Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:01 25.06.24 
Непрофесионални
   >> Училище
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Кажете, нормално ли е това...нови  
Автор apви (шефче)
Публикувано13.07.10 00:27



детето ми сега ще е 6-ти клас.. и трябва да чете Под игото... но какво се получава.. започва се с едно мрънкане.. че има доста думи които не разбира.. на 7-ма страница е вече от две седмица.. не иска и не иска...
Има ли някой сходен проблем.. аз също съм учила По игото и лично на мен не ми се стори толкова трудна книга...


Аз виждам всичко....

Тема Re: Кажете, нормално ли е това...нови [re: apви]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (Quaestor N.R.)
Публикувано13.07.10 23:03



аз четох 'Под Игото' в 5 клас. Сопа му трябва на детето ти.



Тема Re: Кажете, нормално ли е това...нови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор apви (шефче)
Публикувано14.07.10 00:48



И аз тогава съм я чела...
Но знаеш ли кое е най-лошото, което разбрах.. че учителката казала, че ако не им се чете книгата, могат да гледат филма... а нали се сещаш, кое е по-лесно?


Аз виждам всичко....

Тема Re: Кажете, нормално ли е това...нови [re: apви]  
Автор ИCTИHCKATA yниKaлнa® (Заядливка)
Публикувано14.07.10 08:16



Аз лично смятам, че е крайно време, с течение на годините, отношението към ИЗУЧАВАНЕТО на българската литература да претърпи развитие и промяна. Зациклили сме яко в това отношение...

ДА, трябва да си ценим класиците в литературата, но колкото повече едно произведение остава в миналото със своята проблематика и език, толкова повече трябва да се извличат САМО ОСНОВНИТЕ МУ ИДЕИ И ЦЕННОСТИ и да се набляга НА ТЯХ, а не непременно да задълбаваме в задължителното му прочитане или наизустяване. Визирам трудността и досадата на моето дете да се пребори с наизустяването на "На прощаване" от Ботев... стихотворение, пълно с абсолютно непознати и неупотребяеми думи. Времето, което детето хвърли, за да го научи, можеше да бъде употребено за съвсем други, пак литературни домашни задачи, насочени например срещу безумно бедния речник на съвременните деца и пълното им неведение относно развитието на новата българска литература.

Не беше ли достатъчно учителката да прочете веднъж изразително (доколкото е способна

), стихотворението на децата и да ги предизвика да поговорят за ЦЕННОСТИТЕ, които са заложени в него, а не часове наред учениците да се блъскат в наизустяването му?? Това, което трябваше да се наизусти от цялото стихотворение, според мен, е:

пътят е страшен, но славен:
аз може млад да загина...
Но... стига ми тая награда -
да каже нявга народът:
умря сиромах за правда,
за правда и за свобода...


Точно в период, в който децата четат все по-малко и по-малко - задължението да прочетат дебел роман, пълен с ненужни в днешни дни думи, с далечна за тях проблематика, НАДАЛИ би поощрило и научило учениците да четат или би обогатило речника им...


(Да не говорим изобщо за противоречието, което се получава при изучаване на произведение, в което се говори за робство, изедници, "турска черна прокуда", турчин, който " бесней над бащино ми огнище" и пр., а в същото време в часовете по история въпросните 5 века са споменати в половин страничка като време, в което българите са си живяли прекрасно и само дето нямали право да участват във войската и управлението... Едно по-будно дете би се запитало - тия хора, Ботев, Левски и пр, за какво, аджеба, са се борили и дали не са били някви хулигани, бунтуващи се срещу нищото...)


Това е тема за много дълъг разговор, впрочем...

Редактирано от ИCTИHCKATA yниKaлнa® на 14.07.10 11:49.



Тема Re: Кажете, нормално ли е това...нови [re: apви]  
Автор 3лия Xaмcтep (Hamster God)
Публикувано14.07.10 19:08



Аз не го прочетох :D Простоми стана прекалено скучно още в началото. Според мен точно Под Игото не е за под 10 клас xDDD То филма не може да се изгледа без да заспиш 2 пъти, пък книгата съвсем.


ニヨニヨ

Тема Re: Кажете, нормално ли е това...нови [re: ИCTИHCKATA yниKaлнa®]  
Автор apви (шефче)
Публикувано15.07.10 12:12



Знаеш ли, донякъде съм съгласна.. но само донякъде...
Вярно, че има доста непознати думи.. но.. това все пак е обогатяване на речника.. аз направо съм втрещена, колко неща аз съм учила /незнам дали е било правилно/и колко неща детето ми не учи.. а все пак творчеството си е творчество..а и да ти кажа.. на децата сега им е времето да се трудят, да учат и да си обогатяват, както езиковата култура, така и мисленето...
Казвала съм ти и преди, детето ми много чете.. всяка вечер заспива с книга.. но, която тя си иска...
Ботев е поет, който аз лично не го възприемам..но нямам против.. детето да се потруди и да научи нещо наизуст, защото освен всичко друго ще потренира паметта си...
А и друго, което се нервирам... непрекъснато нещо не им е изгодно.. или не разбират, или не им е интересно, а не трябва да е така. Ти предполагам помниш по наше време каква беше дисциплината и колко много се отделяше за учение...
А и това неразбирам, каква е тази нова мода с частните уроци... около мен децата всичките ходят на частни уроци... разбирам че училището не им дава например нужните знания в даден предмет, който искат да развият и научат.. но по 4-5 частни уроци по различни предмети не го разбирам...


Аз виждам всичко....

Тема Re: Кажете, нормално ли е това...нови [re: apви]  
Автор ИCTИHCKATA yниKaлнa® (Заядливка)
Публикувано15.07.10 21:36



Твърде много въпроси натрупа, и все разнопосочни. Същото ще ти кажа - и съм съгласна, и не съм.

Няма никакъв смисъл да се "обогатява" речника на едно дете от 21 век с архаизмите на дяда Вазов. Той и без това е толкова беден, бедният им речник, че по-добре да им натикваме в главите красиви и смислени думички от употребяемия език. Второ - нека учат наизуст, няма лошо, но не точно "На прощаване". Дори Смирненски и Вапцаров биха били по-подходящи за тази кауза. Да не говорим за много съвременни поети, които биха могли да възпитат у учениците красив изказ. Тъпата система на обучение и изпитване с тестове зачеркна разказването в разказвателните предмети, и горките дечица не могат да вържат две думи на кръст в нормално изречение, защото НИКОЙ НЕ ГИ УЧИ НА ТОВА И НИКОЙ НЕ ГО ИЗИСКВА ОТ ТЯХ.

А това, че не им е интересно - казала съм ти го и по-отдавна - имаш късмет с дете, което обича да учи. Поради тази причина не ти се е налагало да се зачетеш из абсурдните им учебници. Ако го беше направила - щеше да ти е ясно защо " непрекъснато нещо не им е изгодно.. или не разбират, или не им е интересно"... Сравняваш с нашето време - ама в него учебниците бяха много по-разбираеми и материалът не беше издърпан от осми в пети клас!!!

За дисциплината не искам изобщо да говорим. Недисциплинираността на децата ни е чисто наш продукт - на родителите им и на времето, в което живеем...

"""Винаги има поне още една гледна точка... """


Тема Re: Кажете, нормално ли е това...нови [re: ИCTИHCKATA yниKaлнa®]  
Автор apви (шефче)
Публикувано15.07.10 22:47



За учебниците си права.. не съм ги отваряла от втори клас.. въобще незнам какво учат...




Аз виждам всичко....

Тема Re: Кажете, нормално ли е това...нови [re: apви]  
Автор ИCTИHCKATA yниKaлнa® (Заядливка)
Публикувано16.07.10 08:18



Противник съм на мнението, че най-важното е "децата да учат". Ей така, самоцелно, колкото да се отчете дейността "учене", и ако не се получи - да размахваме сопите над тези, които "не учат" - т.е. - децата. Според мен по-важно е КАКВО УЧАТ и как им е поднесено ТОВА, КОЕТО УЧАТ. И ако това е сбъркано - сопата трябва да се размахва над образователното министерство и всичките му платени сътрудници.

"""Винаги има поне още една гледна точка... """


Тема Re: Кажете, нормално ли е това...нови [re: ИCTИHCKATA yниKaлнa®]  
Автор apви (шефче)
Публикувано16.07.10 11:01



Аз съм малко на друго мнение.. всяко научено нещо, рано или късно е полезно... аз на дъщеря ми съм обяснила.. че тези знания не са за мен.. за нея са.. тя сега се гради като човек и сама прави избора дали да е неграмотна или да е образована... Грмотност, в смисъл обща култура.. начин на изказване.. речник..правопис и т.н. Лошото е, че се е насочила към математиката и иска да влиза в ПМГ, което за мен е страшно глупаво...но, не споря с нея, каквото иска да прави..
ПП Но Под игото го чете в момента...и интересно, че сега не и се вижда толкова неразбираемо...




Аз виждам всичко....


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.