Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:42 29.05.24 
Непрофесионални
   >> Училище
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Кратко разяснение за стачката.  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано19.10.07 23:03



Ще прегазя предпазливост и здрав разум и ще обясня на дегенериралите красавци във форума, които са яхнали "вълната на народното недоволство от алчните даскали", за какво става дума:

Уточнение 1: Аз страдам лично от стачката- губя страшно много време, а времето ВИНАГИ е пари

, за да гледам децата си, които не са на у-ще или на детска градина.
Ето какво ми каза днес една учителка с почти 40-годишен стаж и всички възможни следдипломни квалификации и надбавки за години:
Още, когато видях самодоволната физиономия на Станишев да съобщава за постигнатата договорка за 670 лв БРУТНА заплата В ОТРАСЪЛА, казах на мъжа си: Тия ще ни направят на будали, явно "правителството има план" е означавало точно това- да направят тоя финт. Оказах се права. Аз в момента вземам БРУТНО към 550 лв, което означава,че в джоба ми влизат чисто около 380. Това означава, че аз бих вземала 80 лв повече ОТ ПЪРВИ ЮЛИ ДОГОДИНА.

Няма да влизам в някой от другите си профили, за да пусна това мнение, само ще кажа, че г-н министърът, който бе сниман от известен седмичник миналата година да купува вино за любовницата си на стойност една учителска заплата и след това да се усамотяват в тайно любовно гнезденце, все още продължава да е министър.
-Факт. Обществото не видя нищо нередно в това.
Столичните (полу)неграмотни шофьори на градски транспорт дори не прибягнаха до истинска стачка за да отвоюват практически три пъти по-високи заплати от учителите- и обществото не видя нищо нередно в това.
Правителството нагло изманипулира всички вас, вкл. и мен, преди да получа това простичко обяснение на една неподкупна, недаваща частни уроци и вярна на принципите си жена-учителка, каквито вече почти няма, учителка представителка на една група хора, заради които единствено съжалявам,че децата ми не са родени тридесетина години по-рано.
И чието намаляване и изчезване води до неща, които много малко хора от вас осъзнават- и катастрофите на 20-годишни пишлигарчета и чекиджии, които не са изработили скъпите си автомобили и чиято смърт би била дори полезна, ако не влачеха със себе си в небитието и невинни странични хора.
Смешни сте, г-да правителствени неадекватници, защото дори да успеете да изманипулирате масата, фактите остават: Един неграмотен софийски шофьор взема ПОНЕ 3 пъти повече пари от един софийски учител, от когото очаквате вместо вас да направи от отрочето ви някаква личност.

Предупреждавам: В тая тема ще трия без обяснения провокатори и безсловесни твари, поне, докато имам административни права в тоя форум!
Иво.

Другарю генерал, обстрелват ни, какво да правим???

Тема Re: Кратко разяснение за стачката.нови [re: Kиpo]  
Автор Edea (sorceress)
Публикувано19.10.07 23:08



Браво бе

Нямаш си на идея колко съм впечатлена! Поздравления за това мнение!



Тема Re: Кратко разяснение за стачката.нови [re: Kиpo]  
Автор Amorphous (Obersturmfuhrer)
Публикувано19.10.07 23:19



Евала, човече, един съвестен и мислещ гражданин да видя из тези форуми!



Тема Re: Кратко разяснение за стачката.нови [re: Kиpo]  
Автордpyrapчe (Нерегистриран)
Публикувано19.10.07 23:20



По телевизия и радио днес излезе информация, че изпълнителния директор на Асоциация "Родители" ще съди сендикатите за нанесени щети! Българските деца били ощетени от стачката! Тя ... стачката е наистина много болезнена тема! Но далеч не мисля, че единствено и само синдикатите са нарушили правотО на децата на образование! И понеже аз видях в поведението на тази госпожа типичното "казионно поведение", изцяло в услуга на управляващите, ТУК ВИ ПИТАМ : УВАЖАЕМИ БЪЛГАРСКИ РОДИТЕЛИ, СЪГЛАСНИ ЛИ СТЕ С ПОВЕДЕНИЕТО НА ТАЗИ ГОСПОЖА, която ще съди синдикатите? Смятате ли, че ръководената от нея организация /която несъмнено се ползва с авторитет и прилапва средства по разни проекти/ носи с достойнство името "РОДИТЕЛИ"? Аз дълбоко се съмнявам!!! Става дума, че в нашата действителност гражданското общество така и не се състоя! Разни напълно казионни организации сложиха пред името си нещо като "асоциация", "фондация" и прочее, а проблемите ... никой от власт-имащите и сателитите им НЯМА ИНТЕРЕС даже да ги обсъжда! БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ!



Тема Шефът на КНСБнови [re: дpyrapчe]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано19.10.07 23:25



е прекалено тлъст, за да е искрен. И прекалено дълго време е на тоя пост. Затова му нямам доверие. Ирационлно? Съгласен съм. Но Заплатата на 55-годишната учителка, имаща 10 години до пенсия, е 380 лв-факт. Това е почти тавана на таваните в тая сфера.
Убеден съм, че столичен ватман взема чисто 4-цифрена сума. Независимо как е "формулирана". Ако не съм прав, съм готов на романтична вечеря с Евгени Минчев, като представител на второто съсловие, доста типичен, прочее, незнайно защо, набеден за "Пиар номер едно на републиката".
Всъщност, МНОГО характерно за въпросната република.



Другарю генерал, обстрелват ни, какво да правим???

Редактирано от Kиpo на 20.10.07 00:20.



Тема Re: Кратко разяснение за стачката.нови [re: Kиpo]  
Автор(cpeд)нoщeн (Нерегистриран)
Публикувано19.10.07 23:26



Браво! Радвам се, че си на това мнение!

Много глупости се изписаха по темата и има нужда някой да се намеси



Тема Re: Шефът на КНСБнови [re: Kиpo]  
Автордpyrapчe (Нерегистриран)
Публикувано19.10.07 23:30



Тя и Янка не е стока! Те СЪЩО са казионни! Аз обаче съм родител, а не синдикален лидер! Затова критикувам самозванци, които се напъват да ме придставляват! А стачката ... тя е в такава задъдена улица, че ... ми се реве!





Тема цялата нация е така)нови [re: дpyrapчe]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано19.10.07 23:35



Само че, за разлика от смешниците от ВМРО, развяващи байраци като фон на призиви за гласуване за техните лапачи в листите и паразитиращи върху един символ и абревиатура, аз приемам факта, че тая нация вече я нама, практически.
Всъщност и техните лидери го знаят, но експлоатират носталгията тип "Николинка Такърдъкова" и великите македонски "хитове", будещи патриотичните сърца на презрелите дядовци.


Да, бих ограничил временно правото да се изказват на не-родители в тоя клуб, затова и отнех правата на сегашните модератори до края на стачката.

Другарю генерал, обстрелват ни, какво да правим???

Тема Re: Кратко разяснение за стачката.нови [re: дpyrapчe]  
Автор cimbal (разсеян)
Публикувано20.10.07 03:21



Много важно че имало асоциация...
Немат никакво правно основание да съдат когото и да било...
- стачката е законна и не нарушава никакви закони
- секи родител има право да премести детето си в друго училище което не стачкува, т.е. никой не ограничава правото му на образование
- искове за нанесени щети и пропуснати ползи може да има само персонални, т.е. към конкретен учител и от конкретен родител евентуално за некачествено обучение на детето и т.н. но не и защото учителят стачкува щото по закон има право на това и в закона не пише че учителят стачкувайки нарушава нечии права...

P.S. Се едно некой да съди таксиджийте или шофьорите от градския когато стачкуват за това че му се нарушава правото на свободно предвижване...




Тема Re: Евала Киро!!!нови [re: Kиpo]  
Автор cimbal (разсеян)
Публикувано20.10.07 03:25




Ти си истински българин - патриот!!!
Дай Боже повече хора да са като теб!!!




Тема Re: Кратко разяснение за стачката.нови [re: Kиpo]  
Автор Бивш yчитeл (непознат )
Публикувано20.10.07 10:21



И аз да пиша "евалла" "машалла" и "радвам се на такива мнения". Има нужда от мнения на мислещи хора!

Ама вземи отключи темите. И гледам, че си затрил си две противни теми. Много помия и простотии в тях, ама ако може върни ги, показателни са. Нека се изявяват и коментират хората. Така има вероятност, макар и малка, да им просветне нещо в замъглените кратуни!

Пишеше се доста по темата. Дано продължи така, да не стреснат от началството "загрижените родители".

Не мога да пиша нерегистриран. Ако грешката не е в мен, върнете възможността да пишат и нерегистрирани.



Тема Re: Кратко разяснение за стачката.нови [re: Бивш yчитeл]  
Автордд (Нерегистриран)
Публикувано21.10.07 13:03



Във връзка с коментарите за исканите заплати вижте следното: Средната брутна работна заплата за един сектор не е сбор от брутните заплати на работещите в сектора, разделен на броя на работещите. Т.е. не е средно аритметично число. СБРЗ се изчислява по формула. Като заплатите на различните нива/ според трудов стаж и професионална квалификация/ се определят с математическа статистика. И най-важното: 20% увеличение на СБРЗ НЕ Е равно на 20% увеличение на работната заплата. Предполага се, че може да е около 15%. Още нещо - в последното увеличение за юли 2008 се включват и 10 %, които ще получи целия бюджетен сектор. С други думи реалното увеличение само за учителите е минус тези 10 %. Пресметнете сами за какво иде реч. Кой за какво лъже. Синдикатите учителите, а правителството нас.



Тема Re: Кратко разяснение за стачката.нови [re: Kиpo]  
Авторphilipm (Нерегистриран)
Публикувано21.10.07 14:02



Икономическите пролеми не се решават емоционално.
Разбира се, че заплатите на учителите са малки, но това е така защото те отказват да се подчиняват на икономическата и пазарна логика. Когато се преструктурира сектора, което на практика означава поне 50% от тях да бъдат уволнени, ще има високи заплати. Но когато започнат да ги уволняват тогава да видите за какви стачки ще става дума. Тази стачка в момента се превърна в чисто изнудване на останалата част народа и отдавна не е борба за справедливост.

И още нещо, логиката в мнението ти куца, заплати не могат да се повишат на основанието само, защото видиш ли някой друг получавал повече пари. Това е абсурден довод.



Тема Re: Кратко разяснение за стачката.нови [re: Kиpo]  
Автор milena68 (непознат )
Публикувано21.10.07 14:13



Бих искала да допълня и обясня гаврата, която Правителството си направи с нас. Без да можем да се защитим публично. Учител съм. Ние искаме поетапно увеличение от 20% сега, 20% от 1 януари и 20 % от 1 юли в сферата на образованието. Това прави 648, както каза Станишев. Още септември месец правителството каза ще ви дадем 22% и 10 % диференцирано. Това означава, че нищо не дава защото 20% така или иначе са заложени за цялата бюджетна сфера, а диференцираното, не ми се иска да се впускам в обяснения, но най простичко означава да се изпокараме учителите за десет лева месечно. Именно срещу тези общо 32% ние започнахме да стачкуваме.В началото искахме 25% сега, 25% от 1 януари и 25% от 1 юли. От 10 дни предложението е 20% + 20% +20% . Това прави 648 за сферата на образованието.
В прословутия ден на споразумението, това ми го обясни човек участвал в преговорите - Точно това се договарят устно, не писмено, след което Станишев вика камерите затваря се в стаичка и казва 648лв., но добавя думичката за педагогическия персонал. Това променя коренно нещата, защото изразено в проценти, това прави 15% сега, 10% от 1 януари и 10% от 1 юли. Разликата от семтемрийското предложение на правителството е 3 % т.е. 9 лв. Да не обяснявам разликата между брутно и чисто възнаграждение, вече е обяснено.



Тема Re: Кратко разяснение за стачката.нови [re: philipm]  
АвторБивш yчитeл (Нерегистриран)
Публикувано21.10.07 15:14



"Когато се преструктурира сектора, което на практика означава поне 50% от тях да бъдат уволнени, ще има високи заплати."

Ето тук е една от големите заблуби и това ни се втълпява постоянно.
Появиха се официални цифри, според които работещити в училищата са около 120000. Е, няма как да стане съкращаването на 40-50%, просто хората, които ще останат на работа няма да са достатъчни за нищо.
От друга страна се писа, че в министерството и инспекторатите работят около 34000 чиновници. Това прави по повече от един чиновник на работещ в училищата. Ако си помислим, че педагогическият персонал в училищата е вероятно около 100000, вече става по чиновник на 3 учители. Това е една от причините да не се престукторира сектора - трябва да се махат хората от инспекторотите и министерството, раздутият щат на държавните служители в сектора на образованието е неверятен като число.
Така е между впрочем и във всички останали сектори в милата ни Родина...
Жалко е, че хората не разсъждават в тази насока. И жалко, но разбираемо, че това не се обсъжда по медиите...



Тема Re: Кратко разяснение за стачката.нови [re: Бивш yчитeл]  
Авторphilipm (Нерегистриран)
Публикувано21.10.07 17:43



"Появиха се официални цифри, според които работещити в училищата са около 120000"

Нещо бъркаш, поне три пъти повече са.

"трябва да се махат хората от инспекторотите и министерството, раздутият щат на държавните служители в сектора на образованието е неверятен като число."

Ми хубаво поставете го като част от исканията на стачката, заедно със съкращаването на учителите да се намали и администлрацията. Да, ама не, вие единствено искате увеличение на заплатите и нищо друго. Това е изнудване на останалите хора. Защо исканията на стачкате не са за преструктуриране на сектора, а?



Тема Re: Кратко разяснение за стачката.нови [re: milena68]  
Авторphilipm (Нерегистриран)
Публикувано21.10.07 17:49



"а диференцираното, не ми се иска да се впускам в обяснения, но най простичко означава да се изпокараме учителите за десет лева месечно"

Защо да трябва да се изпокарате, що за ръзсъждение. Това, че ще се конкурирате за тези пари е нормално, така е навсякъде другаде. И аз имам конкуренция ама не ходя да се "карам" с нея, а просто се стремя да си върша по-добре работата, за да я изпреваря.



Тема Re: Кратко разяснение за стачката.нови [re: philipm]  
АвторБивш yчитeл (Нерегистриран)
Публикувано21.10.07 18:02



"Появиха се официални цифри, според които работещити в училищата са около 120000"

"Нещо бъркаш, поне три пъти повече са. "

Ако бъркам покажи ми къде да прочета. Най-много съм чел за 150000, ама по данни на синдикатите, не знам колко са истински. 360000 и нагоре - я пак си помисли...

"Защо исканията на стачкате не са за преструктуриране на сектора, а?"

Ами чувам, че има и такива искания, ти откъде съдиш, че няма? Коментирай проекта за споразумение, не приказвай това, дето си го приказват по ТВ или тук-там...



Тема Re: Кратко разяснение за стачката.нови [re: philipm]  
Автормилeнa (Нерегистриран)
Публикувано21.10.07 18:06



Трудно е да обясня на незапознат. Най- общо критериите за диференцирано заплащане са формални и много общи. Един пример - дават се точки, ако работиш с деца от малцинствата, следователно никой от елитните училища няма да получи точки по този критерии. И става въпрос за еднократна награда вземана веднъж на 6 месеца.



Тема Re: Кратко разяснение за стачката.нови [re: милeнa]  
Авторphilipm (Нерегистриран)
Публикувано21.10.07 19:09



"Трудно е да обясня на незапознат"

Не мога да разбера смисъла на това изречение.

"Най- общо критериите за диференцирано заплащане са формални и много общи. Един пример - дават се точки, ако работиш с деца от малцинствата, следователно никой от елитните училища няма да получи точки по този критерии. И става въпрос за еднократна награда вземана веднъж на 6 месеца."

Това е друго, предишната ти теза беше, че не трябва да има диференциация, защото учителите щели да се изпокарат. Аз намирам за напълно нормално учителите, които работят с деця от малцинствата да получават повече точки, по този начин ще се стимулират и ще се помогне на тези хора да се образоват. А учителите от елитните училища, дори и да не получават точки затова че са преподаватели в елитно уличилище, за което не съм сигурен, но ти се доверявам, повярвай ми получават много добри допълнителни доходи от частни уроци именно защото са учители в такива елитни училища.



Тема Re: Кратко разяснение за стачката.нови [re: Бивш yчитeл]  
Авторphilipm (Нерегистриран)
Публикувано21.10.07 19:23



"Ако бъркам покажи ми къде да прочета. "

Ами не съм го чел, чул съм го по телевизията.

"Ами чувам, че има и такива искания, ти откъде съдиш, че няма? Коментирай проекта за споразумение, не приказвай това, дето си го приказват по ТВ или тук-там..."

Защо да не гледам ТВ, да не твърдиш че журналистите манипулират информацията, това е нелепо. Бъди честен, исканията на стачката са за увеличение на заплататите и за нищо друго и през ум не им минава да се правят съкращения. Повярвай ми, ако им увеличат заплатите веднага ще забравят за раздутия щат и всякакви реформи. Ето това е циничното в тази стачка.



Тема Re: Кратко разяснение за стачката.нови [re: philipm]  
АвторБивш yчитeл (Нерегистриран)
Публикувано21.10.07 20:00



"Ами не съм го чел, чул съм го по телевизията."
Какво са приказвали по ТВ не знам.
Ето ти линк:


Статията е доста коментирана тези дни. Не съм чул някой да оспори цифрите в нея.
В тази статия се твърди, че общият брой държавни служители е 500 000.
Мислиш ли, че от тях 300 000 - 360 000 са учители? Просто няма как да е така.
Нещо друго са коментирали по ТВ...

"Защо да не гледам ТВ, да не твърдиш че журналистите манипулират информацията, това е нелепо."
Точно това твърдя - манипулиране, полуистини, заплахи и откровени лъжи се сипеха, особено в началото на стачката. Писал го и друг път, пишат го и други хора, силна медийна кампания на правителството с помощта на журналистите.

"Бъди честен, исканията на стачката са за увеличение на заплататите и за нищо друго и през ум не им минава да се правят съкращения."
Да, исканията им са заплати! Но не и за нищо друго. Ако искат запознатите учители ще ти обяснят за какви безумия става въпрос в това министерство. Съкращения им правят редовно, само тази година писаха за 2000-3000 учители. Ама учители, не чиновници, да не се объркаме...

Става дума за разпределяне на много пари, не само в това министерство. Не са само учителските заплати, има и други сектори, които са доени в продължение на години...



Тема Re: Кратко разяснение за стачката.нови [re: Kиpo]  
Автор Last Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано21.10.07 23:41



Абсолютно съм съгласен!



Facta, non verba!


Тема Re: Кратко разяснение за стачката.нови [re: philipm]  
Автор Roxy (autumn song)
Публикувано22.10.07 11:27



съгласна съм, че икономическите проблеми не се решават емоционално... и само дотук. как успяхте да изчислите 'необходимите' 50% съкращения? образованието е един от приоритетите на съвременната държава, а една от функциите й е да доставя на цената на плащаните данъци публични блага, с чието осигуряване пазарът не би се справил достатъчно добре. за момента в България това е държавното образование - поради липса на традиции, кадри и качество в частните училища и университети.
проблемите в българското образование се 'влачат' от години и правителства без ясна визия за бъдещето и целите и без категорични решения и финансирането е само един от тези проблеми... необходима е оптимизация на училищната мрежа, но и по-добри условия за работа и заплащане на учителите. миналогодишните символични протести не донесоха сериозни резултати, затова подкрепям сегашните категорични действия (които трябваше да са такива от самото си начало) и хората зад тях, защото съм работила сред тях. не вярвам обаче на синдикалните лидери (от които до голяма степен зависи протичането на този протест, както и на миналогодишния), не считам, че Янка Такева е човекът, който може да представя най-добре интересите на колегите си... не одобрявам действията на правителството (вкарало в действие много методи на пропаганда) и цинизма на Вълчев и Орешарски (някой може ли да ми посочи КЪДЕ на сайта на "Emerging Markets" -

пише, че е награден като най-добър финансов министър в Европа, защото аз не намерих подбно нещо?!). чрез обоснована политика и недопускане на действия от страна на другите отраслови синдикати могат да се избегнат инфалционните процеси, за които в момента основна вина носят не желаещите по-големи заплати, а търговците-спекуланти.
единственото ясно нещо в цялата ситуация е, че сме загиваща държава. ако сме държава изобщо... а също и това, че никои проблеми не се решават емоционално с остро "за" или "против". защото прблемите на общодържавно ниво никога не са прости...

Редактирано от Roxy на 22.10.07 11:28.



Тема не е абсурден-посочва едно несъответствиенови [re: philipm]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано26.10.07 11:47





Другарю генерал, обстрелват ни, какво да правим???


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.