Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:10 26.04.24 
Религия и мистика
   >> Религия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Знаене вместо вярване.нови  
Автор lYl 13 (обективен)
Публикувано02.01.11 01:43



Религиите са изначално некоректни към човека, към неговия интелект, защото подходът им е "вярвайте". Вярването обаче само по себе си е слепота и липса на разбиране, вкопчване в някаква представа за нещо, което всъщност не знаем. Знаенето прави вярването напълно ненужно и обратно - вярването е неуспешен опит за компенсиране на липсата на знаене. Това важи за всяка една човешка дейност.

Дори за най-простите дейности - каквито са ходенето по малка и голяма нужда. Например, когато човек ходи по малка нужда, той знае, че му се пикае, без да има нужда да вярва в каквото и да било. Това е знаенето в простия процес - знае каква е нуждата и съответно какво трябва да се направи.

Във всяка една дейност е така - примерно и в бизнеса - колкото повече човек знае, толкова по-малко рисково е неговото начинание и обратно - колкото повече действа на сляпо и разчита на голи надежди и необосновани предположения, толкова по-рисково е начинанието.

Значи относно всяка една човешка дейност, мисъл и дори принцип на мислене - стои въпроса до каква степен знаем и до каква степен разчитаме на вярвания, предположения, мнения, догадки и т.н.

По този начин разбираме и колко некоректно спрямо човека, спрямо човешкия интелект, е посланието на религиите "вярвайте". Насърчавайки подобни инертни склонности в съзнанието, религиите работят против човека, защото целта им е да притъпят неговия интелект. Изобщо не е пресилено да се каже, че само по тази линия те извършват престъпление срещу човечеството!



Тема Re: Знаене вместо вярване.нови [re: lYl 13]  
Автор blood2 ()
Публикувано02.01.11 13:04



Я ми прочети подписа за да разбереш, кой е престъпника.

Религията си е хубава дрога, и пиенето също, защото работодателя е нарамил пушката и ни стреля от съседния вход.

Целта на работодателите е работниците ритуално да се самоубият.

Редактирано от blood2 на 02.01.11 13:05.



Тема Re: Знаене вместо вярване.нови [re: lYl 13]  
Автор nonetheless (стар клубар)
Публикувано04.01.11 00:31



И каква е алтернативата? Религиите да казват : "Знайте че има бог" - хахахаха и ще повярваш ли на това ?



вяра и знание са две различни неща :
"вярвам на този който лъже, вярвам и на този който говори истината"



Тема Re: Знаене вместо вярване.нови [re: lYl 13]  
Автор faliak (asfaltof)
Публикувано09.01.11 03:46



Когато религията е истинска, да повярваш е най-малкото, което можеш да направиш. Но не точно при тези невдъхновени кратуни. Това, че нямаш източник на светлина определено е голямо престъпление срещу човечеството. Не можеш да разбереш.

Какво ти разбира комунистическата кратуна от религии. Научи се да завинтваш 2 болта като хората на първо време. Да целуваш гумата на мерцедеса е достатъчна религия за теб. Хората чертаят бога с всяко докосване, ти чертаеш малоумната си маймунщина, по-добре се скрий от покоите му.



Тема Re: Знаене вместо вярване.нови [re: lYl 13]  
Автор nonetheless (стар клубар)
Публикувано09.01.11 14:06



Сега се сетих че вярата отпада при апостолите - тези които вече са вечеряли с бога и знаят, няма как да вярват, щото ще си е просто лицимерие.





Тема Изкривяваненови [re: lYl 13]  
Автор zamah (непознат )
Публикувано11.01.11 18:52



Да, нещо такава би могло да е вярно за много събития станали в миналото и за малко в настоящето, но за бъдещето то почти не работи. Например ти казваш:
"когато човек ходи по малка нужда, той знае, че му се пикае, без да има нужда да вярва в каквото и да било."
С това някакси се съгласявам, но как ще твърдиш "да аз ЗНАМ, че жена ми не ми изневерява" , когато съвсем нормално е да се окаже че това не е вярно. :-)
Още по-глупаво е да твърдиш за някакво събитие в бъдещето, че ЗНАЕШ, че то ще се случи.
Например: "Аз ЗНАМ, че ще спечеля 6-ца от тотото" или "аз ЗНАМ, че бог ще ми помогне"
И в двата случая има голяма доза вероятност да не стане това, което ЗНАЕШ.

Ти говориш за религиозната вярата, като за единсвено обобщение на понятието Вяра.
Не е лесно да се направи разграничение, когато хилядолетия Първичната Вяра в Собствената Личност е умело изкривявана и измамно използвана за да се зародят и развият всички религиозни вери. (по-надолу слагам една извадка от тази тема:

) При това вярата в собствената личност е много по-могъща от вярата в бог защото е директна.

Вярата в бог също носи резултати, но насочена към външен обект, пътя й става по-дълъг и по-несигурен. Ефектът й трябва да се отрази от този обект и не без участието и на случайността да се върне и въздейства върху вярващия. Тромаво и ненадеждно.

Вярата в себе си произлиза от личността и е насочена към личността. Пътят е кратък, ясен и контролируем. Няма място за изненади и случайности.
Единствения й по-слаб пункт е, че хората все още незнаят много как да повярват в себе си, нито как да овладеят и насочат силата на тази вяра. И това е нормално - конкретното търсенето на самоувереност започва едва през последните 50-100 години. Което неможе и да се сравнява с хилядолетния опит на проповядване и преподаване божията вяра. Тя е смачквала всякакви идеи за вяра в нещо друго, камо ли пък към себе си.

През годините проповедниците във всички религии са познали силата на вярата, но не са имали интерес да посочат на масите истинския източник на тази сила. ( че как се управляват личности вярващи силно в собствените си способности) Напротив втълпявали са точно обратното: "Ти си раб божий, ти си слаб и немощен" , "Бог е всичко, Бог е силата, служи на Бог и ще си добре, а ако незнаеш как да му служиш аз ще ти кажа. Слушай и изпълнявай това което ти кажа и ще си добре." Значи не е много трудно да убедиш беден, гладен и болен човек че той е нищожество, а от там е само една крачка, да го накараш да те слуша срещу открехване как да се оправи. И това е работило векове.

Редактирано от zamah на 11.01.11 18:54.



Тема Re: Изкривяваненови [re: zamah]  
Автор lYl 13 (обективен)
Публикувано11.01.11 19:28



В отговор на:


Да, нещо такава би могло да е вярно за много събития станали в миналото и за малко в настоящето, но за бъдещето то почти не работи. Например ти казваш:
"когато човек ходи по малка нужда, той знае, че му се пикае, без да има нужда да вярва в каквото и да било."
С това някакси се съгласявам, но как ще твърдиш "да аз ЗНАМ, че жена ми не ми изневерява" , когато съвсем нормално е да се окаже че това не е вярно. :-)
Още по-глупаво е да твърдиш за някакво събитие в бъдещето, че ЗНАЕШ, че то ще се случи.
Например: "Аз ЗНАМ, че ще спечеля 6-ца от тотото" или "аз ЗНАМ, че бог ще ми помогне"
И в двата случая има голяма доза вероятност да не стане това, което ЗНАЕШ.




Съвсем просто - не знам дали ми изневерява или не и не знам дали ще спечеля нещо, но знам, че е възможно да го прави, както и че има някакъв много малък шанс да спечеля от тото. Това знам, без да се налага да ходя на ясновидец или да се моля на "Бога" еди какво си да стане.

В отговор на:

Вярата в бог също носи резултати, но насочена към външен обект, пътя й става по-дълъг и по-несигурен. Ефектът й трябва да се отрази от този обект и не без участието и на случайността да се върне и въздейства върху вярващия. Тромаво и ненадеждно.

Вярата в себе си произлиза от личността и е насочена към личността. Пътят е кратък, ясен и контролируем. Няма място за изненади и случайности.
Единствения й по-слаб пункт е, че хората все още незнаят много как да повярват в себе си, нито как да овладеят и насочат силата на тази вяра. И това е нормално - конкретното търсенето на самоувереност започва едва през последните 50-100 години. Което неможе и да се сравнява с хилядолетния опит на проповядване и преподаване божията вяра. Тя е смачквала всякакви идеи за вяра в нещо друго, камо ли пък към себе си.




Вярата в "Бог" създава психологическа зависимост от някакъв илюзорен и несъществуващ обект, продукт на религиозните манипулатори, по този начин, както правилно си забелязал, се унищожава самоувереността като се внушава чувство за малоценност у индивида, което е и целта на манипулаторите.

Трябва обаче да разгледаме самоувереността и защо я намираме за толкова нужна. Защото всички съвременни явления - религията, политиката, обществото, възпитанието, образованието - всъщност внушават чувство за малоценност у човека, внушават му колко е малък и незначителен и колко малко може и зависи от него. Значи имаме първоначално втълпена вяра в малоценност, незначителност и слаб потенциал. И е логично да е така - на притежаващите власт са им нужни мравки, не лъвове. Та след като имаме една вяра, трябва да разбием първо нея, не да създаваме друга вяра - в нашите способности - ние тези способности така или иначе си ги имаме - имаме мозъци, чийто огромен потенциал е все още слабо познат, имаме способност да разбираме и действаме адекватно, да се развиваме и усъвършенстваме, да творим и изобретяваме, след като ги имаме тези способности, не ни трябва да вярваме, че ги имаме, както не ни трябва да вярваме, че имаме ръце и крака, когато трябва да свършим нещо с тях.

Така че в случая паразитна е вярата в собствената малоценност и незначителност, която е манипулативно втълпена и чиито окови всеки един трябва да разбие.



Тема Re: Изкривяваненови [re: lYl 13]  
Автор faliak (asfaltof)
Публикувано11.01.11 21:34



Религията не ти дава способности, ами посока и постоянство. Каквито и способности да имаш, зависи как ги организираш в мотивиращо те действие. Не е нужно да измисляме топлата вода.



Тема Re: Изкривяваненови [re: faliak]  
Автор zamah (непознат )
Публикувано12.01.11 00:16



Каква посока дава религията на норвежци, шведи и финландци ? (Взeмам ги тях за пример защото тези три държави са неизменно на първи места по жизнен стандарт, стабилни икономики и щастливи жители?
Ами отговора е еднозначен - никаква привлекателна посока не е в състояние да им посочи, която и да е религия там. Защото те просто нямат нужда от религия. (70-80% са не религиозните) Религията няма какво да им обещае. Те си имат добра работа, прилична заплата, 150% платени отпуски. Единствената им грижа е дали в неделя любимия им отбор ще бие на хокей.

МЕГАПРОБЛЕМА на всички религии е, че те не виреят сред богати и стабилни общества. На религиите им трябват мизерстващи гладни и болни. В най-мизерните африкански държави 100% от населението е религиозно. Там те процъвтяват, защото е много лесно да обещаеш на нещастника, че бог ще му помогне, но какво да обещаеш на щастливеца ???

Живот в рая ??? Стига глупости сега!
Еми неможете да отречете свтовна тенденция, че скоростта на разпространение на "неверниците" е в пъти по-висока от скороста на разпространение на която и да е религия. Без могъща световна организация, без зверски суми, каквито всяка религия хвърга за собствена реклама. Полека-лека религиите отстъпват позиции и ако не подпалят някоя световна война, скоро света ще говори с усмивка за тях, както сега с усмивка учителите обясняват на децета, че в миналото са смятали Земята за плоска.



Тема Re: Изкривяваненови [re: zamah]  
Автор ДHKнaMyxльo ()
Публикувано12.01.11 12:21



"МЕГАПРОБЛЕМА на всички религии е, че те не виреят сред богати и стабилни общества. "

Напротив в богатите общества вирее една религия- Сатанизма. Това, че не си го почувствал и изследвал, не значи , че го няма.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.