Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:19 19.06.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб на разведените
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Да продължим  
Автор Korani5 (новак)
Публикувано09.02.14 11:19



с темите за децата, тъй като се оказа, че са вълнуващи, а и посъживиха клуба.

Хубаво и умно дете, на наши познати, много контактно. На 14 години, в осми клас, момиче. В деня, в който младежи се събличаха в метрото по гащи, го видях на снимка в дира. Едва ли е питало някой, преди да го направи. Как го виждате в бъдеще? Когато се роди, близките хвърлиха пъпчето му пред президентвото.



Тема Re: Да продължимнови [re: Korani5]  
Автор Orcad (регистриран)
Публикувано09.02.14 12:00



аз хвърлих пъпчето до бряст
в биологическия факултет
второто ми , девойчица, не знам
далече бях
хмърцах от шубе за бившата вече, дали ще се справи, щото възраст
ма тва не ми пречи си ги обичам
и квоо...
думай тука приказките
аре
давай приказвалото





Тема Re: Да продължимнови [re: Korani5]  
Автор Refurbished (PHP ЗидароМазач)
Публикувано09.02.14 12:00



Описанието ти много прилича на Интелигентно бунтарче, което е загубило връзка с Божественото си АЗ.

Ако не си пререже някога вените, най-вероятно милиони хора ще споменават името му за добро.

Децата не помнят това, на което ги учиш. Те помнят това, което си.

Джим Хенсън


Тема Re: Да продължимнови [re: Orcad]  
Автор Korani5 (новак)
Публикувано09.02.14 12:14



Нямам кой знае какво за казване. Когато го видях на снимката, първото което си помислих е, че ще си имат проблеми с него близките му. А дали? Какво е вашето мнение? Темата ми е като контрапункт на темата на Лира за затвореното дете. Дали е добре децата да са пък толкова " отворени"?



Тема Re: Да продължимнови [re: Korani5]  
Автор anbraМодератор (аз)
Публикувано09.02.14 12:15



Нищо му няма на детето, всеки минава през някакви периоди и всеки остарява и евентуално помъдрява /това вече не всеки :)/
Като си спомня аз какви съм ги вършила и се виждам каква съм сега, твърдо мисля, че екстравагантностите в младостта са без значение.

Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.


Тема Re: Да продължимнови [re: Refurbished]  
Автор Korani5 (новак)
Публикувано09.02.14 12:16



" Интелигентно бунтарче". Склонна съм да се съглася с теб.





Тема Re: Да продължимнови [re: anbra]  
Автор Korani5 (новак)
Публикувано09.02.14 12:23



Да, наистина, нищо му няма.



Тема Re: Да продължимнови [re: anbra]  
Автор Korani5 (новак)
Публикувано09.02.14 12:30



Връщам се да те допълня, ние пък сме пътували на автостоп като студенти, което, сега си мисля, колко е било рисково.





Тема Re: Да продължимнови [re: Korani5]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано09.02.14 13:20



Здравей Корани!

Ще пиша първо по моят проблем-пак...извинявам се...за по-голямо дете, което описваш, не знам, ще пиша като ми дойде и ако ми дойде до главата:)) Макар, че простотии в метрото, какво д ати кажа-смехория:))...аз навремето н аоколо 14г. с компания например в трамвай N5 си михме зъбите...правихме се на идиоти:))...е така измихме си ги с паста и четка, бяхме си накупували някакви вносни от ЦУМ и се прибирахме...и се плакнехме с вода и плювахме през прозореца:)))...умирахме от смях , а хората ни гледаха укорително, забележки и гонене да слизаме от трамвая..ние затова и го правехме де, да сме велики



Всъщност, нашата не е затворена-особено, когато е в подходяща среда, напротив, разговаря, споделя, смее се. Пример-когато миналата година карахме курса по декупаж, една неделя учителката отсъстваше без да ни предупреди. Ние стояхме пред учебното студио, тя не искаше да си тръгне-можело може би всеки един момент да дойде...е, голямо нацупване падна, защото цяла седмица чакаше тоя ден, а сега трябваше да чака още седмица за следващото занаятие. Добре, че преподавателката беше в час-лично се извини, че се разболяла през нощта, пратила мейл, но ние сутрин не включваме компа и не сме го видяли. Компенсира я с безплатан интересна техника и да ти кажа, нашата си я прие и посети, хич не се опъва:)

Но, когато средата е странна, враждебна, тормозеща, подтискаща, чалгаджийска /ми не я разбира и слуша тая музика и поведение и това си е/-да тогава яко дръпва и страни и яко инат проявява да отказва да приеме, че трябвало така или иначе. Протеста и явно е с мълчание, искане да седи сама на чин и отказ да излиза на дъската...намирам го за съвсем нормално, щом не те кефи, защо пък да го правиш. Достатъчно е , че си си направил труда да идеш на училище, да си в клас, защото съм и казвала, че ТРЯБВА да е там и съм настоявала /въпреки тормозещата среда, което го считам на тази възраст за голямо постижение на волята!!!/ , пълниш пространството, пишеш, слушаш, не пречиш...от там насетне не е неин проблем, че някой си решил да я изпитва по неприемлив за нея начин...виж, тестове не отказва, обожава да огражда и да тръпне дали е било правилно:)) Тестовете даже са и много интересни-по английски например са само тестове...но те учат по спусната европрограма и там всичко си е ок, спокойствие и кеф от езика:)
Оказва се явно, че и това дразни:)

Вече разбрах, че е "посредствена и Маугли" от мееееестни клубни авторитети-та какво повече да говоря за нея

Всъщност ние с баща и се чувстваме виновни, че с години сме я подтиквали да свиква, да не обръща внимание, а да ходи и да си учи за нея си, защото това е предназначението на училището основно. Да слуша преподавателя ...въобще това се е говорило. И то си трае пред тормозчиите и да не обръща внимание, докато настъпи вече и физическото нападение върху и...казвахме там да слуша учителя, да изпълнява...години ние слушаме как ни споделя проблемите, ние с епочесваме, говорим и уж, аз се намесвам, когато стане баш нетърпимо...то се свива в черупката си все повече и повече, на моменти се държи странно и отнесено, вглъбено...и така 6 години/защото кара и предучилищна там/.

Е, да ...ама вече ни е до козирката!

Искам да допълня, че тя няма проблеми с т.н социализация-въобще к'во значи това е спорен върос, трябва д апусна тема или някой тук д ами изясни какво значи баш СОЦИАЛИЗАЦИЯ по съвременните критерии:))...тя ходи от 1г. и 1 м. на ясли, после градина, после предучилищна и т.н.,...детето си е минало по пътя, който следва.

Аз например никога не съм ходила на градина, там в двора с някое друго дете от улицата, до 7-мата година пък само с баба и дядо, сама и в стая, докато си вършат работа някаква-с радиото и мнооого неща за рисуване около ми, баба ми беше "скучна" домакиня, обаче ставаше бесна баба, когато имаше неуредици м/у децата да ме защитава...баба рицар, много се гордеех с нея:))).
После както писах под даскалското крило на маман-г-жа Министершата и никакви пубертетски взаимотношения с връстници от отрицателно естество
До 7-мата година не живеех с майка ми. Тя-учене-МЕИ, дипломиране, разпределения по някакви краища на България, разводи, проблеми, опити за създаване ново семейство, после пак брак-втор дете и т.н....от време на време идваше при нас.
И какво-погледнато отстрани никаква почти социализация не би трябвало да имам...така излиза...как доживях до пееесетака сред 'ора, идея нямам

Всъщност това много ми помогна-това ми изгради самочувствие да си правя нещата по МОЯТ си начин, седейки си години наред в стаята сама като дете само с книжките, играчките, игрите и нещата за рисуване, аз се научих да си правя нещата по -моят си начин. Къде с упорство, къде с проклетия, експерименти, къде с дициплина и човешко отношение от околните-щото русо детенце със сини очи, дето чете само приказки за принцове и принцеси-какво да го правиш освен да си мил с него:))...имах си цели и си ги следвах, изолирано от мнението на околните-5 пари не давах, усещах си някаква сила и я използвах:)) Ами това какви били другите и какво правели-ми да си правят и да си бъдат каквито искат-аз съм така и в унивеситет няма да ходя, защото не искам никой да мЪ изпитва и аз да му треперя...достатъчно треперех в училище, отвратих се.:)

Затова винаги съм казвала-исках майка ми да ме роди само-от там нататък-АЗ си знаех

През ваканциите детето ми не е така, ето и сега като не ходи там в училището и е супер-смях, вицове, четем си история и география, пита, интересно и е..въртим един глобус тия дни:). Компа и е на разположение, забавлява се, гледа си там Дискавъри, Неш. географик, Виасат хистори и научава какво ли не. Работим си по нашите декупажни неща, другите на училище ние на разходка, насам -натам, приятелка с дете на нейните години ни беше на гости, гледа ме как си работя в студиото, помага...е какво по-добре за възпитанието, ако родителят има време и не ходи всеки ден на работа някъде си ...и така, спокойствие , здрава храна-не там да ми набива кренвиршки и от онея измислени спагети дето ги заливат с гореща вода...

Знае и иска да мине на друг учебен план, хем да си учи някак си , хем да се чувства независима в друг аспект и най-вече да ги няма дразнителите Та ..всичко си е нормално

Нали и психолозите ни учат, като има тегава , тормозчийска среда просто не трябва да си хабим енергиите с такива, които са ни вдигнали мерника...а просто се оттегляш за да съхраниш себе си, особено ако битката е безмислена и за цел-кой по-по-най. Кому са нужни ненужни битки, след като в случая самото училище не може да се справи с поведението на някои от питомниците си и се почесват и гледат уж да угодят и тук и там...накрая НИЩО!.

Еми сори...те като не могат, аз мога...много лесно разреших нещата-виждаш



Тема Re: +нови [re: Lira Emerald]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано09.02.14 14:35



Осмелявам се да пусна някои нейни неща от през годините-рисунки, декупаж.
Все пак не мисля, че човек аутсайдер и посредствен би искал да дава на света тези неща, да се опитва да радва, да се представя по някакъв начин и т.н. А това дали е разбран е друга бира


Напомням в момента тя е на 11г. навършени преди месец!!!

На тази възраст и по-раншна при рисуване не се включват още академичните изисквания:)...те са след 12-тата година, по-специфичните уроци.
Това го правя, не за лайкове и бравота...:) Моля да бъда разбрана правилно!!

Сверявам да ми кажете аутсайдер ли е и дали има нещо проблеми с развитието...щото като ги чета някои...хммм!

Ето например две нейни неща с които спечели в 1 клас едно районно състезание:




Това е рисунка отпреди 2г. на курсове, които посещаваше.


Това е една сравнително нова и любима моя нейна творба, стои з аукраса даже у нас...отпреди няколко месеца-рисувала е по въображение кака си-пак с учител на курс.



С тази рисунка много се грдеем, спечели наградата на журито от Фабер Кастел-дадоха им техни бои за реклама и трябваше да нарисуват нещо с тях!/е , комплимент за Фабер Кастел де-хубави са им материалите:)/


А сега малко от декупажа. Ако и който иска да види повече, може да посети страницата ни, по точно албумите към страницата-има неин личен, където е снимана на фипломирането си на курс, който иначе е за големи:))...страницата във фейсбук е: Decoupage forever

Тук направихнабързо 2 колажа:







Тема Re: +нови [re: Lira Emerald]  
Автор Korani5 (новак)
Публикувано09.02.14 14:47



Лир, поздравления за рисунките и за всичко друго, което е сътворило детето. Марина има ТАЛАНТ, а талантливите деца са различни деца и връстниците им не ги разбират. Дерзайте, както сте си решили! И успех!

Видях си грешка при писането.

Редактирано от Korani5 на 09.02.14 14:54.



Тема Re: ++-почерканови [re: Lira Emerald]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано09.02.14 14:48



По отношение на почерка.
Ще се радвам, ако има някой,който има мнение малко по вещо.

Детето не е краснописец, знаете сега ги хвърлят да пишат директно с химикалки, н екато нас с молив-тънко и дебело:))..после писалка и накрая химикал:)...считам, че объркването идва и от това, че в предучилищна ги карат да пишат с печатни, после чак учат ръкописни.
По времето на бележките, които я помолих да напише и сподели тормоза си тя се тресеше от емоции, кошмари и какви ли не още чувства какво става и докога.

Между другото в 1 клас детето пишеше доста по-едро, разтегнато и четливо. Даже и правех забележка, че 2 думи не и се събират на ред и всеки мецец трябва да купуваме нова тетрадка след 3-4 урока:))
След проблемите в трети клас началото започна да пише дребно, ситно, абе не и се разчиташе даже...започнх да я напътствам да увеличи мащаба и да е по-четливо. Но това дребно писане остана и досега. Сякаш искаше да се крие , да я няма, да напише набързо и да се маха....притеснен и незабележим почерк. Това също много ме е притеснявало.

Когато е спокойна иначе пише така.





Тема Re: и последно да питам за сверканови [re: Lira Emerald]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано09.02.14 14:57



За да знам дали е нормално и въобще какво да мисля?

На 11 години, започващо още от края на десетата година да прави адски бърз набор на клавиатурата-на БГ и английски/английският много я влече, както казах/...и то БЕЗ да гледа в клавиатурата?
Сестра и е филолог/редактор в момента и пише много и постоянно, но казва, че и тя няма даже такъв бърз набор. Гледаше я с ей такива ококорени очи и казва-Това не е истина!


/ако трябва ще направя филмче с камерата да покажа/

Питам за да знам, това черти на аутсайдерство ли са, на бавно развитие, на посредственост ли е...Маугли така ли прави?...длъжна съм като родител да си сверя часовника.

Нмам повече въпроси и извинявам се за включването отново, но ми останаха неизяснени неща щото:)

На всички иначе адекватно диалогични клубари-БЛАГОДАРЯ

Редактирано от Lira Emerald на 09.02.14 14:57.



Тема Re: ++-почерканови [re: Lira Emerald]  
Автор Baldrian ()
Публикувано09.02.14 15:02



Позволявам си мнение само за почерка...До около 12-13 г. той все още се оформя...При момчетата дори може и да е по-късно...
Има значение и как детето се е учило да пише...
Сега ако тръгнем да ровичкаме психологически, ще намерим връзка между почерк и съзряване, дори можем да търсим и характерови особености, но в момента не виждам да е нужно, нито повод за притеснение от начина на писане.

А картините са много хубави...На втората картина от първи клас идеята да подредбата нейна ли е? Помагал ли е някой?

Редактирано от Baldrian на 09.02.14 15:03.



Тема Re: ++-почерканови [re: Baldrian]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано09.02.14 15:06



Благодаря Балдрейн, защото бях обвинена и унижена в предишните теми, че егати как пишело това дете, когато постнах бележките, където я помолих да опише какво я притеснява в училището...тук някои ме попитаха вярно ли било детето в 5 клас и изказаха мнение, че по почерка му личало колко назад било ...и аз се притесних, че нещо може и с развитието да сме в проблем.



както и да е...благодаря, че ме успокои

Редактирано от Lira Emerald на 09.02.14 15:07.



Тема Re: ++-почерканови [re: Lira Emerald]  
Автор Baldrian ()
Публикувано09.02.14 15:08



Втората картина от първи клас е много интересна. Помагал ли е някой с идеята, тъй като мога да ти кажа нещо, което виждам на прима виста...





Тема Re: ++-почерканови [re: Baldrian]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано09.02.14 15:15



Учителката е поставила задача смисъла да е нещо от рода мама, татко и аз-моят свят.

Помощта е оказвана в това, че условието е целият лист картон да е запълнен, да няма празни пространства...иначе разположението на нещата си е нейно...идеята за композицията също. Учителката е помогнала само да и центрира кръга, след като нашата е обяснила идеята си за подредба на рисунката. На тази възраст...7г. нямат още ориентация как точно да разположиш нещо в центъра и то правилно:)...това го знам, защото я попитах как е уцелила тоя кръг в средата:).
Изпълнението на рисунката си е абсолютно нейно по въображение.



Тема Re: ++-почерканови [re: Lira Emerald]  
Автор Baldrian ()
Публикувано09.02.14 15:24



Картината говори за много устойчив и жизнерадостен вътрешен свят на детето...Тя самата е обособена като фигура съвсем самостоятелно...Има си своя свят, в който никой не е допуснат, но той е пъстър, приказен, жив...Фигурите на майката и бащата са заедно- хванати за ръка...Те са извън нейния свят, но са сигурна опора отстрани...Границите ги поставя тя...Много добро преминаване през т.н. конкурентна фаза, когато детето може да прояви известна ревност към родителя от различния пол и да влезе в несъзнателна конкуренция с еднополовия...
Изобщо към този момент можем да мислим за едно щастливо детство без необходимост от по-ранно съзряване, и добра душевна кондиция на детето...



Редактирано от Baldrian на 09.02.14 15:27.



Тема Re: Да продължимнови [re: Lira Emerald]  
Автор spinule (..)
Публикувано09.02.14 15:25



през цялото време хората се опитваха да ти кажат, че ограничаваш детето си до собствения си мироглед, а то е друга, нова вселена



Тема Re: ++-почерканови [re: Baldrian]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано09.02.14 15:30



Еми какво да кажа-благодаря на специалиста:))) БЛАГОДАРЯ...не съм разгадавала точно така картината, даже малко се "пообидих", че не сме с нея в кръга

...викам си гледай как ни е пратила извън:))...еее, усмихна ме ти...абе знаех си аз:)

А и е стрелец с асцендент риби...така ми го дава по натална карта

тенкс Балдрейн, разбрах те



Тема Re: Да продължимнови [re: spinule]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано09.02.14 15:35



Ох, едно си баба знае, едно си баба бае:))



С кое я ограничавам по-точно...че следваме нея, уважаваме я като персона и вземам вече категорични решения такива, каквито ТЯ ги споделя.
Училището и не я влече в тоя му вид...ежедневно посещение, тормоз и масовка-иска индивидуално...нали така правим, оказва се, че не сме само ние така, неслучайно са викали директорите на семинар този месец и са се обсъждали алтернативни методи за обучение...явно нещо става.
Слава бога не отказва да учи-написа си условията и ние изпълняваме

Къде виждаш драмата?...драма ли е, че съм защитила детето от нервни даскали дето не са си пили хапчетата сутринта/визирам случките и през годините, не само последният абсурд с пеенката:)/ ...драма ли е, че вземам мерки след като има отявлена агресия към нея...?

Нещо по-конкретно да кажеш?

Редактирано от Lira Emerald на 09.02.14 15:36.



Тема Re: ++-почерканови [re: Lira Emerald]  
Автор Baldrian ()
Публикувано09.02.14 15:46



За нищо...Ако учителката не я беше накарала да спази точен център, щяхме да видим и други детайли, но картината показва към този момента здраво и щастливо дете...





Тема Re: Да продължимнови [re: Lira Emerald]  
Автор Orcad (регистриран)
Публикувано09.02.14 15:55



пастата за зъби е била аква фреш
будката до ЦУМ, конфискуваните пинизи от митницата при Централна гара
имаше и Шик, самобръсначки
ние плувахме на басейн някъф, по пътя с 5-цата
мазни баничики си взимахме и дъфчехме в трамвая
апа на Петко Напетов се катерехме на горния етаж по една глициния
виолетово цъфтеше глицинията
все-още не пушехме, щото обем ни тряяше на гръден кош
6 и двеста го бяхме докарали обема на коша
само здраве и банички в захлас
моите не рисуват
аз бях в художествената с рисунките на детска възраст

русата на рисунката на Марина прилича на една клубарка, знам коя е

и така
децки глупости разни



Тема Re: +нови [re: Lira Emerald]  
Автор Raf OFecin (ex caffe)
Публикувано09.02.14 16:39



Топли, нежни, пастелни цветове.
Марина е с по-едра фигура от вас двамата, в "балон" от свой свят със слънце и цветя, но там има и дом (това нали е къща?).
Вие сте извън този неин свят, но в близост. Фигурите ви са разположени малко по-високо от нейната, но не прекалено.
"Балонът" е защитен от безброй цветя, мама и татко.
В лявата част обаче, балонът не е затворен, а дава усещане, че синевата отвън и синия фон вътре в балона, преливат и се обединяват. На този вход/изход към външния свят има и две съвсем различни цветя - звезди.
Пак там, във външната синева, отдолу, има три сърца. Едно по-голямо и две по-малки. Голямото и едно от малките са близо едно до друго. Третото е по-отдалечено. Във външния свят пеперудите летят.
Вие с таткото сте нарисувани на различен фон - топло оранжево.
Пропорциите ви са спазени. Мама е по-дребна, татко е по-голям. Цветово също нещата са класика - ти в червено, тате в синьо.
Дрехите на Марина са в двата цвята, които е използвала при вас.
Вашите лица не се виждат много добре, но май се усмихвате. Марина се усмихва със сигурност.

Няма да тълкувам, не само защото не съм психолог, но ако Балдриан желае, може да се опре на някои детайли, които е пропуснала.
Рисунките на децата наистина говорят много за несъзнателното.
Наблюдавай какво рисува тези дни около събитията.



Тема Re: +нови [re: Raf OFecin]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано09.02.14 17:09



Сега се сетих , да казала е, че иска да е нарисувана на балон...точно така, е, значи правилно е предаден сюжета;))

Да са живи и здрави децата и да се развиват усмихнати и окрилени, + максимално душевно спокойни!


Има време кога да учат уроците на живота-всичко с времето си, но тия уроци трябва да се посрещнат с максимално запазена психика и вяра в най-близките!

Сега не рисува, стои и играе игри на компа, чати и гледа филми най-вече, малко и се е стегнало подсъзнателно, защото знае , че ще ходим на срещата с директора, класната и психолога-тя ще стои в библиотеката да ни изчака, обаче иска да е сигурна, че няма да среща там никой от класа. Успокоих я, че ние ще ходим така или иначе следобяда, когато всички са приключили.



Тема Re: Да продължимнови [re: Korani5]  
Автор Raf OFecin (ex caffe)
Публикувано09.02.14 17:50



Не знам подробности за случката, но така поднесена: младежи се събули по гащи... Ми ние сме се събували и по без гащи, да ти кажа!


Нормално е млади и луди, да правят млади и луди неща. Виж, ако сега се събуем по гащи или без гащи на публично място, кофти работа.

Но във връзка с образованието. Случва се тези дни. Моя приятелка поства във ФБ статия:

Зачитам се, не че кой знае какво, но търся какво е впечатлило дружката ми. И така, чета негодуванието на авторката и стигам до... "Неслучайно са казали, че българският език е един от най-трудните в света. Граматиката ни включва безброй падежи, а изключенията са повече от правилата."

Ама наистина

И коментирам във ФБ, а друга моя позната с десетина години по-млада, успешен професионалист, образована, отворена личност пише: "Ами ако в училище не ни занимаваха с 100 излишни неща, а акцентираха върху важните, може би доста хора щяхме да сме по-грамотни!".

Това, във връзка с темата за образованието.



Тема Re: и последно да питам за сверканови [re: Lira Emerald]  
Автор 163226 (анонимен)
Публикувано09.02.14 18:00



я да видим и аз кво ми го говорят звездите: очаква я блестящо бъдеще на машинописка. също и художничка може да стане, ако не й пречиш много :)
тъй де, нема само ти да меташ боб, виж че и язе мога




Тема Re: Да продължимнови [re: Lira Emerald]  
Автор Refurbished (PHP ЗидароМазач)
Публикувано09.02.14 19:34



посредствена и Маугли

Занимаваш се с глупости.

Марина има ярък талант и от родителите и се очаква да и дадат възможност да го развива.

Е, малко Уин-Чун няма да и навреди. Но стойте далеч от училището.

Децата не помнят това, на което ги учиш. Те помнят това, което си.

Джим Хенсън


Тема Re: Да продължимнови [re: Korani5]  
Автор Refurbished (PHP ЗидароМазач)
Публикувано09.02.14 19:40



На тази възраст това е нормално, но след 15 г. ще се брои като психичен проблем.

В България навлизат бизнес-ангелите и "коучиашите". Те дават нова алтернатива за това как да развиваме потенциала си. Как да го реализираме и как да печелим от това.

Огледайте се за "столевки" и бягайте от "двулевки".

Децата не помнят това, на което ги учиш. Те помнят това, което си.

Джим Хенсън


Тема Re: Да продължимнови [re: Refurbished]  
Автор Refurbished (PHP ЗидароМазач)
Публикувано09.02.14 23:33





Тийзър - Конференция ЗА СВОБОДНО РАЗВИТИЕ НА ОБРАЗОВАНИЕТО

Децата не помнят това, на което ги учиш. Те помнят това, което си.

Джим Хенсън

Тема Re: Да продължимнови [re: Korani5]  
Автор K o m (Ком)
Публикувано10.02.14 00:38



Абе, от една детска проява не може да се правят генерални изводи. И ние сме били тийнейджъри, и ние сме правили щуротии. Важно е щуротиите да не остават без последици, дори и последиците да са привикване в полицията или в директорския кабинет.
У децата трябва да се изгражда уважение към институциите.

И обратно - когато институциите си превишат правата и насилват децата - тогава родителите трябва да се намесят.



Тема Re: Браво!нови [re: Refurbished]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано10.02.14 09:50



Много полезен видеоклип!
Първа Национална среща за свободно развитие на образованието! Браво!
/абе знаех си аз, че за да скокна, значи нещо витае във въздуха

/

Невероятно казано!/поствам текста от клипа/

Aко едно дете мрази да ходи на училище, къде е проблемът -- у детето или в системата? Този въпрос не стои пред системата на образованието -- тя не се интересува от човешкото същество като личност. Тя е организирана като фабрика, в която децата са разделени на партиди по възраст, сякаш единственият признак, който има значение за отношението към детето, е неговата „дата на производство".

Матрицата на традиционното образование разчита на контрола, принудата и стандартизацията, пренебрегвайки индивидуалния, личен аспект на процеса на образование. Оказва се обаче, че ученето се случва единствено извън тази матрица. Може би това е обяснението защо резултатите от образованието непрекъснато се влошават и не се повлияват нито от наливането на повече пари, нито от засилването на контрола в системата.

Може би най-голямото предизвикателство, с което се сблъскваме, е упоритият навик да управляваме дейността на детето в най-дребни детайли -- да казваме на ученика какво и как да прави. Оценяваме го според неговите грешки, а не според постиженията му. Имаме много малък опит в дейности, в които всеки сам взима решения. Но ако погледнем на ученето като на резултат от самоорганизация, ако позволим на образователния процес да се самоуправлява, ще видим, че то възниква естествено. Не трябва да караме детето да учи, а да го оставим да учи.
Затова, въпреки че днес навсякъде по света се правят реформи в образователната система, това не е достатъчно. Реформата вече не върши работа, безсмислено е да смазваме счупена машина. Това, от което имаме нужда в момента, не е еволюция на образованието, а революция в образованието.

Училището трябва да е отворено пространство, с отворени врати към общността. Конфликтите и ситуациите в общността трябва да са част от училището, за да се превърне то в образователен център, в който всеки може да се учи от всекиго. Така няма да има възрастови и други бариери, които да ни разделят, а само преживявания, които ни сближават. Училището не трябва въобще да има граници, нашата мечта е цял един квартал или град да бъдат училище. В едно наистина демократично образование децата сами решават какво да учат, а родителите са свободни да участват в тези решения и в образованието на децата си; учителите сами избират подхода си във всяка класна стая, във всяко училище, според всяко дете.

Само така може да сме сигурни, че образованието отговаря на нуждите на всеки човек, семейство и оттам -- на общността. Ето защо няма рецепта за най-добро училище, няма един метод за всички. Има толкова модели, колкото е разнообразен свободният и независим човешки опит.



Тема Re: Браво!нови [re: Lira Emerald]  
Автор Raf OFecin (ex caffe)
Публикувано10.02.14 10:32



С участието на Яков Хехт!!!
Сега вече се изпълних с черна завист.



Ако решиш да отидеш, разказвай после впечатления. Моля!



Тема Re: Браво!нови [re: Raf OFecin]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано10.02.14 10:53



Не мога, дори да искам да отида. Записванията са приключили на 3.02. Тази сутрин от поста на бат' Фърби разбрах за това и разглеждам сайта им подробно.



Тема Re: Браво!нови [re: Lira Emerald]  
Автор sladunka medunka (pyrvata)
Публикувано10.02.14 11:23



... аааа, аз казах за бат Фърби вече, че има нетрадиционно мислене... е, не пасва на лелките и чичковците от мнозинството, ригидните и закостенели, но принадлежи яко на бъдещето... затова и децата го харесват, те също са хора на бъдещето



Авторът на Илиадата е или Омир, или ако не е Омир, е някой друг със същото име.


Тема Re: Браво!нови [re: Lira Emerald]  
Автор sladunka medunka (pyrvata)
Публикувано10.02.14 11:35



... какво да кажа, Лир... подчертаното с червено са мои мисли, изказвани от мен наглас предизвикват странни реакции у другите... освен това, подобни мисли съм чувала и у нашата учителка Брунхилда... не, казва тя, не насилвайте децата да учат, това намалява мотивацията им... обръщайте го на игра, поощрявайте децата... ооок, но се връща моето в къщи и не иска да ходи повече, защо, ми същата тази много запозната с детската психология се гаврила и подигравала с нея публично... питам, защо? ами, да я хваля ли като не е за хвалене? ами мотивацията викам аз, ами позитивната подкрепа? е... всичко е дрън-дрън... системата е система и е така навсякъде...тук можеш да си затвориш очите и да оставиш нещата да вървят по течението, уж нещо се случва,уж даскалите са заинтересовани, дрън-дрън... вкрайна сметка е същото... горките деца...

Авторът на Илиадата е или Омир, или ако не е Омир, е някой друг със същото име.


Тема Re: Браво!нови [re: sladunka medunka]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано10.02.14 11:53



Замислих се по твоите въпроси с Брунхилда. Абе ти защо все с нея говориш, няма ли начин с директор там, ако трябва с писмено изложение -подробно напиши до него и сподели всичките си наблюдения и терзания, некоректни подходи и т.н. Досега не прочетох да си предприела нещо освен разговори с въпросната.
Интересно ми е, какво правиш и си направила по въпроса за тамошните условия? Сега то ясно, че това е схема и система...но какви инструменти може да ползваш за някакво подобряване климата за детето ти?

Иначе за мен-изграждането ми като индивид досега започвам наистина да вярвам, че е следствие на навъпреки нещата

...следствие на вътрешното ми съпротивление, интуиция които в голям процент не съм подтискала...макар и аз да съм жертва на чавдарството и пионерството-факт:)))
Сори маман...това към нея, щото ми е сърдита за доста неща, естествено

Затова и си се харесвам. Опитвам да предавам опита си и начина на действие и на малката. Да си пази достойнството, да знае, че е самостоятелен индивид, различен от всички останали, както и всеки е различен от нея със собствен достойнство и повод за уважение, да поддържа и развива въображението си, идеите си, да изгражда своя позиция и свой бизнес един ден, които да отстоява.
То ще се види какво ще стане, аз съм длъжна да и осигуря свобода да диша спокойно /макар позакъсняла стъпка-отчитам, но нали все вярваш в "светлото бъдеще" и в онова дето стои под шапката на разни от заобикалящото житие и битие /

Няма да се боря със зъби и нокти със системата, но ще направя най-реалното за минимум съприксновение с нея и разполагаемите ресурси за това. Само това е адекватен начин в момента и затова имаме сили. Глава с/у стената-не, не е нито момента, нито ми се занимава в такъв мащаб.



Тема Re: Да продължимнови [re: Korani5]  
Автор lskam kirilitza (тиква, бе)
Публикувано10.02.14 13:36



Абсолютно нормално за тийнейджър и не мисля, че е какъвто и да е индикатор за бъдещи постъпки и развитие.



Най обичам да чета, ама не мога.

Тема Re: Да продължимнови [re: Refurbished]  
Автор lskam kirilitza (тиква, бе)
Публикувано10.02.14 13:38



Стига, бе, психически проблем. Аз не си спомням за какво беше тази акция, но ми се стори забавна, т.е. не ми се стори невъзможно да се включа и аз. Да взема да ходя да се прегледам ли...

Най обичам да чета, ама не мога.


Тема Re: Браво!нови [re: Lira Emerald]  
Автор XXLMORE (пристрастен)
Публикувано10.02.14 21:08



Здравей Лира, не съм писала скоро в клуба, но виждам, че има интересна дискусия, която лично те засяга.Първо и преди всичко, детето си е твое и каквото и да направиш, и за добро и за зло, отговорността и последиците ще бъдат за теб.Никой не може да ти даде напълно адекватен съвет нито за детето ти, нито за брака ти, всеки си живее неговия живот.Просто искам да ти кажа няколко неща, за които се сетих сега.
Първо за почерка, да не ти пука, винаги съм пишела грозно, едро, с леко танцуващи букви, но това не ми е пречило никога нито да рисувам, нито да си върша работата, като изключим двойката по краснопис в първи клас, придружена с 6 за правопис.


Марина рисува много добре за възрастта си, но си спомням, че мой съученик, който в тази възраст рисуваше много по- добре и от мен и от нея бе единствения, който стана истински художник.Всъщност има нещо друго, което е притеснително, агресията не е от вчера, имаше я и по наше време, спомням си как точно в пети клас за последен път се бихме с едно момче в класа, не съм била побойничка, но сметнах, че съм обидена и се сбихме жестоко на подиума пред дъската, добре, че учителката влезе и ни разтърва, преди сериозно да пострадаме.Във всеки случай след това не ми се наложи да се бия повече, понякога се налага да направиш нещо неприемливо на пръв поглед, за да те уважават.
На всеки ученик му се случва да има и по-лоши оценки, или забележки, това си е нормално, не е нормално за мен някой да иска винаги да е на върха, човек трябва да се учи и да губи, дори да не му се вижда справедливо.
Още един спомен, децата винаги намразват други деца, ако те имат привилегии.Мразехме дъщерята на една учителка, която лесно си получаваше високите оценки, не обичахме някой да предава класа, още по-малко обичахме, когато някоя баба или майка идваше да се разправя с нас, децата защо е станало нещо, което е част от игрите или нормалните детски взаимоотношения.Дали се карат или се сбиват, стига да не надхвърля някакви граници, добре е децата сами да се оправят.Така беше не само за мен, но и за моите деца.
Интересно е, че си продължава дори и нататък, когато станаха студенти, най-мразеха купени оценки или такива от протекции.
Сигурно и ти го знаеш, казвам го защото да отсъстваш от училище безпричинно всъщност е привилегия, да вземаш болнични, когато не си болен също е и измама и привилегия за детето, дори когато всички излизат на дъската, а ти не излизаш е привилегия, ако ти го разрешат.Това не носи добро, а предизвиква у децата в класа на дъщеря ти неприязън към нея.Децата от класа и са тези, които живеят във вашия район, съседчета и съученици, те и като порастнат, може пак да са заедно.Всъщност както се казва, десет пъти мери, един път режи, преди да решиш какво да правиш нататък.



Тема Re: Да продължимнови [re: Korani5]  
Автор XXLMORE (пристрастен)
Публикувано10.02.14 21:17



Ами може да и се наложи да дава трудни обяснения, когато порастне, стане мама и някое нейно детенце в пубертета направи нещо не особено приемливо за мама и тате, Следите остават



Тема Re: Да продължимнови [re: lskam kirilitza]  
Автор 2biri (ветеран)
Публикувано10.02.14 21:19



И аз не намирам нищо странно в това младежи да бунтарстват - че няма аз да ходя със свалени гащи я



Аз що шествия изкарах със свещи - то не бе за Джон Ленън, за свободата и правдата, за СДС накрая Пускахме коси, подгъвахме поли. Че кой, ако не младите?



Тема Re: Браво!нови [re: XXLMORE]  
Автор 2biri (ветеран)
Публикувано10.02.14 21:24



Искам да те поздравя за тона и за позицията. Щото ние, които се опитахме да опонираме, го направихме с неподходящия тон и думи. И предполагам неподходящите доводи.



Тема Re: Браво!нови [re: XXLMORE]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано10.02.14 22:14



Здравей XXL:))

Ох, не ми се обяснява повече нашият случай...радвам се, че се включи , но нашата случка има някои особености през годините, които налагат вземането на спешни мерки вече-дори позакъснели:) Иначе всичко описано от теб го знам и съм го преживяла-майка ми също ми е била курсова-само, че аз не се впечатлявах дали ме мразят или не...ама въобще, въобще никога не ми е било фактор или драма дали ще имам приятели или не...характер някакъв, де да знам:))

Иначе спокойно, аз с деца не се разправям-НИКОГА! Това не ми е работа и знам , че така не се прави! Когато е имало нужда-повтарям нужда контактувам само с класна или директор и то по надлежен ред-не просто хайде че ми се е прищяло-уреждат се предварително срещи и тогава разговарям. Не съм привърженик на спонтанните изблици за посещения и скандали! Това НЕ! Всъщност аз скандали никога не правя-просто разговарям спокойно , но твърдо с достатъчно убедителени доводи и гледайки събеседника в очите. Емоциите си ги преживявам насаме със себе си и за срещите съм просто-желязна


Така е и в случая...дори след като набиха детето най-накрая, като кулминация, защото все отлагах и се надявах да се оправят нещата.

Контакта и връзката с тези деца от класа не ни стои на дневен ред за в бъдеще, защото ние всъщност живеем от другата страна на булеварда, докато останалите деца са си от квартала там...от нейният клас никой не живее от нашата страна-повечето се познават и от детската градина дето се казва.

За изпитването на дъската сме повече от категорични, че докато тя не е готова за това, няма как да се случи повече.!!!!!!!

За привилегиите-сори, всеки родител преценява кое е най-добро за детето му-отсъствия, освобождаване физическо и т.н. На децата не им е работа да се месят защо това и онова!!! Точка!

Дай да я пускам с 39 градуса температура и ако често боледува-сакън онези "чуФствителните" и заядливите в класа да не се обидят. Или с алергия, както прояви от прахта в салона по физическо и получи пристъп на затруднено дишане...дай да играе щото онези съучениците пак ще се засегнат...моля те, не ми се развиват теми по въпроса. Те лекарите я освобождават докато започнат да играе пак на двора-аз да се натискам да играе щото нали...не става!

Детето минава на друга форма на обучение, където ще се занимава с приятните нея неща, ще покрива тестове за завършване на 5 клас/не ми с еописва самата форма сега/. Самата тя го иска-иска да си ходи на английски и рисуване. Иска да се чувства свободна от училищни ежедневни ангажименти и отношения-наситихме им се. Това ни устройва прекрасно. Безмислени битки няма да водим.

Ще кажеш привлилегии-да привилегии, подкрепям ги.. Всяко дете е различно и съвместно родители и деца трябва да обсъждат и предприемат най-подходящата форма за комфорта на детската психика, ако той е сериозно нарушен.

Да, нямам нищо против детето ми да има различен режим и да е спокойно и доволно. Още повече мога да си го позволя да съм наоколо. За работещи по цял ден родители сигурно би било по-трудно подобен вариант.

С една дума-масовката и общоприетото не ни влече-видя се. Затова правим нещата така, както ни кара НАС да се чувстваме добре

Не пречим на другите деца и родители и никой няма право да ни се бърка и в нашите решения. Още повече действаме с реални и предоставени предложения от училищната с-ма за индивидуални случаи...не правим нещата на своя глава...спокич

Редактирано от Lira Emerald на 10.02.14 22:41.



Тема Re: ?нови [re: 2biri]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано10.02.14 22:36



Питам се защо понякога се опонира или дава мнение с неподходящия тон и думи...особено , когато си говорят пълнолетни хора, че и на възраст:))

..още повече , че и нищо не си дължат и никой на никого не е длъжен.

Подсети ме да питам, като те прочетох:)

Защо толкова лично се приемат неща и такъв нахъсан изказ всъщност/някои минават и бая границите, че да се чуди човек наистина хапчетата ли са си объркали, токли ги е треснал:))/- говоря по принцип, никой не визирам ?

Да знам, когато хората съветват, в края на краищата те просто се бръщат към своето минало и опит. Понякога този хъс не е ли израз на липсата на воля и смелост да направят нещо, което някой друг прави или се опитва да направи?
Понякога неподходящият тон не идва ли от това, че не искаме да приемем, че някой друг прави това, което и ние искаме всъщност...но не го правим от скруполи, съобразяване и граници, които си поставяме.



Тема Re: Браво!нови [re: Lira Emerald]  
Автор 2biri (ветеран)
Публикувано10.02.14 22:37



Не си разбрала най-важното сякаш - да устройва ВАС и да устройва нея са различни неща. Мен много неща не ме устройват, но устройват НЕГО. Когато ти казах, че нещата ги определихте ВИЕ преди 2 години, това имах предвид - Марина беше малка тогава и не можеше да участва. Ти се нае с битки и каузи - пак писа и публикува снимки. Водеше твои битки. Твоята ценностна система, твоето недолюбване на училището и непризнаване на авторитетите. И направи ситуация - ни рак, ни риба. Да я беше минала на друго обучение тогава - бих разбрала, но да я оставиш в "средата" с презумцията "голямата майка гледа" не би се харесало ни на собствено, ни на чуждо дете.

Сега е същото.На децата не им е работа да се месят защо това и онова!!! Напротив, Лира, това им е работата на децата - да мислят, анализират, да съдят и да избират. Не само на Марина, на всички деца това им е в правата. И да, XXL е права - децата не обичат привилегиите, винаги е било така, много повече отколкото различните. Различните се приемат, макар не от всички. Но всички не обичат детето, което има повече права и по-малко задължения от "масата". И другите 25 в класа са уникални.



Тема Re: ?нови [re: Lira Emerald]  
Автор 2biri (ветеран)
Публикувано10.02.14 22:45



Ми аз, щото е за дете темата. За някой, който се бил напил, бил се сбил или наебал трима няма да се ядосам. Но когато е за някаква душичка объркана, се ядосвам много.

Просто съм такава. И цинична, и груба. И не успявам нежно да обобщя защо не съм съгласна. Там с ноздрите първо, после с думите и чак накрая с благо. Ако успея. Но пък и 5 теми да пуснеш още, пак ще е полезно. Просто не бива да се обиждаш. Хората се активизираха, щото темата ги вълнува, имат деца и смятат, че с нещо могат да помогнат. Пък кой на кой се сърди е наистина последна грижа.



Тема Re: Браво!нови [re: 2biri]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано10.02.14 22:49



Съжалявам...нека другите родители защитят уникалността на децата си. Това не е моя/наша работа.
Нашият случай си го разрешихме



Моля те, омръзна ми да го пиша, а чети внимателно -детето САМО иска да мине на този план. Това нея я устройва и ни е много благодарна!!! За вторият срок ще го направим. За после не знам-ще видим как ще тръгне.
Нищо фатално не е станало-нали? Тя си остава ученичка-знаеш до 16г. учебната програма е задължителна

От другата седмица ще си е по 3 пъти дневно по 4 часа на английски-дневен, записахме я вече до нас в Британика...няма ранно ставане, няма изпитванки на дъската, няма досадни съученици!
Имаме си наша по-интересна програма.

Утре с баща и отиваме на срещата с директора да оформим нещата.

В случаят гледаме само нас си...другите не ни интересуват.



Тема Re: Браво!нови [re: Lira Emerald]  
Автор 2biri (ветеран)
Публикувано10.02.14 23:00



Но нея я интересуват. Нищо че има някакъв проблем. (много деца имат) Децата се интересуват от околните - които не са мама и тати само. Да не ходиш на училище е временен кеф. Не знам дете да не иска да изклинчи. Ако не ми вярваш - питай майки на съучениците й - всяко дете ще се кефи да не ходи на училище всеки ден, а хич да не ходи ще е върха на сладоледа. Това не е обмислено нейно намерение. По-лесното е привлекателно за всички - пък на тази възраст - направо задължително желание.

Наистина ли не искаш да се консултираш с психолог или предпочитано няколко дори при подобно сериозно решение? Знаете ВИЕ всичко и точка? Не ти ли хрумва, че ние ти опонираме не щото сме ти някакъв враг и делим (кво ли може да делим), а щото за доброто на детето? Тва че мъж ти учил, недоучил нещо не е причина да оправдаваш ВАШИ решения. Да, Марина има проблем. Нашите деца са имали също. Проблемите се решават. Или поне се правят различни опити да се направи най-доброто.

Яд ме е, че си с рогата напред дори в това. Принципите "да ми е кеф и леко" и "детето е мое" не може да те водят





Тема Re: ?нови [re: 2biri]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано10.02.14 23:02



Точно в темите за деца се говори с доводи и по-спокойно. В теми за деца може да има най-много противоречия, съгласна съм...иначе еня ме чунким мен, когато ми скачат за някакъв дъртляшки проблем:))


Не става дума за обиждане...мани това. Сефте:)

Между другото , ако си изгледала разните филмчета напоследък, които се пуснаха, няма как да не ти направи впечатление някои фрази. Ето една от тях относно заплахата-наказания и изпитвания/особено на дъската-адски остарял метод-трябва да се премахне в съвременните условия/

"При заплаха, дял в мозъка блокира мозъчната кора, отговаряща за ученето.
Той изключва способността за качествено учене и блокира.
Наказанията и изпитването се възприемат като заплаха.
По този начин ние всъщност изключваме мозъка на детето, а в същото време му казваме-Хайде учи
!"

"Фокусираме се върху неговите грешки, а н евърху неговите постижения"
Ето това е типичният пример с пеенката-детето се старае цял срок, ходи, влиза в часовете, внимава, не пречи, прави си тестовете, пее/макар привидно/ в хора-изкарва знаеш-2 шестици, 1 петица и 1 четворка...накрая знаеш онази какво решава, при условие, че при случайна наша среща я моля да не го прави...при условие, че детето в първото междучасия я моли да не го изпитва за 6...получава отговор: Остави аз да преценя какво да правя!
Вика я на дъската, нашата отказва...и и пише 3 за срока, сега пък била невъзпитана:))
Ами това е пълна КЛЯВКА-без извинение...

Във филмчето казват:
"Не трябва да караме детето да учи, а да го оставим да учи!"

Затова защото знаем проблемите на системата-без да се стремим да я променим, просто избираме по-щадящият за нас начин и подходящия за психиката на детето-НАЙ-ВЕЧЕ:)...забележи с методи, които с-мата позволява-просто трябва да си ги извоюваш и наложиш...не са съвсем негъвкави в последно време, признавам. Правят някакви крехки опити и ние се възползваме от тях.
Просто е.

Съжалявам, че не ме разбират някои.

Редактирано от Lira Emerald на 10.02.14 23:24.



Тема Re: Браво!нови [re: Lira Emerald]  
Автор XXLMORE (пристрастен)
Публикувано10.02.14 23:09



по повод на
детето САМО иска да мине на този план
вярвай ми, няма дете, което ако го попитат да не иска да си спести ходенето на училище
То си е нещо като ходенето на работа, всички много искаме да сме в отпуска, да дойде съботата и неделята и да си купонясваме в къщи, но ако останем без работа, ама наистина, и цял ден и ден след ден сме във една безконечна и непрекъсната отпуска,
Колко от нас наистина ще се чувстват добре и щастливи от това, дори да сме рентиери и да имаме пари за да живеем нормално



Тема Re: Браво!нови [re: 2biri]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано10.02.14 23:17



Тя пак ще е сред деца в Британика...е, на малко по друго ниво-по-луксозно и спокойно:) Там е платено, знаеш. На уроците по рисуване, които ще подновим, нали пак има деца:)) Но там имат общи интереси...в класа има деца откровено ти казвам на доста затруднени, необръщащи им внимание родители.
Имаше няколко свястни деца-преместиха ги...въобще през годините имаше текучество-идват някакви, няколко напуснаха. Проблемът е 2 момичета, особено едното, които организират кофти групи около себе си ...факт е,че училището не може да се справи с агресията и хулиганството им. ОК-изядохме боя...повече обаче не ни се яде бой.
Сбирщината там не ни влече.

Минаваме на друга форма. Длъжни сме да опитаме


Няма да си простя, че съм си оставила детето в зверилника, при условие, че накрая то ни е молило да го спасим от това!

Ако реши, моля нека в 6 клас се върне там...има време да съзрее, нещата се променят. Ще уважим всяко нейно решение.

Да знаеш това в момента с уж растенето сред деца е малко мит. И психолози го казват...важно е средата, а не просто защото са набор някакъв. В много от случаите даже подобна среда на обезличаване сред себеподобни е по-вредна. Не може да получи никакво личностно израстване, напротив мож еда развие повече комплекси, съмнения, подценяване!

п.с. Утре ще има и психолог, спокойно всичко сме подготвили...тя даже иска да говори с него. Искала да ми разкаже какво става. Как се чувства. Сама пожела.

п.с.2 Парадокса е , че не могат да уредят психолога да говори с онова дете-майката я няма в БГ в момента, работи в чужбина, баба му го гледа - тя ги праща при бащата, който си имал друго семейство с дете...бащата вдигнал скандал и не дава с детето му било всичко наред...смях:))
Принципа в училищата е, че психолога няма право да привиква и говори с детето, ако няма разрешение на родителя.

Редактирано от Lira Emerald на 10.02.14 23:28.



Тема Re: Браво!нови [re: XXLMORE]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано10.02.14 23:21



Чети ми и другите постове и ще разбереш повече по случая.

Детето няма да си е в къщи само...ама моля ви се, проявявайте малко повече фантазия бре:))...писах какво ще прави...плюс това ще има и консултации ежеседмични в училище -извънредни с учители...тестове през 2 седмици /проверочни по материята/...не е съвсем да си седи у дома:))

А и Британиката сега яко ще и запълни времето с английският-той е приоритет...с една дума ще се занимава с приятни и желани от нея неща:))

Което е целта:)

Който иска нека си се тегне и справя с вятърните училищни всекидневни проблеми и мелници!

Ние-баста!

...и при това съвсем легално и пак в рамките на системата!

Редактирано от Lira Emerald на 10.02.14 23:30.



Тема Re: Браво!нови [re: 2biri]  
Автор XXLMORE (пристрастен)
Публикувано10.02.14 23:22



Здравей, две бири


Истината се ражда в спора, отнася се и за Лира, и за нас.Никак не е лесно да се вземат някои решения.Няма да забравя как средната ми дъщеря се върна един ден от училище/в гимназия 10 клас / със синьо разбито око, беше я ударил един аутсайдер от тяхната гимназия съвсем непровокирано извън училищния двор край павилион за закуски.Нито го познаваше, нито нещо са се карали.Явно или беше надрусан или друго, побеснях и реших да отида при директора им и да искам незабавно действие, включително и от полицията.Тя ме спря и каза, че не иска да ходя в никакъв случай.Сама щяла да се оправя, беше ми много трудно да реша, но не отидох.Оставих я и тя се справи сама със ситуацията, естествено с помощта на своите приятели.За щастие не се наложи изобщо да се намесвам.Такава отговорност обаче трудно се поема и само родителят може да реши как да реагира, защото всъщност не можеш да предвидиш как може да се развие ситуацията.



Тема Re: Браво!нови [re: XXLMORE]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано10.02.14 23:26



Все пак едно е 10 клас-друго е да те смачкат още в 3, 4, 5-нали?

Иначе болката на родителя я разбирам...виждаш.



Тема Re: Браво!нови [re: Lira Emerald]  
Автор XXLMORE (пристрастен)
Публикувано10.02.14 23:33



Ами чисто от психологическа гледна точка разбирам защо това дете- другото момиче се бие и търси някакво утвърждаване в класа си, тя явно расте като сираче, майка и е на .........., баща и я е зарязал да се оправя сама, баба и колкото и да я гледа, си е баба, а не майка или баща.Детето сигурно завижда на Марина за това, че има родители до нея и затова я наказва по своя начин, има липси и те провокират агресията и към дете, което тя смята за закриляно и привилегировано спрямо останалите и себе си.За съжаление е пропусната възможността да се сприятелят и да се оценят просто като деца.



Тема Re: Браво!нови [re: Lira Emerald]  
Автор 2biri (ветеран)
Публикувано10.02.14 23:36



Училищният психолог ви печели доверието, а учителят не? Смехотворно е. Заведете я на Британика психолог - платено и на друго ниво.

Сега ще те питам нещо без да се сърдиш. Откак си пуснала темата, обърнало ли се е е нещо в теб? Да се е породило съмнение? Да си решила да изчакаш, да обмислиш, да спреш? Да се консултираш?

Не е само да споделиш, нали? Имаше ли мнение, което да тенакара да промениш нещо?



Тема Re: Браво!нови [re: Lira Emerald]  
Автор XXLMORE (пристрастен)
Публикувано10.02.14 23:39



абе то си започва още от детската градина, не от 10 клас.Внукът ми ходи на ясла и се връща с одрано лице на два пъти, едно момиченце го драло, докато се хранят на обед, ама и той не е цвете, така че само да се молим да не стават големи поразии.





Тема Re: Браво!нови [re: XXLMORE]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано10.02.14 23:41



Предпочитам да завиждат на детето ми, отколкото да го съжаляват...другите не мога да ги мисля.

Грубо звучи, но е така...да са благодарни, че не предприемаме никакви действия с/у него, всъщност не ми се товари съвестта с подобни действия...а можем, ако искаме: сигнал до районната педагогическа стая, жалби-инспекторат и пр.

Не ни се занимава. За нас е достатъчно решението, което ни устройва за махане от подтискащата обстановка-важно ни е само нашето дете.
Това е!





Тема Re: Браво!нови [re: 2biri]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано10.02.14 23:46



Не стига, че не се пораждат никакви съмнения за решението-напротив, с всеки ден сме по-спокойни и доволни от начинанието

...ние отдавна бяхме подготвени, че този момент ще дойде, не е решение от преди месец:)

Просто усещаме, че това е нашият начин.
Предполагам си личи и по това, което пиша.

И наистина, без да го считаш за лицемерие-наистина съм благодарна на всяко мнение по казуса. Определено картинката ми се позапълни, но изводите ще запазя за себе си.

Желая на всеки да гледа децата си по-най подходящият за детето и родителският съвет начин



Тема Re: Браво!нови [re: XXLMORE]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано10.02.14 23:48



Моята беше на ясла още на 1г. и 1 месец, после градина и т.н.
Минала е по пътя, знам. Н еи харесваше в градината...но тогава нямах грам време...работих и з аработодател, изграждах и бизнес, нямаше баба да я гледа...беше немислимо да не ходи.



Тема Re: Браво!нови [re: Lira Emerald]  
Автор 2biri (ветеран)
Публикувано10.02.14 23:56



И нито едно мнение не те наведе на мисълта, че може да грешиш? Не потърси консултация със специалист? Да ти хрумна да питаш "Знаете ли добър детски психолог, който да има опит с това?", "Да знаете семеен консултант, за да идем семейно, щото имаме проблем с детето?" Това дори не сега, а преди две години. Когато и да е.

Просто знаете, можете и сте решили. Британиката е ала-бала. Другото е първо.



Тема Re: Браво!нови [re: Lira Emerald]  
Автор XXLMORE (пристрастен)
Публикувано11.02.14 00:00



Аз останах с впечатление, че мненията, които прочете тук по-скоро те убедиха да действаш по-бързо и в обратен аспект, дано не е на принципа на всяко действие- равно по-сила и обратно по-посока противодействие.Така или иначе нищо необратимо не е станало, имате време да преосмислите нещата, ако прецените.Все пак ако продължите нататък по индивидуална програма, на твое място бих положила специални усилия да осигуря общуването на момиченцето ти с други деца.Бих улеснила до максимум възможността да си намери приятелки.



Тема Re: Браво!нови [re: Lira Emerald]  
Автор tyrsiistina-110372 (познат)
Публикувано11.02.14 00:06



Лира, а аз искам да ти отговоря на въпрос, който ти не можеше да си отговориш, по нашия казус.
По съвет на сегашната шефка на инспектората и тогавашната ни директорка - Кастрева, ние не само не обвинихме агресора, а го спасихме от изгонване.Не получихме благодарности, но и не ги търсихме.Съгласихме се тогава с директорката.Кому са нужни врагове?
Не знам дали сме взели правилно решение, но да знаеш позицията на тия с които плашиш.А и аз съм на това мнение и днес. Ако бяхме тръгнали на реваншизъм, какво щяхме да спечелим?
Иначе съм с теб и си мислех, ако стигнеш верно и ти до тази жена имаш моята подкрепа и съдействие.Позволявам ти да ни ползваш и като аргумент.Силен е и вярвай ми Кастрева помни случая.Така, че имаш ме за подкрепа.Но си изясни верно правилно ли действаш.



Тема Re: Браво!нови [re: 2biri]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано11.02.14 00:10



Бири, нека всеки си гледа децата по неговият си начин...не ти се бъркам в ничие възпитание, споделила съм, от там насетне всеки нека си има мнение...ние ще направим така, както е гот за нас, другит ед аси правят така, както считат, че е добре за тях!
Подробности и обяснения по случките повече не ми се дават!

Кака ти Лира не е вчерашна обаче...да знаеш



Лека от мен, че кое време стана



Тема Re: Браво!нови [re: tyrsiistina-110372]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано11.02.14 00:13



Ми правилно действам-на онова дете нищо лошо не правим-училището ако мож еда си се оправя с него:)...то идея си няма какво става-ходи си необезпокоявано на училище. Да е живо и здраво детето



Нямаме нито време , нито желание да се занимаваме с когото и да е, освен с нас си! Нямам излишна енергия за разпиляване:)

Постигнахме това, което искахме всъщност...доволни сме



Тема Re: Браво!нови [re: Lira Emerald]  
Автор tyrsiistina-110372 (познат)
Публикувано11.02.14 00:18



Еми, имай ме предвид тогава.Сериозна съм.
МА-ЩЕРКА - котката също има мнение по въпроса.

Току що съсредоточено се разходи по клавиатурата.Ама жувотно и то не знае човешки.Но иска да участва.



Тема Re: Браво!нови [re: XXLMORE]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано11.02.14 00:20



Насила приятелства не стават...когато трябва да стане, тогава става.

Абе наистина не мога да разбера някои, Боже каква драма

-дете минава на индивидуален план:))))))))))...спокойно бре, не влиза в затвор, не е затворено в кула, напротив:))
В спокойна, творческа и комфортна обстановка е...с контакти, с ангажименти, със семейство, не е под ключ...не, направо падам като чета някои



Тема Re: Браво!нови [re: tyrsiistina-110372]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано11.02.14 00:22



Щом котка се е включила в разговора по неин си начин, значи всичко е наред! Означава че делото е читаво и подкрепя...котка току -така не се включва в социални разговори



Лека от мен



Тема Re: Браво!нови [re: Lira Emerald]  
Автор tyrsiistina-110372 (познат)
Публикувано11.02.14 00:24



Ето идея - иди при Кастрева.Ама не на нож, а с добри намерения.Тя обича такова лично отношение.Много красива и поддържана жена е.Мисля, че ще си допаднете.
Накарай я да те посъветва какво да направиш.Подхвърли И моята инфо и влез под кожата И.После, обаче научи и Маринка да действа така.
За личния контакт говоря. много е важен.Аз поне научих това от мама.
Успех!



Тема Re: Браво!нови [re: Lira Emerald]  
Автор sladunka medunka (pyrvata)
Публикувано11.02.14 00:25



... ходихме и на разговор с директора и с училищния психолог и в т.нар. Шуламт, демек Инспекторат... и на лекар я водих, ендокринолог и педиатър... отвсякъде казват, проблемът не е в детето... Но Брунхи има подкрепата на Директорът и това е... опитах да сменя училището, всички ми отговориха като един, щом не местите жилището неможе по средата на годината... тези хора тука имат друг манталитет, да изкажеш недоволство от учител е все едно да им оплюеш правителството... трябва да настояваш, настояваш, настояваш , докато им втръснеш и тогава може да предприемат нещо... зарязах нещата, заото тя си намери приятели, ходи на ОГС, тяхната занималня, там играят и имат разни други занимания: спорт, тенис, театър, хор, и т.н. там е друг екип и хората са много позитивни, тя иска да ходи там, как да я спра и да сменя училището, като го иска тя... Брунхи и тя малко влезе в релси, но все си знае нейната и ще и се случи случка, среща с директора предстои нова... през март... бе, аз магаренцето си в калта няма да оставя, но що да е тъй... и да смята я научих и на немски я уча, тя го говори перфектно,де, без акцент, ама е ходила тук на градина и имаше няколко немски детегледачки...
... просто Брунхи, не обича чужденци, хеле пък такива дето идат от някви бедни страни, да ядат хляба на сзнародниците и да не им спазват правилата... а пък такива като мен просто недолюбва от сърце, дето се мислим за образовани и т.н... тя е известна с проблеми между нея и други емигрантски родители, а също и немски, които и се сторят бедни помияри... това ми беше казано в прав текст от мед. сестри от отделението, които имат деца в училищна възраст... но, племето се защитава срещу нас, директорът и заместничката му, въпреки, че ядат тази попара при всеки нов клас на госпожата си затварят очите и даже вземат нейна страна... а ай съм казала нещо негативно за директора или учителката, и всички други са си тръснали под носа ми вратите... тъй че засега изтрайваме...

Авторът на Илиадата е или Омир, или ако не е Омир, е някой друг със същото име.


Тема Re: Браво!нови [re: tyrsiistina-110372]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано11.02.14 00:30



Това не може да стане!
Първо нещата се решават на училищно ниво. Ние имаме споразумение и се разбираме. Кастрева не е необходима в случая...това е вид недоверие към директора, а ние сме доволни от развитието на нещата на местно ниво.

Няма какво да я питам Кастрева, нямам въпроси към нея, един ден ако заимам-тогава-обещавам ще ида!

За личните контакти, еле па с институции-хм, не ме влекат и само в супер краен и ултра належащ случай

...имам си нещо наум и избягвам максимално контакти с човешки същества по-принцип, ако не е за купон или за бизнес

бай за сега.

Редактирано от Lira Emerald на 11.02.14 00:34.



Тема Re: Браво!нови [re: Lira Emerald]  
Автор tyrsiistina-110372 (познат)
Публикувано11.02.14 00:34



Добре, но разчитай на мен, ако ти се наложи.



Тема Re: Браво!нови [re: sladunka medunka]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано11.02.14 00:36



Ясно! Демек-Баси положението



Не мога да ти дам съвет-немските неща не са ми ясни...но действай според възможностите максимално да омекотяваш бруса към дечка.



Тема Re: Браво!нови [re: sladunka medunka]  
Автор Raf OFecin (ex caffe)
Публикувано11.02.14 10:38



Изтеглили сте късата клечка. Просто сте попаднали на кофти човек. Няма как да си кофти човек, пък добър учител.
Помниш ли, писах, че за учудване на всички (та дори и мен самата), махнах малката от детска градина "Монтесори"? Е, "Монтесори", ама и там хора работят и не всички се казват Монтесори.



Та, в тази градина, която би трябвало да е образец за свобода и индивидуален подход към детето, където родителите трябва активно да участват в събитията, че дори има и задължителни часове труд в градината, които ако не положиш, ти налагат солена парична глоба, отиваме да организираме един празник.
Една от госпожите ни посреща и "благо" ни информира, че вече са приготвили храната с другите родители (разбирай: заможни юпита) и казва следното:
- Вие сте българи, би трябвало да можете да палите огън, така че, ако искате можете да запалите печката навън, защото ще печем кестени после.
Моята позната, която ме убеди да запиша детето там, застава така , а аз съвсем спокойно отговарям:
- Разбира се, ние имаме традиции в паленето на огън. - И добавям тихичко, уж говорейки на моята позната (на английски) - Не знаех, че още помнят онова с Райхстага...

Немкинята изобщо не загря за какво говоря, но ти разказвам тази смешна история, защото в крайна сметка, всичко опира до хората.
И най-доброто образование, и най-фантастичната педагогика, не могат да заместят или компенсират учителят, който обича децата и харесва професията си. Обратното важи също.



Тема Re: Браво!нови [re: Lira Emerald]  
Автор sladunka medunka (pyrvata)
Публикувано11.02.14 10:49



...ами, немците се бранят, не са като нас... един каже ли йок и всички са застанали насреща ти... куриозът е, че рускините,оппа т.нар, руски немци, всички дойдоха и ми споделиха подобен опит... с времето нещата се уталожвали, но все за сметка на децата... и съответно биват според успеха им насочени в училища след които после немогат да продължат в университети и да получат висше образование... ами, благодаря за разбиранет,Лир... ще се справя доколкото мога... но... ако можех, да се върна назад, никога не бих дошла в този рай...

Авторът на Илиадата е или Омир, или ако не е Омир, е някой друг със същото име.


Тема Re: Да продължимнови [re: lskam kirilitza]  
Автор Korani5 (новак)
Публикувано11.02.14 17:33



Виж какво, на 14 е все още малолетна. Можеше някой батко или чичко, например, да се възползва, погрешно разбрал разголването. Така мисля аз и затова по-скоро се притесних.



Тема Re: Да продължимнови [re: XXLMORE]  
Автор Korani5 (новак)
Публикувано11.02.14 17:35



Факт е, че снимката, която детето беше поставило и във фейса, вечерта беше свалена, вероятно по настояване на родителите.



Тема Гледната точка на Враганови [re: Korani5]  
Автор hannibal (Jedi)
Публикувано11.02.14 19:18



Тъй като образователната система е очевидния враг на всички напоследък няколко думи от прост даскал по темата ако не възразявате.

Вярно е че в гилдията има толкова мърша че не е истина. Вярно е, че системата е консервативна. Също така вярно е че като всяка една система има нужда от осъвременяване от време на време. Факт.

Не желая да коментирам родителска преценка относно един или друг метод на преподаване или един или друг метод на изпитване. Право на всеки родител е да иска най-доброто за своето дете така, както той го вижда.

Преминаването на индивидуална форма на обучение е възможна, приложима и ще се разпространява все повече и повече. Това е въпрос на избор и преценка на родителите.

Проблема идва от друго. Съществуват така наречените Държавни Образователни Изисквания (ДОИ) . Знам, че на никой не му пука за тях защото те са част от лошата система и изискват децата да имат определено ниво на знания по изучаваните лоши предмети по лоша система с лоши учебници и лоши даскали. Те трябва да бъдат покрити в определени граници след което се преминава в по-горен клас или се завършва етап от обучението. Например – завършва се осми клас и се приключва етап на обучението – основно образование. Така е според сега действащия закон.

Да допуснем следното: Дете в осми клас индивидуално обучение се явява на изпит по химия или физика при Вашия покорен слуга, който провежда изпита Lege artis. В две части. Първа част писмен изпит от смесен тестови тип и втора част – отговор устно, представете си, на изтеглена от него тема с цел пълна проверка на компетенциите, боравенето с понятийния апарат на науката и преглед на постигнатото до момента. Така се прави изпит. Това е по закон. Може и само писмена част, като съм длъжен преди това ясно и категорично предварително да обявя на видно място в писмен вид критериите и скалата за оценяване.
Какво правим когато двойката е очевидна?
Имам предвид – аз - скапания даскалски изрод не желая да чуе за специфичната неприязън към химията или физиката у детето. Просто и ясно - ДОИ не са покрити. След което шибвам двойката на общо основание. Какво правим тогава? Тогава трябва да бъда разпънат на кръст, пребит с камъни, даден на съд задето съм наранил психически детето или може би просто ще получа купища жалби как аз – некадърния нискочел даскал травмирам детето.

Индивидуалната форма на обучение има огромен недостатък. Тя не е в състояние да покрие добре всички предмети. Казвам го от опит.

Отново подчертавам: НЕ коментирам личностни качества или преценки, а само ниво на усвояване на материала по всички задължителни предмети.

И още едно пояснение – някъде Лира беше написала, че учебните програми са задължителни до 16 годишна възраст. И да и не. До тогава се подлежи на задължително обучение. А учебните програми и ДОИ за задължителни за всички класове независимо от годините и само чрез тях – т.е. с получаване на оценки по всички задължителни учебни предмети в средното образование в класове 9, 10, 11 и 12 плюс две матури – БЕЛ и избран втори зрелостен изпит се взема диплома за средно образование. Независимо от формата на обучение – присъствена или не.

Try not. Do or do not. There is no try.


Тема Re: Гледната точка на Враганови [re: hannibal]  
Автор anbraМодератор (аз)
Публикувано11.02.14 19:58



Картината е съвършено различна от двете страни...

Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.


Тема Re: Гледната точка на Враганови [re: hannibal]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано11.02.14 20:09



Здравей Ханибал:)
Много хубаво изложение, четох го с интерес. Не се засягай-нищо лично към готините даскали измежду които вярвам си и ти



За друго се сетих, хубаво си описал тия изискуеми бюрократични сложнотии.
Да предположим че имаме дете, което си е учнолюбиво-дай Боже всекиму и всичко си му преминава ок през годините, относно самото обучение имам предвид.

Но има и други случаи, лично познавам човек, който е даже с висше, в чужбина и там му трябваше да има диплома от средно образование за строителство навремето за да си регистрира една фирма в Чехия за довършителни строителни дейности-подизпълнителна фирма, това преди 12г. Ами да ти кажа, хич не беше зор да се снабди с цяла целеничка такава диплома, все едно е завършил Пловдивският строителен техникум...и ей на с диплома човека, без матури, без ДОИ излишни мъчения И досега си му върви бизнеса

Което ме навежда на много размисли...



Тема Re: +нови [re: Lira Emerald]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано11.02.14 20:18



вариант 2, два такива случая имам наживо от практиката ми

Дете, момиче престава да посещава училище след 16-тата година. Е, така не му се учи и това е, не че е мързеливо, просто училището не го устройва...с доста освободено мислене и планове за конкретна насока и реализация-професионална. Не завършва средно образование по установените норми, направо си заряза ученето и това си е, скучно и губене на време му се стори.
Идва за професионални курсове при мен, после изкара такъв и при Капанов.
Направи си окомплектовано професионално образование по собствен вкус и желание.
С английският беше доста добре, наблягало е на него през годините.

Без диплома за средно-учило-недоучило, си спретна после бизнесче, работи 5г. тук, замина за чужбина-в момента е със собствен салон в Ирландия, там и се омъжи-това около 2002г. се развиваше



Редактирано от Lira Emerald на 11.02.14 20:23.



Тема Re: Гледната точка на Враганови [re: Lira Emerald]  
Автор hannibal (Jedi)
Публикувано11.02.14 20:58



Лира,
В момента вече Е проблем да се купи диплома освен ако:
1. не се купи директора
2. поне един пом.дир.
3. РКК-то или съответното служебно лице в училището.
Причини:
Дипломите се издават на специално проследени бланки на банкнотна хартия, заверяват се по електронен път и още куп щуротии, които се постарахме да гарантират до голяма степен сигурността. Разбира се, че системата НЕ е съвършена.

Що се отнася до хора успели без диплома - примери бол. Има такива и не са малко. Факт.
И все пак - тъжна Бг. констатация - богати мутри бол, а все още не се вясва българският Стив Джобс - без диплома, но гениален по своему.

Що се отнася до мен, аз се старая да бъда кошмара на учениците си и успявам. Обявяват ме за Сатана или Бог - всеки според отношението си. Ценното за мен е че няма нищо друго освен крайни мнения за моята незначителна особе. Аз мога да си позволя лукса да имам принципи.

P.S. Не е необходимо да се купува диплома. Има достатъчно даскалска сган, която при... посещаване на лични консултации примерно.... или дори срещу шише алкохол ще пишат съответната оценка и ще оправят изпита.... В такива моменти ми се иска да вярвам в каквото и да е примерно че има специален ад за тая сган.

P. P. S. Макар че ти желая успех и всичко най- най- хубаво за детето аз ще си остана старомоден зъл даскал, който иска да се учи.

Try not. Do or do not. There is no try.


Тема и едно допълнениенови [re: Lira Emerald]  
Автор hannibal (Jedi)
Публикувано11.02.14 21:09



Съжалявам, че излизам от добрия тон, но тъй като изчетох всичко изписано във връзка с образованието в няколко теми тък искам да кажа следното:
На мен ми се е случвало да считам родител за пълен идиот в тежка форма, защото пред очите ми е правил неща които са пълна катастрофа за детето му, но моля четящите тук да разберат нещо много важно!

Децата винаги са невинни. Прочетох коментари за детето ти, Лира тук. Негативни коментари. Това е СРАМ! СРАМ за всеки, който си позволява да коментира негативно едно дете, именно дете в разцвета на детството му!
Може да не харесват теб самата по някакви причини, но да коментират детето ти е пълна шибана идиотска простотия!

Try not. Do or do not. There is no try.


Тема Re: Гледната точка на Враганови [re: hannibal]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано11.02.14 21:16



Абсолютно подкрепям и уважавам да си това, което искаш да си и което си!



Важното е, че проявявайки гъвквост всеки намира най-подходящото и устройващото го:)

п.с. остави това със Стив Джобс...повечето не се стремят да са гениални, прочути и т.н. Достатъчно е да ги устройва това, което са си наумили в реални параметри де н ес естремят към особен престиж:))...в този случай абсолютно поощрявам спестяването на някое друго главоболие.

А истински добрите в специфични области и професии, нека са благословени и да вървят само напред и нагоре и да следват пътя на истинската наука и усилия щом ги влече и са избраните.
Но не всеки има тези цели!

Редактирано от Lira Emerald на 11.02.14 21:34.



Тема Re: и едно допълнениенови [re: hannibal]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано11.02.14 21:21



Така е...факт! Но като знам какво може да се очаква по форумите, дето с еказва, да не съм пускала тема...не съм от вчера, престанах да се задълбавам в лудостта на тоз и онзи.
Моята съвест е чиста...не съм написала аз тези неща.
Писалите така...сами си товарят кармата.

Не се ядосвай!





Тема Re: Гледната точка на Враганови [re: hannibal]  
Автор XXLMORE (пристрастен)
Публикувано11.02.14 21:42



Много си прав да наблегнеш на Държавни Образователни Изисквания
Една приятелка на малката ми дъщеря стана жертва точно на това, за което пишеш и то в десети клас.Изживяваше тежък момент, защото баща и беше починал наскоро, и въпреки, че учеше в престижна гимназия и се наложи да работи като сервитьорка вечер, за да помага финансово на майка си и малкия си брат.Понижи си успеха, но почти всички учители проявиха разбиране, освен една госпожа по специален предмет.Тя и писа двойка и момичето не успя да вземе и поправителния си изпит.При среден успех над 4 остана да повтаря 10 клас.Повтори класа и за съжаление се повтори същата история.Тогава момичето просто се отказа да продължи с образованието си.Беше умно дете с потенциал, но се предаде.
След това и се случиха доста гадости, но в началото беше тази учителка- може да е била голям специалист по предмета си, но и липсваше едно много важно нещо- човечност.Във всяко нещо има две страни, на потърпевшия и на извършителя, сигурно и госпожата си има някакви принципи и обяснения за това, което стана, но за мен тази жена има голям грях.



Тема Re: Гледната точка на Враганови [re: XXLMORE]  
Автор Taigun (вълча порода)
Публикувано11.02.14 21:55



Беше умно дете с потенциал, но се предаде.
След това и се случиха доста гадости, но в началото беше тази учителка- може да е била голям специалист по предмета си, но и липсваше едно много важно нещо- човечност.Във всяко нещо има две страни, на потърпевшия и на извършителя, сигурно и госпожата си има някакви принципи и обяснения за това, което стана, но за мен тази жена има голям грях.


Тъжно и жално. Или както рече малката щерка (13): "установих, че немалко учители стават учители ТОЧНО заради възможността да властват над и да тормозят другите: по устав, по каталог и безнаказано!" Образование лиии - дресура, майка, дресура до дупка! "Принципи" има, човеци няма.





Тема Един спомен...нови [re: XXLMORE]  
Автор hannibal (Jedi)
Публикувано11.02.14 21:56



Преди години млад, току що назначен учител бях натоварен с класно ръководство на току що постъпил в училището девети клас. Именно в този клас беше Милена, за която искам да ви разкажа. Тя беше невероятен ураган от емоции, взрив от думи, около нея винаги се носеше облак от енергия. Случи се така, че тя забременя в началото на дванадесети клас. Закона не позволява в това състояние по принцип да завърши нормално обучението си.
Абсолютната несправедливост на този закон ме шокира. Като класен аз бях длъжен да предприема нещо. Именно тогава стари и считани за железни в своите принципи мои колеги застанаха зад мен и въпреки закона ми помогнаха. Благодарение на всички тях Милена завърши нормално, макар че през края на април роди дъщеря. Спомням си щастието което изпитахме всички тогава. Сякаш това дете беше и наше – на мен, на колегите ми, на учениците от класа, който водех. Не бих могъл да опиша всички страхове и трудности свързани с този случай. Това беше не просто предизвикателство, а мисия за мен.
Мишето, както я наричахме всички живееше така, сякаш бърза, сякаш не иска да изпусне нито един миг от живота си. Няколко месеца след завършването си, прибирайки се от работа - нощна смяна, Мишето загина при автомобилна катастрофа.
От тогава минаха години, но ето че днес, аз не мога да напиша друго, освен спомена, който ме беляза завинаги. Спомних си за Мишето.

Try not. Do or do not. There is no try.


Тема Re: Гледната точка на Враганови [re: Taigun]  
Автор hannibal (Jedi)
Публикувано11.02.14 21:58



То за това даскал е или професия, а никъде в договора не пише човечност, или е... диагноза. Но това е дълга тема. И да. Понякога е въпрос на принцип.

Try not. Do or do not. There is no try.


Тема Re: Един спомен...нови [re: hannibal]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано11.02.14 22:21



Трогателна и поучителна история!
Съдбата-това и дете е трябвало да се роди...затова е бързала Мишето.
Мир на душата и!

Всички, които сте я защитили и окуражили да завърши сте благословени и Съдбата ще се отблагодари на всеки един дал подкрепата си!

Законите и документите тук не са важни! Става дума за нов живот, който ТЯ е решила да даде!

п.с. В техникума навремето седях с едно момиче 2г. Имаше някаква привързаност м/у нас. Малко странна, отнесена, доста суетна, много и се подиграваха за тая суета-все се оглеждаше и си оправяше бритона, сама си се усмихваше...все обаче я болеше глава, все пиеше аналгин...забременя в 12 клас...не завърши, омъжи се за момчето малко по волята и натиска на родителите и-той беше сирак. Роди...детето беше на 6м., когато милат ами съученичка почина-от тумор в главата/имало причина за главоболията и/. Момчето замина за чужбина и остави детето при родителите и. Никога повече не се е връщал и интересувал за детето си. Родителите и получиха разрешение и осиновиха бебчето. То вече е голямо :))...32 годишна жена....казаха и за осиновяването чак , когато стана на 18г.

Та ето-някои деца трябва да се родят, Съдбата си знае работата...така и с детето н анезавършилата ми съученичка...тя осмисли живота на това семейство, след смъртта на единственото им дете.

Извинявам се за впускане в този разказ...и аз си спомних за ..., н еяма д аи напиша името, въпреки, че ме напира

...нека си остане ангела, който роди дете защото сякаш е знаела, че ще си иде и родителите и ще страдат, а така няма да са сами.

Редактирано от Lira Emerald на 11.02.14 22:24.



Тема Re: Един спомен...нови [re: hannibal]  
Автор XXLMORE (пристрастен)
Публикувано11.02.14 23:05



Постъпили сте както трябва, въпреки правилата.Животът понякога идва като вълна и трябва да препускаш с нея, въпреки пречките, защото ако изпуснеш вълната, всичко се променя и поема в някаква друга посока.Приятелката на дъщеря ми нямаше късмет да попадне на хора като вас, даже аз не можех да си обясня как е възможно жена, културна и образована, учител, педагог, с толкова лека ръка да унищожи две години от живота на едно дете.После това момиче се ожени, роди дете, разведе се и сега гледа сама детето си, работи скапана работа, а можеше да премине този етап от живота си със съвсем малко помощ.



Тема Re: +нови [re: Lira Emerald]  
Автор Monica123 (ветеран)
Публикувано12.02.14 02:19



Лирче що не го записахте в Хужественото училище?



Тема Re: Един спомен...нови [re: hannibal]  
Автор chavdar4e (бивше 4ave)
Публикувано12.02.14 02:32



Настръхнах и също си спомних нещо, слава Богу, с по-щастлива развръзка. И то по соц. време.

Но умееш да пишеш



Удоволствие е, че те чета!



Тема Re: +нови [re: Monica123]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано12.02.14 09:43



Какво художествено училище?...този вид специализирано профилирани училища са след 7 клас бре:))...до тогава има само например художествени паралелки и тя бе записана в такава.



Тема Re: Да продължимнови [re: Korani5]  
Автор lskam kirilitza (тиква, бе)
Публикувано12.02.14 09:57



Стига, бе! Това си беше акция, предварително обявена, разгласена по медии и т.н. То не е като девойчето да отиде в тъмни доби на Околовръстното по голодуп. Тя със сигурност не е била сама и т.н.

Най обичам да чета, ама не мога.


Тема Re: Да продължимнови [re: Lira Emerald]  
Автор tyrsiistina-110372 (познат)
Публикувано12.02.14 13:22



Преди малко ми попадна във ФБ-то, та се сетих - не забравяй да си позапявате семейно!

Редактирано от tyrsiistina-110372 на 12.02.14 13:36.



Тема Re: Да продължимнови [re: tyrsiistina-110372]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано12.02.14 13:25



И какво е това?...линквай го моля...не сработва никак



Тема Re: Да продължимнови [re: Lira Emerald]  
Автор tyrsiistina-110372 (познат)
Публикувано12.02.14 13:37



Явно не става да се линкне, а е хубаво





Тема Re: Да продължимнови [re: lskam kirilitza]  
Автор Korani5 (новак)
Публикувано12.02.14 15:21



Като гледах слисаните физиономии на околните, пък даже и на някакъв полицай, считай колко са били информираните.





Тема Re: Гледната точка на Враганови [re: hannibal]  
Автор Ryan ()
Публикувано12.02.14 15:34



Привет, hannibal,

Виждам, че си натрупал много огорчение, но защо се позиционираш от "другата страна"? Защо сам се приравняваш с "мършата"? Ако си добър учител - ти си от другата, от светлата страна. Толкоз! Критикуваме лошите учители, а не учителите въобще.

И друго искам да ти пиша -
"Що се отнася до мен, аз се старая да бъда кошмара на учениците си и успявам. Обявяват ме за Сатана или Бог - всеки според отношението си. Ценното за мен е че няма нищо друго освен крайни мнения за моята незначителна особе. Аз мога да си позволя лукса да имам принципи."

Това не ми звучи добре...
Крайните мнения могат да те ласкаят в лично качество, но са пречка в работата. Негативното отношение към учителя се пренася и към предмета му - затова те "критикувам".

Предназначението на Учителя е да учи. Не да бъде харесван или мразен, а просто да е ефективен. Мерило за успеха му е дали успява да предаде знания на всичките си ученици, а не чувствата, които предизвиква.

Успех!



Тема Re: Гледната точка на Враганови [re: hannibal]  
Автор WitchSmile (smilestears)
Публикувано12.02.14 15:59



В ДОИ пише ли каква да е формата на изпитване?

Има много начини за преподаване на учебния материал и много начини за изпитване. Може би ролята на учителя е да намери най-подходящите за всеки ученик. Индивидуализирано обучение.

Можеш да напишеш на някого двойка и тя да бъде възприета добре, при адекватно поведение от страна на учителя, нали?!

Не съм обмисляла как би се реализирало на практика, но ситуацията в училище би се променила драстично, ако учителите възприемат децата, като техни клиенти. Всъщност учителят предлага услуга - обучение. И ако никое дете не иска да учи при него, да се възползва от услугата му?!



Тема Re: Да продължимнови [re: Korani5]  
Автор WitchSmile (smilestears)
Публикувано12.02.14 16:18



По темата ти, Корани, нищо не мога да кажа.

Но имам питане пак за деца извън темата.

Сега какво учат децата за "турското робство"? Бях чувала, че то се отрича.

Вчера разказвах на децата за Левски и Ботев, и никак не бях сигурна, дали това което им разказвам е все още вярно. А нямам време сега да търся информация дори в Гугъл.

Ако някой знае, моля да помогне.



Тема Re: Гледната точка на Враганови [re: WitchSmile]  
Автор Naglets (Чуций)
Публикувано12.02.14 16:18



Ако никое дете (разбирай решението е на родителя му) не желае при един учител, то всички ще идат при иванушка-глупака, защото прави смешки и ще си станат като него също едни смешници прости.

WALL·E


Тема Re: Да продължимнови [re: WitchSmile]  
Автор Naglets (Чуций)
Публикувано12.02.14 16:21



А, ти не се притеснявай, че някой ще те обвини в невярно преподаване на децата си. Да не ти пука какво ще си помислят днешните неграмотни. Биографичната книга за Ботев, която имам, е със сигурност по-добро четиво от битиено на ББ например или пък на ватманчето Минчев.

WALL·E


Тема Re: Да продължимнови [re: WitchSmile]  
Автор Melany99 ()
Публикувано12.02.14 16:37



То ако вземат да отричат турското робство ще тлябва да се отрекат и Ботев, Вазов и всичката литература писана по това време...





Тема Re: Гледната точка на Враганови [re: WitchSmile]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано12.02.14 16:49



Не съм обмисляла как би се реализирало на практика, но ситуацията в училище би се променила драстично, ако учителите възприемат децата, като техни клиенти. Всъщност учителят предлага услуга - обучение. И ако никое дете не иска да учи при него, да се възползва от услугата му?!

Това в държавното-безплатно обучение не може да стане:) Системата е консервативна-пруска. Нали за това говорим от май 2 седмици вече


"Учителите" там са просто държавни -чиновници, то затова и заплатите им такива като на нисък държаввно - чиновнически апарат. Те нямат друго предназначение, освен да са държавни чиновници..знаеш ли колко ги еня за децата-хаха:))...цялата тази форма е добре облечена политическите в мед капещата дума - "училище".

Стресна ли се на макс до тук?

п.с. Не ми се разправя как протече вчера срещата...като ми мине ще пиша:))



Тема Re: Да продължимнови [re: WitchSmile]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано12.02.14 16:58



Рано е още да занимаваш децата си с това.

Те не знаят още къде са:))...нали сама постна онезитаблички, н акакв авъзраст-какво ои къде се намират във времето:))

Нещо много се престараваш гледам-спокойно, играйте, пейте и се смейте сега с децата:))





Тема Re: Да продължимнови [re: Lira Emerald]  
Автор WitchSmile (smilestears)
Публикувано12.02.14 17:27



Ами стана въпрос за фойерверки. И им казах, че ще ги заведа на 19.02 да видят и темата тръгна. И изведнъж се оказах в небрано лозе, защото това, което са ме учили не знаех дали е вярно все още.

Иначе пяхме "Тих бял Дунав" и "Вятър ечи". И скачахме "левски скокове".



Тема Re: Гледната точка на Враганови [re: Naglets]  
Автор WitchSmile (smilestears)
Публикувано12.02.14 17:28



Ще има и такива, но ще има и други, нали?!



Тема Re: Да продължимнови [re: Naglets]  
Автор WitchSmile (smilestears)
Публикувано12.02.14 17:30



Ами обвиненията на децата, че не съм им разказала истината?!



Тема Re: Гледната точка на Враганови [re: WitchSmile]  
Автор Naglets (Чуций)
Публикувано12.02.14 17:57



Няма да има други, моме.
Лесното е лесно. Сега това се търси.
Ученето е зор и сега от това се бяга.

WALL·E


Тема Re: Да продължимнови [re: WitchSmile]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано12.02.14 18:27



Никой не може да знае какво е вярно и какво не:))...затова разказвай там, както го усещаш и по натрупани допълнителни знания, пречупени през твоята призма...не само какво са те учили в училище:))

За пеенето и скачането -браво:))...получавате 6





Тема Re: Да продължимнови [re: WitchSmile]  
Автор XXLMORE (пристрастен)
Публикувано12.02.14 19:03



ами то затова, като искаш да си майка на място, трябва да си информирана,, да четеш, да разказваш, да отговаряш на въпросите, които сега започват да се изсипват върху теб, което не знаеш, ще проверяваш и както Лира ти казва, събирай информация не от едно място , а от повече, пречупвай през твоята призма и тогава като те запитат защо в училище им говорят едно, а ти в къщи им казваш друго, ще имаш готовите отговори.Ти можеш с чиста съвест да им казваш твоята истина, а не чуждата.Учи се да мислиш и така ще научиш и децата си да го правят



Редактирано от XXLMORE на 12.02.14 19:05.



Тема Re: Гледната точка на Враганови [re: Naglets]  
Автор Raf OFecin (ex caffe)
Публикувано12.02.14 19:22



Ученето не е зор за никое дете. Децата са естествено любопитни, а способностите им да научават нови неща са безгранични. Не си ли бил жертва на милионите детски въпроси: Защо; А защо?; А как?; Какво; Как"; Ама защоооо?



Те искат да учат, но не обичат да им наливат информация в главите. Информация, поднесена по скучен, суховат и неясен начин. И то, докато трябва да седят като заковани на едно място...

Както е да е, смях се много на един от лекторите на ТЕД. Коментираше днешната "епидемия" от деца с хиперактивност и дефицит на вниманието, и как навремето, горките хора, непознавайки тази възможност - т.е. да страдаш от този моден синдром - са смятали, че децата просто страдат от... детство.


Децата не избират лесното, ние продължаваме да го избираме като отказваме да приемем, че училището, такова каквото е днес, вече е безкрайно безполезно и остаряло.



Тема Re: Гледната точка на Враганови [re: Raf OFecin]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано12.02.14 19:24



Браво!





Тема Re: Гледната точка на Враганови [re: Raf OFecin]  
Автор sladunka medunka (pyrvata)
Публикувано12.02.14 19:28



Браво!

Авторът на Илиадата е или Омир, или ако не е Омир, е някой друг със същото име.


Тема Re: Да продължимнови [re: WitchSmile]  
Автор Ryan ()
Публикувано12.02.14 20:34



Привет, WitchSmile,

"Сега какво учат децата за "турското робство"? Бях чувала, че то се отрича.

Темата е щекотлива. Най-вече по причина, че вместо научната трактовка на историците, някои политици "играят" на чувствителна за нас струна и предизвикват скандали и протест. Което, впрочем, е и целта им.

Турско робство е недостатъчно коректно и точно казано. Ако държим на кратък изказ - османско

или владичество е най-вярно.

В общи линии османската империя поддържа в завоюваните територии смесица от крепостничество и васалитет, както и българското царство преди това, нарича се феодализъм. Всъщност и в Европа, и в Америка крепостничеството и робството широко се отменят едва през деветнадесети век.

Та така - няма причина да не разказваш за Левски и Ботев като борци за национално освобождение и възстановяване на независимата ни държава. Но вярното послание е срещу османско иго, а не срещу турско робство. Всъщност точно така е мислил и Левски - борба не срещу хората, а против империята.



Тема Re: Гледната точка на Враганови [re: XXLMORE]  
Автор Ryan ()
Публикувано12.02.14 20:45



Привет, XXLMORE,

"Една приятелка на малката ми дъщеря стана жертва точно на това, за което пишеш и то в десети клас.Изживяваше тежък момент, защото баща и беше починал наскоро, и въпреки, че учеше в престижна гимназия и се наложи да работи като сервитьорка вечер, за да помага финансово на майка си и малкия си брат.Понижи си успеха, но почти всички учители проявиха разбиране, освен една госпожа по специален предмет.Тя и писа двойка и момичето не успя да вземе и поправителния си изпит.При среден успех над 4 остана да повтаря 10 клас.Повтори класа и за съжаление се повтори същата история.Тогава момичето просто се отказа да продължи с образованието си.Беше умно дете с потенциал, но се предаде."

Какъв е бил този специален предмет?
Ако детето е било некоректно оценявано - това е можело да се промени. Ако демонстративно не е искало да учи - в този случай какво е правилното решение? Да го "пуснеш" е несправедливо към останалите деца.



Тема Re: +нови [re: Lira Emerald]  
Автор Monica123 (ветеран)
Публикувано12.02.14 21:11



Значи още е малка.



Тема Re: Гледната точка на Враганови [re: Ryan]  
Автор XXLMORE (пристрастен)
Публикувано12.02.14 21:11



Здравей Райан, Специалният предмет беше свързан с профила на училището, не се изучава в реална гимназия, а само в такава с тяхното профилиране.Не може да става дума за демонстративно неучене, обясних, че детето беше поставено в тежка ситуация, след смъртта на баща си, съвсем млад още човек останаха само на мизерната заплата на майката, затова момичето започна да работи вечер като сервитьорка, за да имат какво да ядат в тяхното семейство, продължи да ходи на училище, но не можеше да отделя толкова време за учене както преди, въпреки това успя да поддържа приличен успех с изключение само на този предмет.Реши да повтори класа, защото искаше на всяка цена да завърши това училище, то щеше да и даде повече възможности за прилична работа по-нататък.На нея и предложиха настоятелно да се запише в реална гимназия, но момичето не се съгласи, защото се надяваше, че ще успее да завърши нормално, въпреки това, което стана.За съжаление беше прецакана, така може да се каже от същата тази госпожа.Няма извинение за такова нещо.Децата в нейния клас я подкрепяха, искаха да и се помогне, повечето учители също, но един човек като тази жена беше достатъчен, за да я провали.За мен няма логично обяснение, по скоро виждам някаква зла, дребнава и отмъстителна жена която си сложи пак го казвам голям грях с тази гавра.Детето се предаде, а беше влязло в тази гимназия след 7 клас с изпити, с високи оценки и с много добри възможности.Ако беше някоя мързелива глезла, изобщо не бих се занимавала с коментар, жалко е когато се прецакват свястни хора.

Редактирано от XXLMORE на 12.02.14 21:13.



Тема Re: +нови [re: Monica123]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано12.02.14 21:14



ами малка е -току що навърши 11г.



Тема Re: Гледната точка на Враганови [re: Raf OFecin]  
Автор hannibal (Jedi)
Публикувано12.02.14 22:33



"Децата не избират лесното, ние продължаваме да го избираме като отказваме да приемем, че училището, такова каквото е днес, вече е безкрайно безполезно и остаряло."

Съгласен. Непоправимо безполезно за практикуване на Древната Професия. Там трябват познания по грим и прическа. И съответната техника, която би трябвало да залегне в осъвремененото съдържание на дисциплината "Физическо възпитение и спорт".

Но това е нормално, колеги, защото когато Архимед открил че корен от две е ирационалто число и безкрайна дроб той принесъл на боговете сто говеда. И от тогава говедата не обичат естествени науки.

До напредването на образователната система на ниво тотален идиот за мен катахизиса си остава ДОИ. И ще продължа да съм безкомпромисен.

Try not. Do or do not. There is no try.


Тема Re: Гледната точка на Враганови [re: hannibal]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано12.02.14 23:34



Чакай чакай...тя пише за училището за малките деца, напоследък говорим за това тук.
Ти май визираш вече гимназиални големи ученици. Там е друго.

Раф Офесин е с малки деца, аз също...визираме деца от 1 до 6 клас примерно в случая.



Тема Re: Гледната точка на Враганови [re: hannibal]  
Автор Raf OFecin (ex caffe)
Публикувано12.02.14 23:35



Интересно кое школо е посещавал Архимед? И дали е искал да пее пред дъската... Бил ли е мирен в час? И по дяволите, с каква диплома е влязъл в математическата?!




Не се ядосвай, Ханибал. Идиоти като мен винаги ще има. Другите ти намеци ще приема като израз на безсилие и гняв. Човещинка. Остани си безкомпромисен и отдаден на ДОИ, твое право, а и задължение към момента. Това хипотетично, демократично училище, за което говорим е още в бъдещето, бъди спокоен.



Тема Re: Гледната точка на Враганови [re: Raf OFecin]  
Автор hannibal (Jedi)
Публикувано12.02.14 23:46



Не съм гневен. Безсилен - да. Презнавам. Срещу глупостта и самите богове не могат да се борят. И НЕ намеквам а казвам в прав текст.

P.S. Не съм наясно какво правят в начален и прогимназиален етап нито родителите нито колегите. Само им бера плодовете. Добре че хляба ми не зависи от учителската заплата та мога да не се продам за шише алкохол примерно.

Try not. Do or do not. There is no try.


Тема Re: Гледната точка на Враганови [re: hannibal]  
Автор sladunka medunka (pyrvata)
Публикувано12.02.14 23:46



... ти го прие лично, отъждестви се някак с образователната система... не е необходимо и никой не иска това... все едно аз да се обидя и разгневя, когато някой плюе лекарите и здравеопазната система... ами, не не се обиждам, аз виждам колко неефективна и нерационална е, но аз лично немога да я променя... дори и работата си немога да върша така, както смятам за редно... знам и разбирам хората и нищо немога да направя, но не се обиждам, аз не съм системата и дори не съм я измислила...ооо, ако бях аз със сигурност щеше да е много по ефективна, но не съм аз... та и ти... не се гневи, някои говеда обичахме и обичаме естествените науки, въпреки чудовищата, които ни ги преподаваха

дай ръка и мир, ние неможем да променим нещата, добре разбираме хората, които са потърпевши от тях...

Авторът на Илиадата е или Омир, или ако не е Омир, е някой друг със същото име.


Тема Re: Гледната точка на Враганови [re: hannibal]  
Автор spinule (..)
Публикувано12.02.14 23:50



може би трябва да приемеш, че днес много хора не приемат науката за нещо, заслужаващо интерес, необходимост в известна степен, да не говорим за отдаденост.
светът се променя, хората не искат да са 'маса', а отделни личности. и с наука да се занимават само тези, които наистина искат.
за всички има място под слънцето.

резултатът от 'масовизма' е виден - ние, масовиците!, не осигурихме хубав живот за децата си.
поне да се вслушваме в другите около нас може би... засега поне



Тема Re: Гледната точка на Враганови [re: sladunka medunka]  
Автор hannibal (Jedi)
Публикувано12.02.14 23:53



Мила, аз не искам да изказвам позиция от нивото на системата. Но аз съм единствения тук от тази система имам предвид от страната на нискочелите даскали. Просто поредната мама ме обвини в гняв. Аз че съм безсилен си знам. Иначе - МИР за всички.

Try not. Do or do not. There is no try.


Тема Re: Гледната точка на Враганови [re: hannibal]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано12.02.14 23:53



Е аз знам какво става-от 1 до 4 клас НИЩО н естава...цяло постижение е, че ги научават на азбуката и в края на 4 клас поназнайват и таблицата з аумножение...е до там става, каквото става:))
Ти защо мислиш пусках толкова теми ...щото лелите поставени за класни/сигурна съм , че има и добри учителки, за тях нищо не казвам/...та лелите даскалки се занимават с интриги, крещене, моткане, пиене на кафе в клас, все недоволни...децата с аим помежду другото. Крякат з азаплати, не проявяват особено творчество в работата си, тогава, когато децата са най-любопитни и искащи д аги занимават.
От 1 до 4 клас огромна част от децата загубват интерес към ученето...то как няма да загубиш една рошава лелка дето да я гълташ за страх, да ти киселее 4-5 часа



Ти защо мислиш, че така ми скачат тук...защото ми знаят повечето одисеята от 1 до 5 клас...щото се възмущавах и жалби, инспекторат занимавах...особено ги обичам профсъюзните им лидерки в основното у-ще...напраО ги кльопам с костюмчетата им



Тема Re: Гледната точка на Враганови [re: Lira Emerald]  
Автор hannibal (Jedi)
Публикувано12.02.14 23:57



Ааааааааа... чакай сега.... НЕ съм член на синдикат - огън да ги гори.... Ама хора при тия заплати какво да ви кажа... лелки... намърдала се да си вегетира.... и аз искам истински, творчески готини даскалици... ся... ако може и секси е бонус за мене... ама нЕма... Истина и аз го казвам - има много сган!

Try not. Do or do not. There is no try.


Тема Re: Гледната точка на Враганови [re: hannibal]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано12.02.14 23:58



Теб н ете броим з адаскал защото се занимаваш с големите...ний сме на друга вълна сега...до 7 клас

...а там е страшно. Никой з анищо не го еня...да минават там, да им се махат от главата. Едвам дишат децата, аз лично с такова впечатление оставам, сори. А иначе едни мазно лицемерни като им се появиш...ама то им личи бре, те от техни си колегиални интриги, фасони, демонстрации-ах, колко сме неоправдани нямат време за децата.

не ми се говори повече по темата, че пак кошмари ще сънувам
лека нощ:)



Тема Re: Гледната точка на Враганови [re: hannibal]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано13.02.14 00:04



Е, те за това говорехме в темите и ти се навря м/у шамарите зорлем:))

С теб ще си говорим след 3-4-5 години



Е, нашият директор/свестен човек иначе/ лично ми е казвал: Да ви кажа и аз не мога да се оправя със синдикатите...разберете ме.:)...чак ми дожаля за човека:))...но каквото може ми помага д аборим там лелите де-факт:))

Едно време като беше учителската стачка, кака ти Лира беше в БТВ защото яростно отстоявах това, че съм ПРОТИВ стачката им. Е, тук в клуба пишех и скачах и м евидели журналисти някакви и ме поканиха. Отидох...поканили и още 3-ма, които отказали...аз отидох наяве да мЪ изядат при Ани Цолова беше-май 2006-та
Обаче хич не им с едадох...нямам време сега д ати разказвам сама с/у 5-ма лидери на стачката-дип, че знаех това-онова и за Такева...абе...забрави...но е страшно от 1-4 клас...както и 5-7 отчасти!!!
Но най-страшно е 1-4-там са за уво поне 80%...съжалявам!



Тема Re: Гледната точка на Враганови [re: Lira Emerald]  
Автор hannibal (Jedi)
Публикувано13.02.14 00:06



Бях несиндикален тогава както и сега и за несиндикалния водих стачката при нас. Ам синдикатите ни закопаха... както и други де... както е да е... минало е.

Try not. Do or do not. There is no try.


Тема Re: +нови [re: Lira Emerald]  
Автор princesse_azur (sans pretention)
Публикувано13.02.14 00:13





Lira Emerald, много даровито дете! Браво! Има и фантазия и усет към цветовете. Творческа натура.
Тези деца са в своя си свят. Те си имат свой ритъм. Това което трябва да знаят ще го научат рано или късно. Възхитена съм!



Тема Re: Да продължимнови [re: Lira Emerald]  
Автор spinule (..)
Публикувано13.02.14 00:57



чак сега ти прочетох отговора.
не за друго, а не ми се искаше да видя как ме насмилаш, нямах нерви да го понеса точно в онзи момент...е, поне два-три дни оттгогава. аз самата бях на ръба на нервна криза, но драмата с твоето дете ме разстройваше допълнително.

че кое дете го влече училището? те са единици.

писах, трих, писах, трих - и се отказах, не умея да обясня с много думи.

просто мисля, че затваряш врати пред детето си по начин, който цели най-вече собственото ти спокойствие.

излишно е да се говори каквото и да е с теб, след като още в началото на новата учебна година ти постна нейна снимка на чина, от която се виждаше/а и ти го подчерта/ колко й е непоносимо и досадно присъствието там. не казвай, че това е така без твоя намеса. навсякъде си намесена:)
и в крайна сметка се е случило това, което ти искаше и ти няма да си го признаеш.

дано решенията ти са успешни за детето.

знам, че написаното е почти неразбираемо, даже и несвързано, но бързам да го пусна, за да не се опитвам повече да комуникирам с теб.
взаимно е, знам:)



Тема Re: Гледната точка на Враганови [re: Lira Emerald]  
Автор won (cool)
Публикувано13.02.14 08:58



До тук стигнах с четенето из темата и реших, че ще ти реша дилемите като те подсетя да разгледаш един комплект учебници за 6-ти клас. Намери ги в библиотеката на училището или друга, в книжарница, от някой родител с дете в 6-ти клас. Поразгледай и виж как ще я карате, защото предметите се усложняват и няма да се справиш да помагаш. Таткото едва ли след работа ще обяснява математика, физика или химия с хъс.
Училището е необходимо зло (зло-в сегашния му вариант).
Богатство са свестните учители, където ги има!
Щерката казваше, че в нейната гимназия (138-мо СОУ) са 70%! Това е добре!
Ама май и децата знаеха що ходят на училище - за себе си ходят, а не заради родителите!
No esperes que te olvide, ni olvides que te espero.

Редактирано от won на 13.02.14 08:59.



Тема Re: Да продължимнови [re: Melany99]  
Автор WitchSmile (smilestears)
Публикувано13.02.14 09:10



Нямам никаква идея какво се учи по литература сега в училищата.





Тема Re: Гледната точка на Враганови [re: XXLMORE]  
Автор won (cool)
Публикувано13.02.14 09:18



Не ми се вижда справедливо да няма вариант да бъде изпитана пред комисия. Мисля, че във ВУЗ-ете има такъв вариант, та защо да нямат и средните училища?
Ако учителите, директора са били на страната на детето защо не са съдействали за такъв вариант? Ако изпитът е бил писмен защо не са искали проверка от още един, външен преподавател, или друг вариант? Защо не са и предложили учителите индивидуална подготовка или консултации по предмета?
Не може да няма в София друг преподавател по този предмет.
Ако е имало конспект, за една година могат да се развият всички въпроси според изискванията за дисциплината (с помощ, ако трябва), да се научат поне основните неща и да се вземе успешно тоя изпит.
Не може пък чак толкова да е субективен тоя предмет, че само тази учителка да е критерия за оценяване на знанията!
Не е трябвало да се отказва детето, но и помощ навреме е трябвало!

No esperes que te olvide, ni olvides que te espero.


Тема Re: Гледната точка на Враганови [re: Lira Emerald]  
Автор Lili Vihronrav (позната)
Публикувано13.02.14 09:43



Аз пък, като майка на 9-класник, мога да кажа, че бях най-доволна от 1 до 4 клас.
Дали попаднахме да добра учителка или системата е най-добра в началото на училищното обучение, т.е. най-малко променена - не знам.

За сегашното му обучение мога да кажа, че момчето обича даскалите, които умеят да преподават и се отнася със снизхождение към тези които не могат. Така любими негови предмети станаха нелюбими.

Но пък проявява упорит интерес към информатиката и сам се учи да програмира. Естествено по ИТ в училище има 5, защото не иска да се занимава с ексел и други неща, които не го интересуват. Даскалката му го преценява, че много знае, но го наказва заради нежеланието му да се съобрази с учебната програма.
Нищо. Аз вече не вземам отношение. Ако има интерес към програмирането, гладен няма да остане.



Тема Re: Гледната точка на Враганови [re: sladunka medunka]  
Автор Naglets (Чуций)
Публикувано13.02.14 09:48



Когато си учител всичко е лично.

WALL·E


Тема Re: Няма да се плашиш от кака ти Лира бре:))нови [re: spinule]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано13.02.14 09:58



Хубава работа, аз нямам нищо против, против когото и да било тук:)
Малко ме познаваш, а и не е зор де:)) С тези, дето с езнаем се разбрахме:))

Естествено, че навсякъде ще съм намесена, защото сторито си има предистория, а и детето е малолетно...наистина малцина тук са тези, които знаят обзорно нещата. Така, че отминавай и хич не се кахъри с казуса:)

Спокойно, нещата се нареждат, всичко е под контрол.

Не се шашкай от мен, не съм толкова страшна - просто съм зодия лъв с асцендент скорпион

...тов малко така за разчупване на атмосферата

Иначе живи и здрави да сме!



Тема Re: Гледната точка на Враганови [re: won]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано13.02.14 10:02



Никъде , в нито една от темите по казуса не съм споменавала да бъдем индивидуална форма в 6 и 7 клас. Навсякъде се обсъждаше да се мине само за вторият срок на 5 клас:)
Спокойно



Спокойно, никой не е длъжен да следи случая и да е в час как се развиват нещата. Това е просто клубен форум дето кой каквото хване от писанките и участие там да има

Не се впечатлявай



Тема Re: Гледната точка на Враганови [re: Lili Vihronrav]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано13.02.14 10:04



Браво на синът ти!
Имали сте късмет между 1-4 клас...това е прекрасно



Успех на детето ти желая в бъдещата реализация!



Тема Re: Благодаря ти Принцесс:)нови [re: princesse_azur]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано13.02.14 10:06



Приятно ми е да чуя това от професионалист като теб!



Вдъхновена бъди!



Тема Re: Гледната точка на Враганови [re: Lira Emerald]  
Автор Lili Vihronrav (позната)
Публикувано13.02.14 10:10



Благодаря, да ви се връща и на вас.
Всяко дете е личност и то само трябва да намери пътя си.
Ние само лекичко ги подбутваме и поощряваме.



Тема Re: Гледната точка на Враганови [re: Lira Emerald]  
Автор WitchSmile (smilestears)
Публикувано13.02.14 10:12



Не съм се стреснала, Лир. Малко ми е мъчно за училището и учителите, с които ще се "забавляват" децата ми, ама така им било писано. И като чувам, че моите деца били едни от най-послушните и добричките, какви ли са другите деца, брр, горките учители и училище.

Но темите ти и особено Правил-ник ме накараха да започна да планирам в кое училище ще учат децата и каква трябва да е предварителната им подготовка.

Поне кажи срещата с положителен резултат ли е?





Тема Re: Гледната точка на Враганови [re: Naglets]  
Автор WitchSmile (smilestears)
Публикувано13.02.14 10:16



Когато хората избират частни учители за децата си, изискванията им не са да е лесно. Там как отношенията са различни, нали пак са учители и деца.



Тема Re: Гледната точка на Враганови [re: WitchSmile]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано13.02.14 10:20



Платеното си е платено...сори, че с енамесвам





Тема Re: Гледната точка на Враганови [re: WitchSmile]  
Автор Raf OFecin (ex caffe)
Публикувано13.02.14 10:24



Вещи, на колко станаха децата? 3 или 4?
Не се плаши, де. Ние си говорим по принцип, за системата като цяло. Може пък да попаднате на човек, който си упражнява професията по призвание и с любов.
Има много такива учители, слава Богу, и им личи. Ще ги разпознаеш лесно, когато ви дойде времето.





Тема Re: Да продължимнови [re: XXLMORE]  
Автор WitchSmile (smilestears)
Публикувано13.02.14 10:26



като искаш да си майка на място, трябва да си информирана

Затова Ви и попитах. Тук има много родители на ученици и, както се и оказа, получих отговор.

пречупвай през твоята призма
В случая питах за конкретен факт. Но не съм съгласна с теб по принцип. Старая се да предавам информацията обективно. Призмата на децата и моята може и да не съвпаднат.

Например според мен Пепеляшка е едно безразсъдно и непослушно 15 годишно момиче, и добре, че е имала късмет да попадне на принц. Интересно ми е, как би реагирала всяка майка на 15 годишна дъщеря, ако майката забрани на госпожицата да иде на купон, а тя не я послуша и отиде.



Но за децата гледната точка е друга, не бъди послушна, вярвай, мечтай, бъди амбициозна и печелиш принц.



Тема Re: Да продължимнови [re: Ryan]  
Автор WitchSmile (smilestears)
Публикувано13.02.14 10:32



Много ти благодаря!

Аз докато разказвах, изведнъж се сетих, че имаше разни нови версии по въпроса. И затова говорих само за "поробители". Но децата питаха, как се казват поробителите и от коя страна са дошли и къде са отишли после...


"Османска империя" е много добър вариант, а го бях забравила, леле.





Тема Re: Гледната точка на Враганови [re: Raf OFecin]  
Автор WitchSmile (smilestears)
Публикувано13.02.14 10:57



Три и половина години.

Аз съм късметлийка, децата ми са късметлии. Сега са в най-добрата детска градина, с много добри госпожи. Имаме от време навреме разни проблеми, за да не скучаем, но се справяме.

Така че всичко и в бъдеще ще се нареди.

Всъщност системата не е лоша и не сте прави, че трябва да се срине. Трябва, обаче, НЕПРЕКЪСНАТО ДА СЕ ПОДОБРЯВА.
Това скоро го чух на обучение за системите.



Тема Re: резултатанови [re: WitchSmile]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано13.02.14 11:17



Ок Вещи, хайде настроих се да пиша за това, как протекоха нещата и да приключвам с това за тая седмица, че съм си зарязала работата, а имам и курсисти тия дни.
Не мога да кажа , че резултата е положителен, нека го наречем задоволителен за момента:)

Всъщност ще постна това, което писах на Ханибал преди ден на бележки, защото си говорихме по специфични теми, та не ми се обяснява пак, само ще направя някои допълнения.

"Нашето индивидуално май няма да се случи...както предлагаха, така днес дръпнаха...шах:)

Бяхме със съпруга на официалния разговор.
В училището не са готови , въпреки прокламирането на възможност за индивидуалното обучение да минат на този етап /имали събрание, защото след семинара на който директорът е бил имат указания и ще се работи в тази насока...нещо от рода обаче мен ако питаш-татко ще ми купи колело, ама друг път-демек ще с епроточи във времето това ново опционално навлизане за алтернативните форми, които могат да бъдат адресирани към всички деца и родителите им/.

Нямат подготвени кадри за адекватна организация при възникнал случай-ето примерно като нашия. Нямат достатъчно разработен план за това От другата учебна година щели да го прилагат в отделни случаи експериментално, защото било свързано с бюджет, програми, подготовка на персонала и т.н. за момента го прилагат само за деца с ТЕЛК.

Предлагат ми да се обърнем към друго училище, където имат някакъв по-разработен опит и за деца без заболявания /51-во училище например-те имат доста по-напредничави форми за алтернативни обучения, това училище е и с гимназиални класове/. Хубаво, но въпросното друго квартално училище, което има тези програми приема само от начало на учебна година след кандидатстване за тези форми.

Директорът пое ангажимент за вторият срок да уреди да няма притеснения за малката с тия излизания на дъската докато стане по-смела. Лично щял да говори с пеенката да сме били спокойни, там проблеми повече гарантира нямало да има. Детето спокойно да си влизало в час.

Понеже самият директор им преподава български и литература-ЗИП, похвали детето, че най-добре се е справила от класа на заключителният тест и преразказ по литература. Подаде едни материали, над които да работела у дома и лично да му ги представи -проект някакъв-знае да стимулира човека.:) И той няма никакви оплаквания от нея и беше изненадан, че нещата са ескалирали така, мислел, че са се успокоили, ние нали не искахм ед аго безпокоим до последно с класната. Но сега каза, че лично се заема да фиксира случая, защото това е недопустимо д асе случва с това дете-между другото и той има две дъщери, малки...мисля 1 и 3 клас. Въобще не си кривя душата, абе свестен млад мъж и професионалист, че и чаровен -знаеш Вещи как ми влияят подобни мъже-хахаха:)))-всичко му е ясно-търпелив, диалогичен както винаги-3 часа бяхме в кабинета му, мисли, премисля, дава идеи, иска да изслуша...личи си ангажираност. Абе не случайно е на това място!

Психологът -не е това човека дето би свършил психологическата работа:)...иначе да е жив и здрав! Повече няма да пиша за него от етическа гледна точка! Няма да се възползваме от услугите му-както и досега де, знаем си човека. Точка за това! Директора ще свърши и неговата работа



Питах какво правим по въпроса в края на краищата?...ами щели да работят сега, тази седмица с другото дете, дето тормози. Да сме им дадели малко време. До тогава моята да не ходи там.

Питам ги имали ли сте подобен случай досега на набези в/у кротко дете, което не реагира на агресията, а само се изолира...как са действали-нямали. Самите те са в размисъл кое -как, въпросът е деликатен, но в никакъв случай пренебрежим.
Говорихме и за това, че никой не може да гарантира бъдещо райско спокойствие, но поне да се тушира тоя систематичен вече гнетящ всички психотормоз. Оказа се, че не само от нас има оплаквания от въпросното дете.
Докато тия дни нашата е била у дома, там е имало случка с друго дете-момче, върху което нашата устата съученичка е опитала да излее гнева си...явно Марина като и липсва, си търси друг обект:) Но другото дете и е отреагирало с грубост и удари и онова е спряло:))...но пък са викали родителите на защитилото се дете, че видите ли, онова -бащата на дразнителя скочил, че била слабичка и кекава щерка му и била наранена /леко разбит нос/ при саморазправата на онова дете, дето му нанесло няколко ответни физически удара на словестните заяжданки:)))

Усетих ги в някакъв омагьосан кръг.

Все пак седнахме у дома и пак говорихме-моята беше очарована, че се е справила добре на изпита при директора, усмихн асе и още повече засия като разбра,че и възлага този проект.
Обяснихме и , че засега май няма начин как да стане с индивидуалното-точно, както ни обясниха-детето разбра, каза "жалко", но разбра.
Говориме, че в училището им амного хора, които я обичат и държат на нея и тя трябва да вярва в тях...класната, директора, зам. директорката /те много се имат двете/, учителите също и пращали поздрави...обяснихме и как директор алично ще поговори с учителката по пеене , по математика жената вече знае и е разбрана, просто не е знаела какво става. Казахме и , че проблемът на другото дете не е само с нея и сега вече и директора се намесва за да успокои нещата.
Казахме и , че освен заради себе си, на училище е добре да ходи и заради всички, които я обичат и ценят. Защото , когато има проблеми трябва да се опираме на тези, които ни уважават и са около нас и заедно с тях да преодоляваме тези, които за момента ни предизвикват!
Постъпихме педагогически, като все пак и оставихме надежда, че програмите за индивидуално обучение директора е казал, че ще въведе в началото на следващат аучебна година и ако тогава иска и нещата не са добре, ще може да ги ползва...все пак трябваше да успоким детето и да знае, че би имала избор за в бъдеще. Ще се радваме, ако не се стигне до там, но трябва да има опция.
Пак я питахме -искаш ли да те преместим в друго училище-не иска. Знам, че по някакъв начин тя си го харесва самото училище, плаши се от промени и големи училища.

В понеделник е склонна да иде, защото пък имат и ЗИП при директора по литература, а той ще чака лично разработката на това, което и възложи...та усещаме колко много иска да му се покаже, зае се веднага с интересната задача

Това е в общи линии-сега сме по-спокойни, нещата ще се видят в развитие. Надявам се що-годе да са пофиксирали нещата с другото момиченце...ще видим какво ще стане. Важното е, че моята е склонна да отиде там заради тези, които я обичат, тов амного и повлия като мотив!



Тема Re: Гледната точка на Враганови [re: WitchSmile]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано13.02.14 11:22



Никой не ти казва системата да се срине, а да се преобразува полека лека според адекватните реални съвременни промени. Това в държавнио училище трудно ще стане, защото е скъпо удоволствие...но поне отмалко някои неща да се въведат. Ето, както казах, работят по въвеждане на алтернативни опции за обучение-не само в клас и не само за деца с ТЕЛК. Има няколко училища се оказа вече, които прилагат тези схеми успешно.



Просто хората трябва да имат избор, а дали ще ползват предложеното е друг въпрос. Липсата на избор изнервя-меко казано



Тема Re: резултатанови [re: Lira Emerald]  
Автор Lili Vihronrav (позната)
Публикувано13.02.14 11:27



Това е най-доброто, което е можело да стане.
Успех!



Тема Re: Да продължимнови [re: WitchSmile]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано13.02.14 11:27



Марина пред 2 години много харесваше песента на Турция н аЕвровизията. И то нали непредубедено дете, като се развикала на балкона в топлата пролетна вечер гледайки Евровизията и класациите-"Турция, Турция...обичам Турция...давай Турция":))))))))))))))))))))))))))...малеййй, с баща и я прибираме и и казахме да си се радва вътре, да не крещи на балкона поне:)))))))))))))))



После се обяснявахме защо и какво н аелементарно ниво...ох, а тя си държи на своето-"Ама нали това минало, сега нищо не ни правели!"

Мдаааа...ето така ми се увеличава вярата в доброто и непреднамереното з аслед 1000 години...но ...абе не знам какво да кажа



Тема Re: ти сериозно ли?нови [re: WitchSmile]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано13.02.14 11:37



Например според мен Пепеляшка е едно безразсъдно и непослушно 15 годишно момиче, и добре, че е имала късмет да попадне на принц. Интересно ми е, как би реагирала всяка майка на 15 годишна дъщеря, ако майката забрани на госпожицата да иде на купон, а тя не я послуша и отиде

Недей така да манипулираш децата бре:)...това не е била майката на Пепеляшка-това е МАЩЕХАТА!
Коя майка няма да пусне детето си на свестен бал или място?

И Пепеляшка си е абсолютно права-къде да стои в тъмнината, прахта и калта, защото някой и казал да е там...и да е доволна, а другите на бал?

Вещи, учудваш ме -меко казано





Тема Re: Гледната точка на Враганови [re: WitchSmile]  
Автор Naglets (Чуций)
Публикувано13.02.14 11:37



Разликата е, че когато родител води детето си на частен учител, тогава той е от типа "заинтересовани" по конкретния предмет все пак.
А, когато говорим за видиотени родители като маса, които учат децата си на анархия, твърдят безпочвено, че тяхното дете има нужда или заслужава някаква оценка, това са едни животни създали животно и живеещи по животински правила. За справка можеш да видиш на идиота Киро в 40-50 темата от днес.

WALL·E


Тема Re: ти сериозно ли?нови [re: Lira Emerald]  
Автор Lili Vihronrav (позната)
Публикувано13.02.14 11:48





Плюс това навремето 15 години са си били баш за омъжване на девойките.
Ей, а е станала на 16-17, а никой не я е взел като стара мома.



Тема Re: Гледната точка на Враганови [re: Raf OFecin]  
Автор Ryan ()
Публикувано13.02.14 11:57



Привет, Raf OFecin,

"...училището, такова каквото е днес, вече е безкрайно безполезно и остаряло."

А кое/какво/как е полезно и модерно? Питам, за да схвана по-добре.



Тема Re: резултатанови [re: Lira Emerald]  
Автор WitchSmile (smilestears)
Публикувано13.02.14 11:59



И преди ти писах и сега пак:

Успех и късмет на дъщеря ти и на теб!





Тема Re: Гледната точка на Враганови [re: WitchSmile]  
Автор Raf OFecin (ex caffe)
Публикувано13.02.14 12:22



Нищо, никога не се срива, Вещи. Човек не е способен да започва начисто от днес за утре. Ние винаги носим със себе си миналия опит.

Изгледай поне това:

- и след това ми кажи с какво не си съгласна? Гарантирам ти, че няма да се отегчиш.



Тема Re: Гледната точка на Враганови [re: Raf OFecin]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано13.02.14 12:28



Между другото оказа се, че в училището /директорът и класната специално/ ги знаят тия филми за "забраненото образование", този Кен Робинсън...не са толкова незнаещи:)...по-скоро разговорът стана още по-интересен, когато разбраха , че съм ги гледала внимателно и аз нещата, ч еи едни цитати съм извадила и си поразсъждавахме:))...и за конференцията знаеха





Тема Re: Да продължимнови [re: WitchSmile]  
Автор Refurbished (PHP ЗидароМазач)
Публикувано13.02.14 21:02



Не - учат си го. Даже правят проект и за Комунистическото "робство" да влезе в учебниците.

Децата не помнят това, на което ги учиш. Те помнят това, което си.

Джим Хенсън


Тема Re: Да продължимнови [re: WitchSmile]  
Автор Refurbished (PHP ЗидароМазач)
Публикувано13.02.14 21:10



Учи се как да бъдеш послушен роб.

Родителите са тези, които имат грижата за да научат децата си на най-важните неща в живота.

Родителите са тези, които чрез Ботев, Левски и други мъже и жени трябва да възпитат в децата си чувство за род, родина и родословни констилации.

Родителите дават личен пример за Лоялност, Търпение, Последователност и още 100 други подобни неща.

Децата не помнят това, на което ги учиш. Те помнят това, което си.

Джим Хенсън


Тема Re: Гледната точка на Враганови [re: WitchSmile]  
Автор Refurbished (PHP ЗидароМазач)
Публикувано13.02.14 21:15



Поначало правилната подготовка е съобразена с талантите на децата. Те пък се откриват посредством "прощапулник" още когато са на 1 г.

Убедил съм се, че човек трябва да се научи да мълчи тогава когато най-много му се говори и да говори тогава когато най-много му се мълчи. ама това става с треньор. Учи се бавно.

Децата не помнят това, на което ги учиш. Те помнят това, което си.

Джим Хенсън


Тема Re: Гледната точка на Враганови [re: Lira Emerald]  
Автор Refurbished (PHP ЗидароМазач)
Публикувано13.02.14 21:17



Споко - тя е от майките, които най-много ще плащат за частни уроци.

Децата не помнят това, на което ги учиш. Те помнят това, което си.

Джим Хенсън


Тема Re: Гледната точка на Враганови [re: Ryan]  
Автор Raf OFecin (ex caffe)
Публикувано13.02.14 23:07



На анализиращ, конкретен и последователен човек като теб, би било нелепо да се отговори с две изречения, закачка или далечна асоциация.

От друга страна, да пиша страници с утопични, макар и чудесни представи за едно различно училище в бъдещето, е най-малкото лишено от здрав разум, при положение, че съществува вече не един алтернативен педагогически метод, доказал се във времето като далеч по-резултатен от досегашната форма на обучение на деца до 18 години.

Вече бяха споменати не на едно място, но за по-прегледно, ще събера най-интересните и утвърдили се, като не мога да гарантирам, че това са най-добрите източници на информация на български език, но при евентуален интерес, всеки би могъл да задълбочи сам търсенето:





- не бях чувала за него, но простотата на идеите му, ме възхити.

Горните са тези, с които съм запозната по-детайлно, но в никакъв случай не са единствените алтернативни, изпитани на практика и доказали се като смислени и съвременни форми на обучение.
Лично аз "крада" постоянно от тях и съм се убедила на практика в смисъла на това, което изповядват.



Тема Re: Гледната точка на Враганови [re: Raf OFecin]  
Автор 2biri (ветеран)
Публикувано14.02.14 00:37



Знаеш ли, Раф,
Родителите не са учители. Малко родители могат реално да преценят нивото, нуждата от помощ, изоставането и т.н. на детето си на тема образование. И да се пукнеш да четеш за методи и похвати, ако не си учител на тълпа деца - можеш да видиш само своите скъпоценни ангелчета, които винаги имат потенциал и са недооценени. Индивидите се развиват в среда обаче. Мама, тате и 2-ма учители не са подходяща среда.

Днес бях на родителска среща. Шести клас. Предвидена да бъде тежка. Престижна гимназия - високи изисквания, конкурентна среда. Нямаше нищо наистина тревожно. Да, някои деца са псували. Някои деца ги мързи. Някои са шутове, други - гадове, има аутсайдери. Има смотани и зубрачи, има куул и фешън. Има с нисък успех от първия срок, има и пълни отличници. Има амбициозни и тотални ливади. На срещата няколко пъти казаха - пасивен и недисциплиниран, но много задружен клас. За да има различни деца с еднакви учители - толкова е логично, че просто има различни деца. По твое време нямаше ли? Нима не сте се подигравали на някой? Нима не сте клинчили? Не сте се правили на големи? Не сте се гаврили с учители?

Родителят трябва да бъде обективен. Ако детето ти има тройки по математика, почти винаги значи, че има проблем с математиката. По-рядко с учителката. Същото с другите предмети. Което не прави детето ти нещо по-малко от останалите. Просто е слабо по съответния предмет или има нужда от допълнително обучение. Не различен вид обучение, а допълнително. И не щото учителят не става, а щото по задължителната програма това са изискванията.

Тва не точно щото на Лира детето, а по принцип. Много модерно стана майките да са особено чувствителни по отношение на успехите на децата си. Децата са различни. Кво като е слабак по нещо? Или се взимаш в ръце да допълниш знания, или не го коментираш особено. Във всички системи и методологии все са различни децата. Няма система с гаранции за пълно шест и доволни родители и деца.

Тва щото все пак образованието е знание основно. Да, 1-4 клас е основно педагогика. После с различните учители по различните предмети - ми те предметите различни, учителите различни. Можеш обаче да смениш класа, ако е проблем. Можеш да смениш и системата - запиши го в частно училище. Но от изолирано дете да направиш съвършено изолирано дете, за да се успокои... и евентуално да има 5, очертавайки тестове, като вербално знае за 3??? На кого помага това?



Тема Re: Гледната точка на Враганови [re: 2biri]  
Автор Raf OFecin (ex caffe)
Публикувано14.02.14 09:55



Знаеш ли, Бири, харесвам страстта ти. Винаги пишеш със страст, но и винаги имаш тази тенденция да клеймиш, когато нещо е в разрез с твоите убеждения.
Питам се, колко от вас видяха с очите си разликите между едно училище работещо по установената до момента система и някое от "алтернатвините" за момента форми?
Ама, разбира се, и те не са перфектни. Обединяващото за всички методи, форми и системи е, че се занимават с хора, а където има хора, никога не е просто и лесно.

Права си, за какво му е на Райън да чете? Кой ли изобщо чете тези тъпи линкове... А, ако беше, щеше да разбереш, че мнението ти се базира на погрешни твърдения.
Първо, защото оценяването в много от посочените "алтернативни" методи липсва.
Няма оценки и толкоз! Е, отпадат болните амбиции на родителите детето да гони успех под формата на цифри.
Второ. Няма задължително присъствие в часовете по съответните материи. Децата избират къде да присъстват.
Ужас, нали? Но не е. Дали работи и как, можеш да научиш, само ако те интересува.
Дори и да пиша в захлас тук, то все едно да съм учител по алгебра, който фъфлейки урока, обърнат с гръб, драска по дъската и се опитва да заинтригува и вдъхнови деца с изразен интерес към приложните изкуства. Безсмислено.
Ти или другите ще потърсите и прочетете, само ако ви интересува и желаете.
Е, така работи и с децата. Другото е отбиване на номера, който нашето поколение познава доста добре.

Но не разбирам, въпреки всичко. Много от вас настояват, че на системата нищо й няма, на базата на кое сравнение? Нали за да отречеш или приемеш нещо, трябва да познаваш алтернативите?
Или не? Можем да избираме от това и... пак това! На мен ми се струва доста оскъдно като възможност за избор.





Тема Re: Гледната точка на Враганови [re: 2biri]  
Автор Raf OFecin (ex caffe)
Публикувано14.02.14 10:12



Упс, Раф съм аз, все забравям. Мислех, че отговаряш на Райън. Нищо, отговорът ми по-горе, с нищо не се променя.
Бих добавила само, че ми се струва абсурдно и невъзможно един родител да бъде напълно обективен. Където има чувство и емоция, обективността е доста трудно постижима.
А, ако смяташ решението на Лира за грешно, ето защо би било чудесно да има възможност за избори. Не можеш, а и не е редно да смениш родителят на едно дете, само защото е себе си.


Може би ние също не сме превъзходни родители, нищо, че сме убедени, че сме такива. Напротив, колкото и да съм усърдна и старателна да бъда добра майка, убедена съм, че някой ден, децата ми ще ме винят за това или онова. Точно, както съм го правила и аз.
Защо не искаш да приемеш, че едно дете може да избере съзнателно или интуитивно, най-доброто за себе си? Наистина ли смяташ, че децата са идиоти, само защото са деца? А искаме да ги учим на отговорност. Добре, но за чии решения?



Тема Re: Гледната точка на Враганови [re: Raf OFecin]  
Автор Ryan ()
Публикувано14.02.14 15:46



Привет, Raf OFecin,

Мерси за информацията. Методът на Монтесори го познавам, изчетох го навремето като съпоставка със Сендовската система.

Александър Нейл не го познавах, та ми бе интересно да прочета книжката - четивна е като педагогическата поема на Макаренко. И си заслужава да се прочете - най-малко заради описването на общи ситуации, в които всички учители-деца-родители попадат.

Мисля си, че няма значение каква е образователната система и методът, който се използва - всички методи постигат всякакви резултати. Т.е. и успехи, и неуспехи се наблюдават - нали все пак хора сме основните обекти и субекти на образованието.

Обучаването, още от времето на Платоновата академия (условно казано, може и хиляди години по-рано), представлява процес на предаване на знания от учител към ученик.

Има множество методи на обучение, може да има чинове, дъска, катедра, може да е монтесори среда, може да са разговори по време на разходки по пътечките в маслиновата горичка на академията – важното е да се случи процеса. А неговите компоненти са знания, учител, ученик.

Хората – учителите и учениците, са си едни и същи от Платоново време – не се е променил нито интелектуалният капацитет на човечеството, нито човешката психология. А долу-горе това са рамките, формиращи обучението.

Единствената разлика са знанията – като качество и количество.
Количеството също е ясно – натрупаното във времето разбиране за света. Качеството е способността да възприемаш повече и по-бързо. Качество е да извличаш знанието. Качество е да използваш знанието като инструмент. Демек да се научиш да мислиш. Сравняваш, преценяваш и критично възприемаш.

Днешното образование има качествен проблем, който сякаш не се адресира достатъчно и нещата се влошават. Ние сме потопени в информационен океан. Не знаеш нещо – гугълваш го и излизат десетки и стотици източници на информация. Някои са достоверни, а други не. Как да отличиш достоверното? Две са предпоставките – критично мислене, т.е. съмнение и проверка + обща култура, която да ти предостави някакви критерии.

Парадоксално е, но лесният достъп до знание води до невежество. Ролята на учителя, на този който трябва да предаде знанието, да демонстрира сблъсък на идеи и откриване на истина е все по-ключова.

До учителя опираме отново...



Тема Re: Гледната точка на Враганови [re: Ryan]  
Автор WitchSmile (smilestears)
Публикувано14.02.14 16:49



Извини ме за намесата. Това е в шеговит тон и не съвсем.

До учителя опираме отново...

А за да се открие, обучи, мотивира ... учителя, да се осигурят условия за обучение, да се организират учениците, е необходима подходяща система.

Дано не съм права, ама сякаш стана кръгче, за да не е затворено кръгче, поне на спирала да го направим.

Например: Кои според Вас са най-дребните възможни подобрения в системата, които ще доведат до по-добро качество?



Тема Re: Гледната точка на Враганови [re: WitchSmile]  
Автор won (cool)
Публикувано14.02.14 21:03



Аз се сещам за един, който би бил животоспасяващ за системата, обаче трябват пари и учители - класовете да са до 20 ученика. От 1-ви до 4 клас даже до 10-15 деца.
Още идеи:
5-годишните да имат задължително занятия с логопед (според нуждите им и по негова преценка).
Изисквания за правопис от 1-ви до 12-ти калс - по всички предмети да се изисква. Все пак това е езикът на нацията и той все пак обединява нацията.

До 16-години задължително обучение, обаче то да има практиеска и обща насоченост. Да се вземе предвид, че някои деца могат да се насочат към професионално обучение или въобще да напуснат училище на 16-години, но и те да усещат, че са грамотни. Демек по-малко терминология и повече практически умения, часове за упражнения, поправки на домашни и тестове, преговор. ДОИ да се занижат малко, обаче да има приемственост и надграждане на знанията от клас в клас, да знаят тия в министерството на образованието какъв продукт ще произведат накрая...и той да е успешен.

Около 14-та година да има профилиране, но по направления - хуманитарен, природо-математически, изкуства и т.н. И съответно повече часове и по-високи изисквания.
Абе...

No esperes que te olvide, ni olvides que te espero.

Редактирано от won на 14.02.14 21:12.



Тема ДА ДА И ПАК ДА!нови [re: won]  
Автор hannibal (Jedi)
Публикувано15.02.14 08:21



Абсолютно подкрепям с две ръце.

Първо за логопедите: Тотално необходими. Имам приятели логопеди, които искат да работят като такива, но няма работни места, съответно правят си частни кабинети, но това не е решението. Както има психолози, педагогически съветници и т.н. в училищата така трябва да има и логопеди.

Профилирането - след седми клас тотално, както и тогава да се завършва основно образование - не какно до сега в осми клас. Това е залегнало в новия закон.

Задължително обучение до 10-ти клас, т.е. първа степен гимназиално образование, т.е. до 16 години. Това пак го има в новия закон. Там тотално приключва и общата подготовка, 11-ти и 12-ти клас - профилирано с високи изисквания към профила за завършване на втора степен гимназиално. Това пак е залегнало в новия закон.

По-малки парарелки. Мечтата на всеки даскал. Това искахме още в стачката, която беше смазана. Няма пари. очка. Духаме го. Съотватно мъзможността за по-индивидуален подход също го духа. Реалност. Няма смисъл на никой да обяснявам как се работи с паралелка от 28 души и как с паралелка от 16 души....

Try not. Do or do not. There is no try.


Тема Re: ДА ДА И ПАК ДА!нови [re: hannibal]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано15.02.14 12:03



Понеже съм 63 набор , спомням си и в двете основни училища навремето, в които съм учила до 8 клас в Сф-25-то и 126-то у-ще, имаше логопеди-безплатни. Психолози нямаше-факт, но логопеди да. Много съученици го посещаваха. Аз също съм била за правилно произнасяне на буквата "Л"



За по-малки паралелки, няма как...като гледам как не достиг аресурса от стаи по училищата. В 36-то у-ще Максим Горки/апропо, сега не знам дали така се казва / ми се уплаши окото-6 или 7 паралелки 5 клас с по около 30 деца-препълнено...коагато мислех по едно време да местя моята проверих, отказваха ми прием...нямало накъде повече:)...само приемали по изключение, ако има смяна на адресна регистрация!

Затова харесвам донякъде нашето училище-само 2 паралелки 5 клас с по 22 и 23 деца. Тази учебна година за пръв път имат 3 паралелки 1 клас-иначе бяха само по 2. Тов аучилище е направо рай на фона на 51 -во да речем...или 36-то. За други училища нямам наблюдения.

Ако и психо тормоза ни отпадне/+мъката ни от това да си като побит камък на дъската/, направо ще помисля, че сме в елитен квартален колеж



Тема Re: ДА ДА И ПАК ДА!нови [re: Lira Emerald]  
Автор hannibal (Jedi)
Публикувано15.02.14 18:00



Разбира се че има как. И за логопеди и за по-малки паралелки...
Има...
но вот так стало что в Государстве денег для Мерседесы и командировки не хватают, а я захотел для детей....

Try not. Do or do not. There is no try.


Тема Re: Гледната точка на Враганови [re: Ryan]  
Автор Raf OFecin (ex caffe)
Публикувано15.02.14 19:03



До учителя опираме отново...

Относно това спор няма. Добрият учител е такъв, независимо от системите и условията.

Мисля си, че няма значение каква е образователната система и методът, който се използва - всички методи постигат всякакви резултати. Т.е. и успехи, и неуспехи се наблюдават - нали все пак хора сме основните обекти и субекти на образованието.

Някога бях склонна да мисля така, обаче личният ми опит и наблюдения, показват обратното. Някои методи постигат доста по-добри резултати, ако реализацията на един човек, и то не само професионално, но и като индивид - в личен, социален, емоционален, интелектуален и културен аспект - е показател за успеваемост. Според мен, да.

Качество е да извличаш знанието. Качество е да използваш знанието като инструмент. Демек да се научиш да мислиш. Сравняваш, преценяваш и критично възприемаш.

Точно в това е проблемът, по мое мнение. Критичното възприемане не може да намери благородна почва в среда, в която те възпитават да приемаш информацията за неоспорим факт, който ти трябва да запаметиш максимално точно и трайно. Дори не намирам изобилието от информация като нещо негативно, но именно отсяването й е въпрос на "трениране" на критичния анализ. И точно в това е парадоксът. Децата са критични. Те подлагат под съмнение всяка информация, те са окриватели, изобретатели, те са любопитни, притежават и т. нар. магическо мислене, те имат безкрайно въображение и колосален капацитет на възприемане. На децата, особено в крехка възраст, им е необходим учител, който да подхранва тези естествени наклонности и да откликва със знанието си на детската потребност за знание. Нищо повече.

Споменаваш Сендов и Макаренко. Жалко, че по "странни" причини системата на Сендов издържа едва няколко години, а Макаренко днес е свързван основно с "моркова и пръчката". Светлите и прогесивни умове винаги са пречели някому. Ако т. нар. демократично училище, беше някаква екстравагантна приумица, защо не го оставят само да потъне в забвение като неработеща система? Защо се опитват всячески да го задушат? Не е трудно човек да стигне сам до отговорите. Ето, това е другото доказателство, че не е все тази коя система и кой метод ще се използва в образованието...





Тема Re: Гледната точка на Враганови [re: won]  
Автор Raf OFecin (ex caffe)
Публикувано15.02.14 19:08



Всъщност, Уон, ти описваш почти дословно немската образователна система.
Трябва да ти кажа обаче, че много хора не са съгласни с нея и не я одобряват.



Тема Re: Гледната точка на Враганови [re: won]  
Автор WitchSmile (smilestears)
Публикувано17.02.14 09:16



Браво, Уон, най-после нещо конструктивно!



Тема Re: Гледната точка на Враганови [re: won]  
Автор copadevino (весела)
Публикувано17.02.14 10:32



Точно това се замислих като преглеждах темата, правописът е много важен и ако можех да въведа някакви промени в сегашната образователна система, то те биха били такива, че децата да завършват училище грамотни. Неграмотността е потресаваща, незнанието къде и кога се слагат запетаи и пълни членове, почти посевместно. Не знам доколко се държи вече на чистото и красиво оформяне на текста, краснописът според мен също е важен, лично аз много се затруднявам при разчитането на грозно написани правописни текстове и бих държала на това. Мацане, цапане и задраскване по текста (на съчинение примерно) за мен би било неуважение към учителя. Задължително четене на повече литература, тук положението е трагично, защото всички знаем, че съвременните деца не четат, родителите не ги поощряват за това, и оттам бедността на езика, който използват. Слушала съм как си говорят младежи на улицата, ами речниковият им запас е сигурно от не повече от 1000 думи, но и толкова са много. За това се сещам на първо четене.



Тема Re: Гледната точка на Враганови [re: Raf OFecin]  
Автор won (cool)
Публикувано17.02.14 11:14



Не знам каква е немската система, ама сигурни знаят какъв продукт ще получат накрая. Дори и ученици покрили минималните изисквания на задължителното обучение сигурно са грамотни, поназнайват нещо за света и обществото, от което са част и че в него има правила и изисквания.
Сигурно системата им за задължително образование е "калъп", ама явно го актуализират според изискванията на обществото и времето.

No esperes que te olvide, ni olvides que te espero.


Тема Re: Гледната точка на Враганови [re: copadevino]  
Автор won (cool)
Публикувано17.02.14 11:29



Затова съм против новините на турски език по Националната телевизия!
Да е частен канал - бива, ама за нещо спонсорирано от мен - не бива!
Управляващите ни дори нямат концепция за това какво значи нация и какво я обединява, а не разединява. Факт!
Както казва Оруел: "Невежеството е сила!"
Да, невежеството е маса, която като се насочи и ускори в някава посока си е сериозна сила. Само че тази маса не се самонасочва, а я насочват. М-да.

Да ви цитирам една моя бивша колежка, която каза: "Добре, че живях в диктатура, че и аз живот да видя!"
Хората си искат оковите, но и поминъка, там където е домът им.
Дали се сещат, че има и друг живот? Или че нещо не е наред в системата на образованието?

No esperes que te olvide, ni olvides que te espero.


Тема Re: Гледната точка на Враганови [re: Raf OFecin]  
Автор Ryan ()
Публикувано18.02.14 13:40



Привет, Raf OFecin,

Не виждам някаква особена конспирация, която да пречи на въвеждането на нови методи и практики за обучение. В смисъл противопоставянето не идва, заради добре замислен и твърдо изпълняван план за "оглупяване" на населението, а на естествената човешка склонност да не си дава зор, да спира новостите, за да се не преработи нещо.

От друга страна експериментите в образованието са много рискови и не е като да експериментираш в лаборатория. Въобще промените (чиито резултати може да се отчитат след години и поколения) следва да се правят много внимателно. Та затова и съществуващата система, макар неоптимална, но позната, продължава да е единствена широко прилагана.

Дето се вика, ако алтернативите покажат резултат и жизнеспособност, т.е. да се самовъзпроизвеждат - естествено ще се наложат. Сендовата система, например зависеше от тогавашната политика, съответно когато изчезна политическата подкрепа - експериментът спря.

За критичността... Ще ти опонирам - децата са критични, но нямат критично мислене. То се развива дълго време и е необходимо да се натрупат някакви базови знания, за да се надгражда над тях. Т.е. критичното мислене не е само съмнение и отхвърляне, но и метод за развитие. И да - масовото училище хич не способства за развитието на критичното мислене и заради стремежа да се произвеждат оценки, но не знания, и заради начинът - наизустяване, а не разбиране.

Позамислих се какви са минималните критерии за резултат от преминаване през коя да е образователна система. Защо трябва да ги има - заради интереса на обществото - демек на всички нас и и бъдещите поколения. За момента не съм в състояние да ги формулирам хем непротиворечиво, хем аргументирано.



Тема Re: Гледната точка на Враганови [re: Ryan]  
Автор Raf OFecin (ex caffe)
Публикувано18.02.14 23:21



Не, чак конспирация, не! Но където и да е по света, всяко едно подобно училище е преживяло поне един опит за затваряне. Е, някои не са успели в преживяването. Затова питам, кому и с какво пречат подобни експериментални програми?!
На машината наречена държава не й трябват наистина мислещи и свободни хора, а "бурмички", както си говорехме в една друга тема. Затова и поддържа образователни системи, които произвеждат "бурмички". Е, случва се по някой и друг "дефект" в матрицата, но като цяло системата - щампа работи.

За децата и способността им за критичното мислене не е нужно да ми опонираш, защото и не споря. Получава се известно недоразумение, защото ти сякаш смяташ, че аз съм против образованието. Аз съм за много образование, още повече образование, адски много образование, за цял живот, че и след това!


Обаче мое убеждение е, особено през последните години, че би могло да бъде много по-ефективно под друга форма.



Тема Re: Гледната точка на Враганови [re: Raf OFecin]  
Автор 2biri (ветеран)
Публикувано18.02.14 23:38



Аз смятам, че това е страхотно:
Аз съм за много образование, още повече образование, адски много образование, за цял живот, че и след това! Обаче мое убеждение е, особено през последните години, че би могло да бъде много по-ефективно под друга форма.

Обаче тезата на Лира не е "детето да научи повече и по-добре", а "детето да не се мъчи". Проблем с изпитването на дъската - решение - да не излиза на дъската. Проблем с усвояването на знания по математика - решение не е нужно. Предполагам разбираш разликата. Както и "аз да мога да си пуша цигарката спокойно, че неам нерви"

Аз поне на тва опонирах основно.



Тема Re: Eй!!!нови [re: 2biri]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано19.02.14 09:37



Мога ли да помоля да не се изказваш с констатация каква е моята теза!!!


Пиши си твоето мнение и ако обичаш, не намесвай ника ми в изказванията си!
Нищо не си разбрала от тезата ми!

С Раф Офесин се разбрахме , тоест тя и някои по -широко скроени умове разбраха!

Против изпитването на дъската съм, ако детето не е готово за това психологически и му образува видим стрес довел до последващи реакции и подтиснатост! В случая имаме обективни причини, деца, които са и вдигнали мерника и е обект на подигравки и агресия! Това не ти ли стана ясно! Детето получи пълен блок и страх от ходене в училището. Особено чувствителна е, да. Не може да е груба, просто не го притежава това качество-характер. Не опонира и блокира на агресия, неадекватно отношение и невъзпитание. Блокира пред някои учители. Просто я е страх-работим сега по въпроса относно този страх. За съжаление, ще трябва да и срина явно прекаленото съобразяване и уважението към "авторитетите".

Директора го разбра, психолога го разбра, учителите , с които е говорил и ги е запознал с проблема също. В момента се работи с детето, което е тартор на акцията с/у щерката. От понеделник малката си е на училище и засега слава Бога атмосферата е спокойна. Е, онова дете гледа малко накриво, обаче нека си гледа:)) Важното е да не пречи и да не буни. Всеки има право да посещава училището и да не се чувства обезпокояван. Така, както моята не притеснява никой от съучениците си, така държим и тя да не бъде притеснявана.
Тия дни детето си вдига ръка и си отговаря от място. По история например учителката я е предупредила вчера,че ще и даде да направи писмен тест, вчера е прескочила нейният номер и я е вдигнала, само като е вдигнала ръка да отговори нещо си там.

Така , че ако обичаш съобразявай се и се въздържай да даваш обяснение за моята теза!

На мнението на Раф Офесин съм...каквото пише тя, чети я все едно го пиша и мисля и аз-така считай!

По отношение на математиката-колкото-толкова. Не е нашият предмет. И аз бях така.

И прави разлика между ОБУЧЕНИЕ и ОБРАЗОВАНИЕ!
Различни неща са. В случая се противопоставям на драконовски мерки за обучение...а не съм против образованието. Някъде в темите в разговор с Правилник, също го отбелязах!

По отношение на спокойствието и кефарското пиене на кафе с цигарка или без, да така е...на това уча и щерката. Начинът за това е да си има свой бизнес един ден и се занимава с неща, които харесва:) В никакъв случай и въобще по възможност да не работи за някой друг! Това създава дискомфорт, особено на творческите натури Дай Боже да срещне и подходящи мъж/е в живота си /като майка си:)))/ и да се разбират и да са си опора, за да може да бъде и се чувства-ЖЕНА, занимаваща се с приятните за нея неща-като майка и, а не да блъска като изоглавена. Да, на това я уча ...и я уча на всички "женски тайни", които знам, кото съм научила и съм доволна от живота си и мъжете в него

Още един път моля, не се изказвай от мое име!

Иначе считай че ти казвам, МАЙНАТА ТИ...и у лево

п.с. Изпитването на дъската насила, за мен си остава абсолютно инквизиционно, допотопно унизително начинание, ако не те кефи. На дъската трябва да е по желание. Има деца, които обичат да се изявяват-за тях съм с две ръце да го правят, а другите д аим ръкопляскат и ако се престрашат като тях да действат като тях

Толкова по темата...айде, че си имаме по-приятни занимания. Ние си фиксирахме за сега нещата и си нагодихме нашите изисквания към непоклатимата система...това ми стига...в по-голям мащаб не ми се работи, за това определено нЕАм нерви!

Редактирано от Lira Emerald на 19.02.14 09:48.



Тема Re: Гледната точка на Враганови [re: 2biri]  
Автор Raf OFecin (ex caffe)
Публикувано19.02.14 09:42



Бири, нали ти отговорих вече, жено страстна!


Това е частта, която не може да се повлияе от никого и от нищо, ако ще системата да се обърне с краката нагоре.
Всеки има родителите, които има.
Сигурно моите деца, особено голямата, която също дай й да рисува (но и да пее), без другите гадни и досадни предмети, биха се радвали да имат майка като Лира, но за жалост, съм им се паднала аз.

Това, което обаче не може да се избегне в училище, опитвам някак, доколкото е възможно, да компенсирам у дома.
Например оценките. Оценките са средство, евентуално да стигнат до професията, която желаят, но не и да я упражняват по-добре, нито пък да разберат коя е тя.
Лошото е, че по този начин се получава двоен разход на енергия. Веднъж да "измамиш" системата и втори път, да се ангажираш с нещата, които наистина ти се удават и те привличат.

Базовите знания по всички материи, които се изучават и които са нужни на един човек, за да живее адекватно, могат да се сведат до по-малко от половината време, което едно дете прекарва в училище. Останалото е отбиване на номера, информация, която преминава през нас, без да остави следа. Общата култура се гради цял живот. Ако човек иска и се стреми към нея.

Но, ако сам, поради необходимост или желание, потърсиш дадена информация, то това е знание, което наистина остава. Стимулът да учиш, да знаеш и да научаваш все повече и повече, се ражда само от вътрешните, естествени интереси и потребности на един човек.

Така мисля и се убеждавам непрекъснато, но естествено, възможно е и да съм в грешка. А частният случай отдавна не го коментирам.



Тема Re: Eй!!!нови [re: Lira Emerald]  
Автор Raf OFecin (ex caffe)
Публикувано19.02.14 09:55



От сто години си в клубовете и знаеш, че споделиш ли нещо лично, то може да стане обект на неправилно тълкуване, на присмех, на какво ли не.
Не искам да вадя стари и погребани истории, но би трябвало да знаеш, че когато става въпрос за децата ни, винаги боли.
Затова имам правило - по възможност никаква по-подробна информация и снимки на деца в нета! Сигурно помниш. Това е минимума защита, която сме длъжни да им подсигурим във виртуала. Детските плещи са доста крехки, за да понесат две реалности. То и ние не се справяме на моменти, какво остава за дребните.

П.П. Хора, нека наистина оттук нататък да говорим, ако изобщо говорим, за образованието като цяло.



Тема Re: Eй!!!нови [re: Raf OFecin]  
Автор Raf OFecin (ex caffe)
Публикувано19.02.14 11:06



Ето ви един пресен диалог между майка и преподаватели, който ще предам в разказвателна форма.

Даскал 1 казва, че иска да насочи майката горе-долу какво би трябвало да се направи според ДОИ. После пояснява във връзка с дискутирания проблем, че не може да учат миналите времена в английския през първия срок, а по български да се учат след това. Пояснява, че същото се случва и с причастията и с какво ли не. Казва, че заложеното в програмите по английски и по български сериозно се разминава. В трети клас учат сегашно просто и сегашно продължително, а нямат нужната основа по български.

Майката казва, че децата така учат времената, че не ги и научават... И добавя, че няма как да се обясни на детето сегашно просто време като то не знае, какво е време.


Даскал 1 отговаря, че още по български не са учили тези неща и децата нямат основата. Казва, че няма как да научат нещо на английски, ако на български не го знаят.


Даскал 2 се включва и обяснява, че по новите норми начален етап се приравнява към прогимназиален. Коментира, че вместо нещата да се опростят - те ги усложняват. Загатва, че смъкват в начален етап пирамида, паралелепипед, цилиндър и конус...а по български подлог, сказуемо, допълнение, определение и т.н. части на изречението, по ЧО в 4-ти клас дават нова история на България и скали и руди в ЧП. И завършва с коментар, че ужасът е пълен и тия горе съвсем изпростяха.

Коментари?





Тема Re: Гледната точка на Враганови [re: Raf OFecin]  
Автор copadevino (весела)
Публикувано19.02.14 11:13



Само да вметна, като ви чета споровете - че или аз съм една безхаберна майка, или детето ми е било много безпроблемно, или и двете заедно, щото аз за 12 години учене на дъщеря ми почти не разбрах какво се случва в училище. Ходих на родителски срещи, разбира се, и това е. Имам някакви бегли спомени, че веднъж й помогнах по литература... и за друга помощ от моя страна не се сещам. А... и някакви спомени, че баща й помагаше по математика в прогимназията... После в университета пък съвсем не съм помагала, ама това е друга тема.



Тема Re: Eй!!!нови [re: Raf OFecin]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано19.02.14 11:34



Еми, аз като говоря не приказвам:))

И нашият директор ми се усмихва разбиращо, като си говорихме за това:)
Не контактувам с учители...нек адишат там спокойно...целя направо високите инстанции, после т еда си спускат указанията надолу:)))

...много работи тази схема:)

И затова девизът ни е: Ние се борим за тройка...и парирам всякакви обяснения:))))))))))))))))))))...да минават там годините школски и това е:)

И затова съм ги майносала и си поставям условията директно и не приемам възражения...като ти излезе име, че си луд, никой не се занимава с теб, само гледат мир да има



Тема Re: Гледната точка на Враганови [re: copadevino]  
Автор Raf OFecin (ex caffe)
Публикувано19.02.14 11:46



Кои спорове?
Те и нашите не само, че не знаеха какво уча, защо уча и къде уча

, ами и баща ми някъде в седми клас, заяви твърдо, че не вижда защо да ходи на родителски срещи. Все едно и също му говорели: колко съм добра, колко съм отлична, колко алабала... Големият ми брат биваше с малки отклонения в пубертета, но с малкият ми брат не беше така. За него всички знаехме и учехме вкупом. Та може да се окаже, че си случила на такова дете.

А в момента "спорим" за настоящата образователна система и за евентуалната реформа.



Тема Re: Eй!!!нови [re: Lira Emerald]  
Автор Raf OFecin (ex caffe)
Публикувано19.02.14 11:53



Копирах и преразказах само един кратък диалог, но хората наистина са в ужас! Децата масово не се справят, а и не научават, което е по-страшно от това да имаш кофти оценки.
За щастие, ние закачихме само две години в началното училище и макар местната система да не е перфектна, на фона на нашата е цветуща.
Истината е, че ако бяхме в България, голямата ми щерка със сигурност щеше да е в сериозни затруднения...



Тема Re: Гледната точка на Враганови [re: Raf OFecin]  
Автор copadevino (весела)
Публикувано19.02.14 14:24



Спора около детето на Лира имах предвид.
А иначе не съм била чак толкова крайна, знаех къде и какво учи детето.





Тема Re: Гледната точка на Враганови [re: Raf OFecin]  
Автор Ryan ()
Публикувано19.02.14 15:00



Привет и днес!

"Аз съм за много образование, още повече образование, адски много образование, за цял живот, че и след това!
Обаче мое убеждение е, особено през последните години, че би могло да бъде много по-ефективно под друга форма."


Формулирала си го прекрасно!!!

Не знам защо са искали да затварят училищата, които споменаваш, допускам, че не е нарочно - т.е. да не се учат децата по-добре, а защото (училищата) не се вписват във визията на общини и държава за тип и обхват на получаваното образование.

Първоначално ми се прииска да ти опонирам, :) че на държавата, напротив, не са и нужни "бурмички", ами всестранно развити личности и алабала. Всъщност в някаква степен си е така - в съвременността просперират държавите с мислещи и свободни хора, Е... Просперират и тези, дето не са толкова свободни по нашите съвременни критерии, но пък са дисциплинирани.

Но друго се сетих - интересът на държавата не е детето да е щастливо, докато се образова. Интересът и не е детето да развива само естествените си наклонности и способности, а да забатачва другото. Интересът на държавата (като проявление на текущата организация на обществото) е да има достатъчно хора, които са в състояние да се самоиздържат и да плащат данъци. Всичко останало е екстра - ако я има - хубаво, ако я няма - и така ще мине.

Т.е. всеобщото образование покрива минимума развиващи интелекта и същевременно важни за държавата знания. Който иска и може повече от това - ще си намери начин.

Та така - ако обществото се промени, ако като цяло ценим образованието повече - тогава и самото образование ще се промени. И по-рано го писах, дано да греша, но трябва да ударим дъното, за да стане образованието ценност. Дотогава всеки се спасява поединично.



Тема Re: Гледната точка на Враганови [re: Ryan]  
Автор Raf OFecin (ex caffe)
Публикувано20.02.14 09:29



Знаех си аз, че до световният ред ще стигнем!
Обаче, виж сега, как ще докажа тезата (която уж не защитавах), че конспирация има.



Някъде четох статистика, но понеже винаги съм била зле със запаметяването на цифри, ако не ги вържа асоциативно с нещо, не мога да цитирам точно. Става въпрос за разпределението на световния капитал, който в огромната си част (80 или повече процента) е съсредоточен в едно миниатюрно количество хора.
Сега, няма да разсъждаваме от морална гледна точка, защо на тези хора им е толкова важно да са несметно богати, приемаме, че властта е опиат, а парите определено дават много власт.

Тази шепа супер богати хора, които дърпат конците в световен мащаб, нямат нужда от свободни, проницателни и мислещи хора. Такива хора са опасни. На тях им трябват послушни, изпълнени със страх и зависими пионки, живи на физическо ниво, да мърдат, да се трудят, да живеят в илюзията, която силните на деня създават за тях.

Религията някога е била мощен инструмент за държане на масите в подчинение и правилна служба на големите. Днес тази работа върши образователната система.

Познаваш ли немската образователна система?
Набързо ще я опиша.
Дечицата постъпват в школото на шест годинки. След четвърти клас следва първа фаза профилиране. Отличниците отиват в гимназия (първа степен), тези с някоя и друга петица в свидетелството заминават в реално училище (средна степен), остатъка - в масовото училище, най-ниска степен.
Тези от първа степен ще учат в университети някой ден.
Тези от втора - също могат да станат висшисти, но не във всички специалности.
Тези от трета, ще бъдат "бурмичките", които ще произвеждат, обслужват, копаят, строят и т.н. Бачкатори.

Разбира се, няма да бъде честно, ако не кажа, че тази система не е ригидна, напротив. Гъвкава е, и дава възможност на човек да се реализира чрез някоя от по-високите степени, във всеки един момент. Достатъчно е да седнеш, да учиш, да постигнеш успех малко над средния и евентуално да положиш изпит.

Да се върна на световната конспирация.
По подобен начин работи и световният ред. Държави отличници, държави дето нещичко не им достига за отличници и бачкатори. Това обаче отново е илюзия, защото и на трите групи им трябват "бурмички", за да изградят механизъм, който да работи не за себе си, както упорито ни се внушава, а в интерес на онази шепа супер, хипер, ултра богати люде, които да забогатяват още по-безсрамно, докато ежедневно в "училищата" "бурмичките" гладуват, мизерстват, умират, борят се за относително благоденствие, обвързват се с кредити, строят, рушат, банкрутират, въртят се в порочен кръг...

На тази шепа, безсрамно богати хора, не им трябват свободни, щастливи, мислещи хора. Такива хора правят революции и променят световния ред.

Ето защо, драги ми, Райън, затварят т. нар. демократичните училища, и ако една образователна система не склони на някои важни компромиси, които да работят в интерес на големите, бива унищожена. По един или друг начин. Засега.

Редактирано от Raf OFecin на 20.02.14 09:31.



Тема Re: Гледната точка на Враганови [re: Raf OFecin]  
Автор Lili Vihronrav (позната)
Публикувано20.02.14 12:14



Аз малко невъзпитано се намесвам, ама ...
Първо. Германците сами отчитат, че системата им е погрешна, но не смеят да я ликвидират с резки движения, за да не стане по-лошо. В момента вземат кадри от Източна Европа, защото благодарение на системата си - не им стигат техните.

Второ. На шепата богаташи им трябват и умни хора - за технологиите, медицината и т.н. Ако решим изобщо да ходим по тази лайстна на конспирацията.
А пък и кой ще спре световния прогрес? КОЙ?



Трето. Опонирам ти по въпроса с това, че трябвало хората да се държат необразовани. Най-малкото защото все повече липсва чисто физическата работа, т.нар. общи работници и работници. Вече и на къра е механизирано и там няма нужда от много хора за неквалифицирано бачкане.



Тема Re: Гледната точка на Враганови [re: Lili Vihronrav]  
Автор Raf OFecin (ex caffe)
Публикувано20.02.14 13:29



Германците вкарват само свръх специализирани кадри от където и да е или нископлатена работна ръка.
Погрешна е системата им и го отчитат, както го отчитат и в още маса напреднали страни, именно поради неефективността на уравниловката и невъзможността на тези образователни системи да извадят, да се съсредоточат и да доразвият индивидуалните способности на човека.
Пък и аз не я възхалявам. Намирам я за по-добро "зло" от нашата.

Кой ще спре световният прогрес? Прогрес в какъв смисъл? Технологичен? Този няма да го спрат. Напротив.
Кажи за какъв прогрес говориш, че да конкретизираме.

Разбира се, че са нужни грамотни, изучени по схема и работещи в интерес на големите индустрии - печатници за пари, които се изливат в джоба на... ха! шепа избрани.

Опонираш ми, но на едно много повърхностно ниво (пояснявам - ниво!).
Човек не е само рацио, Лили, напротив. Рациото е само част от човешките способности, но имам усещането, че или не се четем много внимателно, или идеите ни текат на съвсем други плоскости и не ми се задълбава в тази посока.



Тема Re: Гледната точка на Враганови [re: Raf OFecin]  
Автор Lili Vihronrav (позната)
Публикувано20.02.14 15:14



Естествено, че ти опонирам на повърхностно ниво - аз не съм специалист в тази област.



Всъщност ние журналистите сме с неустойчиво внимание и хиперактивност - не очаквай да задълбавам.

Да. Говоря на технологичен и научен прогрес, не за друг.

А относно това, че в джобовете на някои влизали много пари - какво мога да направя? След като дори не знам кои са тези хора, по-добре изобщо да не се занимавам с мисли по тях.



Тема Re: Гледната точка на Враганови [re: Lili Vihronrav]  
Автор Raf OFecin (ex caffe)
Публикувано21.02.14 10:25



Да, както казах, зле съм със запаметяването на цифри.







За да знаеш кои са. Няма да задълбаваме.

Редактирано от Raf OFecin на 21.02.14 10:27.



Тема Re: Гледната точка на Враганови [re: Raf OFecin]  
Автор Raf OFecin (ex caffe)
Публикувано01.03.14 09:46







Тема Re: Гледната точка на Враганови [re: Raf OFecin]  
Автор Orcad (регистриран)
Публикувано01.03.14 10:09



не е истина
имам се за джелезен
тва ме разрева
...............
котка с престилка си ти



Тема Re: Гледната точка на Враганови [re: Raf OFecin]  
Автор Orcad (регистриран)
Публикувано01.03.14 10:20



ааа
и не барай Тайсънката
аз съм й фен
................
не съм я виждал на живо, признавам

теб видях веднъж, в дясно от мен стоеше
заговорихме с един за фаянсови плочки, аз за чугунени радиатори
после друг дойде, тенекеджия
после ти се изнесе до Бъбл
доскуча ти
............
и аз просто си попитах що още се казва "свободно" през корниза
и принудително през "часовника"
се е дно не става през скобата сичко
тъ така
................
има поглед, исках да кажа, Тайсънката
не я яж
може от умора да е временно



Тема Re: Eй!!!нови [re: Lira Emerald]  
Автор DeMona Lisa ()
Публикувано01.03.14 10:31



Още от ден първи от появата на тази тема-продължение, останах с впечатление, че беше пусната, като сеирджийска. Тъй като в предходната се разпалиха страсти, стана напечено, после темата вече не беше достъпна за коментари и хоп, изведнъж се явява тази " хайде да продължим". С кое? Очевидно, с пуканките и сеира. Защото, авторът Корани5, се включи 3-4 пъти, но с коментари за някакво друго дете, участвало в протести, или нещо подобно. Не вникнах, а и не беше по темата.
Подкрепям Лира. Няма нужда да се обосновавам защо, тъй като ще повторя мненията на Раф О..., както и на самата Лира.
Малко е смешно дори- Лира дава ясни и логични аргументи, относно предприетите от нея действия. Има подкрепата и на шефчето на училището, учители, психолози и изобщо, най-важните хора, които имат допирателни със ситуацията. Не вярвам, че Лира ще навреди на дъщеря си, използвайки иновативни подход и решения, а напротив- има дори вероятност, да се помогне на едно проблемно дете-съученичката на Марина.
Честита Баба Марта, бъдете здрави.



Няма път към щастието. Щастието е пътя..

Тема Re: Гледната точка на Враганови [re: Raf OFecin]  
Автор Lili Vihronrav (позната)
Публикувано01.03.14 12:28



Да, това го четох вече.
Много впечатляваща история, но съм сигурна, че във всеки бранш има по една такава. Или по няколко.

Не знам какво можем да направим като общество.
Аз пиша.
Но няма почти никакъв ефект.



Тема Re: Гледната точка на Враганови [re: Lili Vihronrav]  
Автор Naglets (Чуций)
Публикувано01.03.14 12:32



Спри да пишеш.
Може пък тогава да се получи положителен ефект...



WALL·E

Тема Re: Гледната точка на Враганови [re: Orcad]  
Автор Raf OFecin (ex caffe)
Публикувано01.03.14 12:45



Не я ям, бре! Аз си я харесвам. Закачам я, защото се преструва, че е станала прагматична.


***
Не се изнесох, защото ми е доскучало, ами защото беше тясно, а аз съм клаустрофобична. И не си ме виждал веднъж, а барем два пъти. Склери.



Тема Re: Гледната точка на Враганови [re: Lili Vihronrav]  
Автор Raf OFecin (ex caffe)
Публикувано01.03.14 12:47



Нищо. Ти продължавай.
Нали знаеш? Не когато злите действат, а когато добрите бездействат... тогава е страшно.





Тема Re: Гледната точка на Враганови [re: Raf OFecin]  
Автор Orcad (регистриран)
Публикувано01.03.14 12:58



хм
и отсреща на масата седеше Пипилота, Шареночорапкова
помня аз, помня
...........
котка





Тема Re: Гледната точка на Враганови [re: Raf OFecin]  
Автор Raf OFecin (ex caffe)
Публикувано17.03.14 09:34



Нечие си мнение:






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.