Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:53 28.06.24 
Непрофесионални
   >> Романтични души
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема "Здравословен егоизъм"нови  
Автор denny (Choco monster)
Публикувано23.04.09 16:31



Към следващите размисли ме подтикна темата на Пърпъл за приятелството и задълженията. Не исках да разводнявам нейната тема, затова пускам нова. Преживях нещо подобно на описаното в нейната тема, и си мисля, че понякога не е излишно дори най-великодушният, готов да се раздава, и т.н. човек е добре да притежава известна доза "здравословен егоизъм". Поставям определението в кавички не защото е иронично - не е- а защото мисля, че такова понятие не съществува официално. Та, ето ви една история.

"Хващам се" за казаното от някого в темата на Пърпъл, че трябва да има граници. Понякога именно поставянето на граници може да се окаже най-трудното нещо в цялата ситуация.
Иска ми се и аз да споделя нещо. И да кажа, че вероятно има голямо значение и това, как е започнало едно приятелство. Това не е директно към Пърпъл, просто си разсъждавам.
Защото за мен едно приятелство, което започна преди почти девет години, започна при доста стресиращи за мен обстоятелства. По принцип съм затворен човек, трудно допускам някого до себе си, а точно тогава бях преживяла нещо наистина трагично и отчаяно имах нужда от нещо или някой, който да ме измъкне. И тогава се появи едно същество, което бързо успя да си спечели ролята на моя "най-добра приятелка". Бяхме почти неразделни, виждахме се всеки ден, водехме дълги разговори по телефона. Бяхме много близки, тя беше всеки ден вкъщи, в един момент дори се усетих, че съдържанието на кухненските ни шкафаве й е по-добре известно, отколкото на мен. Мислех си, че съм намерила истински приятел.
Но... и това е голямото "НО". Изведнъж осъзнах, че тя ревнува от другите ми приятели. Дразнеше се, когато й кажа, че съм заета и не мога да й отделя внимание. Идваше вкъщи по всяко време, без да се обади предварително - и се сърдеше, когато намекнех, че може би е трябвало да позвъни преди това. По това време бях без работа и тя даваше вид, че безкрайно много ми съчувства. Бях много подтисната и тя проявяваше демонстративно съчувствие.
После, в един момент, нещата се оправиха. Аз излязох от потиснатото си състояние, вече имах работа и не можех да се срещам с нея всеки ден. И тя се озлоби. Като че ли беше държала на мен именно тогава - когато бях отчаяна, безработна, подтисната. И когато се съвзех, тя не можа да ми го прости. Опитваше се да ми държи сметка едва ли не за всяко мое действие, когато се виждахме, говореше единствено за себе си и ако аз се опитах да споделя нещо, просто не реагираше. Тогава разбрах, че вече не съм й "удобна" - бях такава, когато имах проблеми, а сега вече не. И се отдръпнах. Разбрах, че отношенията с нея само ме натоварват, че не искам цял живот да търпя завистта и може би омразата на един човек, затова, че съм постигнала нещо и съм продължила напред. Реших, че не искам повече да нарушават личното ми пространство.
Трябваше й страшно много време да разбере, че аз просто искам да се отдръпна. Не знам дали разбра защо. Да, в приятелството може и да има задължения, но има и права. Всеки има право на лично пространство, а един истински приятел е длъжен да го спазва.



Тема Re: "Здравословен егоизъм"нови [re: denny]  
Автор Roxy (bittersweet)
Публикувано23.04.09 16:43



Така наричам и аз това необходимо самосъзнание или част от инстинкта за самосъхранение. Обяснявала съм го и ми е идвало да набия човек, само за да предизвикам нещо подобно в нея - гняв, градивна агресия, желание да ми отвърне със същото. Приятелка от училище, тогава един от най-милите и интелигентни хора в класа, но емоционална и с ниско самочувствие, използвано от други нейни т.нар."приятелки", за да избиват своите комплекси и да се чувстват по-значими покрай нея, вкарвайки я в моделите си на поведение... Ами не я набих, но и не постигнах резултат с говорене...





Тема Re: "Здравословен егоизъм"нови [re: denny]  
Автор moorea (sea princess)
Публикувано23.04.09 16:44



Има ги всякакви,това е най-често срещаният типаж.Тези се безобидни.От другите се пази,от тези,които искат да живеят твоя живот,да имат твоята професия,да са приятели с твоите приятели,да ходят в "твоите"заведения,да се обличат в "твоите" магазини,да имат твоя съпруг,да имат "твоите"деца...

I`m blonde so please,speak slowly!


Тема Re: "Здравословен егоизъм"нови [re: Roxy]  
Автор denny (Choco monster)
Публикувано23.04.09 16:49



Май наистина с говорене не се постига резултат в такива случаи. Страшно много "тренировки" се искат постигане на този "здравословен егоизъм" , поне аз го постигнах трудно, защото съм чувствителна и много лесно се поддавам на опити да ми вменят чувство за вина. В ситуацията, която описах обаче, реших, че просто няма да се дам. Интересното е, че го реших, преди да ми бъде отправено някакво директно обвинение от тази особа. И когато тя го направи, просто й дадох да разбере, че "номерът няма да мине". И тя наистина разбра. Изненадах се от себе си просто...





Тема Re: "Здравословен егоизъм"нови [re: denny]  
Автор Kaлoмaин (сурикат)
Публикувано23.04.09 16:51



За мен това са вид емоционални вампири, които имат необходимост някой да се чувства зле, за да има нужда от тях. И всячески се опитват да поддържат конфликта на този човек с обществото. Винаги му обясняват колко са сгрешили "враговете му", за да остане човек с впечатление, че има нужда от тях.

Нямам доверие на хора, които са до теб само в зло. Ако не можеш да споделиш с тях и щастието, и радостта или твоето освобождаване от зависимостта от тях ги прави нещастни - това не са приятели.

Редактирано от Kaлoмaин на 23.04.09 16:59.



Тема Re: "Здравословен егоизъм"нови [re: moorea]  
Автор denny (Choco monster)
Публикувано23.04.09 16:56



Не е съвсем безобидна, не... Защото тя наистина искаше някои от тези неща... не защото имаше условия да ги получи, а просто защото видя, че ги получих аз, след като ме беше смятала за нищожество. Реши, че ще се пробва в превода - при положение, че езиковите й познания по чужди езици са на ниво "прогимназия", за много дълъг период от време, щом кажех, че ще излизам с приятели, опитваше да се присламчи и тя - а аз съзнателно не исках да ги събирам, защото тяхното ниво е различно от нейното, това с "моите заведения" беше редовен номер... навярно и да съпруга и децата би се стигнало, ако имах такива. Е, мисля, че се опазих. Но сега си давам сметка, че всъщност тя се е хранела с моята енергия... а преди да я срещна, не вярвах в такива неща.



Тема Re: "Здравословен егоизъм"нови [re: Kaлoмaин]  
Автор denny (Choco monster)
Публикувано23.04.09 16:58



Точно така е. Тя действително беше такъв "емоционален вампир", само че ми беше нужно много време да си дам сметка за това. А тя на свой ред никак не беше щастлива, че съм се осъзнала.



Тема Re: "Здравословен егоизъм" [re: denny]  
Автор Okaян яcтpeб (печен легхорн)
Публикувано23.04.09 18:46



Ето на, точно това имах предвид под "енергиен вампир" в темата на Пърп. Ти си го преживяла вече.

Your future dream is a shopping scheme.


Тема Re: "Здравословен егоизъм"нови [re: Okaян яcтpeб]  
Автор denny (Choco monster)
Публикувано23.04.09 19:15



Веднага се сетих какво имаш предвид, това донякъде беше и причина да пусна темата. Познавам и други такива енергийни вампири, но това, което описах, ми беше най-страшният досег с подобно същество.



Тема Re: "Здравословен егоизъм"нови [re: denny]  
Автор Okaян яcтpeб (печен легхорн)
Публикувано23.04.09 21:43



Проблемът с тях е, че са много манипулативни и не можеш да ги хванеш от самото начало и да ги отсвириш, докато не са те хванали в паяжината си.

Your future dream is a shopping scheme.



Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.