, необходимо е и известно количествено натрупване на стойностни произведения, за да нарастне общата им стойност многократно над единичната, и което време за много автори се е оказало по-дълго от живота им...
Другото, по-прозаично обяснение е, че все пак става въпрос за време, в което хората са ценели дребните удоволствия много повече от изкуството, като все пак говорим за изкуство, което не е масово и следователно хората, които биха плащали за него са били единици. Реално погледнато, той не е бил полезен на мнозинството хора, защото те не са имали реална нужда от неговото изкуство!



Тема Re: така е,обаченови [re: freestyler]  
АвторEx (Нерегистриран)
Публикувано24.04.01 16:11



s absorbing sym syglasna...consuming e by definition, taka che njama da go pishem :-)))

za destroying reshi ti :-))) I would say FF - fast forward



Тема Re: Хм искаш да ме убедишнови [re: V-Пpинцeca нa Mpaka]  
Автор (тук-там)
Публикувано24.04.01 16:16



ми и аз така прецених и вместо художник станах икономист


а дали ми е най-любимия и да знаеш само какво ми седи на монитора ..... онова с гала и тигрите - а па тая елена как го е разигравала а

§§

Тема Re: така е,обаченови [re: Ex]  
Автор freestyler (tempter)
Публикувано24.04.01 16:20



samo absorbing:)

bez destroying .......togava-safe-keeping?
:))))



Тема Re: е да ако го пуснеш да влезе - моженови [re: freestyler]  
Автор V-Пpинцeca нa Mpaka (НейноВисочество)
Публикувано24.04.01 16:28



e не може ........... пък

аз като заинатя и ще видиш :РРРРРРРРРРРРРР

Only you will make the brightness dark
@--`--,----


Тема Re: е да нонови [re: Xм]  
Автор Mъpи (резервист)
Публикувано24.04.01 17:02



Благодаря за подкрепата, но исках да кажа, че е било нужно време за да бъде оценен. Той си се е родил точно навреме, това, което не е уцелил е богато наследство. Въпроса беше, че е умрял полезен, но непризнат! Ако се беше родил в заможно семейство, пак щеше да умре неизвестен, само че от старост.



Тема Re: Хм искаш да ме убедишнови [re: V-Пpинцeca нa Mpaka]  
Автор Mъpи (резервист)
Публикувано24.04.01 17:10



Лично аз избягвам да убеждавам когото и да било в каквото и да било, защото
освен, че всеки си има право на собствено мнение, то и поради факта, че всяко действие има определено противодействие, което пък едруга голяма тема.
За изкуството, поне у нас, нещата не са се променили особено от онова време насам и не е чудно, че сегашните художници са на хала на Дали. За тях също важи всичко онова, което казах за признанието на Дали. Някои от тях ще бъдат оценени по достойнство, други забравени. Какво да се прави, риска на професията!



Тема Re:Мъри,нови [re: Mъpи]  
Автор mareto (диване)
Публикувано24.04.01 17:10



аз не говоря за безсмислено полезен ...просто в началото наистина може да ти доставя удоволствие да бъдеш полезен на хората и това да те радва и да го приемаш едни вид , че си свободен / защото ти си направил този избор да бъдеш полезен с нещо на хората / , но в един момент ти сякаш почваш да се чувстваш задължен да правиш нещо / в този смисъл употребих " свобода на конци"/ ....А защо трябва всяко нещо да го подлагаме от материялна гледна точка ? Свободата за " нормалният човек" както се изразяват статистически е нещо като закон , с нейните си алинейки и под...., когато човек "наруши " този закон , моментало бива категоризиран -"луд".Както и да е , нещо се отплеснах , но се сетих пък и друго .Ти каза / аз май яко се вързах на тази реплика/ , че свободата се изразявала в полезноста/ не го цитирам правилно/ , но познавам много хора , които са адски полезни за някой , но те доброжелателно са си предоставили " крилцата на свободата си " на друг човек .Да , те щом са зели такова решение или са направили такъв избор , са били напълно свободни да го предприемат ,но.......тогава за каква свобода говорим - от А до Б , а не в пълният интервал +-безкрайност ?! Мисълта ми е - можем ли да говорим за "хронична " и "перманентна" свобода ?



Тема Re: е да нонови [re: Mъpи]  
Автор mareto (диване)
Публикувано24.04.01 17:30



А сега не е ли така , пак малцина си позволяват да платят за изкуството , но те вече го правят не от гледна точка , ценене на сътвореното , а от снобски манталитет .....Как мислиш кое би направило по - щастлив един човек на изкуството : това , че за картината му / пример с изобр. изкуство/ е заплатена солидна сума и тя виси окачена на стената на коридора на някой знатен господин , който го е направил единствено от представителна гледна точка /соц.статус/ или тя се намира в ръцете на незнаен човек / т.нар. обикновен човек/ , но който наистина се възхищава и цени това , което притежава / докоснал се е до душата на художника/.Май е по - добре беден , но щастлив да си умра , отколкото богат и неразбран .



Тема Re: Маре,нови [re: Goa]  
Автор Mъpи (резервист)
Публикувано24.04.01 17:32



Да, разбира се, че не може да се каже, че двете понятия се припокриват. Всичко започна от това, че възразих против твърдението, че безделниците са свободни хора. Затова твърдя, че за да си позволи човек да е свободен, първо с нещо трябва да е полезен. Примера с аскетите не противоречи на твърдението ми, защото, колкото по-малко иска човек от живота, толкова по-лесно му се сбъдват желанията. Тези хора не търсят свободата в матерялния свят и затова не се нуждаят от никого, следователно, нямат нуждата да бъдат полезни. Тяхната свобода е от съвсем друг тип...
Разбира се, че обвързването е точно обратното на свободата! Но не е необходимо човек да е полезен на цялото общество, за да се ползва от благата му. Всеки си работи във своята сфера, получава полагащото му се признание под определена форма, което му дава правото да ползва благата на цялото общество.
Естествено, в един момент ще възникне въпроса за каква свобода точно говорим. Тогава вече наистина ще има много мнения...





Тема Може би,нови [re: mareto]  
Автор Mъpи (резервист)
Публикувано24.04.01 17:50



разногласията ни идват от това, че всеки разбира свободата по свой си начин.
Но по който и начин да го гледаш, безкрайна свобода няма. Всеки и винаги е "ограничено" свободен. Не би могло и да бъде иначе. Дори и да ги няма човешките закони, които наистина ограничават свободата, то винаги си остават природните и това са двете предпоставки за това ограничение.
Пак ще потвърдя мнението, че полезността не означава свобода. Аз твърдя, че това е условие. Ако ти искаш да направиш нещо, което не зависи от никой, то ти винаги си свободна да го извършиш. Но ако за това нещо ти трябва помощта на някой друг, ти няма да си свободна да го направиш, ако той не ти помогне. И в този момент той става полезен за теб и ти трябва да му се отплатиш с нещо, защото е малко вероятно ти да си му нужна в момента за неговите си цели. Та затова изниква нуждата от материалните неща.

Сега предлагам да си довършим друг път, тъй като се налага да тръгвам.
Чао и приятна вечер на всички!



Тема Re: Хоратанови [re: freestyler]  
Автор Лyд (хухавел)
Публикувано24.04.01 22:28



Най свободни са тези които са избягали от затвора от апатия в който ни вкарва мързела.



Тема Re: така е,обаченови [re: V-Пpинцeca нa Mpaka]  
Автор Лyд (хухавел)
Публикувано24.04.01 22:32



Абе има кой да влезе. Случвало се е, но започвам и да намирам начини да ги изтиквам навънка. Нещото с което могат да се правят най много експерименти е лудоста поради своята разтегливост и като реалност, и като понятие.



Тема Re: Хоратанови [re: Goa]  
Автор Лyд (хухавел)
Публикувано24.04.01 22:38



Да те са били особено свободни. Полезност ми звучи като вид отгговорност, а аз не мисля че трябва да има отговорност освен пред самият теб и този лъчистият вътре в теб.



Тема Re: Хоратанови [re: Лyд]  
Автор master_kn(jk) (5 v BG)
Публикувано24.04.01 23:27



Kvo,sto.Kakvi hora be.Kade gi videhte.Ai stiga be.



be cool...
stay cool...

Its all what I am.

Тема Re: Хоратанови [re: freestyler]  
Автор Mъpи (резервист)
Публикувано25.04.01 08:50



Като казах "частен", имах впредвид по-особен, част от цялото за което говорех. Отношенията в семейството са по-особена материя и по-трудно се дискутират, поради личния им характер. Там също може да се търси критерий за полезност, но наистина е неуместно да се измерва в пари. Затова казах, че е частен случай.
За общия случай наистина бяхме на различни мнения, което е съвсем нормално, и бих казал по-добре, че е така. Но това не значи, че са били на противоположни полюси и за да постигнем съгласие, да кажем, че нашите мнения се оказаха доста сходни.
Като правило, това за безплатните неща си е желязно, макар да си има и изключения. По-важното за мен е да се преодолее това отвращение от комерсиализирането на отношенията между хората. Ето, че някои от нас се смутиха от това, че всичко се плаща и се свежда до пари. Мисля, че звучи отблъскващо, точно поради факта, че не вземаме в предвид точно тая връзка между цената на дадено нещо, матерялно или не, и ползата от него. От там идва и връзката между качеството и цената. Не е толкова важно дали плащаш
за нещо качествено или за нещо некачествено! Важното е да плащаш реалната цена за него! И това си е въпрос на свобода на избор. Но трябва да имаш и съответните възможности.



Тема Re: е да нонови [re: mareto]  
Автор Mъpи (резервист)
Публикувано25.04.01 09:02



За това, което ме питаш, мога само да гадая, но все пак си мисля, че е някаква комбинация от двете, като само от конкретния човек си зависи кое от двете ще натежи в тая смес от противоречиви мотиви и чувства. Както, погледнато и от другата страна, не сме напълно сигурни, че богатите колекционери оценяват картините само по обявената цена и по това кой друг наддава. Лично аз допускам, че все пак влагат и някакво чувство в това, което е различно от суетата и бляскавата показност. А също така допускам, че и самите творци мислят по подобен начин и вярвам, че все пак се радват, когато продават картините си.



Тема нищо лошо няманови [re: Mъpи]  
Автор Cy (непознат )
Публикувано25.04.01 09:41



само дето гледаш чисто материално на нещата. Кое е лошото да се гледа чисто материално на нещата ли? Ами лошо няма, просто по този начин сам си слагаш ограничения на мирогледа, поне аз така мисля. Живота не може да се разглежда само от материалната му страна, защото тя е само върха на айсберга....



Тема Re: нищо лошо няманови [re: Cy]  
Автор mareto (диване)
Публикувано25.04.01 09:46



Не е върха , друго е стъпалото ...



Тема тоест?нови [re: mareto]  
Автор Cy (непознат )
Публикувано25.04.01 10:02



Кое стъпало? Извинявай, не те разбрах





Тема Re: тоест?нови [re: Cy]  
Автор mareto (диване)
Публикувано25.04.01 10:06



Ти спомена за айсберга , но кой имаш в предвид ..аз поне разбрах за айсберга/ пирамидата/ на потребнастотие и за това споменах , че материалното не е върха



Тема а, ненови [re: mareto]  
Автор Cy (непознат )
Публикувано25.04.01 10:26



нямах предвид потребностите конкретно, а живота като цяло и точно това исках да кажа- че живота не е само потребности и тяхото задоволяване, макар че сега като го пиша и нещо взех да се замислям....ох





Тема Re: Хоратанови [re: Mъpи]  
Автор freestyler (tempter)
Публикувано25.04.01 10:38



Съгласен!!!!1



Тема Re: Извинявай,нови [re: Cy]  
Автор Mъpи (резервист)
Публикувано25.04.01 11:41



че ти противореча, но нали си знаем, че всеки си казва мнението, без да ангажира другите с него... Смятам, че истината е точно обратната на това, което твърдиш. Материалното не е върха на айсберга, а точно обратното - то е основата на всичко! Ако я няма основата, се получава точно това, на което му викат "въздушни кули. Ако не стъпиш на матерялното, цялата ти свобода се заключва вътре в съзнанието ти и се подхранва единствено от фантазията, което го намирам за също така ограничаващо...



Тема Изборътнови [re: Лyд]  
Автор Alissaa (антропоморфна)
Публикувано25.04.01 11:46



Винаги има избор (винаги съществуват поне две алтернативи) - но въпросът е дали ни стиска да направим избора, който ни се иска.



Тема Re: Изборътнови [re: Alissaa]  
Автор Mъpи (резервист)
Публикувано25.04.01 11:50



Добре дошла в страната на чудесата!

Ти май си падаш по двойните неща...



Тема Re: Изборътнови [re: Alissaa]  
Автор Psyhea (пристрастен)
Публикувано25.04.01 12:32



Именно в това се състои свободата в най-пълния смисъл на думата. Да се освободиш от страха , т.е. нещо като да си свободен от страха :-)



Тема Re: Изборътнови [re: Psyhea]  
Автор mareto (диване)
Публикувано25.04.01 12:40



Страхът е хубаво нещо ..защо всеки гледа да избяга от него ... не веднъж сам го казвала - Бъди приятел със страха





Тема Re: Изборътнови [re: Psyhea]  
Автор Mъpи (резервист)
Публикувано25.04.01 12:50



Вече, струва ми се, си говорите за вътрешните измерения на свободата. Освобождаването от страха е необходимо, но пък опираме до въпроса за Силата! Именно тя е необходимото условие за Освобождаването. Другото е лесно...



Тема Re: Изборътнови [re: mareto]  
Автор Psyhea (пристрастен)
Публикувано25.04.01 12:51



И в какво точно се изразява приятелството със страха? Каква е целта на това приятелство? :-)



Тема Силатанови [re: Mъpи]  
Автор Psyhea (пристрастен)
Публикувано25.04.01 12:54



А коя сила имаш ти предвид? Силата като воля, силата на съзнанието........



Тема Re: Силатанови [re: Psyhea]  
Автор Mъpи (резервист)
Публикувано25.04.01 13:05



Ами то е много относително, тъй като говорим съвсем общо, но обикновено е нужна силна воля, за да се изправяме пред страховете си. Съзнанието може да ни помогне преди всичко да оценим опасността, пораждаща страховете и оттам да преценим дали да се борим или не...



Тема брях!нови [re: Mъpи]  
Автор Alissaa (антропоморфна)
Публикувано25.04.01 13:47



Споменах само че винаги има най-малко две алтернативи за избор. А пък ти откъде го извади този извод, че си падам по двойните неща - така и не разбрах!



Тема мдааанови [re: Mъpи]  
Автор Cy (непознат )
Публикувано25.04.01 13:57



има два варианта- или наистина мислим различно или влагаме различно значение в думите материално, полезен и т.н.
Чел ли си "Скитникът между звезсите" на Джек Лондон? Е, там е показано доста нагледно какво означава да си наистина свободен, използвайки единствено и само ума си, или фантазията си, ако предпочиташ





Тема Re: мдааанови [re: Cy]  
Автор Mъpи (резервист)
Публикувано25.04.01 14:23



Не съм я чел тая книга, дори не съм знаел, Лондон се е изявявал и като фантаст... Но все пак във фантастиката обикновено става въпрос за една нереална свобода. Имам в предвид точно това, което каза, че се развива най-вече в ума и фантазията на човека. И ограниченията идват единствено от неговите възможности. Но ако поискаш да отидеш и да видиш не звездите, а местата, където е видял и описал Джек Лондон, то тогава ще ти трябва една съвсем друга свобода и тук вече нещата опират до реалността...



Тема Re: брях!нови [re: Alissaa]  
Автор Mъpи (резервист)
Публикувано25.04.01 14:26



Защото си пишеш името с две s и две а...

Затова те заподозрях...



Тема Re: мдааанови [re: Mъpи]  
Автор Cy (непознат )
Публикувано25.04.01 14:31



зависи на коя реалност казваш реалност и на кое ограничение- ограничение... Каквито и материални придобивки да имаш те могат да ти бъдат отнети и ако разчиташ само на тях за свободата си, тогава какво? С тях и свободата ти ще изчезне, така излиза.... Ума ти е единственото нещо, за чиято ограниченост или респективно- свобода сам отговаряш- никой не може да ограничи мислите ти... а и те са единственото нещо, на което си абсолютен пълновластен притежател- никой не може да ти ги отнеме...



Тема Re: така е,обаченови [re: freestyler]  
АвторEx (Нерегистриран)
Публикувано25.04.01 14:33



hmmm....keeping the balance?



Тема Re: Дааа,нови [re: Cy]  
Автор Mъpи (резервист)
Публикувано25.04.01 14:51



няма спор, че умът и фантазията са голямо богатство! Но мисълта ми беше, че ако искаш да си фантазираш не къде да е, а точно там, където Джек Лондон е слушал зовът на Дивото, да се потопиш в оная атмосфера, да дишаш същия въздух, то тогава се нуждаеш от реалната свобода. Разбира се, че е лесно да я загубиш! Затова я смятам за по-ценна!



Тема Re: така е,обаченови [re: Ex]  
Автор freestyler (tempter)
Публикувано25.04.01 15:06



just like a natural libranian:)))))
:)))))



Тема Re: така е,обаченови [re: freestyler]  
АвторEx (Нерегистриран)
Публикувано25.04.01 15:35



heh...ne se setih, kogato go pisah...podsyznanie, kvo da go pravish :-)))

no pyk az ne sym, ot druga strana, a i govorehme za environment modified by us



Тема Re: Изборътнови [re: Psyhea]  
Автор mareto (диване)
Публикувано25.04.01 16:20



Има цел . Значи , всеки бяга от страха , само защото знаем и с години наред ни е натрапвано , че ние сме слаби и не можем да се справим със ситуацията..а обикновено се проявява страха , когато пред нас или ние навлизаме в неизвестното пространство или пък знаем накъде отиваме , но преди това сме попили нечии друг страх , който е бил вече там / в това пространство/
Хех има и друго .Представяш ли си как се чувства страха , като има в предвид че вес се опитваме да го избегнем или пък като е с нас , ние сме на тръни , защото си мислим че ще ни сполети най- лошото....май му е кофти ...един вид той е като "черната овца" на чувствата ни ..басси мамата верно е кофти





Тема ами сега?нови [re: Mъpи]  
Автор Alissaa (антропоморфна)
Публикувано25.04.01 17:05



Ми ако обичах от всичко по 2 - не мислиш ли че щях да съм Ааллииссаа?



Тема Краставицитенови [re: Лyд]  
Автор Див (Ново двайсе)
Публикувано25.04.01 17:23



са доста вкусни тази пролет .... Дали е от амониевата селитра или от киселинните дъждове ? Кой ли може да отговори на този толкова метафизичен въпрос .... Аз съм объркан и линея .....

Спрете Земята! Искам да сляза !


Тема Re: ами сега?нови [re: Alissaa]  
Автор Mъpи (резервист)
Публикувано26.04.01 08:28



Аааамиии, тогова, ще си помисля, че заеквашшш.





Тема Re: Краставицитенови [re: Див]  
Автор Mъpи (резервист)
Публикувано26.04.01 08:31



са толкова вкусни, заради киселото мляко, дето дойде от кравите, дето ядоха трева с обеднен уран....





Тема Re: Дааа,нови [re: Mъpи]  
Автор Cy (непознат )
Публикувано26.04.01 09:51



създадена в този ред ценностна система не причинява ли доста... неприятности? Ако най- ценното за теб е това, което най-лесно се губи, то не си ли осигуряваш по този начин доста безсънни нощи? Хората сме уникални в това отношение- да си създаваме хиляди неща, които да ни тревожат, измъчват, хвърлят в подозрения и тн и тн. И накрая какво- живота свършил...





Тема Неее,нови [re: Cy]  
Автор Mъpи (резервист)
Публикувано26.04.01 11:08



няма опасност да страдам от безсъние. Просто не допускам желанията ми да се превръщат в болезнени амбиции. Естествено, старая се да преценявам рисковете и опасностите, но вголяма степен съ уверен, че мога да се справям с тях и това ми осигурява относително спокойствие. Знам си, че живота един ден свършва и се старая да живея така, че когато този ден наближи, да не съжълявам за това. Тази ценностна система ми носи повече радост, отколкото проблеми и си мисля, че ако имах още един живот, пак бих го уредил по подобен начин...
Ако нямаме тревоги, притеснения, ако не се чувствуваме понякога нещастни, изобщо, ако нямаше емоции, животът би бил твърде дълъг, дълъг и скучен...
Две думечки и за ценните неща... Ми кое е ценно? Което трудно се придобива и това, което лесно се губи... Простичко и ясно...





Тема Re: Краставицитенови [re: Mъpи]  
Автор Див (Ново двайсе)
Публикувано26.04.01 11:46



ма пак си остава доста метафизичен тоя въпрос...



Спрете Земята! Искам да сляза !

Тема приятно е,нови [re: Mъpи]  
Автор Cy (непознат )
Публикувано26.04.01 14:35



когато срещнеш човек, уверен и сигурен в себе си. Наистина.

А че живота без емоции ще е скучен (за дълъг незанм) безспорно е така :)) Но пък нали знаеш какво са казали китайците за нескучния живот



Тема Не знам,нови [re: Cy]  
Автор Mъpи (резервист)
Публикувано26.04.01 17:15



не познавам нито един от тия! Китайците, де!



Тема Re: Не знам,нови [re: Mъpи]  
Автор Cy (новак)
Публикувано27.04.01 08:55



ами те, като искат да ти пожелаят нещо хубаво, ти желаят скучен живот, а пожеланието за живот, изпълнен със събития си е направо проклятие





Тема Не знам за краставиците, обаченови [re: Див]  
Автор Kalinski*** (музата)
Публикувано27.04.01 10:50



в дъждовете има нещо бяло, което ми оставя бели пръски по якето, не много наситени, все едно, че дядо Бог се празни, баси, от скука ме избива на яка простотия.



Тема Далечна енови [re: Cy]  
Автор Mъpи (резервист)
Публикувано27.04.01 17:54



за нас тази логика. Аз лично не знам дали искам да живея 50г. интересно или 100г., но скучно.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.