Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:36 29.05.24 
Религия и мистика
   >> Религия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Изтълкувайте ми, моля, това=>  
АвторXepoc (Нерегистриран)
Публикувано03.06.04 15:39



"През разцвета на халифата държавата Божия обхваща Испания, Северна Африка, Египет, Арабия, Мала Азия, Сирия, Месопотамия, Палестина, Персия, Кавказ и Туркменистан. Ислямът подчинява страни, които някога са били оплодени от гръко-римската култура. Така под влиянието на стари културни народи на Ориента елинизмът умира. Ислямът, младата култура на арабите взема тази култура и я продължава. От Пиринеите до границите на Индия ислямът създава единна култура, единна картина на света. Закон, език , религия, форми на икономика, всичко, което формира вътрешно човека и неговото съществуване, е единно в това пространство. Ислямът приема в себе си носителите на елинската култура, гръцката и византийската. Духът на античността е творчески продължен от Исляма. Главно по този заобиколен път Европа получава познанието за Стария свят, а с това и подтика за Ренесанса."

Това не е цитат от някой смахнат ислямист, предполагам, не принадлежи и на профан с трети клас : ето точният линк

. Интересно ми е, защо все пак нещата се изкривяват така. Все пак в културата на Изтока си има доста значими неща, няма нужда от такава грандомания. И да, знам, че с малко фантазия може да се докаже, че това е така или не, но нека уважаваме историята.



Тема Re: Изтълкувайте ми, моля, това=> [re: Xepoc]  
Автор[otkacham]! (Нерегистриран)
Публикувано03.06.04 16:01



E, и?
К`во толкова има за изтълкуване?



Тема Welcome to the real world! [re: Xepoc]  
АвторCrow (Нерегистриран)
Публикувано03.06.04 16:34



Ako porovish poveche iz interneta, kakvo li ne oshte shte otkriesh... Naskoro se natyknah na isljamska web-stranica, kydeto se govoreshe che prez 1453 turcite OSVOBODILI Konstantinopol....Vizh kakvi stranni formi pridobivala svobodata ponjakoga: tri dena klane, grabene, palene, obezchestjavane se okazva che bilo vsyshtnost osvobozhdavane. Vsyshtnost, spored isljamskata doktrina na Dar-Al-Harb i Dar-Al-Islam tova e tochno taka. Tazi "държава Божия" za kojato pleshti onzi muftija po-gore e dosta zamaskiran prevod na Dar-Al-Islam t.e. vladenie na isljama. Dar-Al-Harb (vladenie na vojnata) e vsichko koeto ne e Dar-Al-Islam. Gjaurite, koito sa v zavladenite veche teritorii, plashtat danyk (dzhiziia) za tova che im e pozvoleno da sa zhivi, a onezi gjauri, koito sa v Dar-Al-Harb i otkazvat da se predadat dobrovolno, bivat "osvobozhdavani" po gornija nachin (t.e. osvobozhdavani ot zhivota i imota si). Kak isljamyt "приема в себе си носителите на елинската култура, гръцката и византийската" mozhe da se vidi naprimer s cyrkvata "Sv. Sofia": hristijanskite ikoni , mozajki, dyrvorezbi i t.n. sa unishtozheni, samata cyrkva oskvernena i prevyrnata v dzhamija i taka do den dneshen, vypreki che sega uzh se vodi "muzej"

Uvazhenie sprjamo istorijata?? Na pogreshen adres go tyrsish... Dori "progresivnata" svetska Turcija dosega otricha da e imalo genocid nad armenci - nesto koeto e svetovno priznat fakt. I tova e neshto stanalo prez 20 vek - kakvo da se ochkava v takyv sluchaj za neshto stanalo prez 10 ili 15 vek?



Тема Re: Welcome to the real world! [re: Crow]  
АвторMusulmanin (Нерегистриран)
Публикувано03.06.04 20:21



Абе CROWD не знам 6то за мисионер си, но тая омраза май няма да ти е достатъчна да " спре6" разпространяването на Исляма. Трябва по сериозно, по благоразумно и без много емоции да подхожда6.
Твоето активно "участие" във форумите където се плюе исляма, ясно показва колко страда6.... направо си обзет!
Дай друга алтернатива вместо да "преживеш" едно и също.



Тема Какво те чуди? [re: Xepoc]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано06.06.04 21:41



Че мюсюлманите имат култура?
Ами ние дължим познанията си за античната книжнина главно на арабските библиотеки и преводи...
Западът доста неща е научил от арабите по време на кръст. походи...
Ислямът има неоспорими приноси за развитието на математиката, химията, медицината, архитектурата, астрономията и пр. и пр.

Не говоря за изкуство, литература, философия - тома е нещо, в което всеки народ по смета е внесъл своята "лепта"...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Изтълкувайте ми, моля, това=> [re: Xepoc]  
Автор Бaш Maйcтopa (непознат )
Публикувано07.06.04 12:03



Ами какво да ти кажа - може и да не харесваме исляма но написаното не е изкривено ами си е историческа истина - халифата (божията държава) наистина завзема тези територии и наистина в този период църквата се е заела успешно да унищожава останките от гръко-римската култура и ако не бяха оцелили в ислямския свят много неща щяха да са загубени - най-вече математическите и астрономични познания както и доста медицински. Е и халифата не остава много назад унищожавайки Александрийската библиотека и християнска култура така че нещата са квит. Наистина тогава халифата е център на наука но пристига едно доста примитивно племе което набира сили и го унищожава и прекратява развитието на науката и културата му - говоря за турците които пък между другото са със сходен корен с прабългарите или още по-точно произхождат от тях.



Тема Re: Изтълкувайте ми, моля, това=> [re: Бaш Maйcтopa]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано08.06.04 04:06



Кой унищожава Александрийската библиотека? Май беше някой с кръст...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Изтълкувайте ми, моля, това=> [re: Black Wolf]  
АвторБaш Maйcтopa (Нерегистриран)
Публикувано08.06.04 15:57



Оооопс - грешка - не е изгорена от мюсюлмани нито от християни



Тема Re: Welcome to the real world! [re: Crow]  
Авторlekar (Нерегистриран)
Публикувано08.06.04 21:03



Hey crown ti li pak....Kajimi ako obi4a kakvo tolkova ti sa napravili musulmanite ta postoqnno se starae6 da pokaje6 4e islama ti pra4i .....Moje da ima obqsnenie tova , ina4e zato tolkova vrajdebnost ???



Тема Re: Изтълкувайте ми, моля, това=> [re: Бaш Maйcтopa]  
Авторlekar (Нерегистриран)
Публикувано08.06.04 21:14



Zdraveite ..... Ami da , bil sam v Egipet , tova koeto kazvat 4e bila zapalena tazi biblioteka ot Amr bin As e 4ista laja ....Za6to li ? Ami zatoto tozi vapros be6e zadaden na edin Gratski istorik koito be6e s nas ( hristiqnin ) Toi kaza 4e dori v nqkoi knigi da se govori takova ne6to tova ne e vqrno ....kaza 4e moje bi e izgorqla dadena 4as ot bibliotekata po vreme na golqmo zemetresenie ....No tova koeto kazvat 4e musulmanite sa go napravili e samo edna izmi6lqotina ....Za6toto nqma nikakvi dokazatelstava za tova .....I vse npak Bog znae nai dobre .......




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.