Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:32 26.06.24 
Религия и мистика
   >> Религия
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | >> (покажи всички)
Тема Може ли е един "научен атеист" да стане мистик?  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано31.05.09 10:43



Посвещавам тази тема специално на Roxy, защото смятам, че тя искрено се стреми към познание, а не към задоволяване с илюзии от всякакъв род.

Всяко познание започва с опита и почива на опита. Мистичното познание не прави изключение в това отношение.

Освен това всяко истинско познание е нещо много повече от лично мнение, дори от аргументирано лично мнение - то носи обективен и универсален характер.

За разлика от природните науки, които изучават света, в който живеем, мистицизмът (терминът е условен) има за цел човекът да познае сам себе си като субект, а не като обект.

Всеки от нас знае от собствен несъмнен опит, че го има, какво е да имаш зрение, слух, мирис, какво е да чувстваш страдание или удоволствие, симпатия или антипатия, вътрешна яснота или обърканост и т.н.

Истинският мистик е човек на "вкусването".

За него външното научно познание не е висш идеал.

От науката знаем например, че има състояние на влюбване. Учените надълго и нашироко обясняват обективните и в частност химическите предпоставки за възникването на това състояние.

Но както казват мистиците, едно е да си пиян, а съвсем друго да знаеш научното обяснение на състоянието на опиянение. Това познание е косвено и само по себе си не води до опиянение.

Поради това мистикът не се интересува особено от това как науката обяснява влюбеността. Той не се удовлетворява също от това да види с очите си влюбени хора и да ги изследва лично.

Мистикът иска да се влюби, да изпита самото състояние. Едва тогава той може да каже, че знае какво значи да си влюбен, какъв е вкусът на любовта.

Разликата между мистика и обикновения влюбен е само тази, че мистикът е влюбен в самия Живот и иска да изпита напълно целия му потенциал.

Мистикът никога не е религиозен. За него религията е само външна символична черупка на живата Истина, и тя ще си остане завинаги само една черупка и нищо повече. Поради това религиозните чудеса никога не са представлявали никакъв интерес за истинските мистици.

Мистикът ни призовава така безпаметно да се "влюбим" в живота, в живата Действителност, че да "забравим" за себе си, за своята малка личност и ограничен личен свят.

Затова мистикът няма какво особено да сподели с тези, които не са влюбени в живота.

Разбира се, съвсем не от всеки става учен. Така, и далеч не от всеки става мистик.

И истинският учен, и истинският мистик имат един и същ искрен стремеж към познание, към постигане на Истината на всяка цена. Те и двамата, за разлика от религиозните хора, категорично отказват да се задоволяват със сурогати. Според мен религията не е съвместима нито с науката, нито с мистиката, но между науката и мистиката по принцип не може да има конфликт, просто защото те са напълно различни по природа.

Няма и не може да има мистична наука. Но затова пък има мистично изкуство.

Ето ти само един величествен и ярък образец на подобно изкуство:



Мистикът се стреми преди всичко не към натрупване на конкретни познания за света, в който живеем, а към Пробуждане за неизмеримостта и непостижимостта на видимата и невидима Вселена.


Някога един мъдрец се разхождал край брега на морето и размишлявал за устройството на Вселената. Внезапно видял едно дете, което отивало до морето с една мидена черупка, бръквало с нея във водата и после внимателно я отнасяло и изсипвало в малка детска кофичка.

- Какво се опитваш да направиш, детенце? - запитал озадаченият мъдрец.

- Искам да пресипя морето с тази черупка в моята кофичка - отговорило сериозно детето.

- Но нима ти не виждаш, че това е абсолютно невъзможно! - възкликнал мъдрецът. - Морето е огромно и неизчерпаемо, а кофичката ти е толкова малка.

- Нима и ти не правиш същото като мен, мъдрецо - отвърнало детето - и ти се опитваш да събереш цялата Вселена в своя малък и ограничен ум.

Като казало това, детето, както това често се случва в подобни притчи, изведнъж изчезнало...



Докато не напуснеш своя малък личен свят и не се озовеш в необятната и непостижима видима и невидима Вселена, не усетиш нейната абсолютна несъизмеримост с твоя нищожен личен капацитет за разбиране, годен единствено за ежедневни нужди, ти ще останеш много по-непробудено същество, дори от последния неграмотен дивак, който има жив усет за надминаващата всяко въображение творческата мощ на битието.

Днес човечеството продължава да съществува под заплахата от военно самоунищожение. За съжаление науката се оказа нож с две остриета. Тя даде в ръцете на хората не само атомната и термоядрената енергия, но също така и атомното и термоядреното оръжие.

В това отношение стремежът на мистиците към Пробуждане е много по-здравословен.

Да си Пробуден съвсем не означава да надминеш всичките си събратя, които пъплят за кратко подобно на насекоми, по земната повърхност, по знание, мощ, дарби, богатство или нещо друго от този род, а преди всичко да осъзнаваш непрекъснато в какъв огромен, необятен и непостижим свят съществуваш.

Наистина сред Пробудените има и такива, които са проникнали много по-дълбоко от останалите хора в загадката на съществуването, но техните прозрения имат стойност единствено за тези хора, които също като тях вече са започнали да се Пробуждат.

За да не бъда разбран погрешно, ще добавя, че понастоящем във всички страни и народи на земята има десетки милиони Пробудени или започнали да се Пробуждат мъже и жени. Те обаче не са интересни от комерсиална гледна точка, поради което твърде рядко ще видиш за тях репортажи по телевизията.

Въпреки това обаче, не религиозното дресиране на децата, не носещия всевъзможни рискове научен прогрес, а именно започналият напоследък процес на спонтанно духовно Пробуждане на все повече най-обикновени хора е единственият шанс на човечеството да оцелее в този опасен, противоречив и дълбоко егоцентричен съвременен свят.

Защото всеки мистик има мир и удовлетвореност в сърцето си, докато за повечето учени, които и днес творят все по-съвършени оръжия за масово унищожение, това съвсем не може да се каже.

Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.

Редактирано от Aлekc на 31.05.09 11:21.



Тема Re: Може ли е един "научен атеист" да стане мистик? [re: Aлekc]  
Автор 1cвидeтeл! (на Истината)
Публикувано31.05.09 14:23



Всеки без изключение върви и се развива и еволюира!
И Крайната Цел на човешката Еволюция е СебеРеализацията - да осъзнаеш и се завърнеш в Своята Истинска Божествена Същност...... от където е започнало твоето дълго пътуване /често преди няколко живота.../ от състоянието на "загубен" до състоянието на "Открил Себе си". Докато не постигнеш тази Цел няма да намериш траен Мир и Щастие в своя живот и ще търсиш и се луташ и падаш и ставаш и ще има ... -"Ох боли!" и т.н. и т.н. Но когато достигнеш до Целта автоматично откриваш Истинското Себе си и цикъла от прераждания престава и ти заживяваш в Истински Мир и Блаженство и това е наричано "Спасение". Ти си "Спасен"! Спасен от Силите на Майя - Голямата Илюзия, която държи във властта си всички хора и ги подмята от една крайност в друга...... от една заблуда в друга.....

Какво е т.н. "наука" и нейните радетели ?
Не е ли това просто опити на човешкия ум да си обясни закономерностите в природата и в цялата Вселена? Разбира се, че е това!
Човешкият ум и интелект са открили маса закономерности, както и простия факт, че много от тях не са вечни а подлежат на промени постоянно.
НО НАУКАТА НЕ МОЖЕ ДА ОБЯСНИ НАЙ-ВАЖНИЯ ФАКТ, НЕ МОЖЕ ДА ОТГОВОРИ НА НАЙ-ВАЖНИЯ ВЪПРОС:
- КОЙ Е СЪЗДАЛ ВСЕЛЕНАТА И ВСИЧКИ ЗАКОНОМЕРНОСТИ?
Защото явно е, че няма никаква случайност в това.... Но на човешкия Биокомп - Гуру Цар УМ - Диктаторов не е дадено да открие отговора на този въпрос. А Отговор има! И той идва не чрез ума и интелекта - а чрез едно ДИРЕКТНО ВЛИЗАНЕ В КОНТАКТ С ТАЗИ СИЛА СЪЗДАЛА ВСЕЛЕНАТА И ЗАКОНИТЕ В НЕЯ!


Спомням си като дете си задавах въпроса:
- Защо като гледам разни природни картини, море, планини, небе, гори, растения, животни и всичко останало изпитвам такова възхищение и любов към всичко?
И един ден отговорът дойде под формата на едно дълбоко вътрешно Прозрение:
- Защото нещо в тебе е създало всичко това! В тебе е неговия Творец!







Тема Re: Може ли е един "научен атеист" да стане мистик? [re: 1cвидeтeл!]  
Автор blood2 (Аз не съм добро)
Публикувано31.05.09 14:38



Добре де от какъв зор науката ни обяснява какво ще се случи след милиарди години,а не може да удължи човешкият живот.
Науката е супер идиотщина проклета.



Когато знам че хората са добри това е моят Рай,когато знам че хората са зли това е моят Ад.

Тема Re: Може ли е един "научен атеист" да стане мистик? [re: Aлekc]  
Автор AGLER ()
Публикувано31.05.09 16:52



Като казало това, детето, както това често се случва в подобни притчи, изведнъж изчезнало...




Трябваше да започнеш и да свършиш с това !




Ей този долу завива шоколади в станиол!

Редактирано от AGLER на 31.05.09 16:53.



Тема Re: Може ли е един "научен атеист" да стане мистик [re: AGLER]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано31.05.09 17:09



Симпатяга!



Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: Може ли е един "научен атеист" да стане мистик? [re: Aлekc]  
Автор paragraf (точен)
Публикувано01.06.09 02:42



"Посвещавам тази тема специално на Roxy, защото смятам, че тя искрено се стреми към познание, а не към задоволяване с илюзии от всякакъв род. "

Тая се стреми към 2 неща само:

1.Да се прави на интересна
2.Да словоблудства и спори, за да си убива времето....






Тема Re: Може ли е един "научен атеист" да стане мистик [re: paragraf]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано01.06.09 03:10



Не е така, Оро. Рокси има сериозни интереси в различни конкретни естественонаучни области. Тя се отнася с уважение към фактите и към научните методи на изследванетото им.

За нея религията е нещо не особено сериозно.

И наистина, кой сериозен човек днес ще посмее да спори със специалистите по генни технологии, нанотехнологии, астрономите и т.н.

Именно те ни казват днес окончателната истина по редица конкретни научни въпроси. Религията тук вече отдавна си трае.

Аз се постарах да обясня на Рокси, че по същият начин стои положението с обективното самопознание чрез самоосъществяване. И тук религията няма думата и предпочита да не влиза в конфликт с мистичното познание.

Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: Aлekc [re: Aлekc]  
Автор AGLER ()
Публикувано01.06.09 04:46



Аз се постарах да обясня на Рокси, че по същият начин стои положението с обективното самопознание чрез самоосъществяване.



Няма какво да й обясняваш!

Посмешището в което си се превърнал ти чрез
"самоопознаване" и "самоосъществяване" чрез
плюскане на подаяния от боб В БУРКАНИ е най
доброто и нагледно обяснение.



Само дето не знаех, че яденето на боб води и до толкова
тежко телесно затлъстяване освен до умственото изоставане...........................



Тема Re: Aлekc [re: AGLER]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано01.06.09 09:49



Хуморът ти е много плосък, евтин и в случая изтъркан.

Както си тръгнал, ако кажа, че Питагоровата теорема е вярна, ти и това ще отречеш, защото аз го казвам, а освен това за Питагор се знае, че е някакъв древен шарлатанин със специално отношение към боба.



Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Има ли нужда един "научен атеист" да стане мистик, [re: Aлekc]  
Автор Roxy (bittersweet)
Публикувано01.06.09 15:46



за да може да се възхищава на тайнствата на живота в заобикалящия го свят и да надникне дълбоко в себе си?!

(Благодаря за посвещението.)

Нима искаш да ми кажеш, че мистиците като цяло не са встрани от религиозните традици? Ами май не ти вярвам... Да не говорим, че понякога мистиците просто си търсят чудеса. Докато за мен чудесата са навсякъде около нас, в този огромен свят - във формите дори на иначе опасните микроби, през дребните цветчета или листенца, в красотата на кристалите - та до мощта на големите животни, величието на вековните дървета с прекрасните им корони и напукана кора, зъберите на високите върхове и суровостта на ледниците...

Защо ми е Велик Смисъл, когато имам пред мен мъдростта и грешките на хилядолетията и моите собствени мисли, действия и възможности за избор в нови и изменящи се условия? Защо ми е да търся само идеали за мъдреци и свръхчовеци с тайнствени сили, когато наоколо бродят обикновени хора, щастливи, нещастни, весели, хитри, богати, бедни, учени, неуки, добри и наивни или престъпници и мъчители, и бих могла да съм на мястото на всеки един от тях при определени стечения на обстоятелствата? Кaкво пречи да анализираме стремежа си към себепознание и самия личен опит като процес и резултати? Защо човек да трябва да се попада в мъгливите долини на многоликата мистика, вместо да се актуализира с течение на живота си? Защо той да търси съдба, "кармични уроци", тайнствени влияния, вместо да се опита да не си усложнява сам живота и да си дава сметка за възможните последици от действията си? Защо да трябва да гледа само навън или само навътре, когато може да погледне отстрани? Защо ми е да искам да постигна неизмеримостта на вселената, когато просто мога да знам, че тя се простира на милиони парсеки отвъд Слънцето?

Защо обективното познание да не може да бъде източник на вътрешно възхищение у субекта? Защо трябва да разчитаме само на мистичното чувство, което само по себе си пак е вид емоция - защо не погледнем на нещата от повече възможни страни и не разберем причините и смисъла им?



А пък превъзпитанието на "научен атеист" с твърдоглавие като моето в това отношение може да стане със сталинистки методи. Ако ми 'фанете опинците, де...

Редактирано от Roxy на 01.06.09 15:46.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.