Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:37 10.05.24 
Религия и мистика
   >> Религия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Малко еволюционни новини:  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано02.07.08 12:17



Как генетиката помага да се установи родството между птиците


И още едно доказателство за еволюцията:

Липсващото звено между голосеменни и покритосеменни:

Между риби и земноводни:

Между гущери и змии:

За островната еволюция:

Анализът на ДНК-то на шимпанзето показва 96 % сходство с човешкото:

И също как примитивните организми синтезират сложни молекули от прости съединения:

Статиите са на руски, но е тх има и препратки към англоезичните им аналози.

Редактирано от Last Roman на 02.07.08 12:23.



Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Last Roman]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано02.07.08 12:22



как възникват бързите мутации:





Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Last Roman]  
Автор Kaлoмaин (Баба Яга)
Публикувано02.07.08 12:37



Статията за маймуните е много интересна. Това, че наследствените заболявания са обратната страна на еволюцията обаче не е много точно. Сърповидната анемия си е наследствена, но се оказва, че хората, които носят такъв ген са неподатливи на някой други заболявания.



Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Last Roman]  
Автор Vencci * (R*Я)
Публикувано02.07.08 13:03



Човекът, Романе,
е мутация на Боговете.

Къде било, тя е успешна, но къде ли не, тя е "демутационна".



Привет !



Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Last Roman]  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано02.07.08 13:50



Обясни ми само защо никой не използва шимпанзето като донор при транцплантации на органи при операции на хора.

За сметка на това като донори при трансплантации на сърца, черни дробове и бъбреци бяха използвани генетично модифицирани свине.

Наистина успехите бяха доста по-малки от очакваното, но все пак си остава факт, че по някакъв генетичен признак ние хората сме много по-близки до свинете, отколкото до шимпанзетата и останалите маймуни.



Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Aлekc]  
Автор Kaлoмaин (Баба Яга)
Публикувано02.07.08 14:03



Защото все пак не се отглеждат питомни шимпанзета и ловът им с цел генно модифициране е неуместен. Та раждат по едно две малки - за разлика от прасето, което може да мине за еквивалент на дрозофилата при бозайниците. Плъховете не пасват като размер.

Разковничето е точно в "генно модифицирани".


Но може би все пак се дължи на факта, че много хора наистина са прасета.

Редактирано от Kaлoмaин на 02.07.08 14:04.



Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Aлekc]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано02.07.08 14:21



заради антигените.



Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Kaлoмaин]  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано02.07.08 14:21







Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Last Roman]  
Автор Kaлoмaин (Баба Яга)
Публикувано02.07.08 14:30



Това обаче изисква повече подробности. Стана ми интересно.





Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Last Roman]  
Автор 4ere6a (новак)
Публикувано03.07.08 16:18



Белтъци, хромозоми и гени, които са еднакви или много близки при различни видове, доказват родствените връзки между видовете…Изумителна е приликата между белтъчните молекули на човек и шимпанзе. За някои от тях съвпадението в аминокиселинните последователности е 100%“. Генетичната близост между човека и шимпанзето се изчислява на 99%.
Еволюционистите считат това за едно от най-силните доказателства за произхода на човека от маймуната или за техния общ произход. Изниква обаче един неразрешим за еволюционната теория проблем:
Ако между два близки биологични вида, каквито са човек и шимпанзе, се наблюдава пълна белтъчна идентичност и само 1% генетична разлика, логично е да се очаква, че ще бъдат не само биологично почти еднакви, но ще си приличат изключително много и в социално, интелектуално, културно и други отношения. От друга страна, ако споменатите по-горе огромни различия между човека и шимпанзето се дължат само на 1% генетична разлика, би трябвало да се очаква, че по-голямата генетична разлика между два вида ще води до много по-големи външни различия. Кучето и вълкът обаче имат значително по-голяма белтъчна и генетична разлика, но външно са почти неразличими (!).
Има нещо много по-загадъчно за еволюционната теория: освен че този 1% генетична разлика е причина за такива колосални различия между човека и шимпанзето, същият този 1% прави невъзможно междувидовото кръстосване, като прави тези два вида репродуктивно изолирани. Биологично това е най-сигурният начин за различаване на отделните видове и видовете двойници. Защо при такава белтъчна и генетична близост близкородствените видове да не могат да се кръстосват и да дават плодовито поколение? Еволюционната теория може да изследва и да установи механизмите на този биологичен феномен, но причината за тази репродуктивна бариера между отделните видове ще остане за нея неразрешим проблем.
Ако логиката на еволюционната теория за молекулярно-генетичната близост като доказателство за видово-родствена зависимост беше вярна, това би означавало, че между родители и деца, както и между братята и сестрите от едни родители трябва да има абсолютна белтъчна, генетична, анатомична, физиологична, кръвногрупова, имунологична, психична, интелектуална и духовна идентичност. Но всеки знае, че това не е така. Тогава и законите на Мендел за наследствеността щяха да изглеждат по-други, отколкото са сега. Следователно молекулярно-генетичният фактор детерминира и ограничава видовата специфичност, а минималните различия в генетичния материал от 0,2% (99,8% от генетичния материал на хората е еднакъв), както и цялостният комплекс от фактори на околната среда определят индивидуалната специфичност. Знае се, че са възможни 10600 генетично различни човешки полови клетки (гамети). Ако даден човек няма еднояйчен близнак, то е невъзможно друг човек със същия генетичен материал (генотип) да е живял, да живее или да се роди в бъдеще на Земята.
Елементарният и задължителен извод от този биологичен факт гласи, че молекулярно-биологичната близост не е доказателство за родствена близост между видовете... Молекулярно-генетичният фонд е материален носител на кодираната генетична информация, която, както видяхме вече, трябва да има нематериален източник като всяка друга информация. Това го изискват законите на информатиката.






Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: 4ere6a]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано03.07.08 16:28



Ако логиката на еволюционната теория за молекулярно-генетичната близост като доказателство за видово-родствена зависимост беше вярна, това би означавало, че между родители и деца, както и между братята и сестрите от едни родители трябва да има абсолютна белтъчна, генетична, анатомична, физиологична, кръвногрупова, имунологична, психична, интелектуална и духовна идентичност
Който е направил такова глупаво заключение, бъкел не разбира от биология. за генетика да не говорим.


Навярно е някой информатик.



Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: 4ere6a]  
Автор Kaлoмaин (Баба Яга)
Публикувано03.07.08 16:43



Знаеш ли колко точно означава този 1 процент?
Ако логиката на еволюционната теория за молекулярно-генетичната близост като доказателство за видово-родствена зависимост беше вярна, това би означавало, че между родители и деца, както и между братята и сестрите от едни родители трябва да има абсолютна белтъчна, генетична, анатомична, физиологична, кръвногрупова, имунологична, психична, интелектуална и духовна идентичност.

Това опростяване на нещата. Духовното и интелектуалното развитие са определят не само от гените - ние сме във времето, а то не чака.

Ако си мислиш, че някоя част от теб не е съществувала векове наред като информационна структура в клетките на отдавна умрели хора, значи се надценяваш - дори и ноктите ти са резултат от комбинацията на гени от множество поколения. Ако се загледаш в телата на бабите и дядовците си ще откриеш смущаващи сходства. А имунната система се развива и променя в зависимост от външни условия. Просто от нищо не следва извода, който си направил.



Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: 4ere6a]  
Автор Kaлoмaин (Баба Яга)
Публикувано03.07.08 16:44



Още нещо интересно:





Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Last Roman]  
Автор Capa_ ()
Публикувано03.07.08 20:12



Винаги си лаконичен и никога убедителен.



Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Kaлoмaин]  
Автор Capa_ ()
Публикувано03.07.08 20:15



Случаите в които се разкриват подобни феномени са свързани с много аспекти от живота. Най-често това става при изследвания за извършване на трансплантация на органи. Такъв е случая с жена от Масачузец САЩ, която при изследвания за трансплантация на бъбрек. Изследването на синовете й показва, че тяхната кръв съвпада с тези на баща им, но не съвпада с нейната. Последващите изследвания показват, че жената е химера. Тя е предала на децата си единия вид ДНК, които тя носи, а пробите, които взели от нея съдържали другия. Оказало се, че при ембрионалното си развитие тя е имала разнояйчен близнак. В течение на времето двата ембриона са се слели и са оформили един организъм, които е носител на генетичната информация заложена в досегашните два.


Това е много интересен факт и аз съм чувала за този феномен, но не знаех, че е химеризъм.



Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Capa_]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано03.07.08 20:42



Че аз не се стремя да убеждавам никого, просто посочвам грешките на незапознатите с материала.





Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Last Roman]  
Автор Darth†Vader™ (power)
Публикувано04.07.08 18:47



На руски - пфууууу!


Да ги беше дал на английски направо, за какво да си губим времето да сричаме на старобългарски!

Good is a point of view.And the Jedi point of view is not the only valid one.

Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Darth†Vader™]  
Автор мaя1 (Майтрея)
Публикувано07.07.08 19:12



Kak si,Last?Липсваш ми!

Когато се откъсне тревичка ,цялата Вселена потръпва.


Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: мaя1]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано08.07.08 13:18



и ти на мене.





Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Last Roman]  
Автор 4ere6a (новак)
Публикувано08.07.08 16:06



Обаче със сигурност не е аптекар защото не би знаел нещо повече от алъш-вериш





Тема защо "ласт"нови [re: Last Roman]  
Автор 4ere6a (новак)
Публикувано08.07.08 16:11



Питам се защо "ласт", нямаш ли наследник или още не ти е времето





Тема Re: защо "ласт"нови [re: 4ere6a]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано08.07.08 21:24



то това остава - от наследници да стана предпоследен.





Тема Re: защо "ласт"нови [re: Last Roman]  
Автор Kaлoмaин (Баба Яга)
Публикувано08.07.08 21:32



Ами от имитатори?





Тема Re: защо "ласт"нови [re: Kaлoмaин]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано08.07.08 21:37



оригиналът е един.





Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Last Roman]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано06.01.09 10:03



Учени фиксираха най-бързата еволюция.



Queen's only

Редактирано от Last Roman на 06.01.09 10:05.



Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Last Roman]  
Автор ThunderGoddess (Sacer)
Публикувано06.01.09 10:08



Християните ще му се зарадват. Нали единия аргумент беше, че не са били свидетели на еволюцията и не виждали тя да се случва около тях.





Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: ThunderGoddess]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано06.01.09 10:16



е, те ще излезнат с номера, че това е микроеволюция и дрън-дрън нерина.



Queen's only


Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: ThunderGoddess]  
Автор lila_va ()
Публикувано06.01.09 12:58



Е, то това изобщо не е аргумент, защото при бактериите, например, това се случва постоянно, нали така?



Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Last Roman]  
Автор lila_va ()
Публикувано06.01.09 14:29



Кой знае, може и с човека да се случи същото един ден







Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Last Roman]  
Автор pavelottars (Павел)
Публикувано07.01.09 12:25



Анализът на ДНК-то на шимпанзето показва 96 % сходство с човешкото:

и как това е в полза на еволюцията и отхвърля сътворението ?!!



Пс. 14:1
Безумният каза в сърцето си:
Няма Бог.


Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: pavelottars]  
Автор lila_va ()
Публикувано07.01.09 12:26



Много близък роднина





Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: lila_va]  
Автор pavelottars (Павел)
Публикувано07.01.09 12:44



Много близък роднина

Нямам нищо против животинките.

Има един стих, който перефразирано гласи, че "...и вола и магарето познават господаря си, човека обаче не знае и не разсъждава"

Пс. 14:1
Безумният каза в сърцето си:
Няма Бог.


Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: pavelottars]  
Автор lila_va ()
Публикувано07.01.09 12:48



Остаряло схващане, какво толкова





Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: lila_va]  
Автор pavelottars (Павел)
Публикувано07.01.09 12:51



Та как сходството в генетичния материал отрича сътворяването им (на човека и животните) ???

Няма връзка с еволюцията - там е бедата на еволюционистите.

Пс. 14:1
Безумният каза в сърцето си:
Няма Бог.


Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: pavelottars]  
Автор lila_va ()
Публикувано07.01.09 12:54



За еволюцията има премного доказателства. Посочи ми едно в подкрепа на сътворението.
Сходството в генетичния материал е едно от доказателствата за еволюцията, а не против сътворението. Това даже звучи безсмислено.



Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: lila_va]  
Автор pavelottars (Павел)
Публикувано07.01.09 13:01



В момента темата е "Еволюционни новини" и аз питам как сходството в генетичния материал доказва - възникване и еволюция за милиони години.

Еволюционистите си мислят че като кажат "милиони години" .... и доказват нещата.

Обяснения за генетичния код в ДНК-то - има ли ?

Пс. 14:1
Безумният каза в сърцето си:
Няма Бог.


Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: pavelottars]  
Автор lila_va ()
Публикувано07.01.09 13:14



Ха, измъкваш се. Но няма значение...
Може би най-голямо значение по отношение на генетичните доказателства в подкрепа на еволюцията има закона за хомоложните редове на наследствената изменчивост. Генетично близките видове и родове се характеризират със сходни редове на наследствената изменчивост.

Еволюционистите си мислят че като кажат "милиони години" ... и доказват нещата.
Ами кажи и ти нещо, за да докажеш "нещата си". Всъщност целта не е да се опровергава едната или другата теория, а да се доказват. Ако се появат доказателства за съществуването на някакъв бог, аз ще ги приема?!





Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: lila_va]  
Автор pavelottars (Павел)
Публикувано07.01.09 13:50



Ха, измъкваш се. Но няма значение...
Може би най-голямо значение по отношение на генетичните доказателства в подкрепа на еволюцията има закона за хомоложните редове на наследствената изменчивост. Генетично близките видове и родове се характеризират със сходни редове на наследствената изменчивост.

Пак обаче не разбрах, как доказа, че тези родове и видове не са сътворени ?

Ами кажи и ти нещо, за да докажеш "нещата си". Всъщност целта не е да се опровергава едната или другата теория, а да се доказват. Ако се появат доказателства за съществуването на някакъв бог, аз ще ги приема?!


Как ти звучи темата: "Еволюционни новини" в раздел Религия - освен като много отчаян опит да се докаже, че например един компютър, може да възникне от само себе си.

Така, че все пак не разбрах кой е вложил генетичната информация, а не обяснения какво представлява тя. Аз не съм против науката. Твърдението ми е , че тя не доказва, че Бог не съществува.

Пс. 14:1
Безумният каза в сърцето си:
Няма Бог.


Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: pavelottars]  
Автор Kaлoмaин (асобу)
Публикувано07.01.09 13:56



Наистина трябва да поровиш повече из старите теми. Има неща, които си струва да прочетеш.

Твърдението ми е , че тя не доказва, че Бог не съществува.

Мисля, че нещо не си наясно с целта на науката.

Тя не се занимава с бог. Никоя от великите теории, които промениха света, не са възникнали като опит на някого да отрече бога. Науката просто не допуска бог в сметките. И затова много религиозни хора виждат в нея заплаха.



Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Kaлoмaин]  
Автор pavelottars (Павел)
Публикувано07.01.09 13:59



Не си спомням някъде да съм говорил, против науката.

В момента твърдя, че еволюционната теория не е доказана !
(от посочените линкчета)

Аз лично не смятам науката за заплаха.

Пс. 14:1
Безумният каза в сърцето си:
Няма Бог.


Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: pavelottars]  
Автор Kaлoмaин (асобу)
Публикувано07.01.09 14:02



Ами не ти личи, че не я смяташ за заплаха.





Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: pavelottars]  
Автор lila_va ()
Публикувано07.01.09 14:13



Както вече ти казах, целта не е да се опровергава. Темата "Еволюционни новини" си е много на място даже, защото по непонятни за мен причини всички вярващи са се втурнали да опровергават теорията за Еволюцията, вместо да търсят начини да доказват теорията за Сътворението.

Е, науката доказва неща, които съществуват. То обратното е безсмислено...



Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: lila_va]  
Автор pavelottars (Павел)
Публикувано07.01.09 14:15



Е, науката доказва неща, които съществуват. То обратното е безсмислено...

Съгласен съм, обаче не е доказала еволюцията

Пс. 14:1
Безумният каза в сърцето си:
Няма Бог.


Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: pavelottars]  
Автор lila_va ()
Публикувано07.01.09 14:21



Явно ти е забавно да ме караш да се повтарям. Нищо и на мен ми е забавно


Има много доказателства в подкрепа на еволюцията - от областта на генетиката, анатомията, ембриологията, биохимията... Много са. Да не говорим пък за фосилите...



Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: lila_va]  
Автор pavelottars (Павел)
Публикувано07.01.09 14:29



Има много доказателства в подкрепа на еволюцията - от областта на генетиката, анатомията, ембриологията, биохимията... Много са. Да не говорим пък за фосилите...

Там е работата, че няма такива доказателства.

е посочи поне едно доказателство не такива от вида :

Има автомобили - следователно те са възникнали случайно (спонтанно) и са еволюирали от двуколка до съвременните автомобили



Съжалявам за образността, ама еволюцията твърди подобни налудничави неща.

Пс. 14:1
Безумният каза в сърцето си:
Няма Бог.

Редактирано от pavelottars на 07.01.09 14:31.



Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: pavelottars]  
Автор lila_va ()
Публикувано07.01.09 14:39



Хубаво, от мен да мине - рудиментарни органи, например, са убедително доказателство за това, че някои видове са родствени и имат общ прародител.
Също атавизмите.
Между другото, ти какво разбираш под "доказателство"?



Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: lila_va]  
Автор Kaлoмaин (асобу)
Публикувано07.01.09 14:47



Точно това го попитах и аз. Но не ми отговори.



Тема рудиментарни органи нови [re: lila_va]  
Автор pavelottars (Павел)
Публикувано07.01.09 14:54



рудиментарни органи

при човека ? Кои по-точно ?

Пс. 14:1
Безумният каза в сърцето си:
Няма Бог.

Редактирано от pavelottars на 07.01.09 14:55.



Тема Re: рудиментарни органинови [re: pavelottars]  
Автор lila_va ()
Публикувано07.01.09 14:58



Полулунните гънки във вътрешния ъгъл на окото, апендикса, мускулите на ушната мида...

ПП: Каломаин е права - караш ни да доказваме Еволюцията наново и доскучаваме на клуба.

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от lila_va на 07.01.09 14:59.</EM></FONT></P>

Редактирано от lila_va на 07.01.09 15:00.



Тема апендиксанови [re: lila_va]  
Автор pavelottars (Павел)
Публикувано07.01.09 15:12



апендикса

Доскучава ви защото сте манипулирани от еволюционистите. Склонни сте да приемете нещо без доказателства. Каломаин може да твърди много неща, но не е и "помирисвала" сериозна наука.

Да не говорим за странните и религиозно-философски убеждения.

Опериран ли ти е апендикса ? След като не са открили каква му е функцията, хайде да кажем че е непотребен.

Пс. 14:1
Безумният каза в сърцето си:
Няма Бог.

Редактирано от pavelottars на 07.01.09 15:14.



Тема астрономиянови [re: lila_va]  
Автор pavelottars (Павел)
Публикувано07.01.09 15:16



Може ли наблюдавайки с просто око две небесни тела (или две звезди) да се каже кое е по-голямо ?

Пс. 14:1
Безумният каза в сърцето си:
Няма Бог.


Тема Re: апендиксанови [re: pavelottars]  
Автор Kaлoмaин (асобу)
Публикувано07.01.09 15:19



Наистина си много интересен. Апендиксът е излишен - може с него, може и без него. А функцията му е ясна - той е необходим за животните, чиято храна съдържа много груба целулоза. На останалите не е необходим и затова дори и размерите му са намалели - от около 2 метра при сърната до няколко сантиметра при човека.



Тема Re: апендиксанови [re: Kaлoмaин]  
Автор pavelottars (Павел)
Публикувано07.01.09 15:22



Но не си го премахваш - нали ?

Пс. 14:1
Безумният каза в сърцето си:
Няма Бог.


Тема Re: астрономиянови [re: pavelottars]  
Автор Kaлoмaин (асобу)
Публикувано07.01.09 15:22



Не, но пък можеш да определиш изместването им на фона на другите небесни тела и така да определиш кое е по-близо до нас. После изследваш спектъра им и така определяш температурата. После - изхождайки от една добре позната формула за светимостта, температурата и размера можеш да определиш кое е по-голямото.





Тема Re: апендиксанови [re: pavelottars]  
Автор lila_va ()
Публикувано07.01.09 15:24



Направо излишен въпрос! Някога е бил потребен, но сега щом може и без него... явно е непотребен.
Ами тя сериозната наука се учи при добро желание. Ето ти, например, ако беше поучил малко биология нямаше да задаваш такива въпроси. Но аз пак казвам, че според мен се шегуваш


А с втория си въпрос какво целиш?



Тема Re: апендиксанови [re: pavelottars]  
Автор Kaлoмaин (асобу)
Публикувано07.01.09 15:24



Ами точно това, че нещо излишно все още съществува в човека, не е ли доказателство за еволюция?

Или Бог го е натоварил с излишни чаркове за да изкарва хляба на хирурзите.



Тема Re: астрономиянови [re: Kaлoмaин]  
Автор pavelottars (Павел)
Публикувано07.01.09 15:33



Не, но пък можеш да определиш изместването им на фона на другите небесни тела и така да определиш кое е по-близо до нас. После изследваш спектъра им и така определяш температурата. После - изхождайки от една добре позната формула за светимостта, температурата и размера можеш да определиш кое е по-голямото.

Чудесно !!! Мойсей го е направил.

"Бог създаде двете големи светила: по-голямото светило, за да владее деня, а по-малкото светило, за да владее нощта;"



Пс. 14:1
Безумният каза в сърцето си:
Няма Бог.


Тема Re: астрономиянови [re: pavelottars]  
Автор lila_va ()
Публикувано07.01.09 15:37



Ама тук не става въпрос за две звезди.



Тема Re: астрономиянови [re: pavelottars]  
Автор Kaлoмaин (асобу)
Публикувано07.01.09 15:46







Тема Re: астрономиянови [re: Kaлoмaин]  
Автор pavelottars (Павел)
Публикувано07.01.09 15:52





Пс. 14:1
Безумният каза в сърцето си:
Няма Бог.


Тема Re: астрономиянови [re: lila_va]  
Автор pavelottars (Павел)
Публикувано07.01.09 15:56



Ама тук не става въпрос за две звезди.

Та възможно ли да се прецени, кое небесно тяло е по-голямо ?

Пс. 14:1
Безумният каза в сърцето си:
Няма Бог.


Тема Re: астрономиянови [re: pavelottars]  
Автор Kaлoмaин (асобу)
Публикувано07.01.09 15:57



Както виждаш Мойсей се е заблудил.





Тема Re: астрономиянови [re: pavelottars]  
Автор lila_va ()
Публикувано07.01.09 16:06



Ами аз виждам, че Каломаин ти е отговорила, затова ще си замълча, за да не ми пише двойка





Тема Май не се е заблудилнови [re: Kaлoмaин]  
Автор pavelottars (Павел)
Публикувано07.01.09 16:34



Виждам, че не се е заблудил. Знаел е кое е по-голямото.

Във всеки случай Библията не е учебник по астрономия та Слънцето да се нарича звезда, а Луната спътник, нито пък е учебник по биология за да се обясни клетъчния състав на организмите например и т.н.

Пс. 14:1
Безумният каза в сърцето си:
Няма Бог.


Тема геологиянови [re: lila_va]  
Автор pavelottars (Павел)
Публикувано07.01.09 16:41



Ами аз виждам, че Каломаин ти е отговорила, затова ще си замълча, за да не ми пише двойка


Нищо и за теб има въпрос - Как се датира възрастта в геологията. Коя скала на колко години е? Или намерени вкаменелости ?


Пс. 14:1
Безумният каза в сърцето си:
Няма Бог.

Редактирано от pavelottars на 07.01.09 16:41.



Тема Re: геологиянови [re: pavelottars]  
Автор lila_va ()
Публикувано07.01.09 16:45



Радиоактивно датиране, например. Има доста информация в интернет по въпроса. Защо питаш?



Тема Re: Май не се е заблудилнови [re: pavelottars]  
Автор Kaлoмaин (асобу)
Публикувано07.01.09 16:46



Наистина си много забавен. Извинявай, ама дори Емира беше по убедителен, когато доказваше, че научните открития следват Корана.



Знаел е кое е по-яркото. Ако е знаел кое е по-голямо тогава защо не е изтипосал като нощно светило Марс или Юпитер?

Във всеки случай Библията не е учебник по астрономия та Слънцето да се нарича звезда, а Луната спътник, нито пък е учебник по биология за да се обясни клетъчния състав на организмите например и т.н.

При това положение защо изобщо я буташ при науката?



Тема Re: геологиянови [re: lila_va]  
Автор pavelottars (Павел)
Публикувано07.01.09 16:49



Радиоактивно датиране, например. Има доста информация в интернет по въпроса. Защо питаш?

Защото това е една област, която се дискутира от учените и те не са единодушни относно възрастта на земята ?

Дилемата - милиони години срещу няколко хиляди

Пс. 14:1
Безумният каза в сърцето си:
Няма Бог.


Тема Re: геологиянови [re: pavelottars]  
Автор Kaлoмaин (асобу)
Публикувано07.01.09 16:52



Извинявай, ама тази дилема съществува само в мозъците на няколко псевдохристиянски псевдвоучени.





Тема Re: геологиянови [re: pavelottars]  
Автор lila_va ()
Публикувано07.01.09 16:53



На учените това е ясно, а на псевдоучените им се иска


Кажи един учен, който поддържа теория за няколкохиляди годишна възраст на Земята?



Тема Re: геологиянови [re: Kaлoмaин]  
Автор pavelottars (Павел)
Публикувано07.01.09 17:01



Извинявай, ама тази дилема съществува само в мозъците на няколко псевдохристиянски псевдвоучени.

Типично в твой стил, нещо като за "оня списък"



Пс. 14:1
Безумният каза в сърцето си:
Няма Бог.


Тема Re: геологиянови [re: lila_va]  
Автор pavelottars (Павел)
Публикувано07.01.09 17:04



На учените това е ясно, а на псевдоучените им се иска
Кажи един учен, който поддържа теория за няколкохиляди годишна възраст на Земята?


Ти кажи на такъв дето твърди че е на няколко милиарда или милиона

Така до никъде няма да стигнем !!!

От уравнението за изчисляване на възрастта:
P = брой атоми на изходния изотоп в пробата

Та от къде знаем - броя атоми на изходния изотоп в пробата ?

Пс. 14:1
Безумният каза в сърцето си:
Няма Бог.


Тема Re: геологиянови [re: pavelottars]  
Автор lila_va ()
Публикувано07.01.09 17:14



Ето, щом ти е интересно:





Тема Re: геологиянови [re: pavelottars]  
Автор Kaлoмaин (асобу)
Публикувано07.01.09 17:16







Както виждаш тезата за кратката възраст на Земята се защитава най-вече с едно твърдение, че "възрастта на Земята не може да бъде доказана". А хората, които са писали отговора, дори не са се постарали да използват правилен термин за броя години - не става дума за билиони или милиони, а за милиарди.



Тема В началотонови [re: lila_va]  
Автор pavelottars (Павел)
Публикувано07.01.09 17:28



Нека предположим, че сме изолирали известно количество от някакъв радиоактивен елемент и нека означим броя на неговите атоми с No

Добре интересно ми е - така ли се прави наука:
"Нека предположим ....."
Не омаловажавам това откритие ! Имам конкретен въпрос, който изисква конкретен отговор.

No е броят на атомите в началният момент

Това No - как знаем точно колко е ? ? ?
Там е работата, че не става дума за "известно количество"


Пс. 14:1
Безумният каза в сърцето си:
Няма Бог.


Тема Re: В началотонови [re: pavelottars]  
Автор Kaлoмaин (асобу)
Публикувано07.01.09 17:40



Тук става дума за проценти. Когато говорим за въглеродно датиране става дума за това, че въглерода се натрупва само в живи обекти. Като се има предвид какъв процент от въглеродните атоми са от изотопа С-14 може да се определи възрастта с помощта на една графика. Защото за всеки определен интервал от време те намаляват с 50%. Това е.



Тема Re: геологиянови [re: lila_va]  
Автор Дeйнa Ckъли (csi)
Публикувано08.01.09 13:00



Струва ми се, че тези

се пишат също за учени. Обърни внимание на "фактите" - чели недочели и направили изводи.



Тема Re: геологиянови [re: Дeйнa Ckъли]  
Автор lila_va ()
Публикувано08.01.09 13:07




Ето откъде идвало объркването!



Тема Re: геологиянови [re: lila_va]  
Автор imprint (познат)
Публикувано09.01.09 10:40



без да защитавам една или другата теза, а по-скоро да вкарам гориво в дискусията, погледете какво дава гугъл на фразата 'критика на дарвинистката теория за еволюцията', на първо място, неплатен линк:


обърнете внимание на частта Non-religious Anti-Darwinism, Anti-Evolution в таблицата.

един линк, който намерих в тази част води до тук:

сияйно и пусто отвъд

Редактирано от imprint на 09.01.09 10:42.



Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Last Roman]  
Автор lila_va ()
Публикувано12.01.09 13:40



Не е кой знае каква новина, ама....







Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: lila_va]  
Автор Meмeнтoмopи ()
Публикувано12.01.09 13:57



"Някои мушички могат да имат същия фенотип и в същото време да са генетично различни"
А сефте те бозайниците китове изобщо не приличат на риби





Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Meмeнтoмopи]  
Автор lila_va ()
Публикувано12.01.09 14:33



Гледай къде ме прати гугъл, докато търсех еволюционни





Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: lila_va]  
Автор Kaлoмaин (асобу)
Публикувано12.01.09 14:36





Това за Апостол Апостолов чете ли го?

Редактирано от Kaлoмaин на 12.01.09 14:37.



Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: lila_va]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано12.01.09 14:51



Еволюцията не съществува. Има само животни, на които Чък Норис е позволил да живеят;



Queen's only


Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Kaлoмaин]  
Автор lila_va ()
Публикувано12.01.09 14:54




Какви неща може да намери човек само в дебрите на интернет!



Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Last Roman]  
Автор lila_va ()
Публикувано12.01.09 14:56



Какво се смееш, това поне отговаря на въпроса ЗАЩО живеят





Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: lila_va]  
Автор Meмeнтoмopи ()
Публикувано12.01.09 15:15



Ами еволюция е развитието на автомобила.Но да се твърди,че автомобила е еволюирала каруца е глупаво-все пак каруци има от преди новата ера


П.с.Место Чък норис можеше да се използва бат Бойко и той каратис



Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Meмeнтoмopи]  
Автор lila_va ()
Публикувано12.01.09 15:27



Що за сравнение е това?



А иначе - то и това е еволюция:




Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: lila_va]  
Автор Meмeнтoмopи ()
Публикувано12.01.09 15:39



Сравнението е,че средата прави кита да прилича на риба и автомобила на каруца но нито кита е еволюирала риба нито автомобила еволюирала карета





Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Meмeнтoмopи]  
Автор lila_va ()
Публикувано12.01.09 15:44



Е, щом Чък Норис казва така...





Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: lila_va]  
Автор Meмeнтoмopи ()
Публикувано12.01.09 15:51



Ами в общия случай е точно така-една гола вяра по научному -хипотеза

Когато се синтезира живот в лаборатория от неорганика тогава става наукаА подтекста е,че кита прилича на риба,колата на каруца и живата материя на създадена от нежива но не е точно така

Редактирано от Meмeнтoмopи на 12.01.09 15:53.



Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Meмeнтoмopи]  
Автор lila_va ()
Публикувано12.01.09 16:03



Колко пъти ми го обясни само подтекста! Възможно е мъничко да ме подценяваш



За мен наличните в момента факти и доказателства са предостатъчни, за да схвана "картинката" на еволюционния процес.



Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: lila_va]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано12.01.09 16:09



ето и религията еволюира и се адаптира към модерният живот.



Queen's only


Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: lila_va]  
Автор Meмeнтoмopи ()
Публикувано12.01.09 16:10



Напротив не схващаш.Ти виждаш развитието на автомобила от каруца с мотор до Вейрон което само идиот би могъл да отрече и псле..екстраполираш,че автомобила е е волюирала каруца - е това е хипотезата,вярата

По същия начин само идиот би могъл да отрече естествения отбор и мутациите в развитието на видовете.И после идва пак тънкия момент на вярата -щом такива сложни видове са произлезли от едноклетъчни значи и едноклетъчните са произлезли от някакви да много сложни но неживи химични съединения.Е да ама ако беше така защо до сега не е синтезиран живот от неорганика?Дори некав най-прост вирус?Сичките научни опити показват как от нещо живо с разни манипулации може да се получи друго живо

Редактирано от Meмeнтoмopи на 12.01.09 16:14.



Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Last Roman]  
Автор Meмeнтoмopи ()
Публикувано12.01.09 16:13



Ами то и религията е наука с много грешни попадения в неорганиката но с блестящи постижения в духовната сфера и то до там,че и досега тя е софтуера на обществото естествено в завоалиран вид





Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Meмeнтoмopи]  
Автор Kaлoмaин (асобу)
Публикувано12.01.09 16:17



Место Чък норис можеше да се използва бат Бойко и той каратис





Обърнете внимание на линка към емоциите на Бойко Борисов.

Редактирано от Kaлoмaин на 12.01.09 16:21.



Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Meмeнтoмopи]  
Автор lila_va ()
Публикувано12.01.09 16:27



До началото на 20в. учените не са знаели как да обяснят явления свързани с унаследяването. Днес тези неща се учат в 10-11 клас.
Има опити, които показват как реакции, напомнящи дишането са възможни и при неорганични съединения и (тук идва онзи, тънкия момент), че тези процеси са прародственици на фотосинтезата и дишането.





Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: lila_va]  
Автор Meмeнтoмopи ()
Публикувано12.01.09 16:38



Можеше да дадеш примера с карбамида и как един възкликнал,че това е невъзможно да се синтезира по изкуствен път

И все пак след като си на ти с нета можеш ли да постнеш линк за синтезирането от въглища,водород,кислород и т.н. на нещо живо?Ако това се осъществи аз ставам най-върл атеист и материалистНо чудно защо почти с лекота се прави сложното съоръжение ядрен реактор,а още никой никъде не е синтезирал дори най-прост вирус от въглища,вода и квото се сетиш там химичнио съединение -никой не може да ремонтира някой умрял -ако беше машинария това винаги е възможно



Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Meмeнтoмopи]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано12.01.09 16:44



учените са синтезирали изкуствен белтък - наречен вилин. Също създават и нови бактерии. А тази фраза никой никъде не е синтезирал дори най-прост вирус от въглища,вода и квото се сетиш там химичнио съединение показва, че определено не си внимавал в училище.



Queen's only


Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Meмeнтoмopи]  
Автор lila_va ()
Публикувано12.01.09 16:53



След като и това го повтори около 10-тина пъти, да те успокоя, че зная - не може да създадеш нещо живо от неживо такова.


Но това за мен не е причина да се вярва в божества. Това е предизвикателство, от каквито науката се нуждае, за да се развива
Ето:






Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: lila_va]  
Автор Meмeнтoмopи ()
Публикувано12.01.09 17:17



Вярата в божества е също толкова малоумна колкото и вярата в науката и най-вече в това което тя не е открила ама е на път





Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Last Roman]  
Автор Meмeнтoмopи ()
Публикувано12.01.09 17:19



Я стига с това невнимаване в училище,че ставаш банален като ристиенски поп

Покажи ми къде е синтезирана бактерия от нежива материя -то от жива с манипулация и баба знае
П.С. А това ,че нещо е белтък не го прави живо -примерно месото от хладилника е тъпкано с белтък ама живо не е

Редактирано от Meмeнтoмopи на 12.01.09 17:22.



Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Meмeнтoмopи]  
Автор lila_va ()
Публикувано12.01.09 17:46



Един ден учените добили самочувствие, отишли при Господ и Му казали :
- Господи, ние вече можем да правим човек от кал!
- Добре. - казал Господ. - Я да видим!
Те веднага започнали, но Господ ги спрял:
- А, не, не! Направете си ваша кал!

Та и твойта работа





Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: lila_va]  
Автор Meмeнтoмopи ()
Публикувано12.01.09 20:12



Аз не се смятам за господ като учените и техните клакьори-постиженията -минимални - екстраполациите и голата вяра-слонове

Да не говорим,че някои "постижения" нещо са позабранени за консумация,а други не преживяват кой знае колко -явно и господ не е лишен от чувство за хумор



Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Last Roman]  
Автор lila_va ()
Публикувано14.01.09 15:20



Ето какво вещаят учените







Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: lila_va]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано14.01.09 15:24



пълна идиокрация, майна.



Queen's only


Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Last Roman]  
Автор lila_va ()
Публикувано15.01.09 13:35



Ето как и ние влияем на еволюционния процес:





Тема Произход на видоветенови [re: lila_va]  
Автор pavelottars (Павел)
Публикувано15.01.09 14:48



Та къде казвате може да се чете "Произхо на видовете" на български ?

Пс. 14:1
Безумният каза в сърцето си:
Няма Бог.


Тема Re: Произход на видоветенови [re: pavelottars]  
Автор lila_va ()
Публикувано15.01.09 14:56



На български незнам къде, но мога да ти дам линк на английски, ако искаш.



Тема Re: Произход на видоветенови [re: pavelottars]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано15.01.09 14:58



в библиотеката.
Или четеш на ингилизки оттук:


Между другото тази година се навършват 150 години от издаването на този епохален труд.
Наистина забележително, колко се е променил нашият мироглед за този сравнително кратък период.

Queen's only


Тема Re: Произход на видоветенови [re: lila_va]  
Автор pavelottars (Павел)
Публикувано15.01.09 14:58



на английски знам, но давай, може да е друг.

Пс. 14:1
Безумният каза в сърцето си:
Няма Бог.


Тема Re: Произход на видоветенови [re: pavelottars]  
Автор lila_va ()
Публикувано15.01.09 15:00



Last Roman ме е изпреварил


Чел ли си го на английски?



Тема Re: Произход на видоветенови [re: pavelottars]  
Автор lila_va ()
Публикувано15.01.09 15:19



Ето още:





Тема Re: Произход на видоветенови [re: Last Roman]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано16.01.09 01:50



Е, нашият мироглед не се променил чак толкова много, колкото ти се струва.

Днес си купих една по-актуална книга от "Произход на видовете",

Авторът и е дъкгогодишният ръководител на проекта "Човешкият геном" Франсис С. Колинс.

Тя обаче е озаглавена доста неочаквано



Д-р Франсис Колинс, ръководителят на проекта “Човешки геном”, е един от водещите световни учени. Той работи на предния фронт в изучаването ДНК, кодът на живота. И в същото време е човек с непоклатима вяра в Бог и Писанието.

Д-р Колинс предлага удовлетворително решение на дилемата, стояща пред всеки човек, който вярва в Бог и уважава науката. Вярата в Бог и вярата в науката могат да бъдат в хармония и да се обединят в единен светоглед. Богът, в който той вярва, е Бог, който чува молитвите и се грижи за нашите души. Биологията не противоречи на един такъв Бог.


Както вече знаете лично аз не споделям религиозните убеждения на д-р Колинс.

Според мен дори и той не би могъл да обясни защо и как Бог е вплел човека в тази хищническа вселена, която е устроена като една жестока и безмилостна хранителна верига? И защо изобщо е създал подобна вселена?

Тя няма абсолютно нищо общо с божествената хармония, която цари във всеки един организъм. Единствено гностическата интерпретация на света е в състояние да обясни тази очевидна и неизкоренима аномалия във Вселената.

Защото според гностицизма нашият свят възниква като последица от космическа катастрофа станала в прадревни времена, предхождащи дори възникването на нашата земя и отразени в различни древни свещени писания ту като отпадането на величествения Луцифер и неговото бунтовно воинство от небесните висини, ту като грехопадението на милите и безобидни Адам и Ева.

Така или иначе, според гностицизма днес ние живеем в една деградирала природна среда, в един "авариен природен ред", който има малко общо с първичния "небесен" природен ред.

И което е най лошото, ако човечеството съумее да разруши дори и живота на тази планета (а то май вече натам е тръгнало), то повече няма къде да отпада. Най-малкото защото понастоящем ние вече живеем на дъното на вселенския космически океан.



Тема Re: Произход на видоветенови [re: Aлekc]  
Автор Meмeнтoмopи ()
Публикувано16.01.09 02:00



Тя няма абсолютно нищо общо с божествената хармония
Имаш някаква твоя идея която си вменил на някакъв несъществуващ бог.Естествения отбор придава смисъл на живота като раавитие.Без него живот не би съществувал изобщо.





Тема Re: Произход на видоветенови [re: Meмeнтoмopи]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано16.01.09 02:13



За мен "Бог" означава друг, коренно различен от нашия природен ред, при който "всички животни са приятели", а не просто част от една и съща хранителна верига.

Възможен ли е по принцип подобен природен ред?

Разбира се! На него се крепи съществуването на всеки един жив организъм.

Защото "Бог", както вече многократно съм казвал, е един уникален и вечен праорганизъм, матрица и прототип на всеки известен ни земен жив организъм.


Начало в Бога, в Бога всякой край.
Вън Бога всичко е тъми...
Живот познало, Бога да познай,
към смърт се всяко битие стреми.

Пенчо Славейков, Из „Химни за смъртта на свръхчовека”




Тема Re: Произход на видоветенови [re: Aлekc]  
Автор Meмeнтoмopи ()
Публикувано16.01.09 02:23



Много ти е елементарна идеята за бог.Ако ги нямаше лъвовете антилопите да са измрели от болести и преяждане -те пак са приятели но не в смисъл на хванати дружно за ръце,а в смисъл на строг учител който не прощава грешки щото има по-висши цели.Сам знаеш къде израстват растенията-върху труповете на други растения и животни и тая красота на природата е дело именно на естествения отбор.Ако бяха приятели в твоя смисъл щяха да деградират много бързо,нямаше да има разнообразие нито нещо щеше да ги пришпорва да се развиват.Един грозен свят на деградация който между другото е неосъществим поради дълбоко вътрешно противоречие -нещо като утопията на комунизма която е гнила по своята същност -твоя свят бих характеризирал с една дума-уравниловка





Тема Re: Произход на видоветенови [re: Meмeнтoмopи]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано16.01.09 15:33



Аз, подобно на древните манихеи очаквам и работя според силите си за по-скорошното избухване на вселенския пожар, който завинаги ще приключи с този дефектен природен ред.

Смятам, че най-много още 15-на милиарда години остават до това вълнуващо събитие.





Тема Re: Произход на видоветенови [re: Aлekc]  
Автор Meмeнтoмopи ()
Публикувано16.01.09 15:41



Дефектна ти е идеята за природен ред

А природния ред е хармоничен,красив,страшен,вълнуващ,неизвестен,неразгадаем



Тема Re: Произход на видоветенови [re: Meмeнтoмopи]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано16.01.09 15:56



Радвам се че мислиш така!



И ти пожелавам да продължиш да мислиш така, дори и всички беди, сполетяли някога праведния Йов, изведнъж ти се стоварят на главата!

Сакън! Изобщо не ти го пожелавам!

По-добре си живей и умри в приятна самозаблуда.



Тема Re: Произход на видоветенови [re: Aлekc]  
Автор Meмeнтoмopи ()
Публикувано16.01.09 15:59



Аз бих ти препоръчал да прочетеш една книожка "Безсилието на всемогъщите"-фантастичка ама много реалистично описва какво се случва без естествен отбор -силата която гради рушейки





Тема Re: Произход на видоветенови [re: Meмeнтoмopи]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано16.01.09 16:18



Нямам против, стига да е интересна, ама аз и така ти вярвам.

Една такава перфектна хранителна верига просто е немислима без естествения отбор.



Въпросът е само дали Вечният живот, който наричаме Бог не функционира съвсем по друг начин.

Все пак е живо поле, а не вкопчена във веществото и немислима без него жива хранителна верига...



Тема Re: Произход на видоветенови [re: Aлekc]  
Автор lila_va ()
Публикувано16.01.09 16:23



Въпросът е само дали Вечният живот, който наричаме Бог не функционира съвсем по друг начин.
Правилният въпрос е изобщо функционира ли





Тема Re: Произход на видоветенови [re: Aлekc]  
Автор Meмeнтoмopи ()
Публикувано16.01.09 16:37



Идеята за Вечният живот е една идея квинтесенция на мързела и непромяната

Много е просто -ако някой не те принуждава ти не се променяш -нещо като духовен аналог на Нютон е това или на закона за запазване на импулса в една затворена система



Тема Re: Произход на видоветенови [re: Meмeнтoмopи]  
Автор Kaлoмaин (асобу)
Публикувано16.01.09 16:42



А дали един свят, който се подчинява на принците на Нютон, е божествен?





Тема Re: Произход на видоветенови [re: Meмeнтoмopи]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано16.01.09 16:53



Според материалистите, бутва те утре кола и ти решава завинаги всички проблеми!

Според идеалистите, щом си се хванал веднъж на хорото, мърдане няма!

Ама съм будист и вярвам, че ако обявя перманентна стачка на живота, накрая системата ще ме изхвърли от играта, както някога е изхвърлила и Буда.

За целта не трябва НИЩО да правиш, а само да оставаш всичко да се случва от само себе си.

Фасулска работа стига да и хванеш цаката.





Тема Re: Произход на видоветенови [re: Kaлoмaин]  
Автор Meмeнтoмopи ()
Публикувано16.01.09 16:53



Бог не съществува има само свят върху който се опитваме да напаснем нашите социални щампи.Практически комунизма показа,че без конкуренбция в производството (икономическия аналог на естествения отбор) следва упадък





Тема Re: Произход на видоветенови [re: Aлekc]  
Автор Meмeнтoмopи ()
Публикувано16.01.09 17:01



Къде е сега Буда?Седи като пукал от хилядолетия в нирвана?





Тема Re: Произход на видоветенови [re: Meмeнтoмopи]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано16.01.09 21:32



Той е там, където си бил и ти още преди да възникне тази вселена.





Тема Re: Произход на видоветенови [re: Aлekc]  
Автор Meмeнтoмopи ()
Публикувано16.01.09 21:40



Е понеже аз не помня къде съм бил е редно да обясниш къде е той и къде ти се надяваш да идеш





Тема Re: Произход на видоветенови [re: Meмeнтoмopи]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано17.01.09 01:14



Обясних го преди малко най-подробно другаде:





Тема Re: Произход на видоветенови [re: Aлekc]  
Автор Meмeнтoмopи ()
Публикувано17.01.09 01:22



Не го прочетох понеже темата е с неразбираемо заглавие но пак не ми стана ясно понеже това са по-скор препратки към трети и четвърти лица.Ако можеш със свои думи и не те мързи като отговори на следните въпроси:
1.За какво се ражда човека
2.Какъв е смисъла на живота
3.За какво умира и как умира
4.Остава ли нещо след него и ако да какво е то





Тема Re: Произход на видоветенови [re: Meмeнтoмopи]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано17.01.09 02:06



Вярно, заглавието е неразбираемо, но темата ми е съвсем ясна и достъпна.

Вайрагя на санкрит означава безстрастно, невъвлечено в действието наблюдение.

Чувал ли си древната индийска история за двете неразделни птици?

Едната постоянно кълве сладките и горчиви плодове на живота, а другата невъзмутимо я наблюдава...

Това, което прави втората птица е Вайрагя.

Вивека пък е способността да различваш. Например същественото от несъщественото, реалното от нереалното, мъдростта от глупостта и т.н.

В постинга си аз съм описал едно състояние, на което наистина познавам вкуса, но все още твърде повърхностно.

Поради това съм цитирал как същото това преживяване е описано и обяснено от трима признати мистици на основата на техния собствен личен опит.

Хайде, да не те мързи толкова, опитай се да прочетеш този постинг. За мен той е един от най-сериозните постинги, които съм пускал в последно време, защото посочва ясно къде е вечното битие, за което тук често дискутираме и какъв е пътя за неговото достигане.

Аз пък утре ще се опитам да взема отношение към зададените от теб въпроси.



Редактирано от Aлekc на 17.01.09 02:07.



Тема Re: Произход на видоветенови [re: Aлekc]  
Автор Meмeнтoмopи ()
Публикувано17.01.09 02:16



Благодаря предварително за утре и да не забравиш защото ще ми е много интересно





Тема Отговор на въпросите на Мементоморинови [re: Meмeнтoмopи]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано17.01.09 12:45



Струва ми се, че е редно на такива кратки въпроси да дам съответно подобни на тях кратки отговори.



Въпрос 1: За какво се ражда човека?

Отговор: Зависи за кой човек става въпрос. Различни хора се раждат за различни неща.

Въпрос 2: Какъв е смисъла на живота?

Отговор: За смисъла на кой живот питаш? За смисъла на живота изобщо? За смисъла на земния живот? Или за смисъла на живота в цялост на всеки един човек - преди да се роди, сега, и след като умре?

Въпрос 3: а какво умира и как умира?

Въпросът не е ясно формулиран. Моля, коригирай си го!

Във всички случаи не забравя най-същественото:

НЕ ПО СВОЯ ВОЛЯ СЕ РАЖДА ЧОВЕК, НЕ ПО СВОЯ ВОЛЯ ЖИВЕЕ И НЕ ПО СВОЯ ВОЛЯ УМИРА.



Тема Re: Отговор на въпросите на Мементоморинови [re: Aлekc]  
Автор Meмeнтoмopи ()
Публикувано17.01.09 14:57



Това отговори ли са?
1.За какво се ражда човек.
Макар и да изглежда,че всеки се ражда за нещо различно от социална гледна точка-певец,летец,водач и т.н. всички хора се раждат заради едно и също нещо?Какво е то според теб?


Въпрос 2: Какъв е смисъла на живота?
Да смисъла на живота е всъщност друга формулировка на въпрос номер 1 и отговора пак е един на всичките подвъпроси които уж поражда или поражда софистиката или отговора н а въпроса с въпрос
Въпрос 3: а какво умира и как умира?
Пак е свързано със предишните въпроси но има и елемент на технология - обясни какво става според теб -ясно е,че човека изчезва от този свят-хората ползват синонима "отиде си".
П.С. Не се чувствай задължен да отговориш на всяка цена-само ако си изпълнен с добронамереност и желание да споделиш гледната си точка колкото и тя да противоречи на атеизма -все пак това е клуб религия




Тема Re: Отговор на въпросите на Мементоморинови [re: Meмeнтoмopи]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано17.01.09 16:50



Не, нищо не ме притеснява.

Освен въпросите ти.



Предлагам за начало да се заемем по-сериозно с първия от тях.

Преди всичко искам да направя разлика между два привидно еднакви, но всъщност съвсем различни въпроси:

1. Защо се ражда човек?

2. За какво се ражда човек?

Първият въпрос позволява прост отговор: човек се ражда, защото не може да не се роди.

Но вторият въпрос, който ти ми зададе е много по-труден. Той предпоставя съшествуването на човека още преди раждането му. И се пита: за какво човека иска да се роди?

Правилно ли съм те разбрал?

Не по своя воля се ражда човек, не по своя воля живее и не по своя воля умира.

Тема Re: Отговор на въпросите на Мементоморинови [re: Aлekc]  
Автор Meмeнтoмopи ()
Публикувано17.01.09 18:22



За мен е ценен твоя отговор според твоето светоусещане но щом искаш уточняващ въпрос той е "Кой има полза от раждането на човек,съществуването му на земята и смъртта му".Изначалната същност наречена от теб поле може много лесно и без човека понеже той е невъобразимо малка част от нейната дейност,а тя не прави нищо даром





Тема Защо свободата на волята е психологическа илюзия? нови [re: Meмeнтoмopи]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано18.01.09 01:39



Утре ще се опитам да взема отношение към твоя въпрос.

Погледни свързаната макар и косвено с него моя нова тема в клуб "Йога":



Интересно ми е ти какво мислиш по този въпрос?

Освен това бих се радвал, ако някой знае нещо повече за посочените от мен в темата научни изследвания?

Не по своя воля се ражда човек, не по своя воля живее и не по своя воля умира.

Редактирано от Aлekc на 18.01.09 01:41.



Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: pavelottars]  
Автор Aбcoлют (член)
Публикувано18.01.09 03:55



"Анализът на ДНК-то на шимпанзето показва 96 % сходство с човешкото:

и как това е в полза на еволюцията и отхвърля сътворението ?!!"



Павле неандерталците хора ли са или маймуни и колко процента е сходството на ДНК-то им с човешкото?
Разбира се това не доказва еволюционната теория, може господ да е закопал вкаменелостите им за да ни накара да вярваме в еволюционната теория, само не мога да разбера защо вие набожните не приемате божиите доказателства, какво чудо искате да направи за да МУ повярвате??!!!





Тема Re: Защо свободата на волята е психологическа илюзия?нови [re: Aлekc]  
Автор imprint (познат)
Публикувано18.01.09 09:50



хм, а хрумвало ли ви е следното: този извод го прави госпожата и другите, които го правят, и ти го приемаш, само защото

допускате, че мозъкът взема решения и че първо са биохмичните реакции, по които вие разпознавате, че решението се взема в момента. това обаче е хипотеза на съвременната модерна наука. аз съм склонна да се усъмня в нея, защото вече съвременната наука е доказала, че си заслужава човек да се съмнява в нея - например, вече на паметта се гледа като на нещо, което не само, че не се намира в мозъка, но и не се намира вътре в тялото, а по-скоро някакси около него - така, както едно поле би се намирало спрямо някаква материя. така че, първо, отпада илюзията, че паметта е буквално въплътена. второ, не бих се учудила, в този ред на мисли, същото да се окаже и със съзнанието, понеже съзнанието - за личността - е непременно свързано с паметта. още повече, че според древните съзнанието не се намира в мозъка, а в сърцето. интересно, нали? дори в китайския език това е отразено - йероглифът за сърце е същият като йероглифа за съзнание. така че - учените да си гледат работата по отношение на вземането на решения от мозъка. решенията се вземат от субстанцията на личността или селфа, и това със сигурност не е в мозъка. мозъка обаче, се грижи за тялото и сътветно трябва да му превежда какво селфа е взел като решение - затова и закъснява, понеже първо изчаква самото решение да се вземе и след това да го преведе до тялото. мисля аз.

вътре - тихо

Редактирано от imprint на 18.01.09 09:53.



Тема Re: апендиксанови [re: pavelottars]  
Автор Aбcoлют (член)
Публикувано18.01.09 13:17



"Опериран ли ти е апендикса ? След като не са открили каква му е функцията, хайде да кажем че е непотребен.

Но не си го премахваш - нали ?"


Аз се страхувам от операция, иначе бих си го премахнал, но си режа ноктите, pavelottars ти не си ли режеш ноктите?

Ми то и на компютрите все още слагат флопидискови устройства, въпреки че не се ползват, но защото предполагат, че на някой може да му потрябва, ако пожелаеш можеш да си го ползваш, не е малко и рудиментирало като апендикса!!!



Защо Бог само е смалил апендикса, така не ни върши работа, само проблеми може да ни създаде. Какъв е проблема да го премахне напълно, а после ако реши да направи хората отново тревопасни да им го върне?



Тема Re: Защо свободата на волята е психологическа илюзия?нови [re: Aлekc]  
Автор Meмeнтoмopи ()
Публикувано18.01.09 14:09



Не се чувствай задължен да отговаряш - само ако имаш вътрешен импулс и какво да кажеш -темата в йога я чета с интерес





Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Last Roman]  
Автор lila_va ()
Публикувано20.01.09 16:25



Най-древната майка на света - живораждаща риба.





Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: lila_va]  
Автор lila_va ()
Публикувано20.01.09 16:46



Ето нещичко за тези, които искат да добият по-реалистична представа - палеонтография









Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: lila_va]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано20.01.09 16:49



прекрасен подбор, защо не ги пуснеш и в другия форум.



Queen's only


Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Last Roman]  
Автор lila_va ()
Публикувано20.01.09 16:52



Защото ме мързи, ама хайде... от мен да мине





Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Last Roman]  
Автор lila_va ()
Публикувано21.01.09 11:11



Адаптацията и еволюцията на човека:





Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Last Roman]  
Автор lila_va ()
Публикувано21.01.09 14:13



И малко палеоботаника сигурно няма да навреди:





Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: lila_va]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано21.01.09 14:35



прекрасен линк за любимия ми предмет.


Знаеш къде да го пуснеш и това.

Queen's only


Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Last Roman]  
Автор lila_va ()
Публикувано23.01.09 16:14



Специално за Павел, но не само - еволюция на гръбначните






Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Last Roman]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано29.01.09 12:14



Хатерията - бързо еволюиращият жив фосил:



Queen's only


Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Last Roman]  
Автор lila_va ()
Публикувано29.01.09 12:28



Ето една обнадеждаваща новина за тези прекрасни животинки






Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: lila_va]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано29.01.09 16:52



мммм... искаш ли да доеволюираме заедно.



Queen's only


Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Last Roman]  
Автор lila_va ()
Публикувано29.01.09 16:54



Как беше - от водата на сушата


В тази статия това изглежда опасно



Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Last Roman]  
Автор lila_va ()
Публикувано04.02.09 17:53



Новооткрити фосили дават представа за това как китовете са преминали вторично от суша към вода... преди доооста повече от 6000 години






Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: lila_va]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано04.02.09 22:58



безценно. Пускай го това знаеш в кой форум. Тук само хвърляме бисери на свинете.



Queen's only


Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Last Roman]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано04.02.09 23:28





Queen's only


Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Last Roman]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано05.02.09 00:34



Предполагам, че в случая и аз съм едно от тези интелигентни животни, които ти спомена преди малко в твоето евангелско изречение.



Все пак, искам да ви кажа, че се отнасям с най-искрено уважение към вашия сериозен и задълбочен интерес към историята на земната биосфера през последните три и половина милиарда години.

Аз отлично разбирам, че всички конкретни факти, изнесени в постингите ви вероятно са напълно верни.

Казвам "вероятно", просто защото не съм компетентен да преценя това.

Наистина по някои въпроси за произхода на живота мненията не съвпадат, но се надявам, че това не е болка за умиране.

Не по своя воля се ражда човек, не по своя воля живее и не по своя воля умира.

Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Aлekc]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано05.02.09 06:43



колкото глави-толкова и мнения, са казали древните.



Queen's only


Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Aлekc]  
Автор lila_va ()
Публикувано05.02.09 09:58



Е, Алекс, ти си един от малкото, които не правят от материалното и духовното безумен миш-маш с цел да докажат вярата си. Аз като го написах това имах впредвид една тема в Православие





Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Last Roman]  
Автор lila_va ()
Публикувано05.02.09 11:43



Не мога да отворя линка затова се извинявам, ако те повтарям


!!!



Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: lila_va]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано05.02.09 12:03



тоя сайт си е същинско откритие за любител палеонтолог като мен:



Queen's only


Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Last Roman]  
Автор lila_va ()
Публикувано05.02.09 12:18



Вярно е


Но е лесно да си любител палеонтолог от разстояние - виж, ако не те е страх от змии




Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: lila_va]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано05.02.09 12:58



четох и аз, ама не разбрах кога е живяло туй създание.



Queen's only


Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Last Roman]  
Автор lila_va ()
Публикувано05.02.09 13:04



За по-невнимателните пояснявам - преди 58-60 млн. години, защото справедливия бог не му е отредил място в ноевия





Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: lila_va]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано05.02.09 13:25



мдам, в този период се наблюдава бърза еволюция на птици и змии, заели нишата на измрялите динозаври.

Queen's only



Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Last Roman]  
Автор lila_va ()
Публикувано05.02.09 13:38



Така да се каже Господ поразтребил малко, та да има място и за нас





Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: lila_va]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано05.02.09 13:51



да, Еволюцията не престава да ни изненадва. Ето например жаба, която се е отказала от белия си дроб:



Queen's only


Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Last Roman]  
Автор lila_va ()
Публикувано05.02.09 14:02



Както чета, открили са я в последния момент, така да се каже, преди да изчезне


Но сайта ме



Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: lila_va]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано05.02.09 14:09



мдам, дотук с мита, че Ева е произлязла от реброто на Адам.



Queen's only


Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: lila_va]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано05.02.09 20:00



Симпатизирам на една отдавна позабравена философска теория с ярък български представител, според която задачата на философията, а и на науката, е да проясни непосредствено даденото ни вече съдържание, така че да зацари безвъпросна яснота.

Поради това аз НИКОГА не се боря срещу очевидните факти. Както сигурно вече си забелязала аз винаги наблягам на почти очевидни неща.

Например, че ние съществуваме в една несъизмерима с нас във времето и пространството вселена, но през по голямата част от живота "забравяме" за това.

И на това основание, и на основание на моя скромен личен опит твърдя, че ако човек започне постепенно все повече да "помни" за това, постепенно усетът му за света и живота от само себе си ще започнат да се променят и то определено в положителен смисъл.

Не по своя воля се ражда човек, не по своя воля живее и не по своя воля умира.


Тема Още еволюционни новини: ами сега?!нови [re: Last Roman]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано05.02.09 23:54





Не по своя воля се ражда човек, не по своя воля живее и не по своя воля умира.

Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Last Roman]  
Автор lila_va ()
Публикувано10.02.09 12:13



В началото бе...





Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: lila_va]  
Автор Kaлoмaин (асобу)
Публикувано10.02.09 12:18



Значи Питагор уцели джакпота.





Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Kaлoмaин]  
Автор maya111 (новак)
Публикувано10.02.09 15:40



Здравейте.извинете ме,но вие разисквате едни сложни работи,дето аз не мога да ги разбера.затуй ще питам,ама простичко да ми обясните.не искате ли всъщност да кажете,че хардуерът ми е като на свияната,а софтуерът като на Господ Бог?Второ: как си,Романе,много ми липсваше?Къде е безпътен?

И трто;що трябва да се противопоставят еволюцията и креационизма?не може ли Господ да е криейтнал еволюцията.да си е изтърсил джобовете случайно на нашата планета и от там да се е пръкнала тая зловонна плесен наречена живот?изключвам Романа.Ай,със здраве.

Редактирано от maya111 на 10.02.09 15:41.



Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: maya111]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано10.02.09 15:49



Привет, майче! Къде скиториш? Всички сме тука /и безпътния и той/ - виж в клуб езичество.





Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Last Roman]  
Автор maya111 (новак)
Публикувано10.02.09 17:00



Радвам се да те видя,Романе.Как са християните? Безпътен кво прави в езичество,а?Трябва да е тука,на линия.





Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Last Roman]  
Автор lila_va ()
Публикувано11.02.09 11:44



е намерен в северна Канада. Това означава, че преди окоро 90млн.г. е имало глобално затопляне, на полюсите не е имало лед.



Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: lila_va]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано11.02.09 11:57



А това пък означава, че действително климатът на земята многократно рязко се е променял и без въздействието на съвременната индустриална човешка дейност.



Не по своя воля се ражда човек, не по своя воля живее и не по своя воля умира.

Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Aлekc]  
Автор lila_va ()
Публикувано11.02.09 12:02



Точно така, няма причини за паника

Ето пък се споменава, че през докамбрий ледниците са обхващали дори екватора, а Земята е сравнена със "снежна топка" - ех... мечти



Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: lila_va]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано11.02.09 12:12



Например в момента в САЩ редица политици и учени критикуват Ал Гор и &, че искат да се възползват от естествените аномалии и промени на климата, за да прахосат с изгода лично за себе си парите на данъкоплатците.

Не по своя воля се ражда човек, не по своя воля живее и не по своя воля умира.


Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Aлekc]  
Автор lila_va ()
Публикувано11.02.09 12:23



Ами много е лесно да се манипулират хората по този начин - все пак това са неща, за които повечето от нас се информират предимно от медиите. Какво да очакваме тогава...
А че и ние хората влияем на процеса е безспорно, но не така апокалиптично, както някои се опитват да го изкарат, явно с цел собствена облага.



Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: lila_va]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано11.02.09 12:40



Не зная дали е вярно, но гледах в един документален филм, че напоследък се наблюдава известно засилване на подводната вулканична дейност. А всеки подобен, излязал на повърхността вулкан, замърсявал много повече атмосферата, отколкото да речем страна като Русия за няколко години.

Не по своя воля се ражда човек, не по своя воля живее и не по своя воля умира.


Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Aлekc]  
Автор lila_va ()
Публикувано11.02.09 12:47



Не съм го гледала това. Но по НГ един геолог каза следното: "В геологията казваме така - ако се е случвало педи, ще се случи пак; ако не се е случвало отдавна, ще се случи скоро"... нещо такова беше, може да е било и същото предаване, за което ти говориш, не го изгледах. Каломаин беше пуснала преди време една тема за супервулканите, та си мисля, ако изтрещи някой в скоро време и отиват по дяволите всичките усилия на еколозите





Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: lila_va]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано11.02.09 13:07



И аз съм на същото мнение.



Като погледнеш от малко по-високо, ние хората сме като някакви минятюрни насекоми, които пъплят по повърхността на Земята.

Оттам и вицът:

Две планети си говорели:

- Знаеш ли мила, не знам как но отнякъде съм пипнала някакви хора.

- О, не се притеснявай, скъпа, те минават от само себе си.




Не по своя воля се ражда човек, не по своя воля живее и не по своя воля умира.

Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Aлekc]  
Автор maya111 (новак)
Публикувано12.02.09 22:50



Да,Алекс ,и аз често съм подозирала че сме просто някакви гнилостни бактерии в дебелото черво на Госпд Бог,и имаме понятие за Него,точно колкото бактериите в моето черво се интересуват от чувствата и възвишените ми мисли.И хич не мога да реша това добре ли е,зле ли е, и изобщо кви са тия понятия-добро,зло,красиво,грозно,морално,неморално...От друга страна аз споделям будизма,по-скоро в тантристкия му нюанс и като знам че всичко е взаимообусловено /напук на Аристотел,разбира се,не за друго/ и си мисля дали пък и бактериите в червото на Господа не биха могли да му създадат определени поблеми.И ако можем,тогава кво чакаме?После пък се сещам за музиката и поезията и си викам-Майо,не си права,ти си не само бактерия,ами и музикална бактерия и поетична бактерия.Е,да,ама си бактерия-ми нашепва вътрешнич глас,гласът на моите бактерии.
Разглеждах снимки на човешки мозъци и гледах мозъчни операции на видео.И си се чудя аз как в тая пихтия може да има музика,поезия,Любов?И само леко да трепне ръката на доктора и всичко отива на кино?Хоп,и достоевски се превръща в идиот/не в шизофреник/. Хоп,и Бетовен става един лигавещ се олигофрен.Хардуерът е прецакан.После пък си викам-хм,можеше да е и по-лошо,да сме плоски,зелени,лигави свръхинтелигентни плужеци и да се размножаваме чрез плюнка или пикня.И пак мисля,мисля и се питам-че не можеше ли да е по-добре,да сме едни нематериални,безсмъртни,свободно реещи се духчета ?Ами размножаването?Ами с телепатия или обмяна на елементарни частицо-нечастици.Нещо такова. И в едно никога не се съмнявам-всичко е илюзия,ние не съществуваме,това е повече от сигурно.Къде бяхме преди минута? А след малко?Трябва да ни има там,ако съществуваме.Ама не,някои бактерии подозират това,еволюират,напират да излязат ,почти виждат светлината от изхода.И пльок!Глеадт-мореее от бактерии,плуват към друг изход,друга светлина...
дано не е вярно,че ние сме боговете;пази боже!



Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Last Roman]  
Автор lila_va ()
Публикувано15.02.09 14:33



На много от тях вероятно има условия, благоприятстващи развитието на живот... Хм, само да не излезе, че Господ щедро е разпръсквал своя "образ и подобие" из Вселената






Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Last Roman]  
Автор lila_va ()
Публикувано16.02.09 12:14







Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: lila_va]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано16.02.09 14:03



Кажи все пак с думи прости за какво иде реч?

Не по своя воля се ражда човек, не по своя воля живее и не по своя воля умира.


Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Aлekc]  
Автор lila_va ()
Публикувано16.02.09 14:38



За напредъка на науката по отношение на зараждането на живота на Земята, опитите за създаването на клетки в лабораторни условия...



Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: lila_va]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано16.02.09 14:46



Доколкото знам опитите за непорочното зачатие на живота на земята поне засега са неуспешни?

Не по своя воля се ражда човек, не по своя воля живее и не по своя воля умира.


Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Aлekc]  
Автор lila_va ()
Публикувано16.02.09 15:14



Засега да, все още... Но по всичко личи, че не за дълго


Друг е въпросът каква би била ползата от едно такова откритие...
Ето, например, клонирането на хора съвсем до скоро беше само в сферата на научната фантастика, а сега човешки ембриони се клонират с единствената цел добив на стволови клетки. Сигурно ползата от това е голяма за много хора по света, но за мен е зловещо...




Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: lila_va]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано16.02.09 15:53



Тук с теб сме на едно мнение.

Такова бъркане във самите основи на живота ми изглежда пълно с непредвидими в момента опасни последици.

Наистина аз се съмнявам, че Ще се стигне до изкуствено възпроизвеждане на жив и самовъзпроизвеждащ се организъм, но не изключвам тези експерименти да доведат до други, също така опасни последици за естествено възникналия живот на земята.

Не по своя воля се ражда човек, не по своя воля живее и не по своя воля умира.


Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Aлekc]  
Автор maya111 (новак)
Публикувано16.02.09 23:04



Споко,каквото има да става,то ще стане и щом е стигнало дотук,значи е трябвало да стигне.Щото в тоя ред на мисли,какво да кажем за генно модифицираните храни например?Или взехте да морализаторствате като папата и да натемосването на клонирането?А и никой не знае как е възникнал живота на Земата- "естествено" или "изкуствено".И до какви поледици ще доведе клонирането с цел добиване на стволови клетки?До какви ужасни последствия?Търговия? Винаги я е имало,с органи за трансплантация напр.Всъщност и атомната енергия може да се впрегне и за унищожение и за мирни цели.Както всичко останало.Аз съм за клонирането,за бърникането в "основите" на живота;Госпд знае,че децата му са любопитни и за тва им е сложил дървото насред градината.За да си измие ръцете като пилат и да каже:Аз ги предупредих,нали!Ако клонирането спомогне срещу ужасни болести,защо не по дяволите?А?



Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Last Roman]  
Автор lila_va ()
Публикувано17.02.09 16:23



Е, и това ако не е доказателство







Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: lila_va]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано17.02.09 16:49



Доказателство за какво?

Не по своя воля се ражда човек, не по своя воля живее и не по своя воля умира.


Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Aлekc]  
Автор lila_va ()
Публикувано17.02.09 16:52



Общи въшки = общ произход





Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: lila_va]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано17.02.09 17:11



Ами то не е ли очевидно и без толкова доказателства, че биологично човек е далечен братовчед с горилите.



Не по своя воля се ражда човек, не по своя воля живее и не по своя воля умира.

Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Aлekc]  
Автор lila_va ()
Публикувано17.02.09 17:15



За някои е очевидно, за други са необходими точно такива "доказателства"





Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: lila_va]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано17.02.09 17:27



Проблемът им идва от това, че те се отъждествяват изцяло със своя психофизически носител на биологичното им съществуване, който очевидно има животински произход.

Впрочем не е изключено много от тях да са 100% прави за себе си.

Поне така са смятали много древни гностици.



Не по своя воля се ражда човек, не по своя воля живее и не по своя воля умира.

Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Aлekc]  
Автор lila_va ()
Публикувано17.02.09 17:59



То май всеки е 100% прав за себе си, ама какво от това, не може да има 10-тина милиарда истини





Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: lila_va]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано17.02.09 21:01



Задай си въпросът: някога е имало само растения. После са се появили и животни.

После е имало само животни - твари безсловесни. После се е появил човекът, който външно изглежда като животно, ама не е такова все пак.

Какво представлява според теб следващото еволюционно стъпало?

Би трябвало това да са ичовеци, които външно изглеждат като всички останали хора, ама не са такива.

Защото в тях се е активирал един нов космически фактор, който в останалите хора или отсъства или не е активиран.

Не по своя воля се ражда човек, не по своя воля живее и не по своя воля умира.


Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Aлekc]  
Автор lila_va ()
Публикувано18.02.09 11:23



Че ще има следващо стъпало е безспорно, но никой не може да каже какво ще бъде. Само можем да гадаем - прогресивна или регресивна еволюция ни очаква... Аз залагам на регресивна, а ти явно на прогресивна


И както се пее в една моя любима песен:




Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: lila_va]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано18.02.09 11:36



Да, права си, аз залагам на прогресивната еволюция. Но определено не на децата имаго. С тези нещастни свръхинтелигентни и свръхчувствителни деца ще имаме да берем много ядове.

А песента си я бива!

Ето ти и един музикален поздрав от мен.





Не по своя воля се ражда човек, не по своя воля живее и не по своя воля умира.

Редактирано от Aлekc на 18.02.09 11:42.



Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Aлekc]  
Автор lila_va ()
Публикувано18.02.09 11:54



Ами точно децата имаго ме навеждат на мисълта, че след този пик неминуемо следва спад, няма накъде



Но да не униваме, а да го обърнем на поздрави, докато не ни скастрят за спама




Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: lila_va]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано18.02.09 14:00



Поздравът ти беше страхотен!

Не се притеснявай!

Вътрешната еволюция е от коренно различен вид и няма абсолютно нищо общо с децата индиго.



Погледни например статията в Wikipedia за

Неговият основен труд е достъпен онлайн:



Надявам се да ти допадне!

Както и моят следващ музикален поздрав:



Не по своя воля се ражда човек, не по своя воля живее и не по своя воля умира.

Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Aлekc]  
Автор lila_va ()
Публикувано18.02.09 15:20



Не мога да отворя втория линк



Е, Bingo Bongo беше страхотно попадение, признавам
Колко малко само трябва на един мъж, за да се очовечи - хубава жена... макар че в реалния живот става точно обратното



Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: lila_va]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано18.02.09 15:28



Линкът е напълно изряден.

Пробвай пак. Дай и рефреш, ако се налага.

Понякога PDF-файловете създават такива проблеми.



Не по своя воля се ражда човек, не по своя воля живее и не по своя воля умира.

Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Last Roman]  
Автор lila_va ()
Публикувано19.02.09 12:19



Откриват липсващо звено от развитието на динозаврите

Всеяден динозавър, най-старият предшественик на тревопасните гиганти и липсващо звено между тях и месоядните, беше открит в северозападната част на Аржентина, където е живял преди 228 милиона години, заяви днес член на екипа палеонтолози, предаде АФП.

"Става въпрос за всеядно животно, което е липсващото звено между месоядните динозаври и гигантските четириноги тревопасни, много важна част от историята на динозаврите", обясни пред АФП Оскар Алкобер, директор на музея по естествени науки в Сан Хуан.

Откритието е станало през 2006 година и днес беше оповестено едновременно по интернет от американското научно списание "Plos One". Направихме съобщението по този начин, за да можем да разчитаме на научната общност", добави палеонтологът. /БГНЕС





Тема Re: Малко антиеволюционни новини:нови [re: lila_va]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано20.02.09 23:50



И най-интелигентното и мило шимпанзе си остава опасен див звяр:





Не по своя воля се ражда човек, не по своя воля живее и не по своя воля умира.

Тема Re: Малко антиеволюционни новини:нови [re: Aлekc]  
Автор lila_va ()
Публикувано21.02.09 11:50



Ето една новина специално като за теб






Тема Re: Малко антиеволюционни новини:нови [re: lila_va]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано21.02.09 11:59



Благодаря ти!

Новината наистина е впечатляваща.

Но и доста притеснителна...

Поне за мен. А може би също и за теб?

Не по своя воля се ражда човек, не по своя воля живее и не по своя воля умира.


Тема Re: Малко антиеволюционни новини:нови [re: Aлekc]  
Автор lila_va ()
Публикувано21.02.09 12:04



Притеснява те човек търсейки своя "създател", сам да се превърне в такъв? Не са за пренебрегване евентуалните последствия, но кой може да ги предвиди? А дори и най-зловещият сценарий не би ги спрял си мисля аз...



Тема Re: Малко антиеволюционни новини:нови [re: lila_va]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано21.02.09 12:09



Притеснява ме преди всичко, че , тези изследвания могат да имат доста крайно опасни военни приложения.

Не по своя воля се ражда човек, не по своя воля живее и не по своя воля умира.


Тема Re: Малко антиеволюционни новини:нови [re: lila_va]  
Автор masterix (от Лутеция)
Публикувано21.02.09 14:22



Интересно, освен четирите нуклеотида, какви ли още са добавили, че да станат 12?


Има ли в нета по-специализирана информация за този пробив в науката?



Тема Re: Малко антиеволюционни новини:нови [re: masterix]  
Автор lila_va ()
Публикувано22.02.09 11:49



Предполагам, че става въпрос за синтетични аналози на природните нуклеотиди, не че са "измислили" нови азотни бази.



Тема Re: Малко антиеволюционни новини:нови [re: lila_va]  
Автор lila_va ()
Публикувано22.02.09 16:51



Ето статията на сайта на института, където е извършено това:





Тема Специално за теб, lila_vaнови [re: lila_va]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано28.02.09 02:09





Това лично мен никак не ме учудва.

А теб?

Не по своя воля се ражда човек, не по своя воля живее и не по своя воля умира.

Тема Re: Специално за теб, lila_vaнови [re: Aлekc]  
Автор lila_va ()
Публикувано28.02.09 11:31



Четох го това, да. Такова предположение отдавна съществува. То непрекъснато се потвърждава от подобни открития.
Ами така е в науката, Алекс, особено когато става въпрос за толкова отдалечени във времето събития.
Ето още нещо ново:





Тема Re: Специално за теб, lila_vaнови [re: lila_va]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано28.02.09 12:44



Сега разбираш ли от къде идва копнежът по безсмъртие?

Такова грандиозно шоу във времето и пространството, да знаем за него, да сме способни дори да го предвкусваме и все пак да нямаме никакав шанс да му се насладим!!! Това не е честно, нали?



За мое щастие аз изобщо не вярвам в такова устройство на света.

Както е отбелязал още Аристотел, нелогично е безброй същества да имат в себе си център на съзнателност и на различни степени на разумност, а природата като цяло не притежава това качество, което нейните отделни части имат.

Наличието на космически разум като корелат на материалната Вселена е доста логично, нали? Както и това че всеки от нас е само една миниатюрна клетка от един уникален мегакосмически организъм, която няма отделно съществуване извън него.

По същество има само един единствен субект, който се самоизживява в безброй различни форми и с различни степени на яснота. И именно благодарение на това, ние сме в състояние действително да се разбираме едни други.

Няма съмнение, че психофизическата ни личност е смъртна. Това е очевидно дори и за религиозните хора. Но животът в същността си е вечен и това, че хората отъждествяват своята вечна по природа същност със своята временна и преходна психофизична личност е резултат на слабата им все още способност за различаване.

Впрочем под "невежество", незнание, заблуда, помраченост и т.н. древните са разбирали именно тази неспособност за различаване, на основата на която възникват всички въображаеми представи и обяснения на света.

Не по своя воля се ражда човек, не по своя воля живее и не по своя воля умира.

Редактирано от Aлekc на 28.02.09 12:45.



Тема Re: Специално за теб, lila_vaнови [re: Aлekc]  
Автор lila_va ()
Публикувано28.02.09 13:39



Ха, разбира се, че не е честно! Кой казва, че има справедливост? Освен Falange де



Но животът в същността си е вечен
Откъде знаеш? И все пак... остава вярно до доказване на противното.

Само да поясня, че ми се иска ти да си прав, а аз да греша

Нооо, внимавай с вечността, ами ако се преродиш в... Шегувам се...



Тема Re: Специално за теб, lila_vaнови [re: lila_va]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано28.02.09 14:45



Очевидно е, че нашият личен живот е твърде кратък и нищожен, особено пък на фона на космическите мащаби на Вселената. Оказва обаче, че дори самата наша вселена може би е преходна и нищожна по-размери. Поне така мислят квантовите физици.

Тогава?

Каква е праосновата на всичко съществуващо, благодарение на което то представлява единно енергийно цяло, което подобно на светлината няма съществуване в покой?

Древните са определяли тази праоснова като Дух, именно защото диханието няма съществуване в покой.

Някога дори в часовете по диалектически материализъм ни учеха, че движението е абсолютно, а покоят винаги е само относителен.

И това наистина е така. Веществото е само "замръзнала" енергия, поради което то не може да бъде първична форма на съществуването и, а камо ли ти да обясняваме със законите на веществения свят многократно по-интензивния и "размразен" свят на живите енергии, а още по-малко на живите съзнателни и самосъзнателни енергии.

Изключително важно е никога да не отъждествяваме философската категория "материя" с нейната далеч не най-основна форма на физическа проява - "веществото.

И съответно - никога не трябва да отъждествяваме философската категория "живот" с познатата ни, но също едва ли единствена и основна негова физическа проява като биологичен живот.

Основният ни проблем в случая е свързан с амнезията, която съпровожда всеки основен преход във формата на съществуване на живите същества. Включително и амнезията ни за всички предрожденни преживявания в утробата на майка ни...

Ще се спра и на шеговитото ти допускане, че човек може да е бил в минал живот или да се превърне в следващия си живот в ...муха.

Да се преродиш в муха е психологически еквивалент на безобиден малък нощен кошмар. Напоследък две напълно различни по възраст мои познати - едната млада жена, а другата възрастна вече дама - почти едновременно ми се оплакаха, че няколко нощи подред сънуват доста ярко и натрапчиво змии.

За щастие след това оплакванията им спряха.

Предполагам, че тези техни неособено приятни нощни преживявания остават много по-голяма следа в съзнанието, отколкото евентуалното им някогашно съществуване като мухи. А още повече, като такива нещастни и неудовлетворени мухи, каквито са описали учените.



Не по своя воля се ражда човек, не по своя воля живее и не по своя воля умира.

Тема Това вероятно ти е известно, lila_va?нови [re: lila_va]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано01.03.09 01:34



Аз обаче едва сега научих за него и много се впечатлих!



Не случайно питагорейците са отъждествявали числата с боговете.

Защото в случая не става дума за личности, а за вечни и неизменни принципи.

Не по своя воля се ражда човек, не по своя воля живее и не по своя воля умира.

Тема Re: Това вероятно ти е известно, lila_va?нови [re: Aлekc]  
Автор lila_va ()
Публикувано01.03.09 10:09



О, да, изучават се по Анатомия на растенията; и аз се впечатлих много





Тема Re: Малко антиеволюционни новини:нови [re: lila_va]  
Автор lila_va ()
Публикувано02.03.09 10:47



Още една стъпка по-близо






Тема Re: Малко антиеволюционни новини:нови [re: lila_va]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано02.03.09 18:27



Още една стъпка до доказването на това, в което ти вече безрезервно си повярвала, подобно на всички религиозни хора.



Не по своя воля се ражда човек, не по своя воля живее и не по своя воля умира.

Тема Re: Малко антиеволюционни новини:нови [re: Aлekc]  
Автор lila_va ()
Публикувано02.03.09 22:23



Ами и без друго липсват вярващи в този клуб, та реших да се жертвам





Тема Re: Малко антиеволюционни новини:нови [re: lila_va]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано02.03.09 23:06



Ами че как няма да липсват вярващи в този клуб?!

AGLER стои на пост, винаги готов да каже по някоя добра дума на всеки, който се осмели да каже дори една добра дума за Бога и коя да е религия.

Ако се наложи тук нахлува Декстър или дори Админа в целия си блясък, за да обяснят на всички вярващи какви идиоти са. Особено пък ако са мюсюлмани или християни.

Що се касае до теб, ти кротко и лъчезарно обясняваш на всички, че религията е несъвместима по принцип с научно доказаната вече теорията на еволюцията, че животът се е самозародил на тази планета, което още мъничко и ще бъде на 100% доказано, че човек не е нищо повече от едно еволюирало по естествен път социално животно и т.н.

А иначе като цяло всички сте доста слаба ракия.

Пуснах ви една сериозна философска обосновка на това, че съзнанието е по своята същност е неограничено, безкрайно и вечно и че това не се нуждае от някакви външни "доказателства.

Притова от един такъв сериозен философ-материалист като Фойербах.

Никой не се осмели дори да каже две думи за казаното от него...

Лично за мен това е най-убедителното доказателство, че философската ви подготовка е доста ниска за претенциите, които имате.

Не по своя воля се ражда човек, не по своя воля живее и не по своя воля умира.


Тема Re: Малко антиеволюционни новини:нови [re: Aлekc]  
Автор AGLER ()
Публикувано03.03.09 01:12



Лично за мен това е най-убедителното доказателство, че философската ви подготовка е доста ниска за претенциите, които имате.


Типично изказване на шизофреник.
Казах ти, пий си хапчетата докато не са те
фиксирали с онази риза с дълги и модерни ръкави!



Тема Кой е луд?нови [re: AGLER]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано03.03.09 09:25



Крадецът вика: дръжте крадеца!

А лудият вика: тоя е луд, луд, луд...

Според собствените изчисления на AGLER той само в една моя тема е пуснал 20 (!) мнения в, които ме убеждава, че съм луд, или обсъжда с други участници моето "психическо разстройство"!

Само един луд може да вярва, че възможно да превърнеш един нормален човек в луд, и то не какъвто и да е, а в шизофреник, по пътя на многократното убеждение!



И все пак защо предизвиквам такъв неистов и неудържим бяс в AGLER?

Защото твърдо и категорично вярвам, че в основата на Вселената цари висша разумност, а не сляп хаос, че ние самите сме безсмъртни по природа същества, които се самоизживяваме в причинно свързани помежду си преходни форми.

Налудно ли е това?

В САЩ определено не е. Защото 92% от американците се самоопределят като вярващи.

Но в царството на AGLER определено е.

И какво от това - на кого изобщо в света му пука какво мисли някакъв си полуграмотен български атеист за религията и безсмъртието?

Поне за мен и за огромното мнозинство от човечеството, което все пак е религиозно в една или друга степен, мнението на AGLER по тези въпроси не струва и пет пари.

Лично аз нямам нищо против срещу всеки мислещ и търсещ човек - все едно дали е вярващ или не.

Но AGLER не е нито мислещ, нито търсещ.

Той е просто един самодоволен глупак, който на сериозни теми не е способен да каже дори две думи на кръст !

Който не вярва, да му прегледа постингите и ако намери нещо наистина сериозно, ценно и позитивно в тях, да го публикува в отговор и с това да ме опровергае!

Не по своя воля се ражда човек, не по своя воля живее и не по своя воля умира.

Тема Re: Малко антиеволюционни новини:нови [re: Aлekc]  
Автор lila_va ()
Публикувано03.03.09 11:43



Лично за мен това е най-убедителното доказателство, че философската ви подготовка е доста ниска за претенциите, които имате.
Аз никога не съм имала претенции за каквато и да е философска подготовка, камо ли сериозна. Отношението си към философията съм го изразявала и друг път - ако нещо може да се каже с две изречения, философът ще ти го обясни с два тома. Ужасна загуба на време!





Тема Re: Малко антиеволюционни новини:нови [re: lila_va]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано03.03.09 12:19



Не смятам, че трябва да се занимаваш специално с философия.

Но в случая Фойербах пише за немски философ изключително ясно и стегнато.

Но ако все пак те затруднява, да опитаме с поезия:




Ако в теб самата не се намира раят,
никога не ще се озовеш в него ти.

Не вярвам в смъртта.
Умирам постоянно, всеки миг,
за да възкръсна за нов
и по-добър живот.

Душата с две очи е: едно за света,
а с другото по-късно съзира вечността.


Във вечността ще ида – без тяло и без его.
И Бог ще възкреся, за да възкръсна в Него.


Аз толкова велик съм, колкото е Бог;
А той е толкоз малък, колкото и аз ...
Аз сам съм Вечността:
освободен от бремето на времето,
се сливам с Бог и Бог се слива с мене.


Бог чисто ни-що е,
скрито тук сега.
Колкото по-малко го диря,
повече ми се той разкрива.


Вечността е време
и времето е вечност,
освен когато самите ние
не ги разделяме.


За розата няма Защо,
тя цъфти,
защото цъфти,
нехае за почит,
не пита дали
някой вижда как с хубост блести.

Ангелус Силезиус (1624 - 1677)


Не по своя воля се ражда човек, не по своя воля живее и не по своя воля умира.

Тема Re: Малко антиеволюционни новини:нови [re: Aлekc]  
Автор lila_va ()
Публикувано03.03.09 12:49



За отношението ми към философията не е виновен Фойербах. И не ме затруднява, смятам го за излишно. Имам този недостатък - запомням излишни за мен неща. Ей така, прочитам ги и няма значение дали са ме впечатлили, даже напротив - за колкото по-досадни и безсмислени ги смятам, толкова по-лесно ги запомням



Под формата на поезия мога да понеса всичко (с малки изключения)



Тема Re: Кой е луд?нови [re: Aлekc]  
Автор AGLER ()
Публикувано03.03.09 13:03



Той е просто един самодоволен глупак, който на сериозни теми не е способен да каже дори две думи на кръст !

Който не вярва, да му прегледа постингите и ако намери нещо наистина сериозно, ценно и позитивно в тях, да го публикува в отговор и с това да ме опровергае!


Темите ти се сериозни единствено в болният ти мозък!
Ти през живота си не си пуснал и една "нормална" тема, да не
говоря пък за "сериозна" !
На налудни теми единствено налудни отговори подхождат!

Лекарствата Алекс, лекарствата!



Тема Re: lila_vaнови [re: lila_va]  
Автор AGLER ()
Публикувано03.03.09 13:12



Имам този недостатък - запомням излишни за мен неща. Ей така, прочитам ги и няма значение дали са ме впечатлили, даже напротив - за колкото по-досадни и безсмислени ги смятам, толкова по-лесно ги запомням


Съчувствам ти и те разбирам.
Имам същият проблем и често просто "ми пуши" главата.

Единствената ми полза от това е лесното и бързо усвояване на
езици и това, че не ми е необходимо да ползвам stud book
за родословията на конете, защото ги помня до 7 - 8 пояс където
са съответно 32 или 64 имена.



Тема Зараждането на животанови [re: AGLER]  
Автор AGLER ()
Публикувано03.03.09 14:15



Част първа



Част втора




Тема Re: Зараждането на животанови [re: AGLER]  
Автор lila_va ()
Публикувано03.03.09 15:34



Мъничко невнимание, а каква голяма беля стана





Тема Re: Зараждането на животанови [re: lila_va]  
Автор AGLER ()
Публикувано03.03.09 16:17



Така е, боговете полудяха!






Върху този, последният още не е паднало шишето!




Тема Re: Зараждането на животанови [re: AGLER]  
Автор lila_va ()
Публикувано03.03.09 16:20



Леле, как си се изгаврил с любимия ми филм





Тема Леле, как си се изгаврил с любимия ми филмнови [re: lila_va]  
Автор AGLER ()
Публикувано03.03.09 20:10




Е кво,
не са ли си лика прилика?



Тема Re: Леле, как си се изгаврил с любимия ми филмнови [re: AGLER]  
Автор lila_va ()
Публикувано04.03.09 09:48



В първия момент не забелязах разликата, признавам





Тема Re: Леле, как си се изгаврил с любимия ми филмнови [re: lila_va]  
Автор masterix (от Лутеция)
Публикувано06.03.09 21:54








Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Last Roman]  
Автор lila_va ()
Публикувано07.03.09 12:27



Отпечатъци от предни крайници на месоядни динозаври са открити. Алекс, обърни внимание как е наречена позата






Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: lila_va]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано07.03.09 12:43



Симпатично животинче.



Ако би имало възможност да погледне земята на какво е заприличала в момента, сигурно ще му се доплаче от мъка!

Не по своя воля се ражда човек, не по своя воля живее и не по своя воля умира.

Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: lila_va]  
Автор masterix (от Лутеция)
Публикувано07.03.09 13:15



с тоя гребен на главата мяза на дилофозавър.



Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: masterix]  
Автор lila_va ()
Публикувано07.03.09 13:27



Такъв е. Ето един в цялата му прелест






Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: lila_va]  
Автор masterix (от Лутеция)
Публикувано07.03.09 19:17



Красавец, искам го!





Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: masterix]  
Автор lila_va ()
Публикувано07.03.09 19:29



Мой е, ще се спазарим някак





Тема Ето и един еволюционен поздрав от мен:-)нови [re: lila_va]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано07.03.09 23:45





Не по своя воля се ражда човек, не по своя воля живее и не по своя воля умира.

Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: masterix]  
Автор Roxy (bittersweet)
Публикувано08.03.09 03:48



Аз да кажа ли кой се радва на шарено или си знаеш...



Редактирано от Roxy на 08.03.09 04:01.



Тема Re: Ето и един еволюционен поздрав от мен:-)нови [re: Aлekc]  
Автор lila_va ()
Публикувано08.03.09 16:32



Няма такъв филм?





Тема Re: Ето и един еволюционен поздрав от мен:-)нови [re: lila_va]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано08.03.09 18:58



Има, има!



И отсега те каня на премиерата му.

Не се притеснявай! Филмът е холивудски и ТРЯБВА да завърши с хепиенд.

Накрая може и половината свят да е изчезнал безследно, но важното е да не загинат главните положителни герои - "нашите", а също и Президентът на Съединените американски щати и лидер на Свободния демократичен свят.

God bless America and the President of the USA!

Не по своя воля се ражда човек, не по своя воля живее и не по своя воля умира.

Тема Re: Ето и един еволюционен поздрав от мен:-)нови [re: Aлekc]  
Автор lila_va ()
Публикувано09.03.09 11:27



Да почерпя по случая -

Шоколадова, разбира се



Тема Re: Ето и един еволюционен поздрав от мен:-)нови [re: lila_va]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано09.03.09 12:33



Благодаря ти за виртуалната торта "Обама"!



Май наистина си я бива. Най-вече, защото е шоколадова.

Не по своя воля се ражда човек, не по своя воля живее и не по своя воля умира.

Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Last Roman]  
Автор masterix (от Лутеция)
Публикувано09.03.09 21:12







Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: masterix]  
Автор lila_va ()
Публикувано10.03.09 11:15



Ето още за събитието:





Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: lila_va]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано10.03.09 12:04



Наистина с какви ли още невероятни чудеса може да ни изненада природата!

А ако моята интуиция е вярна, цялото това невероятно разнообразие на природата е само малка част от нейния неизчерпаем видим и невидим потенциал.



Не по своя воля се ражда човек, не по своя воля живее и не по своя воля умира.

Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: masterix]  
Автор Kaлoмaин (асобу)
Публикувано10.03.09 13:25



В началото си помислих, че е номер - заради червения отблясък в устата й, когато минава покрай камерата. Какво ли още има в океаните ...





Тема Re: Какво ли още не знаем за тяхнови [re: Last Roman]  
Автор lila_va ()
Публикувано13.03.09 11:10







Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Last Roman]  
Автор lila_va ()
Публикувано15.03.09 11:26







Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: lila_va]  
Автор Дeйнa Ckъли (csi)
Публикувано16.03.09 07:44



Преди години се предполагаше, че животното било от рода на свинете ...





Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: lila_va]  
Автор Lastroman (the same:))
Публикувано17.03.09 14:32



Една интересна изкопаема преходна форма от разнообразния тип членестоноги:





Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Lastroman]  
Автор lila_va ()
Публикувано17.03.09 15:16







Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Last Roman]  
Автор lila_va ()
Публикувано20.03.09 13:09



Нещо ново за произхода на артроподите:





Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Last Roman]  
Автор Lastroman (the same:))
Публикувано30.03.09 22:54



Една интересна група братовчеди на динозаврите, които обаче нямали късмета да оцелеят и просперират, давайки единствено началото на крокодилите:


и на руски:




Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Lastroman]  
Автор blood2 (Аз не съм добро)
Публикувано30.03.09 22:59



Динозавърски пържоли,колко ли са вкусни.

За жалост тъпата еволюция е унищожила динозаврите.


Колко ли е скъпо крокодилското месо за килограм и дали е вкусно?





Хората на бъдещето са сатанисти.

Редактирано от blood2 на 30.03.09 23:03.



Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Lastroman]  
Автор AGLER ()
Публикувано31.03.09 00:57







Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Last Roman]  
Автор masterixМодератор (Mr. Smith)
Публикувано04.05.09 19:39



Еволюция на молекули в лабораторни условия:





Тема Генетични и исторически загадкинови [re: Last Roman]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано08.05.09 11:12















Ето нещо друго още по-загадъчно:






И накрая нещо малко по-религиозно:



Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: Генетични и исторически загадкинови [re: Aлekc]  
Автор masterixМодератор (Mr. Smith)
Публикувано08.05.09 18:08



Не мяза много на карта.



Тема Re: Генетични и исторически загадкинови [re: masterix]  
Автор Roxy (bittersweet)
Публикувано09.05.09 18:39



Хич даже. Пък и не знам какви значими геологични изменения би могло да има в Башкортостан през последните 65 млн.г. освен повлияли на релефа заледявания през плеистоцена, при положение, че е близо до Урал, който е старонагъната планина (палеозой, ако не се лъжа). Но и двете неща не са видими на "картата", така че авторите зле са скалъпили новината... Прилича ми на някаква лесна за цепене слоеста скала с особена структура и нищо повече.





Тема И все пак май древната карта ще се окаже карта?!нови [re: Roxy]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано09.05.09 19:29



Поне лично аз не мога да кажа нищо по този въпрос, по две причини:

1. Не зная какви са конкретните основания на хората обявили тази плоча за древна карта.

2. Не съм компетентен в тази област.

Но тъй като, както виждам тук има хора, които са наясно с темата, аз се постарах да им намеря допълнителна конкретна и сериозна информация по темата:







Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: И все пак май древната карта ще се окаже карта?!нови [re: Aлekc]  
Автор masterixМодератор (Mr. Smith)
Публикувано09.05.09 19:31



Mяза много на евтина сензация тип 'разчитането на плочките от Градешница', 'Библия Бесика' и пр...



Тема Re: И все пак май древната карта ще се окаже картнови [re: masterix]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано09.05.09 19:37



Все пак вземи прослушай и прегледай целия материал.

Доколкото виждам хората и институциите, които са се заели със случая са доста по сериозни и отговорни от братята Гайд.

Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: И все пак май древната карта ще се окаже картнови [re: Aлekc]  
Автор masterixМодератор (Mr. Smith)
Публикувано09.05.09 19:41



Майтапа настрана, но паранауката процъфтява именно в Русия. Иначе докато не видя сериозно изследване от независим западен източник, както и анализите, които са правени на тази 'карта', не ми ги хвали.



Тема ??? Картата ???нови [re: Aлekc]  
Автор AGLER ()
Публикувано09.05.09 19:49





Ако тази карта беше поредната шарлатания на МАНУ /накедонска академия на науките/ доказваща произхода на мачедонците директно от Санде Великио не бих се изненадал. Но да се тиражира подобна простотия от русняшката академия на науките ми се струва странно.
Още по странно ми е човек с претенции за интелигентност да се впечатли от подобна сензация и да я шльокне тук. Впрочпем нпе е изненадващо след сензацията за края на света през 2012 година..............

Не е необходимо някой да е специалист геодез за да проумее, че това е нищо повече от обикновенна плоча от някаква скална порада с две три естествени пукнатини. Ако включиш компютърна програма със земната повърхност то тя неминуемо ще ти намери поне още 500 места с подобни поточета, рекички и релефчета!





Тема Re: И все пак май древната карта ще се окаже картнови [re: masterix]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано09.05.09 20:03



С това съм готов да се съглася.



Ето ти още една доста по-опасна руско-еврейска шашма с американски привкус:



Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: ??? Картата ???нови [re: AGLER]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано09.05.09 20:07



Аз изрично заявих, че от тази тема нищо не разбирам и я пуснах тук именно за коментар.

Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: ??? Картата ???нови [re: Aлekc]  
Автор AGLER ()
Публикувано09.05.09 20:15



Аз изрично заявих, че от тази тема нищо не разбирам и я пуснах тук именно за коментар.



Само не виждам какво общо има този каманяк с темите в клуба?
Или и тази плоча е "божествена" ?
Ако намерението ти е да пускаш всяка жълта сензация - то има си жълт клуб.

А и другата жълтина за детето с двата пениса и нея
се чудя за кво си я намъдрил тук.



Тема Re: ??? Картата ???нови [re: AGLER]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано09.05.09 20:18



Виж темата и постингите в нея!

Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: И все пак май древната карта ще се окаже картнови [re: masterix]  
Автор Kaлoмaин (сурикат)
Публикувано09.05.09 20:20



То паранауката и на запад си има силни корени.





Тема Re: ??? Картата ???нови [re: AGLER]  
Автор Kaлoмaин (сурикат)
Публикувано09.05.09 20:23



Нещо не разбрах - никой ли от нашите не е намерил начин да свърже Башкирия с Бактрия, Балхара и т.н. докато ние се окажем първата цивилизация на света?



Тема Re: ??? Картата ???нови [re: Kaлoмaин]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано09.05.09 20:31



Абе вие майтап си правите, но доколкото разбирам истинския проблем не е толкова в картата, колкото в труднообяснимото покритие на древната плоча.

А версията за картата може да има за цел да осигури субсидиране на изследванията.

Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Темата е...........нови [re: Aлekc]  
Автор AGLER ()
Публикувано09.05.09 20:37



..........ЕВОЛЮЦИОННИ НОВИНИ !
Не е - ШАРЛАТАНИЯ !



Не виждам нищо свързано с еволюцията от трите ти жълтини!
В детето с двата пениса няма еволюция а има малформация!
Това са много различни понятия!
Да не говоря пък за каманяка или образа на ковнатия с три пирона!

Явно имаме много различна представа за понятието "еволюция"!



Тема Re: Kaлoмaиннови [re: Kaлoмaин]  
Автор AGLER ()
Публикувано09.05.09 20:39



Нещо не разбрах - никой ли от нашите не е намерил начин да свърже Башкирия с Бактрия, Балхара и т.н. докато ние се окажем първата цивилизация на света?



За съжаление Зузу /Зиези/ не наминава насам!
Иначе отдавна да е свършил това за което говориш.



Тема Re: Даже е още по-лесно -нови [re: Kaлoмaин]  
Автор Roxy (bittersweet)
Публикувано09.05.09 20:56



това си е част от земите на Волжка България. Нашите хора са имали свръхнапреднала технология за изкуствено състаряване на камъни!!!



Редактирано от Roxy на 09.05.09 21:09.



Тема Да не отклоняваме дискусията - карта просто няманови [re: Aлekc]  
Автор Roxy (bittersweet)
Публикувано09.05.09 21:06



Поне блогърът от допълнителните материали мисли скептично и си е свършил добре работата. Е, и жълтите репортери на "Комсомолска правда" (всъщност не са ли заедно с "Московски комсомолец" едни от основните източници на такъв тип новини в Русия?!) по техния специфичен начин, естествено...

Аз виждам просто един напукан камък. Човешкият мозък има интересното качество да търси познати мотиви в природата - от разнообразието на облаците, през скали с чудновати форми на хора и животни (спомнете си имената на всички грамади край Белоградчик например), през фигурите на съзвездията, та до Лицето на Марс (каналите са се появили от лош превод) - има цял сайт за това:

.

Подобието с действителните очертания по картата е твърде далечно (а и хитреците са дали само някакви реки без действителния релеф, който според камъка трябва да е много пресечен, за разлика от не по-високия от Витоша Урал). Многоъгълниците по него никак не ги намирам правилни, но са подобни, което е обяснимо, ако се изучи структурата на скалата. Всъщност никой не бива да се съмнява в отречената от вестникарите възможност на природата да създава правилни форми, ако само погледне точните кубчета на медните руди и особено пирита, геометрията на кристалите от фракталните шарки на леда по прозорците до призмите на минералите. Нито пък във възможността й да руши чрез външните земни сили. Водата спокойно може да заглади всеки ръб с времето - така че и обясненията за "невъзможното" оглаждане на пукнатините-"речни брегове" отпада само ако човек се разходи по морския бряг и подритне няколко камъчета или огладени парчета стъкло (а най-вече ако се качи до "Златните мостове", понеже на Витоша никога не е имало ледници)... И за силата на вятъра можем да си поговорим, но просто не знаем подробности за местоположението на каменните блокове и вероятността една от тези две сили да е действала повече.

Иначе въпросните скали сигурно са интересни, щом са толкова големи парчета, пръснати из околията. Но при направеното допускане за карта, датировката на "изображението" по възрастта на скалата е смешна - не оспорвам датировката на вкаменелостите в нея, но ако съдим за възрастта на античните статуи по датировката на вложения в тях мрамор, динозаврите ще се окажат големи майстори. Но и без това шахматистите не са геолози...

Разцветът на паранауките в Русия е тъжен факт след краха на официалната идеология (и квазирелигия). Всъщност може би част от кабинетните учени по разни институти са познавали по-добре необходимите съчинения на необходимите авторитети (с което ни най-малко не подценявам наистина доказалите се учени), отколкото същността на научния метод. Сега, при липса на единен еталон за истина, избуяват всякакви теории. Сещам се за великите имена на Фоменко и Мулдашев, другите веселяци нещо ми се губят...

Редактирано от Roxy на 09.05.09 22:15.



Тема Re: ??? Картата ???нови [re: Aлekc]  
Автор Kaлoмaин (сурикат)
Публикувано09.05.09 21:25



А версията за картата може да има за цел да осигури субсидиране на изследванията.


Възможно и това. Помня, че преди години откриха алучиниеви предмети при разкопки в Китай. Не знам дали са открили метода, по който е бил добиван.



Тема Re: Но както и в настоящия случай,нови [re: Kaлoмaин]  
Автор Roxy (bittersweet)
Публикувано09.05.09 21:34



научното обяснение на нещата е много по-интересно и доказуемо, а получаената от него представа за природата - поне за мен прекрасна и вълнуваща... Иначе ще трябва да си разказваме приказки как някога много отдавна в Ирландия бил построен

.





Тема Re: Да не отклоняваме дискусията - карта просто нянови [re: Roxy]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано09.05.09 22:15



Всъщност на мен най-интересното в блога ми се стори това:

"А когда ученые приступили к исследованию структуры камня, их ожидало другое потрясение - часть его была искусственной - продуктом сверхвысоких технологий. У материала микроструктура, как у титановых сплавов высочайшей твердости, для изготовления которых сейчас и применяют нанотехнологии. Собственно, на этот слой и нанесено изображение, покрытое сверху белым фарфором".

Стига поне и то да не е менте.

Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: Да не отклоняваме дискусията - карта просто нянови [re: Aлekc]  
Автор Roxy (bittersweet)
Публикувано10.05.09 01:23



Блогът подиграва сензационния стил на новината, като помества главните "попадения". Дали докато ние нямаме технологията да произведем такъв материал, изобщо бихме могли да разберем, че той е именно резултат на такава дейност, а не на естествените вътрешни земни сили, преобразуващи например варовици в мрамори (в английското и руското Уики има хубави статии за метаморфните скали, но над моите знания по тези езици, а българската е нищожна)... Освен това, титаният е метал, а скалата не ми прилича на руда - така че как могат да се сравняват тези 2 неща, не знам. Повърхността й не е много бяла, но уж е покрита с порцеланов слой и в крайна сметка всичко това никак не ми е убедително, особено като се има предвид останалата част от статията, но ако има инженери, нека кажат...



Тема Re: Да не отклоняваме дискусията - карта просто нянови [re: Roxy]  
Автор AGLER ()
Публикувано10.05.09 01:28



но ако има инженери, нека кажат...



Коментара за тази статия от Комсомольская газета не е
за инженери, геодези и геолози а си е единствено за психиатър.



Тема Re: Да не отклоняваме дискусията - карта просто нянови [re: Roxy]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано10.05.09 09:50



Аз съм напълно съгласен с masterix, че докато по въпроса за тези скални плочи няма независима и сериозна западна експертиза, нищо не може да бъде прието на доверие. Дори ако се твърди от руски експерти с научни звания.

Поживем, увидим...



Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: Да не отклоняваме дискусията - карта просто нянови [re: AGLER]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано10.05.09 09:52



А бе ти си станал много заядлив на стари години!



Как ли те търпят в къщи!

Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: Да не отклоняваме дискусията - карта просто нянови [re: Aлekc]  
Автор Koпpивeнa Meтлa ()
Публикувано10.05.09 11:01



Не го къпят и така му отмъщават.



Тема Re: Да не отклоняваме дискусията - карта просто нянови [re: Koпpивeнa Meтлa]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано10.05.09 11:18



Сериозно ли?

И за да не им досажда му дават да се заяжда с когото му падне по интернет ли?

Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Last Roman]  
Автор masterixМодератор (Mr. Smith)
Публикувано20.05.09 10:12



Синтез на РНК в условия отпреди няколко милиарда години. Или как са се появили първите нуклеотиди на планетата:





Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: masterix]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано20.05.09 10:25



Ние вече създадохме изключително успешно изкуствен интелект, но и на сън не ни хрумва да припишем на домашния си компютър (или на който и да е друг компютър) индивидуално самосъзнание.

Сега учените са се устремили към това да произведат изкуствен биологичен живот. Току-виж и успяли.

Но все още никой не знае дали този изкуствен живот ще притежава свое индивидуално съзнание или просто ще само имитация на естествено възникналия и развил се на земята биологичен живот.

Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Aлekc]  
Автор masterixМодератор (Mr. Smith)
Публикувано20.05.09 10:34



Ами има вече синтезирани изкуствени белтъци, даже получени изкуствени клетки и бактерии. Човекът все повече се проявява като... създател.


Също е и въпрос на време да бъде създаден самоанализиращ се компютър.



Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: masterix]  
Автор Roxy (bittersweet)
Публикувано20.05.09 10:41



Всъщност най-трудната част е имитиране на механизма на човешкото мислене - един възможен вариант е самообучаваща се програма, други са т.нар.невронни мрежи (подобно на въъзникващите и рушащите се връзки м/у невроните в човешкия мозък), трети е свързан с понякога размитата логика при интуитивното взимане на решения - fuzzy logic и т.н.



Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Roxy]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано20.05.09 11:22



Имитацията на какъвто и да е процес - биологичен или психологичен, съвсем не е гарантира съдържателно тъждество с оригинал.

Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: masterix]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано20.05.09 11:26



Какъвто и компютър да бъде създаден, той завинаги ще си остане само една усложнена модификация на така наречената

и нищо повече.

Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Aлekc]  
Автор Roxy (bittersweet)
Публикувано20.05.09 11:26



Все още не е направено изцяло, за да се знае...



Редактирано от Roxy на 20.05.09 11:29.



Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Roxy]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано20.05.09 11:33



Много е важно човек да разбере, че той като самосъзнание няма абсолютно нищо общо с този прихофизически организъм, с когото приживе отъждествява себе си. Целият този психофизически организъм може да съществува и действа, както досега, и без неговото самосъзнателно участие в тази дейност.

Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Aлekc]  
Автор Roxy (bittersweet)
Публикувано20.05.09 11:42



Напълно има, според мен, но друг е въпросът доколко са в съответствие/съгласие/хармония тия 2 неща... Сега ми се иска да се заям нещо за савантите, защото наскоро се изумих от тях в един филм, но не се сещам как да го формулирам...





Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Roxy]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано20.05.09 12:06



Ти изглежда забравяш, че максималното отделяне на индивидуалното самосъзнание от психофизическите процеси на организма (които сами по себе си притежават някаква степен на съзнателност) е било експериментирано в течение на хилядолетия не само от частни лица, но и от цели просъществували столетия школи.

Може би будизмът единствен е обявил открито и публично своята напълно рационална и проверима методология за постигането на тази цел.

Поне аз следвам тази методология, като се опитвам да интегрирам в нея и опита и достиженията на други мистици и традиции.

Изходната точка винаги е да "умреш" напълно и доброволно като лично :аз", т.е. да се откажеш от всякакъв избор и намеса в естествения поток на събитията и да видиш какво ще се случи по-нататък.

Буда нарича това "среден път", за да го разграничи от пътя на тези, които плуват по инерция, подобно на животните, по реката на живота, и от пътя на тези, които се опитват да се противопоставят със силата на волята си на естествения ход на събитията..

Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Aлekc]  
Автор Roxy (bittersweet)
Публикувано20.05.09 12:21



Не вярвам в смъртта на егото - не и в нейната доказуемост при всички възможни случаи. Т.е., ако заплашим един вътрешно умрял човек за живота му в открит бой, дали не би се съпротивлявал, ако противникът му е поне видимо равностоен? Прилагането на този принцип в умерени дози в личния живот не е вредно, но дали като общество бихме постигнали нещо значимо, ако го следвахме буквално?
П.С.: Не че моето его е малко, ама поне си го знам...





Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Roxy]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано20.05.09 12:33



Защо мислиш така?

Както казват дзен-майсторите на карате, те не воюват с никого. Но ако случайно някой има неблагоразумието да ги нападне и с това да наруши баланса в природата, той ще стане посредством него жертва на спонтанната реакция на същата тази природа.



Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Aлekc]  
Автор Roxy (bittersweet)
Публикувано20.05.09 12:49



Ами ако за този някой те са онези, които нарушават с нещо баланса в природата им?

Едва ли такива никога не се бият помежду си...



Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Roxy]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано20.05.09 13:24



Не мога нищо да кажа по тоси въпрос.



Но по принцип си права. Не само за обикновения алпинизъм, но също така и за духовния е необходимо човек поне за известно време да се уедини и затвори в себе си.

Наистина това е възможно да бъде извършено дори и в нормални градски условия.

Първо трябва с радост и много упование да се завърнеш напълно към себе си!

Преди да си се окръглил и затворил от всички страни в себе си – като морето, което само очертава своите граници, като облака, който сам се кълби, - напразно ще се опитваш да овладееш душата си, защото силите на твоята душа се отдават изцяло само на оногова, който наистина е достоен за тяхното страхопочитание...

Не си мисли обаче, че би могъл някога да постигнеш тази цел, като оставаш непрекъснато бездеен във външен покой!

Като човек на външния свят, в който така или иначе си роден, трябва да се стремиш да действаш ден след ден, както и цялата външна природа действа безспир, създавайки все нови форми, ако искаш да се научиш така да закалиш волята в себе си, че силите на твоята душа да могат да и се подчинят!

Нищо във външния свят не е толкова незначително, че да не може да ти стане учител!

От всяко преживяване можеш да извлечеш поука и никоя дейност не е толкова жалка и нищожна, че да няма какво да научиш от нея!

Преди всичко обаче трябва да се научиш да овладяваш блуждаещите си мисли и да ги направиш способни да се концентрират всеки път в една точка.

Безлюдието на пустинята и животът сред дивите зверове на джунглата не са по-благоприятни за твоето начинание от кипежа на гъсто населения град, в който вършиш дейно всекидневната си работа!

Когато се научиш и сред най-силния шум да оставаш съсредоточен в себе си, когато можеш с непоклатима сигурност да заповядваш на мислите и волята си, когато желанията ти идват и си отиват, както ти самият им повеляваш да идват и да си отиват, - едва тогава направи първия си опит да обединиш в себе си силите на своята душа!

Дори тогава ще се натъкваш все още на различни вътрешни противодействия.

Дълго още ще напрягаш, и то напразно, укрепналата си вече воля, за да накараш всички съпротивляващи се сили на душата ти да се преклонят пред нея.


Не бива само никога да се обезсърчаваш в често пъти напразната си все още борба за господството на твоята собствена воля над многото воли, които искат само себе си в твоята душа!

Не бива никога да губиш упование в себе си!

Не бива никога да губиш радостта на сърцето си и несмутимия си вътрешен покой!

Цялата твоя борба е само едно непрестанно изпитание на търпението ти и на укрепналата вече сила на твоята воля...
Знай все пак, че по този начин непременно ще извоюваш крайната победа!


Това е пътят, който единствен те води към твоята върховна цел: - към “Пробуждането” в света на Духа!

Не си ли се “пробудил” още тук в него, ти и “отвъд”, след края на този земен живот, ще продължаваш още дълго да “спиш”, докато не стане възможно да бъдеш събуден, - от сънища, които сам си си създал и които тогава може да те държат в плен еони наред.

Bо Yin Rа, Книга за живия Бог


Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Last Roman]  
Автор lila_va ()
Публикувано20.05.09 18:46







Тема Шимпанзето било по-умно дори от AGLERнови [re: lila_va]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано20.05.09 20:25





Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Благодарности!нови [re: Aлekc]  
Автор chimpanzee_monkey (pan paniscus)
Публикувано20.05.09 20:47











Тема Re: Шимпанзето било по-умно дори от AGLERнови [re: Aлekc]  
Автор Kaлoмaин (сурикат)
Публикувано20.05.09 20:52



Ама представяш ли си колко сме ... несъвършени наистина! Това съм го гледала и друг път и наистина е фантастично. Чудя се как изобщо сме се наложили като господстващ вид.





Тема Re: Шимпанзето било по-умно дори от AGLERнови [re: Kaлoмaин]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано21.05.09 01:28



Само защото имаме нещо, което животните нямат.

Иначе във всичко друго, което е общо между нас и тях, ние определено им отстъпваме.

Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Last Roman]  
Автор lila_va ()
Публикувано26.05.09 10:48







Тема Загадка без коментарнови [re: Last Roman]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано27.05.09 12:46





Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: Загадка без коментарнови [re: Aлekc]  
Автор AGLER ()
Публикувано27.05.09 13:15





Чудо на чудесата!

Змия с две глави!



Сега ще потърся и някое магаре с два члена та да попълня поредицата от глупотевини с горното заглавие.





Тема Re: Загадка без коментарнови [re: Aлekc]  
Автор Kaлoмaин (сурикат)
Публикувано27.05.09 14:11



Мисля, че би се намерило обяснение, ако се знаеше химическия състав на кристалите.

Питам се какво трябва да бъде обявявано за чудо? Дали нещо, което може да бъде свързано с неизучените неща в човешкия организъм (или изобщо с биологията) или неща, които имат значение за развитието и израстването на човешкия дух. Защото мисля, че едно истинско чудо трябва да има значение за хората. Това, че на някого от очите капят кристали, напомня за приказките и красавиците, които плачели със сълзи от бисер и диаманти, но това не може да извиси духа на хората. Най-много да ги направи суеверни.



Тема Re: Загадка без коментарнови [re: Kaлoмaин]  
Автор AGLER ()
Публикувано27.05.09 14:28





Не виждаш ли, че това е явна фалшификация за наивници.
Достатъчно ти е да имаш съвсем бегло понятие за анатомията
на окото за да ти стане ясно, че от там организма не би могъл
да изхвърля чужди тела с подобен размер.



За Алекс е абсолютно нормално да се върже, но за теб
не вярвах, че си способна да се "впечатлиш" от подобна мистификация.



Тема Re: Загадка без коментарнови [re: AGLER]  
Автор Kaлoмaин (сурикат)
Публикувано27.05.09 14:31



Не съм се впечатлила.

Просто се опитвам да кажа, че не всичко, което ни изглежда необяснимо, е чудо. Дори и да отхвърля идеята за лъжа и манипулация (не че съм я отхвърлила), то едно чудо - което би трябвало да бъде с божествен произход и т.н. - трябва да има смисъл. А това няма. Само това се опитвам да кажа - нищо повече.



Тема Re: Загадка без коментарнови [re: Kaлoмaин]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано27.05.09 14:38



Виж, една красавица, която лее от очите си сълзи, които се превръщат в бисери и диаманти, или в краен случай в долари и евро, не би била никак за изхвърляне.



А Аглер по-добре е да открие не двуглава змия, а двуглав орел.

Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: Aлekcнови [re: Aлekc]  
Автор AGLER ()
Публикувано27.05.09 16:25



Виж, една красавица, която лее от очите си сълзи, които се превръщат в бисери и диаманти, или в краен случай в долари и евро, не би била никак за изхвърляне.



Също и магаре което сере жълтици!
Бягай да изровиш някое такова в нета и ела да
ни "учудиш" с поредната идиотия!



Тема Re: Aлekcнови [re: AGLER]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано27.05.09 20:41



Идиотът си ти, бедни ми Аглер...

И то не защото нямаш акъл или голяма обща култура, а защото по душа си злобен, дребнав и отмъстителен.

Аз пуснах без коментар, нещо само по себе си любопитно. Дори заглавието не е мое. Не съм изказал никакво мнение по въпроса - дали е странен природен феномен, дали е шашма или нещо друго. Дори и да е шашма, то пак е интересно и необичайно само по себе си.

А ти се нахвърли върху мен като заслепено от злоба старо псе и започна да лаеш каквото ти падне...

Много тъжно, но ти въобще не си достоен наследник на твоите полски прадеди, при които ще бъдеш погребан един ден...

Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.

Редактирано от Aлekc на 27.05.09 23:03.



Тема Re: Aлekcнови [re: Aлekc]  
Автор AGLER ()
Публикувано27.05.09 23:11




Аз пуснах без коментар, нещо само по себе си любопитно.




Темата обаче не е

ЛЮБОПИТНИ ШАРЛАТАНИИ,

а

МАЛКО ЕВОЛЮЦИОННИ НОВИНИ!




За теб явно всяка шарлатания е еволюция !

Редактирано от AGLER на 28.05.09 03:13.



Тема Re: Aлekcнови [re: AGLER]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано28.05.09 01:53



Че това си една чисто ЕВОБЮЦИОННА НОВИНА, бе AGLER.



Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Last Roman]  
Автор lila_va ()
Публикувано28.05.09 15:19



Учени откриха рекордни количества мравчена киселина, която участва в зараждането на живота, в метеорит, паднал в канадско езеро през 2000 г., съобщи БТА.

Ниските температури в езерото Тагиш са предотвратили разнасянето на летливия химикал.

Анализите разкриха четири пъти повече мравчена киселина, отколкото е измервана в други метеорити. Учените от университета на Алберта са убедени, че мравчената киселина в метеорита е извънземна. Той не е докосван от човешки ръце и така е предотвратено замърсяването с органични съединения.

От езерото Тагиш са събрани фрагменти от метеорита с общо тегло 850 грама. През 2006 г. те са купени от консорциум, в който участва Кралския музей в Онтарио. Неотдавна те са изследвани химически.

"Интересно е, че виждаме такова различие между метеоритите, и че те имат различен състав на определено съединение - каза Марк Сефтън от лондонския Импириъл колидж. - Това известно време беше пренебрегвано, защото се съсредоточихме върху метеорита Мърчисън. Сега имаме друга мостра и можем да анализираме различна част от астероидния пояс и следователно различна част от Слънчевата система."

Различните изотопи водород в мравчената киселина показват, че най-вероятно тя се е образувала в студени космически райони преди появата на Слънчевата система. На Земята мравчената киселина е характерна за жилото на насекоми, например мравки.

Според професор Сефтън тя вероятно е била важна съставка "в кухнята" на планетата ни преди появата на живота. Химикалът е известен като редукционен агент, действащ като магнит за кислородните атоми при химични реакции. Той улеснява преобразуването на някои аминокиселини в други. Възможно е мравчената киселина да е участвала в трансформирането на примитивна РНК в ДНК.

Само една от четирите нуклеотидни бази, които образуват РНК и ДНК, е различна. Урацилът е характерен за РНК, но в ДНК мястото му заема тиминът. Екипът на проф.

Сефтън откри урацил в метеорита Мърчисън, но не и значимо количество тимин. Мравчената киселина обаче улеснява реакция, при която урацилът се преобразува в тимин.





Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Last Roman]  
Автор masterixМодератор (Mr. Smith)
Публикувано05.06.09 16:24



Липсващото звено в еволюцията на тюлените:





Тема Птиците не са произлезли от динозавритенови [re: masterix]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано15.06.09 09:15





Ето още нещо интересно:



Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Last Roman]  
Автор lila_va ()
Публикувано16.06.09 10:44



Да надникнем в т. нар. РНК-свят:





Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Last Roman]  
Автор masterixМодератор (Mr. Smith)
Публикувано18.06.09 21:57







Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: masterix]  
Автор viktoria9O (Щастливка)
Публикувано18.06.09 22:03



Кой знае, можем да доживеем да видим и съживен динозавър или поне мастодонт.





Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: viktoria9O]  
Автор lila_va ()
Публикувано18.06.09 22:13



Пази боже





Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: lila_va]  
Автор viktoria9O (Щастливка)
Публикувано18.06.09 22:22



Ами Джурасик Парк на живо. Как са устоиш?





Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: viktoria9O]  
Автор lila_va ()
Публикувано18.06.09 22:24



Трудно





Тема Още едно ...еволюционно звенонови [re: masterix]  
Автор Tyлca ()
Публикувано19.06.09 01:18



ама в еволюцията на пингвините:





Тема 5 от 100нови [re: Last Roman]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано19.06.09 08:30



Ето кои са в момента най-популярните 5 от първите 100 теми:

1. Малко еволюционни новини: (Last Roman) - 338 постинга.

2. Грешки в Библията (Tъpcaч_) - 273 постинга.

3. БОГ и БТК (Tъpcaч_) - 171 постинга.

4. Кой е Барак Обама - нов Месия или Антихристът? (Алекс) - 155 постинга.

5. Може ли е един "научен атеист" да стане мистик? (Алекс) - 140 постинга.

Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.

Редактирано от Aлekc на 19.06.09 08:57.



Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Last Roman]  
Автор lila_va ()
Публикувано25.06.09 22:24



Я да вдигнем тази важна тема с още една новина






Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: lila_va]  
Автор Kirinlchiban (N3LO)
Публикувано26.06.09 21:37







Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Last Roman]  
Автор Aulus Vitellius CelsusМодератор (N.R. magistrate)
Публикувано09.08.09 13:19



Един небиблейски персонаж ще бъде възкресен:





Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор lila_va (Cat Lover)
Публикувано13.08.09 14:36



Оказва се, че не си пада по вегетарианско меню. На мен неандерталските гени явно ми липсват






Тема Re: Суперконтиненталният цикълнови [re: Last Roman]  
Автор Roxy (bittersweet)
Публикувано18.08.09 13:41



Четете и се дивете, а пък после нека само някой посмее да говори за научен редукционизъм...







Редактирано от Roxy на 18.08.09 14:00.



Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Last Roman]  
Автор Aulus Vitellius CelsusМодератор (N.R. magistrate)
Публикувано20.08.09 22:29







Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Last Roman]  
Автор lila_va (Cat Lover)
Публикувано24.08.09 18:32



Информация за прехода от нелетящи динозаври към летящи динозаври/птици. Едно от тези нови открития е непознат до момента вид дромаеозавър наречен Tianyuraptor ostromi .


И Стъпки на кацнал птерозавър:





Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Last Roman]  
Автор lila_va (Cat Lover)
Публикувано26.08.09 15:32




Това си заслужава да се види - опитват се да покажат, че Земята е на има-няма 6000 години и динозаврите са щъкали заедно с хората в Райската градина Естествено в Америка...



Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Last Roman]  
Автор lila_va (Heart of stone)
Публикувано11.09.09 11:07



Гени забравени от Бога. Добре, че еволюцията продължава






Тема Огнедишащите дракони наистина са съществували!нови [re: lila_va]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано27.09.09 10:17



Ето и доказателството:



Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: Огнедишащите дракони наистина са съществували!нови [re: Aлekc]  
Автор Aulus Vitellius CelsusМодератор (Praefectus N.R.)
Публикувано27.09.09 13:42







Тема Хората също са огнедишащинови [re: Aлekc]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано27.09.09 16:12



Дишането е процес на много бавно горене, така че хората също са "огнедишащи".





Тема Re: Хората също са огнедишащинови [re: бeзпътeн]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано27.09.09 17:32



С драконите схемата е друга. Теси дишат нормално. Въпросният огън е свързан със събраните леснозапалителни газове в определени места в тялото им, които облегчават летенето им. При изстрелването на катализиращо вещество, драконът издишва (за кратко) огън.

Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: Хората също са огнедишащинови [re: Aлekc]  
Автор DarthVader™ (power)
Публикувано27.09.09 17:50



Taka убедено говориш, че човек ще си помисли, че имаш дракон за домашно животно, и всяка година си колиш един по коледа...



Силата е нищо без контрол.

Тема Светът на драконитенови [re: DarthVader™]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано27.09.09 18:19



Просто ми хареса обяснението във филма. Всъщност първоначалните земни дракони са изчезнали заедно с динозаврите. Но водните дракони са оцелели и по-късно отново са излязли на сушата.





Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.

Редактирано от Aлekc на 27.09.09 18:54.



Тема Re: Огнедишащите дракони наистина са съществували!нови [re: Aлekc]  
Автор BЪPKOЛAKЪT (Хищник)
Публикувано28.09.09 00:23



А-аа, то и сега си съществуват... разни твари от сорта...



... Омразна паплач... хем студенокръвни, хем пльокат парещи неща...

Даже наскоро дадоха по телевизията, как другарят обама, срази един представител на този вид с доблестната самоотверженост на свети георги...

Гадната студенокръвна твар първо си изпльока огнения секрет право в лицето на веспучианския светия и после нададе зловещо бръмчене край ушите му със злосторното намерение да повтори своя апетитен налет...

... Е-ее, те тия твари така се хранят де... заради особеностите в храносмилателната система... първо бълват коктейл от смилателни ензими, които като нещо средно между киселина и напалм сготвят полятата с прогарящите всичко ензими... След това просто си изсмукват сготвения бульон обратно...

Та другарят обама, заплашен от възможносстта да стане закуска на наглия, крилат нашественик, забрави своето другарско поведение и с горда решителност на войнстяващ светия срази пикиращия към него враг... и още по-гордо се огледа за овации... Наглата муха бе сразена... дракон де... И новинарските емисии заснеха този подвиг на своя герой...

ТОЗИ, КОЙТО ПРЕТОПИ МЕЧЪТ СИ В РАЛО, ПОСЛЕ ЩЕ ОРЕ ЗА ОНЕЗИ, КОИТО СА СИ ЗАПАЗИЛИ МЕЧОВЕТЕ!



Тема Re: Хората също са огнедишащинови [re: Aлekc]  
Автор viktoria9O (Щастливка)
Публикувано29.09.09 00:05



Газовете облекчавали летенето? Все пак не говорим за балона на Монголфие, нали?

Нито пък за Хинденбург...
Тогава ще му трябва толкова облекчаващ летенето газ, за да може да вдигне дракон с размера на миниатюрната пътническа кабина, която едва се забелязва...



Тема Re: Хората също са огнедишащинови [re: viktoria9O]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано29.09.09 09:03



Благодаря за тази прекрасна снимка на Хинденбург!

Ето как е изглеждал и кацнал:




Но за каква миниатюрната пътническа кабина, която едва се забелязва говориш в случая?

Ето как е изглеждал само ресторантът в този дирижабъл:




Ето го и салонът за отдих:



Пътниците на дирижабъла са разполагали с двуместни каюти с душ-кабина; ресторант с кухня и салон (с олекотен алуминиев роял) и наблюдателна платформа.

Освен това той не е летял само за кратко, бавно и тромаво като някогашен дракон, а с максимална скорост (при попътен вятър) - 150 км/час. Носил е полезен товар - 90 тона и е могъл да прелети прелитане без зареждане цели 15 000 км!

Изобщо да се сравняват древните дракони с дирижабли, а не с други летящи твари от тази епоха е оригинално, но не твърде сериозно. В случая "водородната хипотеза" има за цел преди всичко да обясни способността на драконите да бълват огън за кратко.

Иначе двата мехура с общо 30 куб. м. водород в тялото на дракона единствено са облегчавали първоначалното му отделяне от земята - той е политал като самолет - първо е набирал скорост на земята, докато успее да се откъсне от нея.

А иначе, че е имало летящи динозаври през периода Юра, това е известно. Смята се, че съвременните птици са произлязли именно от тях.





Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: Хората също са огнедишащинови [re: Aлekc]  
Автор Aulus Vitellius CelsusМодератор (Praefectus N.R.)
Публикувано29.09.09 09:35



Птерозаврите на са динозаври. Птиците по-скоро произлизат от текодонтите - предшественниците на динозаврите и крокодилите.



Тема Re: Хората също са огнедишащинови [re: Aлekc]  
Автор DarthVader™ (power)
Публикувано29.09.09 16:33



от цялото това бръщолевене, останах с впечатлението, че се идентифицираш с кацналия дирижабъл.



Силата е нищо без контрол.

Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Last Roman]  
Автор Roxy (bittersweet)
Публикувано29.09.09 18:03







Тема Re: Хората също са огнедишащинови [re: DarthVader™]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано29.09.09 22:36



Щом казваш...

Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: Хората също са огнедишащинови [re: Aлekc]  
Автор BЪPKOЛAKЪT (Хищник)
Публикувано30.09.09 02:49



Стига си се правил на гръмнат кестен...

Няма значение дали дирижабълът вдига цял стадион или само курабийка... Пропорциите между необходимия подемен газ и полезния товар ще са подобни...

То ест твоя газоподемнат дракон би трябвало да прилича на угоен, фърковат кърлеж...

ТОЗИ, КОЙТО ПРЕТОПИ МЕЧЪТ СИ В РАЛО, ПОСЛЕ ЩЕ ОРЕ ЗА ОНЕЗИ, КОИТО СА СИ ЗАПАЗИЛИ МЕЧОВЕТЕ!



Тема Re: Светът на драконитенови [re: Aлekc]  
Автор BЪPKOЛAKЪT (Хищник)
Публикувано30.09.09 02:57



Ае, образ!...

Ти да не би да си сметнал този шеговит скеч, за истинска научна хипотеза?!...

ТОЗИ, КОЙТО ПРЕТОПИ МЕЧЪТ СИ В РАЛО, ПОСЛЕ ЩЕ ОРЕ ЗА ОНЕЗИ, КОИТО СА СИ ЗАПАЗИЛИ МЕЧОВЕТЕ!



Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Roxy]  
Автор lila_va (Heart of stone)
Публикувано30.09.09 10:46



Безценно!





Тема Re: Хората също са огнедишащинови [re: BЪPKOЛAKЪT]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано30.09.09 13:14



Защо не гледаш целият филм?

Това, че драконите летят, не е новост. Доста други видове също са кетели по това време. Особеното в случая е само, че може да бълва огън.

Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: Светът на драконитенови [re: BЪPKOЛAKЪT]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано30.09.09 13:34



Това е само реклама на филма. Научната част в него липсва.

По-добре гледай самия филм:



Във всички случаи е изключително интелигентно и естетично направен.

Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Ти си безнадежден случай!нови [re: Aлekc]  
Автор BЪPKOЛAKЪT (Хищник)
Публикувано01.10.09 02:04



Ти си безнадежден случай!...

Верно, че си си помислил тази холивудска супичка за феновете на дракони за нещо сериозно...

Director:Justin Hardy

Writers: Charlie Foley (story)

Release Date:20 March 2005 (USA)

Genre: Fantasy

Tagline:What if dragons actually existed?


Образ! Жанрът дори не е сайънс фикшън ами си е съвсем фентъзи... Наредено е редом със загубените и е фактологически издържан, колкото и този прословут сериал...

Опитах да го гледам филмчето, но го зарязах още след тъпия и неправдоподобен бой с ти-рекса и още по-тъпите обяснения на случилото се...

Но и ти удари всички гвоздеи в дъното на океана с хвърковатите балони с водород... И последвалата брошура за Хинденбург и сравнението му с методите на летене на въображаемите ти дракони...

Образ!... Два балона от по 30 кубика наместени в онзи кльощоват гущер от филмчето?!...

Имаш ли си най-малка представа, кво е това като размер?!... Май и Чарли Фоли като писач на историята не е бил наясно... Два цилиндъра с лице на основата 1 квадратен метър и дължина 30 метра... От там нататък ще говорим за криле, карантия, крака, челюсти и други принадлежности на хвърковатата твар... То ест като размери тиранозавърът

с дължина от 13 метра височина 4 (до бедрата както е ловната и походна стойка) и ширина около 2 метра би трябвало да е мъник в сравнение с твоят герой...

Но най-хубавото е смехорията за помощта на тези балони при излитането, дето толкова рекламираш...

Подемната сила на водорода е малко над килограм на кубически метър или по-точно около 1,14 килограма... То ест всичките 60 кубически метра водород с подемната им сила от 68,4 килограма не биха били достатъчни да отлепят дори теб от земята, а да не говорим за многотонна митична твар...

Ако те хапне за следобедна закуска твоя дракон, съвсем му е спукана работата с излитането... А за да си помогне с половината от собственото тегло и ако допуснем, че тежи поне 6 тона, ще са му необходими приблизително ТРИ ХИЛЯДИ КУБИЧЕСКИ МЕТРА балонен капацитет......Само че тогава необходимата мускулна сила на крилете, за да преодолее грамадното съпротивление от тези балони, за да вдигне другата половина от теглото във въздуха би се равнявала на около 600 киловата специфична мощност или грубо около 815 конски сили... Шест тонна живинка трябва да е яка като две ферарита само в крилете и пропорционално ще трябва да си хапва яко, за да е на линия за хвърчене... ...

Но ти продължавай да се вдъхновяваш от фентъзи историите... Я, дракон изскочил отнякъде, я светия, я баба яга или дядо торбалан...

ТОЗИ, КОЙТО ПРЕТОПИ МЕЧЪТ СИ В РАЛО, ПОСЛЕ ЩЕ ОРЕ ЗА ОНЕЗИ, КОИТО СА СИ ЗАПАЗИЛИ МЕЧОВЕТЕ!



Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Last Roman]  
Автор Aulus Vitellius CelsusМодератор (Praefectus N.R.)
Публикувано02.10.09 10:39



Няма вече липсващи звена в еволюцията на човека:





Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор Kaлoмaин (сурикат)
Публикувано02.10.09 10:43



Язък! А аз си мислех, че е един форумец.







Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Kaлoмaин]  
Автор Roxy (bittersweet)
Публикувано02.10.09 10:56



Бе не съм чуля някой да се хвали, че е много космат, ама може пък да се срамува човекът...





Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Roxy]  
Автор Kaлoмaин (сурикат)
Публикувано02.10.09 10:59



Роксиии! Развали ми капана!

Стоях и чаках да видя кой ще се хване за междинно звено.





Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Kaлoмaин]  
Автор Roxy (bittersweet)
Публикувано02.10.09 11:10



Упс...


Обаче нека се приемат кандидатури само със снимка, иначе ще е мания за известност на гърба на еволюционната теория...



Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор ThunderGoddess (Sacer)
Публикувано02.10.09 19:38



Статия по темата на английски.

Малко снимки.



Редактирано от ThunderGoddess на 02.10.09 19:39.



Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Roxy]  
Автор DarthVader™ (power)
Публикувано03.10.09 21:50



че да се обезкосмява, кой му пречи!



Силата е нищо без контрол.

Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Last Roman]  
Автор lilava ()
Публикувано27.10.09 19:53



Да вдигнем тази важна тема с една интересна новина






Тема Re: Ти си безнадежден случай!нови [re: BЪPKOЛAKЪT]  
Автор viktoria9O (Щастливка)
Публикувано27.10.09 20:12



То ест като размери тиранозавърът с дължина от 13 метра височина 4 (до бедрата както е ловната и походна стойка) и ширина около 2 метра би трябвало да е мъник в сравнение с твоят герой.

Много скромно казано. По-скоро цяла компания тиранозаври биха могли да играят плажен волейбол върху крилете на този вълшебен приятел.





Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: lilava]  
Автор viktoria9O (Щастливка)
Публикувано27.10.09 20:15



Слава на Дарвин!





Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Last Roman]  
Автор Aulus Vitellius CelsusМодератор (Praefectus N.R.)
Публикувано12.11.09 19:17



Еволюция на хоминидите:


И Произход и еволюция на човека по съвременните схващания от 2009 г.

Съветвам да я прочетат всички. Все пак човек в 21 век не може да си няма представа откъде е произлязъл и да вярва в митологични глупости. Елементарна обща култура.



Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Last Roman]  
Автор Aulus Vitellius CelsusМодератор (Praefectus N.R.)
Публикувано22.11.09 22:50



Начален етап на видообразуване при тропически пеперуди:





Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Last Roman]  
Автор Aulus Vitellius CelsusМодератор (Praefectus N.R.)
Публикувано23.11.09 18:15



Една интересна статия за абиогенезата и това как си я представят /съответно неправилно критикуват/ креационистите, и какво въщност твърди теорията: има и за възникването на пептиди, за саморепликацията им и по-нататъчната им еволюция до прокариот:






Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Last Roman]  
Автор Aulus Vitellius CelsusМодератор (Praefectus N.R.)
Публикувано06.12.09 23:13



Oще един малък човек:





Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Last Roman]  
Автор Aulus Vitellius CelsusМодератор (Praefectus N.R.)
Публикувано06.12.09 23:26



И предполагаемото липсващо звено, стоящо в началото на еволюцията ни:





Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор DarthVader™ (power)
Публикувано07.12.09 13:58



това са лемури - сахаджи, къде ги слагаш към хората?!



Силата е нищо без контрол.

Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор lilava (sol )
Публикувано07.12.09 14:51



Статия за бъдещето на Homo sapiens и начините, по които може (или не може) да продължи еволюцията на вида ни:





Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: DarthVader™]  
Автор Tъpcaч_ (Сахаджмедитация)
Публикувано07.12.09 15:01



Автор: DarthVader™
това са лемури - сахаджи, къде ги слагаш към хората?!

Все с добро ни споменаваш.

В Софийското Зоо не съм виждал лемур. Ша взема да им докарам няколко от тук, само Дарт-а трябва да ги осинови.





Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Last Roman]  
Автор lilava (sol )
Публикувано08.12.09 19:22







Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: lilava]  
Автор Aulus Vitellius CelsusМодератор (Praefectus N.R.)
Публикувано08.12.09 20:03



Един наистина прекрасен сайт, онагледяващ антропогенезата.





Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор lilava (sol )
Публикувано08.12.09 20:49



Хайде да си направим микроб!






Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Last Roman]  
Автор lilava (sol )
Публикувано10.12.09 10:29



Едно много добро образователно филмче относно доказателствата за еволюцията за всички, които са проспали часовете по биология в училище... и не само за тях




Science flew man to the moon, religion flew man into the twin towers.

Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Last Roman]  
Автор Aulus Vitellius CelsusМодератор (Praefectus N.R.)
Публикувано20.12.09 21:11



Арди, на 4,4 млн. години, бе обявена за най-голямото откритие на отиващата си година в класация на научното сп. "Сайънс".

Фосилният скелет, който според учените е "основна връзка в историята на човешката еволюция", сега се смята за най-стария известен прародител на човека.

Арди оглави списъка с 10-те най-големи научни открития за 2009 г., сред които е намирането на вода на Луната и откриването на рапамицина.

Учените попаднаха на първите находки от вида Ardipithecus ramidus още през 1994 г. на територията на днешна Етиопия (т.нар. Middle Awash project).

Поради състоянието на древните кости обаче им отне цели 15 години, за да ги изкопаят и проучат.

Във фокуса се оказа частичният скелет на женско същество, което учените нарекоха Арди. Международен екип представи древните останки пред света в серия научни публикации през октомври.

С 1,2 млн. години по-стар от Луси, предишният най-стар известен прародител на Хомо сапиенс, Арди разбива популярни митове за директно подобие между хората и съвременните маймуни.

Много от отличителните черти на черепа, зъбите, таза, ръцете и краката й сочат, че Арди споделя смесица от "примитивни" характеристики с предшествениците си - африканските маймуни, но притежава и "придобити" черти, типични за човекоподобните същества и хоратата.

Едно от най-важните заключения за това ни шимпанзе, ни човек е, че е ходило право. До този извод учените са достигнали след внимателен анализ на полуразрушения таз на Арди.





Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор M.M. (кхмер)
Публикувано20.12.09 21:34



Имам въпрос понеже не могах да изчета цялата тема. На колко години е най-стария изкопан хомо сапиенс? Не човекоподобна маймуна с елементи на хомо сапиенс или нещо друго, а хомо сапиенс ?



Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: M.M.]  
Автор Aulus Vitellius CelsusМодератор (Praefectus N.R.)
Публикувано20.12.09 21:39



Зависи за кой хомо сапиенс говориш. Ако е за кроманьонеца:
The first fossils of early modern humans to be identified were found in 1868 in a 27,000-23,000 year old rock shelter site near the village of Les Eyzies in southwestern France. They were subsequently named the Cro-Magnon people.
Иначе еволюцията на съвременния човек започва преди близо 190 000 години в Сев. Африка:



Редактирано от Aulus Vitellius Celsus на 20.12.09 21:41.



Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор M.M. (кхмер)
Публикувано20.12.09 22:00



Чакай малко кроманьонеца не беше ли от друг клон? Аз ти говоря за хомо сапиенс като тебе и мене, а не някой предполагаем като кроманьонеца който после да се окаже от друга клонка.



Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: M.M.]  
Автор Aulus Vitellius CelsusМодератор (Praefectus N.R.)
Публикувано20.12.09 22:16



Че точно кроманьонецът /Homo sapiens/ е от 'нашата клонка'. Модерният човек homo sapiens sapiens точно от него произлиза. Всъщност разликата между кроманьонеца и нас е чисато условна. Просто с кроманьонеца се занимава палеонтологията, а със съвременния човек /от 10 000 г. пр. н. е. до днес/ - археологията.



Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор M.M. (кхмер)
Публикувано20.12.09 22:19



Май съм сбъркал с неандерталеца?



Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: M.M.]  
Автор Aulus Vitellius CelsusМодератор (Praefectus N.R.)
Публикувано20.12.09 22:26



да.





Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Last Roman]  
Автор Aulus Vitellius CelsusМодератор (Praefectus N.R.)
Публикувано02.01.10 22:05



креационистките 'аргументи' срещу еволюцията и разясненията спрямо тях /добре че все пак някой не го е мързяло и си е направил труда да ги обори/:





Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор lilava (sol )
Публикувано02.01.10 22:16





Science flew man to the moon, religion flew man into the twin towers.

Тема Re: Малко офф -нови [re: lilava]  
Автор Roxy (bittersweet)
Публикувано02.01.10 23:49



бамааму, що в списъка на научните организации, отричащи съществуването на бог, има Американска академия на науките, че и един куп щатски такива?! Сигурно не са като нашата, сигурно са много повече обвързани с университетите, но ги има...





Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: lilava]  
Автор Kaлoмaин (горгона Медуза)
Публикувано03.01.10 09:43



И двата клипа са чудесни.

И съм впечатлена - като ги гледам оставам с впечатление, че и ние добре се справяме.



Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Last Roman]  
Автор lilava (sol )
Публикувано05.01.10 11:52



Колекция статии от и за Карл Сейгън в SCICOP:



Science flew man to the moon, religion flew man into the twin towers.

Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Last Roman]  
Автор lilava (sol )
Публикувано05.01.10 23:53



Който не ги е гледал - време е да го направи




Science flew man to the moon, religion flew man into the twin towers.

Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Last Roman]  
Автор Aulus Vitellius CelsusМодератор (Praefectus N.R.)
Публикувано07.01.10 17:07



Два много добри сайта за антропологични реконструкции:






Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Last Roman]  
Автор Roxy (bittersweet)
Публикувано12.01.10 22:22







Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Roxy]  
Автор Aulus Vitellius CelsusМодератор (Quaestor N.R.)
Публикувано13.01.10 20:14



хахах, това го пусни в другия клуб да откачат съвсем верващите, Тъкмо са си създали нов техномит, който да вземат насериозно.





Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор M.M. (кхмер)
Публикувано13.01.10 20:17



Ти май си изследвач на човепката глупост та си хортуваш с тия дегенерати. Къв е тоя техномит?





Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: M.M.]  
Автор Aulus Vitellius CelsusМодератор (Quaestor N.R.)
Публикувано13.01.10 20:27



ми пример за техномит /или модерен мит/ е чудовището от Лох нес, снежния човек, извънземните от зона 51 и пр. Хората вече не вярват в приказки и остаряли митове и легенди и си търсят модерни заместители.





Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор M.M. (кхмер)
Публикувано13.01.10 20:31



А и нюейджърската помия. Ма ти беше хлътнал по неква кралица Болимастия -кво стана отърси ли се от коварните и попълзновения?





Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор AGLER ()
Публикувано13.01.10 20:49



Тъкмо са си създали нов техномит, който да вземат насериозно.



Я кажи кво става в онези "два сумашедшие дома", че аз не влизам там.
Съвсем ли са изпушили вече?



Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор AGLER ()
Публикувано13.01.10 20:50



ми пример за техномит /или модерен мит/ е чудовището от Лох нес, снежния човек,



И аз винаги съм имал съмнения, че Йети е прероденият Ковнат с 3 пирона.



Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: AGLER]  
Автор Aulus Vitellius CelsusМодератор (Quaestor N.R.)
Публикувано13.01.10 20:58



ами захванали са се да 'доказват', че хората и динозаврите са живяли заедно. Само че никакви доказателства не прилагат, а само го дават словесни евкилибристики, 'логика' и изфабрикувани фалшификати с които изобилстват сайтовете 'мистерии и загадки'.
А да, намериха и 'чука на Ной', с който последният заковавал пироните в ковчега.


С две думи - не си личи, че някои хора живеят в 21 век.



Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор AGLER ()
Публикувано13.01.10 21:08



А да, намериха и 'чука на Ной', с който последният заковавал пироните в ковчега.



И аз намерих чука с който са ковнали гимнастика на кръста, само, че моля те не казвай на никого! Живота ми е в опасност.......................

На чука е написана и песента на палача който го е ковнал:

И с малки чукчета (чук, чук)
ние чукаме пирончета (прас, прас)
и с кирки, лостове (ха, ха)
изпрааме кръстове..............
'



Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор Roxy (bittersweet)
Публикувано13.01.10 23:18



Вчера метнах 2 глави на Храста за ония мексикански глинени динозаври, а той рече, че те си имали сайт, който "опровергавал" тоя сайт точка по точка.



Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Last Roman]  
Автор Aulus Vitellius CelsusМодератор (Quaestor N.R.)
Публикувано14.01.10 20:16



Неандерталците са се татуирали:





Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Last Roman]  
Автор Aulus Vitellius CelsusМодератор (Quaestor N.R.)
Публикувано17.01.10 21:19



Дейвид Атънбъро - "Животът на Земята":



Редактирано от Aulus Vitellius Celsus на 17.01.10 21:36.



Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Last Roman]  
Автор faliak (asfaltof)
Публикувано18.01.10 00:58



Мъжката Y хромозома ни прави по същество хора. От разделянето ни от общия прародител, Y хромозомата е извършила скок в еволюцията, съпоставим с 310-милиона годишно развитие. Необяснимо е как за 6 милиона години е хронифицирано такова развитие, при това в хромозома, която не се рекомбинира. За нея е очаквано разрушаване във времето, вместо натрупване на нови гени.











Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: faliak]  
Автор Aulus Vitellius CelsusМодератор (Quaestor N.R.)
Публикувано18.01.10 07:57



горките жени, като си нямат Y хромозома.






Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор lilava (sol )
Публикувано18.01.10 11:53



Before men get too impressed with themselves, lead author Jennifer Hughes offers some words of caution: Just because the Y chromosome, which determines gender, is evolving at a speedy rate it doesn't necessarily mean men themselves are more evolved.

Разбързали сте се нещо. Нямате търпение да еволюирате ли?



Science flew man to the moon, religion flew man into the twin towers.

Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: faliak]  
Автор viktoria9O (Щастливка)
Публикувано18.01.10 19:58



Ех, фалиако. Имаш проблем само в изразните средства или изцяло с образованието си?

Мъжката Y хромозома ни прави по същество хора. Мъжка Y хромозома има практически във всеки вид бозайник. Нима искаш да кажеш, че нерезите и кочовете са хора, защото имат мъжка Y хромозома? Y хромозоми има и в света на насекомите и дори в растенията.

Y хромозомата е извършила скок в еволюцията, съпоставим с 310-милиона годишно развитие. Тук ми изглежда, че заявяваш, че момченцата са с милиони години по-еволюирали от своите съвиднички с Х хромозоми. В еволюционно отношение приблизително това би било разликата между някоя рибка от палеозойската ера и Опенхаймер. За какво ли и как биха си говорили двамката?



Понякога искрено те съжалявам за ниското самочувствие, което се опитваш да напомпиш от тук от там със суеверия или пилотни теорийки и каквито кръпки намериш.



Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Last Roman]  
Автор Roxy (bittersweet)
Публикувано07.02.10 14:05







Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Last Roman]  
Автор Aulus Vitellius CelsusМодератор (Quaestor N.R.)
Публикувано07.02.10 23:11



структура на Еволюционната теория:





Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: viktoria9O]  
Автор faliak (asfaltof)
Публикувано12.02.10 07:30



Хвърлил съм ти едно въже като мисъл, но да се омотаеш цялата в него е твой успех.



Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Last Roman]  
Автор Aulus Vitellius CelsusМодератор (Quaestor N.R.)
Публикувано20.02.10 11:21



загадката на прототакситите май вече е решена:





Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор blood2 (DEATH MARKED)
Публикувано20.02.10 14:26



Aulus Vitellius Celsus,докъде стигна с разгадаването на генетичният код?



Световни учени вникнали в структурата му и открили странни символи.

Made in China.Хахахахаааааааааааа.

Бог се е---а с хората.Че нали той е създал Болката,Злото и лъжата.

Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: faliak]  
Автор viktoria9O (Щастливка)
Публикувано23.02.10 16:31



Ти и мисъл? Виж ти! Толкова си напреднал в еволюцията, че дори си се научил да се шегуваш. Наистина забележително постижение за твоя милост.





Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: lilava]  
Автор lilava (sol )
Публикувано09.03.10 23:04



И още любими "аргументи":



Science flew man to the moon, religion flew man into the twin towers.

Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: lilava]  
Автор Aulus Vitellius CelsusМодератор (Quaestor N.R.)
Публикувано10.03.10 00:12



Човекът не е божие творение:





Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Last Roman]  
Автор Aulus Vitellius CelsusМодератор (Quaestor N.R.)
Публикувано10.03.10 00:31



Защо някои хора имат проблеми с Науката:





Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Last Roman]  
Автор Aulus Vitellius CelsusМодератор (Quaestor N.R.)
Публикувано10.03.10 00:35



Еволюционни доказателства за вярващи и невярващи:





Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Last Roman]  
Автор Aulus Vitellius CelsusМодератор (Quaestor N.R.)
Публикувано25.03.10 23:28



нов човешки вид:





Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано26.03.10 05:15



Новината наистина е изключително интересна, но не е ли все пак време за Малко еволюционни новини - 2: ?

Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Last Roman]  
Автор Aulus Vitellius CelsusМодератор (Quaestor N.R.)
Публикувано05.04.10 22:28



Преходни форми - от един доста подробен сайт за еволюцията на различни класове:



Although many major questions in evolutionary biology remain unanswered,’ wrote Ulrich Kutschera and Karl Niklas in their review of evolution theory, ‘no credible scientist denies evolution as “a fact”.’ ‘Evolution is in effect as much a scientific fact as the existence of atoms or the orbiting of Earth round the Sun,’ states a Nature editorial. In its booklet Science, Evolution and Creationism (newly updated) the National Academy of Sciences says much the same: ‘There is no controversy in the scientific community about whether evolution has occurred. On the contrary, the evidence supporting descent with modification, as Charles Darwin termed it, is both overwhelming and compelling.’

Преходи форми от риби към земноводни:

Преходни форми от земноводни към влечуги:

Преходни форми от влечуги към бозайници:

За еволюцията на ихтиозаврите от наземни влечуги:

Произходът на костенурките:

Всичко това обяснено стегнато и семпло, като за креационисти. ;)



Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Last Roman]  
Автор Aulus Vitellius CelsusМодератор (Quaestor N.R.)
Публикувано06.04.10 19:17



Нов човешки вид, стоящ в основата на нашата еволюция:






Тема Неандерталци сменови [re: Last Roman]  
Автор faliak (asfaltof)
Публикувано09.05.10 02:43





Интересно кои са неандерталските белези. Вече знам за жените, вероятно трътлести и рубенсови жени.



Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Last Roman]  
Автор Aulus Vitellius CelsusМодератор (Quaestor N.R.)
Публикувано10.05.10 08:25



Еволюцията - теория и факти:





Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Last Roman]  
Автор lila_va (sol )
Публикувано20.05.10 23:13



Клетка със синтетичен геном:



Science flew man to the moon, religion flew man into the twin towers.

Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: lila_va]  
Автор Aulus Vitellius CelsusМодератор (Quaestor N.R.)
Публикувано20.05.10 23:24



дотук с измислените богове, щом ние вече сме!





Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор lila_va (sol )
Публикувано20.05.10 23:35




"Освен това клетката е първият самовъзпроизвеждащ се вид на планетата, чийто родител е обикновен компютър"
Брех, не ги е срам

Science flew man to the moon, religion flew man into the twin towers.

Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: lila_va]  
Автор Aulus Vitellius CelsusМодератор (Quaestor N.R.)
Публикувано20.05.10 23:42



разбиха ми детските мечти...


Ех, добре че жоро храста не чете тук.



Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор lila_va (sol )
Публикувано21.05.10 00:29



Чете, чете, ама тайно



Science flew man to the moon, religion flew man into the twin towers.

Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: lila_va]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано21.05.10 13:17



Абе тя новината си е малко плашеща...

Преди всичко поради възможното приложение на този успех за военни цели, естествено.



Само това ни липсва: изкуствено създадени терористи-смъртници от всякакъв вид.

Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Aлekc]  
Автор lila_va (sol )
Публикувано21.05.10 15:29



Е, ти пък все лошото да видиш


Сякаш без тези клетки си нямаме терористи. Мисли за позитивите

Science flew man to the moon, religion flew man into the twin towers.

Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: lila_va]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано21.05.10 18:00



Май не съм единственият човек нащрек:



Освен това в случая изобщо е може да се говори за създаване на изкуствен живот.

Както казва самият Вентър, неговият екип не е създал живот от нищото, а по-скоро е създал нов живот от вече съществуващ.

Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.

Редактирано от Aлekc на 21.05.10 18:00.



Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Aлekc]  
Автор lila_va (sol )
Публикувано21.05.10 19:09



Почна се вече, а

Само така, нека се шашкат хорицата!

Както казва самият Вентър, неговият екип не е създал живот от нищото
Ами много ясно, от нищо нещо става само в митовете :)

В "хора на отрицанието" се включиха и религиозни групи. Някои организации предупредиха, че изкуствените организми може да избягат на свобода и да предизвикат опустошения в околната среда.

Science flew man to the moon, religion flew man into the twin towers.

Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: lila_va]  
Автор Aulus Vitellius CelsusМодератор (Quaestor N.R.)
Публикувано22.05.10 19:24



понеже много се спекулира около неточността на радиометричното датиране, ето една интересна статия:





Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор Mpaзя ce ()
Публикувано23.05.10 14:34



Що ни занимаваш с глупости и то на англииски? Старото си е старо и туй и то.





Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Last Roman]  
Автор Aulus Vitellius CelsusМодератор (Quaestor N.R.)
Публикувано28.06.10 08:58



Геномни доказателства за еволюцията /на руски, но мисля че не е проблем да се схване за какво иде реч и от неговорящите този език/:





Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Last Roman]  
Автор Aulus Vitellius CelsusМодератор (Quaestor N.R.)
Публикувано02.07.10 08:26



Еволюцията на многоклетъчните форми е започнала преди 2,1 милиарда години:





Тема Re: Откриха Бактерията на животанови [re: Last Roman]  
Автор Roxy (joie de vivre)
Публикувано21.07.10 15:57







Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Last Roman]  
Автор lila_va (sol )
Публикувано23.08.10 10:18



Нова модификация на хлорофила - хлорофил f, открита при цианобактерии:


Това вероятно ще намери място и в астробиологията...

Science flew man to the moon, religion flew man into the twin towers.

Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: lila_va]  
Автор Aulus Vitellius CelsusМодератор (Quaestor N.R.)
Публикувано24.08.10 19:25



Любимият аргумент креационистите за невъзможността на еволюцията е този със счупения часовник /или разбития самолет/, които би трябвало от ураганен вятър отново да възвърнат началното си състояние. Като под ураганен вятър се визира Еволюционният процес. Само че господата забравят факта, че часовникът не е нито жив организъм, нито се размножава, нито се изменя. С две думи ето образователно клипче по темата, ако часовникът беше жив, какво щеше да стане с него:





Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Last Roman]  
Автор Aulus Vitellius CelsusМодератор (Quaestor N.R.)
Публикувано04.09.10 19:54



Алтайският човек:





Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор lila_va (sol )
Публикувано06.09.10 23:18



И отново еволюция в действие:



Science flew man to the moon, religion flew man into the twin towers.

Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Last Roman]  
Автор Aulus Vitellius CelsusМодератор (Quaestor N.R.)
Публикувано19.10.10 20:22



Според генетичен анализ Средиземноморието се оказва един от еволюционните центрове. Поне що се отнася до видообразуването на Карамфила /род Dianthus/, протекло скокообразно през Плиоцена, като за милион години са се образували от 3 до 7 вида. Нищо чудно, че повечето видове карамфили са ендемични за Европа.
На руски:


И на английски:




Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Last Roman]  
Автор Aulus Vitellius CelsusМодератор (Quaestor N.R.)
Публикувано09.12.10 20:40



"Еволюционни доказателства" /на руски/, където систематизирано са дадени доказателствата за Еволюцията на организмите, а също така е обяснена и несъстоятелността на псевдонаучните критики към научната общественост:





Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Last Roman]  
Автор Aulus Vitellius CelsusМодератор (Aedile N.R.)
Публикувано02.02.11 00:59



Добре подреден сайт, разобличаващ манипулациите на креационистите и даващ отговор за хората, които не са навътре с материята, защо еволюцията на организмите е напълно реален и доказан процес:





Тема Re: Малко еволюционни новини:нови [re: Last Roman]  
Автор Aulus Vitellius CelsusМодератор (Aedile N.R.)
Публикувано27.02.11 11:29



Мозъчен ген вероятно ни е помогнал да станем хора

Човекът притежава 212 копия на въпросния ген, шимпанзетата - 37 копия, а макаците - 30

Хората притежават в геномите си повече копия от ген, който вероятно е с огромно значение, в сравнение с маймуните, сочат резултатите от американско изследване, цитирани в сп. "Сайънс".

Генът, кръстен MGC8902, е замесен във функциите на неокортекса - зона в мозъка, която при хората отговаря за съзнанието, езика и други когнитивни функции. Изследователите сравнили геномите на хора с тези на различни видове маймуни, включително шимпанзета, горили, макаки и павиани. Учените установили, че колкото по-близка е връзката на маймуните с човека, толкова повече са копията на гена MGC8902 в геномите им. Човекът притежава 212 копия на въпросния ген, шимпанзетата - 37 копия, а макаците - 30.

Изследването е извършено от Магдалена Попеско и колегите й от университета на Колорадо. Генната дупликация е от значение за генериране на нещо ново. При наличие на два идентични гена единият от тях продължава да изпълнява нормалните си функции, докато другият може да мутира в нов и потенциално полезен ген. Един от най-драматичните примери за генна дупликация е отпреди около 500 милиона години, когато гени , кръстени Нох, са се дуплицирали няколко пъти.

Днес гените Нох определят къде ще израснат крайници и други части на тялото при развитието на различни организми, от плодови мушици до хора. Учените освен това установиха как да отнемат ген Нох и да го използват, за да поправят дефектите на друг ген.

Ген, кръстен HAR1, пък неотдавна бе свързан с уникалните когнитивни способности на човека. Учените заключиха, че HAR1, който е от значение за развитието на мозъка при много животни, е претърпял ускорена еволюция при човека, свързана с много повече мутации, отколкото би могло да се очаква. Изследователите смятат, че MGC8902 кодира части от протеин, кръстен DUF1220, чиито функции обаче са неизвестни. В неокортекса има големи количества от въпросния протеин.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.