Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:32 11.06.24 
Музикални
   >> Рок
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема "Умряла" музика?нови  
Автор Coнaтa (Tuonela)
Публикувано05.12.06 22:10



Какво означава умряла музика? Може ли да умре музиката всъщност?

Поводът е една тема, която ме накара да се замисля какво на практика трябва да означава това. Достатъчно ли е една музика да се слуша, за да твърдим, че тя живее? Или когато тя спре да се прави, изневери на себе си или няма фенове, вече всъщност я няма. Класическата музика например умряла ли е? Това е стил, който според мен, независимо, че се слуша от доста хора, не се развива, застинал е някъде в по-миналия век. Значи спокойно можем да кажем, че е умряла и както за умрелите за нея се говори или добро, или нищо.

А рокът? Умира ли/ще умре ли скоро рокът? Или ще е вечен?



Love is blindness
I don't want to see
Wrap the night around me


Тема ... [re: Coнaтa]  
Автор VlOLATOR (черен)
Публикувано06.12.06 10:07



"Какво означава умряла музика? "

Умряла музика, според мен, е тази, която не търпи качествено развитие.



Такава, която не се променя в дългосрочен план.
Която не се видоизменя съществено. При която отношението на консумиращите я, е повече механично и първично, отколкото ангажирано и обосновано. Която не може да съществува когато токът е спрял!

Като пример за мъртва музика, по моите критерии и с оглед на вече казаното, мога да дам електронната.

Тук нямам предвид музиката, изсвирена на електронни инструменти или използваните машинарии за украсяващи ефекти в някой рок стилове. Имам предвид онези DJ-ски недоразумения, които хората наричат техно, транс, мранс, минимал, дръм енд бейс и прочие несъществени механични шумове, смесвания на ритмики и пиу - пиу-та.
Вярно е, че доста хора се плужат по тези стилове, но това са хора без /или с не достатъчно силно/ отношение към музиката, за да ги вземаме предвид по тази тема, както е зададена.

За рапа /т.нар. хип-хоп/ даже е излишно да споменавам, защото той е по-долу и от гореспоменатото.

Музиката, в смисъл на поредица от звуци, вплетени в мелодия, които се извличат от музикален инструмент, ще живее докато съществува човечеството. Тоест - вечно, според нашите смехотворни и незначителни представи за вечност.

Връзката човек - инструмент, независимо под каква форма, e най-същественото нещо в музиката.
От всичките съвременни стилове, РОКЪТ е взел за основа на съществуването си именно тази връзка и я е припознал като единствената неотменима. Затуй той се развива и пълни зали и стадиони вече повече от 50 - 60 години. Затуй и е единственият стил, който в някой свои течения допусна носталгията по класиката да се превъне в основен подход /сериозно отношение към композирането и интерпретирането на музика/.

Тоест - между класиката и рока връзката я има. Допустима е и е привлекателна за мнозина.
Защо не кажем дори, че рокът в един момент от развитието си припозна същността и принципите на класическата музика, вследствие на което се превърна в един вид някакво естествено нейно продължение, заедно с джаза. Вярно, не в пълна степен и твърде осъвременено, но все пак - някакво продължение.

Рокът диша с човечеството и е комплексен колкото самия човек.

Оле!

-------------------------------------------------
...и върху теб тека!

Редактирано от VlOLATOR на 06.12.06 12:05.



Тема Re: "Умряла" музика? [re: Coнaтa]  
Автор Bgpunk (черный ворон)
Публикувано06.12.06 12:09



Няма вечни неща. Рокът е животно, и той ще умре. Както умря и старата градска песен, с Аспарух Лешников и Борис Машалов...




Тема Re: ... [re: VlOLATOR]  
Автор Coнaтa (Tuonela)
Публикувано06.12.06 21:58



Оле!



Качественото развитие обаче не означава ли изневяра на стила, на онова, което е привързало феновете точно към тази музика? Все чувам хора да се оплакват как, видиш ли, новият албум на еди-кои-си не бил като старите и затова вече не ставали за слушане и други такива. Как Металица след Черния вече не били Металица, а албумите на Мейдън с Бейли били шит. Та позачудих се аз къде е разликата между развитие и тотална промяна. Има ли изобщо такава граница?

Музиката, ех, музиката да е жива и здрава! Дано не спира токът само!

Love is blindness
I don't want to see
Wrap the night around me


Тема Re: "Умряла" музика? [re: Bgpunk]  
Автор Coнaтa (Tuonela)
Публикувано06.12.06 21:59



А пънкът умрял ли е?

А, и още нещо да питам - кое ще поникне на гроба на рока според теб?



Love is blindness
I don't want to see
Wrap the night around me


Тема Re: "Умряла" музика? [re: Coнaтa]  
Автор Bgpunk (черный ворон)
Публикувано06.12.06 22:12



Punk is dying!
Пък на гроба на рока ще има евтини чаени бисквити и сусамка, залепена за опаковката си, заради жегата от 80те....






Тема ... [re: Coнaтa]  
Автор VlOLATOR (черен)
Публикувано06.12.06 22:50



"Качественото развитие обаче не означава ли изневяра на стила, на онова, което е привързало феновете точно към тази музика?"

Не!



Аз предвидих подобен въпрос и се постарах да отговоря на него предварително, още преди да е зададен.
Пак ще кажа. Хората с подобаващо отношение към рок музиката, а за мен рок музика е МНООООО-О-ОГО широко понятие, харесват и ценят качествените изменения. Аз например съм се научил да подбирам от всеки подстил на рока, от блуса и соул-а, през хард рока, през арта, през прогресива, през алтернатива, през хеви метъла, та чак до екстремния метъл..., най-качествените неща. И не съм само аз!
Количествените натрупвания могат да водят до качествени изменения, но качествените изменения не е задължително да водят до летална развръзка.

И изобщо няма да се съглася, ако някой ми твърди, че напоследък не се правят качествени рок албуми. Правят се, та дрънкат.
Гледам с радост, дечица на по 13-14 се развяват с фланелки на Deftones и System Of A Down и душата ми пее. Нима Deftones и System Of A Down не са рок?
Рок, та дрънка!

"Как Металица след Черния вече не били Металица"

Глупости.
Трябва да си абсолютен глухар със закърнял слух, за да твърдиш подобно нещо.
Metallica имат убийсвени неща след черния албум. Това че на някой му харесва промяната им в малко по-алтернативна посока, е абсолютно неважно. На други, включително и на мен, им харесва.

"а албумите на Мейдън с Бейли били шит"

Шит са! Капутът Блейз просто не може да пее.
Особено пък в сравнение с предшественика си. Вследствие на което, това няма нищо общо с разговора.

"разликата между развитие и тотална промяна. Има ли изобщо такава граница? "

Ами, по-горе го казах. Има ли я връзката човек - инструмент, има ли го изначалният принцип на блус цикличността, добрият стар риф - има ли го и него, също и класическата схема куплет - припев - куплет - припев...., колкото и да е видоизменена формата, все е рок и диша.

"Дано не спира токът само"

да спира, дреме ми!

Имам разкошни палави акустични китари под ръка, които оживяват в ръцете ми. Знам стотици прекрасни песни и още толкова мога да импровизирам на мига - съживявам музиката на секунадата без да използвам ни един ампер!

Разбираш?

-------------------------------------------------
...и върху теб тека!

Редактирано от VlOLATOR на 06.12.06 23:07.



Тема Re: ... [re: VlOLATOR]  
Автор Coнaтa (Tuonela)
Публикувано06.12.06 22:56



А, поне се опитвам.

Да разбирам, де.

Гледам, че си оптимист, браво, браво. И аз така, може да се каже - светло бъдеще ни чака.

Я кажи, ако можеше (имаше възможност) да избереш да участваш в някоя група - жива или умряла - няма значение - в коя щеше да е? И като какъв - пивйец, свирач, какъв? И можеш да оставиш скромността за другата ми тема, тук пускай въображението!

Love is blindness
I don't want to see
Wrap the night around me


Тема Re: "Умряла" музика? [re: Bgpunk]  
Автор Coнaтa (Tuonela)
Публикувано06.12.06 22:57



И сигурно ще свири оркестър "Кристал"?



Love is blindness
I don't want to see
Wrap the night around me


Тема ... [re: Coнaтa]  
Автор VlOLATOR (черен)
Публикувано06.12.06 23:26



"Гледам, че си оптимист, браво, браво"

Ами, там е работата, че изобщо не съм оптимист!



Хладен реалист съм в случая.

"Я кажи, ако можеше (имаше възможност) да избереш да участваш в някоя група - жива или умряла - няма значение - в коя щеше да е? И като какъв - пивйец, свирач, какъв?"

ауууууу, баси въпроса! Не се сещам някога да ми е задаван такъв.

Често ми се случва, когато слушам Dream Theater да си кажа - "баси късмета има тоя ЛаБри, да пее с ТАКИВА музиканти зад гърба си!"
"Сигурно изпитва огромно удоволствие да пуска гласа си по тези безумни мелодични линии, родени изпод въображението и ръцете на тези виртуози"
- така си мисля.

Но има нещо, за което давам всичко. Ама наистина ВСИЧКО....и душата си бих дал.
И това е....да изпея една песен с Мартин Гор
Ако ми се случи подобно нещо сигурно ще се спукам от рев и няма да мога да издам ни един звук, но просто ще го слушам отблизо и ще сумтя!

-------------------------------------------------
...и върху теб тека!

Редактирано от VlOLATOR на 06.12.06 23:27.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.