Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:44 29.09.24 
Религия и мистика
   >> Религия
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Християнство и ислямнови  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано03.07.08 04:58



Нямам никакво намерение да правя теологичен разбор на тези две световни "аврамитски" религии.

Техните заслуги към цивилизацията са несъмнени. Извършените в тяхно име престъпления са многобройни и често пъти направо чудовищни.

В основата на тези две религиозни традиции се намират двама, привидно с нищо незабележителни човеци.

Младият полуграмотен еврейски дърводелец Исус и неграмотният арабски камилар Мохамед.

За разлика обаче от Мохамед, който е гледал на себе си единствено като обикновен човек, посочен от Бога за Негов посланик, Исус се е смятал за "Син Божий”.

Това са два коренно различни начини за осъзнаване на мястото на човека в света и на неговото върховно призвание. Ако истинския мюсюлманин, подобно на Мохамед, се осъзнава единствено като предан слуга на най-щедрия, милостив и всемогъщ Господар във Вселената, истинският християнин осъзнава себе си, подобно на Исус като Син Божий, като божествен в самата си същност.

Достатъчно е да сравним категорично отказващия да се защити от издевателствата на властниците върху него Исус с победоносно завърналия се в Мека начело на своите войни Мохамед, за да усетим, че между тях има доста малко общо.

Царството на Исус "не е от този свят", докато това на Мохамед е преди всичко свързано именно с "този свят”.

За да разберем на какво се дължи тази очевидна разлика, нека да си спомним как някога еврейските първосвещеници и книжници с пълната подкрепа на по-голямата част от своя народ и със съдейството на царя на Юдея и римския наместник в тази провинция осъждат един напълно невинен и добронамерен човек на смърт чрез разпъване на кръст.

По всички традиционни правила на играта, с това случаят би трябвало да бъде приключен завинаги. Още повече, че шепата ученици на Исус се разбягват и укриват, за да не пострадат и те на свой ред. Най-пламенният от тях Петър дори публично отрича на три пъти дори да се познава с Исус.

Едва по-късно в неговите ученици заговаря съвестта и мъчителното чувство на гузност за страхливото си и недостойно си поведение.

И се случва истинско чудо!

Тези най-обикновени хора се преобразяват. И успяват за кратко време да преобразят подобно на тях самите още много други хора.

Колкото и да е невероятно днес стотици милиони хора смятат, че Исус е бил Син Божий и гледат на него като на свой Спасител.

Оказва се, че интелигентният еврейски народ е сбъркал. Неговите книжниците и първосвещеници също. Царската му власт също се оказва компрометирана. Дори безпристрастният по презумпция римски закон се компрометира със своето безпринципно огъване пред политическата целесъобразност.

Един напълно невинен човек е екзекутиран след жестоки мъчения като редови престъпник.

От това развитие на нещата могат да се направят много и най-различни изводи.

Тук обаче аз ще се огранича само с един единствен и твърде неочакван извод.

А именно, че Живият Бог живее единствено в сърцето на всеки отделен човек - само там и никъде другаде!

Що се касае до този "Бог", на който се кланят властниците - светски и духовни, както и немислещата заслепена тълпа, той винаги е бил жадно за кръв отмъстително чудовище, готово да стъпче всеки, който се изпречи на пътя му.

Именно този "Бог" на царе, патриарси и финансови олигарси Исус е нарекъл "Господарят на този свят”.

За да се разграничи напълно от този "Бог", той е заявил, че неговото царство не е от този свят.

Поради това всеки път, когато дадени власти посегнат произволно на личната свобода на който и да е човек в името на някакви уж възвишени и защитавани от тях колективни идеали, те изпадат в положението на мъчителите и екзекуторите на Божия син с всички произтичащи от техния тежък грях последици.

Защото в известен смисъл всеки човек - без значение вярващ или не - е Син или Дъщеря Божия и всяка несправедливост, която един властник се осмели да стори дори и на "най-малките" и безпомощни хора е престъпление срещу всички имащи съвест хора, престъпление срещу самия Син Человечески и Син Божий, наречен Христос, едно престъпление, което рано или късно неминуемо ще даде горчиви плодове.

Именно осъзнаването и защита на святостта на всеки отделен, дори и най-малък и безобиден човек е същността на християнството, а не обърканите схоластични богословски доктрини за Светата Троица, святостта на Църквата като земна институция и т.н.

За голямо съжаление преобладаващата част от мюсюлманите и в миналото, и в наши дни, са твърде далеч от осъзнаването на дълбоко човечния смисъл на посланието на иначе изключително почитания и от тях Исус.

За тях ислямът е само колективна вяра, от която те очакват да им помогне в борбата за оцеляване на този свят.

Понастоящем много хора в християнска Европа, отхвърлят религията като заблуда и Бог като създадена по образ и подобие на земния човек небесна карикатура. Те също така се отнасят крайно отрицателно към християнската църковна традиция с нейния фалш, лицемерие, непонятно високомерие и историческа обремененост.

Колкото и да е странно, според мен, днес немалко атеисти в нашите страни са много по-близо до живия Бог, който живее единствено в сърцето на човека и се проявява като негова съвест, отколкото служещите на Господаря на този свят църковници и готовите да се самовзривят в името на Аллах ислямски камикадзета.

Редактирано от Aлekc на 03.07.08 05:14.



Тема Re: Християнство и ислямнови [re: Aлekc]  
Автор Zara_83 (живея за ИСУС)
Публикувано03.07.08 09:04



Aлekc, съдейки по знанията, които имаш за християнството, се чудя как досега не си станал християнин?

Попитах ИСУС: Колко ме обичаш?Толкова!Каза Той......И УМРЯ ЗА МЕН!!!!!


Тема Re: Християнство и ислямнови [re: Aлekc]  
Автор Zara_83 (живея за ИСУС)
Публикувано03.07.08 09:11



между другото прочетох в един друг клуб за твои въпроси към мен и обещавам да отговоря, не е било нарочно че не съм те удостоила с отговор.

Попитах ИСУС: Колко ме обичаш?Толкова!Каза Той......И УМРЯ ЗА МЕН!!!!!


Тема Re: Християнство и ислямнови [re: Zara_83]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано03.07.08 09:48



ти да не си мислиш, че нехристияните нямат никакви познания за Християнството. Пък и защо му е на Алекс да става християнин. Добре е разбрал недостатъците на религията ви.





Тема Re: Християнство и ислямнови [re: Aлekc]  
Автор 4ere6a (новак)
Публикувано03.07.08 10:26



Зара83, какво пречи на хората да станат християни?И какво помага?



Тема Re: Християнство и ислямнови [re: Aлekc]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано03.07.08 10:29



това го пусни в клуб Християнство.





Тема Re: Християнство и ислямнови [re: Aлekc]  
Автор huanji ()
Публикувано03.07.08 11:18



Не вярвам Пилат да е обърнал особено внимание на Исус и едва ли въобще е знаел за какво става дума. Мисля, че на това високо ниво, той само е подписал присъдата за един разбойник, каквито е подписвал всеки ден по десетина сигурно и едва ли си е спомнял в краят на живота си, че е имало някакъв Исус, за който той е подисал разпване.

А според евреите той едва ли е бил мирен и невинен, а по- скоро разбойник и подклаждач на бунтове и безредици.



Относно същността му не знам вече. Явно, че е реализирана душа в много широк смисъл.



Тема Re: Християнство и ислямнови [re: Aлekc]  
Автор Kaлoмaин (Баба Яга)
Публикувано03.07.08 11:47




Това си заслужава поздрав!

Дори два.




Тема Re: Християнство и ислямнови [re: huanji]  
Автор Kaлoмaин (Баба Яга)
Публикувано03.07.08 11:48



Обърнал му е достатъчно внимание, за да разбере, че ще трябва да си мие ръцете.





Тема Кой е истински християнин?нови [re: Zara_83]  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано03.07.08 12:34



Зара, нима досега не си разбрала, че никой не може да стане християнин по своя воля?

Поне истински. По своя инициатива можеш да станеш най-много симпатизант или "ятак" на истинските християни, но не и повече.

Според Евангелието Исус лично си подбира учениците:

18. И като вървеше покрай Галилейско море, видя двама братя, Симона, наричан Петър, и брата му Андрея, да хвърлят мрежа в морето, понеже бяха рибари;
19. и казва им: вървете след Мене, и Аз ще ви направя ловци на човеци.
20. И те веднага оставиха мрежите, и тръгнаха след Него.
21. Оттам като отиде по-нататък, видя други двама братя, Иакова Зеведеева и брата му Иоана, в кораб със Зеведея, баща им, които кърпеха мрежите си, и ги повика.
22. Те веднага оставиха кораба и баща си и тръгнаха след Него.


ОТ МАТЕЯ СВЕТО ЕВАНГЕЛИЕ, ГЛАВА 4.


Още по-впечатляващ е случая с гонителя на учениците на Исус - ревностния ортодоксален юдеин Савел, известен днес на всички като апостол Павел:

1. А Савел, дишащ още заплахи и убийства срещу учениците на Господа, дойде при първосвещеника,
2. та измоли от него писма за Дамаск до синагогите, щото, които намери да следват това учение, мъже и жени, вързани да ги доведе в Иерусалим.
3. Но, когато той беше на път и наближаваше до Дамаск, изведнъж го огря светлина от небето;
4. и като падна на земята, чу глас, който му думаше: Савле, Савле, що Ме гониш?
5. А той отговори: кой си Ти, Господине? Господ каза: Аз съм Иисус, Когото ти гониш. Мъчно е за тебе да риташ против ръжен.
6. Той, разтреперан и ужасен, проговори: Господи, какво искаш да направя? А Господ му рече: стани и влез в града; и ще ти се каже, какво трябва да правиш.
7. А човеците, които вървяха с него, стояха вцепенени, като чуваха глас, пък никого не виждаха.
8. Савел стана от земята и, макар да бяха очите му отворени, никого не виждаше; и водейки го за ръка, заведоха го в Дамаск.
9. И три дни не виждаше, и нито яде, нито пи.


ДЕЯНИЯ НА СВЕТИТЕ АПОСТОЛИ, ГЛАВА 9.


Досега има само един единствен ясен и достоверен наръчник по въпроса какво значи да си християнин и как се става християнин.

И този наръчник се нарича Нов Завет.

Само че повечето от така наречените "християни" изобщо не са в състояние дори да разберат написаното в него по този въпрос. Най-малкото защото вече са си въобразили, че са "християни" и че дори имат монопол да произвеждат нови "християни".

Да погледнем все пак какво пише в основния наръчник на истинските християни (и в голямна степен на истинските мюсюлмани, юдеи, "маги" и т.н.):

4. Никой не може да дойде при Мене, ако не го привлече Отец, Който Ме е пратил; и Аз ще го възкреся в последния ден.

64. Защото Иисус отначало знаеше, кои са невярващи, и кой ще Го предаде.
65. И рече: затова ви и казах, че никой не може да дойде при Мене, ако му не бъде дадено от Моя Отец.
66. От това време мнозина от учениците Му се върнаха назад и вече не ходеха с Него.
67. Тогава Иисус рече на дванайсетте: да не искате и вие да си отидете?
68. Симон Петър Му отговори: Господи, при кого да отидем? Ти имаш думи за вечен живот,
69. и ние повярвахме и познахме, че Ти си Христос, Синът на Бога Живий.
70. Иисус им отговори: не Аз ли избрах вас дванайсетте? Но един от вас е дявол.
71. Говореше за Иуда Симонов Искариот, защото той, бидейки един от дванайсетте, щеше да Го предаде.


ОТ ИОАНА СВЕТО ЕВАНГЕЛИЕ, ГЛАВА 6.


С други думи, Зара, и тук е като в разузнавателните служби. Никой не може например да стане агент на ЦРУ или МОСАД просто защото му се иска да стане такъв. Нито пък всеки, на когото те сами предложат да работи за тях, и приеме, трябва след това непременно да тръби навсякъде, че работи за тези служби.

Най-напред той трябва да се научи да си държи езика зад зъбите и да работи дискретно за "царството на Бога и неговата правда" и само за него:

6. Не давайте светинята на псетата, и не хвърляйте бисера си пред свините, за да го не стъпчат с краката си и, като се обърнат, да ви разкъсат.

ОТ МАТЕЯ СВЕТО ЕВАНГЕЛИЕ, ГЛАВА 4.


9. Недейте има ни злато, ни сребро, нито мед в поясите си,
10. ни торба за път, ни две дрехи, нито обуща, ни тояга; защото работникът заслужава своята прехрана.

16. Ето, Аз ви пращам като овци посред вълци: и тъй, бъдете мъдри като змии и незлобиви като гълъби.
17. Пазете се от човеците; защото те ще ви предадат на съдилища и в синагогите си ще ви бичуват,
18. и ще ви поведат пред управници и царе заради Мене, за да свидетелствувате пред тях и пред езичниците.
19. И кога ви предават, не се грижете, как или що да говорите; защото в оня час ще ви бъде внушено, какво да кажете;
20. защото не сте вие, които ще говорите, а Духът на Отца ви, Който говори във вас.


ОТ МАТЕЯ СВЕТО ЕВАНГЕЛИЕ, ГЛАВА 10.


25. Затова казвам ви: не се грижете за душата си, какво да ядете и да пиете, ни за тялото си, какво да облечете. Душата не струва ли повече от храната, и тялото от облеклото?
26. Погледнете птиците небесни, че не сеят, нито жънат, нито в житници събират; и вашият Отец Небесен ги храни. Не сте ли вие много по-ценни от тях?
27. Па и кой от вас със своята грижа може да придаде на ръста си един лакът?
28. Защо се грижите и за облекло? Взрете се в полските кринове, как растат: не се трудят, нито предат;
29. а казвам ви, че нито Соломон във всичката си слава не се е облякъл тъй, както всеки един от тях;
30. и ако полската трева, която днес я има, а утре се хвърля в пещ, Бог тъй облича, колко повече вас, маловерци!
31. И тъй, не се грижете и не думайте: какво да ядем, или какво да пием, или какво да облечем?
32. Защото всичко това търсят езичниците, и защото вашият Небесен Отец знае, че имате нужда от всичко това.
33. Но първом търсете царството на Бога и Неговата правда, и всичко това ще ви се придаде.
34. И тъй, не се грижете за утре, защото утрешният ден сам ще се грижи за своето: доста е на всеки ден злобата му.


ОТ МАТЕЯ СВЕТО ЕВАНГЕЛИЕ, ГЛАВА 6.


Истинските християни, Зара, са спасители.

В будистката традиция Махаяна, която се появява почти едновременно с християнството, тези хора се наричат бодхисатви.

А спасителите се занимават със спасяване не на себе си, а на другите.

И повярвай ми, те са готови да спасят всеки, който може да бъде спасен, без значение дали той е "християнин", "мюсюлманин", "будист" или "атеист".

Като духовни лечители, те подобно на психиатри, истински милеещи за обезумелите си пациенти, гледат на своите духовно болни събратя с други очи:

43. Слушали сте, че бе казано: "обичай ближния си, и мрази врага си".
44. Аз пък ви казвам: обичайте враговете си, благославяйте ония, които ви проклинат, добро правете на ония, които ви мразят, и молете се за ония, които ви обиждат и гонят,
45. за да бъдете синове на вашия Отец Небесен; защото Той оставя Своето слънце да грее над лоши и добри, и праща дъжд на праведни и неправедни.
46. Защото, ако обикнете ония, които вас обичат, каква вам награда? Не правят ли същото и митарите?
47. И ако поздравявате само братята си, какво особено правите? Не постъпват ли тъй и езичниците?
48. И тъй, бъдете съвършени, както е съвършен и Небесният ваш Отец.


ОТ МАТЕЯ СВЕТО ЕВАНГЕЛИЕ, ГЛАВА 5.


Исус прави рязко разграничение между своите ученици и останалите си последователи:

10. И като се приближиха до Него учениците, рекоха Му: защо с притчи им говориш?
11. А Той им отговори и рече: защото вам е дадено да узнаете тайните на царството небесно, а тям не е дадено;
12. защото, който има, нему ще се даде и ще му се преумножи; а който няма, и това, що има, ще му се отнеме;
13. затова им говоря с притчи, понеже те гледат, а не виждат, и слушат, а не чуват, нито разбират;
14. и над тях се сбъдва пророчеството на Исаия, което казва: "с уши ще чуете, и няма да разберете; с очи ще гледате, и няма да видите;
15. защото сърцето на тия човеци е закоравяло, и с уши тежко слушат, и затворили са очите си, за да не би някога с очи да видят и с уши да чуят, и със сърце да разберат, та да се обърнат, и ги изцеря".
16. Вашите пък очи са блажени, задето виждат, и ушите ви - задето чуват;
17. защото, истина ви казвам, мнозина пророци и праведници са много желали да видят, каквото вие виждате, и не видяха, и да чуят, каквото вие чувате, и не чуха.


ОТ МАТЕЯ СВЕТО ЕВАНГЕЛИЕ, ГЛАВА 13.


Накрая Зара ще ти посоча от кого и как се обучават първоначално подобни хора. Исус казва:

45. У пророците е писано: "и ще бъдат всички от Бога научени". Всякой, който е чул от Отца и се е научил, дохожда при Мене.

ОТ МАТЕЯ СВЕТО ЕВАНГЕЛИЕ, ГЛАВА 6.


За самия себе си Исус заявява следното:

38. защото слязох от небето, не за да върша Моята воля, а волята на Отца, Който Ме е пратил.
39. А волята на Отца, Който Ме е пратил, е тая: от всичко, що Ми е дал, да не погубя нищо, а да го възкреся в последния ден.
40. Тази е волята на Оногова, Който Ме е пратил: всякой, който види Сина и вярва в Него, да има живот вечен; и Аз ще го възкреся в последния ден.


ОТ МАТЕЯ СВЕТО ЕВАНГЕЛИЕ, ГЛАВА 6.


И все пак каква е крайната цел на цялата тази спасителна операция?

Същата, за която са работили и работят видимо и невидимо всички истински зороастрийци, манихеи, будисти, мюсюлмани, християни и т.н., както и божии избраници, несвързани с някаква конкретна външна религиозна традиция.

А тя, казано с две думи е:

Да бъде окончателно унищожен света на смъртта и "БОГ ДА СТАНЕ ВСИЧКО ВЪВ ВСИЧКИ."

21. Понеже, както смъртта дойде чрез човека, тъй и възкресението от мъртви дойде чрез Човека.
22. Както в Адама всички умират, тъй и в Христа всички ще оживеят;
23. но всеки по своя ред: начатък е възкръсналият Христос; после, при Неговото идване, ще възкръснат ония, които са Христови;
24. а след това ще бъде краят, когато Той предаде царството Богу и Отцу, когато унищожи всяко началство, всяка власт и сила.
25. Защото Той трябва да царува, докато тури всички врагове под нозете Си.
26. А най-последен враг, който ще бъде унищожен, е смъртта,
27. защото "всичко покори под нозете Му"; а щом се казва, че "всичко е Нему покорено", очевидно е, че освен Оногова, Който е подчинил Нему всичко.
28. Когато пък Му бъде подчинено всичко, тогава и Сам Синът ще се подчини на Оногова, Който Му бе всичко подчинил, за да бъде Бог всичко у всички.


ПЪРВО ПОСЛАНИЕ НА СВЕТИ АПОСТОЛ ПАВЛА ДО КОРИНТЯНИ, ГЛАВА 15.


Не става въпрос, Зара, само за нашата малка планета, а за освобождаване на Живота от примката на смъртта в цялата необятна Вселена.

Защото някога, в незапомнена древност, "когато нашата Земя все още не е съществувала дори като космически прах" се е случил един общокосмически срив, в резултат мна който разумният съзнаващ себе си живот се е откъснал от вечното божествено СЕГА и е пропаднал в света на времето и смъртта.

И сега, за да може отново "БОГ ДА СТАНЕ ВСИЧКО ВЪВ ВСИЧКИ." трябва да изминат вероятно още милиарди години по нашите земни мерки.

Затова в случая най-важна е крайната цел и най-вече посоката към нея, а тя е достатъчно ясна и понятна за всеки "миротворец" с чисто сърце и добра воля:

35. И един от тях, законник, изкушавайки Го, попита и рече:
36. Учителю, коя заповед е най-голяма в закона?
37. А Иисус му отговори: възлюби Господа, Бога твоего, с всичкото си сърце, и с всичката си душа, и с всичкия си разум:
38. тази е първа и най-голяма заповед;
39. а втора, подобна ней, е: възлюби ближния си като себе си;
40. на тия две заповеди се крепи целият закон и пророците.


ОТ МАТЕЯ СВЕТО ЕВАНГЕЛИЕ, ГЛАВА 22.


Накрая, Зара, ще си позволя да завърша този специално посветен на теб постинг с думите, с които евангелист Йоан завършва своето Евангелие.

25. Има и много други работи, които извърши Иисус и за които, ако би се писало подробно, чини ми се, и цял свят не би побрал написаните книги. Амин.

ОТ ИОАНА СВЕТО ЕВАНГЕЛИЕ, ГЛАВА 21.





Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.