Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:13 25.05.24 
Религия и мистика
   >> Религия
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Исус или Иисус???????  
Авторниkи (Нерегистриран)
Публикувано19.07.01 18:24



Абе хора то бива, бива легализъм, ама вече не се издържа това вашето православно перчене с мнима мъдрост !!! TRI ме апострофира мен и autsider задето не сме знаели да пишем правилно името на нашия Господ в постинга "жените пристъпват ..." и последвалите коментари. Затова повдигам темата Исус или Иисус?????? Как е възможно такова тесногръдие ?!?!?!? Ясно е, че на гръцки (т.е. Коине, на който е писан НЗ) има къси и дълги гласни и името Исус след транслитерация става Иисус. Но това сляпо копиране на БЪЛГАРСКИ е НЕЕСТЕСТВЕНО и ... смешно!! Да превърнем това в доктрина е безумие, защото
1. Името на Господа първо не е било нито Исус, нито Иисус, а ИШУА !!! С други думи всички опити да се правят от погърчения вариант на името му доктрина приличат на филма Боговете сигурно са полудели и бушменското племе дето взе бутилката от Кока Кола за божествен артефакт .
2. Искам да попитам всички мастити православни тук в тоя форум, как трябва да произнася името на Господа един англоговорящ, ако стане православен - Jesus или Jjesus. За второто може и по телефона да ми се обадите за да ми го произнесете !!!!

Нямам думи, такова безпросветие не съм очаквал.

с добри чувства

Ники



Тема Re: Исус или Иисус???????нови [re: ниkи]  
Автор autsaider (озъртащ се)
Публикувано19.07.01 18:46



Толкова ли е важно?
Ако тава ще те направи щастлив: Учителят на Любовта.
А хората го наричали Йешуа или Йошуа - въпрос на настроение у преводача.



Тема Re: Исус или Иисус???????нови [re: ниkи]  
Автор NlANAN (мъдрата)
Публикувано19.07.01 21:52



Браво, Ники, ама ти не разбираш хората, а те не разбират нищо. Четат, зубрят като студент преди изпит и нищо не им влиза в сърцето. Да не беше възкръснал ..сус, сега в гроба щеше да се обръща.

Невъзможно е да не е възможно.


Тема Re: Исус или Иисус???????нови [re: ниkи]  
Автор TRl ()
Публикувано20.07.01 10:04



Прости ми, друже, сбърках както спрямо теб, така и спрямо останалите, че се опитвам да поучавам, макар и не с мои думи и мисли. За това и "пуснах" темата "За опасностите от поученията ".

С най-сърдечниблагопожелания TRI.

Редактирано от TRl на 20.07.01 10:06.



Тема Re: Исус или Иисус???????нови [re: ниkи]  
Авторkato (Нерегистриран)
Публикувано20.07.01 12:12



v saschtnost po moe mnenie niama znatschenie dori dali imeto hristovo e napisano s glavna bukva ili ne. po-vazhnoto e to, kakto i imeto bozhie, da e napisano sas svetli bukvi v sartzata ni. ne mislisch li taka?



Тема Re: Исус или Иисус???????нови [re: kato]  
Авторниkи (Нерегистриран)
Публикувано20.07.01 12:23



а ти как мислиш, че аз мисля ??



Тема Re: Исус или Иисус???????нови [re: ниkи]  
Авторkato (Нерегистриран)
Публикувано20.07.01 13:18



ne obitscham da gadaia mislite na chorata. imeno zatova te pitam.



Тема Re: Исус или Иисус???????нови [re: kato]  
Авторниkи (Нерегистриран)
Публикувано20.07.01 13:54



Не обичаш или не можеш да ги разгадаеш?

Постингът ми имаше за цел именно това - да насочи очите ни към Него. Такъв какъвто Той Е.

Ники



Тема Re: Исус или Иисус???????нови [re: ниkи]  
Авторkato (Нерегистриран)
Публикувано20.07.01 14:07



ne si i postaviam za tzel da otgatvam kakvo si iskal da kazhesch. ako naistina si iskal da se vodi dialog, a ne prosto da si draskotim, ponezhe si niamasch druga rabota, sazhaliavam, tsche sma te provokiral kam podobno namerenie.



Тема Re: Исус или Иисус???????нови [re: kato]  
Авторniki (Нерегистриран)
Публикувано20.07.01 15:54



ne razbrah



Тема Re: Исус или Иисус???????нови [re: niki]  
Авторkato (Нерегистриран)
Публикувано20.07.01 15:58



dobre de, ima li izobschto znatschenie kak totschno e napisano imeto isusovo ili bozhiia - s malki ili s golemi bukvi, i koe kolko da e udvoeno. spored teb ima li, tova te pitam, a ne da se napadame edni drugi koj bil po-znaescht i preutschil )pretschel).



Тема Re: Исус или Иисус???????нови [re: ниkи]  
Автор woman (обичаща)
Публикувано20.07.01 17:02



Иисус в буквален превод означава Спасител.
Ето, това е разликата.



Тема Re: Исус или Иисус???????нови [re: woman]  
Авторниkи (Нерегистриран)
Публикувано20.07.01 17:14



Иисус нищо не означава. Исус също нищо не означава. Ишуа означава "Йехова стана спасение", или "Йехова спасява". Все едно да кажем, че Питър значи нещо, просто защото Петрус на гръцки е камък. Следите ли мислите ми ? Исус, Иисус, Питър са просто допустими транслитерации на имена, които в други езици значат нещо. В този смисъл православното инатене да е Иисус вместо просто Исус е като да държиш на фалшификат вместо на оригинала - Ишуа. И да нападаш другите, че не го пишели правилно. Голям смях, няма що.

Мисля, че бях ясен - на български се казва чисто и просто Исус, защото корените на нашата вяра не се крият в гръцкия правопис, корените ни не са гръцки, а еврейски. Затова нека бъдем по-обикновени и да се стремим към Исус, а не към повърхностни перчения с "аз имам правилната доктрина, защото така ми казаха".

С добри чувства

Ники



Тема Re: Исус или Иисус???????нови [re: ниkи]  
Автор woman (обичаща)
Публикувано20.07.01 17:26



Не знам къде си ги срещнал тези повърхностни перчения, но един истински християнин и вярващ човек, едва ли ще се захване за това, камо ли да допуска гордостта от някакъв вид знание да го обхваща...
Подобни спорове не са първопричина за различия, те са следствие...



Тема Re: Исус или Иисус???????нови [re: ниkи]  
Автор Лъчeзapнa (миротворец)
Публикувано20.07.01 17:52



Има си енергия всяка буква. Както от Аврам става Авраам. Само че ние не знаем тайните. За нас е останала само корубата...



Тема Re: Исус или Иисус???????нови [re: woman]  
Авторниkи (Нерегистриран)
Публикувано23.07.01 10:24



не знам дали си прочела и следила всичко дотук, но повърхностни перчения, вярвай ми има много. аз затова пиша тук за да се сложи край на заяжданията за една буква и да се говори по същество.

ники



Тема Re: Исус или Иисус???????нови [re: Лъчeзapнa]  
Авторниkи (Нерегистриран)
Публикувано23.07.01 10:26



в буквите НЯМА енергия. "Буквата убива духът оживотворява". Между Аврам и Авраам има разлика, защото просто я има в арамейския език. Между Исус и Иисус няма разлика, освен че второто е изкуствено, докато Авраам не е.

ники



Тема Re: Исус или Иисус???????нови [re: ниkи]  
Авторkato (Нерегистриран)
Публикувано23.07.01 10:28



tschudia se dali tova izobschto niakoga schte stane (za zaiazhdaneto vs. razgovora po saschtestvo mi e dumata).



Тема Re: Исус или Иисус???????нови [re: ниkи]  
АвторЛъчeзapнa (Нерегистриран)
Публикувано23.07.01 11:56



Да си чувал за песен на гласните при Хермес?

Александра



Тема Re: Исус или Иисус???????нови [re: Лъчeзapнa]  
Авторniki (Нерегистриран)
Публикувано23.07.01 12:17



ne



Тема Re: Исус или Иисус???????нови [re: Лъчeзapнa]  
АвторZornica (Нерегистриран)
Публикувано23.07.01 22:59



Na men mi zvuchi taka:
Isus- naimenovanie
IIsus- povik

Zornica



Тема Re: Исус или Иисус???????нови [re: ниkи]  
Автор mari (търсеща)
Публикувано24.07.01 16:04



В буквите има значение . Но в случая съм съгласна с теб защото в българския език си има своя мелодия и изговор . Досега не съм чула някой да изговаря различно Иисус и Исус независимо от дългата гласна в началото. Различните народи си имат правила за говор и тук филолозите ще ме подкрепят. Колкото и да се стараем не можем да говорим на староеврейски. В българския език няма дълги гласни! Това ми прилича на спора как се превежда на английски Иван - Джон или Айвън. Можете да се включите ако искате!





Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.