Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:23 27.06.24 
Религия и мистика
   >> Религия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Противоречие: Накъде е рая?нови  
Автор Heлли (Валкирия)
Публикувано06.09.06 19:56



Наскоро присъствах на погребение на своя приятелка, която загина при автомобилна злополука.
Всичко си беше според правилата; Пищна процесия, литургия. Всички бяхме опечалени, но накрая нещо ме смути до обезумяване:
Когато изпращахме покойната в гроба. Отец Константин, който водеше церемонията, започна някаква възвишена реч, как Мария щяла да се възнесе в рая на небето, където щял да я чака един блестящ и щастлив небесен свят...
И всичко това, докато останките от приятелката ми се спускаха в двуметровата бездна на гроба, където е повече от ясно, че няма нито светлина, нито топлина, още по-малко пък райски блаженства. Само отец Константин зяпаше нагоре със замечтано съсредоточен вид, докато изпращаше останките на едно човешко същество надолу; в мрак, влага, мъртвешки студ и увещаваше всички присъстващи, че са свидетели на свято тайнство за вечното блаженство на покойната.
За един безкраен миг се почувствах на мястото на Мария, спускана в тази бездна... Беше ужасно. Признавам, че ми се искаше да крещя и пищя с цялата мощ на белите си дробове от обзелия ме ужас и сигурно щях да го направя ако не ми се беше сковало гърлото в този отвратителен мъртвешки студ. Ужасно се обърках:
Как може да се твърди, че нещо отива нагоре, когато го виждам, че отива надолу? Как можеш да твърдиш, че нещо го очаква светлина и любвеобилна топлина, когато знаеш че пътят води към непрогледен мрак и мокър студ? как може някой толкова безсърдечно да обещава ангелска любов, когато изпраща някого за угощение на купища червеи?
Къде е истината в това зловещо противоречие? Уж адъд бил в земните недра а раят на небето, а ние изпращаме нашите скъпи покойници в недрата по посока на ада и незнайно по каква логика очакваме те да се появят на небето?
Може ли някой да ми обясни смислено това изродско противоречие? Какво е това; заблуда, хипноза, традиция или нещо друго?
И ако някой желае да изкаже мнение бих била благодарна, ако не използва надути до безсмислие библейски цитати а ясни човешки понятия.
Отец Константин ми проглуши ушите с нелепостта на маса библейски твърдения, но така и не успя да ми обясни защо смята, че душата и тялото са съвсем отделни неща и щом са отделни, защо тогава изобщо харчим цели състояния за литургии, малки езера от цветя, почерпки за упокой, скъп ковчег и останалите елементи от погребалните церемонии вместо например да хвърлим останките на бунището?
Някой може ли да каже; къде е истината? И изобщо съществува ли нещо такова като истина в изпращането на скъпите ни покойници от този свят?



Тема Re: Противоречие: Накъде е рая?нови [re: Heлли]  
Автор Last_Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано06.09.06 20:01



Кофти за приятелката ти, а на тези вечни въпроси: дали има живот след смъртта, дали има Рай и Ад или нещо подобно, ще си отговорим след като жизненият ни път тук приключи...
Всъщност човек винаги го е било страх от неизвестното, а смъртта е едно голямо неизвестно...

Vae victis



Тема Re: Противоречие: Накъде е рая?нови [re: Last_Roman]  
Автор Heлли (Валкирия)
Публикувано06.09.06 20:16



Може и да науча отговора на вълнуващите ме въпроси след като приключа жизнения си път в този свят. Но ако знанията ми са точно толкова изчерпателни, колкото и сегашния ми отговор на въпроса, къде и какво съм била например двеста години преди да се родя? Се страхувам, че ще остана разочарована. В тази логика не считам че преминаването от един свят в друг, обуславя знания за това откъде си дошъл или накъде ще продължиш след като изпълниш предназначението си в дадения свят: Нов свят, нови задължения. Всичко старо или бъдещо извън предназначението вече е без смисъл и употреба.
Все пак благодаря за мнението. Наведе ме на доста интересни мисли.



Тема Re: Противоречие: Накъде е рая?нови [re: Heлли]  
Автор ogrizko (маскиран)
Публикувано07.09.06 13:30



Нелли, не си мисли, че е толкова лесно да се отговори на тези въпроси. А дори и да се отговори, не се знае дали ще ги възприемеш като правилни от твоя гледна точка.. :/

Това съм аз.. огризко!



Тема Re: Противоречие: Накъде е рая? [re: Heлли]  
Автор pyж (и роза)
Публикувано07.09.06 14:37



"Вярата е безумство." - това твърдение изказва апостол Павел в посланията си. За невярващите вярващите са безумни, дори луди, фанатици. Философията и светската наука се разпростират в границите на мисленето. Ако искаш да научиш повече за погребалните ритули при различните народи и култури, можеш да погледнеш в справочник или енциклопедия по културна антропология. Друг интересен източник по темата за смъртта е творчеството на Уилям Шекспир - например в известния монолог на Хамлет: "Да бъдеш или не...". Неговите герои, подобно на теб, в емоционална и красива реч изразяват своите съмнения и страдания .



Тема Re: Противоречие: Накъде е рая?нови [re: Heлли]  
Автор BЪPKOЛAKЪT (Хищник)
Публикувано22.09.06 05:23



Общо взето е грешка да очакваш попа да ти каже това което искаш да узнаеш.
ТОЙ ПРОСТО НЕ МОЖЕ, ЗАЩОТО СИ НЯМА И НАЙ-МАЛКАТА ХРУМКА ЗА КАКВО СТАВА НА ВЪПРОС В ДЕЙСТВИТЕЛНОСТ. Той може само да повтаря онова, което е научил в попското училище, наречено семинария. А там не се мисли а само се цитират сбор от цитати. И основата на обучението им е да знаят за кой случай, кой цитат да използват. Искрено съм изумен, че православен поп се е заел да изнася реч на погребение. Обикновено само си изграчват опелото и се омитат..., но с тези разколи в църквата, някои свещеници проявяват вече чудеса от изобретателност за вербуване на вярващи овчици... Не се подвеждай по това когато някой почне да приказва: бог казал това, бог казал онова... Никакъв бог нищо нито е казал нито пък е писал. Има цитати само от хора, които са си въобразили, че бог им говори... А разликата в това отношение е доста голяма...
Не се изисква да питаш някого, за да получиш искания отговор. Необходимо е единствено да обединиш това което виждаш с логиката. Започнала си. Просто довърши съжденията! Краят си е край. Няма какво да му се тревожиш. А за така наречената душа още по-малко.

Гр-рр мляс мляс... ех че вкусно бутче си хапнах аз


Тема Re: Противоречие: Накъде е рая?нови [re: Heлли]  
Авторбиorнoзa (Нерегистриран)
Публикувано22.09.06 12:02



За един безкраен миг се почувствах на мястото на Мария, спускана в тази бездна...

Непреодолимостта на противоречието в теб идва тъкмо оттук: това, че някакво немърдащо тяло бива спуснато в "тази бездна" все още не означава, че онова, на което тялото е било израз (знак) обезателно бива спускано в тази бездна. Няма знак без значение и не е задължително всеки знак (тяло) да означава винаги този/това, което е значело. Противоречието ти е обикновена недалновидност от производните ти нарочвания, с които сама си се ангажирала, без това да ти е истински нужно. Ако някакси успееш да смениш знака за себе си, с който се отъждествяваш произволно и изначално съвсем не по своя воля, може и да не умреш.





Тема Re: Противоречие: Накъде е рая?нови [re: биorнoзa]  
АвторПpeминaвaщ нaпpяko (Нерегистриран)
Публикувано22.09.06 14:32



Значи Биогнозо, само обръщаш знаците и вече си надхитрил смъртта а?
А пък аз толкова се чудех що след като си пич си избрал прякор в женски род...
Пък то кво било... Просто си обърнал знаците, че и резбата с тях. Очакваш че щом смъртта търси пич, то ще се заблуди от женствения ти израз...
Не е необходимо да си специалист по въпроса за да ти каже човек, че жалката ти схема няма да сработи, независимо зад какви обратни брътвежи се опитваш да я маскираш.



Тема Re: Противоречие: Накъде е рая?нови [re: Пpeминaвaщ нaпpяko]  
Авторбиorнoзa (Нерегистриран)
Публикувано22.09.06 15:58



Наистина ли си толкова посредствен? Как така реши, че никът ми е в женски род? И кой си ти, че изобщо трябва да се съгласявам с консенсуса, който ми предлагаш. И как разбра какъв е изразът ми, след като изобщо не знаеш кой съм?



Смешнико, води собствената си битка и отговаряй за собствения си вид и идентификации! И недей да предричаш кое щяло да сработи и кое не. За да изобличаваш някого, трябва да си поне на неговото ниво, а ти очевидно не си. Аман от прорицатели и зложелатели като теб!

Кажи ми аргументирано защо смяташ, че схемата ми е жалка и няма да сработи? И на какво основание прие, че това е схема, която засяга обезателно сульо и пулев, т.е. тълпата, към която съвсем недвусмислено ме увери, че принадлежиш ти?!



Тема Re: Забави малко!нови [re: Пpeминaвaщ нaпpяko]  
Авторбиorнoзa (Нерегистриран)
Публикувано22.09.06 16:14



Сега ми се изясняват нещата. Ти не можеше да знаеш, че съм мъж, ако някога не съм ти го казвал (нали прие априори, че никът ми бил женски - щото сигурно всички женски имена завършват на А/Я, както те е учила учителката

!). А за да знаеш, че съм мъж и най-важното - да се обръщаш към мен с толкова заядлив тон, значи някога из тия форуми си ял як вербален пердах от моя милост. Нали така? Победил съм те в битка, или поне наранил - и затова сега те боли!?

Аз на такива като тебе им пожелавам един ден да станат безсмъртни! Както виждаш, пожелавам ти най-хубавото възможно нещо, и даже срамът, който ще изпитваш от това, че си се джафкал с мен, няма да засенчи радостта от перспективата, която ти е подготвил животът! Поеми моя дар!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.