Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:11 02.07.24 
Музикални
   >> Рок
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Интервю с Васил Върбановнови  
АвторKъpли (Нерегистриран)
Публикувано07.03.03 09:20



Заповядайте на сайта на Про-Рок www.pro-rock.net, за да прочетете интервю с Васил Върбанов относно закриването на Тангра.



Тема Ето и текста на цялото интервюнови [re: Kъpли]  
Автор Burn (purpleзиозавър)
Публикувано07.03.03 10:21



ВАСИЛ ВЪРБАНОВ: КИРИЛ МАРИЧКОВ И КОСЬО МАРКОВ ПРЕДАДОХА РОК ИДЕЯТА!

Найден Колчев



Тези дни една новина отекна със страшна сила: Радио "Тангра" спира! Потресът сред почитателите на рока и метъла е огромен, защото "Тангра" бе много повече от някакво си радио - то бе символ и рок идея и... Но това са неща, които единствено почитателите на праведната музика са в състояние да разберат. Явно в студения и пресметлив бизнес нещата стоят иначе. Свързахме се с Васил Върбанов, за да разберем малко повече около причините за кончината на "Тангра". Впоследствие ще представим и други гледни точки. Може би. Но това далеч не е най-важното. Най-важното е, че Тангра – Езичезкият Бог Българский, е мъртъв. R.I.P.

Про-Рок: Каква е ситуацията в момента в "Тангра"?
Васил: Ние сме тук до 31 март – понеделник. От 1 април радиото най-вероятно ще се казва "Гонг".
Как се стигна до това?
По много причини. Основните периоди на радиото можем да разделим на два – допреди година и четири месеца при старите собственици Косьо Марков и Кирил Маричков и този при новите - Радосвет Радев и останалите. Сега това, което искам да кажа, е, че аз безкрайно уважавам частната собственост и че тя е нещо свещено. Тоест новите собственици имат абсолютното право да направят това, щом бизнесът го изисква.
При Косьо и Кирил радиото можеше да си има своите плюсове и минуси, но всичко си вървеше. Но през 2000 г. се разбра, че единият краде кинти от другия – става въпрос за не много големи суми – и ми казаха: "Ще разкараме половината хора като Мони Панчев, Кирил Русев и др., за да намалим разходите. И ако на теб ти е неудобно да им кажеш, ние ще им намалим заплатите и те сами ще напуснат." Един мъж не може да постъпва така: ако трябва да се каже нещо, трябва да се каже в очите. И оттогава между другото се отказах от поста програмен директор на радиото.
Защо решиха да продадат радиото?
По една-единствена причина – защото получиха лицензи за излъчване в цялата страна. Тогава им казах, че това е абсолютно безсмислено, защото тези лицензи не са възвръщаеми. Защото само издръжката на тези предаватели струва месечно 12 000 лева. А това изисква адекватно влагане на допълнителни средства и промяна на политиката. Те обаче не се сетиха да го направят. Та, попитах ги - откъде ще намерят пари, за да ги платят. И че, ако си намерят съдружници, ще загубят единственото, което имат, а именно независимостта си. Защото това на практика беше единственото независимо радио в България. Сдружиха се с известно кого, превърнаха радиото в акционерно дружество – след един месец си продадоха акциите, защото се вдигна капиталът, а те нямаха пари и така двамата останаха общо с 18%. Класика, която я има и в детските книжки.
След това на две ключови позиции бяха назначени симпатичният Валери Шварц, който доведе изключително симпатичната Диана Гигова. Той - изпълнителен директор, тя - директор промоции. Първото нещо, което той направи, бе да се обзаведе с голямо и хубаво бюро, с мобилен телефон и т. н., а Диана Гигова (тя е симпатична, но, уви, нищо не разбира) направи фен клуб на един поздравителен концерт и вместо да направи сайт на радиото, направи такъв на собственото си предаване и работеше за него. А и всичките тия сладури, т. нар. рекламни консултанти, започнаха да не продават нещата, които имаме, а само да ми мятат някакви изследвания, че в интервала между 10 и 12 ч. на обяд ние сме най-слушаното радио в София. На което аз им викам: "Не ги показвайте на мен, вървете и ги продавайте!" Значи в ключовите позиции: изпълнителен директор, търговски директор (такъв стана един пич, който е бивш футболен съдия от "В" група!) и директор промоции са хора, които не разбират от тази работа.
Толкова лошо ли е финансовото състояние на радиото?
Аз не съм взимал заплата от Коледа. Това никога не се бе случвало, имаше къде-къде по-тежки години за България, тоест рокът не е непродаваем. Просто хората, които трябваше да го продават, по случайност дойдоха тук. Те не можеха да продават рок и това е логично, защото Радосвет Радев не познава нужните хора...
Значи обяснението "Рокът не се продава" е кухо?
Та най-посетените концерти в България са рок концертите. Та нали за Soulfly нямаше билети!
И какво ще представлява радио "Гонг"?
Според мен – спортно, с класически рок. Но класически рок в техните уста означава балади на Scorpions, максимум две песни на Deep Purple и тук-там Uriah Heep. Това за тях е класически рок – от друго не разбират.
Значи – край.
Цялата история е един убийствен Балзак. Какви са били мотивите на Косьо и Кирил - ти ги казах. Какви са били мотивите на Радосвет Радев да купува... Не знам, може би е искал една хубава играчка? Но когато си купиш скъп състезателен расов кон, рано или късно го колиш, за да си ушиеш цървули с него, защото не знаеш да го използваш. Но това не е толкова важно – самите Кирил и Косьо извършиха предателство към рок идеята – този път си свалиха гащите до глезените. За десет години това радио създаде традиции и търговска марка, която може да бъде продавана. Но в момента, както виждаш, не съм съсипан и разбит – очаквам това да се случи още от 2000 г.
А с екипа на "Тангра" какво ще стане?
Тези, които ти познаваш като слушател, сме до 31 март, после всеки се отдава на собствени занимания. Търговският отдел например може да се запази – но това мен не ме интересува.
Някакви идеи да направите нещо собствено?
Идеи има, но за идеи се говори, когато станат конкретни.
А с твоето предаване – "Зона 967", какво ще стане?
Ще имам още три предавания и това е.
Ще го преместиш ли в друго радио?
Няма в кое. Пък и номерът не е в едно предаване, а в цялата концепция. България остана без толкова неща в момента – имаме ли рок клуб – нямаме, ще останем и без рок радио. И пак казвам, това не е страшно, това е частна инициатива, а тя е свещена – всеки може да прави каквото иска. Радио бизнесът е много сладък за слушане – ти като слушател не плащаш и една стотинка и си безгласен, ти не си избирател или данъкоплатец – ти си никой. Ти си таргет група, за да се експериментира върху теб с реклами. Това се случва навсякъде – в България е мъчително, защото беше единственото рок радио. И сега, като го няма, ще видиш каква дупка ще стане. Кой ще пуска например нещата на "Stars Records", които са започнали да издават нео метъл вълна? Какво ще я правят? "БГ радио" ли ще ги пускат?
В коя от сегашните радиостанции ще прелее аудиторията на Тангра?
В никоя.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------P.S.Малко допълнение от моя страна.
Още през 1996 г. се хванах на бас с някои "разбиращи" от медии хора,че идва времето на строго профилираните радиостанции,т.е. такива тип "хоризонт" - за всекиго по нещо или "манджа с грозде",бавно но славно ще отлетят в небитието.Обръщайки внимание на народопсихологията и взимайки под внимание простия факт,че голяма част от българите слушат чалга от всякакъв калибър,факта,че във всеки голям град има минимум една,че понякога и две чалга станции,става ясно,че битката за парички ще е жестока.
Само че,на всички трябва да е ясно,може да има САМО ХИЛЯДА фена на рока,но те са верни на музиката,която слушат.А В.В. е прав - Киро и Косьо са ПРЕДАТЕЛИ И МОРАЛНИ ПРЕСТЪПНИЦИ!може да си много добър музикант,но ако си лош мениджър и търговец,пътуваш......Питам - не можаха ли да продадат своите дялове на човек - бизнесмен,но с ясна рок ориентация,който да остави формата на радиото същия.И на 1 април като започне спортното предаване,какво толкова ще им слушаме - голямото българско първенство,където всичко е ясно.
Както и да е,живота продължава.........рок-музиката също!!!!!!



Тема търси се рок радио...нови [re: Burn]  
Автор Pau (Li)
Публикувано07.03.03 12:28



Имам една идея, да открием заедно някое радио или набор от предавания, които да приличат поне малко на досегашните в Тангра ...

Ако някой е запознат с някое друго радио, предаване и час на излъчване, което да му харесва, да го сподели с народа тук, за да можем да се прехвърлим като таргет група към радио, което ще уважава рока и по този начин ще гласуваме за рок идеята чрез рекламовзимателните си ухи.

Конкретно моля Караско или дртуги хора, които са запознати с други станции, има доста радиа, за които поне аз не знам нищо като програмна схема, честоти и какво къде кога - студентски, разни класик фм с предавания за рок и т.н примери

Поне радиа в софийския ефир бол, може да успеем да сглобим някое мини сборно рок радио, като един Франкенщайн същи, тресящ глава в ритъма на Мейдън, но внимателно и спокойно все пак, да не се откъртят шевовете



Тема Re: търси се рок радио...нови [re: Pau]  
Автор Burn (purpleзиозавър)
Публикувано07.03.03 12:52



Пич,кво да им слушам на другите станции - лигавщини,чернилки,словесни логореи,промити мозъци.И това прочуто радио гонг,кво ще ми предава - за националите по кърлинг,или балканския шампионат по бридж-белот проведен в спанчевци,или интервю с некой мучо - шампион на прескочи-кобила?
Аз слушам само тангра и от време на време ретро,на другите кво да им слушам - дарик - ами освен пак да нападнем парламента,че да му вдигнем рейтинга,или на фм+ - този,който им е измислил концепцията е или дебил,или много цветни сънища е сънувал,за витоша не ми се говори - те са принципа - нова година - нов формат.,атлантик - и те същите......Добри думи мога да кажа само за сити - щото камен е пич,въпреки,че много не му слушам радиото.А като искам новини - има инфо радио.
Затова пак си редактирам дисковете и емпетройките - и това ще си слушам



Тема Re: търси се рок радио...нови [re: Burn]  
Автор o2 (maniac)
Публикувано07.03.03 13:26



mda, i az po tazi prichina izobshto ne slusham radio - karam samo na muzika, koito az si puskam i tangra ne slushah izobshto, osven chat-pat zona 967...



Тема Re: търси се рок радио...нови [re: Pau]  
Автор Mega Therion (anyone)
Публикувано07.03.03 14:08



Това е почти неизпълнимо...
Преди имаше и други предавания за твърда музика и по други радиа, но в сравнение със зоната звучаха безкрайно аматьорски, да не говорим, че вече даже ги няма...
Мяркала съм едно предаване на едни двама смешници, дето се хилиха като идиоти и се правеха на маймуни, обаче пускаха музика, която силно излиза от твоя диапазон на слушаемост и много се доближава до вкуса на о2

А за другите радиостанции (без тангра и ретро) няма какво да говорим. Едва ли има такова, което да може да го изтърпи нормален човек повече от 10 мин. Тях като ги пуснеш и се молиш по-бързо да дойдат рекламите, че да спрат дъданиите, приличащи на автомобилна аларма... Абе толкова е зле музиката напоследък, че не мога да проумея как я издържат хората, да не говорим за харесват и купуват....


'Who? I didn't see anyone...
'Right! That was me!'



Тема Re: търси се рок радио...нови [re: Mega Therion]  
Автор Myминтpoл (Розовичък)
Публикувано07.03.03 14:13



Хмм,
сигурно говориш за култовото ТОК-РОК-АБРАЗИВ на Тони и Пепи

There is a terrorist behind every bush.


Тема Burn, не е към теб лично отговоранови [re: Burn]  
Автор Welkin Maze (Rough Silk)
Публикувано07.03.03 15:44



не знам кой е измислил ей тва "ПРЕДАТЕЛИ И МОРАЛНИ ПРЕСТЪПНИЦИ" - ама е голяма глупост. Хората са си в абсолютното право да правят, каквото искат. Не са сключвали договор със слушателите си, че да ги предават. Ами съберете пари всичките хиляди фенове и ей го на радиото. Щото със същата сила мога да кажа, че всички дето ореваха клуба с 7-8 теми засега, за това радио, са предатели и морални престъпници, щото нищо не са направили. Даже по-големи от кирчо и свирчо. Хората десет години поне са ви правили радио на готово. А тука само празни приказки, ама понеже много ни знаят устите, ние сме правите, а другите са предателите.

И някой да пусне още десет теми по въпроса, че в момента малко ми се виждат.



Тема Re: търси се рок радио...нови [re: Pau]  
Автор karasko (невидимо дете)
Публикувано07.03.03 16:00



Хех, трудна работа Пау

Аз лично си слушам само Ретро Радио, като много моля някой заяждащи се елементи да не ми обясняват, че това не е РОК радио - знам :))))

В редките случаи, в които сменям станцията, то е на някакво сега прохождащо - Радио 1 - все още никой не говори по него, и пускат мнопго готина музика - вярно че все от така наречените "златни хитове", но много по-приятна от другите станции.

Абе най-гот сам да си пускам музиката (тва е бъзик, естествено)

reborn in the shadow of the magpie


Тема Re: търси се рок радио...нови [re: karasko]  
Автор Welkin Maze (Rough Silk)
Публикувано07.03.03 16:02



нещо взе да ми намирисва на осополено - стил "гузен, негонен бяга"
аз никакви радиостанции не слушам, ти9я споменатите никога не съм ги и злушал сигурно и хич не ме интересуват тия глупости, дето в десет теми се дращят.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.