Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:22 11.06.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб на разведените
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема Re: Не съм в реднови [re: Entrepreneurial Spir]  
Автор Ryan ()
Публикувано16.05.15 19:14



Привет, Entrepreneurial Spirit,

Имаш много досаден навик, участвайки в разговор, да правиш поотделно, а понякога и едновременно, следните неща:

1. Заявяваш притежание на експертиза или знание, ама хем не споделяш с „простосмъртните“, хем непрекъснато им натякваш, че не знаят колкото теб. Опитът показва, че повечето хора с подобно поведение, всъщност нямат покритие. Дразнещо е, защото не помагаш, но пилееш чуждо време.

Разбираш ли – ако знаеш много – нищо не ти коства да споделиш с хората, които не знаят. От това твоите знания няма да намалеят (дори ще се увеличат), но ще помогнеш някой да се развие в нова посока. Честно казано такова „стискане“ съм виждал само в хора, дето знаят малко, та ги е страх да го споделят, за да не останат „голи“.

2. Непрекъснато насочваш разговора към себе си и почваш ни в клин, ни в ръкав да осведомяваш аудиторията (например) с какви милиони-правещи-хора си пиеш кафето; пълчищата жени, които те вземат сериозно; и как нищо нямало да ти попречи да се задържиш в ентърпрайс-а. А кажи ми каква е връзката с темата? Хората си говорят нещо, а ти скачаш около тях и викаш: аз, аз, аз бе! Имам си колело, наа на на наааа на, пък вие си няматееееее, хо-хо-хо, гледайте ме сега как карам с ръце, без ръце, крака, без крака и т.н.

Не си лош човек, ама си страшна досада, дано извън интернет си по-търпим, че горко на колегите ти…

И още нещо исках да ти напиша – имаш някакъв опит, но изглежда не си работил по цялостен проект – от начало, та до край. Демек да видиш пълният цикъл от идея, създаване, експлоатация, поддръжка и последващо развитие. Проектът на Лили е още в началото, предстоят и много итерации по сайта – въобще развитието е въпрос на ресурси и приоритети. Тя ще се оправи, или пък ще се провали – няма значение, защото си има и акъл, и хъс за работа, та ако не с това, със сигурност ще успее с друго.

Хващаш се за фрагмент (дето се чувстваш компетентен) от цялостен проект, и почваш да и мелиш на главата джумла та джумла. Ми не е толкова важна. За теб е важна, щото ти е фокус, ама за нея по-важни са клиентите и услугата, която им предоставя. Ако трябва ще носи с кофи. Ако не става – ще претака с маркуч. Въобще, ако има смисъл – ще се намери и начин! Пък каква е информационната система зад това – въпрос е на целесъобразност и наличен ресурс. Сигурно е можела да се посъветва с теб предварително, ама как да има мерак за това... Да вбесяваш потенциален клиент е лоша стратегия.

Ще ти дам един професионален съвет – държиш се, а вероятно и мислиш, като кон с капаци. Един вид „понеже си чук – всеки проблем го виждаш като пирон“. Всичко свеждаш до много тясната област, в която имаш някаква експертиза. Светът, обаче, е доста по-сложно нещо. Проект, като този на Лили, въобще не се свежда само до управление на съдържание и оптимизация за търсещи машини. Проблемите с регулацията нямат нищо общо с паяк-а и неговия пясъчник…

Недоумявам защо се стремиш да използваш в комуникацията си термини от тясната си професионална област? Мислиш, че е по-впечатляващо ли? Впечатляваш, ама наобратно. :( Остави ни нас, свикнали сме ти, ама ако така говориш с клиентите… Както вече споменах – лоша, много лоша стратегия. Метафоричният изказ има смисъл, когато обогатява и разширява речта с цел разбираемост. Обаче, ако не казваш нищо смислено – метафорите си кънтят на кухо.

Дано не се засегнеш, че така директно ти ги казвам тези неща… И все пак, давай го малко по-зряло, а? Не подскачай чак толкова; Не говори непрекъснато за себе си; Помагай, ако можеш и искаш, а ако не – просто не губи чуждо време. Ей такива дребни нещица, дето не тежат, но много олекотяват общуването.



Тема Re: Не съм в реднови [re: Ryan]  
Автор 2biri (стар клубар)
Публикувано16.05.15 21:47



Ще ти каже някоя мъдрост в отговор. Която няма да е по темата.

Тва е налично - ако щеш





Тема Re: Не съм в реднови [re: Ryan]  
Автор Lili Vihronrav (позната)
Публикувано16.05.15 23:09



Във файла, в който откопирах забележките ти по сайта, ще сложа и това.
Перфектно казано.

Редактирано от Lili Vihronrav на 16.05.15 23:35.



Тема Re: Не съм в реднови [re: Ryan]  
Автор Entrepreneurial Spirit (inEnterprise)
Публикувано18.05.15 00:37



1. Ако нЕмах експертна квалификация, хората нЕмаше да ме използват за уебдевелопър, нито пък за синиър пхп погромист, нито за КюЕй, еле пък за SEO специалист!

Разбираш ли - именно защото знам и мога - аз съм започнал да правя професионални Видео уроци.

2. Няма лоша реклама.

3. Аджайл методологията смесена с водопадния принцип и другите работни процеси са първото нещо от техническите ми умения поради, които хората ме уважават и искат да работят с мен.

Не се засягам - нЕмам мерак да съм филолог и спец по "захаросаните" текстове. Точно обратното - при мен идват такива дето са се опарили от сладкодумници с нулев гийк талант.



Тема Re: Не съм в реднови [re: Entrepreneurial Spir]  
Автор Lili Vihronrav (позната)
Публикувано18.05.15 01:03



Единственото правилно, което можеше да направиш е да замълчиш и да прочетеш 3 пъти текста на Райън.



Тема Re: Не съм в реднови [re: Lili Vihronrav]  
Автор Entrepreneurial Spirit (inEnterprise)
Публикувано18.05.15 20:51



Прочети го тИ!

Даже си го разпечатай цветно.



Мен свободното съчинение на Райън не ме впечатлява.



Тема Re: Не съм в реднови [re: Entrepreneurial Spir]  
Автор Lili Vihronrav (позната)
Публикувано19.05.15 00:55



Никой не те напада, че да си непрекъснато в отбранителна позиция.
И няма да спра да ти говоря, защото съм сигурна, че всичко казано има значение. Дори на тези, които са в кома, им се говори. Докторите смятат, че все нещо стига до съзнанието им.
Освен това вярвам в доброто у хората. Колкото и някои екземпляри да се опитват да ме опровергават.





Тема Re: Не съм в реднови [re: Entrepreneurial Spir]  
Автор Ryan ()
Публикувано19.05.15 14:33



Привет,

Много се колебах дали да ти пиша отново… Кой съм аз, че да опитвам да коригирам погрешната ти самооценка… Обаче разминаването (между реалност и непрестанна самореклама) при теб е толкова драстично, че се чувствам засегнат и от името на всички експерти в областта, в която искаш да пробиеш. Истинските експерти нямат нужда да се самоизтъкват, а признанието идва от професионалната им общност.

На няколко места (тук в дир.бг и Фейсбук) съм попадал на теб и виждам, че си съвсем в началото на кариерата си.

– Нищо от публичното ти CV не предполага квалификация експерт. Нито видимите проекти, нито фирмите, където си работил, нито позициите, които си заемал. Чирак представящ се за майстор, уникално… :(

- Видео уроците… Засега не са ти препоръка – начални опити и толкоз.

Знаеш ли какво е експертно ниво – това означава да познаваш всеобхватно и на високо ниво материята, да знаеш какво правиш и да изпипваш всеки един аспект от работата си.

Ниво не демонстрираш – добре, може да не си стигнал до там. Но не изпипваш нещата – имаш проблеми със звука, личи си, че нямаш сценарий. Напиши си всички текстове предварително и провери как се пишат в речника. Това особено се отнася за термини на английски език – там провери и произношението. И въобще хвани го научи този език…

Как можеш да си позволиш трагично излагащ те английски на интернет сайт и особено на профила в LinkedIn?

Момчето, което те вдъхновява за видеоуроците – гледал съм негови клипове. И той е много зле с английския, българският му също куца… Виж, намери си добри учители. Посредствените те правят досущ като тях.

- Хвалиш се, че хората те уважавали и искали да работят с теб, поради техническите ти умения – те, ако са налични, са необходимо, но и крайно недостатъчно условие… Помня какво писаха за теб хората от „Общество“ около случая с техния сървър. Това, което им причини хич не е препоръка, както за човешки, така и за професионални качества.

- Професионалният път –
Задържаш ли се на работа или проект повече от шест месеца? Ако не – няма как да натрупаш експертен опит – експертизата се трупа, включително и в големи дългосрочни проекти.
Задържат ли те на работа или проект повече от шест месеца? Ако не - няма как да развиеш социалната компонента на професионалния опит – просто не се вписваш в колектива.

Разбираш ли защо трябва по-малко да се хвалиш?
Мислиш, че няма лоша реклама… Грешиш – има.
Натрупва се около теб и я носиш със себе си като облак. Създава ти лошо реноме, изпреварва те, когато контактуваш с нови клиенти или работодатели. Може би досега не си се сблъсквал с репутацията си, но ако продължаваш в този дух – неприятната среща просто предстои…

Много се надявам и стискам палци да дойде време, когато наистина ще имаш експертна квалификация. Обещавам да те поздравя тогава, но междувременно спри да се излагаш!
Порастни!



Тема Re: Не съм в реднови [re: Ryan]  
Автор borecomМодератор (aman of you be)
Публикувано19.05.15 16:46





Без да пледирам за разбиране на материята, по която списвате .. а камо ли експертност, ми се струва, че ще ти се наложи да напишеш и субтитри към поста си до експерта.

Особено в разделите със социалната компонента и самооценяването ..



Тема Re: Не съм в реднови [re: Ryan]  
Автор 2biri (стар клубар)
Публикувано19.05.15 20:31



Поздравления за старанието и обективността. Дано една идея се вслуша в теб.

Аз опитвах няколко пъти... нищо. След 3 дни е все същото. Това е човек на 40 - хората, които не са го чели го приемат като на 25. И нещата при него са мащабни във всички сфери, дори грандиозни - гаджето стана жената на живота му без да знае, нейните деца с жив баща - негови и сам се наричаше баща им, намирането на работа - експертност, малкото опит - гениалност, заплата от 2 бона го направи милионер почти, едно ремонтиране на тоалетна се нуждаеше от аджайл методика, случайна връзка с другия пол беше стратегия за бъдеще в 9 действия...

Не знам кои са му кумирите професионално, не знам кой и какъв е в реалния живот, но знам че в думите ти има много истина, дано ги прочете не два пъти, двайсе поне и нещо да му кликне.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.