Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:16 25.09.24 
Непрофесионални
   >> Романтични души
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Мисля си...нови  
Автор Дeнни (Overlander)
Публикувано05.12.12 09:53



То не е отсега, от години е, но още търся отговори, много отговори.
Но... мислех си как понякога едно изречение, казано /написано/ в /не/подходящия момент, може да ни промени задълго... може би завинаги.
Преди малко повече от 4 години приех една поръчка за превод... която по силата на всякаква логика не трябваше да приемам.
И оттогава... нищо не е същото. Аз не съм същата.
Нещата се навързаха - защото книгите бяха не една, а три.
Покрай тях срещнах много нови хора.
Някои от тях познавам и сега.
Душата ми не е същата... или поне това, което е останало от нея. Защото тя остана в последната от тези книги.
Прочетох останалите книги на тази авторка. Пак поредица - само че не са три, а пет.
И им дадох каквото беше останало от душата ми.
Те няма да видят бял свят на български.
А аз знам, че трябва да ги преведа. Душата ми го иска. Заради мен - защото виждам себе си в някои от героите. Защото не мога да спра да мисля за това.
И...
Ако преди 4 години бях отказала онази поръчка, всичко това нямаше да се случи...
И дали щях да приема, ако знаех... какво ще се случи?



Тема Re: Мисля си... [re: Дeнни]  
Автор jojo-mojo ()
Публикувано05.12.12 13:04



Не знам дали щеше да приемеш, но ми звучи сякаш е трябвало.
Само едно изречение едва ли може да постигне такъв ефект, но една книга - да. Тя е в състояние да промени представите.



Тема Re: Мисля си...нови [re: jojo-mojo]  
Автор Дeнни (Overlander)
Публикувано05.12.12 13:11



Да, трябваше - макар и не по някакви практични причини. На същото това издателство преди години бях предложила мой готов превод, на нещо, което превеждах за удоволствие. Отказаха ми и не ме бяха търсили изобщо няколко години... до 2008-ма. Мисля, че приех, защото се почувствах ... "отмъстена"

... това е шега, разбира се, но тогава си помислих, че в случващото се има някаква... почти божествена справедливост.



Тема Re: Мисля си...нови [re: Дeнни]  
Автор Amelia Pond ()
Публикувано05.12.12 13:21



Доколкото разбирам нещо хубаво ти се е случило? Но е породило и копнеж, който към момента не може да бъде случен. Или да кажем - сложно е, не е моментът.
Но да си готова да се лишиш от удоволствието да преведеш любим текст.... да прочетеш любим текст...... да откриеш нещо ново, което да те запали и погълне..... колко рядко на човек се случва да хареса дотолкова книга, филм, постановка, песен..... а заради тези моменти продължаваме да четем, гледаме, слушаме, да търсим следващия път, когато ще се срещнем със себе си по такъв безумен начин. Как би могла да съжаляваш?

Коя е тази авторка, кои са книгите?




- Vous jouez avec votre vie!
- Et alors?! Il faut bien jouer avec quelque chose!

Редактирано от Amelia Pond на 05.12.12 13:23.



Тема Re: Мисля си...нови [re: Amelia Pond]  
Автор Дeнни (Overlander)
Публикувано05.12.12 13:36



Ами беше... не просто хубаво - беше неочаквано и зареждащо. Аз съм преводачка на художествена литература и едната книга, за която става зума, тогава /2008 г./ ми беше дадена за превод... съвсем неочаквано. После се оказа, че е част от трилогия; преведох и другите две. Както и да е - книгата беше "The Hunger Games /"Игрите на глада"/, авторката беше Сюзан Колинс. Беше изцяло ново преживяване - и ме промени завинаги. По-късно, докато чаках да ми пратят за превод последната книга от трилогията, ми попаднаха 2 книги от друга нейна поредица - "The Underland Chronicles" Подземни хроники"/ И всъщност точно тогава тя ме "хвана" окончателно. Това преживяване не мога да го опиша... не беше обсебване, не беше обикновен интерес...беше... просто тези книги ме хванаха за сърцето и не ме пуснаха. А не бяха мои... трябваше да ги връщам... Почти 3 пълни години в ума ми имаше само една мисъл: "Трябва да се добера до тях, трябва да ги намеря". И странното е, че не се съмнявах, че ще успея. Е... вече от 5 месеца са в ръцете ми. И продължават да ме очароват и променят. Продължавам да си ги представям преведени... и да знам, че няма да стане. Но дори и така... усещането, че са тук, че ги има, че всеки ден откривам в тях нещо ново... е безценно.



Тема Re: Мисля си...нови [re: Дeнни]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (semper spamens)
Публикувано05.12.12 13:59



много мислиш. Не философствай върху живота, а го живей.





Тема Re: Мисля си...нови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор Дeнни (Overlander)
Публикувано05.12.12 14:02



И какво точно те кара да мислиш, че не го живея? Само че освен това разсъждавам върху нещата, които изживявам - което, признавам, е почти вредно понякога.





Тема Re: Мисля си...нови [re: Дeнни]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (semper spamens)
Публикувано05.12.12 15:09



точно това имах предвид.





Тема Re: Мисля си...нови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор Дeнни (Overlander)
Публикувано05.12.12 15:36



Е, гледам да не "задълбавам" твърде много в мислене за неприятни житейски ситуации... но за други неща определено ми е страст да "дълбая".





Тема Re: Мисля си...нови [re: Дeнни]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (semper spamens)
Публикувано05.12.12 15:57



чини ми се, че ще ти излезе прякор 'Уди Кълвача'.






Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.