Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:30 30.06.24 
Религия и мистика
   >> Религия
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Re: СВЯТ, НАСЕЛЕН С ДЕМОНИнови [re: Aлekc]  
Автор Kaлoмaин (сурикат)
Публикувано05.05.09 14:51



Все пак смятам, че вълнението от "огромната, бездушна вселена" е много по-пряко свързано с духовността, отколкото някой други вълнения, породени от междуличностни отношения.





Тема Re: СВЯТ, НАСЕЛЕН С ДЕМОНИнови [re: masterix]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано05.05.09 15:07



Кой и къде го твърди, че не е вярно?

Дай линк!

Защото поне досега не открих официално опровержение в Нета.

Разбира се, бих могъл лично да го проверя, но не е любимата ми тема, пък и не зная струва ли си да си губя времето с подобни странични за мен въпроси.

Например проблемът за осъзнаването е много по-интересен за мен.

Хем всичко е достъпно, под ръка, хем изводите от изследването са неоспорими и могат да бъдат проверени от всеки.

Както ти е известно всеки от нас диша непрекъснато - денем и нощем, и когато е буден, и когато спи.

Но хората рядко се сещат да осъзнават как дишат.

Тези пък, които се сещат за това, било под влияние на някоя книга по йога, било по друг повод, често започват да дишат преднамерено по-бавно или по-бързо, да задържат дъха си и т.н.

Следователно са възможни три различни нагласи:

1. Да дишаме (ходиме, живееме) по инерция, несъзнателно.
2. Да дишаме (ходим, живеем) съзнателно и да се опитваме с усилие да променим нашите навици в дадфената област.
3. Да предпочетем единствено да осъзнаваме нашето естествено дишане (ходене, мислене, живеене), без обаче да се вмесваме в процеса.

Именно третият подход Буда е нарекъл "среден път" и е изградил изцяло върху него цялата, предложена от него система на пълна (и естествена) психофизическа трансформация).

Защото опитът показва, че осъзнаването на психофизическите процеси определено ги променя с времето по един напълно естествен и плавен начин.

На пръв поглед ако аз съм в състояние на съзнанието А и реша да се осъзнавам, т.е. да влеза в състояние А', нищо не се променя.

Аз осъзнавам, това, което съзнавам.

А = А'

От друга страна, очевидно е, че това осъзнаване е ново състояние, което все пак преди това не е съществувало:

А не е = А'

А това показва, че този тип трансформации на съзнанието не могат да бъдат адекватно описани с традиционната логика.

Ето защо философът Фихте, от който съм взел конкретния пример, разработва за подобни случаи нова, специална диалектическа логика, която, както е известно достига зенита си като система при Хегел.

Както виждаш, тук всичко е проверимо от всеки, който поне е наясно за какво точно става дума.

Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.

Редактирано от Aлekc на 05.05.09 15:51.



Тема Re: СВЯТ, НАСЕЛЕН С ДЕМОНИ [re: Kaлoмaин]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано05.05.09 15:10



Аз казах, че гората имат естествено влечение да влезат в контакт с разум, по-висш от тяхния, а в споменатите от теб вълнения, породени от междуличностни отношения, поне аз не виждам нищо разумно.

Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: СВЯТ, НАСЕЛЕН С ДЕМОНИнови [re: Kaлoмaин]  
Автор Roxy (bittersweet)
Публикувано05.05.09 21:54



Прочетох я с интерес и удоволствие, макар че всъщност книгата няма нужда да споделям клишета за впечатленията ми от нея, защото отдавна не бях чела по над 100 стр.дневно (в свободното си време или след работа) без дати от сесии да ме притискат за това... "Космос" ще е следващата, и още каквото намеря от него. Сейгън е един от учените, доказващи, че науката дава не по-слаби криле на въображението и творчески възможности - и макар целта й да не е да придава смисъл на присъствието ни в света, тя може да отговори или поне да даде насоки за търсенето на много отговори, в което много хора могат да намерят своя смисъл. Лесно е да се загубиш в света на демоните, ако нямаш оръжията срещу тях. Науката, за разлика от суеверията и религиите има средствата сама да се излекува от недъзите на растежа си и да създаде повече познание за мястото ни в този свят и благополучие за хората отколкото вековете на заблуди; но и умее да се учи от своите и чуждите грешки.
П.С.: Има една глава от книгата, която определено мисля, че е необходимо да се предаде в съкратен вид за доброто на споровете, водени в този форум и за инструментите на скептичното мислене и възнамерявам да го направя.



Тема Re: СВЯТ, НАСЕЛЕН С ДЕМОНИнови [re: Koпpивeнa Meтлa]  
Автор Roxy (bittersweet)
Публикувано05.05.09 22:00



Е да ти имам начина за преценка, честна дума!!!

Ами представи си, че нескопосното изречение всъщност е неспокопсно преведено (и в настоящата книга усетих на няколко места подобни слабости на превода) - а дори и да не е, заслужава ли си това да компроментира цялата книга? Ти да не би да знаеш повече от него и да можеш да го докажеш? Аман от философстващи...

Редактирано от Roxy на 06.05.09 02:44.



Тема Re: СВЯТ, НАСЕЛЕН С ДЕМОНИнови [re: Roxy]  
Автор Koпpивeнa Meтлa ()
Публикувано05.05.09 22:06



И така да е, в тоя случай си беше изкривяване на мисълта. Преводачът, колкото и да е добър, не може да изправи Сейгъновите нелепици.



Тема Re: СВЯТ, НАСЕЛЕН С ДЕМОНИнови [re: Roxy]  
Автор viktoria9O (Щастливка)
Публикувано05.05.09 22:10



Чудесна книжка. Много добре систематизирана и изпипана до подробности.





Тема Re: СВЯТ, НАСЕЛЕН С ДЕМОНИнови [re: Roxy]  
Автор Koпpивeнa Meтлa ()
Публикувано05.05.09 22:14



Тоя е някакъв второразряден учен, борещ се с вятърни мелници, в които въплъщава незрелите си опити чрез интелектуално онаниране.
Решил с научнопопулярните си произведения да задоволява псевдонаучния глад на един вид публика от интелектуалстващи единаци.

Айнщайн е по-смелият, по-истинският учен, по-искрено разбиращият Бога и по-добрият евреин.



Тема Re: СВЯТ, НАСЕЛЕН С ДЕМОНИнови [re: Koпpивeнa Meтлa]  
Автор Roxy (bittersweet)
Публикувано05.05.09 22:24



Че си дървен философ отдавна знаем, като интетелктуалстващ единак пък току-що се идентифицираш сам, затова по-добре не ме провокирай с откровени глупости, да не ти подпаля дървения задник с въпроси, от които да стане ясно, че нищо не разбираш от тази област и следователно не можеш да задаваш критерии за ученост в нея. Това кой какъв евреин е, не ме засяга (търси таргет-групата за и против това другаде), а плодовете на живота и делото му със сигурност са повече от твоите.



Тема Re: СВЯТ, НАСЕЛЕН С ДЕМОНИнови [re: Roxy]  
Автор Koпpивeнa Meтлa ()
Публикувано05.05.09 22:38



Зесегнах те, а!? Усети, че повърхностнвото ти мислене не би издържало срещу моята интуиция. За съжаление. И започваш с куп неблагонадеждни определения и сравнения.
Нито държа да съм критерий за ученост (пази боже!), още пък по-малко във физиката, нито се сравнявам, с когото и да било по "научни приноси"!
Такова закостеняло мислене само би ми лепнало квалифицкации от подобен състезателен, телевизионен тип.
Написал е само една добра книга - "Контакт", по която направиха филм и това е.
Твърдя, че този е слаб учен, който вместо да се занимава с физика показва всъщност, че неговата глава е пълна с демони и си онанира върху измислен, неестествен "спор" между наука (така и не е ясно какво е това!) и митология (това пък още по-малко).




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.