Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:48 27.04.24 
Непрофесионални
   >> Романтични души
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Признак на отчаяние ли е...  
Автор denny (Peacekeeper)
Публикувано19.05.10 09:30



Изведнъж да осъзнаеш, че един от "механизмите ти за оцеляване" /слагам го в кавички, защото не е най-точният израз, но някак не се сещам за друг/ да е това - всеки ден да имаш какво да очакваш. Не говоря за нещо голямо и променящо живота, просто за нормални неща, които обаче по една или друга причина имат малко по-важно значение. Преди десет години, когато неочаквано изгубих близък човек, това беше "формулата", която ме спаси. Всичко ми беше черно, бях объркана, шокирана, смазана. И тогава започнах малко по малко да прилагам тази "формула". Просто съзнателно правех предварителен "разбор" на деня, за да видя какво ме очаква, намирах си нещо хубаво, макар и дребно, и си казвах: "Ето, днес ще ме спаси това".
Това беше преди десет години. Нещата днес са по-различни, болката от загубата още си я има, но много други неща се промениха в положително отношение. И въпреки това се улавям, че все още понякога търся "да се хвана" за нещо хубаво, което да очаквам. Дори денят да си е съвсем обикновен. Но просто трябва да имам какво да очаквам. Та въпросът ми беше: признак на отчаяние ли е това? Аз не се чувствам отчаяна - нямам повод за това. Малко ми изневерява търпението напоследък, но за определени неща, които наистина чакам отдавна... а те все още не се случват. Но смятате ли, че човек трябва да е отчаян, за да мисли по този начин? Или това е нещо, което просто се случва?





Тема Re: Признак на отчаяние ли е...нови [re: denny]  
Автор Пъpпъл (марципанена)
Публикувано19.05.10 09:47



Не, това е признак на оцеляване. Аз започнах да го правя за първи път преди доста време. Общо взето го прилагам, когато съм в много труден период-обикновено си избирам някакъв филм, театър, среща с приятели, с които рамкирам деня. И така всеки ден.
За мен това не е обичайното състояние-сега пак ги правя тези неща, но не със спасителна цел.
По принцип нищо не очаквам от един ден, така ми е по-лесно да реагирам на лошото и хубавото, иначе с настройките и нагласата идва и разочарованието.



Тема Re: Признак на отчаяние ли е...нови [re: Пъpпъл]  
Автор denny (Peacekeeper)
Публикувано19.05.10 13:31



Да, и аз започнах да го правя за пръв път в един не просто труден, а кошмарен период от живота си. Точно за да мога да оцелея. Тогава ми беше жизнено важно да намеря нещо, в което да се "вкопча". Сега като че ли е просто... хайде, не навик, но го правя някак по инерция. Отдавна не е било точно "със спасителна цел", но точно сега очаквам две неща, за които имам чувството, че случването им ще бъде едва ли не някакъв вододел в живота ми, че просто трябва да се случат, за да мога да продължа.





Тема Re: Признак на отчаяние ли е...нови [re: denny]  
Автор *Paл* (слънчева)
Публикувано19.05.10 19:57



О, Дени, човек може да продължи след толкова ужасни неща... Не се товари с очаквания. С планове. Просто се опитвай да постъпваш правилно. Така нещата се нареждат сами.
Можеш да опиташ да замениш очакванията с любопитство.





Тема Re: Признак на отчаяние ли е...нови [re: *Paл*]  
Автор denny (Peacekeeper)
Публикувано19.05.10 20:11



Рал, знам го много добре. Продължавала съм след неща, които просто не искам да описвам - и това не е преувеличение. И не, не се "товаря" с очаквания. Мисля, споменах в началото на темата, че като казвам, че трябва нещо да очаквам, изобщо нямам предвид някакви грандиозни неща. Аз нямам "велики планове". Напротив, знаеш ли - преди две-три години, два дни преди Коледа имах преживяване, което ме накара да спра да правя планове за повече от два дни напред.
За другото - аз винаги съм се старала да постъпвам правилно, дори когато последиците за мен може и да не са добри. И, да, нещата наистина се нареждат - имам доста примери за това.
А кой е казал, че не съм любопитна?

Всеки ден се стремя да научавам нещо ново, обичам да се ровя, да търся произхода на нещата, да не оставям нищо неизяснено. И никога не смятам, че знам достатъчно.





Тема Re: Признак на отчаяние ли е...нови [re: denny]  
Автор where is my mind ()
Публикувано19.05.10 23:18



Това не е признак на отчаяние в никакъв случай, а на зрялост. Признак на това, че си самостоятелен човек, който си е намерил свои начини да управлява емоциите си и да тушира стреса с очакване на нещо хубаво и случването му. Похвално е, а не притеснително.




change the perspective before the perspective changes you

Тема Re: Признак на отчаяние ли е...нови [re: where is my mind]  
Автор denny (Peacekeeper)
Публикувано20.05.10 08:39



Благодаря ти за отговора!

Признавам, че и на мен ми се иска да приемам, че е така. А това наистина е начин, който си открих сама - въпреки че е имало доста хора, които са ме убеждавали "да мисля позитивно". За мен това винаги е бил... хайде да не кажа "безсмислен съвет", но никога не съм могла да бъда просто "безпочвен оптимист". Затова си изработих този начин - отначало наистина като механизъм за оцеляване, а сега вече - просто като нещо, което може да допълни един обикновен ден.





Тема Re: Признак на отчаяние ли е...нови [re: denny]  
Автор Smile (мълчалива)
Публикувано20.05.10 13:47



не знам дали е прознак на отчаяние, но определено е по-добрия вариантда търсиш нещо хубаво дори и в лошите наща, а не постоянно да се натрупваш с отрицателни емоции.
Днес сутринта точно това си мислех - в огромното задръстване гледах намръщените физиономии и нервно потропващите пръсти по воланите на околните чакащи. За мен пък задръстването бе идеално, защото успях да си изпия кафето без да има риск да се залея.





Тема Re: Признак на отчаяние ли е...нови [re: Smile]  
Автор denny (Peacekeeper)
Публикувано20.05.10 14:01



Имам около себе си достатъчно примери за хора, които точно това правят - затрупват се с отрицателни емоции. Така че винаги се стремя да намеря нещо хубаво, за което "да се хвана", колкото и дребно да е.





Тема Re: Признак на отчаяние ли е...нови [re: denny]  
Автор agrimonia (гностичка)
Публикувано20.05.10 23:08



Забелязала съм, че има хора, които постоянно търсят нещо лошо, от което да се оплакват. Ама оплакването дотолкова им е станало навик, че вероятно им е начин на живот и сигурно изпитват подсъзнателно удоволствие....абе мазохизъм направо. И докато им слушаш вечните жалвания, започваш да ги чувстваш като енергийни вампири...




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.