Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:46 24.04.24 
Горещи теми
   >> Войната по пътищата
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Искат 500 бона кръвнина за Кембъла  
Автор Hepaзбpaнa! (bla bla)
Публикувано09.03.08 01:43



Ето и новината в "Стандарт", която ми се иска да коментирате.

500 бона кръвнина поискаха родителите на трагично загиналия радиоводещ Емил Трифонов. Кембъла загина при свирепа катастрофа на бул. "Цариградско шосе" на 17 март м.г. Тогава приятелят му Боян Георгиев се заби в бус за цветя. Той бе седнал зад волана с 1,9 промила алкохол в кръвта. "Бяхме решили, ако Боян дойде и ни стисне ръцете и се извини, да се откажем от гражданския иск. Но той нито веднъж не ни потърси. Затова няма да се откажем от иска", обясни разстроен бащата на Кембъла - Благовест Трифонов. През сълзи сестрата на Емил - Невена, обясни на съдията, че е била бременна в седмия месец, когато се наложило да съобщи на родителите си за смъртта на брат си.
След удара Боян говори по телефона. Само таксиметрови водачи се опитваха да извадят тялото на пострадалия Емил. Някаква жена от пристигналите на мястото граждани пък извика пожарната, която да разреже огънатата врата, за да може Кембъла да бъде изваден от колата, разказа Ангел Стоименов, шофьорът на буса, превозвал цветя, в който се е ударил мерцедесът с Кембъла. Софийски градски съд отложи за 13 май следващото заседание по делото, когато ще бъдат разпитани вещите лица.


Та мисълта ми беше-дали човек сам си е виновен, когато се качи в колата на пиян шофьор, или шофьорът трябва да плати на роднините?



Тема Re: Искат 500 бона кръвнина за Кембъланови [re: Hepaзбpaнa!]  
Автор DaCat (драка)
Публикувано09.03.08 01:59



Съжалявам, сам си е виновен. Нищо и от никой не трябва да се иска.
Въпрос на личен избор.

Редактирано от DaCat на 09.03.08 02:02.



Тема Re: Искат 500 бона кръвнина за Кембъланови [re: Hepaзбpaнa!]  
Автор Ripple (effect)
Публикувано09.03.08 15:30



Да, би трябвало шофьорът да плати на роднините.
Той е знаел количеството алкохол, което е изпил, че е много вероятно да е над допустимата норма, съгласил се е да вземе друг човек в колата си (или сам е предложил), като е допускал, че може да последва ПТП и да има жертви, дори и да не го е целял.

От друга страна на различните хора количеството алкохол влияе по различен начин. Някой видимо непиян, може да е изпил доста, и това да не личи в нормален разговор.
Аз мога да се кача в кола на подпийнал таксиметраджия и той да ме утрепе на първия километър, още преди да съм осъзнала какво става.

Там дремят приказки старинни, там тае звънка тишина


Тема Re: Искат 500 бона кръвнина за Кембъланови [re: Ripple]  
Автор DaCat (драка)
Публикувано09.03.08 15:39



Много те харесвам и уважавам, Ripple. И не искам да споря с теб.
Не бих се качила в колата на човек, с който сме си пили цяла нощ. Все пак, качилият се е избрал да се качи, а не да си повика такси


Дано да не съм била рязка....

Бог да го прости Кембъла...

Лесните пътища водят донякъде, но никога до края

Тема Re: Искат 500 бона кръвнина за Кембъланови [re: DaCat]  
Автор Ripple (effect)
Публикувано09.03.08 16:31



В случая с Кембъла знам, че са били приятели и са били/пили заедно, аз говорех теоретично. Мисля, че вината е и на двамата.
И че по принцип са виновни и този, който е пил, поради факта че е седнал зад волана пил, и този, който се е съгласил, да се вози в колата му.
Не си рязка.



Там дремят приказки старинни, там тае звънка тишина

Тема Re: Искат 500 бона кръвнина за Кембъланови [re: Ripple]  
Автор DaCat (драка)
Публикувано09.03.08 16:47



И ти имаш право.
Както се казва, истината е винаги някъде посредата.



Лесните пътища водят донякъде, но никога до края

Тема Re: Искат 500 бона кръвнина за Кембъланови [re: Hepaзбpaнa!]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано09.03.08 20:52



А ми - хич нямам жал към хората, които са се качили в МПС управлявано от пиян водач. Освен за деца. Децата не могат да преценят. Но възрастните - могат.
Въобще не смятам че пътниците трябва да имат право на иск срещу водача. Би трябвало да имат само и единствено ако превоза е платен. Ако е аванта - не трябва да имат.
Да не би някой зорлем да го е качил в кола с пиян шофьор?
Не че има лошо пияния шофьор да бъде отрескан по всички възможни и невъзможни параграфи.

Bеer? Mоre?




Тема Re: Искат 500 бона кръвнина за Кембъланови [re: Ripple]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано09.03.08 21:11



Има разлика.
Ако се качиш в такси, автобус, влак, самолет - обикновено се плаща за този "кеф", част от цената е застраховка (или би трябвало да е), шофьора е на работа.
Няма начин да ходиш и да миришеш дали пилота на самолета е пил или не - нито шофьора на маршрутката, таксито и т.н.
Ако обече се качиш в кола на приятел, или на стоп или ... - това е твой личен избор. Не плащаш, и нямаш права. Имаш правото да не се качиш - щом си се качила, си избрала сама. Човек, дори и потенциалните пътници - също трябва да носят отговорност за своите постъпки.
Шофьора носи своята отговорност, но претенции към него не би трябвало да има - освен ако не си дете или малоумна (в медицинския смисъл на думата - някаква степен на олигофрения, с подходящото освидетелстване).

Bеer? Mоre?




Тема Re: Искат 500 бона кръвнина за Кембъланови [re: bira_more]  
Автор Ripple (effect)
Публикувано10.03.08 09:07



Да ти кажа не съм малоумна, но не винаги мога да преценя кой колко е пил.

И не на всеки му пише на челото-след 2 бири, след 200 грама концентрат, след едно малко...и докато се усетиш белята може да е станала.
За това съзнанието и наказуемостта, според мен би трябвало да е насочена и към този, който шофира-веднъж, че кара пиян, и втори път, че напълно целенасочено поема отговорност за живота на друг човек.
В крайна сметка се съмнявам, че него някой също го е карал насила да вози пътник.
Отделно този, който се качва в колата на видимо пил, си носи риска.

Там дремят приказки старинни, там тае звънка тишина

Тема Re: Искат 500 бона кръвнина за Кембъла [re: Ripple]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано10.03.08 14:37



Начи - пияния шофьор да носи допълнителна отговорност, за това че вози пътници - би било редно.
Но пътниците нямат основания да търсят щети.
Ако не познаваш даден човек - защо му се доверяваш? Ако го познаваш - имаш идея дали кара пил или не - и съответно избора отново е твой.
Щом някой е пил - просто не се качваш в колата като пътник. Без значение колко е пил.
Изпитвам ужас от идеята че можем да станем като Щатите - страната на изгряащия адвокат. И всеки да съди всеки за всичко. И на всякъде да слагат идиотски надписи, данеби някой идиот да се повреди нещо и да ги съди след това.
Ама той човека не знаел че кафето е горещо и се изгорил. Майката не знаела че не трябва да пуска идиотчето си да търчи в магазина и се пребила - докато го гони. Ти не знаеш дали шофьора е пил - ми като не знаеш, не се качваш. Просто е. Или ако се качиш - на твой риск.
Или с две думи, не се качваш в кола ако нямаш доверие на шофьора.
Или му имаш доверие - и се качваш, или му нямаш - и не се качваш, или си поемаш рисковете. Толкова е просто.
Всичко друго е да искаш някой друг да поеме отговорност вместо теб, тоест сама се отказваш от част от дееспособността си - все едно - ама аз съм малоумна и не мога да отговарям за своите постъпки (да се кача или да не се кача).

Bеer? Mоre?





Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.