Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:56 29.06.24 
Непрофесионални
   >> Романтични души
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
Тема Да вървиш по историята:)нови  
Автор Пъpпъл (марципанена)
Публикувано06.10.08 10:34



Вчера беше празникът на Стара Загора-в музея там се откри старинна улица, от втори век, някогашната централна улица на града.
Много странно усещане-колесници, едри камъни, канали-направо се усеща духа на времето. Колкото и да е шаблонно-гледам и се чудя, кой ли е минавал от тук, какво ли се е мислел, какво ли го е тормозело-ако на това място се е запазила някогашната "енергия", "дух" на времето-какво ли е сега, когато са го покрили със стъклен похлупак.
А какъв дъжд валеше-сякаш улицата протестираше за това, че така брутално я бяха разголили.


Но ми хареса.

“When d’you think that he’ll come back?”
Not with this wind blowing, and this tide.


Тема Re: Да вървиш по историята:)нови [re: Пъpпъл]  
Автор Last Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано06.10.08 10:52



и аз така си мисля, като се шматкам из древноримските руини. В този ред на разсъждения Пловдив е особено подходящ, макар че и подлезът пред Министерския съвет в София също вършши работа.



Queen's only


Тема Re: Да вървиш по историята:)нови [re: Пъpпъл]  
Автор denny (Choco monster)
Публикувано06.10.08 10:55



Хубава тема.


Честно казано обаче, в български град не ми се е случвало да изпитам толкова ясно това усещане, че вървя по история. Знам, че тези мои думи няма да се харесат на доста хора, но просто това си е моето мислене. Подобно нещо съм изпитвала в старата част на нашия град - тами има цял запазен възрожденски комплекс, но дори там имам усещането, че е запазен по-скоро с комерсиална цел, отколкото заради усещането на историята.
Точно това, което описваш обаче - да се чудя кой ли е минавал по улиците, да се питам какво е вълнувало тези хора, и точно тази запазена енергия на мястото - съм го усещала на няколко места в чужбина, едното беше Гетисбърг в Пенсилвания. Там изпитах това усещане толкова силно, че ми се струваше, че всеки момент срещу мен ще изникне някой от уч астниците в битката при Гетисбърг /юли 1863 г./ Това е едно от местата, на които някога бих се върнала пак...



Тема Re: Да вървиш по историята:)нови [re: denny]  
Автор Last Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано06.10.08 10:59



ти пък какъв пример даде - с една държава, дето е 'по-млада от дувара на баба ми' /както се майтапеше едно време с Щатите Вук Драшкович/.



Queen's only


Тема Re: Да вървиш по историята:)нови [re: Пъpпъл]  
Автор Roxy ( да, обаче :Р )
Публикувано06.10.08 11:09



понякога се замислям за нещо подобно, минавайки през подлеза на Президенството - през Източната порта и по плочите на стара Сердика. но някакси там - оградено, захлупено под един таван, със съвременни стълби, между облицовани стени, мястото не ми изглежда достатъчно живеещо и дишащо въпреки преминаващите хора.

веднъж като малка и по-късно съм била на Стария Несебър - но от цялата туристическа гмеж и сергии наоколо не усетих духа на времето. не и там. може би, ако отида сега, в късна есен, из пустите улици, под чердаците на къщите от потъмняло дърво, бих почувствала миналото... иначе не. друг път - в едни ранен есенен порой, тъкмо, когато бяхме в градския музей на Поморие, попаднали на вдъхновен уредник (или може би човек от администрацията на музея) с достатъчно познания, любов към тематиката и немалко местен патриотизъм; и ни покани в кабинета си - ам, сред шкафовете, край старата топографска карта, край складираните находки, извадени от морето, сред книгите - там усетих духа на Историята... следващият път беше сред руините на нос Калиакра - с прекрасната гледка на морето и живописните ръждивочервени скали, край старите зидове в степните треви, и с малко хора наоколо - там наистина имаше усещае на минало, за старина, за хора, живели и умирали в своя свят, със своето време - рибари, търговци, боляри, воини...

или сред писаните стени и дворове на възрожденската приказка, наречена Рилски манастир; или в уютните църквички, нашарени с обновени свежи багри отпреди векове в Бояна, Земен, Кюстендил или Кремиковския манастир, до изящни стенописи на ангели, ктитори-боляри и воини-светци, под "тайни вечери" с погача, ряпа и чесън, изпълващи всяко свободно място на стените и сводовете...

на възстановки е различно - едновременно парадоксално като мост през епохите и красиво като в приказка - независимо дали седиш на поляна с османски воини и слушаш българските им бъзици, или щъкаш и превеждаш от английски сред римски лагер...

но винаги уникално и по нов начин духът на Историята успява да те достигне и впечатли...






Тема Re: Да вървиш по историята:)нови [re: Last Roman]  
Автор denny (Choco monster)
Публикувано06.10.08 11:09



Какво точно те притеснява, че не разбрах? И какъв е проблемът, че държавата е "млада"? Просто ми е харесало това, което съм видяла, впечатлило ме е, останали са ми спомени - това е. А да смятам, че понеже една държава е млада, тя е "недостойна" или не знам още какво - това е все едно на мен да откажат да ми възлаг преводи, защото съм млада и непитна.





Тема Re: Да вървиш по историята:)нови [re: denny]  
Автор Last Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано06.10.08 11:23



окей, просто ми стана интересно защо си усетила духа на времето в една държава, която в сравнение с европейските е почти отвчера.
Аз например харесвам да седя на мраморните скамейки на античния Театър в Пловдив. Притварям леко очи, колкото да не виждам къщите зад полуразрушената фасада на сградата и вече съм 1900 години назад. Въобще в Пловдив всичко ми навява спомени от едно време.



Queen's only


Тема Re: Да вървиш по историята:)нови [re: Roxy]  
Автор Last Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано06.10.08 11:35



много добре си се усеща духът на времето по възстановките. Особено когато консумираш средновековни / антични манджички.



Queen's only


Тема Re: хъммм?!нови [re: Last Roman]  
Автор Roxy ( да, обаче :Р )
Публикувано06.10.08 11:41



аз да съмказала, че не се усеща?!
антични манджи, викаш - къде бяха, та не ги видях? имаше в Свищов два "антични" базара с римски локуми и сувенири, а в Нове трябваше да има римки сладки, но вместо това имаше леко зеленки български кайсии в реставрирани съдове...




Редактирано от Roxy на 06.10.08 11:44.



Тема Re: хъммм?!нови [re: Roxy]  
Автор Last Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано06.10.08 11:50



аз за Върбишкия ти говоря. Там се котираха и фурми с мед /по Александрийски/, както и едно много вкусно ястие от леко ферментирала риба, чието име не запомних.



Queen's only



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.