Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:46 25.04.24 
Фен клубове
   >> Руски клуб
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Поведение на клубари в извънклубна обстановка : )нови  
Автор aspid (кит в аквариум)
Публикувано09.07.09 11:34



Имам едно питане към пишещите и четящите тук : как реагирате, ако в рускоезичен форум някой се изкаже пренебрежително или оплюе България?
Какви мерки предпочитате: да подминете, да се впуснете в открит и честен спор, да уведомите модератор или да се направите на трол, докато жертвата ви не се украси с жълти картони от модераторите (или получи бан, например)?
И, най-важното, има ли разлика дали кореспондентът знае, че сте българин/живеете в България или не е наясно с тази подробност?
---
зная, че въпросите са парливи, затова ще си призная без ред: не подминавам, но се старая с коректните събеседници да съм коректен. Виж, епатажните тролове най-често им докарвам временен бан


Такива ми ти работи.

Гоблин - това е не само и не толкова раса. Това е начин на мислене.

Редактирано от aspid на 09.07.09 11:35.



Тема Re:Не ми се е случвалонови [re: aspid]  
Автор Tyлca ()
Публикувано09.07.09 18:27



прекалено често да ходя по руски форуми,
а когато е ставало не съм срещал нещо особено
обидно за България.
Сигурно има нещо достойно за критика и присмех де...
Едномерни хора има навсякъде досега.
Само си смениха "поляритета".
Днес например прочетох в дировски форум, че руснаците загубили "бляскавата си империя ", ....защото предпочели да подкрепят сърбите в Балканската война.
Нещо като Възмездие.





Тема Re:Не ми се е случвалонови [re: Tyлca]  
Автор aspid (кит в аквариум)
Публикувано09.07.09 23:04



Спомням си два-три случая, когато в руски форум е имало подобни неща.
Един от тях беше свързан с наши оръжия, продадени на Грузия преди войната миналата година;
в друг се завъртя кавга като от вица за стария еврей и скинара, който едва вчера разбрал, че евреите са разпънали Христос: при обсъждане на началото на ВСВ, човекът едва сега се усетил, че българите били съюзници с Третия Райх, та реши да изрази възмущението си;
о, и в момента се опитвам да изтръгна от един рускоезичен емигрант колко турски манджи знае от националната българска кухня = ) Защото човекът е живял дълго в Кипър и убедено твърди, че нашата кухня е незначителна вариация на турската кухня. Като си признае за гафа, ще го препитам и по турцизмите в българския език = )
Такива работи.

Гоблин - това е не само и не толкова раса. Това е начин на мислене.

Редактирано от aspid на 09.07.09 23:05.



Тема Re:Всичко, коетонови [re: aspid]  
Автор Tyлca ()
Публикувано10.07.09 15:31



описваш...е доста невинно,
ако го сравня със сернокиселинната злоба на голям брой български форумджии по отношение
на бившите големи братя.
Пак мога да разбера някак си тези, чиито родственици са пострадали от ...народната власт, дошла и поддържана десетилетия от
формалния наследник на Руската империя СССР, ама защо толкова относително интелигентни хора на по млада възраст без предистория се поддават на елементарни внушения и изпълняват предписани роли?
Предполагам, че впечатленията ми са малко демоде, но и преди съм бил свидетел на
странната смес от комплексарска снизходителност и даже злоба на средния полуинтелигент към вечно пияните руски мужици и шавливите
рускинчета.
Струва ми се добра идея да направим тук кратка подборка от стереотипите на нашенския
интелигент от началото на 21 век
за българо руските отношения от 19 и 20 век, съпроводена с коментар .
Опитвах се да пробия подобни теми на други ,
по оживени форуми в дира, ама освен
пренебрежение или даже обвинения
в "шпионска дейност" не съм успял да предизвикам смислена дискусия.
Може би пък да преувеличавам наистина значимостта на форумите в ежедневието на един нормален българин/българка.



Тема Re:Не ми се е случвалонови [re: aspid]  
Автор _snowqueen_ (sincera)
Публикувано10.07.09 19:32



Ще пуснеш ли едно линкче, много обичам да те чета........





Тема Re: Поведение на клубари в извънклубна обстановка : )нови [re: aspid]  
Автор lndy (soulful dynamic)
Публикувано10.07.09 20:17



Мисля си, че метафорите, с които някой описва чужда страна и обичаи са крайно малко на брой, черно-бели и поради това - доста скучни, затова винаги гледам, няма ли някой да изкаже нещо оригинално по въпроса. Предпочитам да чуя преживелици, а не умозаключения и афоризми, но хората някак си ги тегли да произнесат последната възможна истина по въпроса и тогава забиват в блатото на митовете. Това е печално, някак си.
Например, един руски колега ми каза по Скайпа: "сега като сте в НАТО, ако ви нападнат, ще се отбранявате с домати". Всъщност пича ми казва: 1. Да си в НАТО е лошо /вероятно е предателство към Русия?/ и 2. Знам, че България е селскостопанска страна и освен домати няма какво друго да предложи.
Ясно е, че това са чисти емоции, струва ли си да хабя ресурс да го убеждавам, че не е съвсем така.
За турската и българската кухня също е тъпо, достатъчно е да отидеш в Гърция и да видиш, че турското кафе там се нарича гръцко /хеленикО/, а неса - френско /галеникО/. Дифузия, братче, дифузия.





Тема Re:Всичко, коетонови [re: Tyлca]  
Автор aspid (кит в аквариум)
Публикувано10.07.09 21:37



> описваш...е доста невинно
Невинно? Може би ако е казано от българин - да, но когато чужденец ни обвинява във фашизъм... не мога просто да подлагам и другата буза и да продължавам напред. Ако не за друго, но аз не си позволявам да плюя по неговата страна.
Е, може да реагирам доста рязко понякога, но в сравнение с познатите ми израелтяни в подобни ситуации - аз съм флегматичен като заспала костенурка.

> Пак мога да разбера някак си тези, чиито родственици са пострадали от ...народната власт

Хъм, а аз точно тези хора не разбирам. В смисъл: да, имало е такива хора, които са пострадали, изселени, даже убити от народната власт (познавам техни роднини), но ако някой двадесет години след като тази власт се срути продължава своята вендета срещу нея, то това ще да е много особен човек. От тези хора, които ако ги настъпиш погрешка на някоя дискотека, то и след тридесет години ще ти тровят кучето и ще поливат посреднощ с бензин корените на дърветата в двора ти.


Идеята за прошка е съвсем чужда на тези "особени хора". За щастие те са малко на брой, нищо че са гръмогласни.

> Струва ми се добра идея да направим тук кратка подборка от стереотипите на нашенския интелигент от началото на 21 век

Екатерина е продала Аляска на американците!!!!!
за справка - песента на група "Любэ"


> Може би пък да преувеличавам наистина значимостта на форумите в ежедневието на един нормален българин/българка.

Едва ли. Добрите събеседници се намират по-лесно във форумите, отколкото в кварталната градинка.

Гоблин - това е не само и не толкова раса. Това е начин на мислене.

Тема линкнови [re: _snowqueen_]  
Автор aspid (кит в аквариум)
Публикувано10.07.09 21:41



, от която по-късно беше отрязана като нова тема.

Гоблин - това е не само и не толкова раса. Това е начин на мислене.

Тема Re: Поведение на клубари в извънклубна обстановка : )нови [re: lndy]  
Автор aspid (кит в аквариум)
Публикувано10.07.09 21:59



> Мисля си, че метафорите, с които някой описва чужда страна и обичаи са крайно малко на брой, черно-бели и поради това - доста скучни

Ако вземем човек, който черпи информация само от вестниците и то само на един език - да, метафорите ще са черно-бели. Тук си прав. Но, според мен, хората, които пишем в този клуб имаме поглед и от двете страни на информационната граница. Пропагандните трикове от едната страна лъсват при запознаване с другата страна. И, според мен, като цяло имаме по-трезва преценка на историята и настоящите събития в България или Русия.

> За турската и българската кухня също е тъпо, достатъчно е да отидеш в Гърция и да видиш, че турското кафе там се нарича гръцко /хеленикО/, а неса - френско /галеникО/. Дифузия, братче, дифузия.

виж по линка, който дадох по-горе и кажи как преценяваш ситуацията там.
Колкото до дифузията - за мен тя е бъдещето, затова само я приветствам.

Гоблин - това е не само и не толкова раса. Това е начин на мислене.


Тема Re: Поведение на клубари в извънклубна обстановка : )нови [re: aspid]  
Автор lndy (soulful dynamic)
Публикувано11.07.09 01:02



Съгласен съм с теб до момента, в който споменаваш за <<по-трезва преценка>>. Мисля, че всяка преценка е версия на събитията дадена от преценяващия, така че един човек - една преценка, друг човек - друга преценка и т.н. Хлъзгавината започва, когато някой реши, че има по-трезва /по-истинска, по реална или не дай Б. - по-обективна преценка/ от тази на друг.
Не знам, дори да приемем чисто прагматични критерии за истинност, т.е. една преценка е по-вярна от друга, защото има по-голяма практическа стойност, пак не става, защото тогава въпросът е кой практикува, в кой момент, върху кого/какво етц. И тъй като в този клуб не сме притиснати от експертна задача /когато преценката трябва да е наистина една и консенсуса е тя да се приеме безусловно/, мисля, че ръцете ни са развързани за всякакви спорове и което е най-интересно /и вълнуващо/ по идея, всички трябва да са прави.
Линка, който си дал го разгледах, спорът там ми се стори малко злокачествен, но ме мързи да коментирам.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.