Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:07 24.09.24 
Религия и мистика
   >> Религия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Малко страничен въпроснови  
Автор Kaлoмaин (търсеща)
Публикувано23.04.08 19:54



Интересува ме доколко различните релгии имат някакво отношение към околната среда. Ясно е, че много християнски храмове са построени върху разрушени езически светилища. А езичниците от своя страна са тясно свързани с природата. Но доколко в християнството и в исляма е останало нещо от почитта към Земята и природните стихии?
Аз не се сещам за нищо.

Възможно ли е някой да се отнася с уважение към другите хора, ако не уважава Земята? И кои възприемат природата като нещо, което трябва да подчинят, а не нещо, с което трябва да са в хармония?



Тема Re: Малко страничен въпроснови [re: Kaлoмaин]  
Автор cuddly ()
Публикувано23.04.08 20:30



стремежът към хармония с Бог, света (тук се вкл.и околната среда) и себе си не е ли част от всяка религия?

е, изпълнението и злоупотребата са друг въпрос.






Тема Re: Малко страничен въпроснови [re: cuddly]  
Автор Kaлoмaин (търсеща)
Публикувано23.04.08 20:40



Къдли, не се сещам къде в евангелията има нещо, което може да се тълкува като стремеж към хармония с околната среда. Дай пример.





Тема Re: Малко страничен въпроснови [re: Kaлoмaин]  
Автор nonetheless (старо куче)
Публикувано23.04.08 21:13



.. интересно! какво ли ме привлича в тая арфа ?!





Тема Re: Малко страничен въпроснови [re: Kaлoмaин]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано23.04.08 21:14



мани ги Евангелията. В Библията бог дава в разпореждане на човека цялата земя с всички живи същества по нея. Оттам и вкоренения консуматорски манталитет у западното общество.



Aut Caesar, aut nihil


Тема Re: Малко страничен въпроснови [re: Last Roman]  
Автор Kaлoмaин (търсеща)
Публикувано23.04.08 21:29



Че точно запада е консуматорски - така е. Но има религии, при които култовете са довели до екологична катастрофа, и до загиване на общността. Имам предвид конкретно островите Пасха.



Тема Re: Малко страничен въпроснови [re: nonetheless]  
Автор Kaлoмaин (търсеща)
Публикувано23.04.08 21:31



Ммм, може би скъсаните струни?





Тема Re: Малко страничен въпроснови [re: Kaлoмaин]  
Автор hadjiyata (дядо)
Публикувано23.04.08 21:42



Каква ти хармония с околната среда , след като в прословутите "свети книги" пише че човека е повелител на всички земни твари ?


И на всичкото отгоре стоителния материал на сума ти и "божи храмове" е взет от каменните стени на езическите светилища .
Но все пак е редно да кажа нещо в подкрепа на "Къдли" :
В средновековието (може би за хармонизиране на отношенията м/у хора и природа) са дадени някакви права на животните : възможността да бъдат съдени в съдилища и да изтърпяват наказания ( има доста обесени свине , изпратени на заточение кози , бити с камшик камъни и т.н. )



Тема Re: Малко страничен въпроснови [re: Kaлoмaин]  
Автор hadjiyata (дядо)
Публикувано23.04.08 21:53



Дето на великденските острови са изсекли дърветата за да направят плазове и скелета за статуите си ли ? Май примера с култовете не е много уместен , но поражда един друг въпрос : на малкото парче земя онези полинезийци са се навъдили като зайци и са изчерпали природните ресурси , а какво ли ни чака нас , когато се увеличим от 7 на 10 милиарда ?



Тема Re: Малко страничен въпроснови [re: hadjiyata]  
Автор Kaлoмaин (търсеща)
Публикувано23.04.08 21:55



Това за съда над животни и аз съм го чувала - май рекорда държаха свинете - около 80 осъдени на смърт и екзекутирани. (тук се чудя да се смея или да плача) Едно от най-фрапантните престъпления на свиня, които съм запомнила беше детеубийство.



А Къдли си е сериозен човек - не ми се иска християните в случая да се чувстват атакувани, защото не става дума конкретно за тях. По-скоро се опитвам да реша една лична дилема.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.