Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:31 21.09.24 
Непрофесионални
   >> Романтични души
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Тема Разгеле, измислих подобие на сценарийнови [re: Mama Netty]  
Автор kakata (действаща)
Публикувано14.10.01 14:01



Живяли някога младеж и девойка, срещнали се и от дума на дума се влюбили. Отношенията им били много красиви. Правели един за друг най-хубавото, на което са способни. Да не изброявам темите от романтичен клуб - като вечеря на свещи, музика, море, нощно къпане, гледане в очите, цветя, подаръци, парфюми, сафари в Африка...И решили да свържат завинатги живота си. Оженили се, значи, сватба за чудо и приказ../за сведение вж- Виртуална сватба, купон и пр./...Добре, но след това съвместният живот се състоял в готвене, хранене, пазаруване, сметки, чорапи, пералня, тъща, пръжки...и двамата силно затъгували за романтиката, която безвъзвратно си отивала....натъжили се, станали меланхолични, направо до антидепресанти стигнали.../вж клуб "Психоанализа и психотерапия"/... и на края културно се подписали и развели и ...отново се засрещали, чакали, пишели парфюмирани писма, яли пици с моцарела...и така...



Тема Добре, добре...нови [re: kakata]  
Автор Mama Netty (блондинка)
Публикувано14.10.01 14:08



Това ми напомня на опасанията на моряшките жени за брака им....
Колко е романтично като са разделени, колко са силни, наистина силни, са чувствата като посрещат любимите след плаване, как постепенно живота на сушата изцежда вкуса на романтика и как тайно им олеква като тръгнат пак на път мъжете им...
Ритуал по посрещане и изпращане на Слънцето!

Qui scribit, bis legit.


Тема Ало, филоложката!нови [re: Jennifer*]  
Автор Stephan (бездействащ)
Публикувано14.10.01 14:36



Нека се уточним за терминологията. Да го сдадем по-простичко! Значи оксиморонът означава, че определението и определяемото взаимно се изключват. Разводът никога не може да бъде романтичен за когото и да е било, защото си доста неприятно нещо. Все едно да кажеш бяла негърка или нещо подобно. Също и плеоназма - в определяемото вече се съдържа това, което предицираме с определението. Сватбата винаги е романтична - няма нужда да казваме, че е такава. В самото понятие за сватба се съдържа романтиката - ако не е романтична, каква сватба ще е тогава? Все едно да кажем червен домат - ами той винаги е червен или да кажем, че слънцето грее - може ли слънцето да не грее?

Не пожелавам, Джени, твоя романтичен развод на никого. И никой няма да е щастлив от това, дори и в ситуацията, за която си запазила авторско право. Все си е тъжно, когато хората се разделят.



Тема Предполагам, че тезинови [re: Mama Netty]  
Автор Stephan (бездействащ)
Публикувано14.10.01 14:40



задълбочени познания върху психиката на моряшката жена не си ги придобила от опит...
Във всеки случай трябва да оглавиш клуба за Психоанализа...



Тема Мамо Нети,нови [re: Mama Netty]  
Автор Stephan (бездействащ)
Публикувано14.10.01 14:48



моят демон нееднократно ми е подкказвал, че разведа ли се веднъж (дори и романтично) никога вече няма да пожелая да се оженя отново. Та затова гледам още да си изкарам на топличко край булката, защото това (имам пред вид само хубавото) вече никога животът няма да ми го върне. Не зная защо съм си внушил, че всички други жени не са по-добри от мойта - и как да се убедя в обратното?
Така че не те разбирам: роматично може да бъде излизането от затвора, завръщането от изгнание, уволнението от казармата - бил си там по принуда - но да се разведеш романтично, при положение, че булката сам си я избирал и то пред очите на най-близките ти - ами това означава да загубиш доверие в себе си, че можеш да направиш избор, който да те направи щастлив.



Тема Не съм съгласна с тези примеринови [re: Stephan]  
Автор Jennifer* ()
Публикувано14.10.01 17:23



Доматите не винаги са червени. В търновско има едни оранжеви и жълти сортове. Да не говорим, че могат да бъдат и зелени.

Аз си събирах оксиморони по-рано. Най-вече на О. Уайлд. Колко жалко, че не мога да го цитирам точно в момента, защото при един software проблем ми замина файлът. Но ти добре ме подсети, ще си потъся на нета нови.


За плеоназма. Това е по-скоро термин при редактиране - да се махне излишното натрупване. При "Слънцето грее" няма какво да махнеш от изречението, нищо че всички знаем, че слънцето грее. Впрочем то може и да е залязло и вече да не грее. Същото би се получило и при "Вятърът духа" и т.н. Но "Вятърът духа, вее, повява" - ето ти класически плеоназъм, от който трябва да се отървем. При "Слънцето грее" такъв плеоназъм би бил "Слънцето грее, препича, прежуря, жари и пърли".


"бяла негърка" е парадокс, а не оксиморон.

Идва ми наум пример за щастлив развод - когато някоя г-жа се отърве от мъж-пияница и развей прах. Или ако някой мъж се отърве от жена-неверница или мърла, или каквото и да било. Това си е облекчение и радост за по-добрата половинка.

За неромантична сватба - в Индия наприимер както ги женят роднините. Колкото и да се веселят гостите и какъвто и разкош и изобилие да има, младоженците като не се обичат и са тъжни - това за мен не е романтично.


***


Тема Трудоваците? Мама Нетинови [re: kakata]  
Автор Jennifer* ()
Публикувано14.10.01 17:27



да не се е закачала с тях? Макар че по-вероятно ми се струва обратното.

Има ли още трудоваци??


***


Тема Re: Трудоваците? Мама Нетинови [re: Jennifer*]  
Автор kakata (действаща)
Публикувано14.10.01 20:46



Сега ще ме караш да ровя разни стари писания из женския, писала жената нещо смешно, минало. Ще напише по-хубави.



Тема Струва ми се,нови [re: Jennifer*]  
Автор Stephan (бездействащ)
Публикувано14.10.01 21:59



че смесваш филологията и логиката. Естествено, че по твоята логика няма нито плеоназъм, нито оксиморон, защото на всеки пример може да се извади и изключение от шкафа на въображението. А парадоксът не е нещо, което съм срещал във филологическата литература и мисля, че е понятие от други науки. И какъв парадокс може да бъде една "бяла негърка" като такова нещо няма, освен ако не е албиноска (имаше един такъв в Студентски град през 1988-89 год.), но не говорим за патология, а за общ случай.

Хайде, ученке, със здраве!



Тема Ама какви романтицинови [re: Mama Netty]  
Автор Mama Netty (блондинка)
Публикувано14.10.01 22:21



сте се събрали тука! От кол и въже. ..
Не знам дали има романтичен развод - нали затова питам..., ама със сигурност знам, че в дебрите на граматиката ще намерите романтика, колкото ще намерите еднорог в пубичен дом!
Осиморони, парадокси и плео-....заври ли беше?!?
Не може да не сте си мислили поне веднъж, с вашите дългогодишни бракове - дали съществува вариант за романтичната раздяла. Например - трябва ли да има задължително това ...дето в театъра му викат "бог от машина" - мисля че се пишеше 'deux ex', който да задейства отвън една романтична ситуация...
Или романтиката идва отвътре, от личностите?

Qui scribit, bis legit.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.