Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:59 28.06.24 
Религия и мистика
   >> Религия
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема СВЯТ, НАСЕЛЕН С ДЕМОНИнови  
Автор Roxy (bittersweet)
Публикувано24.04.09 12:45



Покрай едно излизане преди малко, кривнах леко от маршрута и попаднах на това:



С блестящия си, изпълнен с доводи и хумор стил един от най-великите умове на естествените науки от втората половина на 20 век разсъждава за метода на науката и мрежите на паранауките, за човешкото мислене и склонността към масови заблуди, а също и за неприятните тенденции (не само) в американското образование и отлива на интерес към природните науки; за демоните, които сами сме си създали и продължаваме да храним и за силата на познанието. Ето рецензията:

Знаменателна и завладяваща книга!

Как бихме могли да вземем интелигентните решения относно нашия живот - който все повече зависи от технологиите, - ако не разбираме разликите между митовете на псевдонауката, Ню Ейдж-мисленето и фундаменталисткия фанатизъм от една страна, и подлежащите на проверка хипотези на науката, от друга?

Като прави мащабни паралели с историята и културата, Сейгън изследва и убедително развенчава някои от най-популярните заблуди, като например магьосничеството, чудотворното изцеляване, демоните и НЛО-тата. Въпреки това е тревожно, че в настоящата т.нар. "информационна епоха" псевдонауката процъфтява - с истории за извънземни похищения, "канализиране" на предишни животи и масови халюцинации, които се радват на все повече внимание и адмирации. Както Сейгън демонстрира с блестящо красноречие, омайната песен на сирените на безумието е не просто погрешна крачка в културно отношение, но също така и рискован скок в тъмнината, който заплашва нашите най-основни свободи.

"Изпълнен с безкрайно уважение към религията като цяло, Сейгън заклеймява пиетета към невежеството, който се таи в сърцето на фундаментализма… С убедителни доводи… Забавна… Страхотен залп в битката срещу ирационалността и суеверията."
Олбъни Таймс Юниън

"Написана в характерния за Сейгън елегантен прозаичен стил, книгата предлага голяма доза здрав разум… Всички родители, учители, духовници, политици и гимназисти трябва незабавно да я прочетат."
Сайънтифик Американ




Тема таман да те подканянови [re: Roxy]  
Автор Дekcтъp (батко-психопат)
Публикувано24.04.09 12:47



да седнеш на инкубското столче в скута ми, се сетих, че не съм в съответсващия клуб и второ, че Сейгън е един рядък, титаничен ум, един от няколкото, които аз мога да изброя на пръстите на едната си ръка и да ти кажа, че тая книга ще си я купя, наистина!



Тема Re: мерси, нема нужда -нови [re: Дekcтъp]  
Автор Roxy (bittersweet)
Публикувано24.04.09 12:51



речниковото ти богатство ме кара да мисля за теб като човек, на който единствената останала му форма за блудство е словесното такова. поради щото учтиво отказвам...





Тема Re: СВЯТ, НАСЕЛЕН С ДЕМОНИнови [re: Roxy]  
Автор Kaлoмaин (сурикат)
Публикувано24.04.09 13:16



О, този бе човекът, който оказа най-голямо влияние върху подрастващото ми съзнание.

Велик беше. Ще я взема!



Тема Re: СВЯТ, НАСЕЛЕН С ДЕМОНИ [re: Kaлoмaин]  
Автор Koпpивeнa Meтлa ()
Публикувано24.04.09 17:34



Сейгън има пренебрежително отношение към човешкия интелект, което не е в негова полза.

Редактирано от Koпpивeнa Meтлa на 24.04.09 17:34.



Тема Re: СВЯТ, НАСЕЛЕН С ДЕМОНИнови [re: Roxy]  
Автор BЪPKOЛAKЪT (Хищник)
Публикувано25.04.09 04:05



Хм, интересно, но не чак толкова.

Съдейки по постингите, материалистите и рационалистите в клуба, знаем описаните в рецензията неща и без да ни светва Сейгън по тези въпроси. А суеверните догматици, няма шанс да забият поглед в подобно четиво. Но все пак остава достатъчно голяма ниша от подрастващи, които може да се заинтересуват...

ТОЗИ, КОЙТО ПРЕТОПИ МЕЧА СИ В РАЛО, ПОСЛЕ ЩЕ ОРЕ ЗА ОНЕЗИ, КОИТО СА СИ ЗАПАЗИЛИ МЕЧОВЕТЕ!



Тема Re: СВЯТ, НАСЕЛЕН С ДЕМОНИ [re: Koпpивeнa Meтлa]  
Автор Kaлoмaин (сурикат)
Публикувано26.04.09 21:51



Не съм забелязала такова нещо.



Тема Re: СВЯТ, НАСЕЛЕН С ДЕМОНИ [re: Kaлoмaин]  
Автор Koпpивeнa Meтлa ()
Публикувано26.04.09 21:58



В книгата "Космос".



Тема Re: СВЯТ, НАСЕЛЕН С ДЕМОНИнови [re: Roxy]  
Автор bagryana (новак)
Публикувано27.04.09 10:05



Нали в последния век светът се ръководи от рационалисти и науката движи нещата натам, накъдето се е запътила Земята

? Пък сега вярването в магии и НЛО било виновно, за това, което предстои.
А между другото, Обама е наредил да се разсекрети информация за извънземни съвсем скоро, завалията и той се увлякъл в суеверия...



Тема Re: СВЯТ, НАСЕЛЕН С ДЕМОНИ [re: Roxy]  
Автор Kaлoмaин (сурикат)
Публикувано05.05.09 11:43



Книгата е чудесна. попаднах на нещо, което ме впечатли.

Карл Сейган заявява, че няма религия или митология, която да създава толкова богат, интересен и разнообразен образ на Вселената, както това прави науката.

Преди това май за Файнман бях чувала, че правил сравнение между астрологичния, митологичния и научния образ на Юпитер. Научният бил несравним като богатство и образност.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.