Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:10 17.05.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб на разведените
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема My Father's Eyesнови  
Автор Refurbished (PHP ЗидароМазач)
Публикувано31.01.14 19:26





Децата не помнят това, на което ги учиш. Те помнят това, което си.

Джим Хенсън

Тема Re: My Father's Eyesнови [re: Refurbished]  
Автор Refurbished (PHP ЗидароМазач)
Публикувано02.02.14 18:40





Темата на Лира бе много интересна, но тя изчерпа своя потенциал.

И все пак се надявам да разгледате дилемата от още 1-2 по-различни ъгъла.

Децата не помнят това, на което ги учиш. Те помнят това, което си.

Джим Хенсън

Тема Re: My Father's Eyesнови [re: Refurbished]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано02.02.14 19:24



Филмът е уникален!
Гледам го с интерес, дългичък е, но е право в десятката!



Тема Re: My Father's Eyesнови [re: Refurbished]  
Автор galab12-187360 (Пернат и готин)
Публикувано02.02.14 20:09



Понеже темата засяга и мое болно място (лично, не се отнася за дъщеря ми), което времето и след 40 години не лекува, я следих с интерес.
Накратко, мнението ми е, че е крайно време да се извършат промени в образователната система и тя да стане по-гъвкава, така че да е от полза за повече хора, като в центъра на вниманинието трябва да бъде прилагането на индивидуален подход за всяко дете. Говоря за начално, прогимназиално и средно ниво тук, висшето си има други бакии.
На първо място, трябва да се обърне внимание на резултатите, за които трябва да бъдат осигурени възможности, които да постигне едно дете само за себе си. Т.е. обучението трябва да е ориентирано към резултати, а не към самия процес на обучение като самоцел. Тук обучаващите трябва да са наясно, че всеки случай е изисква отделни и определени само за него ресурси.
За тази цел, първо учениците трябва да се чувстват комфортно и трябва да се чувстват личности. Наблъскването на по 25 човека в един клас не води до нищо добро, защото всяко дете има уникални характеристики, тип нервна система, индивидуални потребности, интереси и т.н. Един общ унифициран подход лишава децата от придобиването на полагащите им се по подоразбиране и по закон знания и умения, защото не са им поднесени по подходящия за тях начин. Освен това, събирането в стадо води до множество разнородни конфликти между самите ученици. Социализацията може и да е хубаво нещо, но начинът, по който се извършва в общинското училище между деца от различна семейна среда и ценностна система може да е пагубен за по-чувствителните.
Второ, самото отношение и начин на общуване на учителите с учениците трябва да се промени радикално. С други думи, ако някоя селянка начална учителка я напъва отвътре да иронизира, обвинява, малтретира словесно и физически възпитано дете, преди да го направи да се спомни, че вратата и е отворена и за мястото и чакат други. Който избира тази професия, трябва да е наясно, че децата са личности, а не чували с картофи, не предмети, не войници.
Във връзка с това, трябва да се даде шанс на други форми на обучение. Ок, училището е институция, но придобиването на знания не зависи от посещаването и във варианта, който е общоприет днес.
Общозастъпеното мнение, което изразиха различни клубари в темата на Лира, че едва ли не индивидуалният план на обучение обрича на посредственост, е лишен от доказателства. Напротив, аз съм убеден в противното. Понякога неподходящият обучител (май винаги в начален и прогимназиален курс) убива интереса към предмета си, както и желанието, и мотивацията на деца, които имат талант за него и при други обстоятелства биха постигнали много.

Повече готин отколкото пернат

Редактирано от galab12-187360 на 02.02.14 20:12.



Тема Re: My Father's Eyesнови [re: galab12-187360]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано02.02.14 21:07



Понеже сега гледам уникалният филм , който пусна Рицарчето...новият му ник не мога да го произнеса:))...та гледам го на почивки, защото то е просто невероятен, записвам си, обмислям, повтарям и пак гледам.
Та там във филма много добре се дават отговори на всички въпроси, които съм си поставяла и които вълнуват по-будните и заинтересовани хора. Последователите на матрицата няма как да го оценят...инатите и проклетиите-също



Та сега ти пиша в"почивката":)
Промени в образователната с-ма, съществени промени е утопия да мислиш, че ще се направят! Говоря за държавната такава, в случая приемаме тази "безплатната"...общински училища, гимназии на държавни субсидии и т.н. Тя е направена с цел и нарочно е такава, както се разбира и от филма. Ние до утре и до поне още 20г. можем само да си дуднем, с-мата няма да бъде променена. Това е...това го разбрах и няма да си мъча мозъчето повече над това.

Във филма се проследява и разказва за основополагането на образователната с-ма в днешният и вид...от времето на Наполен, знайно е. Ясни са и били и целите и защо - за да се държат юздите и контрола над населението, но уж с по кадифена "демократична" ръкавица.

В древна Гърция местата за образование са форумите- свободни разисквания, философия, идеи и т.н.
Обучавани са били РОБИТЕ-в дисциплина, подчинение, указания, начин на поведение заради удобствата на госпдстващата класа...който не прихваща, наказания, бой, екзекуции. Това също ясно.

Прави впечатление , че в началото на 20 век излизат няколко образователно-педагогически направления, доста добри като философия и приложение, които бързо биват подтиснати и налагането модела на пруското училище-дисциплина, конвейр, уеднаквяване и т.н.

Нещата не са случайни, това ти е ясно.

Продължавам да следя внимателно филма, но в съзнанието ми досега останаха някои фрази от рода:

"Училището не е синоним на образование"

"Защо детето да прескача бариери , които ДРУГ е сложил?"

За Мария Монтесори знаем какво е казала: "Не следвайте мен, следвайте детето"
и т.н...ето тези, които говорят в този филм за мен са напредничави ерудити и авторитети...но за съжаление, всичко това засега все още ще остане на филм и теория в огромната си част.

Те сами го казват-държавите продуцират кадрите, които са им необходими в училището да са вид пазачи и насочвачи, аз бих добавила още по-смело и "терористи" за детската психика в училищните ЯСЛИ-защото немалко от тях избиват именно в тази насока!!! Самите т.н. "учители" знаят , че са дребни пешки, но и съучастници в една конспиративна насоченост за държавният интерес...и световния ред, ако щеш.

Така, има и някой по разчупени кадри-признавам, но да не забравяме, че и те са инструмент на системата...така, че ок, за тях малко повече уважение, но им нямам доверие, което бих искала да отдам. Но все пак са нещо като "доброто ченге" и ок, чрез тях ще съблюдаваме за по-леко преминаване през МАТРИЧНАТА ЯСЛА.

Идват ми някои идеи като как да действаме...този филм ми ги дава, като го догледам , може и утре като ги пообмисля да ги споделя.

Днес говорих с класната и разбрах, че за вторият срок може и да не ни се получи толкова бързо да станат нещата за преминаване на алтернативният учебен вариант, по закон е от началото на учебната година...но ми идват страхотни идеи/ще ги споделя по-късно казах/, като как да действаме.

Едно знам, че без да знам, досега съм действала абсолютно правилно,което ме кефи и което хич не кефи училищните кадри, но си траят, защото ги хващам все натясно и мога д аси прокарвам политиката. Системата, която прилагам работи успешно!
Защото пък тази ТЯХНА система, макар, че е с недемократични обязаности/извинявам се за русизма/...всъщност се оказва, че не може да се опре съвсем, на по-прогледналите родители и деца...предполага се , че децата на малка възраст не могат да реагират смело, но намесата на родител е необходима да съблюдава интелигентно и с твърда ръка да направлява залитанките дето вживели се административни държавни служители-в случая водещи се категория учители и наричащи се такива, а всъщност са вид ЯСЛЕНИ НАДЗИРАТЕЛИ волно или неволно правят като издънки или им избиват всякакви дяволи:))

Абсолютн азаблуда е да се счита, че това лице поставено там като учител е някакъв авторитет! Това е инструмент на държавата, за да държи т.н. ученици в яслата! Защото после от тази ясла на държават атрябват съответните произведения!

Мдааа...определено забрави за индивидуален подход.
В най-добрият случай може да го получиш към детето си , ако те видят, че си нащрек и не ги оставяш да се вихрят...тогава се съобразяват и колкото и да им е гадно дръпват от обекта...до следващият път, когато пак нещо се острастяват и пак става тъпо положение...и пак трябва да се появиш с думите на Де Ниро..."Виждам те!"...

I'm watcing you!!!


Редактирано от Lira Emerald на 02.02.14 21:25.



Тема Re: My Father's Eyesнови [re: Lira Emerald]  
Автор Refurbished (PHP ЗидароМазач)
Публикувано02.02.14 21:29



Новият ми ник се чете така: "Батко Фърби".



Лиро, натискайте английския, 4D-софтуера и бягайте далеч от комунистическото образование. Алергични сте. Войната няма да я спечелите. Създайте си вашата реалност.

Децата не помнят това, на което ги учиш. Те помнят това, което си.

Джим Хенсън

Тема Re: My Father's Eyesнови [re: Lira Emerald]  
Автор sladunka medunka (pyrvata)
Публикувано02.02.14 21:45



... моята тактика с I´m wathing you! Действа! Ама... чувствам се предател на собствените си виждания и идеи и съучастник на мелачката наречена стадно уницифиращо обучение на послушни бъдещи войници! ... както и да е... моят проблем ще си остане...

...къде го чукаш, къде се пука...

Тема Re: My Father's Eyesнови [re: sladunka medunka]  
Автор pravil_nick (.. от зор)
Публикувано02.02.14 21:49



И твойто ли дете не претендира за повече от 3-ка ? Айде Лира я разбирам ... съвсем е изпушила милата ..




Тема Re: My Father's Eyesнови [re: pravil_nick]  
Автор tyrsiistina-110372 (познат)
Публикувано02.02.14 22:00



А аз си имам проблем с декупажа.
Ама така го харесах тоя декупаж, че се абонирах за него, ама ми го спряха.Леле, ще полудея!Ама, обаждам се, търся сметка на високо ниво, а те не и не. Спряли са ми го и не ми го пускат.
Как ще живея без декупаж, не знам!



Тема Re: My Father's Eyesнови [re: Lira Emerald]  
Автор galab12-187360 (Пернат и готин)
Публикувано02.02.14 22:06



Това, което съм написал, има пожелателен характер. Резюмето ти върху филма отразява и анализира действителността.
Един от изводите е поединично спасение от месомелачката.

Повече готин отколкото пернат



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.