Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:03 03.06.24 
Непрофесионални
   >> Романтични души
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Игра на асоциациинови  
Автор Дeнни (Overlander)
Публикувано07.11.12 19:45



Преди няколко месеца в една книжарница в ирландия успях да се добера до една /уж/ детска поредица, за която драпам от три години. Основната част от действието се развива в подземна страна, разположена някъде под Ню Йорк Сити. Та - четейки, се впечатлих от начина, по който тези герои възприемат някои основни понятия. За тях "светлина" = "живот", "време" и "живот" съща са равнозначни. Хареса ми това асоцииране на светлината с живота, идеята, че двете думи могат да бъдат взаимнозаменяеми. И че "Don't lose your light" може да се приеме както буквално, така и като синоним на "Пази се".
Пак там - направи ми впечатление, че белият цвят, който по традиция в повечето култури се свързва с доброта, чистота, невинност, там е олицетворение на злото. Има герой, който е описан с думите "Evil cloaked in coat of white" И не само там - във всичките нейни книги белият цвят е едва ли не олицетворение на злото.
Как приемате вие това? Кои са за вас думите, /съществителните/ които веднага, ей така, "на прима виста" бихте свързали с думата "живот"? Как приемате белия цвят? На мен дотогава не ми беше хрумвало да свържа думите "живот" и "светлина"... а е толкова близко до ума.



Тема Re: Игра на асоциациинови [re: Дeнни]  
Автор юpaтa ()
Публикувано07.11.12 21:38



думата живот я свързвам с предизвикателство, израстване, любов...
На белият цвят не съм му фен по принцип - и като дреха и като цвят. Накак неутрално ми изглежда по неутрално и от сивото ...

А Ирландия е една духовна страна... такова усещане имам за нея





Тема Re: Игра на асоциациинови [re: Дeнни]  
Автор Aнгeлe (флуиден)
Публикувано07.11.12 21:40



живот го свързвам с топлина. смъртта е студена. мъртвите хора са студени. също свързвам живота с любов. то любовта е топлина. топла прегръдка, топли очи, топла усмивка.

Цветовете не ги разделям на добри или лоши. Обличам се често в черни дрехи, но обичам и бялото. Всъщност съм сигурен че цветовете имат значение в заивсимост от връзката им с материята. Но извън материята, значението им се пренася в дру контекст. По-скоро на информация отколкото на поляризация.

Та така за мен живот е топлина. Топлият човек е любовен. А любовния свободен.
живот=топлина=любов=свобода.



Редактирано от Aнгeлe на 07.11.12 21:42.



Тема Re: Игра на асоциациинови [re: Дeнни]  
Автор coffeemate ()
Публикувано07.11.12 23:49



Живот- дишане.
Белият цвят- най-практичният цвят- лесно се пере, няма начин да избелее. Много го обичам. Въобще не го свързвам със злото. Даже напротив.





Тема Re: Игра на асоциациинови [re: Дeнни]  
Автор shshtt (късметлийка)
Публикувано08.11.12 07:16



е ми при мен клишетата явно са се вкоренили дълбоко, защото асоциирам цветовете така:

сиво - живот, неяснота
черно - страх, загуба
бяло - покой
синьо - надежда
червено - любов
радост - оранжево
зелено - спокойствие

:)


Тема Re: Игра на асоциациинови [re: shshtt]  
Автор Aнгeлe (флуиден)
Публикувано08.11.12 08:08



я червено любво???

Муладхара чакра - секс, агресия, животинско... странни асоциации имаш за любовта и червеното.







Тема Re: Игра на асоциациинови [re: coffeemate]  
Автор Aнгeлe (флуиден)
Публикувано08.11.12 08:11



не знам дали е най-практичен, много лесно се цапа.
И аз си го обичам, ама я лсожи едни бели обувки или панталон в дъждовно време и виж дали сините ти дънки ще се изцапат по-бързо от белия ти панталон.



друго какво за белия цвят?



Тема Re: Игра на асоциациинови [re: юpaтa]  
Автор Aнгeлe (флуиден)
Публикувано08.11.12 08:13



хммм, сранно в Бардо, белия цвят мисля че беше най-висшия, тоест представлява чистата енергия. Ама не съм сигруен де. Най-тежък е червения цвят според мен. А сивия, сивия безразличие?



С какво асоциираш думата труд?



Тема Re: Игра на асоциациинови [re: Aнгeлe]  
Автор shshtt (късметлийка)
Публикувано08.11.12 08:52



странни не бих казала, напротив, по-скоро са обичайните асоциации за любовта, поне според мойте наблюдения върху хората



:)

Тема Re: Игра на асоциациинови [re: юpaтa]  
Автор Дeнни (Overlander)
Публикувано08.11.12 15:29



Аз много дълго думата "живот" я свързвах пряко с "оцеляване" - може би защото в ранните ми години важеше именно това. Сега, препрочитайки поредицата, която ме накара да се замисля за тези неща, ми се струва невероятно, че не съм направила връзката между "светлина" и "живот" по-рано - мен мракът винаги ме е плашел, а от няколко години съм щастлива, че стаята ми дори посред нощ не става напълно тъмна и нищо не си губи очертанията. "Време" и "живот" ми беше по-лесно да ги свържа, непонятно защо.
А за цветовете - аз обичам синьо, червено, жълто, макар че имам много малко дрехи в тези цветове. Бялото доскоро го свързвах със светлите и добри неща - докато не ми попадна тази авторка. При нея всеки, който е свързан по някакъв начин със злото, е в бяло. Още не мога да си обясня защо.

Ирландия е страната, в която бих се върнала отново... много пъти. Сегашното пътуване май беше само проучвателно.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.