Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:49 03.06.24 
Непрофесионални
   >> Романтични души
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Тема Горската книжарница:)нови  
Автор Пъpпъл (сънена)
Публикувано23.09.08 22:37



Слушам за кампанията "Голямото четене", ето откъс от сайта на БНТ-
В продължение на шест месеца, от 5 октомври 2008-ма до 15 март 2009-та, ще можете да изберете четивото на живота си, романа, преобърнал представите ви за света, романа на романите, романа, който истински обичате.

Има ли книга, която е преобърнала представите ви за света?
Може и да ги е затвърдила всъщност))


Дайте да видим-една книга ми се струва прекалено, така че хайде да ги разделим така: до към 13-14год. ви възраст примерно една книга, след това до към 18год. и третата книга от тогава та до наши дни.
Давам възможност за цели три книги-може да не са романи.
Но да са ви "белязали".


За книжки тук сме си говорили и друг път, знам, но нека този път ги подредим в класация по-по-най.
В клуб "Литература" от край време е голям сън и периодично задавани въпроси от типа "що никой не чете книги", така че пускам темата тук. :)
Пък току виж, може и да няма такава "преобръщаща" книга в живота ви, в този клуб всички сме умни, мъдри и начетени по дефолт и от раждане.


Въпрос със звездчика-задачка за повишаване на оценката-нужно ли е всъщност да се четат книги или вече има и други начини за набавяне на знания, емоции и каквото се сетите, че ви дават книгите. Въпросът не е реторичен.
Заглавието няма общо с темата, но това е книгата, която затворих преди малко.

За твойто тихо идване, което
все още в мен отеква като гръм...


Тема Re: Горската книжарница:)нови [re: Пъpпъл]  
Автор Noaa (пепе-ляшка)
Публикувано23.09.08 22:44



Пипи Дългото Чорапче


Нощ в Лисабон




Тема Re: Горската книжарница:)нови [re: Пъpпъл]  
Автор DaCat (дзвер)
Публикувано23.09.08 22:49



Не са ми влияли много книгите, не че не чета, де.


Но няма някоя или някои, които да се ме "белязали".
Има филми,които са маркирали жалони в живота ми, такива, в които съм намерила себе си, но пак от опитността житейска, не от прочетеното или видяното на екрана. Просто са ми дали повод да преосмисля преживяното.

Много харесвам Робер Фулгъм и неговата "Всичко,което трябва да знам, съм научил в детската градина".
Простичко пише,но някак много истински.

Животът е най-великата, голяма и непрочетена книга.



Тема Re: Горската книжарница:)нови [re: DaCat]  
Автор DaCat (дзвер)
Публикувано23.09.08 22:53



Забравих за Джек Лондон в юношеските години - умирах за Клондайкските му разкази.





Тема Re: Горската книжарница:)нови [re: Пъpпъл]  
Автор avatarx (Mr.)
Публикувано23.09.08 22:55



Недей за литература, че като се отпуснем да пишем..... Нямам си аз такава книга, кято да е чак толкова важна. Но първите някоко хиляди тома са много важни ... ей сега ще се отплесна към психологията и.....





Тема Re: Горската книжарница:)нови [re: DaCat]  
Автор Noaa (пепе-ляшка)
Публикувано23.09.08 22:56



ууу да бе вятно...и аз съм ги чела...вече и доста позабравила




Тема четенето е ЗАДЪЛЖИТЕЛНОнови [re: Пъpпъл]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано24.09.08 08:37



Всякакви други палиативни постфактум оправдания са просто излишен топъл въздух и оправдания.
Който не чете, остава малко, повече или много, безнадеждно тъп.
Това е положението.
Ето ти сравнение: ако засадиш една лоза като домат плитко-няма проблем. Ще се хване, ако е влажно, ще расте. Обаче при първата суша ще залинее и изсъхне. А на 40-50 см, както си му е редът- след бебешка възраст няма суша(поне тук) която да може да я убие.
ВИки-"образованието" е плитката лоза, общата култура, придобита от четенето на МНОГО книги-дълбокото засаждане.
В първия случай цитираш някакви факти, поднесени като сладкиш в лъскава опаковка, във втория си способен да приготвиш сам кулинарен деликатес с който да смаеш събеседника и той, примерно, да те гушне или да ти направи свирка.
Е-може и със сухата пастичка. Ама после няма за какво да си говорите.


Освен за " скива ли новата Шестица брато, лелеееее..."


Епилог: Знам, че вероятно няма да се съгласите с мен, но това не е важно, защото съм прав.
Пост-епилог: Никой, нечел книжки, не е в състояние да напише това, което току-що написах аз. Ето- Аватаркс и Вожда са чели и могат.



Тема Re: Горската книжарница:)нови [re: Пъpпъл]  
Автор Kaлoмaин (сурикат)
Публикувано24.09.08 08:56



Труден въпрос. Имаше доста книги, но никоя не ми преобърна представите - по-скоро ги поразмести. Естествено "Майсторът и Маргарита" е абсолютен и безапелационен фаворит. После "Силмарилион" и поредицата на Дъглас Адамс. "Землемория".

Като дете харесвах Беляев и Грин, Жул Верн, Дюма, Карл Май. А също и "Наследникът от Калкута". Ех, какви времена бяха!

Майн Рид ми изглеждаше много сълзлив и досаден. Джейн Остин също ми харесваше - всъщност само "Гордост и предразсъдаци". Всичките й други книги са същите.

Все пак тук говорим само за романи - не за друга литература, нали?



Тема Re: четенето е ЗАДЪЛЖИТЕЛНОнови [re: Kиpo]  
Автор Okaян яcтpeб (жар пиле)
Публикувано24.09.08 09:06



Със сигурност се съгласявам с теб, защото си прав.



Your future dream is a shopping scheme.

Тема Re: четенето е ЗАДЪЛЖИТЕЛНОнови [re: Kиpo]  
Автор DaCat (дзвер)
Публикувано24.09.08 09:37



Абсолютно си прав.
Но само ако четенето не се превърне в модел на реакция в дадена житейска ситуация.
Имам колежка, на 38 години е, наистина чете много и всичко.
И никакъв житейски опит, ей така - действа в живота, както пише в тази или онази книжка.

По-горе имах предвид, че по-добре би било да пречупиш книгата, филмът през житейския си опит, твоят собствен /защото е уникален/ за да дообогати това, което носиш в себе си като ценности, знания, чувства, ако щеш, до някаква степен да се опиташ да отговориш на съмненията си дори.

Живот, който се опира само на прочетеното, но непреживяното....мммм малко резерви имам /пак горния случай/.



Все пак може да не съм доразбрала темата на Пърп правилно.
Блонди съм, ко да праиш.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.