Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:11 13.06.24 
Религия и мистика
   >> Религия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Религиятанови  
Автор И.П.И. (Мислещ)
Публикувано15.02.07 07:11



Нека в тази тема всеки изложи възгледите си и мнението си относно религията. Ето моето:

Много често може да е предимство да се научи нещо за религията от книга. Искам да кажа, че ако прочетеш Библията, Корана или ръкописите на древните религии, съществували в Китай и в Япония, можеш да извлечеш мъдростта на великите учители, без да бъдеш повлиян от ученията и догматиката на техните днешни последователи, които погрешно интерпретират казаното от тях. Ако днес човечеството можеше да вземе думите на тези учители и да пренебрегне догмите и церемониите на съответните Църкви, колко по-добре би било!
Ако човечеството можеше да сравни основните учения на учителите, на които се основават днешните религии, щеше да види, че в основата си те са едни и същи. Възможно е един учител да е наблягал на конкретен аспект повече, отколкото друг, но всички са проповядвали едни и същи основни духовни принципи. Можеш да видиш следователно, че самият човек е създал религиите си. Именно догматиката на човека е отговорна за разделянето между будисти и мюсюлмани, между мюсюлмани и християни, независимо от факта, че ученията са едни и същи. Вземи за пример Исус и погледни броя на Църквите, създадени въз основа на неговите учения, и ще разбереш какво се опитвам да ти кажа. Различията в интерпретацията на ученията на един учител, например Исус, могат дори да доведат до война и кръвопролития. Може да има две Църкви, които вярват в един и същи Бог, които се опитват да следват ученията на един и същи учител и при все това да са готови да се избиват взаимно в подкрепа на своите идеи, своите вярвания, за онова, което учителят е казал или е имал предвид. Такъв е характерът на религиите на човечеството днес. Вгледай се малко по-отблизо в тях и ще видиш колко разкол причиняват всички те.
Като гледам историята на този свят от смъртта на Назаретянина до днес, бих казал, че организираната религия е най-голямата сила, причинявала и причиняваща зло и унищожение. До голяма степен религията е отговорна за упадъка на човечеството и за днешното му състояние, при което духовността е напълно изчезнала в света. За щастие поколението, което се преражда сега и се състои от стари и еволюирали души, започва да отхвърля и пренебрегва човешките религии и да поема по нов път. Поради това така наречения "спад в броя" на последователите на църквите не се дължи на недуховност на човечеството; това на практика се дължи на неговата духовност, защото то пренебрегва онова, което е явно погрешно. За мен несъмнено е много лесно да те помоля да се вгледаш в историята на света, каквато я познаваме, и да открием религия или Църква, която да е съществувала през цялото време или поне за повече от една епоха, но няма да намерим такава. Човешките религии идват и си отиват с възхода и падението на цивилизациите. Християнската религия например съществува сравнително отскоро. Тя съществува от около 2000 години и при все това вече е преминала разцвета си и започва да запада. Можете да разпознаете признаците за това в света днес.
Религиите не са вечни и никога няма да бъдат, защото са създадени от хората, а не от Бога. Бог не се нуждае от религия; само човечеството. В света днес съществуват много религии и Църкви, но мога да ви кажа, че с промените, които ще настъпят по време на катаклизма в края на настоящата Епоха на Рибите всички те ще изчезнат и с настъпването на новата Епоха на Водолея ще се появи и нова вяра в Бог, истинска вяра в Бог.





Тема Re: Религиятанови [re: И.П.И.]  
Авторпoceтитeл (Нерегистриран)
Публикувано15.02.07 08:13



Що е това духовност? Ако това е стремежът да живееш интелигентно и в хармония със света около теб и с теб самия, то духовността никога не е присъствала в света като цяло, освен при отделни индивиди или малки общности. Що се отнася до т. нар. Епоха на Водолея, това е поредната измислена религия, която да канализира търсенията на много хора, разочаровани от досегашните религии.

Човек има нужда от истинско знание и познаване на историята на света, но никоя религия няма да му даде такова Защото целта на всяка религия е да обслужва нечии интереси.



Тема Re: Религиятанови [re: И.П.И.]  
Автор rata_luna (непознат )
Публикувано18.02.07 19:50



От къде идва създаването на идеята за Бога или по-висшия, или това, което се намира отвъд границите на съзнанието и познанието? Дали идеята за Бога е породена просто от страха пред неизвестното? Току-така ли се е появила идеята за Бога и дали тя е оцеляла само, защото по някакъв начин е свързана с оцеляването на приспособените?
Хората казват, че религиозното преживяване е по-скоро присъствие на Бога, отколкото познание за Бога. То е неотразимо и единственото му обективно утвърждаване може да бъде промяната, която може да предизвика в човека.
Божията милост ни спохожда, когато изпитваме силна болка и безпокойство. Понякога в такъв момент лъч светлина се втурва в нашия мрак и като че ли един глас ни казва: "Теб те приемат, приет си от нещо, което е повече от теб и името на което ти не не знаеш."
Църквата, въпреки възвишените твърдения, продължава да подхранва Родителския диктат, който има за цел да държи нещата такива, каквито са. Позицията АЗ СЪМ ДОБЪР - ТИ СИ ДОБЪР не би била възможна, ако тя зависи от това ти да приемеш именно това, в което вярвам аз.
Исус казва: "Ако човек не се прероди, той не може да види царството божие." Прераждането, за което говори Исус е повторното раждане на естественото Дете. Това е възможно само, когато успеем да изключим Родителя.
Ние тръгваме по неправилен път, ако продължаваме да правим категорични изказвания за Бога и за човека, без да имаме предвид фактите от живота, а именно дългата история на човешкото развитие и съществуващото сега разнообразие от гледни точки. Целта е да се премахнат психологическите огради, издигнати за да предпазват Детето, което чувства онова НЕ СЪМ ДОБЪР. В този смисъл църквата би трябвало да се промени, като отмие калта от догмата на институцията.



Тема Re: Религиятанови [re: rata_luna]  
Авторrнocтиk (Нерегистриран)
Публикувано18.02.07 19:56



"Божията милост ни спохожда, когато изпитваме силна болка и безпокойство."


Типично за християнския мазохизъм Изобщо забелязал съм, че християните най-много се кефят когато страдат



Тема Re: Религиятанови [re: И.П.И.]  
Автор rata_luna (непознат )
Публикувано18.02.07 20:00



Предаването на християнските доктрини без посредничеството на Възрастния е най-голямата злина на Христовото послание за опрощението. Посланието е било опорочавано през цялата история, за да подхожда на различните игри, характерни за всяка култура, в която е било въвеждано. Посланието АЗ СЪМ ДОБЪР - ТИ СИ ДОБЪР е било изопачавано отново и отново до позицията НИЕ СМЕ ДОБРИ - ВИЕ НЕ СТЕ ДОБРИ. По силата на тази присъда евреите са били преследвани, расовият фанатизъм се е установил като нещо морално и законно, водили са се религиозни войни, вещиците са били изгаряни, а еретиците - убивани.
Ранната християнска литература е всъщност предаване на това, което се е случило и което е било казано. Първите християни са се събирали, за да разговарят за една вълнуваща среща с човек, наречен Исус, който вървял с тях, който е плакал с тях и чиято откритост и състрадание към хората е основен исторически пример на АЗ СЪМ ДОБЪР - ВИЕ СТЕ ДОБРИ.



Тема Аз съм добър, ти си добърнови [re: rata_luna]  
Авторrнocтиk (Нерегистриран)
Публикувано18.02.07 20:05



от Томас Харис

Новата християнска психология



Тема Re:rностикнови [re: И.П.И.]  
Автор rata_luna (непознат )
Публикувано19.02.07 10:29



Хората в нужда все повече се обръщат към сектите, а не към църквата.
Психолозите и психиатрите лекуват човешката душа чрез премахване на психологичните огради, но в някои от случаите тяхната намеса е закъсняла, а други изобщо не стигат до тях. Тогава ставаме свидетели на ужасни неща.





Тема Re: Религиятанови [re: И.П.И.]  
АвторMИCЛEЩ (Нерегистриран)
Публикувано19.02.07 12:09



Има жив и действащ Бог, Който е Творец на всичко.
На нас хората Той ни е дал две книги - природата и Библията.
Който има очи вижда, който чете знае, който има любов има всичко.





Тема Re: Религиятанови [re: MИCЛEЩ]  
Автор rata_luna (непознат )
Публикувано19.02.07 13:24



Истината не е нещо, сведено до финал на среща на високо ниво на духовници, нито пък е затворена в една книга. Истината е нарастващ обем от данни, които показват, че това, което виждаме, е вярно.
Томас Харис е учен психолог, който използва Транзакционния анализ при лечение на групи от хора. Целта на този анализ е да позволи на човека да има свобода да се промени, ако иска. Обосновката на позицията АЗ СЪМ ДОБЪР - ТИ СИ ДОБЪР, която е в основата на този анализ, е следната: "Аз съм личност. Ти си личност. Без теб аз не съм личност, защото само чрез теб езикът става възможен, а само чрез езика е възможна мисълта и само чрез мисълта е възможно да приличаш на човек. Ти ме направи важен. Затова аз съм важен и ти си важен. Ако те обезценя, аз обезценявам себе си."
Връщането на човека към полагаемото му се място като личност е идеята за спасението, помиряването или посвещението, която лежи в основата на всички големи световни религии.





Тема Re: Религиятанови [re: MИCЛEЩ]  
Авторrнocтиk (Нерегистриран)
Публикувано19.02.07 14:44



А ти с какво по-точно мислиш?

Щото силно ме съмнява да е с глава




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.