Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:48 24.04.24 
Религия и мистика
   >> Религия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема за двата Боганови  
Автор Никой ()
Публикувано18.08.00 08:52



"...Но в градовете на тия народи, които Господ, Бог твой, ти дава да владееш , не оставяй жива нито една душа, а предай ги на заклятие: хетейци, аморейци, хананейци, ферезейци, евейци и невусейци [и герегесейци], както ти бе заповядал Господ, Бог твой... [Втор. 20:10-17] "...И Господ, Бог наш, предаде в ръцете ни и Ога, царя васански, и целия му народ;и разбихме го , тъй че от него не остана никой жив. Тогава превзехме всичките му градове, та не остана град , който да не бяхме превзели от тях:шейсет града, цялата област Аргов, царството на Ога васански.[...] И ние ги предадохме на заклятие, както сторихме със Сихона, царя есевонски, като предадохме на заклятие всеки град с мъжете, жените и децата , а всичкия добитък и плячките от градовете разграбихме"[Втор. 3:3-4,6-7] "...обичайте враговете си,... добро правете на ония, които ви мразят, и молете се за ония, които ви обиждат и гонят, за да бъдете синове на вашия Отец Небесен...[ Мат. 5:44-45] Никой

Тема за двата Боганови [re: Никой]  
Автор ВИ ()
Публикувано18.08.00 11:31



Hm, ti si po-interesen ot tezi citati :-)

Тема за двата Боганови [re: ВИ]  
Автор leela ()
Публикувано18.08.00 14:12



признавам, че това противоречие от Стария и Новия завет, което очевидно те е впечатлило, звучи доста неадекватно. наскоро прочетох една книга "петата планина' за пророк Илия от П.Куелю, колкото и да е романизирано,в голямата си част обясняваше именно надмощието на единия Бог........дали методите за налагане на християнството са били доста...хм груби...ами незнам....сещам се за походите по късно - в едната ръка меч, а в другата кръст..............и все пак библията е една философия, все едно дали се приема буквално..

Тема за двата Боганови [re: leela]  
Автор Никой ()
Публикувано18.08.00 14:47



А не! Категорично не бих приел обяснението , че Библията е една обикновена философия. Напротив - милиони човеци вярват , че тя е Божие дело. Всичко в нея е от Бога . Едно е криво да си разбрал една философия и да тръгнеш да трепеш наред всичко различно , друго е "живия Бог" да ти го внуши. А Бог нали се сещаш , че е благолюбив , всеопрощаващ , великодушен и какво ли още не. Само се питах как може един такъв Бог да заповядва убийство на деца ( и тук става въпрос за физическо унищожение а не за метафори), след като е в състояние да призовава в същото време да обичаме враговете си. Толкова е несъвместимо , че няма как да бъде примирено дори и привидно. И пак ще подчертая , че тук не става дума за това коя църква как е изкривила Божиите дела , а за това какво говори самия Бог в Светото Писание. Истината е , че това ( а и предното) противоречие не ми е направило само на мен впечатление. Цитатите съм ги взел от някои катарски текстове , където впрочем е предложено и тяхното - на катарите , обяснение на тези противоречия. Никой

Тема за двата Боганови [re: Никой]  
Автор Soley ()
Публикувано19.08.00 13:24



Библията е интерпретация....нека не забравяме, че НЕ Бог я е писал, а там са интерпретирани Божиите слова.....а човек е притворечив и се подчинява на внушения... Всяка една религията е своево рода сектанска философия. Религията винаги е била част от духовната култура на дадено общество... Религията винаги е била оръжие в ръцете на управляващите на дадено общество, било като налагане на нейните догми или даже чрез пълното и отричане ( да не забравяме съвсем скорошно минало) и като такава носи конкретни послания... и така е било винаги.... Каноническите книги и всички религиозни писания са писани от ....хора, не от Бог. Например Новия завет е сбор от писанията и посланията на едни най-близките ученици на Иисус Христос: Св апостоли : Матей, Марк, Лука, Иоан Богослов, Иаков, Петър, Иуда, Павел и са писани на атическо народно наречие, смесено с местни говорни диалекти......До нас е достигнал само превод на тези писания.... май това трябва да обясни доста противоречия в тези свети книги......

Тема за двата Боганови [re: Soley]  
Автор Никой ()
Публикувано21.08.00 09:06



Това не е обяснение на богослов. Това са думи на социолог , философ или историк. Подобни обяснения , от такава гледна точка биха могли да бъдат дадени. Мен обаче ме интересува главно богословската гледна точка. Ако това , че до нас са достигнали само лоши преводи на каноничните текстове е истина , то това обезсмисля изобщо четенето на Светото Писание като божествено послание. В подобно допускане обаче се съдържа явно противоречие. Сам Бог , който е всезнаещ , всечуващ и всевиждащ и за който няма тайни в бъдещето , би трябвало да е знаел , как неговите послания ще се изопачат при последващите преводи и ще залегнат като такива в най-важната за всички християни книга. Бог който е благолюбив едва ли е искал да постави милионите вярващи в подобна заблуда - да четат неверни неща. А ако все това е била целта му (!?!), то това не е онзи преблаг Бог в който обикновените християни вярват. Никой

Тема за двата Боганови [re: Никой]  
Автор alfa ()
Публикувано22.08.00 22:00



mislya 4e otgovor moge da ti dade ribcata ot ''arizonsca me4ta''-tya pluvashe vuv vuzduha-cato malca,o4ite i sa ot dvete strani na tyaloto i,a cato porasne-ednoto oco ce izmestva pri drugoto.plovaneto i ce promenya-mogem da priemem 4e bog e imal predvit nadrastvane na barieri i zaconovi pravila

Тема за двата Боганови [re: alfa]  
Автор Никой ()
Публикувано23.08.00 14:22



Не мисля , че това е решение на противоречието за което говорех. Нещо повече , то не е дори онова за което ти говориш - строшаване на скрижалите и замяната им с нещо различно. Просто един закон се заменя с друг закон. Тук все още няма свободна воля. Да обичам ближния и дори враговете си като себе си не е свободна воля , а повеля. Аз може и да не искам да обичам другиго като себе си. И виж къде е тук засечката , къде е параграф 22 - Бог обича само онези които го обичат.(!?!) Които не вярват в него и които не го обичат са обречени на вечни мъки. Гьоте е казал "Ако те обичам , тебе какво те засяга." Ето я свободната воля и ето я истинската любов. Но ние отново излязохме от богословското русло на противоречието за което говорех. Ставаше дума за това , че нещата просто не се връзват. Двете повели за които говорех са толкова различни , сякаш са изречени от различни уста. Да убиваш и да обичаш са толкова различни деяния , че няма гледна точка която да ги помирява. И ако приемем , че и двете идват от Бога , защо му е било нужно да заменя първата повеля с втора. Нима нещо не е сработило или нещо се е объркало? Но как може нещо да се обърка , ако то върви по Божи замисъл? Заради нищо един благолюбив създател не може да иска смъртта на свои чеда. Нима избитите не са негови чеда? Нима друг ги е създал? Никой

Тема за двата Боганови [re: Никой]  
Автор Soley ()
Публикувано23.08.00 21:01



"Бог обича само онези които го обичат" Никой този цитат звучи различно, в зависимост от това къде търсиш Бог... Ако смяташ, че той съществува извън теб...може и да си огорчен, но...опитай се да преразгледаш сентенцията откривайки Бог в теб.

Тема за двата Боганови [re: Soley]  
Автор Никой ()
Публикувано24.08.00 08:59



Това пак не са думи на богослов. Според Светото писание Бог е във всичко - в мен , в теб , във всичко. Всичко в теб и около теб е от Бога. Е добре , аз просто не мога да обичам всичко около мен , както себе си. Може би има хора които обичам повече от себе си дори , но не и всички. Не и враговете ми. Ако кажа , че бих ги обичал както себе си , това ще рече да излъжа. Това вече ще е лицемерие. Но ние пак изпадаме в свободни интерпретации на тема Бог. Ако продължим в тази плоскост , бих могъл да те запитам , как точно разпозна Бога в теб. Кои са белезите които ти позволиха да го разпознаеш? Аз обаче няма да те питам подобни неща , защото не ми е целта да ти давам повод да преосмисляш вярата си укрепвайки я или загубвайки я. Това е безсмислено. Искаше ми се просто някой от венцеславителите на канона да направи коментар на цитатите които публикувах. Инак в какво можем да си измислим да вярваме е тема наистина безкрайна. Никой


Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.