Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:05 27.04.24 
Общества
   >> На село
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Във връзка с това:  
Автор КироАдминистратор ( )
Публикувано22.08.12 19:58




Тия от вас, които "нямат село", не е зле да си купят къща на село с по-голям двор, докато още на места са по пет за лефче:)



Тема Re: Във връзка с това:нови [re: Киро]  
Автор Mopфиyc (Матричар)
Публикувано23.08.12 14:16



Къщите и земите са евтини, ходенето до там, култивирането и поддръжката им на ниво хич не е.
Имам си, ама на 260 км. нито ми е удобно, нито евтино да ходя често, а за 2 - 3 пъти годишно сметката с поддръжката не излиза.
За инвестиционни цели по-скоро земя в добри региони, хем ще произвежда нещо ако се даде под аренда, хем тепърва се чака там раздвижване.

Welcome to the real world!




Тема Re: Във връзка с това:нови [re: Киро]  
Автор mechedivo (любознай)
Публикувано29.10.12 13:13



Здравейте. Предлага ми се възможност да купя селски имот - къщичка с 4 дка двор, в който има засадени овощни дървета и лозе. Дядото, който е обитавал имота, е починал, и нещата са позанемарени. Но дърветата и големия двор силно ме привличат.
Къщата има нужда от укрепване, защото местността е с високи подпочвени води, но като цяло е сравнително нова, построена на равно и въздигнато място и покривът й е здрав (четох някъде, че една къща започвала да се руши след като й протече покрива). Това, че е само един етаж, ми обясниха, би улеснило укрепването, а и на мен не ми трябва голяма къща.
Лошото е, че е много далече от родното ми място - София, където обитавам стандартна панелка, а къщичката с хубавия двор е в село към Велико Търново. От друга страна, в този край земята била плодородна, казват.

Нямам никакъв опит със земеделските дейности, но имам желание. Обаче, предствавям си, че вече е направена покупката и... какво следва, от къде да започна?! Поради отдалечеността едва ли ще мога да посещавам имота повече от веднъж месечно, а до пенсия имам още осем години! Чак след това ще мога да се заселя там. Не искам да оставам в СФ, а да съм по-близо до природата. Идеята ми дойде, след като прочетох "Анастасия" на Вл. Мегре. И сега само зяпам във Фейсбук групите по пермакултура и природно земеделие, интересно ми е, но на практика нищо не умея.

Дали има хора, които са отишли така, без опит и познания, само с това, което са чели, да са започнали от нулата и да са успели да направят сами зеленчукова и/или овощна градина. Все пак, като се пенсионирам, нали само това ще имам да правя по цял ден. Но възможно ли е, по силите ли е на един човек? Знам, че ще имам съседка, която е "в час" с много неща и ще мога да черпя опит от нея, но като градско чедо ми се иска повече морална подкрепа, защото възрастните ми родители, честно казано, са доста скептични и ме дърпат назад. И се чудя дали тази идея няма да се окаже една хубава фантазия.
Приемам всякакви идеи и препоръки.
:)



Тема Re: Във връзка с това:нови [re: mechedivo]  
Автор бо (пУк)
Публикувано31.10.12 00:15



Добра настройка и план, и да поддръжката от далече е .. меко казано трудна. 4 декара е мнооого голям двор, ма много.

От друга страна няма нищо по хубаво от село, двор, къще, мирис на гора, печки на дърва, градинки и овошки и .. и ..

Опита ми е с два деката и половина двор, на 25 километра от града ми, стига се за 20 минути до там и ходим често. Правихме го десетина години, докато заприлича на хубав.


Овошки много .. орехи .. и малко градинки. Борбата с тревата е трагична, героична и понякога даже комична. Еле напролет. Преминах през всички видове машинки - малки, средни, големи до .. най-големи , на тебе ще ти е нужен трактор или як кръст. Или помощници.
При 4 деката и надалеч от тебе, смятай го за обрасло като джунгла. Овошките ако не ги режеш, варосваш, почистваш година две и .. почват да съхнат и/или подивяват.

Общо взето плана ти е инвестиционен .. не знам колко е изгоден тоз имот, но убеден съм след десетина години, когато ще имаш време за него той ще е доста различен от сега. И тогава ще има изгодни имоти .. та помисли трезво. Тези покупки са по-скоро емоционални, но после поддръжката си е съвсем реална. И скъпа ..

Но пък и емоцията е важна, успех !!



Тема Re: Във връзка с това:нови [re: mechedivo]  
Автор КироАдминистратор ( )
Публикувано03.11.12 23:04



Щом е изгодно и имате възможност - купувайте!
Както обяснявате, щом не е на ниско, инверсионно място - още по-добре! Това например означава, че ще ядете собствени домати още в началото на юни, вместо юли:)
Собствен опит! : )
Но - най-важното: в какво село се намира имотът. Ако селото е в напреднала фаза на мангализация, това значително влошава нещата.
Но и да не е така, един месечен бюджет от порядъка на 30-50 лв минимум за СОТ придава добра стабилност, стига да има добра инфраструктура.
Не се колебайте, аз пътувам почти всяка седмица топлото полугодие към село уикендите -

, но с разходи като за наше село и съм си У ДОМА.

Ако пък всякога благодариш на Бога, ще го умориш от глад и ще го прогониш

Тема според мен -нови [re: mechedivo]  
Автор ceлянинът (европростак)
Публикувано08.11.12 06:37



купувай!
първо укрепи къщата, ако няма тоалетна и баня - направете, засадете нови дръвчета, за тези осем години лозето няма да оцелее, щото иска много грижи...
но - една поляна с овощни дъвчета е добро решение...
тревата през туй време - може да я подарите на някой комшия със животни - да я коси... ако не е качествена - викнете някой да изоре двора и насадете люцерна - тя е енергична храна за селскостопанските животни - като сено, не да се пасе на корен!... и няма да позволи да расте друг буедак /плевели, храсталаци.../
и мойта къща е далеко - 180 км., но се справяме...

пп - щом ще имаш съседка - това е голяаааам плюс!

ппп - па като се пенсионираш - ще си завъдиш кокошчици и козичка, та ще си пиеш прясно козе мляко!

ЕВРОПРОСТАК

Редактирано от ceлянинът на 08.11.12 06:39.



Тема Тъй тъй ..нови [re: ceлянинът]  
Автор бо (aman of you be)
Публикувано20.11.12 22:04





На чужд гъз, и 4 декара, и на 200 километра .. са малко.



Тема Re: Във връзка с това:нови [re: mechedivo]  
Автор гoлямaтa Бeти (golyamata_beti)
Публикувано20.12.12 19:14



И от мен едно рамо :) морална подкрепа. Знаеш ли колко е интересно да започнеш нещо съвсем ново ...супер забавно занимание. Имаш 8г да се учиш И когато отидеш там след пенсионирането ще бъдеш корифей в науката :) Трвата не я мисли. Все ще се намерят хора за пожелаят да я косят за храна на животните. В нашето село в дворовете в които няма цветя , виладжиите викат краваря със стадото и телетата опасат всичко до шушка. Други пък вкарват коне ... и те пасат добре. Но винаги се намират хора които искат да косят за да си хранят животинките. В панелките не се живее. Вече и пътищата са по-добри (благодарим на бащицата) и отиването до Търново не е кой знае какво. Не се отказвай. Ако ли се откажеш точно от тази къща търси друга, но не се отказвай от идеята.

Когато водата стигне до шията, всеки се научава да плува

Тема Re: Във връзка с това:нови [re: гoлямaтa Бeти]  
Автор КироАдминистратор ( )
Публикувано21.12.12 11:34



+1

Две изречения си написъл а толкова много грешки! Тъпънар!


Тема Re: Във връзка с това:нови [re: mechedivo]  
Автор Ecнaф ()
Публикувано03.01.13 22:32



Верятно няма да прочетете какво пиша, понеже сте писали преди повече от два месеца...
Но да си кажа, макар и да нямам никаква представа за "Анастасия" на Вл. Мегре.

1. Макар да съм икномист, на стари години (50+) се убеждавам, че много по-важно е да живеем с удоволствие, отколкото по икономическа целесъобразност.
Ако не си купите това, което душата ви иска, тя така и си умира гладна.

2. Основен проблем, според мен, са родителите.
Едно че са възрастни.. но и друго, че когато са били млади, тяхната мечта е била да се махнат от село. Вашият случай може и да не е такъв, разбира се; но моят е. Искам да кажа, че само вие може да решите по кой път да тръгнете: по своя собствен или по този на родителския скептицизъм.

3. За земеделските дейности единственото важно нещо е желанието.
От две години акълът ми е само в тях и имам успехи, на които ми завиждат и самите селяни. Те може би не се сещат, че почти всичките ми умения са от тях - просто слушам добре и добавям малко здрав разум плюс интернет. Е, и доза ген.

4. Разстояние
Да, това изглежда е третият проблем след парите (понеже, ако ги имахте, щяхте да вземете нещо не по-лошо в Софийско) и възрастта (понеже, ако не брояхте 8 години до пенсия, щяхте да сте вече там и нямаше да има никакво разстояние)
...
Стигам до извода, че за вас е най-добре:
а) да купите нещо, но
б) да е 1 дка максимум и
в) да е близо до София, като близо означава до 50 км.

За себе си например съм решил, че това ще е село Дрен (намира се до Долна Диканя, между Дупница и Радомир) - има и борова гора, и инфраструктура, и през уикендите - без зимните - е пълно с народ, а дори по женска линия имаме рода там. За късмет, магистрала Струма минава оттам и от кръговото на Драгичево до там с кола е... 15 минути. Има си и рейс, и всичко. Земята ражда всичко, за което се сетите по нашите ширини - кеф ти праскови и кайсии, кеф ти сливи, череши или смокини, кеф ти всякакви зеленчуци.
Както навсякъде, водопроводната вода е проблем - но кладенци има в почти всеки двор.

Пък ако се разходите по уличките и разгледате старите къщи, усещането ще бъде като в Боженци.
Има и язовир недалеч - любимо място на уиндсърфистите. И те тека. Има и интернет, но е с пари.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.