Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:49 28.09.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб на разведените
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Re: My Father's Eyesнови [re: pravil_nick]  
Автор Raf OFecin (ex caffe)
Публикувано02.02.14 23:57



Ааа, ако ще зачиташ, зачети и това тогава:



Още един, който е разбрал, че да се впишеш осъзнато в системата, не може да бъде "насилствен" акт, а действие породено от собственото ти желание.

Така или иначе, не ти вярвам, че си за образование тип "още една тухла в стената". Не ти вярвам и това е.



Тема Re: My Father's Eyesнови [re: pravil_nick]  
Автор spinule (..)
Публикувано03.02.14 00:14



Знам, че е малко извън темата, но през цялото време на дискусията ми се иска да вметна, че много бих искала да съм дете на Lira.


по-специално- малкото дете на Lira!
или пък и двете - което и да е на Raf OFecin...:)



Тема Re: My Father's Eyesнови [re: spinule]  
Автор pravil_nick (.. от зор)
Публикувано03.02.14 00:21



Внимавай ко си пожелаваш ..






Тема Re: My Father's Eyesнови [re: pravil_nick]  
Автор Taigun (вълча порода)
Публикувано03.02.14 00:38



Дали одобрявам системата или не я одобрявам ... няма никакво значение. Не съм аз най-компетентната, за да давам оценки. Мога единствено да се съобразявам с нея, защото към момента друга няма.

Разбира се, че има значение, Правилникова! Ако НЕ я одобряваш - действаш според силите си, за да се промени нещо... ако не може за всички, то поне за твоето дете/деца. И кой, ако не ние, сме най-компетентните по отношение на нашите деца

?!? Държавата, може би? Ми да вземат да спретнат люпилни тогава - и чаветата директно по институциите: ясла, детска градина, предучилищна, основно, средно... паралелно с тях - за "доизковаване на желязото" - чавдарчета, пионерчета, комсомолчета/ЕфДеЙот-лерчета/хитлерюгендчета/бранничета... та до пълнолетие: от там вече Партията-майка поема вахта... и настава такъв живот, че бедний Оруел световъртеж от обръщане в гроба получава!

П.С. Струва ми се, че автоматично прехвърляте отношението си към, т.е. нехаресването на Лира, и върху предмета на темата й. Не мисля, че това допринася за обективността и продуктивността на темата - жалко. Понеже тя (темата, не Лира) засяга не само нейната Маринка, а всяко дете в лапите на казионното училище.

П.П.С. И ако "нещо работи за другите" (което ние няма как да знаем, всъщност), а за теб - не, това не значи непременно наличие на "бъг". Различността бъг не е.




Тема Re: My Father's Eyesнови [re: pravil_nick]  
Автор sladunka medunka (pyrvata)
Публикувано03.02.14 01:17



... ми то мойто е вече в месомелачката... една малко по друга месомелачка, с малко повечко приставки, шаренка една такава, по тихичко работи, и кухнята в която е сложена е хубавка и подредена, и осветена и даже и други уреди има в нея за удобство, но .... мелачката мели и изкарва еднакви редички от матрияла дето е вложен... то се приспособи, горкото и даже вече му харесва и приятелчета си има.... и даже откак аз се занимавам с него, се научи и да смята и госпожата е много доволна от мене, онзи ден ми писа 1... преди това 2 г. и кусур неможаха да го научат, пък аз за 4 седмици успях... дали не съм аз някоя гениална преподавателка или нещо в шибаната система куца, а? ама ще го науча на квото трябва споко, нали съм му майка... обаче се питам, закво бе, Марийке ми е на детето туй училище, кат ше го уча аз на всичко по някви измислени и отдавна неработещи критерии, кат ше го уча аз баре да го уча по мойте си... ок, да оставим оригиналниченето и да не бъда криво разбрана, не, не приемам сегашната образователна система дори и в този и вид, който е тук, макар тук да е в пъти по приемлива... боли ме сърцето, но немога да я променя, но каквото мога да направя за човеко, ще го направя... не вярвам да се научи на кой знае какво ходейки на училище, освен на неща, които няма да са му необходими: да говори бързо, да ползва паразитни думи и изрази, да се умилква на даскалята, за да го оставят намира, да няма свое мнение, да има негативна самооценка, да нервничи, да бърза и да рисува като художник наивист, като слага после произведенията си в рамка... и т.н.... ми, сори... и да, много добре разбирам Лира, аз самата откак детето е в мелачката съм изпушила и готова войни да водя

и революции... уви, не е по мойте сили... което мога е да хортувам с родителите от нашия клас и колегите ми, които имат нещо в главата... ми, не изглеждат изпушили хората, но са на моето мнение, че системата не работи задецата, а срещу тях... и се спасяват, кой как може... децата им не ходят в общински градини и школа... е, аз немога да си позволя баш туй дето искам, но... ко да праим всеки с възможностите си...

...къде го чукаш, къде се пука...

Тема Re: My Father's Eyesнови [re: Refurbished]  
Автор diditop186172 (ентусиаст)
Публикувано03.02.14 08:30




Преди няколко дни го прочетох, много неща могат да се научат от това момче.

Редактирано от diditop186172 на 03.02.14 08:31.



Тема Re: My Father's Eyesнови [re: galab12-187360]  
Автор 163226 (анонимен)
Публикувано03.02.14 09:31



Темата за образованието и мястото му в съвременния свят ще става все по-актуална. Само 2-3 неща ще отбележа. Първо, заблуда е да се смята, че образованието се е скапало едва през последните 20-25 години (през т.нар. "преход"). Единствената по-съществена разлика е, че през моето детство образованието беше силно идеологизирано, натъпкано и подплатено с фалшиви етични и социални ценности. Освен това комунизмът не позволяваше алтернативи - сега всеки може да получи достъп до всякаква информация, стига да има желание. Преди години това не само, че не се поощряваше, но дори се санкционираше. Централизацията беше над всичко и всички. Сега поне имаш някакъв избор.
Второ, домашното обучение е все още нова, екзотична форма на образование. Някъде нагоре из мненията видях линк, в който се цитираха имена на световни величия, които не били ходили на училище като малки. Това не е никакъв аргумент за достойнствата на домашното обучение. Леонардо може и да не е ходил на училище, но е посещавал ателието на Верокио, където е изучил тънкостите на занаята. Ако трябваше баща му да го учи на живописна техника или технология за обработка на металите, едва ли щеше да стигне далече. Това, че талантът е на първо място, дори няма какво да се коментира, мисля. Без талант, с или без училище, днес никой нямаше да е чувал за него. Така че подобни примери не доказват нищо.
Трето, домашното обучение не е подходящо за всички деца. Повечето родители нямат възможност да отделят толкова време на децата си, защото все пак трябва и да работят. Освен това повечето родители (да не кажа всички) нямат нужния потенциал да го правят. Малко наивна е идеята, че след като си минал преди години през този учебен материал, че дори си бил и отличник, значи вече си компетентен да го преподаваш на детето си. Учителят не е просто някакво радио, по което детето може да чуе някаква лекция. Тук е важен диалогът, обратната връзка, индивидуалният подход. По тази причина смятам, че четенето на учебници или странична литература също не може да замени прекия контакт учител-ученик. От книгите може да бъде усвоена необходимата за покриването на някакви тестове информация, но информацията все още не е знание. Знанието е изграден, траен, личен ако щете актив, който посредством опита е станал неделима част от индивида. Информацията е навсякъде около нас, можем да я усвоим за някакъв кратък период от време или за някаква конкретна цел или нужда, но това, което има реална стойност за човека е именно знанието. А то не се придобива с ровене в търсачката или зазубряне на някакъв учебникарски текст.
И колкото и примамливо да изглежда илюзията, че е достатъчно да се спре детето от училище, за да се решат всичките му психологически или социални проблеми, това просто не е така. Да отстраниш дразнителя не е равносилно на това да намериш терапия. Заобикаляш проблема - толкоз. Оставяш проблемът да зрее, да се задълбочава, докато ти щастливо си скрил главата си в пясъка.

С две думи - домашното обучение има смисъл, но не иобщо, а само за конкретни казуси - деца, които нямат физическа възможност да посещават училище, или срещат непреодолими трудности с приспособяването към средата, или пък просто гениални и свръхнадарени деца, за които училището по-скоро е пречка за развитието им, отколкото образователна институция. Нормалните, здрави и без съществени отклонения деца е най-добре да не се отделят от обществото си. Казвам го с всичките си резерви към образователната система.




Тема Re: My Father's Eyesнови [re: diditop186172]  
Автор lskam kirilitza (тиква, бе)
Публикувано03.02.14 09:36



Хубаво изложение. Следващият етап е момъкът да успее някак да се приближи повече до тези не тъй образовани свои връстници и да ги убеди в своята теза. Сега е малко дистанциран и гледащ отгоре.



Най обичам да чета, ама не мога.

Тема Re: My Father's Eyesнови [re: 163226]  
Автор Naglets (Чуций)
Публикувано03.02.14 10:43



Чест ти прави търпението да оформиш достъпно ясните неща за невярващите.
Ще се радвам и да го проумеят.
Очевадно е, че освободените без собствена заслуга елементи, не знаят какво да правят със свободата си.



WALL·E

Тема Re: My Father's Eyesнови [re: 163226]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано03.02.14 11:02



Учителят не е просто някакво радио, по което детето може да чуе някаква лекция. Тук е важен диалогът, обратната връзка, индивидуалният подход

Добре казано! Приветствам!
Остава и да има и повече такива учители...прогиминазиални, защото за сега везните не клонят към акцента, който поставяш



Не приветствам въобще до такава степен домашното обучение, но в даден момент , когато въпросното училище започне да пречи на развитието и психиката на детето в съмнително неприятни измерения, все пак е някакъв вариант за оттегляне от зверилника-ясла. Пък то ще си покаже.

Въобще след като изгледах подробно и внимателно филма на бат'Фърби...нямам какво повече да добавя.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.