Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:54 28.04.24 
Непрофесионални
   >> Училище
*Кратък преглед

Тема Как да пренапишем учебницитенови  
АвторУчeничka (Нерегистриран)
Публикувано10.10.08 15:35





много е яко



Тема Re: Как да пренапишем учебницитенови [re: Учeничka]  
Автор WARGREYMON (steel and fire)
Публикувано11.10.08 18:28



На мен пък ми прилоша докато го чета...
Ако приемем, че е написанос крайна ирония - търпи се, макар никак да не е смешно, по-скоро би трябвало да предизвика сериозен размисъл.
Ако е написано сериозно... не знам... просто нямам думи...
Батака в родното училище е толкова голям, че вече е трудно да се намери първопричината под купчината следствия (всичките негативни)



Тема Re: Как да пренапишем учебниците [re: Учeничka]  
Автор LoVe_RuLeS (disparate)
Публикувано12.10.08 18:32



Хубава статия. Засяга доста от проблемите в българското образование. За съжаление системата е остаряла, преподаваният материал не е подбран правилно, няма възможност за практическо приложение на наученото. Последното важи най-вече за часовете по химия, физика, биология. Освен това няма условия за спорт и нормално провеждане на час по физкултура, часовете по информатика и информ. технологии не са достатъчни, да не споменавам и факта, че часът по български език в горните класове (девети и нагоре) е пренебрегнат за сметка на литературата (малоумните литер. анализи; то не бяха в някои Вазови произведения "космоси", "минимодели" и прочие)
Няма да забравя как в 12ти клас един съученик ме помоли аз да му напиша декларация до директора, защото сам не можел. Да не говорим, че доста голям процент излизат след 12-годишно обучение неграмотни.

Българска реалност....



Тема Re: Как да пренапишем учебницитенови [re: LoVe_RuLeS]  
Автор ThunderGoddess (Sacer)
Публикувано22.10.08 12:57



Прпсти хора лесно се управляват. Ученичка, надявам се статията, която си дала, да е пълна ирония, хахах. Прегледах я набързо. Проблема в българското образование не е в подбрания материал, ами във факта, че е прекалено много, според мен трябва да има по-явно изразени профилирани училища, а не като сега - аз съм хуманитарен профил, но уча математика, химия, физика и не знам си какво си. Излиза, че съм хуманитарен профил по име.

. Материала, който се преподава в училище не се влияе от някакви си моди - искали да учат по химия за онези боклуци, с които се помпат фитнес маниаците, но ако си беше научила добре окислително-редуционните уравнения, щеше да разбереш, че химията с която се помпат спортистите ти прецаква здравето. Освен това в девети клас се учат органични съединения, така, че спокойно - и за алкохол ще учите и за разни отровни вещества.
Искам да попитам Love_Rules за какво са му повече часове по български език в горните отделения? Ти прост ли си, какъв си? Българин ли си? До шести клас не се ли научи къде се слагат запетаи и не научи ли местоименията и граматиката на родния език? Аз ги научих, защо да се повтаря всичко на ново. Освен това литературните анализи не са малоумни. Малоумен си ти, понеже предполагам, като повечето ученици ги преписваш от интернет. Ако се имаш за толкова интелигентен, че да ми говориш за реформи в образованието, би трябвало да се справяш с анализите сам. Проблема е в начина на преподаване - дава се тъпия план-тезис и никой не иска мнението на децата, никой не им обяснява как точно се прави ЛИС, а би трябвало. С малко тренировки за самостоятелно мислене скоро човек свиква. Няма да забравя първата година на осми клас като ни дадоха съчинение по непозната досега, неизучавана тема - беше върху едно стихотворение. Всички се опитаха да се сетят за някакви вече назубрени фразички от преди и затова всички имахме лоши оценки. По-късно направихм опит върху друго, непознато стихотворение, но вече учителката ни беше научила как сами да си правим анализа според това, което ние мислим. Втория опит определено беше по-успешен.



Тема Re: Как да пренапишем учебницитенови [re: ThunderGoddess]  
Автордackaл (Нерегистриран)
Публикувано30.10.08 10:46



ше прощавате, ама литературният анализ наистина е нещо малоумно.
и разсъжденията на тема какво е искал да каже авторът



Тема Re: Как да пренапишем учебницитенови [re: дackaл]  
Автор ThunderGoddess (Sacer)
Публикувано30.10.08 12:38



Говорите, по-скоро дрънкате бабини девентини. Съжалявам за грубия език, но смятам жаргона са много по-изразителен от книжовния език. Човека има голям и нагънат мозък, за да го използва, обаче той трябва да се научи да го прави, защото не се раждаме научени. В литературата изградените художествени образи са образи на някакви хора все пак, следователно научавайки се да правим характеристика на литературен герой със всичките му недостатъци и предимства, научавайки се да анализираме грешките му, ние се научаваме да анализираме и грешките на истинските хора, нашите собствени, да правим характеристика на околните, за да не попаднем в техния капан. Анализа е важна част от обучението на всеки ученик, защото излизайки в реалния живот, човек трябва да анализира, където и да е, дори за най-простото житейско нещо. И в крайна сметка, ако смятате, че разсъждението е малоумно и не го разбирате, аз няма какво друго да ви предложа, освен да се върнете в гората, където няма хора, няма общества и няма смисъл от разсъждения.





Тема Re: Как да пренапишем учебницитенови [re: ThunderGoddess]  
Автор LoVe_RuLeS (disparate)
Публикувано31.10.08 21:20



Искрено съжалявам, че чак сега забелязах отговора ти.
Учебният материал не е много, напротив (в сравнение с други страни). Дори в Тунис учат повече, имат матури по всички предмети и съответно излизат от училище със солидна база знания. Това важи и за повечето европ. страни.
В Бг голяма част гледат да изкретат по някакъв начин и да "вържат" по-хубави оценки. Както казва един професор - "училищна булимия". Учат, учат и накрая повръщат всичко / демек колкото да минат изпита, но не остават трайни знания/
За профилираните училища си прав.

Часовете по български са, за да се научат повечето да пишат грамотно. Не знам къде учиш, но в т.нар. СОУ положението никак не е розово, а и както се казва Übung macht den Meister.
Обидите към мен не желая да коментирам. Приемам, че в дадения ден и час ти е било криво и затова си се изразил така.

Поздрави



Тема Re: Как да пренапишем учебницитенови [re: ThunderGoddess]  
Автордackaл (Нерегистриран)
Публикувано19.11.08 13:49



функцията на средното образование е да те научи на правилен правоговор и правопис.
всичко останало е въпрос на личен потенциал и интереси на ученика
ако има искра в него, той ще се самообразова

а литературните анализи водят само до затъпяване.



Тема Re: Как да пренапишем учебницитенови [re: Учeничka]  
Авторelica (Нерегистриран)
Публикувано07.02.09 11:29



ako gi prenapi6at taka 6e gi u4a s kef





Тема Re: Как да пренапишем учебницитенови [re: ThunderGoddess]  
Автор yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано17.02.09 21:44



ИЗВИНЕТЕ, когато се прави литературен анализ, или се пише материал за ползите от него, трябва ли човек да забравя напълно за основни граматически правила, като употребата на кратък и пълен член? Или онова - анализът - не е малоумие, а малоумие е да се спазват граматичните правила??

ИЗВИНЕТЕ.



"Винаги има поне още една гледна точка..."


*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.