Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:44 01.07.24 
Религия и мистика
   >> Религия
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Тема Какво е според вас мъдростта?нови  
Автор Kaлoмaин (асобу)
Публикувано13.03.09 11:09



Християните често говорим за божествена мъдрост, но честно казано аз повече харесвам нещата, които са изразени в притчи. А в това отношение дзен - будистите са ненадминати. И Халил Джубран има много хубави неща. Вижте това например:

По изгрев един лисугер се вгледа в сянката си и рече:
- За обяд ще ми е нужна камила.
Цяла сутрин обикаля да търси камила. Ала по пладне отново съзря сянката си и каза:
- И мишка ще ми стигне.


Или този коан:

Взимаш една малка гъска и я поставяш в едно шише, като я храниш и и даваш вода. Гъската излиза и влиза в шишето, като постоянно расте с времето. В един момент вече е пораснала и не може да излезе от шишето, но ти продължаваш да я храниш и да и даваш вода. След време се оказва, че гъската вече е толкова голяма, че се задушава в шишето и има опасност да умре.

Въпроса е: как ще извадиш жива гъската от шишето без да го чупиш.


Всъщност това са само примери. Вие по какво отличавате мъдростта? И къде я откривате?



Тема Re: Какво е според вас мъдростта?нови [re: Kaлoмaин]  
Автор The_Mother (член)
Публикувано13.03.09 13:01



Няма нужда да даваме определиния,
но все пак може да се каже, че мъдростта е да мислиш и действаш по най-правилния начин. Също е излишно да се влиза в спор кое е най-правилно. То се усеща. - това, което се върши с любов и истина, т.е правда. Тези 3 неща са свързани.
А къде да ги намерим? - в нас самите.



Честит рожден ден!
Бъди умна, мъдра, истинна и любяща!



А ти как разбираш тези притчи и коани? - кое е мъдрото в тях?



Тема Re: Какво е според вас мъдростта?нови [re: The_Mother]  
Автор Kaлoмaин (асобу)
Публикувано13.03.09 13:07



А ти как разбираш тези притчи и коани?

Малко, да не кажа нищо.


Просто ми харесва усещането, когато ги чета. Винаги е като някакво откритие.



Тема Аз мога да ти кажа какво НЕ Е:нови [re: Kaлoмaин]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано13.03.09 13:24



В никой случай не е онова в заключената тема.





Тема Re: Какво е според вас мъдростта?нови [re: Kaлoмaин]  
Автор любчo /фoтorpaф/ (рекордьор)
Публикувано13.03.09 13:59



Какво е според вас мъдростта?

да имаш малко акъл,но да ти идва навреме...
с други думи - малко знания,но да ти вършат работа в живота...




И в бурена се случва да поникне красив цвят, и у простия човек – мъдра дума.



Тема Re: Какво е според вас мъдростта?нови [re: любчo /фoтorpaф/]  
Автор solalter ()
Публикувано13.03.09 14:33



Мъдростта е да усещаш истината ... интуитивно



Тема Re: Какво е според вас мъдростта?нови [re: The_Mother]  
Автор Maя111 ()
Публикувано13.03.09 15:17



Тц,тц,тц, чак се умилявам докато пиейки късно кафе,гледам как две стринки/Калото и мама/ са седнали да разнищват мъдростта,Любовта и истината и т.нат.Даже излиза ,че мадър има усещане за тия неща,едно такова вътрешно чувство,за което няма нужда от определения.Много е яко да няма нужда от определения и разсъждения, а за глупаците е много удобно,отървава ги от неприятното усилие да мислят.Ето,например,излиза,че всичките каруцарски изказвания на мадър,всичките и храчки към тия ,които не харесва ,са израз на интуитивното и усещане за "най-правилното".Машаллах,мадър,еваллах.Аз тая твойта мъдрост мога и в циганската махала да я намеря,няма да е трудно.Та,на мен сега интуитивно ми иде да ти кажа:да ти пикая на мъдростта! Със здраве
О,забравих да кажа:Само хаус музика !!!Транс,психоделик и пр.
Е,хайде и малко хеви метъл,че да не се сърди безпътен.

Редактирано от Maя111 на 13.03.09 15:42.



Тема Re: Аз мога да ти кажа какво НЕ Е:нови [re: Kиpo]  
Автор Maя111 ()
Публикувано13.03.09 15:30



Здравей,Киро,здравей шефе!

.Как си?Да не си привършил клиничните пътеки за тоя месец,че гледам тия стринки се размотават из коридорите на дира без направление към психото,където им е мястото.Но,иначе много ме кефят,дай боже повече такива да има,че да е весело и забавно.Аз ги обичам всичките,без значение какво говорят .Дай Боже да няма банове,забранени теми и пр. защото само така можем да опознаем човешките слабости и да натрупаме негативен опит,който е даже по-добрия опит.Затова апелирам и казвам:твърдо Нье на банове,триене,заключени теми и прочие,защото както казва Ошото:за да разбереш,трябва да стигнеш до най-дълбокото. Със здраве.
Да,и темата беше за мъдростта:аз веднъж разказвах на безпътен по телефона една случка.бях много разстроена от нещо,много наранена и целия свят ми беше крив и гаден.Отидох в магазина да купя нещо и там едно малко,много малко детенце ми се усмихна когато го погледнах.То се усмихваше,смееше се с такава чиста и вълшебна усмивка и с такива чисти и ясни очи.седеше на количката докато майка му разглеждаше нещо и ми се радваше,хей така,без да ме познава,без да има за какво,просто се радваше...сякаш Бог ми се усмихна тогава,оня дето ако го няма,пак щяхме да го измислим. Та,това детенце,то е мъдро.Ние сме просто едни задръстени с душевна помия глупаци. Спомням си и онова детенце от "Братя Карамазови"/най-потресаващата книга на света/,чиито родители го затваряли в клозета в студ и мраз и то протягало ръчички към "боженцето" да му помогне. Без злоба,без въпроси има ли,няма ли Господ...Ето това е мъдрост.


Редактирано от Maя111 на 13.03.09 15:54.



Тема Re: Какво е според вас мъдростта? [re: Kaлoмaин]  
Автор nonetheless (стар клубар)
Публикувано13.03.09 16:43



Има една арабска поговорка която гласи: "Посещавай мъдри хора: ако си глупав - ще те научат, ако си мъдър - ще те усъвършенстват" - това ни показва че мъдростта е нещо темпорално, временно и винаги можеш да станеш по-мъдър от колкото си.

Абсолютната мъдрост е в три думи - пътят, истината и живота!



Тема Re: Какво е според вас мъдростта? [re: Kaлoмaин]  
Автор lila_va ()
Публикувано13.03.09 18:21



Жалко, че го няма sci... Въпросът ти ме подсети за него.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.