Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:22 27.09.24 
Музикални
   >> Рок
*Кратък преглед

Тема Робърт Плант в България!нови  
Автор vogelfrei (фадъркърсър)
Публикувано05.04.07 03:02





Аз да си пусна темата все пак. За съжаление, Пърси ще пее в далечна Каварна, но след безобразно добрите му солови тави от последните 4 години дори и това трудно ще ме спре да посетя. Други?

Аве кво праи тоа негар тука ве?!

Тема концертът!нови [re: vogelfrei]  
Автор VlOLATORМодератор (anathematized)
Публикувано09.07.07 16:03



Винаги съм смятал, че остаряването и помъдряването са процеси, които не вървят ръка за ръка. Че не е задължително да ти дойде акъла едва тогава, когато минеш определена възраст или извървиш определен път.
Усеща се, има личности, на които сякаш е предопределено да бъдат извисени, мъдри и одухотворени през целия си житейски и творчески път, независимо от възрастта, попрището, поетата посока и предизвикателствата, които брулят косите им и поддържат пламъка им горещ.


Хора, яхнали времето и адекватни нему във всеки един момент от творческия си път. Независимо дали прехвърлят 60-те, вече понатежали и с побели бради или когато с голобрадия си тийнейджърски чар са ковали рок химни, изправени пред стотици хиляди.
Гении, за които талантът е средство, а не самоцелно отъпкан пиадестал.

На 6-ти юли в Каварна видях един такъв човек. От тези, които никога не са спирали да блестят ярко и да озаряват всичко по пътя си. Одухотворен, спокоен и уравновесен. Изключително уверен в това, което прави. Смело гледащ хората в очите и то не от една, а от две високи позиции – на необозримата рок легенда, участвала най-дейно в наливането на основите....и тази на непримирим и търсещ творец, който не стои на едно място, а обича да се доказва постоянно, да покорява нови и нови територии.

Въпреки че съм пределно наясно, как Робърт Плант е омесен от именно такова тесто, концертът му в България надмина и най-смелите ми очаквания. Великолепно шоу от най-високо ниво, което, убеден съм, даде криле и одухотвори поне за няколко часа всеки един човек от публиката.

За мен щеше да е напълно достатъчно просто да отдам почит на един от любимите си музиканти, основен и незаменим чарк от титаничната машина Led Zeppelin. Дори просто да го зърна. Но получих едно пълнокръвно и модерно шоу. Толкова мощно, музикантско и адекватно, колкото не може да бъде. Но това едва ли ще изненада тези, който са се заслушвали внимателно в соловите албуми на Робърт Плант. Които албуми са еталон за качество и пример за разкрепостено отношение и разчупен подход към музиката. Особено "Dreamland", за който легендата ангажира музиканти от Portishead и Massive Attack – банди флагмани на модерния авангарден саунд.

Величавият музикант беше в страхотна форма. Особено пък гласът му. Сякаш е останал непокътнат от времето. Всичко бе изпято уверено и чисто, с всичките му там височини, фигури, извивки и емоционално-кресливи изблици. Перфектно пеене..., технично и сигурно. Не мисля че цепелинските песни бяха смъкнати. Вярно, на места бягаше от оригиналните вокални партии и влизаше под тона, но смятам че го правеше повече заради импровизацията, а не защото не може да ги хване. Танцуваше по сцената, улавяше мелодията с тяло, от време на време хващаше по някое дайре или тарамбука, а в по-гръмовни моменти направо си дивееше с бандата. Когато в края на "Whole Lotta Love" /финалното парче/ започна да върти микрофона за кабела, куфеейки и подскачайки на място, се почувствах все едно съм в седемдесетте, на концерт на Led Zeppelin.

Сцената бе решена сравнително семпло. Нищо претрупано, нищо излишно. Дори екрани нямаше. Но пък изглеждаше достатъчно ефектна, заради няколко особени детайла, с които бе украсена. На заден план - тъмночервено пано-завеса със стилни черни орнаменти по нея, осветявани мистично от прожектори в дъното, а също и няколко големи фенера в източен стил, в които палаво мъждукаха свещи. Подобни делви-фенери имаше на рампата горе и долу на пода - пред музикантите.

Прекрасна група e The Strange Sensation. Съставена от чудесни музиканти, които много помагаха на Робърт Плант да ни хипнотизира. Двама китаристи, които се редуваха да извличат от красивите си гибсъни и греч-ове всичко, на което те са способни, бас, барабани /перкусии/ и клавир. Единият китарист от време на време хващаше и тарамбука, другият – акустични китари, а клавиристът се занимаваше повече с ефекти, програминг и разни ембиънт звукови експлозии, отколкото да свири на чисто пиано. Това придаваше на шоуто изключително модерен и свеж облик. Особено по време на соловите парчета, в повечето от които, наред с типичните сайкъделик-етно-блус изразни средства, бяха вплетени тегаво-мрачни трип-хоп линии и нагнетени звукови ефекти. Една от тях беше иронично посветена на "краля на Англия - Тони Блеър", за когото легендарният вокал предположи, че следващото му поприще ще е да се изявява като Папа.

Класиките на Led Zeppelin, които изпълниха Планти и бандата му, бяха до една с променен аранжимент. Къде повече, къде по-малко. Най-неузнаваема се оказа "Black Dog", а най-близо до оригинала – "Babе, I`m gonna leave you" и "Whole Lotta Love". До болка познатият риф на черното куче, онзи отчетливият, който бие шамари и все се надбягва с ритъма на барабаните, беше просто намекнат на две – три места, между припевите. Като цяло, парчето беше направено в по-лек и игрив вариант.
"Going To California" омагьоса всички с акустичния си плавен звук, а Плант го украси с цялата красота на гласа си. Публиката пое мелодичния напев, с който завършва парчето и дълго, след като то вече бе свършило, продължи да го пее. Когато хората чуха началните акорди на "Babe, I`m gonna leave you", дариха музикантите с оглушителни крясъци и аплодисменти. В кълбо от емоции се превърна Робърт Плант, когато седна на стол, за да изпее това невероятно парче. Изстрадваше и изцеждаше всеки тон. По начин, по който само хората, които много обичат това, което правят, могат. С огромен ентусиазъм и вълнение. Песента разцъфна на сцената, а завършекът и бе апокалиптичен. Дяволска работа бе и изпълнението на "Four Sticks" – най-тежкото и мощно от всичките. Рифовете бяха съвсем леко видоизменени, а Плант пищя най-много и високо именно тук. И пак с лекота...и без никакво напрежение. Брутално изпълнение. Единият китарист само дето не изнасили китарата си по време на тази песен, така издевателстваше с нея, а барабанистът сякаш искаше да събуди духа на Бонзо с мощното си блъскане и криволичещите трайбъл тактове.

Кулминация реално нямаше, защото трудно можем да говорим за върхови моменти в едно шоу, в което няма секундичка, в която да не се случва нещо необикновено. И все пак, лично мен най ме зарадваха изпълненията на "Whole lotta love", "Babe, I`m gonna leave you" и приятната изненада – "Gаllows Pole". Уж гледах сетлисти от предни концерти, но очевидно бе убягнала от погледа ми. Бях се забил доста напред и когато почнаха първите й акорди, с разни непознати хора наоколо започнахме да гадаем – "Лелее, това ако е "Gаllows Pole", ще следва поредното размазване". А когато съвсем я разпознахме – отново се започна с дежурните възгласи и скандирания "Робърт, Робърт, Робърт".

Обидно малко публика имаше на стадиона в Каварна - не повече от 700-900 човека. Като непосредствено преди началото бяха още по-малко, около 300-400. Почти празно, чак се стреснах и натъжих. Но пък за сметка на това – всеки знаеше защо е там. И както можете да се досетите – викахме и пяхме като за няколко хиляди. Очите на Робърт Плант искрено грееха, когато ни гледаше как се радваме и какво отношение имаме към изпълненията. Усмихваше се чаровно, когато подхващахме някой напев, още преди той да ни е повел, когато скандирахме името му.

Като цяло, това беше един от най-силните концерти, на които съм присъствал изобщо. Във всяко едно отношение – и от емоционално-сантиментална гледна точка, и от техническа, и от гледна точка на изпълнение.
По звука почти нямам какво да коментирам, защото беше съвършен. Балансиран, достатъчно силен...микрофонът, макар и усилен до дупка, не доминираше над другите инструменти, а всичко звучеше в синхрон. Всяка дребна перкусийка и тарамбука се чуваше отчетливо и ясно. Клавиристът разполагаше и с компютър в кошарката с клавирите, от който вкарваше допълнителни ритмики и семпли, от които ушите ни пращяха. Изобщо, брутална красота, професионализъм в най-висша степен.

Радвам се и че споделих този съвършен момент с прекрасни приятели. Макар по време на самия концерт всеки да беше сам със себе си. Омагьосан от хипнотичната музика и глас на този невероятен човек.

--------------------------------------
дори и сянката ми вече с тебе диша...

Редактирано от VlOLATOR на 09.07.07 22:19.



Тема Re: концертът!нови [re: VlOLATOR]  
Автор the_alchemist (stoned)
Публикувано09.07.07 17:11



Ех...

За мен остава единствено надеждата, че сте го омагьосали и ще дойде пак скоро. И този път няма да го пропусна!

Would?

Тема Re: концертът!нови [re: VlOLATOR]  
Авторnia (Нерегистриран)
Публикувано10.07.07 10:31



Беше наистина вълшебно. Благодаря и на теб, че така майсторски си описал всичко, преживяното още ме кара да настръхвам и насълзявам, мисля че това ще трае още немалко. Страхотно си предал в думи усещанията и това ме зареди допълнително. Не съм снимала, (но мисля че дори и да имах под ръка такова средство, щеще да бъде изгубен миг от магията, и не си струва) но ако знаеш за снимки и клипчета от концерта, моля кажи. А фотографите в началото направо как са се облизали от директния поглед с Плант, не ми се коментира.....



Тема ...нови [re: nia]  
Автор VlOLATORМодератор (anathematized)
Публикувано10.07.07 11:02



Благодаря за милите думи и оценката!

Аз направих едно-две прилични клипчета на телефона си, когато сколасам да ги сваля - ще ги шерна някъде и ще ги пусна тук. Особено това на "Whole lotta love" стана добро, защото тогава сцената беше особено ярко осветена. Тези на по- приглушената светлина, каквато беше през повечето време, не са толкова добри.

Инак, ето

можеш да видиш няколко симпатични снимки от събитието.

--------------------------------------
дори и сянката ми вече с тебе диша...

Тема Re: Робърт Плант в България! [re: vogelfrei]  
Автор пeтльo (weirdo)
Публикувано13.07.07 01:57



Абе, че не ми се пуска нова тема, да питам за Йън Андерсън колко са билетите и дали ще има голям наплив, че от сега са разпльокали плакати наляво надясно из Пловдив, дали да бързам да купувам или може да си правя пас поне до средата на август:)



Тема ...нови [re: пeтльo]  
Автор VlOLATORМодератор (anathematized)
Публикувано13.07.07 09:47



Отговорът е

!

--------------------------------------
дори и сянката ми вече с тебе диша...

Тема ...нови [re: vogelfrei]  
Автор VlOLATORМодератор (anathematized)
Публикувано13.07.07 16:49



Запленен от чара на Робърт Плант, съм пропуснал да забележа и спомена нещо изключително важно. Всъщност, споменах, че за "Dreamland" Плант работи с музиканти от Portishead и Massive Attack, но изобщо не съм се усетил, че сме ги видели и чули в Каварна.


Като част от The Strange Sensation!

Става въпрос за барабаниста - Clive Deamer /Portishead/ и клавириста - John Baggott /Portishead & Massive Attack/!

И още нещо, което лично за мен беше още по-стъписващо да стопля! Основният китарист, който видяхме с групата на Плант, е бил основен член на....THE CURE!

И то - в един от най-силните им периоди /албумите "The Head on the Door", "Kiss Me, Kiss Me, Kiss Me", "Disintegration" и "Wish"/.

Човекът се казва ...и на всичкото отгоре, бил женен за сестрата на Робърт Смит.

Баси мамата!

--------------------------------------
дори и сянката ми вече с тебе диша...

Тема Re: ...нови [re: VlOLATOR]  
Авторthecure (Нерегистриран)
Публикувано20.07.07 12:45



няма как Porl Thompson да е бил в Каварна с Робърт Плант, тъй като той не свири в The Strange Sensation от 1995-6.

p.p.
От 2005 отново е в The Cure....след 10-на дни започват световно турне от Tokyo.




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.