Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:53 02.07.24 
Непрофесионални
   >> Романтични души
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема .....нови  
Автор Kaпa_ ()
Публикувано14.05.09 10:31



Не знам какво се размислих за съжалението. Дали съжалявайки някого, по-скоро не го унижаваме? Ето, просяците на улицата - ми вменявам си вина, че не материализирам съжалението , което предизвикват. Хората в неравностойно положение - вина, но затова, че аз съм здрава, а те не са. Че аз имам що-годе сносен живот, а те - не.
Не знам какво е да си изоставен, да не познаваш родителите си, да си загубил някое от сетивата си...не искам повече да изброявам.
Знаете ли, тъмнината най-много ме плаши.
Защо, мамка му, ощетените по някакъв начин хора са толкова силни и приемащи живота си нормално, оценяващи това, което имат? Останалите все се оплакваме, все нещо не ни достига, все страдаме за някакви липси, които не са толкова важни.
Може би просто трябва да кастрирам съжалението си, за да не се размножава.



Тема вина ?нови [re: Kaпa_]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано14.05.09 10:35



Нямаш вина за нечий погрешен избор, личен или не. А ако ти харесва да се чувстваш виновна зарад' самото чувство-те нямат вина за това, че правиш тоя избор.





Тема Re: вина ?нови [re: Kиpo]  
Автор Kaпa_ ()
Публикувано14.05.09 10:38



Избор? За просещия - да, но в другите случаи?
Именно, искам да избия това от главата си, защото донякъде това ме кара да се чувствам добре. Извратено , нали? Чувство за вина да е равно на съпричастност.



Тема Именно де.нови [re: Kaпa_]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано14.05.09 10:58



Ако обичаш да се чувстваш по тоя начин, вместо просто да изхвърлиш от главата си нещо, за което не носиш такава по който и да е начин!

Вземи например гладуващите в Източна Африка. Там е люлката на нашия биологичен вид. Навремето по-силните местни индивиди са изгонили предците ни оттам. Сега, 10 или 100 хилади години по-късно ние сме организирали своята икономика и земеделие така, че с нищожен процент от нейната продукция да можем да изхраним потомците на същите тия индивиди, по-силни от нашите прадядовци и изгонили същите в ледените простори на Европа. Трябва ли аз да чувствам вина за едното или другото? Просто - факти и нечий избор, в случаят дори не мой. Гладуват? Вдигам рамене, не виждам причина да се чувствам нещастен за това. Вината не е моя.



Тема Re: Именно де.нови [re: Kиpo]  
Автор Roxy (bittersweet)
Публикувано14.05.09 11:03



Те ли са избрали опустиняването и сушата там? Някога Сахара е била савана, както си личи от рисунките в Тасили. И хората не са били толкова много, че да им липсва жизнено пространство в Африканския континент... Така че изборът е да им съчувстваш или не, както преди е бил - да ги колонизираш или не, да внесеш там своя култура или не, да черпиш ресурсите от земите им или не, да взимаш роби или не.

Редактирано от Roxy на 14.05.09 11:05.



Тема Рохи.нови [re: Roxy]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано14.05.09 11:17



Говорим за реални неща, не изтъркани, чак втръснали кухи левичарски фрази.


А Сахара и мангрово море е била, ако става дума, но не, не става дума, това бе просто пример.



Тема Re: Рохи.нови [re: Kиpo]  
Автор Roxy (bittersweet)
Публикувано14.05.09 11:23



Не съм казала, че всички тия неща са негативни. В реалните случаи зависи дали имаш участие в нечий избор/факторите за него или не. Има неща, които човек не си избира...



Тема Re: .....нови [re: Kaпa_]  
Автор Vulpes (КК)
Публикувано14.05.09 11:23



Много хубава тема, предстоят пространни разсъждения



При мен съжалението има различни форми. Но е насочено само към жертви на обективни обстоятелства - другите не ги мисля.
Вина - към хората в неравностойно положение. Някак си не е честно. Изглеждат сякаш имат нужда от помощ, която не им давам от мързел или липса на ресурси. Но всъщност май не е точно така. Тези хора нито са толкова безпомощни, нито рачитат на моята помощ. И те си имат достойнство. Със съжалението си ги подценявам, вероятно ги и обиждам, което е тъпо.
Страх - да не ми се случи същото, поставям се на мястото на другия и си представям как бих се чувствала. Което е абсурдно. В 100% от случаите човекът не се чувства така, нито пък аз ще се чувствам така, както си го предствям, ако съм на негово място. Нещастието вади от нас неподозирани ресурси...
Снизхождение - това е единствената форма на съжаление, която култивирам у себе си. Към тесногръди, емоционално или интелектуално кастрирани агресори. Прощавам им, че са такива, каквито са ги направили обстоятелствата - просто инвалиди. Създавам си защитна обвивка и не ме достигат - то е като да се сърдиш на жабата, че е зелена. Малко ми е мъчно за тях, защото и те са вид жертва, но съм се примирила, че никой не може да им помогне, ако сами не си помогнат.

П.П. Преди няма и месец ампутираха единия крак на баба ми. Целия. Оправила пчелите, засадила градината, нахранила животните, и както обикаляла из лозето нещо й станало. И след една седмица - без един крак, край на всичко, до живот на легло, с подлога - моята гледна точка, заради която жива я оревах. Докато не я видях как си разглежда алуминиевите патерици и се чуди дали ще я издържат като метне на гръб пръскачката да пръска лозето, или ще трябва да намерим по-здрави патерици... Срам ме е, че ми хрумна да я съжалявам.



Тема Re: .....нови [re: Kaпa_]  
Автор denny (A Girl on Fire)
Публикувано14.05.09 11:42



Темата ме впечатли, отговарям ти, без да съм прочела другите отговори.
Отговарям като човек, който не разполага напълно с едно от сетивата си, а именно - зрението. Па рождение съм с атрофия на очния нерв, на практика виждам само с едното си око. Винаги съм се ужасявала от мисълта, че някой може да ме съжалява, винаги съм искала да бъда приемана по възможно най-нормалния начин. Вярно, сега наистина приемам живота си по най-нормалния начин, и вместо да се тюхкам, че съм със слабо зрение, се старая да правя възможно най-много от нещата, които правят другите хора. Оценявам това, което имам, защото съм се борила, за да го имам. И наистина мисля, че този проблем ме е направил силна, именно поради причините, които изброих. Понеже за много неща е трябвало да полагам повече усилия от другите и да доказвам, че проблемът ми не ме превръща в по-низше човешко същество. Е, миссля, че успях.
Проблемът в България е, че сякаш много хора не правят разлика между съжаление и съчувствие. Не визирам теб, в никакъв случай, това са си мои наблюдения. Аз лично съм имала случаи, когато едва ли не ми е внушавано, че трябва да се самосъжалявам. Напротив, всеки ден отчитам хубавите неща в живота си. И съм благодарна за тях.



Тема точнонови [re: Vulpes]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано14.05.09 11:42



Тя трябва да бъде обект на възхита. Но и съжалението, и възхитата са излишни...или не, по-скоро те са си наш проблем:-) Не на обекта, към който е насочен векторът им.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.