Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:47 30.06.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб на разведените
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | >> (покажи всички)
Тема My Father's Eyes  
Автор Refurbished (PHP ЗидароМазач)
Публикувано31.01.14 19:26





Децата не помнят това, на което ги учиш. Те помнят това, което си.

Джим Хенсън

Тема Re: My Father's Eyesнови [re: Refurbished]  
Автор Refurbished (PHP ЗидароМазач)
Публикувано02.02.14 18:40





Темата на Лира бе много интересна, но тя изчерпа своя потенциал.

И все пак се надявам да разгледате дилемата от още 1-2 по-различни ъгъла.

Децата не помнят това, на което ги учиш. Те помнят това, което си.

Джим Хенсън

Тема Re: My Father's Eyesнови [re: Refurbished]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано02.02.14 19:24



Филмът е уникален!
Гледам го с интерес, дългичък е, но е право в десятката!



Тема Re: My Father's Eyesнови [re: Refurbished]  
Автор galab12-187360 (Пернат и готин)
Публикувано02.02.14 20:09



Понеже темата засяга и мое болно място (лично, не се отнася за дъщеря ми), което времето и след 40 години не лекува, я следих с интерес.
Накратко, мнението ми е, че е крайно време да се извършат промени в образователната система и тя да стане по-гъвкава, така че да е от полза за повече хора, като в центъра на вниманинието трябва да бъде прилагането на индивидуален подход за всяко дете. Говоря за начално, прогимназиално и средно ниво тук, висшето си има други бакии.
На първо място, трябва да се обърне внимание на резултатите, за които трябва да бъдат осигурени възможности, които да постигне едно дете само за себе си. Т.е. обучението трябва да е ориентирано към резултати, а не към самия процес на обучение като самоцел. Тук обучаващите трябва да са наясно, че всеки случай е изисква отделни и определени само за него ресурси.
За тази цел, първо учениците трябва да се чувстват комфортно и трябва да се чувстват личности. Наблъскването на по 25 човека в един клас не води до нищо добро, защото всяко дете има уникални характеристики, тип нервна система, индивидуални потребности, интереси и т.н. Един общ унифициран подход лишава децата от придобиването на полагащите им се по подоразбиране и по закон знания и умения, защото не са им поднесени по подходящия за тях начин. Освен това, събирането в стадо води до множество разнородни конфликти между самите ученици. Социализацията може и да е хубаво нещо, но начинът, по който се извършва в общинското училище между деца от различна семейна среда и ценностна система може да е пагубен за по-чувствителните.
Второ, самото отношение и начин на общуване на учителите с учениците трябва да се промени радикално. С други думи, ако някоя селянка начална учителка я напъва отвътре да иронизира, обвинява, малтретира словесно и физически възпитано дете, преди да го направи да се спомни, че вратата и е отворена и за мястото и чакат други. Който избира тази професия, трябва да е наясно, че децата са личности, а не чували с картофи, не предмети, не войници.
Във връзка с това, трябва да се даде шанс на други форми на обучение. Ок, училището е институция, но придобиването на знания не зависи от посещаването и във варианта, който е общоприет днес.
Общозастъпеното мнение, което изразиха различни клубари в темата на Лира, че едва ли не индивидуалният план на обучение обрича на посредственост, е лишен от доказателства. Напротив, аз съм убеден в противното. Понякога неподходящият обучител (май винаги в начален и прогимназиален курс) убива интереса към предмета си, както и желанието, и мотивацията на деца, които имат талант за него и при други обстоятелства биха постигнали много.

Повече готин отколкото пернат

Редактирано от galab12-187360 на 02.02.14 20:12.



Тема Re: My Father's Eyesнови [re: galab12-187360]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано02.02.14 21:07



Понеже сега гледам уникалният филм , който пусна Рицарчето...новият му ник не мога да го произнеса:))...та гледам го на почивки, защото то е просто невероятен, записвам си, обмислям, повтарям и пак гледам.
Та там във филма много добре се дават отговори на всички въпроси, които съм си поставяла и които вълнуват по-будните и заинтересовани хора. Последователите на матрицата няма как да го оценят...инатите и проклетиите-също



Та сега ти пиша в"почивката":)
Промени в образователната с-ма, съществени промени е утопия да мислиш, че ще се направят! Говоря за държавната такава, в случая приемаме тази "безплатната"...общински училища, гимназии на държавни субсидии и т.н. Тя е направена с цел и нарочно е такава, както се разбира и от филма. Ние до утре и до поне още 20г. можем само да си дуднем, с-мата няма да бъде променена. Това е...това го разбрах и няма да си мъча мозъчето повече над това.

Във филма се проследява и разказва за основополагането на образователната с-ма в днешният и вид...от времето на Наполен, знайно е. Ясни са и били и целите и защо - за да се държат юздите и контрола над населението, но уж с по кадифена "демократична" ръкавица.

В древна Гърция местата за образование са форумите- свободни разисквания, философия, идеи и т.н.
Обучавани са били РОБИТЕ-в дисциплина, подчинение, указания, начин на поведение заради удобствата на госпдстващата класа...който не прихваща, наказания, бой, екзекуции. Това също ясно.

Прави впечатление , че в началото на 20 век излизат няколко образователно-педагогически направления, доста добри като философия и приложение, които бързо биват подтиснати и налагането модела на пруското училище-дисциплина, конвейр, уеднаквяване и т.н.

Нещата не са случайни, това ти е ясно.

Продължавам да следя внимателно филма, но в съзнанието ми досега останаха някои фрази от рода:

"Училището не е синоним на образование"

"Защо детето да прескача бариери , които ДРУГ е сложил?"

За Мария Монтесори знаем какво е казала: "Не следвайте мен, следвайте детето"
и т.н...ето тези, които говорят в този филм за мен са напредничави ерудити и авторитети...но за съжаление, всичко това засега все още ще остане на филм и теория в огромната си част.

Те сами го казват-държавите продуцират кадрите, които са им необходими в училището да са вид пазачи и насочвачи, аз бих добавила още по-смело и "терористи" за детската психика в училищните ЯСЛИ-защото немалко от тях избиват именно в тази насока!!! Самите т.н. "учители" знаят , че са дребни пешки, но и съучастници в една конспиративна насоченост за държавният интерес...и световния ред, ако щеш.

Така, има и някой по разчупени кадри-признавам, но да не забравяме, че и те са инструмент на системата...така, че ок, за тях малко повече уважение, но им нямам доверие, което бих искала да отдам. Но все пак са нещо като "доброто ченге" и ок, чрез тях ще съблюдаваме за по-леко преминаване през МАТРИЧНАТА ЯСЛА.

Идват ми някои идеи като как да действаме...този филм ми ги дава, като го догледам , може и утре като ги пообмисля да ги споделя.

Днес говорих с класната и разбрах, че за вторият срок може и да не ни се получи толкова бързо да станат нещата за преминаване на алтернативният учебен вариант, по закон е от началото на учебната година...но ми идват страхотни идеи/ще ги споделя по-късно казах/, като как да действаме.

Едно знам, че без да знам, досега съм действала абсолютно правилно,което ме кефи и което хич не кефи училищните кадри, но си траят, защото ги хващам все натясно и мога д аси прокарвам политиката. Системата, която прилагам работи успешно!
Защото пък тази ТЯХНА система, макар, че е с недемократични обязаности/извинявам се за русизма/...всъщност се оказва, че не може да се опре съвсем, на по-прогледналите родители и деца...предполага се , че децата на малка възраст не могат да реагират смело, но намесата на родител е необходима да съблюдава интелигентно и с твърда ръка да направлява залитанките дето вживели се административни държавни служители-в случая водещи се категория учители и наричащи се такива, а всъщност са вид ЯСЛЕНИ НАДЗИРАТЕЛИ волно или неволно правят като издънки или им избиват всякакви дяволи:))

Абсолютн азаблуда е да се счита, че това лице поставено там като учител е някакъв авторитет! Това е инструмент на държавата, за да държи т.н. ученици в яслата! Защото после от тази ясла на държават атрябват съответните произведения!

Мдааа...определено забрави за индивидуален подход.
В най-добрият случай може да го получиш към детето си , ако те видят, че си нащрек и не ги оставяш да се вихрят...тогава се съобразяват и колкото и да им е гадно дръпват от обекта...до следващият път, когато пак нещо се острастяват и пак става тъпо положение...и пак трябва да се появиш с думите на Де Ниро..."Виждам те!"...

I'm watcing you!!!


Редактирано от Lira Emerald на 02.02.14 21:25.



Тема Re: My Father's Eyesнови [re: Lira Emerald]  
Автор Refurbished (PHP ЗидароМазач)
Публикувано02.02.14 21:29



Новият ми ник се чете така: "Батко Фърби".



Лиро, натискайте английския, 4D-софтуера и бягайте далеч от комунистическото образование. Алергични сте. Войната няма да я спечелите. Създайте си вашата реалност.

Децата не помнят това, на което ги учиш. Те помнят това, което си.

Джим Хенсън

Тема Re: My Father's Eyesнови [re: Lira Emerald]  
Автор sladunka medunka (pyrvata)
Публикувано02.02.14 21:45



... моята тактика с I´m wathing you! Действа! Ама... чувствам се предател на собствените си виждания и идеи и съучастник на мелачката наречена стадно уницифиращо обучение на послушни бъдещи войници! ... както и да е... моят проблем ще си остане...

...къде го чукаш, къде се пука...

Тема Re: My Father's Eyesнови [re: sladunka medunka]  
Автор pravil_nick (.. от зор)
Публикувано02.02.14 21:49



И твойто ли дете не претендира за повече от 3-ка ? Айде Лира я разбирам ... съвсем е изпушила милата ..




Тема Re: My Father's Eyesнови [re: pravil_nick]  
Автор tyrsiistina-110372 (познат)
Публикувано02.02.14 22:00



А аз си имам проблем с декупажа.
Ама така го харесах тоя декупаж, че се абонирах за него, ама ми го спряха.Леле, ще полудея!Ама, обаждам се, търся сметка на високо ниво, а те не и не. Спряли са ми го и не ми го пускат.
Как ще живея без декупаж, не знам!



Тема Re: My Father's Eyesнови [re: Lira Emerald]  
Автор galab12-187360 (Пернат и готин)
Публикувано02.02.14 22:06



Това, което съм написал, има пожелателен характер. Резюмето ти върху филма отразява и анализира действителността.
Един от изводите е поединично спасение от месомелачката.

Повече готин отколкото пернат


Тема Re: My Father's Eyesнови [re: pravil_nick]  
Автор galab12-187360 (Пернат и готин)
Публикувано02.02.14 22:09



Не виждам връзката между оценките и нуждата от надзираване на някои от учителите.
Макар и крайно да звучи, логично и наложащо е да бъдат надзиравани от будни родители, щом са я докарали дотам.

Повече готин отколкото пернат


Тема Re: My Father's Eyesнови [re: tyrsiistina-110372]  
Автор galab12-187360 (Пернат и готин)
Публикувано02.02.14 22:11



мдаммм... абстиненцията какво ли не прави



Повече готин отколкото пернат

Тема Re: My Father's Eyesнови [re: galab12-187360]  
Автор pravil_nick (.. от зор)
Публикувано02.02.14 22:18



А твойте деца за колко претендират ... буден родителю ?






Тема Re: My Father's Eyesнови [re: galab12-187360]  
Автор tyrsiistina-110372 (познат)
Публикувано02.02.14 22:19



Нали, и още си го чакам и държа на него.
Ах, декупажът миии!Това е смисъл на живота ми, все пак...



Тема Re: My Father's Eyesнови [re: pravil_nick]  
Автор galab12-187360 (Пернат и готин)
Публикувано02.02.14 22:31



Също като Маринка. Т.е. оценките не я вълнуват, а гледа да учи за удоволствие. Често игнорираме учебниците в училище и повече ровим в интернет, сваляме и купуваме от Amazon.com учебници и книжки на интересуващи ни теми.
Не търсим нито оценки, нито потупване от рамото т.нар. одобрение от учители.

Повече готин отколкото пернат

Тема Re: My Father's Eyesнови [re: Refurbished]  
Автор Raf OFecin (ex caffe)
Публикувано02.02.14 22:32



„Старата образователна система“ цели да подготвя учениците за една реалност, възприемана като „единствена“ и абсолютна. Според новата ни дефиниция целта на училището щеше да бъде да развие у детето способността да прави избор и да създава реалността, в която иска да живее и да вижда настоящата си реалност като многообразна и многоцелева.
След тази промяна в дефиницията ученикът вече нямаше да има пасивна роля в училище. Ако „старото училище“ дефинира целите на ученика, изисква от него производителност и точно следване на процедурите, бъдещото училище, описано от нас, трябваше да е експериментална площадка, тренировъчен плац, на който ученикът е активен фактор в системата.
В училище детето щеше да се съсредоточи върху избора и определянето на собствените си лични и социални цели и върху развиването на силните си страни, за да е способно да ръководи живота си съобразно тези цели.
Освен това училището щеше да култивира възприемането на човешките права като ценност и да осигурява тяхното спазване в рамките на институцията.






Тема Re: My Father's Eyesнови [re: galab12-187360]  
Автор pravil_nick (.. от зор)
Публикувано02.02.14 22:42



Тцъ, тцъ, тцъ ... тез неразбрани деца, бее (пардон - родители !)

Само, дето не разбирам ко пречи училището пак да си сваляТЕ и ровиТЕ, и купуваТЕ от интернет. Или ей тъй ... да има нещо да си плюваТЕ. Ку имаше предмет по плюване, между другото, щяхТЕ да сТЕ отличници.






Тема Re: My Father's Eyesнови [re: pravil_nick]  
Автор Naglets (Чуций)
Публикувано02.02.14 22:47



Сега ми текнА една идея защо основното образование е задължително.
Щото опитът явно е доказал, че родителите не са в час по темата от векове и ако не ги принудиш, все ще измислят нещо децата да им се врътят само под полите и мустаките.

WALL·E


Тема Re: My Father's Eyesнови [re: pravil_nick]  
Автор Raf OFecin (ex caffe)
Публикувано02.02.14 22:51



Добре де, на теб настоящата форма на образование ти харесва и я одобряваш, така ли? Ами, добре, тогаз няма проблем. Ей я на, има я и кой знае докога все такава ще си бъде.

На мен никак, ама никак не ми харесва. Смятам, че трепе потенциала на човек още в зародиш. И да, който успява, прави го въпреки системата, не заради нея.
За жалост обаче, мога да търся алтернативи (за децата си, за мен е късно) в ограничен диапазон. Възможности, ко да правиш. Ама, ако можех повече, хич нямаше да се замислям.



Тема Re: My Father's Eyesнови [re: pravil_nick]  
Автор galab12-187360 (Пернат и готин)
Публикувано02.02.14 22:58



За да плюваме, има причини.
Пак сме отличници, въпреки че не ни интересува. Отличници сме, защото сме с освободено съзнание и не се борим за оценки. Колкото ни пишат толкова.

Само, дето не разбирам ко пречи училището пак да си сваляТЕ и ровиТЕ, и купуваТЕ от интернет.
Нищо не пречи, напротив, НАЛАГА ГО. Защото е неадекватно. Имаме и прекрасни учители, които дават много, но все пак това е гимназиален курс. И пак тези учители са единици.

Повече готин отколкото пернат


Тема Re: My Father's Eyesнови [re: Raf OFecin]  
Автор galab12-187360 (Пернат и готин)
Публикувано02.02.14 23:00



Смятам, че трепе потенциала на човек още в зародиш. И да, който успява, прави го въпреки системата, не заради нея.

Е, това им пишем на някои каки от вчера, но те са като навити пружини.

Повече готин отколкото пернат


Тема Re: My Father's Eyesнови [re: Raf OFecin]  
Автор pravil_nick (.. от зор)
Публикувано02.02.14 23:11



Дали одобрявам системата или не я одобрявам ... няма никакво значение. Не съм аз най-компетентната, за да давам оценки. Мога единствено да се съобразявам с нея, защото към момента друга няма. Тва едно ...
И второ - всяка система куца, защото е създадена за хора, няма как да угоди на всички. Но да я плюваш, защото някакси не е пригодна за теб ... защо ? След като работи за останалите ... (явно е мой бъг, но, ако нещо работи за другите, а за мен не, първо бих си задала въпроса - какво не ми е наред ?!) И да .. това не одобрявам - плюването по принцип.




Тема Re: My Father's Eyesнови [re: pravil_nick]  
Автор galab12-187360 (Пернат и готин)
Публикувано02.02.14 23:23



След като работи за останалите
А дали работи за останалите? Или просто си заравят главата в пясъка на принципа "ден да мине, друг да дойде"?

Повече готин отколкото пернат


Тема Re: My Father's Eyesнови [re: galab12-187360]  
Автор pravil_nick (.. от зор)
Публикувано02.02.14 23:24



О, моля ти се ..




Тема Re: My Father's Eyesнови [re: pravil_nick]  
Автор galab12-187360 (Пернат и готин)
Публикувано02.02.14 23:25



Това не е отговор.

Повече готин отколкото пернат


Тема Re: My Father's Eyesнови [re: pravil_nick]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано02.02.14 23:28



Не съм аз най-компетентната, за да давам оценки

Ето , това е бъг, който поражда комплекси. Пиша ти го с добро отношение, а ти както искаш го приемай


Изчисти този бъг:)

Ти си компетентната, ти си имала ученици...ние родителите, ако не сме компетентните и изискващите, кой тогава? Това са нашите деца там...не на системата:))

Изгледай ако имаш търпение и желание филма...наистина е уникален, нов, документален от края на миналата година. Още малко ми остана, пак пиша в почивката:))

Тази система не работи и за останалите:))...повечето мълчат, защото са угрижени, на работа по цял ден, с проблеми-къде с мъж, разводи, къде с началници, къд ене им се занимава...децата понякога са им в повече и им идва нанагорно...и във филма го казват, ето така хвърлят се децата там да има къде да са...а там с-мата ги смила.

Виж, твоите деца вече са голями/каквото било-било при вас, свършено е/, но считам сега тази тема е повече за актуални събития на родители с деца в пред и ученическа възраст, а това , че се включваш на пенджуек говори или за скучаене някакво...или просто търсене на внимание, ако като дете не си била поливана с достатъчно любов...не се заяждам, просто преосмисли включванията си по подобна тема

Лека вечер ти желая

Редактирано от Lira Emerald на 02.02.14 23:29.



Тема Re: My Father's Eyesнови [re: Raf OFecin]  
Автор pravil_nick (.. от зор)
Публикувано02.02.14 23:38



В продължение на мнението ми за всенародното и повсеместно плюване ...
Зачетох ти книжката. Започва интересно. Дали ти направи впечатление следното: авторът първо открива проблема в себе си, който проблем не се вписва в изискванията на системата. А не обратното ! Т.е. идеята и темата се развива от гледна точка на полупълната-чаша. Не както четем в клуба през последните няколко дни - на полупразната. И не само ... скандира се да се доопразни. Тънка разлика, но много съществена ! Няма как да одобря подобен подход, пък макар и да изглежда, че едва ли не съм закоравял защитник на макаренковския метод.
Няма лошо всеки да избере своя си начин, дори е най-добре, но ! ... да узнае първо себе си, да види първо себе си, и сетне да реши какво и как да промени. Плювайки околността е нищо друго освен просто плюване. Най-много някой като мен да му скочи ... Тва е.




Тема Re: My Father's Eyesнови [re: pravil_nick]  
Автор Raf OFecin (ex caffe)
Публикувано02.02.14 23:43



Е, ученичка си била, децата ти също, което те прави достатъчно компетентна да кажеш дали ти харесва или не.



"Плюенето" обикновено е първата крачка към реформите, макар че, у нас реформите стават обикновено за има, няма 500 години. От тази гледна точка, може и да си права. Оти да се кОсим, като че ни мине!



Тема Re: Още веднъж благодаря за филма!нови [re: Refurbished]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано02.02.14 23:48



Изгледах го по секунди и минути, нямам пропуснат кадър. Превода е брилянтен...смислен, разбираем. Качествена работа!

И дойде точно навреме!

То е ясно, че няма да оправя с-мата

, но поне ми се доизясни как да действам още по-добре право в целта в личен , индивидуален план относно детето.

Разправям на съпружето, как съм набелязала опорните точки и съм готова май да ида на родителска тоя срок...той се хили и ми казва: "Недей, ще те гледат като неандерталец, какви им ги говориш...повечето от тях, не са това хората дето са готови да чуят тия неща...а тия дето са наясно не ходят по родителски срещи
Извода - ще пропуснем срещата

Па си рекох, ок, може и така да е...като гледам нивото за съжаление, но поне ще ми свърши работа да знам как да реагирам и съблюдавам нещата, за да запазя психиката на детето докато е там, ако не успеем за втори срок да минем на другия план . Не съм Ордена на спасението за всички, но поне за моето дете ще се омекотя задушаващата прегръдка от лапите на репресивното образование:)

Та така...супер филм

Редактирано от Lira Emerald на 03.02.14 00:05.



Тема Re: My Father's Eyesнови [re: pravil_nick]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано02.02.14 23:54



Ми ти си скачай, раздвижването е полезно...не че впечатляваш особено:)

Не се втурвай да отклоняваш нещата-плюенето, та плюенето...водихме разговори относно доста сериозни , видни , реално случващи се неща. От там и съответните реакции и последствия.

Разбирам, че темата ми те жегна, защото е "моята" тема...и доста време не беше си упражнявала клавиатурата в директен диалог по мой казус.
Както и да е...не се вълнувай и не се хаби да си накриво по всяко изказване:)

Пропускаш темите и си пишеш в темата: "Хей!"



Жива, здрава , твоето мнение го разбрах, уважена си с прочитане...хубава работна седмица ти желая

Редактирано от Lira Emerald на 02.02.14 23:59.



Тема Re: My Father's Eyesнови [re: pravil_nick]  
Автор Raf OFecin (ex caffe)
Публикувано02.02.14 23:57



Ааа, ако ще зачиташ, зачети и това тогава:



Още един, който е разбрал, че да се впишеш осъзнато в системата, не може да бъде "насилствен" акт, а действие породено от собственото ти желание.

Така или иначе, не ти вярвам, че си за образование тип "още една тухла в стената". Не ти вярвам и това е.



Тема Re: My Father's Eyesнови [re: pravil_nick]  
Автор spinule (..)
Публикувано03.02.14 00:14



Знам, че е малко извън темата, но през цялото време на дискусията ми се иска да вметна, че много бих искала да съм дете на Lira.


по-специално- малкото дете на Lira!
или пък и двете - което и да е на Raf OFecin...:)



Тема Re: My Father's Eyesнови [re: spinule]  
Автор pravil_nick (.. от зор)
Публикувано03.02.14 00:21



Внимавай ко си пожелаваш ..






Тема Re: My Father's Eyesнови [re: pravil_nick]  
Автор Taigun (вълча порода)
Публикувано03.02.14 00:38



Дали одобрявам системата или не я одобрявам ... няма никакво значение. Не съм аз най-компетентната, за да давам оценки. Мога единствено да се съобразявам с нея, защото към момента друга няма.

Разбира се, че има значение, Правилникова! Ако НЕ я одобряваш - действаш според силите си, за да се промени нещо... ако не може за всички, то поне за твоето дете/деца. И кой, ако не ние, сме най-компетентните по отношение на нашите деца

?!? Държавата, може би? Ми да вземат да спретнат люпилни тогава - и чаветата директно по институциите: ясла, детска градина, предучилищна, основно, средно... паралелно с тях - за "доизковаване на желязото" - чавдарчета, пионерчета, комсомолчета/ЕфДеЙот-лерчета/хитлерюгендчета/бранничета... та до пълнолетие: от там вече Партията-майка поема вахта... и настава такъв живот, че бедний Оруел световъртеж от обръщане в гроба получава!

П.С. Струва ми се, че автоматично прехвърляте отношението си към, т.е. нехаресването на Лира, и върху предмета на темата й. Не мисля, че това допринася за обективността и продуктивността на темата - жалко. Понеже тя (темата, не Лира) засяга не само нейната Маринка, а всяко дете в лапите на казионното училище.

П.П.С. И ако "нещо работи за другите" (което ние няма как да знаем, всъщност), а за теб - не, това не значи непременно наличие на "бъг". Различността бъг не е.




Тема Re: My Father's Eyesнови [re: pravil_nick]  
Автор sladunka medunka (pyrvata)
Публикувано03.02.14 01:17



... ми то мойто е вече в месомелачката... една малко по друга месомелачка, с малко повечко приставки, шаренка една такава, по тихичко работи, и кухнята в която е сложена е хубавка и подредена, и осветена и даже и други уреди има в нея за удобство, но .... мелачката мели и изкарва еднакви редички от матрияла дето е вложен... то се приспособи, горкото и даже вече му харесва и приятелчета си има.... и даже откак аз се занимавам с него, се научи и да смята и госпожата е много доволна от мене, онзи ден ми писа 1... преди това 2 г. и кусур неможаха да го научат, пък аз за 4 седмици успях... дали не съм аз някоя гениална преподавателка или нещо в шибаната система куца, а? ама ще го науча на квото трябва споко, нали съм му майка... обаче се питам, закво бе, Марийке ми е на детето туй училище, кат ше го уча аз на всичко по някви измислени и отдавна неработещи критерии, кат ше го уча аз баре да го уча по мойте си... ок, да оставим оригиналниченето и да не бъда криво разбрана, не, не приемам сегашната образователна система дори и в този и вид, който е тук, макар тук да е в пъти по приемлива... боли ме сърцето, но немога да я променя, но каквото мога да направя за човеко, ще го направя... не вярвам да се научи на кой знае какво ходейки на училище, освен на неща, които няма да са му необходими: да говори бързо, да ползва паразитни думи и изрази, да се умилква на даскалята, за да го оставят намира, да няма свое мнение, да има негативна самооценка, да нервничи, да бърза и да рисува като художник наивист, като слага после произведенията си в рамка... и т.н.... ми, сори... и да, много добре разбирам Лира, аз самата откак детето е в мелачката съм изпушила и готова войни да водя

и революции... уви, не е по мойте сили... което мога е да хортувам с родителите от нашия клас и колегите ми, които имат нещо в главата... ми, не изглеждат изпушили хората, но са на моето мнение, че системата не работи задецата, а срещу тях... и се спасяват, кой как може... децата им не ходят в общински градини и школа... е, аз немога да си позволя баш туй дето искам, но... ко да праим всеки с възможностите си...

...къде го чукаш, къде се пука...

Тема Re: My Father's Eyesнови [re: Refurbished]  
Автор diditop186172 (ентусиаст)
Публикувано03.02.14 08:30




Преди няколко дни го прочетох, много неща могат да се научат от това момче.

Редактирано от diditop186172 на 03.02.14 08:31.



Тема Re: My Father's Eyesнови [re: galab12-187360]  
Автор 163226 (анонимен)
Публикувано03.02.14 09:31



Темата за образованието и мястото му в съвременния свят ще става все по-актуална. Само 2-3 неща ще отбележа. Първо, заблуда е да се смята, че образованието се е скапало едва през последните 20-25 години (през т.нар. "преход"). Единствената по-съществена разлика е, че през моето детство образованието беше силно идеологизирано, натъпкано и подплатено с фалшиви етични и социални ценности. Освен това комунизмът не позволяваше алтернативи - сега всеки може да получи достъп до всякаква информация, стига да има желание. Преди години това не само, че не се поощряваше, но дори се санкционираше. Централизацията беше над всичко и всички. Сега поне имаш някакъв избор.
Второ, домашното обучение е все още нова, екзотична форма на образование. Някъде нагоре из мненията видях линк, в който се цитираха имена на световни величия, които не били ходили на училище като малки. Това не е никакъв аргумент за достойнствата на домашното обучение. Леонардо може и да не е ходил на училище, но е посещавал ателието на Верокио, където е изучил тънкостите на занаята. Ако трябваше баща му да го учи на живописна техника или технология за обработка на металите, едва ли щеше да стигне далече. Това, че талантът е на първо място, дори няма какво да се коментира, мисля. Без талант, с или без училище, днес никой нямаше да е чувал за него. Така че подобни примери не доказват нищо.
Трето, домашното обучение не е подходящо за всички деца. Повечето родители нямат възможност да отделят толкова време на децата си, защото все пак трябва и да работят. Освен това повечето родители (да не кажа всички) нямат нужния потенциал да го правят. Малко наивна е идеята, че след като си минал преди години през този учебен материал, че дори си бил и отличник, значи вече си компетентен да го преподаваш на детето си. Учителят не е просто някакво радио, по което детето може да чуе някаква лекция. Тук е важен диалогът, обратната връзка, индивидуалният подход. По тази причина смятам, че четенето на учебници или странична литература също не може да замени прекия контакт учител-ученик. От книгите може да бъде усвоена необходимата за покриването на някакви тестове информация, но информацията все още не е знание. Знанието е изграден, траен, личен ако щете актив, който посредством опита е станал неделима част от индивида. Информацията е навсякъде около нас, можем да я усвоим за някакъв кратък период от време или за някаква конкретна цел или нужда, но това, което има реална стойност за човека е именно знанието. А то не се придобива с ровене в търсачката или зазубряне на някакъв учебникарски текст.
И колкото и примамливо да изглежда илюзията, че е достатъчно да се спре детето от училище, за да се решат всичките му психологически или социални проблеми, това просто не е така. Да отстраниш дразнителя не е равносилно на това да намериш терапия. Заобикаляш проблема - толкоз. Оставяш проблемът да зрее, да се задълбочава, докато ти щастливо си скрил главата си в пясъка.

С две думи - домашното обучение има смисъл, но не иобщо, а само за конкретни казуси - деца, които нямат физическа възможност да посещават училище, или срещат непреодолими трудности с приспособяването към средата, или пък просто гениални и свръхнадарени деца, за които училището по-скоро е пречка за развитието им, отколкото образователна институция. Нормалните, здрави и без съществени отклонения деца е най-добре да не се отделят от обществото си. Казвам го с всичките си резерви към образователната система.




Тема Re: My Father's Eyesнови [re: diditop186172]  
Автор lskam kirilitza (тиква, бе)
Публикувано03.02.14 09:36



Хубаво изложение. Следващият етап е момъкът да успее някак да се приближи повече до тези не тъй образовани свои връстници и да ги убеди в своята теза. Сега е малко дистанциран и гледащ отгоре.



Най обичам да чета, ама не мога.

Тема Re: My Father's Eyesнови [re: 163226]  
Автор Naglets (Чуций)
Публикувано03.02.14 10:43



Чест ти прави търпението да оформиш достъпно ясните неща за невярващите.
Ще се радвам и да го проумеят.
Очевадно е, че освободените без собствена заслуга елементи, не знаят какво да правят със свободата си.



WALL·E

Тема Re: My Father's Eyesнови [re: 163226]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано03.02.14 11:02



Учителят не е просто някакво радио, по което детето може да чуе някаква лекция. Тук е важен диалогът, обратната връзка, индивидуалният подход

Добре казано! Приветствам!
Остава и да има и повече такива учители...прогиминазиални, защото за сега везните не клонят към акцента, който поставяш



Не приветствам въобще до такава степен домашното обучение, но в даден момент , когато въпросното училище започне да пречи на развитието и психиката на детето в съмнително неприятни измерения, все пак е някакъв вариант за оттегляне от зверилника-ясла. Пък то ще си покаже.

Въобще след като изгледах подробно и внимателно филма на бат'Фърби...нямам какво повече да добавя.



Тема Re: My Father's Eyesнови [re: 163226]  
Автор Raf OFecin (ex caffe)
Публикувано03.02.14 11:22



Естествено, че не се е скапало в последните 20-25 години. През последните години се доскапа само видът, в който се поднасят различните материи на децата.
Учебниците се пишат от чиновници без грам педагогическо образование и опит. Такива глупости, дори и в манипулираните ни и окрасени в червено учебници навремето, не пишеше.

Разбира се, винаги е имало и ще има учители по призвание, напредничави, с критично съзнание, стремящи се да извадят от децата най-доброто. Обаче и те като учениците, работят въпреки системата, а не подпомогнати от нея.
Както се видя, изобщо не е новост и в България не сме единствени в недоволството си, което е нормално. Училището в тази си форма, не може да посрещне нуждите на днешните деца. Какво ти да посрещне? Не може да ги стигне!

Нормално е човек да иска, да търси и да прави най-доброто за детето си, докато узреем за целокупни реформи. И точно затова се учудвам, че сами попадаме в плен на това, от което недоволстваме.
Индивидуалният подход не започва от училището, а от дома.
Ако аз не мога да преценя индивидуалните способности и потребности на детето ми, как мога да очаквам да го направи един чужд човек, та бил той и педагог?!
Ако аз не мога да откликна на нуждите му на първо място или поне да реагирам на сигналите му как се чувства, какво изпитва, кой да го направи?!

П.П. Е нямам време да си редактирам всички печатни и граматически грешки! Но не сме и в училище, все пак! Пък и на мен, 3 ми стига.


Редактирано от Raf OFecin на 03.02.14 11:27.



Тема Re: My Father's Eyesнови [re: Raf OFecin]  
Автор 163226 (анонимен)
Публикувано03.02.14 11:29



Училището е продукт и отражение на обществото, в което живеем. В по-нормални и добре уредени общества би следвало проблемите с образователната система да са също така по-малки и по-преодолими.




Тема Re: My Father's Eyesнови [re: Taigun]  
Автор pravil_nick (.. от зор)
Публикувано03.02.14 12:13



Аз лично продуктивност в темата никъде не видях, освен лозунги "Долу ! Не става !" и някакви разкази из училищния фолклор. До болка втръснали ни неща .. За да, видиш ли на, не сме пристрастни в отношението си към автора на темата. А и никой не сподели как по свой индивидуален начин е успял да се справи със системата. Но със системата ! Не с учителката по пеене. Това са различни неща и е хубаво да се разграничават.

А това - Ми да вземат да спретнат люпилни тогава - и чаветата директно по институциите: ясла, детска градина, предучилищна, основно, средно... паралелно с тях - за "доизковаване на желязото" - чавдарчета, пионерчета, комсомолчета/ЕфДеЙот-лерчета/хитлерюгендчета/бранничета... та до пълнолетие: от там вече Партията-майка поема вахта... и настава такъв живот, че бедний Оруел световъртеж от обръщане в гроба получава! - няма да коментирам. Само ще попитам - това ли е алтернативата, която предлагаш ?!




Тема Re: My Father's Eyesнови [re: Raf OFecin]  
Автор pravil_nick (.. от зор)
Публикувано03.02.14 12:21



Аз съм ЗА образованието, което по никакъв начин не смятам, че пречи на индивидуалността.




Тема Re: My Father's Eyesнови [re: 163226]  
Автор Ryan ()
Публикувано03.02.14 12:31



Привет, 163226,

Съгласен съм с теб. Ще добавя -

Качеството на обучението зависи от учителя. От неговата компетентност и талант да обучава - независимо къде - в държавно/общинско, частно или домашно училище. Уви, моите наблюдения са, че най-калпавите ми колеги станаха учители - тези, дето успехът им беше под "четири", а профилирането стана на ниво кандидатстудентски изпити...

Прегледах набързо материали (уебсайтове и форуми) на привърженици на домашното образование - има едно залитане към християнски трактовки и пътища за обучение. Тук са ми притесненията - не вярвам в смесването на вяра и пълноценно образование. Всъщност единствената пресечна и естествена конвергентна точка между наука и религия е Сътворението и точно тук християнското обучение се дъни според мен.

И все пак - родителят, който иска да преподава сам, трябва много да учи и знае, за да доведе децата до състояние, в което да са способни да се учат сами. Т.е., ако човек не е роден педагог - по-добре да не опитва, но най-вече много да внимава (виж да доучва с децата е възможно и полезно). В този ред на мисли домашното училище ще се трансформира в обучение от частни учители, които така и така са елемент от системата на образование...

Училището - тук нямам предвид само сградата, учителите и методиките на МОН, има за цел да развие мозъка, осигури базови познания и въоръжи ученика с метод за учение и последващо развитие в живота. Домашното училище може (но не е задължително) да реши някои от задачите по-добре, отколкото общото училище. За да се случи това е необходимо да има методика и помощни средства.

Има и друг проблем - съществуват няколко различни технологии за обучение. Обучението в училище е базирано на дидактиката - т.е. имаме обект и субект на обучението, има метод и минимум знания, които да се постигнат. При самообучението няма гаранции, че нешлифованият и неорганизиран интелект ще покрие минимално необходимото за социализация и успешна реализация. На практика разпространените учебници не са предвидени за самостоятелна работа и за да се разбере и усвои материала е необходим учител, зад който стои метод. Ако обучавате сами, но единствено се базирате на учебника - няма да се получи добре.

Ние, а нашите деца в още по-голяма степен, сме обречени непрекъснато да учим и да се справяме с нарастващ информационен поток. Новите аутсайдери не са вече просто неграмотните, а тези, които не са в състояние да изкопаят ценното, да го анализират, критично възприемат и умело да използват. Не, нямам предвид компютрите и интернет, а цялата съвкупност на съвременния живот - взаимодействаме и общуваме не само със съседната махала, а с целия свят, не със стотици, а с десетки хиляди предмети. За секунди имаме достъп до цялото човешко познание - как да отличим вярно от невярно, полезно от безполезно и т.н.

Как? Отговорът е в общата култура. Тя не се изчерпва с научаването по нещо за всичко. Общата култура канализира склонността да мислиш в способност да се изразяваш и дава базата за възприятие, а значи и преценка на света.

Ще попиша малко за математиката.
Няма дете, което да не е в състояние да я усвои на средношколско ниво. Няма! Проблемът на обучението по математика е, че тя е абстрактна наука. За да се разбира е необходимо специфично развитие на мозъка, което различните хора постигат на различна възраст, да речем в интервала 5-20 години. Много често децата в четвърти-пети клас се сблъскват с абстракции, които не разбират интуитивно и изпускат материала, създават си усещане, че "това не е за тях", а родителите им засилват отказа от математика било то с натиск и наказания, или отпускане тип "колкото - толкова". Способността за абстрактно мислене е необходима и постижима!

Успешното овладяване на математиката се случва в по-зрелите години и съвпада с интензивните частни уроци (7, 11-12 клас) , при активна родителска намеса или с помощ от приятел. Всъщност съученик или малко по-голям е в състояние да помогне на детето по-добре от възрастен, за много по-малко пари (впрочем съвсем достойно изработени).

Хубаво е родителите да запомнят (водят бележки), коя материя не е усвоена, за да върнат детето към нея по-късно, когато мозъкът ще е в състояние да я усвои. Направо се чудя защо учителите не водят такава статистика за уменията на децата - те могат да са най-наясно, но както и да е.

Децата трябва да бъдат мотивирани да постигат границата на способностите си, защото така тази граница се отмества напред и човек започва да може още повече. Приемайте мозъка като мускул - тренираш го - развива се. Минималната смислена оценка, която е подходяща за първоначална цел - добър 4.5. Това е границата на посредствеността. И пак ще наблегна - няма дете, дето да не може да премине тази граница, няма!



Тема Re: My Father's Eyesнови [re: Ryan]  
Автор pravil_nick (.. от зор)
Публикувано03.02.14 12:41



Хм ... Ето защо казах - не съм компетентна да давам оценки.

Браво за поста ... и на теб, и на Шляйо.




Тема Re: My Father's Eyesнови [re: Ryan]  
Автор 163226 (анонимен)
Публикувано03.02.14 13:21



Много добре си ги формулирал нещата, аз така мога. Особено ми допадна пасажът за "новите аутсайдери" и за значението на общата култура, която е именно е инструментът, който прави от информацията знание. Добре де, може да не си искал точно това да кажеш, но аз така го разбрах :)

Да кажа и аз малко за математиката, от личен опит. Когато бях някъде 6-7 клас ми попадна една книга в библиотеката (тогава изчитах по 5-6 книги на месец, като нито една от тях не беше художествена литература). Та един ден видях едно заглавие, което веднага ме грабна: "За всички, които мислят, че не обичат математиката". Помня и до днес как изглеждаше книгата - дебела тухла с твърди, жълти на цвят корици. В училище никога не съм бил слаб по математика, но и не съм блестял с някакви кой знае какви способности. Учех си математиката така, както и другите предмети - с неохота, на сила, защото беше основен и важен предмет - така твърдяха възрастните :) Оценките ми са били винаги 5-ци и 6-ци, но истината е, че изобщо не обичах математиката. Тая книга явно е писана за мен, рекох си и я метнах на купчинката при другите книги за прочит.
Не знам дали няма да прозвучи пресилено, но тази книга май промени живота ми. Възможно е и да преувеличавам малко, но това сякаш беше повратния момент в отношението ми към математиката в частност и точните науки като цяло. В нея систематично, задълбочено, но в същото време безкрайно достъпно и увлекателно авторът разкри пред очите ми истинската същност на математиката. Не със суховати теореми и непонятни формули, а с нагледни и много прости понятия и примери, наблягайки на приложната страна, а не на скучната теория - нещо което нито един учебник и нито един даскал в училище дотогава не беше успял да го направи.
Не станах по-добър математик (това е дарба, а аз несъмнено нямам такава), но за сметка на това заобичах математиката и разбрах колко полезна наука е всъщност. По-късно така се случи, че навсякъде където исках да уча трябваше да държа изпити по математика, а впоследствие си избрах професия, която е тясно свързана с математиката. Не знам дали това щеше да е така, ако тогава не бях разлистил онази книга с жълти корици.

Та си мисля дали и ти това казваш - децата могат да се развиват и по самостоятелна програма, наблягайки на предметите и науките, които са им интересни. Но преди това да се случи, не е ли задължително да има вече положени едни здрави основи, една базова обща култура, едни добре изградени навици и способности да се учи, една сериозна самодисциплина най-сетне, защото ученето освен, че е удоволствие, е също тъй и усилие и то не малко понякога. А подобна здрава основа се изгражда със систематични и упорити занимания - нещо, което в семейната среда ми се струва трудно постижимо.




Тема Re: My Father's Eyesнови [re: 163226]  
Автор pravil_nick (.. от зор)
Публикувано03.02.14 13:33



А също така и доказано работещия принцип на конкуренцията. Колкото и комерсиално да звучи, колкото и аз самата да ненавиждам понятието, щото ме мори ... факт - работи ! ... не само в образованието. Домашната среда няма как да подсигури и това.




Тема Re: My Father's Eyesнови [re: pravil_nick]  
Автор 163226 (анонимен)
Публикувано03.02.14 13:38



Точно, конкуренцията. И освен това поведенческите модели - в стерилната обстановка сред мама, тате и скайпа няма как да се изградят, мисля.




Тема Re: ...нови [re: Refurbished]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано03.02.14 13:47



....

Който прочел-прочел...да не отегчавам аудиторията, а и да не издавам съвсем ноу-хауто за справяне с настоящата училищна с-ма...направо си е бизнес

/шегичка/

Успех на всички по пътя

Нямам желание повече за тия школски теми за сега, няколко дни стигат...:)

Редактирано от Lira Emerald на 03.02.14 14:23.



Тема Re: Последен мой пост по темата за училищетонови [re: Lira Emerald]  
Автор 163226 (анонимен)
Публикувано03.02.14 13:57



Чай ся, ти нещо се обърка. Твоята тема я заключихме, но както виждаш, в тази не си говорим за теб или за щерка ти. Нали не мислиш, че целио свет се върти около вас :)
Историята ти беше само повод да се разговорим, но темата е много по-обща. Недей съ дръж кат папата от балкона на Ватикана - урби ет орби и благословии не щем






Тема Re: Последен мой пост по темата за училищетонови [re: 163226]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано03.02.14 14:06



Моята тема си я заключих АЗ!


Имах да се доизкажа и го правя без скруполи

Тук отговарям на един вмъкнат по-горе въпрос на Правилникова защо никой не описвал схемата за НЕГОВАТА борба със системата...ето отговарям и.

А и поста ми е към Бат'Фърби...той знае защо съм го написала:)

Аз наблягам на практичните модели и актуалните ситуации...вие гледам теоретизирате:))

Но чета и теориите ви...с най-голям интерес!
Продължавайте!

Аз оставам зад обучението у дома, ако не могат да му осигурят спокойно, забавно и креативно училищно обучение, ако има възможност за такова де и ако детето желае.

Редактирано от Lira Emerald на 03.02.14 14:07.



Тема Re: Последен мой пост по темата за училищетонови [re: Lira Emerald]  
Автор 163226 (анонимен)
Публикувано03.02.14 14:11



Абе не знам на кво наблягаш, но и на теб реалната практичност ти куца нещо. В онази тема те попитах наясно ли си с нормативната уредба как стоят нещата, защото преди да вземате "важни" решения не е зле да се запознаете с наредбите и правилниците. Ти каза - няма проблем, всичко ни е ясно. Ясно ама ето че не съвсем - ще трябва да изкютате още половин година в омразното даскало. А пък наесен, кой знае какъв друг акъл ще ви щукне.
Та така - чешеш си и ти езика, ама под опаковката на "практичните модели и актуалните ситуации"...




Тема Re: Последен мой пост по темата за училищетонови [re: Lira Emerald]  
Автор pravil_nick (.. от зор)
Публикувано03.02.14 14:16



Абе ... добре, че за 3-ка се борите само. Че, ако беше за 6-ца ... не знам, не знам.






Тема Re: Последен мой пост по темата за училищетонови [re: 163226]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано03.02.14 14:19



По принцип може...но само ако си с ТЕЛК...но за случай като нашият е само главоболие за директора, а не искам да му го създавам сега!





Тема Re: My Father's Eyesнови [re: 163226]  
Автор Ryan ()
Публикувано03.02.14 14:57



"...значението на общата култура, която е именно е инструментът, който прави от информацията знание."

Хех, това съм искал да кажа, но го разбрах сега. :)

За математиката - "едно време" в читалнята на градската ни библиотека се получаваше списание "В мире науки", с много препечатки от Scientific American, та там имаше колонка "занимателна математика" на един от най-глемите популяризатори в науката - Мартин Гарднър. Та много се изненадах като "хванах" една от учителките да дава за разнообразие от неговите задачи. Книгите му са превеждани и у нас, има ги по антикварните книжарници. Изключително подходящи са за предизвикване на интерес към математиката в средношколци, а и не само.

И аз си имам "запалваща" книга - моята се казваше "Висша математика за начинаещи и приложенията и във физиката" препоръчвам я горещо - за математици, физици, а и за всеки, дето иска да разбира по-добре света около себе си. Смислено е да се чете след девети клас. А студенти първи курс, учещи математически анализ, просто задължително трябва да я прочетат, за да не се губят в абстракциите.

"Та си мисля дали и ти това казваш - децата могат да се развиват и по самостоятелна програма, наблягайки на предметите и науките, които са им интересни. Но преди това да се случи, не е ли задължително да има вече положени едни здрави основи, една базова обща култура, едни добре изградени навици и способности да се учи, една сериозна самодисциплина най-сетне, защото ученето освен, че е удоволствие, е също тъй и усилие и то не малко понякога. А подобна здрава основа се изгражда със систематични и упорити занимания - нещо, което в семейната среда ми се струва трудно постижимо."


Да, това съм казал с много думи. Не се бях сетил и за конкуренцията, за която припомня pravil_nick. Покрай нея се сещам за още нещо - конкуренцията при децата работи и в двете посоки - и напред тегли, но може и назад да дърпа. Сещам се как преди няколко години класната на едно от децата каза, че ако преди време децата гледали едно от друго и се теглели напред, докато "сега" - пак гледат едно от друго, но се дърпали назад. Забавното е, че мина време и тези деца, дето в осми-девети клас изглеждаха загубеняци, си завършиха с отличните успехи, развиват се в хубави училища и си вървят съвсем добре. Демек, колкото и зле да ни изглежда положението - децата ще изкласят и ще се справят не по-лошо от нас, вероятно и дай бог - още по-добре!



Тема Re: My Father's Eyesнови [re: 163226]  
Автор galab12-187360 (Пернат и готин)
Публикувано03.02.14 15:01



Никъде не съм казал, че конвенционалното училище трябва да отстъпи място на домашното, а че трябва да претърпи радикални промени, което е ясно, че няма да се случи. Държавата и бизнесът се нуждаят от послушни изпълнители, а не лидери. Който родител осъзнае това, сам търси алтернативи за спасение. Моето дете посещава училище, но набляга много на обучението си извън него. Посещава и частни уроци, на които са се разбрали с учителките да и преподават неща извън училищния материал. Но ако средата и беше непосилен дразнител, щях да се замисля за индивидуален план.

Тук е важен диалогът, обратната връзка, индивидуалният подход.

Съгласен съм. Така трябва да бъде. НО много често изброените от теб неща липсват. Индивидуален подход не се прилага с изключение на единици талантливи и отдадени учители.

Някой написа, че трябва да се води статистика на уменията и знанията на учениците. Така трябва да бъде, но не се прави. По мое време беше същият хаос. Сменяха ни учител, а новият започваше да преподава от много по-ниско ниво без да се съобразява, че този материал вече е усвоен и ни губи времето.

Както сам казваш, за малък процент от децата домашното обучение може да подходящ, но всеки родител сам познава детето си и заедно решават кой модел е от полза именно за тях. Отстрани никой не може, а и не трябва да налага какво трябва да се прави в конкретния случай.

Повече готин отколкото пернат


Тема Re: My Father's Eyesнови [re: pravil_nick]  
Автор galab12-187360 (Пернат и готин)
Публикувано03.02.14 15:04



Аз съм ЗА образованието
В момента, а и в другата тема, обсъждаме училището, а не образованието. Това са две коренно различни неща.

Повече готин отколкото пернат


Тема Re: My Father's Eyesнови [re: galab12-187360]  
Автор pravil_nick (.. от зор)
Публикувано03.02.14 15:09



Приемам корекцията. Значи добавям - и ЗА училището ..




Тема Всъщност ..нови [re: Raf OFecin]  
Автор borecom (aman of you be)
Публикувано03.02.14 15:28



.. няма съвършени системи. И демокрацията не е, пълна е с дефекти, но .. за сега нищо по-добро не е осъществено. Утопиите не коментирам.

Без да претендирам за компетентност - ще споделя два видени примера за системи - доста противоречиви:
Първи - Детска градина в Щатите, едно помещение с пръст прах на пода /не бе в гето - напротив/ където децата спят, играят, хранят се, частна и силно платена. Това нЯщо тук ще го затворят на мига.
Училище пак в Щатите, един салон без пряка външна светлина, изкуствено осветен, в него 4 сектора разделени от брезентени платнища, в тях 4 класа деца .. на по 8/9 години.
Средното образование там е задължително, и избора се свежда до кое да е училището. Естествено има и чудесни училища

с прозорци, както нашите.
Познай дали мрънкат, и дали тез деца не са възпитани както рече - "още една тухла в стената", както и работят после де - в клетки 2 на 2, и да си до прозорец е лукс. И там се раждат индивидуалности .. системите в разните училища са доста разни и разнообразни. И често променящи се.

Втори пример: Училища в Оксфорд, истински, стари, с прозорци, с непроменяна система на обучение от поне 200 години, децата задължително са с униформи и през ум не може да им мине да спорят с правилата и системата. Или да отсъстват .. или да я променят. И не мрънкат и те. И създават и индивидуалности .. как ?

Та идеята ми е, диалозите да са насочени към конструктивизъм, а не както бе в темата долу /а и в тази/ към негативно отричане и мрънкане. Кое как не било ставало, как да се избяга от системата или как да се отрече - добре .. а после ко ? Имате ли идеи как да стане, а не как да не стане ?

И, няма какво да се лъжем - ние сме шампиони по национален нихилизъм, всеки е против секи и против всичко, всичко се критикува и вини /и всеки е мноо джиджан / а никой не търси как и какво да се случи за да се случват нещата. Пълна липса на конструктивизъм и самокритична самооценка. Зарад което сме и нас тоз хал де ..

Според мен е необходимо, поне малко да се обичаме .. повече. И нас си и нещата дето сме си създали. Толкоз си можем. Мрънкачите ..



Тема Re: Всъщност ..нови [re: borecom]  
Автор galab12-187360 (Пернат и готин)
Публикувано03.02.14 16:04



Втори пример: Училища в Оксфорд, истински, стари, с прозорци, с непроменяна система на обучение от поне 200 години, децата задължително са с униформи и през ум не може да им мине да спорят с правилата и системата. Или да отсъстват .. или да я променят. И не мрънкат и те. И създават и индивидуалности .. как ?
Този въпрос си задавам и аз. Отговорът ме за сега е, че след като има правила, то:
1. Тези правила са разумни, т.е. нищо, което да ощетява или пречи, а има само градивни резултати. Ако не беше така, съмнявам се, че учениците нямаше да протестират.
Да прощава Лира, но ще използвам пресен пример от тяхното преживяване.
1.1 Има правила как се формира оценката за срока като функция от текущите оценки и това е средно аритметичната стойност от тях.
1.2. Оценка се поставя само върху знания или умения, а не от личната субективна преценка на учителката, дали изпитваният е невъзпитан или не.
В случая, най-лесният и безболезнен изход и за детето, и за учителката е да я изпита на пеене на четири очи, ако правилата налагат задължително изпитване на пеене, или да приеме, че не може да пее и да и пише двойка без допълнителни коментари пред класа, които да я травмират.
Така при две шестици, една петица, една четворка и една двойка, срочната оценка е Много добър 4.6, а не Среден 3.
2. Няма двойни стандарти към учениците.
3. Както има правила за учениците, то така има и за учителите и те не могат да си позволяват своеволия, които да са в ущърб на учениците. Познай кога някой учител ще си позволи да обвини ученик в присъствието на останалите, че лъже. При такива съмнения ще го извика дискретно при себе си, за да разрешат деликатния проблем.
4. Има правила и за възрастните, свързани по някакъв начин с училището, дори и да са само посетители.

Спомням си, когато Леа Коен беше посланик в Швейцария, беше решила да посети българчетата, учещи в едно елитно училище там. На портала колата и е била спряна и независимо от ранга и на посланик, шофьорът и е бил помолен да паркира колата на 2 км от входа на училището, а г-жа посланикът да дойде пеш.
По-късно директорът и обяснил, че в тяхната институция се насърчава равното отношение към всички без признаци по възраст, социален статус, пол и т.н., и въпреки че почти всички деца идват от заможни семейства, то те самите нямат лични автомобили, следователно не е редно да виждат луксозна кола, паркирана пред училището.

Има ли такъв прецедент в историята на българското училище? Едва ли.

Повече готин отколкото пернат

Редактирано от galab12-187360 на 03.02.14 16:15.



Тема Re: Всъщност ..нови [re: borecom]  
Автор anbraМодератор (аз)
Публикувано03.02.14 16:10



Нетенденциозно се закачам за теб.


Всъщност, като човек от даскалската "мафия", твърдо считам, че не се е родил този даскал, който ще попречи на някого да научи нещо, ако този някой наистина иска това. Отделен въпрос е, че може да не му помогне и да не го насърчи. Може завинаги да го отблъсне от някой предмет, но само ако ученикът няма интерес към предмета. Но може и така да го запали, че съответната наука да му стане съдба и любов за цял живот.
Считам също, че науката си е наука, но първата функция на учителя е да възпитава, после да преподава знания.
Убедена съм, че учебното съдържание, каквото и да е като количество и колкото некачествено да е структурирано и изложено, може да бъде поднесено по интересен начин и вниманието на учениците да бъде приковано.
Опитът ми/38 години+/ показва , че почти няма ученик, който да не може да бъде научен на основни неща - признавам, че не съм специалист относно ученици със специфични образователни потребности и говоря за обикновения, общински, средностатистически ученик. И студент също.
Рядко си задаваме въпроса кой всъщност е "готиният даскал", обикновено отговорът е - този, който е справедлив, човечен, разбиращ, уважаващ учениците. И той именно им преподава най-важния урок. И те обикновено го разбират.
Правят се анкети сред ученици и студенти дали преподавателят не е време да бъде заменен от компютър и дали обикновеното "контактно" обучение не е вече отживелица. Засега, много твърдо, отговорът е отрицателен. Да се замислим за причините...

Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.


Тема Re: My Father's Eyesнови [re: pravil_nick]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано03.02.14 16:28



Ooo..и aз съм за училището...но не в тоя му репресивен вид.



Училището би могло да бъде едно много интересно и забавно място, където да нямаш търпение да дойде следващият ден...наблюдавам децата от Дорис Тенеди. Но с-мата там е друга, каквато трябва да е...но пък е и платено, така е.

Така че - примирявам се и действам поне лично да създам известен комфорт на моето чаве. Всеки родител знае себе си де.

Защото общинското училище не е това, което трябва да е

Иначе съм и за образованието, самата аз също образовам хора професионално, за хоби и каквото там им е на сърце и душа! ...надявам се не си останала с обратно впечатление.



Тема Re: My Father's Eyesнови [re: galab12-187360]  
Автор Ryan ()
Публикувано03.02.14 16:29



Привет, galab12-187360,

Не съм съгласен, че държавата и бизнесът се нуждаят само от послушни изпълнители, а не от лидери. Нуждаят си се, но просто са рядкост. Хората с такива заложби винаги ги проявяват и калпаво училище не може да ги спре. Училището може да попречи да се открие/развие талант, но лидерството не остава незабележимо. Изграждането му само започва в тази възраст, но се развива цял живот.

Реформи в сферата на образованието се правят много трудно, поради голямата инертност на тази система - необходими са години, за да се получат резултати. Това, от което има нужда училището са Учители. Ако бях "държава" щях да строя училища и плащам за учители по-приоритетно от всичко друго. Уви, хоризонтът на възвращаемост на подобна политика е десет години и нагоре, а политиците не гледат по-далеч от (евентуално) по-следващите избори...



Тема Re: My Father's Eyesнови [re: Ryan]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано03.02.14 16:37



Раян, абсолютно съм съгласна с това, което пишеш и ти и Шляйката...за гимназиалното образование и студентите нищо не казвам. Там има впечатления-гимназиите е друго.

Но началният ни курс в общинските държавни училища е катастрофален, а прогимназията има кофти доста моменти и с аслабо перо

...факт!

Но пак прогимназията епо-добре от началното...не отричам, има едни такива дразнещи елементи, но май по-добре се справя човек с тях, отколкото в началното...но не ми се обсъжда нашироко.

Остави учителите-възпитанието не е н аниво н амного от децата и най-страшният бич-АГРЕСИЯТА...уффф...това е голям проблем. И никой нищо не прави или е проформа, нещата се постягат малко, само ако родители се намесят адекватно ...в училищата просто гледат да ги изкласят и да им се махат от главата. Пак повтарям-визирам само общинското училище...конкретно София, за други градове не знам.

Няма никакъв артистизъм и необходим подход към отделните деца. Образоват скучно...децата абсолютно не са мотивирани, с някои изключения и на деца и преподаватели. Общата маса е конвейр и да минава там.



Тема Re: Всъщност ..нови [re: anbra]  
Автор Naglets (Чуций)
Публикувано03.02.14 16:49



Ма, ти с тоя закостенял и тесногръд комунистически мироглед къде си ръгнала, марей....! (Си мислят по твой адрес клиентите, наречени граждани, които са дошли да си напазаруват образование.)



WALL·E

Тема Re: My Father's Eyesнови [re: Ryan]  
Автор galab12-187360 (Пернат и готин)
Публикувано03.02.14 16:53



Не съм съгласен, че държавата и бизнесът се нуждаят само от послушни изпълнители, а не от лидери. Нуждаят си се, но просто са рядкост. Хората с такива заложби винаги ги проявяват и калпаво училище не може да ги спре. Училището може да попречи да се открие/развие талант, но лидерството не остава незабележимо. Изграждането му само започва в тази възраст, но се развива цял живот.
По принцип съм съгласен, но има няколко възлови момента. Пак идваме до извода, че не училището е създало лидер в някаква област, а той се е създал сам и с външна помощ, но не и от училището. Ок, до тук добре, но стига въпросното училище да не пречи.
За никого не е тайна, обаче, че се прилагат техники на манипулация, дезинформация и други приоми на социалното инженерство с цел да се насърчат определени лидерски качества у някои деца, а да се подрежат крилата на други. По мое време това се правеше на база партийна принадлежност. Сега също съществува.
Личните ми преживявания са как даскалка казва на ученик:
- Няма да те изпитвам за повече от пет, защото това е лимитът на възможностите ти. Моят предмет не ти върви.
- Но мен не ме интересува оценката, искам да видя какво трябва да коригирам, за да повиша знанията си.
- Не ме занимавай, нямам време за това.
В същото време учителката пише 6-ци на доста по-посредствени негови съученици, но с родители от голямото комунистическо добро утро.
След като ученикът проявява сам инициатива, не е ли задължително за тъпата даскалка да му обърне внимание? Не е ли задължително директорът да се занимае с нейния случай?
Погрешната и преценка и престъпно бездействие се доказват на приемен изпит за елтино училище през осемдесетте години, на който въпросният ученик изкарва пълен отличен, а надценените му съученици са скъсани.
Тук много зависи от самият ученик дали ще се откаже, или ще продължи за своя сметка. Но не всички имат силен тип нервна система и биха се отказали.

Реформи в сферата на образованието се правят много трудно, поради голямата инертност на тази система - необходими са години, за да се получат резултати. Това, от което има нужда училището са Учители. Ако бях "държава" щях да строя училища и плащам за учители по-приоритетно от всичко друго. Уви, хоризонтът на възвращаемост на подобна политика е десет години и нагоре, а политиците не гледат по-далеч от (евентуално) по-следващите избори...

Съгласен. Но и за това трябва да има някакъв изход.

Повече готин отколкото пернат


Тема Re: Всъщност ..нови [re: anbra]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано03.02.14 16:56



Хаха:))...ти не си от даскалката мафия бре...ще ти се:))

Тези в гимназия, особено специализирана и на студенти не са "задръстени даскали"...ще прощаваш:)
Там са в час.

Даскали наричам тия ощурените в началният курс/не всички, тия дето са в час не ги наричам така/, прогимназията-там са по-рядко такива отколкото в началния и по-включват от дума.

Липсата на дисциплина, необръщане внимание на разюзданост, която може да коства освен травми /и психически и физически/ и нещо повече при децата, в тия години и сложна възраст са много опасни.

Само им набутват платени разни форми за извънкласни занимания. Хич не им се занимава с консултации, претупват. Не проявяват почти никакво творчество да предизвикат интерес у децата. Изпитванка на кило, щото така най-лесно...там н адъската, вместо да ги заинтригува с нещо. Много от тях с едържат направо злобно...какво да ти кажа.

И още нещо...от по миналата година не са ги водили ни на театър, на кино, на изложба...имаха едни европроекти дето явно са им изтекли и от тогава НИЩО.
Самото дете ме пита, защо вече не им предлагат да идат на театър. За 5г. два пъти в Младежкия и това е, но и тях е запомнило.

Обаче като стане дума за платенпто скъпо Зелено училище се скъсват от ръчкане и напомняне. Обаче на някакво природно наблюдение-е го Южният парк е на няма и 300 метра-това не.
Някакви изморени, странни лелки-даскалки се тътрят по училището...с малки изключения и това е



И още нещо-до 4 клас се водеха пак по някакви проекти рисувателно насочени-то бяха пленери, бои-водни, темпера, чудо-красота.
И какво в 5 клас я нямало тази насоченост-нашата посърна. Знаеш ли какво им казват-носете си кой каквото иска-моливи, флумастери, водни бои ако искате, кой каквото иска и има и си рисувайте там кой каквото иска. Учителя не полага вече усилия да им преподава техники, да им прави демо, да ги насърчава. Това го прави само до 4 клас, защото там са още под шапката на проекта и там ходи всяка година с деца-изявени с рисуването в Италия.
От 5 клас вече просто час да минава....Ето това е още един стрес, който детето преживя силно, а тя се надяваше да рисува с пълна сила:)
Всъщност предложиха и , но вече от 5 клас е кръжока изобразително изкуство-а той е платен...там щели да учат разни интересни неща им казали, а в редовите часове, можело и с молив и с химикал да си драскат скучно нещо докато свърши часа.

Ето за тия неща говоря.
всичко това комплексно те отблъсква от училището. А т еса деца и искат да им е забавно и интересно.

Редактирано от Lira Emerald на 03.02.14 17:06.



Тема Re: Всъщност ..нови [re: anbra]  
Автор galab12-187360 (Пернат и готин)
Публикувано03.02.14 17:02



Считам също, че науката си е наука, но първата функция на учителя е да възпитава, после да преподава знания.

Да, но когато преподават истински стойностни учители, а не демонизирани същества, чиято цел е да навредят.
Много малко от учителите ми са възпитавали самочувствие, увереност в собствените ни сили, че можем да се справиш с предизвикателствата, които поставя техният предмет и че ще сме конкурентноспособни. Изброените пораждат желание, предпоставки са за системност в изучаването на предмета им и високите резултати са неизбежни.
Но повечето са правили точно обратното поради собствените им комплекси и глупост. Някои мои умни съученици не постигнаха кой знае какви академични и професионални успехи, защото в главите им беше набивано, че не стават и се отказваха при най-малката трудност, възприемайки, че учителят им е бил прав. А бяха брилянтни.

Повече готин отколкото пернат


Тема Re: My Father's Eyesнови [re: Lira Emerald]  
Автор Ryan ()
Публикувано03.02.14 18:03



Привет, Лира,
Знам как е, имам непосредствени наблюдения за 5-ти клас. Учебниците предполагат учител на място. Ако го няма - нещата са кошмарни и затова частните уроци стават необходимост в горните класове.

Агресията е съвсем друга история и пак има нужда от учители на място, които да я овладяват и канализират, щото децата са с неразвито чувство за мярка и съвсем лесно прекаляват. Тук роля имат и родителите - ние също следва да работим за оформяне на критериите какво може и какво не бива. По принцип моят опит е, че не трябва да се отстъпва, изправяш се и сам си отстояваш своето. Т.е. деца с деца общуват, възрастни с възрастни, а учителите следва да предусещат потенциалните проблеми, да следят за тяхната поява и да медиират отношенията.

Ако преминете на домашна форма на обучение - по-добре е от есента, ако няма непосредствен проблем с други деца. (Проблемите с учителите не ги броя, щото са по-лесно решими). Тъкмо ще се подготвите как да го направите най-ефективно. Споделяй тук, щото процесът е интересен и на мен ми е любопитно какво ще се получи.

Аз бих се снабдил с дидактическите пособия за учителите, за да е ясно защо/какво се учи, да се изясни вътрешната логика и подредба на учебния материал. Учебниците не са безкрайно лоши, макар много да се пише в тази посока, но зад тях седи методика, с която трябва да си запознат, за да ги оценяваш и най-вече прилагаш. На детето ще му е интересно да чете учебниците - свой и на учителя.

Много повърхностната ми преценка е, че трудните предмети за домашно обучение са:

- Математика
Много е важно кое след кое се преподава - и заради способността на децата да схващат абстракции в зависимост от възрастта, и заради вътрешната логика при изграждането на математическия апарат - кое след кое и върху кое се надгражда.

- Литература - за да не се изпусне скучната част, която обаче е важна, за да схваща човек развитието на обществото в частност морал, право, философия, религии. Т.е. не е достатъчно да се почете популярната проза и поезия, важно е да се прочетат знакови произведения за различни епохи и обществени строеве, произведения формиращи мисленето. Описващи и/или предизвикващи процеси, па дори епохи.

- Български език и въобще езиците - пак заради вътрешната логика, абстракциите, които съществуват и заради необходимостта от множество упражнения.

- Историята си е трудна, поради обема и наличието на алтернативни гледни точки, но е изключително важна за оформяне на мироглед.

- Ако е поставена добра основа с Литература и История, обучението по Философия/Общество/Религии в следващите години ще бъде лесно и приятно.

- Природните науки са лесни, но задължително трябва да се свързват с математически апарат - хем, за да се разбира по-добре количествено какво се случва, хем за да се изпълнят със съдържание математическите абстракции и да се доразвие интелекта.

- Музиката и изобразителното изкуство - бих ги направил изцяло познавателни, та децата да се срещнат с най-доброто от изобразителното изкуство и музиката, включително съвременната.
Тези две книги -
-


-
са просто великолепни и завладяващи.
Кратка теория на музиката и изобразителното изкуство също е препоръчително да се прочете, а в по-зряла възраст и при интерес - на Леонардо ще постави добра основа.

Съвременни предмети като домашен бит и техника могат да станат още по-приложни - безопасност в бита и малки ремонти, та да няма хора неспособни да поправят контакт или да се трепят пак там.



Тема Re: Още веднъж благодаря за филма!нови [re: Lira Emerald]  
Автор Refurbished (PHP ЗидароМазач)
Публикувано03.02.14 19:37



Така е - системата е за кокошки, защото 80% са кокошки и няма да те разберат какво е да летиш като орел.

Аз пробвах двата варианта - и грозното патенце и орела с ориз.

Хубаво е да знаеш, че само 5 на 1000 знаят какво е призванието им когато са на 9-11 г. Статистиката твърди, че 2/3 от тях, 10 г. по-късно, са сред бизнес класата.

Художниците с IT умения имат по 2 монитора с минимум 19 инча, свързани с една обща мишка. Иначе си е кошмар. Не се шегувам.



Децата не помнят това, на което ги учиш. Те помнят това, което си.

Джим Хенсън

Тема Re: My Father's Eyesнови [re: Raf OFecin]  
Автор Refurbished (PHP ЗидароМазач)
Публикувано03.02.14 19:42



"

" също е актуално забавление.

Освен това има и "Рецепти за успех". Аз съм си харесал .

Децата не помнят това, на което ги учиш. Те помнят това, което си.

Джим Хенсън

Тема Re: My Father's Eyesнови [re: diditop186172]  
Автор Refurbished (PHP ЗидароМазач)
Публикувано03.02.14 19:45



Така е. Трябва да си имаш "коучиаш". Да го следваш и да сбъдваш мисията си.

Децата не помнят това, на което ги учиш. Те помнят това, което си.

Джим Хенсън


Тема Re: Всъщност ..нови [re: galab12-187360]  
Автор borecom (aman of you be)
Публикувано03.02.14 19:54



децата задължително са с униформи

За ли си ? А Lira Emerald - за ли е ?

Ще ти кажа мнението си: едни и същи хора мрънкат и против системата и против униформите. Последно ?

Аз съм за .. подчертаването на принадлежност, общество, място .. тез неща възпитават и отговорност у децата към правилата в които са облечени.

Впрочем в примера, който даваш за лицея в Швейцария - дали ползват униформи ?
С него даваш и един друг поглед, срещу който ти до сега скачаше - уравняването на изискванията към всички: в тяхната институция се насърчава равното отношение към всички без признаци по възраст, социален статус, пол и т.н. По принципа с който е посрещнат посланиик Коен в това швейцарско училище, би следвало никой родител да повишава тон там, както и всяко дете. Дали някой от родителите вихри скандали по коридорите или ..

Последно ? на коя позиция си .. или просто си плямпаш ?



Тема !? без думинови [re: galab12-187360]  
Автор borecom (aman of you be)
Публикувано03.02.14 19:56



демонизирани същества, чиято цел е да навредят

Това го оставям без коментар ..



Тема Re: My Father's Eyesнови [re: pravil_nick]  
Автор Raf OFecin (ex caffe)
Публикувано03.02.14 20:12



А и никой не сподели как по свой индивидуален начин е успял да се справи със системата. Но със системата !

Аз си казах още в миналата тема.
Първо се махнахме от София, а после и от България.


Ок, не е смешно, но е факт, това беше моят начин да дам в рамките на детството на моите деца това, което тук никога нямаше да успея.
Не съм преборила системата, но се опитах да намеря система за моите деца.
Това можах, това направих и не изпитвам никакви угризения.

А със "системи" се бори и справя човек не по единично. Започва се с "плюене", намиране на единомишленици, писане, брисане, ходене по институции, здрави нерви, много търпение, инат и неизчерпаемо количество надежда. Е, разбира се, и с една бала конструктивни, смлени и изчистени почти до перфектност, юридически предложения за промени в закони, наредби и прочие.



Тема Re: My Father's Eyesнови [re: pravil_nick]  
Автор Raf OFecin (ex caffe)
Публикувано03.02.14 20:25



Ама... кога темата се превърна в "за" или "против" домашното обучение?! Не говорехме ли за трагичното унифициране в изискванията към всички ученици като маса, а не като индивидуалности с различни наклонности, умения, интереси? За механичното преподаване на материи, вместо стимулиране на естественото любопитство на едно дете, да научава това как става, а онова, а защо така?
Явно говорим за различни неща.

Помня, че преди да започне училище, обясних подробно на голямата какво означава любознание. И й казах, че това е най-важно. Не оценките, не да метнеш даскала, а да имаш любов към знанието...



Тема Re: Всъщност ..нови [re: borecom]  
Автор galab12-187360 (Пернат и готин)
Публикувано03.02.14 20:33



По принципа с който е посрещнат посланиик Коен в това швейцарско училище, би следвало никой родител да повишава тон там, както и всяко дете. Дали някой от родителите вихри скандали по коридорите или ..
Лира беше описала защо е ходила.
Ти как би постъпил, ако набият твоето дете?

Повече готин отколкото пернат


Тема Re: Всъщност ..нови [re: borecom]  
Автор galab12-187360 (Пернат и готин)
Публикувано03.02.14 20:36



Явно не ме четеш. Институцията, за която си писал, първа спазва правилата и след това изисква другите да ги спазват.
В нашите общински училища е обратното.
Ти би ли позволил да те бият? Как би реагирал, ако беше на мястото на Марина?

Повече готин отколкото пернат


Тема Re: Всъщност ..нови [re: galab12-187360]  
Автор Siana_s (минаващ)
Публикувано03.02.14 20:40



Извинявай, само да питам измежду пуканките. Значи ли това, че в Сф. хич не ви дреме за оценки. Било то и да съм тривиална



Тема Re: Всъщност ..нови [re: anbra]  
Автор borecom (aman of you be)
Публикувано03.02.14 20:44



Закачай се бе

и тенденциозно да е. С теб винаги ми е било драго да се драчим възпитано. Та тъй, да не занимавам аудиторията с клюкини.

С тезата си дефакто подкрепяш така съществуващата система, въпреки нейните недостатъци: 'Правят се анкети сред ученици и студенти дали преподавателят не е време да бъде заменен от компютър и дали обикновеното "контактно" обучение не е вече отживелица. Засега, много твърдо, отговорът е отрицателен.' .. оказва се не само аз и ти мислим така.

По-добра просто не е измислена, ако и да не пасва на ученици със специфични образователни потребности, което обаче, както не веднаж бе подчертано, не е проблем на системата, а на съответното дете и родителите му. Нека си носят отговорностите ..

Впрочем, и последно, за да не се занимаваме повече с празнословене по ясни казуси, ще си призная една единствена моя намеса относно сина ми - пред негов даскал.

Математичката в малките класове му бе писала 6, което за него не бе никакво изключение, но .. у дома ние три дни се опитвахме да пресметнем обема на един аквариум за рибки. Закучих се той да го сметне, прочете как, научи как и да ми даде резултата. Три дни ?!? А има отличен по математика.

Тогас, за пръв и последен път иззех функциите на майка му и цъфнах на родителска среща. Изчаках търпеливо лигавите отчети на всички учители и възклицанията на загрижени мами и на съответната даскалица зададох един единствен въпрос: Как ?! Госпожо сина ми има 6 при вас, при положение че не може да сметне един обем ? Вие научили ли сте го ?

Няма нужда да казвам потреса си от отговора и: Ми .. щом не го знае, да зема да му намяля оценката. Шах.
Наредих я аз съответно - таз оценка кой му я е писал, тя ли аз ли .. и дали точно оценката му е проблема или факта, че не го е научила и че не се е справила с работата си. И като как решението на задачата за аквариума ще бъде решена, като тя му намали оценката .. е такива.

Както и да е .. учителката се бе разревала, потърсила защита от 'нападките' ми при директор и звънила на съпругата ми да се оправдава, мен повече на родителка среща не ме допуснаха но сина ми, тогава разбра някой важни неща: че учителите също могат да са грешни и са хора, че оценките не са най-важни, че отговорността да знае е И негова и няма общо с успеха му. Разбра, че трябва да си носи отговорностите ..

Ми .. тва е .. и си ги носи. Аз казах !!!



Тема Re: Всъщност ..нови [re: borecom]  
Автор Siana_s (минаващ)
Публикувано03.02.14 20:52



Правя си една статистика. Трябва да раждате по-рано бе. Вече сте изкукали... тотално





Тема Нямаш теза бе, мрънкалникнови [re: galab12-187360]  
Автор borecom (aman of you be)
Публикувано03.02.14 20:56



Въпреки че вече не виждам смисъл, ще опитам пак, последно:

За или против униформите си ?

А за другото ме вкраваш в казус, който не е предмет на темата, нито на системата .. а специфичен личностен проблем. Според мен.

Ако го играеш на 'искрено и лично' .. е друга тема. Мога и там да ти поиграя, но .. не щЪ.





Тема Re: Нямаш теза бе, мрънкалникнови [re: borecom]  
Автор Siana_s (минаващ)
Публикувано03.02.14 21:10



Мадамата я свалиха от ефир, нали знаеш

но я свалиха и от друго ... само инфо де



Тема Re: Всъщност ..нови [re: Siana_s]  
Автор borecom (aman of you be)
Публикувано03.02.14 21:10



Ква статистика бе Гадже? За ражданията или за изкукването ..

Аде, щи съдействам, белки успееш - и двете отдавна съм ги свършил. Син ми е студент, а аз в криза на средната възраст.



Достатъчно рано ли съм се справил ? А ти ?



Тема Re: Всъщност ..нови [re: borecom]  
Автор Siana_s (минаващ)
Публикувано03.02.14 21:14



И аз да и се чудя що се пъхаш в теми за 5 клас. Вместо да заведеш жена си някъде и да си гледаш ... пространството



Тема Гледам ти се чатканови [re: Siana_s]  
Автор borecom (aman of you be)
Публикувано03.02.14 21:19





Аде с теб тема няма, тва е ясно но .. земи поне се разбери с тебе си, къде ти се чатка ? Направи ме разноглед .. ха тук, ха там .. последно ?



Тема Всъщност ..нови [re: Siana_s]  
Автор borecom (aman of you be)
Публикувано03.02.14 21:22



.. пъхам се и в .. трите, с теб още в едно - четири. Няма вместо, има само И .. и още, и тук и там .. мдам.

За къф ме земаш ?

Редактирано от borecom на 03.02.14 21:26.



Тема Re: Гледам ти се чатканови [re: borecom]  
Автор Siana_s (минаващ)
Публикувано03.02.14 21:23



Последно, за униформите нещоси. Тва нужно ли е



Да ти кажа зависи от материите



Тема Re: Всъщност ..нови [re: Siana_s]  
Автор sladunka medunka (pyrvata)
Публикувано03.02.14 21:23



... то и аз се чудя какво правят в теми за 5-ти клас, при положение, че скоро може да се наложи да пишат за кофти условията в детските ясли и за студените и недружелюбни мед. сестри...



...къде го чукаш, къде се пука...

Тема Re: Всъщност ..нови [re: borecom]  
Автор Siana_s (минаващ)
Публикувано03.02.14 21:25



Ако вземеш предвид гладенето.. на униформите де



Тема Re: Всъщност ..нови [re: sladunka medunka]  
Автор Siana_s (минаващ)
Публикувано03.02.14 21:28



ами явно, не знам, преди си говорехме за ... гримове, сега що така не знам



Тема Re: My Father's Eyesнови [re: Raf OFecin]  
Автор pravil_nick (.. от зор)
Публикувано03.02.14 21:29



Разкажи ни тогава, на мястото на което си, получават ли децата тъй желания индивидуален подход ? И как ?




Тема Re: Гледам ти се чатканови [re: Siana_s]  
Автор borecom (aman of you be)
Публикувано03.02.14 21:29



Ааа, сетих се .. залива се със зехтин, инак печената ципура е твърде суха. Вдъвква се ..



Тема Re: My Father's Eyesнови [re: Raf OFecin]  
Автор pravil_nick (.. от зор)
Публикувано03.02.14 21:30



Говорим за алтернативи.




Тема Re: Гледам ти се чатканови [re: borecom]  
Автор Siana_s (минаващ)
Публикувано03.02.14 21:32



Ципурата ти е суха риба. Баси





Тема Re: Всъщност ..нови [re: Siana_s]  
Автор borecom (aman of you be)
Публикувано03.02.14 21:33



Вземам разбира се .. предвид. Сервиза при тенис, когато е откриващ удар, е от особена важност за изхода на играта.



Тема Re: Гледам ти се чатканови [re: Siana_s]  
Автор borecom (aman of you be)
Публикувано03.02.14 21:35



Баси, небаси, при малък шлем на бридж, анонсите се базират на мунимум 36 до 38 точки. Ко си мислиш ти ?



Тема Re: Всъщност ..нови [re: borecom]  
Автор Siana_s (минаващ)
Публикувано03.02.14 21:37



ся мислиш ше питам как се готви ципура, бе айде бе, да не съм столичанка



Тема Re: Нямаш теза бе, мрънкалникнови [re: borecom]  
Автор sladunka medunka (pyrvata)
Публикувано03.02.14 21:49



... мда, аз е ти отговоря, щото явно Гълъб не ще или неможе по някви причини

... Да, аз съм за униформите и изискванията, много си падам по английската система на обучение , в която има ред, дисциплина, униформи, правила, уважение към учителите, изисквания към учениците и добро образование... всъщност униформите са последна грижа в тази система... аман от тези псевдолиберални хипарско общинни отношения и взаимоотношения и псевдообразование... не, не искам аз да си уча детето в къщи, искам да го дам в училище, за да го научат, да се социализира, да има приятели в училище... но в училище,където агресията няма да се толерира, учителите ще се грижат да образоват учениците си, не да се оправдават с тях, където ще са в среда на лоялна конкуренция и креативитет... ок... стига, че зазвучах утопично... но аз съм за правилата, за изискванията и образованието, но това не изключва индивидуалния подход и познаване на индивидуалността , както и работа със силните страни и позитивна подкрепа... против съм домашното обучение, но .... има случаи, в които това е наложително или единствена възможност... и да, родителите общуват и се разбират с родители, децата с деца,а учителите не са само посредници, а активни участници със съответна отговорност...

...къде го чукаш, къде се пука...

Тема Re: Всъщност ..нови [re: Siana_s]  
Автор borecom (aman of you be)
Публикувано03.02.14 21:49



Баницата със спанак е за предпочитане. Плънката е по вкусна с извара, не със сирене .. но сега времато е студено, млеконадоя слаб, а пъстървата не кълве на блесна.

И не мисля а знам, кифла си.

И аде стига глупости .. дигам гащите.

Редактирано от borecom на 03.02.14 21:51.



Тема Re: Всъщност ..нови [re: borecom]  
Автор Siana_s (минаващ)
Публикувано03.02.14 21:54



Не съм кифла, ти ме обичаш. Мога да ти направя друга баница



Тема Re: Всъщност ..нови [re: borecom]  
Автор Siana_s (минаващ)
Публикувано03.02.14 21:56



Пита ли ме дали ми е студено



Тема Re: Всъщност ..нови [re: anbra]  
Автор 2biri (ветеран)
Публикувано03.02.14 23:08



Аз малко ти се ядосах. Щото да критикуваш критиките към тема за мнения... Да, ние не винаги добре изразяваме мнението си, но щом темата е за това - нека го напишем поне, голяма работа че звучи на някой малко злобно, малко субективно или квото там.

Тва е система. Няма нещо да е хем система, хем да е мило и драго за вся и всьо. Има варианти за помощ - с учебния процес, ако е проблем, със социализацията - ако там стяга чепика, със самочувствието - ако е слабо място. Кво значи системата не ни харесва? Че коя система харесва на читав човек? Намираш доброто в нея. Ако не можеш сам - някой ти помага. Но не знам нормален човек с проблем с детето си да казва - неАм нерви. Че кой, ако не той? Аз ли да ида да говоря с всички учителки? Аз ли да намеря учител да обясни на детето математиката? Тва с пеенето е повод, причината се пече от две години. И не е детето.

Майка ми ходи помага на разни деца в 5-9 клас по математика. Плащат й къде с буркан мед или люти чушки, къде с нищо. Тя и не държи много. Обяснява по пет начина, ако се налага. Един урок по 10 пъти го минават, но успех има и накрая ми носи торта, че Дончето има 4 за края на срока (щото Дончето е била за чисто 2). А единият младеж има дори 5. В същото време моето дете е в ПМГ(на 12) и аз поне почти не знам какво учат. По математика никой не помага, щото там не знам кво не знае. Май си знае всичко. Но се случва два пъти годишно да поиска помощ по български или история. Аз естествено не съм универсална и малко ме хваща страх, но чета, ама много чета, записвам си, седя до сутринта и нещо успявам да помогна някак на другия ден, но така че да е по-лесно за помнене, пиша таблици и схеми понякога. Не ми е работа? Ми не, ама пък 2 пъти годишно - няма да се изхабя чак толкова. Обаче пита нещо по руски - аз съм пас, не знам. Пак пита - не знам, ще те объркам, излъжа, няма смисъл. Вариантите са два - наемаш някой да може да обясни, примиряваш се, че най-вероятно ще е петица. Но в пети клас да твърдиш, че щом пише домашни и е възпитана в час по математика, може да има 3??? Ми в седми?

Аз имах проблем с агресията в малките класове. Хапех, гризях си ноктите, биех, дори псувах (е, срам ме е, ама беше така). Майка ми срам не срам обиколи психиатрите (тогава психолози нямаше) и дори за миг не си помисли, че е ок това. Да, приемаше факта, че съм различна и много ме обичаше и всичко най-най, но не може за дете - система. Докторът каза - много физическо натоварване и навън - до късно. И пълно участие в семейните дела - готвене, пари, ремонти. Проработи за няколко месеца. После сестра ми имаше проблеми със звуците. Съвсем малко фъфлеше, но пишеше всичко грешно. Айде тоя път логопеди. И там се оправи всичко. Това преди доста години. Сега има всичко. И да решиш при подобен проблем... да пуснеш жалба до Инспектората? Що за решение е това?

Готиният даскал е справедливият. Като си за три - си за три. Като пеят всички - ще пееш и ти. И не, няма нищо толкова унизително във факта, че ще те накарат да правиш нещо, което не можеш. Хората не могат много неща. Готиният даскал е този, който никога няма да ти пише 3 по математика, щото си възпитан. Той оценява знания. Да, може да ти стане приятел, щото си пич, но няма да ти пише по-висока оценка заради това.

Родителите имат ангажимент да направят поне няколко опита преди да взимат такива драстични решения като да й спрем училището, че ми писнА от тях. Дори не го пиша за Лира, нищо че така звучи. Моето дете избяга от училище мин. година. Прибра се късно вечерта. Полиции и драми. Мислиш, че съм безсърдечна майка, която на другия ден го изпрати на училище? Сигурно съм. Но той избяга по-първо от вкъщи (не съм идиот), а после от училище. И нямаше нужда да влиза във филма "имам голям проблем" - избягал и точка - имал проблем, разрешим е. И да, заведох го на две психоложки после, но първо му гласувах доверие да отиде сам сутринта с автобуса. Естествено, че го беше страх и срам. Разпитваха го, подмятаха му. Мина за 3 дни. За психоложките - за първата каза директно, че е супер глупава. Втората хареса, но каза, че го третира като на 10 (беше на 11). Оставих го с уговорката да си говорят каквото искат и тя да ми каже само нещата, които са свързани с мен и за които мога да направя нещо. Между другото беше трудно да я убедя, че не искам да знам никакви подробности от личния им разговор. Те си говореха час и половина. Не, не поиска втори път. Тя систематизира "семейство с един родител" и "много ранен пубертет, децата край него са почти бебета пред него". И естествено разумният въпрос "тая гимназия ако я чувства насила или не по сърце, да я сменяме" - не беше това. Е, поревах като магаре в някакъв таен момент и така. В системата е. Сега е постоянно с някакви съученици. И ако пак се случи - пак ще се опитам да го оставя в системата. Само ако наистина не успява многократно, след много мои опити...

Уффф що ги пиша тия глупости не знам. Щото всички сме някакви грешни и не съдим от гледна точка "вай ква съм аз пример за подражание". Но наистина пък като сме против нещо, не е нужно да сме лоши, за да сме против.



Тема Re: My Father's Eyesнови [re: pravil_nick]  
Автор Raf OFecin (ex caffe)
Публикувано03.02.14 23:43



Да, категорично! Три училища, две детски и една предучилищна група. Навсякъде. За почуда на много хора, само частната Монтесори градина ме учуди с комерсиалните си претенции и извадих детето оттам при първа възможност. Всички останали са държавни, безплатни училища за народа. И няма нужда от ирония, Правилник. Аз не съм поредната кифла. Видяла съм достатъчно гърч, за да знам какво говоря. Дали ти харесва вече, е друг въпрос.



Тема Re: My Father's Eyesнови [re: Raf OFecin]  
Автор pravil_nick (.. от зор)
Публикувано04.02.14 00:08



Хм ... пак се четох. Де прочете ирония ?!




Тема Re: Всъщност ..нови [re: 2biri]  
Автор anbraМодератор (аз)
Публикувано04.02.14 07:50



Не разбрах за какво си ми се ядосала.
Върнах се да си прочета мнението и никъде критика, към когото и да било, не открих.

Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.


Тема Re: My Father's Eyesнови [re: pravil_nick]  
Автор Siana_s (минаващ)
Публикувано04.02.14 08:41



Ти пък... въпроси задаваш





Тема Re: Всъщност ..нови [re: anbra]  
Автор Siana_s (минаващ)
Публикувано04.02.14 08:46



Критика казваш. Ся си измих ръцете от нещо си. За сапуна се чудя де ... Едно казано благодаря ми стопли сърцето



Тема Re: Всъщност ..нови [re: Siana_s]  
Автор Naglets (Чуций)
Публикувано04.02.14 08:52




А устните не изми?


WALL·E

Тема Re: My Father's Eyesнови [re: pravil_nick]  
Автор Raf OFecin (ex caffe)
Публикувано04.02.14 09:23



Разкажи ни тогава, на мястото на което си, получават ли децата тъй желания индивидуален подход ? И как ?

Маркираното в червено прозвуча така, пък може и да съм изтълкувала неправилно.
Звучи сякаш е някакъв нелеп каприз.
За мен не е, затова съм търсила варианти да намеря форма, която се доближава повече до потребностите на децата, а не да вкарвам децата в насилствени рамки, защото така правят всички.

Сега виждам, че за теб дискусията някак се обърнала изобщо "за" или "против" училището, което изобщо не съм засягала като тема.

Говоря за липсата на гъвкавост, за остарелите методи на преподаване и педагогически похвати в нашето училище, за безумията в учебниците (със сигурност в тези на децата в основно училище), които се налага да тълкуваш с разбираеми понятия у дома, за да могат децата да проумеят за какво става въпрос. За това, че продължава практиката да се поощрява наизустяването на информация, но не и разбирането й. За това, че социалистическият модел с неприемане на различията между индивидите, все още е валиден. И т. н.

Нито пък говоря за перфектната образователна система. Дори и да е възможна, предполагам, че сме много далече от нея.

Що касае моите деца, никога не бих ги спряла от посещение на училище, но те са много социални същества. Ако не бяха, ако ми бяха казали, че се чувстват зле в един клас, в друг клас, в едно училище, в друго, в трето, естествено, че бих потърсила всички възможни варианти, за да продължат с образованието си, без това да е съпроводено непременно с крайни, стресови ситуации.



Тема Re: Всъщност ..нови [re: borecom]  
Автор Raf OFecin (ex caffe)
Публикувано04.02.14 09:44



Добре започна, а-ха да ми стане интересно и накрая развали цялата работа.



Инвидуалности не се създават, Боре. Човек се ражда индивидуалност. Има обаче оцеляващи индивидуалности, такива, които даже колкото повече го натискаш надолу, толкова повече се нахъсва да изплува нагоре, но има и други. Много други, и за тях иде реч.

Моята лична позиция е такава: не приемам спартанските методи - сакатите в пропастта. В буквален или преносен смисъл, все тая.
Човек си купува цвете, пък пита какви грижи иска, видиш ли, пък после ги полага, пък като клюмне се пита: Къде сгреших?
Или викаш, ти поливаш наред и с равно количество вода, пък което оцелее, оцелее.

Образователните системи, специално за малките деца, докато укрепнат и развият индивидуалните си качества, би трябвало да бъдат много по-гъвкави и щадящи. Така смятам аз, нямам нищо против ти да мислиш другояче. Както казах, не съм за уеднаквяване на личностите. Напротив.

Редактирано от Raf OFecin на 04.02.14 09:45.



Тема Re: My Father's Eyesнови [re: Ryan]  
Автор Raf OFecin (ex caffe)
Публикувано04.02.14 10:03



Реформи в сферата на образованието се правят много трудно, поради голямата инертност на тази система - необходими са години, за да се получат резултати. Това, от което има нужда училището са Учители. Ако бях "държава" щях да строя училища и плащам за учители по-приоритетно от всичко друго. Уви, хоризонтът на възвращаемост на подобна политика е десет години и нагоре, а политиците не гледат по-далеч от (евентуално) по-следващите избори...

Именно! А както каза и Анбра и понеже аз живо се интересувах в даден момент, темата за належаща реформа в българското образование, датира от много повече от десет години...

Моя позната и мъжа й (в България) се преквалифицираха на средна възраст и станаха учители. Не помня наименованието на програмата, по която го извършиха, но по-важното е защо тези хора направиха това, не само с оглед на възрастта им, ами и срещу едно в пъти по-малко заплащане?
Заради едно от децата си, което има някои по-специфични потребности. За да могат да откликнат адекватно на тези потребности, които в никакъв случай не го правят непригодно да посещава училище или да усвоява материала, но с малко по-индивидуален подход.

На някой може да му се стори прекалено или каприз. А хората просто като са опитали това - онова, накрая са викнали неволята да им помогне.



Тема Re: Нямаш теза бе, мрънкалникнови [re: sladunka medunka]  
Автор galab12-187360 (Пернат и готин)
Публикувано04.02.14 11:32



мда, аз е ти отговоря, щото явно Гълъб не ще или неможе по някви причини
Не отговорих, защото трябваше да изляза, а освен това ми втръсна този ненормален диалог:
- Не е локомотив, а влак.
- Влак, ама локомотив.
-Локомотив, локомотив, ама пак влак...


Иначе, съм съгласен с това, което пишеш.
Изводът от темата е, че българинът (или поне някои) обича да се налага и да не толерира чужди мнения.
Детето е на Лира и те решават как да постъпят. Останалите кибици по случая не е редно да се вживяват толкова.

Повече готин отколкото пернат

Тема Re: Нямаш теза бе, мрънкалникнови [re: galab12-187360]  
Автор sladunka medunka (pyrvata)
Публикувано04.02.14 12:29



... Изводът от темата е, че българинът (или поне някои) обича да се налага и да не толерира чужди мнения.

... е, с това съм съгласна.... дори си мисля, че нетолерантността отива и по далече... но...

...къде го чукаш, къде се пука...


Тема Re: My Father's Eyesнови [re: galab12-187360]  
Автор Ryan ()
Публикувано04.02.14 14:36



Привет,

Лидер по дефиниция е този, който не може да бъде спрян. Техниките за манипулации не му действат, способностите му са такива, че не може да бъде отклонен. Най-много впоследствие, когато е на мемоарна възраст, да осъзнае през какво е преминал, но така или иначе препятствията за него не са били пречки, а високи места, от които по-добре да види пътя си.

Лидерът не се произвежда, лидерските качества са разпространени, но виж лидерите не.

За антипримерите, които посочваш - прав си - учителите трябва да са други. Някакси съм пропуснал в онези минали времена да изпитам несправедливостта оценки да се пишат заради родителите. Сигурно, защото в моят град нямаше кой знае колко номенклатура, но пък имах Учители. Питах големия си син, когато завърши, има ли Учител, когото да запомни - нямаше... Ето това си е за съжаление, да не ти остане пример. Ще го питам пак след години. Все се надявам, че филтърът на времето ще заличи едно, но ще изпъкне друго...

За реформата в образованието -

От нас като индивиди зависи малко - в някаква степен - образованието на нашите деца.
Обществото е силно чувствително на тази тема (как активно пишем), но като цяло не е способно да предизвика или направи промени. Обществото, в частност, не е в състояние да избере политици, които да управляват смислено, камо ли да прави нещо, от което не разбира. Това, че сме били ученици не ни прави разбиращи материята.

Образованието е наука, сложна и многостепенна система, която се променя бавно и само отвътре. Начинът - да избираме политици, които ще направят образованието приоритет и ще са в състояние да действат с хоризонт от поне десет и повече години. И като казвам политически приоритет - нямам предвид празни приказки от сорта на образование, здравеопазване и справедливост за всички.

Дотогава хората ще се спасявават поединично, държавата ще затъва и чак когато затъне достатъчно, едва тогава образованието ще стане национален приоритет. Писал съм го и друг път - това е процес, който ще продължи три-четири поколения. Първото поколение се движи по инерция, във второто, може би и третото се развива бедност, поради интелектуална нищета, едва след това учението ще стане ценност, учителството престижно, а хората ще дават мило и драго, за да се изучат.

Сега сме във времето на първото поколение и прехода към второто, при късмет ще доживеем до възраждането. Децата ни със сигурност.



Тема Re: Всъщност ..нови [re: Naglets]  
Автор Siana_s (минаващ)
Публикувано04.02.14 15:25



Ти проблем ли имаш все така, за некви свирки ли мечтаеш

Сори за спама, личните са ми лични, а тия не са





Тема Re: Всъщност ..нови [re: Siana_s]  
Автор Naglets (Чуций)
Публикувано04.02.14 15:43



Демек, личните ти сфирки са ти лични, а тези не са ти, така ли?
Ама, ти вече на професия ли го обърна това бе?
Явно има сериозен напредък в техниката на изпълнение и това наистина ме кара да си мечтая за тях.



WALL·E

Тема Re: Всъщност ..нови [re: Naglets]  
Автор Siana_s (минаващ)
Публикувано04.02.14 16:39



айде добре, би могъл да ме питаш как съм



Тема Re: Всъщност ..нови [re: Siana_s]  
Автор Naglets (Чуций)
Публикувано04.02.14 17:22



Е, опитах да питам, ма не ми станА пък.
Инфо - архив



WALL·E

Тема Егати ..нови [re: Ryan]  
Автор borecom (aman of you be)
Публикувано04.02.14 19:49



Адмирации за съжденията ти за 'лидера' в първите ти изречения. Впечатлен съм .. Райън. Нали са твои ?

По-натам не четох, да не ми се развали кефа .. к'во си учил бе човеко ?



Тема Re: Егати ..нови [re: borecom]  
Автор Siana_s (минаващ)
Публикувано04.02.14 21:17



Аз пък и не четох. Трябва ли


Още ли сте на 5 клас
Какво ли ще стане до 12, ами после?

Редактирано от Siana_s на 04.02.14 21:18.



Тема Re: Егати ..нови [re: borecom]  
Автор Ryan ()
Публикувано05.02.14 12:09



Привет, borecom,

Мои наблюдения и описание, да. Учил съм физика, но наблюденията за лидерите се базират на световната история, а не само от науката в частност.



Тема Re: My Father's Eyesнови [re: Refurbished]  
Автор Raf OFecin (ex caffe)
Публикувано05.02.14 18:14



Чак днес успях да гледам филма и исках да ти благодаря, че сподели линка.
Поне за мен, беше като балсам за душата. :)



Тема Re: My Father's Eyesнови [re: Raf OFecin]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано05.02.14 19:00



А, видя ли какво имах предвид...неслучайно толкова го прехвалих:))


Не просто теоретизиране и бъра-бъра.



Тема Re: My Father's Eyesнови [re: Lira Emerald]  
Автор Raf OFecin (ex caffe)
Публикувано05.02.14 19:20



Познавам повечето от споменатите във филма педагогически методи и принципите, на които са основани. Това, което наистина ми даде усещане за покой, е мисълта, че не съм сама в това, да чувствам и мисля по определен начин. Че има и други "луди", къде ли не по света и не са такава рядкост, в крайна сметка. Такива едни неща.





Тема Re: My Father's Eyesнови [re: Lira Emerald]  
Автор 163226 (анонимен)
Публикувано05.02.14 19:29



че то целия филм е дъра-бъра бре!






Тема Re: My Father's Eyesнови [re: Raf OFecin]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано05.02.14 19:44



И на мен ми се прииска да се познавам лично с подобни хора:)

п.с. Само на теб пиша, относно развитието на нашият случай. След като снощи ни направи нервна криза в леглото преди заспиване с плач и молби, че не я разбираме и не иска да ходи утре на училище се принудих да и дам едно валерианче, защото се видяхме в чудо. Тази сутрин не я събудих за училището, тя заспа около 1 часа посред нощ...но към 3 часа започна да бълнува и да се ударя с ръка по главата, говорейки нещо несвързано, та я успокоявах...беше с отворени очи, а не беше будна всъщност.
Днес не я пуснах, говорихме си и я помолих да ми напише на 2 листчета, защо иска и защо не иска да ходи на училище. Ето какво написа, сори грозно е, но беше под стрес...това също с почерка ме притесни...пише иначе по-добре:
листче едно...защо не иска


а това -защо иска:


След обяд говорихме подробно с класната и тя каза, никакво пускане на училище до другата седмица. Вече трябва среща с директора и училищния психолог, тя е направила всичко възможно, но вече трябва и по-сериозна намеса . Веднага ще организира и акция за среща и на психолога с онова дете, но това не става лесно, първо трябва съгласието на неговият майка или баща-те са разведени, там е голям адрама-тов дете е без надзор, разпусната история, много агресивна и устата. Всъщност името на детето, дето е написала е това , което я наби...след разговор с нея, малко се е укротила, но сега терора е словестен с ехидни обиди и подкокорсване на други деца да и се присмиват и със зъбене заканително отдалеч и показване на среден пръст с думите-Това е за майка ти!.

На класната също не и се ще, но каза, ако психолога и директора преценят на срещата с тях -те и ние с баща и няма да има и грам проблем да мине на самостоятелно обучение за един срок. Това да не съм го мислела...по осмотрение на директора можело. Но сега той отсъства и се връща в понеделник и тогава ще се видим.

Класната каза, че я притеснвяа това, че на листчето, защо искам да ходя на училище има само точки...каза, че за нея училището няма вече усета и предназначението на функцията си и не го вързва с учене , а само с тормоз. И въздъхна само, като каза..."нещата са усложнени...нека си стои сега в къщи, защото и мен няма да ме има два дни в училището".



Тема Re: My Father's Eyesнови [re: Lira Emerald]  
Автор sladunka medunka (pyrvata)
Публикувано05.02.14 20:30



...Лир, независимо, че не пишеш на мен, съвет от специалист: не си тормози детето повече, задължително да седи в къщи цяла седмица, разговор с директора и минаване на индивидуално обучение , ако няма да променят нищо и ако няма да махнат онова дете от класа 2. консултации с психолог детски, сами няма да се справите с проблема с агресията ... и настоявай да мине на индивидуално обучение, докато вървят консултациите с психолога...

Авторът на Илиадата е или Омир, или ако не е Омир, е някой друг със същото име.


Тема Re: My Father's Eyesнови [re: Lira Emerald]  
Автор 163226 (анонимен)
Публикувано05.02.14 20:30



Тя наистина ли е в пети клас?




Тема Re: My Father's Eyesнови [re: 163226]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано05.02.14 20:34



Da, защо нещо те напиня да направиш забележка относно написаното ли и почерка ли?

Да в 5 клас е, но иначе е на години като за 4 клас...тръгна малко по-рано.

Оставям те да продължиш със забележките



Тема Re: My Father's Eyesнови [re: Lira Emerald]  
Автор 163226 (анонимен)
Публикувано05.02.14 20:43



Нищо не ме напиня, няма нужда да подскачаш без причина.




Тема Re: My Father's Eyesнови [re: sladunka medunka]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано05.02.14 20:44



Ооо, благодаря, че ми писа. Аз не исках да досаждам да го пиша към всички, защото не искам да ангажирам излишно хората, а Кафето поне е наясно с подобни ситуации, затова.

Консултации с училищният психолог ще има-това задължително!

Иначе за деца в бг няма други безплатни психолози на общи начала.

Има възможност за ползване на безплатен психолог със съответна програма, но трябва да стане пак мазало, защото ще трябва да пускам жалби-съответно до Агенцията за закрила на детето, защото само след подобен акт, въз основа на издаден от тях документ ще можем да ползваме тези програми. Това означава, че ще подпалим гащите и на онова дете и на майка му и ще стане голяма разправия.
На разговора с директора, ще му кажа, че знам и за опцията, да подам сигнал и в детската педагогическа стая по район към полицията /клубарка, която работи в социалните ми го каза/ и ще утежня живота на майката на детето и на самото дете и по още един параграф, защото ще текнат привикванки, изясняванки и пр. Но нищо няма да правим преди разговора с директора де...наистина му имам доверие и знам, че ще измисли нещо...какво?.. не съм наясно...ще пиша.

Абсурда на цялата ситуация е, че в началото класната ме помоли да бъдем по-благосклонни към онова дете, защото да сме му дадяли шанс да учи и да е сред социална среда, иначе аз бях готова с разхвърляне на жалбите насам-натам и вземане бързи мерки веднага след побоя...ок...и какво става?...скромните и обраните сега на психолог и в къщи...бесните...нямат проблеми и са си на училище...пълен абсурд

...а учителят не знае как да отреагира...абе нямам думи.

Редактирано от Lira Emerald на 05.02.14 20:58.



Тема Re: My Father's Eyesнови [re: 163226]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано05.02.14 20:46



Извини ме, явно малко съм на пружинка--Минко-пружинко:))

Но сега отивам да обърна едно виски Паспорт-мънЕнко де...с фъстъчки





Тема Re: My Father's Eyesнови [re: Lira Emerald]  
Автор 163226 (анонимен)
Публикувано05.02.14 20:48



Наздраве :) Майната му на другото




Тема Re: My Father's Eyesнови [re: Lira Emerald]  
Автор sladunka medunka (pyrvata)
Публикувано05.02.14 21:29



...хм, аз явно нещо не разбирам... как така някой ще ти бие детето и ще го подлага на системен тормоз, а ти ще проявяваш разбиране, че и класната ще те моли за това? при това години наред? явно, не съм запозната добре със случая... ще ти кажа само, ясно и категорично, ако не махнеш детето си от тоя ужас, ще развие психика и поведение на жертва, което не искаш да се случи, надявам се... тези програми в агенцията за закрила на детето са точно за такива случаи създадени... в случая биха помогнали на детето да се справи с този кошмар, да се отвори и продължи напред, при по драстични случаи на тежко физическо насилие и злоупотреби едва ли биха помогнали, но ... за махане от класа е онова дете и не е твоя работа да мислиш за него, а за твоето... сори, за майка му, че не може да се справи, но не му е мястото в нормално училище с тези поведенчески отклонения, най-малкото има проблем с авторитетите... няма какво да ги заплашваш, а направо си предприемай мерки, пиши си жалби и толкоз... дали ще им се запалят гащите си е тяхна работа, твоите отдавна горят... немога да си представя, че ти ще се оставиш в подобна ситуация, явно неправилна представа имам за тебе, окомуш жена ми изглеждаше... леле, кажи ми, че греша, кажи ми, че не съм разбрала нещо... то бива толерантност към насилници и даваше на шанс на идиоти, ма чак толкоз... и ние сме седнали да те съветваме да си оставиш детето в тоз зверилник и кво важно било образованието,а то си става дума за явно насилие и дългогодишна толерантност на отговорните лица в този клас.... малееей,малеей...

Авторът на Илиадата е или Омир, или ако не е Омир, е някой друг със същото име.


Тема Re: My Father's Eyesнови [re: sladunka medunka]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано05.02.14 22:23



ох, много е дълго за разправяне.
Накратко: Във втори клас, началната и учителка прояви грубост към нея, ей така изведнъж-неочаквано. Паднало и на нашата пластмасовото шише с вода на пода и стреснало учителката-търкулнало се шишето дето и било под чина и прас на земята. Онази и се разкрещяла, взела шишето и шат го запраща от средата на стаята с въртелив показен "артистичен" жест към кошчето за боклук дето е до дъската с думите: Така правя аз с падащи шишета посред час!
Детето нямало пари да си купи нова вода и освен, че не беше пила до следобяда вода, както и последн хап един антибиотик беше се пошашавило на постъпката и. Много го преживя.
Аз се ядосах и малката като ми го каза, се обадих на учителката и и поръчах /е, по-хард и го казах де:)/...веднага да отива и да купи вода на детето, че трябва да си пие антибиотика!...онази не го направила, трясна ми и телефона.
И аз пощурях и вдигнах на ура учителката пред директора, жалба-описание на казуса и молба за съдействие, защото постъпката и показва как всъщнст се отнася към личността на дадено дете/като към нещо, което е за боклука/, след като така се разпорежда с вещите му...особено към нещо жизнено необходимо-вода!
Тази кокона беше председател на профсъюзите в школото. И адски наперена-с някакво чалга профсъюзно поведение...тогава пуснах тук тема, че и снимката и изтипосах та спомням си народа наоколо се кръстеше като я видя:))...много ме и критикуваха защо съм я показвал-е как няма да я покажа?:)))
Тогава директора ми обясни какви проблеми има с профсъюзите в у-ще и предложи да я преместим в другият клас.

Ок...там всичко беше добре, но учителката им замина за Канада и ги остави на заместник, че там голяма трагедия, роди и се внуче с церебрална парализа-стов една учебна година. За 4 клас се върна, но беше друг човек-изпита, нервна, стиснала устни.
Един ден след някакви си тяхни случки в класа, тя се изтипосва и обвинява моята в някаква лъжа. Онова се ококорило, защото еша си нямало за какво иде дума...и реве и ми звъни. Питам я аз, какво е излъгала, онази ми развива теории за възпитанието на децата, но не казва. Моята цяла седмица покрусена, скимти, обяснява се, че нищо не е излъгала, даже не знае за какво става дума. И аз пак пощурЕх...и пак жалби с входящ номер...от даскалото мълчат...айде втора жалба...чак тогава мепоканих аз аразговор. Аз се закрастих и казах-искам тук учителката да каже пред нас за какво аджеба е излъгала Марина.
Директора и звъни да дойде в кабинета му-онази му казва: Нямало да се яви:))...баси сторито:))...после разбрахме как профсъщзната лидерка я подкокоросвала какво да прави. Тя нали ни яде баницата:)
И така аз тогава жалби до инспектората, до Агенция за закрила на детето за тормоз и безпочвени обвинения от страна на учителката...пак пуснах тема тук, дето стигна и до нея:))
Чак тогава се яви на среща пак с директора. Опита се да ми чете конско, казах и , че не ми е класна, ами да се извини на детето-защото се оказа, че не моята е излъгала, а било недоразумение...тази Ния я натопила...почва се значи терора на въпросната Ния./оказва се в последствие, че тази учителка и майката на Ния са приятелки

/...това оказва влияние за последващи събития.
Тази учителка ми набра, защото аз не мирясах докато не получихме гласно извинение от нея към Марина...пред мен, бащата на дечка, директора, детето:) Онази полудя...но се извини чак на 4 среща, директора настоя категорично! Не застана зад нея.
Така беше правилно, аз и казах-както, ако детето сгреши пред вас и би ви се извинило, така и вие трябва да дадете пример с подобно поведение.

как да е избутахме 4 клас, онази се държеше хладно с детето вече, но поне не и направи повече проблеми. Моята беше доволна, успокои се , че не е лъжец. Тихо и мирно приключи годината.

така...сега 5 клас...проследи как са вързани нещата.
Бившата и вече даскалка и майката на това момиче дето наби Марина са близки...говорено е много за Марина и това дете е озлобено с/у нея.

И в 5 клас се почва тормоза. След като я наби, сегашната класна като я попита пред мен, защо така се държи, онова каза намахано: "Марина разплака г-жа Бившата/да не споменавам имена сега/...тя обиди госпожата, никога няма да и го простя!"

Тогава сегашната класна каза, че ще говори с майка и сериозно относно тоя пренос настари неща и събития и да се опитаме да успокоим нещата, защото това дете било много нещастно, от нелюбящо семейство, стои по улиците-хранели го понякога и т.н. да сме му дадели шанс и т.н. знаеш написах го вече. Това стана преди Коледа и ми гарантира, че след Нова година всичко ще е ок. Повярвах и, жената се опитва-така е. Но след Нова година виждаме тормоза продължава, но под друга форма...а и се прибави и това с пеенката. И стана мазалото.

И ето ни сега в настоящото положение.

На мен ми е най-лесно с жалбите и да започна да ги разхвърлям и им поря хастара, но директора последния път ми каза, че то хубаво жалби, но и той носел някакви последствия от това и по-добре било лично да отнасяме първо въпросите за разговор с него и да вземаме решения, преди институциите да почнат да му звънят.
Затова сега го чакаме:)...човека ме помоли, а и мисля, че ще е по-благосклонен за правилно решение, отколкото да го форсирам с документи с входящи-официални номера.

Проявявам човещина...но за още съвсем малко, ако не получим удовлетворителен резултат. После знаеш, ако не се получи...но се надявам да не стигаме до там. Изморена съм от простотии вече, честно.

Та не , че аз съм по софт сега...просто се опитвам по-някак си и аз не знам как да постъпя, та да не загубя благоразположението, което имаме засега от директора и класната а това ми е необходимо за благо минаване към самостоятелна форма на обучение евентуално, защото иначе е свързано с документи и бая бюрокрация...е това е истината!
ще видим!

Редактирано от Lira Emerald на 05.02.14 22:25.



Тема Re: My Father's Eyesнови [re: Lira Emerald]  
Автор tyrsiistina-110372 (познат)
Публикувано05.02.14 22:24



Лира, скривам томахавките. Оценявам, че си човек, който дори и много да ме е вбесявал, си има място и си следва жиейската пътечка по своему и толкоз.Различни сме и такааа.
Споделям ти собствен опит.Мисля, че ще ми се довериш, защото в делото е взел участие и Радо, правилно тогава.
Големият ми син - сега на 25, тогава беше колкото Маринка.
У дома бяха отседнали близки на Радо, от Несебър.Чичото беше с тумор на гърлото и се въртяхме наоколо му да го освестим. дано да е жив и здрав човечецът!И докато вниманието ни беше върху проблемът, бяхме изолирали децата в детската.
Да, ама идва големият сладур и с влажни очи ме пита:"Мамо, паднах, ударих се вчера и днес нищо не чувам."
Иззпратих го при джипката, а тя ми се обажда и ми съобщава, че детето е вече без тъпанче.
Тогава разбираме истината.Момчешка война по време на междусрочната ваканция.По-голям младеж влязъл в час и то при класната. Назидателно врътнал шамар на моичикия и такаааа.
Проблемът вече е на лице.Всички знаят. У дома започват да ни посещават от класната дооооо Кастрева, да Кастрева - днешната инспекторатка.Това бяха първите напъни в това отношение- агресия в училище.Молят се да не съсипвам живота на бъдещ спортист - т.е. побойника.
Ами, счупихме се. Радо отиде в училище и оправдахме насилника.Майка му медицинска сестра и т.н..
Да, ама моето дете е зле.Отиваме при хирурзите и те започват да издевателстват над нас.Тоя, който е направил пакостта да си я плати и пр.Изчакахме положението на детето ми да се влоши, за да е по-скъпа услугата за лекаря.Оперирахме го и Слава Богу добре.Може би 90пр. от слуха му възстановиха, но.Той беше отличник.Пропусна най-важния срок.Въпреки всичко се представи блестящо и влезе в най-доброто училище.Завърши и там беше срещата му с най- чудесно момиче.
Лира, мила, помисли какво правиш. Не се хвърляй в лъвската тъпавиня!И аз я имам и знам и ти го казвам.Остави малко работа и на съдбата.Не владеем всичко, шъ знаеш...

За съжаление.Вече и работата ми е такава, че ти го казвам с подпис и добри пожелания, от Деси!



Тема Re: My Father's Eyesнови [re: tyrsiistina-110372]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано05.02.14 22:36



Благодаря за томахавката зад вратата! Оценявам, макар да си голям дразнител като решиш.

Това със синът ти ме втрещи...нямам думи.
Чудя с еобаче какво значи от такава инстанция да се молят за да не пропадне развитието на бъдещ спортист...че той е извършил престъпление бре...независимо, че твоето дете се е справило...това умът ми не го побира, да ме молят някакви от подобно ниво сакън побойника да го пожалим...е, трудно ми е да поема такива неща. Много!
/с Кастерва не съм контактувала...жалбите са ми били до инспектората-районният на община Триадица/

Но както виждаш и ние засега не сме реагирали...нали?...седим си у дома и това си е...на сигурно и спокойно...пиша си тук щуротиите и си мълча:))...останалите са си на училище-факт!

Сега по темата: Аз нищо не правя...в момента просто изчакваме, това е...каква лъвска тъпавиня имаш предвид? Пуша малко повече, сръбвам уиски...и съм си ок.



Трябва да съм луда да пусна малката в зверилника сега, докато не изясним за какво става въпрос аджеба.

Спокойно и с изслушване. Те имат да ми говорят вече...не аз.

Благодаря за включването...пакостница божкейййй...

Редактирано от Lira Emerald на 05.02.14 22:48.



Тема Re: My Father's Eyesнови [re: Lira Emerald]  
Автор tyrsiistina-110372 (познат)
Публикувано05.02.14 22:57



Имам малко машинно време, а не ти казах най-важното - препоръката:
Таткото с влажен поглед при учителките, задължително. Тоя похват е тотален.Имат нужда, не знам защо.



Тема Re: My Father's Eyesнови [re: tyrsiistina-110372]  
Автор tyrsiistina-110372 (познат)
Публикувано05.02.14 23:00



Оф, Лиро, стига си ме ядосвала ма!



Тема Re: My Father's Eyesнови [re: tyrsiistina-110372]  
Автор tyrsiistina-110372 (познат)
Публикувано05.02.14 23:05



А за тоя дето ще ми вземе машинното време, нямам думи... Кастрвва си прави декупаж и не И влизай в програмнамната схема, моля ти се!

Патки са и Наглтца ти го каза.Да спасим доброто дете и толкоз...
Ти си си готинка и аз го знам и искам да ти помогна, моля ви ти се....



Тема Re: My Father's Eyesнови [re: tyrsiistina-110372]  
Автор tyrsiistina-110372 (познат)
Публикувано05.02.14 23:06



Лироооо, симпатична си ми ма гъскоооо!


А бележката на Маринка ме разби. И аз имам такава. Много ме развълнува.

Редактирано от tyrsiistina-110372 на 05.02.14 23:08.



Тема Re: My Father's Eyesнови [re: tyrsiistina-110372]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано05.02.14 23:09



Оххх...да, разбрах, че май имат странна такава някаква нужда...сега тренира влажният поглед

...добре, че не е кибритлия по характер...ще се справи...аз не мога...за 5 минути го докарвам и после то само си излиза онова другото

Всъщност ние с никой учител в 5 клас нямаме проблеми...това с пеенката това е фарс бре, не проблем, поне за мен...з амен е глупава история дето н етрябваше да става, ама ей на, простотии...но за малкият човек си е баят стрес...с другите всичко е ок...но не ни познават и никога не са ни виждали, както и ние тях-така е:))

Много ми е трудно това упражнение -запознаване с учители, някак си загубвам всякакъв вроден артистизъм и как да се държим в обществото...е затова, ако трябва да си направя психотерапевтичен сеанс или хипнотичен сеанс, ще е на тема...как да ги дишам нЕкак си

Тя класната е ок-засега, обаче да ти кажа, като говори с мен по телефона, абе има го онова специфичното в интонацията дето само даскалята го имат-"Да, кажете, слушам ви!"...дето ми звучи точно като "Ти-на дъската, слушам те!"...КОШМАР



Тема Re: My Father's Eyesнови [re: tyrsiistina-110372]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано05.02.14 23:11



Спокойно бре жена...успАкойся



Всичко е под контрол...Венсеремос:))

И виски Passport е по-добро от Black Ram

Шматка



Тема Re: My Father's Eyesнови [re: Lira Emerald]  
Автор tyrsiistina-110372 (познат)
Публикувано05.02.14 23:15



Оф, трябва да помислим малко. Аз си пивнах, но трябва да се помисли по въпроса.
Твоето дете си е супер и ни трябва да намерим начин, просто.
Таткото, ползвай го, моля ти се! Имаме липса от тая помощ, на първо време...



Тема Re: My Father's Eyesнови [re: tyrsiistina-110372]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано05.02.14 23:21



Спокойно...ще нагласим нещата. Не бързам...не само ние сме в размисъл...свързано е и с друго дете-деца...трябва да се намери баланса...ето предагогическо предизвикателство, което трябва да промени виждането ми за системата...щото както се оплаквам, така и мога да черпя:))...



Деси, предлагам сега да почиваме, утрото е по-мъдро от вечерта



Тема Re: My Father's Eyesнови [re: Lira Emerald]  
Автор tyrsiistina-110372 (познат)
Публикувано05.02.14 23:22



Шматка-дубре!


Ама много И е бележката на Маринка. Аз си пазя абсолютно същата и ще ти я цитирам някой ден. Дидо ми обяснява как брат му го нарекъл камилка, т.е. ... недоразбиращ и то в обяснение при подобна ситуация.
Това са отношения между братя, с оправдания към мен.



Тема Re: My Father's Eyesнови [re: Lira Emerald]  
Автор sladunka medunka (pyrvata)
Публикувано05.02.14 23:25



... мда, разбирам ситуацията и изчакването ти... ти си знаеш най-добре, неслучайно съвети не се дават в подобни ситуации, може да се изкаже мнение или да се сподели кой как би реагирал в подобна ситуация, но толкоз... обаче толерантност към агресия сред ученици, това в никакъв случай... страда твоето дете, което въпреки всичко не иска да е агресивно, което говори, че има нещо много здраво в него, но малък човек, не бива да му се смачква психиката... ок, благодаря за подробното описание на ситуацията, не е лесно да си възпитан човек в Родината, това отдавна го знам... много ще ми е интересно, как ще се развие случаят... сега не искам повече да те ровичкам, стискам ти палци да се справите със ситуацията, цункай Маринка, кажи и че всичко ще се оправи...

Авторът на Илиадата е или Омир, или ако не е Омир, е някой друг със същото име.


Тема Re: My Father's Eyesнови [re: Lira Emerald]  
Автор tyrsiistina-110372 (познат)
Публикувано05.02.14 23:26



Лека! Утре ще ти разправям други странни работи. Много са интересни тия различни гледни ТОЧКИ. :)



Тема Re: My Father's Eyesнови [re: tyrsiistina-110372]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано05.02.14 23:32



Обезателно снимай и покажи твоята бележка...това е интересно...малко ми куца работата с деца и ми е интересно като какво става от първа ръка в някакви такива странни ситуации:)

п.с. Иначе моята гледам я е написала като доктор с 30 годишна практика-нечетливо

....но беше много притеснена и за първи път се осмели да опише много бързо, явно да и се махне от главата черно на бяло какво и е. После само ми я даде и отмина и се правеше, все едно, че нищо не е писала...аз и нищо не казах.

Сетих се за тоя подход и не съжалих, че и го предложих. Оказа се, за нея работи и веднага го прие и и пасна. Хора, които не обичат да се обясняват гласно и се притесняват явно май така освобождават по-добре -кратко и ясно, на лист хартия. На мен не ми е било присъщо...та се радвах, че хванах метода.



Тема Re: My Father's Eyesнови [re: sladunka medunka]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано05.02.14 23:38



Благодаря...никой не искам д атоваря с тия неща...аз си пиша, но само защото все едно си говоря сама да излиза размисъл некЪФ:))...не очаквам решение от никъде и не искам никой тук да се тревожи и ядосва...решението, то ще си дойде само.

Ако знаеш как обичам кафето и цигарките пред училищните тегоби и хахотии...идея си нямаш



Лека нощ:))



Тема Re: My Father's Eyesнови [re: Lira Emerald]  
Автор tyrsiistina-110372 (познат)
Публикувано05.02.14 23:49



не, не искам да те стряскам, но диването, т.е. малкият беше изключен във втори срок на последната година. И точно тази директорка - последната, беше най- въздействаща.И е във вашия околовръст.

Редактирано от tyrsiistina-110372 на 05.02.14 23:50.



Тема Re: My Father's Eyesнови [re: tyrsiistina-110372]  
Автор tyrsiistina-110372 (познат)
Публикувано05.02.14 23:52



20-сет и не знам кое - Княжево. Супер училище!



Тема Re: My Father's Eyesнови [re: Lira Emerald]  
Автор WitchSmile (smilestears)
Публикувано06.02.14 00:18



Лир, прочела съм ти мнението защо искаш Марина да е в това училище.

Направи си труда и проучи други училища. Не може да няма училище по изкуства или с изучаване на английски, където ситуацията да е много по-различна. Дори да има изпит за прием, ще намериш начин да и помогнеш на Марина да се подготви.

След като има алтернативи, след нервната криза, разкривения почерк и многоточието как ще върнеш детето в това училище.

Ново училище ще е ново начало, все едно колко се пътува до него.

Мисля, че ще решиш за следващата година, че за детето е добре да се върне в училище.



Тема Re: My Father's Eyesнови [re: Lira Emerald]  
Автор sladunka medunka (pyrvata)
Публикувано06.02.14 00:28



... Ако знаеш как обичам кафето и цигарките пред училищните тегоби и хахотии...идея си нямаш

абе, имам идея аз , но за жалост, не пуша вече, от 07.09.2013...

и кафе не пия даже, но ми се е припило тез дни... и ще си врътна утре едно със соево мляко докъде я докарахме, божкей, соево мляко...по голям упадък от здравословния начин на живот няма

Авторът на Илиадата е или Омир, или ако не е Омир, е някой друг със същото име.


Тема Re: My Father's Eyesнови [re: WitchSmile]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано06.02.14 00:45



Тръгнах да лягам, зачетох се по фейса и се разсъних:))

Вещи...чак след 7 клас са училищата с приеми:))...изкуства-приложни, езици и т.н.

Ново училище ще е ново начало, все едно колко се пътува до него.

Уважавам това дето си написала, ще видиш колко е неприложимо като ти поотраснат децата:))...има едно неписано правило-"Най-хубавото училище е най-близкото училище"...за малчовците говоря

...теърва ще се уверяваш в това:)
Сега-ако тръгваш на работа с деца и кола и ги разхвърляш по едно и също време-бива...ама ако таткото излиза в 6,30 за работа...как да стане, като тя почва в 8?

Нашата не е за пътуване още сама на по-голями разстояния...ставането рано сутрин ни е АД:))...става в 7 а аз ходя като империалист след нея и -"хайде, хайде...побързай, закъсняваш", представям си всеки ден, ако трябва да става в 6:))...разсеяна е, заплесва се, там където има за пресичане много още не е за нея, превозни средства, хора, шашка се, блъсканица абе абсурден вариант...не ми се обяснява:))...не става, не е нашият вариант:)...а аз не мога да я водя, защото има дни, когато не съм на тоя свят:))...критическата знаеш

Въобще от теоретична гледна точка съветите са ти прекрасни за млад и пъргав и разполагащ с време родител. Като пораснат твоите ще видиш и доста от практическото им приложение или НЕприложение:)

Казвала съм, а и не само аз-градината е най-малкият проблем, цял ден са там, ти свободна...после с училището става напечено-изпращай, посрещай, учи с тях, проблеми...абе мана-мана е

Не мог ада мисля за следващата година...гледам в момента ден за ден -тази година:))

Вещиии...ама много си пъргава да се товариш с размисли и да се свърши това и онова, усещам настроението ти по темата...хем се стресн анякак си, хем искаш да си принципна...хем и се товариш да ми пишеш.

Ситуейшъна е "система хризантема"-отвсякъде...но ще се справим, не знам как още, но усещам...ще се справим интересно



Тема Re: My Father's Eyesнови [re: Lira Emerald]  
Автор WitchSmile (smilestears)
Публикувано06.02.14 01:15



Само провери училищата. За да си вземаш информирани решения.



Тема Re: My Father's Eyesнови [re: Lira Emerald]  
Автор WitchSmile (smilestears)
Публикувано06.02.14 01:31



Считам се за абсолютна късметлийка и щастливка след като говорих с майката на две дечица - породени, които са приети в различни детски градини. Ако имаш сили си го представи сега в зимния период какво и е да търчи между двете градини и все влачи поне едно хлапе.



Тема Re: My Father's Eyesнови [re: WitchSmile]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано06.02.14 01:45



Аз училищата наоколо ни ги знам, ходила съм-36-то - имат 6 паралелки 5 клас

-лудница...там са много взискателни, едно съседче отиде там и майка му реве само от домашни и подготовки, не е за нас:))), 51-во-там Ъпсурд- некви специални, експериментални, а и там учат 2 врагини от градинката, дето много са хай и умни и сложиха очила в трети клас още-чудя им се на тия деца-то учене-то езици-то нещо спортуват уж, някакви други неща, ходят само все заети, заболи нос забързано...кога почиват, кога се кефят, напрегнати деца изглеждат, как няма да са нервни-ТАМ не става:)) ТЦ!

Знам си аз...ще се премъчим :)

Абе не съм привърженик на претоварването с учене и родителските амбиции и форсиране на децата, конкуренции, надцакване и пр.



Тема Re: My Father's Eyesнови [re: WitchSmile]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано06.02.14 01:47



УЖАС!



Боже, какви луди времена настанаха!...направо си късметлийка с тия близнаци-поне ще са комплект навсякъде-все едно търчане за едно дете



Тема Re: My Father's Eyesнови [re: Lira Emerald]  
Автор WitchSmile (smilestears)
Публикувано06.02.14 01:57



Да! Навремето едното го приеха в градината, другото влезе, защото е близначе.

То са си 2 обличания сутрин преди градината, 2 събличания в градината, вечер пак. Само от дебелите панталони, пуловерите, щаловете, щапките, ръкавиците пълня цяла раница. Добре, че потници, гащи, тънки панталони, блузки си остават върху тях, а якетата и ботушите - в гардеробчетата.

Добре, че са в една градина.



Тема Re: My Father's Eyesнови [re: Lira Emerald]  
Автор Raf OFecin (ex caffe)
Публикувано06.02.14 10:59



Лира, на твое място:
1. Оставям детето у дома за известно време. Доколкото знам, можеш да си го позволиш, което е чудесно.
2. Концентрирам се върху това, детето да се успокои максимално и да се отпусне, да се почувства защитено и на сигурно. Много съвместни занимания. Много игри и рисуване. Това, което децата не могат и/или не искат да кажат с думи, го казват чрез играта или в рисунките си.
3. Бих отишла на консултация при добър детски специалист - психолог. Обикновено тази първа, опознавателна консултация протича с родителя, не с детето, така че не се опасявай за Марина. Не е задължително да плащате сто посещения. Стига да получиш ценни съвети и идеи, пък дори и само с един разговор. Ще ти пратя координати на бележки, ако решиш да се възползваш.
4. Бих поработила над собственото си спокойствие. Децата са много чувствителни, интуитивни и макар възрастните да смятат, че могат да скрият емоциите си от тях, те ги усещат и преживяват, пречупвайки ги през техните си представи за света. Затова - спокойствие и само спокойствие.
5. Лично аз, ако видя детето си в подобно на описаното от теб състояние, не бих се притеснила, дори ако се наложи да повтори годината.
6. Интернет не е нито толкова анонимен, колкото ни се ще, нито толкова необятен, особено ако подаваме сами доволно количество лична информация. Бих се ограничила малко в описанието в детайли на историята, за да не се окаже, че без да искам, вместо да си помогна, съм си навредила. Мои познати имаха такъв случай. Стигна се до анонимен сигнал в Закрила на детето и съответните проверки. Разбира се, хората се оправиха, но стресът и за тях, и за децата, не беше желателен точно в онзи момент.

Това е, което бих направила аз, не забравяй!



П.П. Има един много простичък начин, който обаче понякога хората не се сещат да използват, за да успокоят дете в превъзбудено, емоционално състояние. Психолозите пък го наричат "терапевтична прегръдка". Прегръщаш детето откъм гърба. Хубавичко го обгръщаш, така че, да се почувства заобиколено отвсякъде и защитено, както в майчината утроба. Можеш да люшкаш, пееш тичхичко, шепнеш или просто да си постоите така. Може да звучи като нищо особено, но повярвай, върши чудеса. Ако снощната случка се повтори, опитай първо така.



Тема Re: My Father's Eyesнови [re: Lira Emerald]  
Автор Refurbished (PHP ЗидароМазач)
Публикувано06.02.14 20:11



Взимайте спешни мерки и най-вече не пускай Марина известно време на училище.

Децата не помнят това, на което ги учиш. Те помнят това, което си.

Джим Хенсън


Тема Re: My Father's Eyesнови [re: Lira Emerald]  
Автор 2biri (ветеран)
Публикувано07.02.14 01:51



Само да ти кажа, че много ти се бях ядосала. После ми мина. Но това, че аз ( и други хора) не пишем е само, щото се въздържаме да не се скараме. Но не мисли, че бръмнали някви 10-ина с критики и умряха. Просто ти не си склонна да спориш, ние нямаме нерви да влизаме във филма и да ни казват "благодаря за участието" (но да го духаш, негласно)"

Тоест темата е ужасно интересна и се чете. Да си знаеш само. Каквото и да напишеш е полезно. Кой ще опонира - дори не е важно.



Тема Re: Към теб и към тези, на които им е интереснонови [re: 2biri]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано07.02.14 15:51



Видях, че си ядосана и затова за да не стават ексцесии, просто благодарих и това е. НЕам нерви за спорове и не деяна на ултимативни тонове


Толкова за това.

Сега по същество, защото каза, че ти е интересно.

Днес класната ми се обади за да каже за насрочената среща другата седмица с директора и психолога.

Каза ми нещо много важно. Директорът е бил 3 дни на семинар, за алтернативните методи, които се въвеждат за обучение в различни случаи при нужда. Обучение различно от присъственото ежедневно в училище, когато се налага-не само когато си с ТЕЛК или си даровито дете.

Оказва се, че вече има много случаи на родители, които негодуват от агресия, невъзпитание, конфликти, отношения и т.н. и дърпат децата си с отсъствия от училище. Не ги спират, но искат друга форма за преминаване на сроковете. За да не се получават такива драстични отсъствия на деца, оказа се, че и други родители практикуват този метод за спасяване на положението при проблеми с взаимотношенията м/у децата или конфликт ученик-учител. Това в цялостен аспект, не само за нашето училище.

Самостоятелното обучение, дректорът е казал, че в нашият случай е неприложим, защото то е за след 16 год. възраст само.

В нашият случай, сега въвеждал това вече сериозно, ще бъде индивидуалният план по-новите методи за вторият срок. Какво означава това, повече ще разберем другата седмица. Написаното по-долу е само в общи линии:
1. Детето ще ходи на консултации с преподавателите./по схема/
2. Задава му се план за работа-обяснения някакви по материала.
3. Учи у дома, и ходи на тестове на 10 дни...или 2 седмици-не разбрах.
4. За някои часове-например-математика, български, въобще по-специалните и интересуващи го предмети...има право на лекционно присъствие, но без изпитване по общата схема-изпитването за нея са отделни, само по тестове за поддържане на формата и крайно оформяне на срока.
5. Няма изпитвания на дъската и психологически стрес от тази форма на изпит/оказва се, че това изпитване на дъската е остарял метод!!! ...и те са наясно, но засега нямат право да се бъркат в метода на учителите как да си провежда часовете.

Ето нашата класна казва-аз от години не изпитвам, обожавам професията си, много чета и се интересувам за неща от световните подходи. Занимавам ги, разказвам, прожектирам филми, забавлявам-така е, и моята го потвърди...после провежда тест-игра за материала...в случаят -Човек и общество. В 6 и 7 клас им преподава химия и физика...пак само с тестове изпитвала, ако им азадача на дъската-само по желание на ученика! ...тестове от рода с а, б, в...там да ограждат. В тестовете имало и практически задачи и който ги реши значи гони по-висока оценка!

Класната каза, така е, има много сериозен проблем с поведението на децата помежду им. Каза ми, че тия дни се е случило нещо, с което няма да ме занимава, но пак е свързано именно с взаимотношенията и агресивното поведение на децата.

Директорът е разпоредил от понеделник въвежда ново нещо -психолога да работи по график с класовете-разговори, разрешаване на конфликти, успокояване на ситуации или просто превантивно. Досега това под тази форма не се е правило.

Съгласен е Марина за вторият срок да мине безпроблемно по новият начин, за който ще ни информират. Ще се радвал, ако за 6 клас реши да пак да е с класа.
Това е засега. След вторник ще пиша повече.

п.с. От друг клуб и тема ми направи впеатление това, мнението е писано от психолог и е в друг контест, но в случаят го анализирам и за училището и респ. групата, което напълно ми потвърждава идеята, че постъпвам в нашият случай правилно.
"От експериментите на Аш става ясно още, че когато са сами, изследваните лица дават правилен отговор в 99% от случаите. Когато обаче групата дава грешен отговор, в 37% от случаите изследваните лица също дават грешен отговор. Над 80% от участниците дават конформен отговор поне на един от опитите. Аш приема за твърде тревожно това, че 37% от изследваните лица са готови да нарекат черното бяло под влияние на групата, дори, когато отговорите са очевидни. Зависи дали отговорът се дава публично, на глас или писмено. Експериментът на Аш е пример за нормативно социално влияние."

Редактирано от Lira Emerald на 07.02.14 16:10.



Тема Re: Към теб и към тези, на които им е интереснонови [re: Lira Emerald]  
Автор Melany99 ()
Публикувано07.02.14 16:15



Браво!


Много добро развитие се очертава.
Абе не може само да си мълчим и да се надяваме, че нещата ще се оправят.
Трябва да си отстояваме правата, свободите, вижданията!

Поздрави на Марина!




Тема Re: Към теб и към тези, на които им е интереснонови [re: Lira Emerald]  
Автор Siana_s (член)
Публикувано07.02.14 16:27



Поздрави на Марина и от мен! И много я обичам!



Тема Re: Към теб и към тези, на които им е интереснонови [re: Lira Emerald]  
Автор Pink (<>)
Публикувано07.02.14 18:37



Първо, от поне две седмици седя и се пуля как можеш да правиш публично достояние личните си проблеми и най-вече дъщеря си.

Защо грешка - защото, освен квачките тука, дето ти припяват, може да дойде некой като мене и да изрази мнение, което не е особено гот. Дъщеря ти викаш, чете. Ами може да не прочете приятни неща за себе си. Но изборът да направиш публична дискусия е бил твой и явно си била наясно какво може да се напише.

....

По всичко което прочетох (забележи, написано от ръката на майка и), си направих извод, че тя е абсолютно посредствена. Писането, както видях от едно сканирано писание тука, не струва. Та тя едва пише, а е в пети клас, ако не бъркам. Математика - гола вода, пеене също не може. От физическо си я спряла. Ами то какво остава за дете пети клас освен смятане, писане, изкуствата в училище и спорта. Слаб.

Аз ще ти кажа какво остава за едно дете с такива способности, ако е момиче. Това да стане хубаво момиче. Обаче ти направи още една грешка, да постнеш снимки тука на дъщеря си. Да, да, всяка кокошка ще ти каже, че детето ти е много хубава и дрън дрън. Обаче аз съм напълно безпристрастен към непознати (Просто не ми пука грам за непознати, децата им и домашните им любимци).

Дъщеря ти не е хубава. Нема да бъде принцесата на бала. Освен това е и с наднормено тегло за 11 годишно дете, както мога да видя от тези снимки. Което не е чудно, при условие, че не играе физическо. Дъщеря ти може да стане хубава като порасне или ако не хубава, барем симпатична. Защото, едното е природна даденост и никой не си избира с каква външност да се роди, но това да си "NICE GUY", да си готин и хората да те харесват, можеш да си го изградиш сам. Обаче тая работа не става с "индивидуално обучение".

Дъщеря ти е аутсайдер. Тотален. И я тормозят точно заради това. Аутсайдерът е жертва. Децата са такива каквито си ги направим ние. Че моралът в момента е под критичния минимум е вярно. Че лапетата не са китка за мирисане и училището върви назад, съм съгласен. Децата всякакви може да са, обаче на тая възраст са предимно много жестоки поради това, че не са обременени с комплексите на възрастните и не могат да оценят кога да минават границата и кога не. Те виждат едно "различно", аутсайдер, което не дружи с тях и го нападат.

Обаче, за това са си виновни родителите, сиреч ти най-вече. Чети Стивън Кинг - "Кери". Добър пример. Детето ти е хахаво и затова го гърчат яко, но за това не са виновни другите уроди в даскалото, а предимно ти. Ти си направила дъщеря си "религиозния маниак" в случая.

Детето не обичало да го изпитват - бре бре. Една песен да не може да изпее, макар и фалшиво. Голем праз. Мамината глезла. Голем психически тормоз. Пусти шамари!. Викаш не може да изпее една песен, ама мое да праща смс-и цел час по телефона. Аплодисменти. Това в правилника пише ли го!? Ти ли я научи да цъка телефона по време на час. Тя извини ли се публично на учителката по пеене, че цъка телефона. Ммм? А да ги изпитват, могат ли учителите или не? Ми че то цял живот ще го изпитват и то яко. Провери си и най-престижните университети по света ако щеш. На всяка работа за която евентуално ще кандидатства ще я спукат от изпитване, освен ако не иска да наследи бизнеса на мама. И ще пропада и пак ще става. Ако му дадеш правилния шут по гъза. Обаче не виждам да си се засилила да го направиш.


Направих си труда да проверя какво ниво държим на националните олимпиади по математика и информатика, защото това поне ми е в областта. Ами, държим си стабилен левъл, въпреки пропадането на образованието. Това значи, че ако бъркам и дъщеря ти е "много специална и чувствителна" както повечето женоря сметат тука, ще се справи и въпреки даскалото и малките изродчета.

ОК, имаш проблем, не отричам, премести дъщеря си в друго училище на чисто. Няма значение, че вероятно нивото на другото даскало евентуално ще е същото. Може пък да намери некой приятел, приятелка и т.н. Ако има от кой да гледа, може да започне да се интересува от нещо, освен от декупаж и чат на английски с виртуални картинки в Интернет. Може да вземе да започне да държи на външния си вид и един ден кой знае, да стане и хубаво момиче. Обаче оставиш ли я у дома я правиш Кери. Без претенции. Поредния социопат или каквото искаш. Толкова неща прочетох, обаче не видях дъщеря ти да има и единствен приятел или приятелка. Това не е детска градина, тя е на 11-12 години. Тея малки изроди в Интернет от ЮСА, може и да си мисли, че са и приятели, обаче те не са, и след 2-3 години нема и да си спомнят, че са имали виртуално общуване, защото онез ще си влезнат в истинския живот, а твоето ще си остане у дома.


Никога не съм харесвал това което пишеш и стила ти също. Въздух под налягане и тон глупости. Обаче, ако поне малко акъл имаш, каквито претенции демонстрираш, осъзнай се какво правиш и поне не си прецаквай собственото дете.

Нема нужда от отговори. Казвам това, което мисля обективно, без секакви чувства, нападки и злоба. Просто това което виждам и мисля. Публична дискусия, сори. Нема нужда и от дискусия, защото аз не дискутирам.

"Благодаря ти за включването" в моя случай е напълно достатъчен отговор.

There's someone in my head but it's not me

Редактирано от Pink на 07.02.14 18:39.



Тема Re: не мой сЪ мОри с темата бре:)нови [re: Pink]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано07.02.14 18:48



Важното е, че си се облекчил като си изписал фермана!

Благодаря за включването



Спокич-вече не чете-не и е интересна темата, тя си гледа само нейният интерес:))...минаването на другата форма обучение...супер доволна е:)

Много сори, че на некой не му харесва как действаме:)
Както обичам да казвам-не съм столевка да се харесвам на всички:)

Важното е, че нещата отиват точно в посоката, която е подходящата в случая и сме доволни. Това е достатъчно

п.с. Не разбрах за СМС-ите дето си писал...в час никога не е писала СМС-и...детето знае кога се ползва телефона, само в междучасието.

п.с. А знаеш ли, че за една жена в повечето случаи е достатъчно само да е руса и с маникюр?...не ме разбирай буквално, позамисли се.../има разни неща, дето да не те отварям сега:))))/

Редактирано от Lira Emerald на 07.02.14 19:33.



Тема Re: апропо?нови [re: Lira Emerald]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано07.02.14 18:55



Имаш ли деца?



Учител ли си по професия?



Тема Re: не мой сЪ мОри с темата бре:)нови [re: Lira Emerald]  
Автор Pink (<>)
Публикувано07.02.14 18:57



Ти не разбираш нещо очевидно:

На мен ми е все тая как "действаТЕ". Намекът за сексуалния ми живот обаче е явно доказателство, че мнението не "ВИ" е харесало.

There's someone in my head but it's not me


Тема Re: не мой сЪ мОри с темата бре:)нови [re: Pink]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано07.02.14 19:00



Ами напрегнат си виждам:))...



Спокойно, не съм от вчера по клуба..харесало, не харесало...просто е графа-нечие мнение
Уважавам всякое мнение...ама като видя напрегнато мнение, се радвам, ако и облекчението е било мощно

Благодаря още веднъж за мнението



Редактирано от Lira Emerald на 07.02.14 19:01.



Тема Re: не мой сЪ мОри с темата бре:)нови [re: Lira Emerald]  
Автор Pink (<>)
Публикувано07.02.14 19:05



Наистина, интересно по какво съдиш, че съм напрегнат? Може би по това, че не използвам 10-20 глупави смайла не на място?

Бтв, сериозно ли мислиш, че за нормален мъж на който IQ-то не е между кашкавала и сиренето ще бъде достатъчно дъщеря ти да е руса и с маникюр?

Пак странно изказване, мисля.

There's someone in my head but it's not me


Тема Re: не мой сЪ мОри с темата бре:)нови [re: Pink]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано07.02.14 19:08



Не ми се спори-отчете мнение, уважавам.
Писала съм, че отговора ми към Бирите е само за тези, на които им е интересен казуса. Самата тя ме помоли.

Не се мъчи с безинтересни неща


Хайде-със здраве и берекет...както се казва



Тема Re: не мой сЪ мОри с темата бре:)нови [re: Lira Emerald]  
Автор Pink (<>)
Публикувано07.02.14 19:11



Това се искаше още от самото начало. Нека сме дотук с диалога помежду си.

There's someone in my head but it's not me


Тема Re: не мой сЪ мОри с темата бре:)нови [re: Pink]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано07.02.14 19:14



Ами ти ме подкачаш...не съм ти писала аз





Тема Re: не мой сЪ мОри с темата бре:)нови [re: Lira Emerald]  
Автор Pink (<>)
Публикувано07.02.14 19:22



Е, добре де, това е тема във форум. Публичен. Както каза самата ти, за хора на които им е интересна темата. На мен ми е интересна темата. Не съм загрижен за детето ти. То и другите не са, ама се правят на мноу готини. Просто да речем ми е интересно на къде върви света.

There's someone in my head but it's not me


Тема Re: не мой сЪ мОри с темата бре:)нови [re: Pink]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано07.02.14 19:48



Е, накъде върви света...върви си:)) Какво се стягаш толкова?;)

Да ти кажа и аз винаги съм била освободена от физическо в даскалото, под крилцето на мама даскалка чак до 12 клас, винаги съм била по пътя на най-малкото съпротивление и недаване на зор...и считам, че това много ме съхрани



Всеки си избира според мен по по-трудният път на доказването, усилията, понякога преко-сили или по заобиколния ще минава. Аз винаги съм избирала втория...иначе много напрежение някак си:)

На 50 гледаш ми акъла...а и руса по природа...никакво обременено мислене кой какво ще си помисли, важното е, че това мое мислене-безмислене работи в моите посоки и в практичен аспект и съм доволна.
Оплаквания нямам...мъжете са ясни...отдавна..нямат оплаквания от мен:)

Та, радвам се, че ти е интересн атемата:)...забавлявай се.
Докато други скачат-кака действа

И въобще дали някой ще бъде продавачка в супера...или научна работничка за децата ми не трябва да има никакво значение-важното е да се забавлява и да върши отговорно работата си:) Иначе колкото могат -толкова!
Аз поощрявам и мързела и кръшкането! Поощрявам и ученето-ако го влече...абе за всеки има място под слънцето!

Така съм го казвала и на 28 годишната си щерка, която както ми знаеше мнението така сега стигна да кара магистратура и си прави сметките и за докторантура...съзнанието и е било винаги много свободно и нерепресирано от родителите.

Аз пък да ти кажа като малка мечтаех да съм продавачка в ЦУМ, да имам хубава прическа, пръстени на всички пръсти по ръцете като тях, а гривните да ми дрънкат кефарско:)
За после няма да ти разказвам какво стана...

Редактирано от Lira Emerald на 07.02.14 19:50.



Тема Re: не мой сЪ мОри с темата бре:)нови [re: Lira Emerald]  
Автор Refurbished (PHP ЗидароМазач)
Публикувано07.02.14 20:00



Край на темата ми.

Пусни си нова.



Децата не помнят това, на което ги учиш. Те помнят това, което си.

Джим Хенсън

Тема Re: не мой сЪ мОри с темата бре:)нови [re: Pink]  
Автор Raf OFecin (ex caffe)
Публикувано07.02.14 20:08



И накъде върви?



Тема Re: е де:)нови [re: Refurbished]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано07.02.14 20:08



Айде сега па ти...защо край?:))...еййй завидя, че интерес някакъв и айде край



Редактирано от Lira Emerald на 07.02.14 20:09.



Тема Re: не мой сЪ мОри с темата бре:)нови [re: Raf OFecin]  
Автор Pink (<>)
Публикувано07.02.14 20:16



О, имах предвид какво се случва наоколо, не дали върви на лошо или добро.

За мен е без значение на къде върви.

There's someone in my head but it's not me


Тема Re: не мой сЪ мОри с темата бре:)нови [re: Pink]  
Автор Raf OFecin (ex caffe)
Публикувано07.02.14 20:33



Наоколо хората си казват мненията. Хора разни, мнения разни. Ей на, виж твоето!


Обаче е добре, че не ти пука за никого и е без значение накъде върви. От чист опознавателен интерес се чудя, колко тома щеше да изпишеш, ако ти пукаше...

Груб си, човеко, а смяташ, че си специален. Не си. Държиш се точно като Лира, преди години.
Няма как, налага се да приемеш мисълта, че има хора, на които им пука за маса неща, които за теб са незначителни. Свят голям и шарен. Има място за всички.



Тема Re: не мой сЪ мОри с темата бре:)нови [re: Raf OFecin]  
Автор Pink (<>)
Публикувано07.02.14 20:43



О, мнението ми е 3-4 параграфа, като синтез на всичко, което съм прочел по темата. Няколко теми и случки са все пак. Не вярваш, че мога да си изкажа мнението в вдин ред нали. Нещо като: "Давай Лира, с тебе съм".

Ти очакваш в живота да срещаш само хора, дето да те аплодират ли?

There's someone in my head but it's not me


Тема Re: не мой сЪ мОри с темата бре:)нови [re: Raf OFecin]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано07.02.14 20:44



Eeee, Lira преди години беше баш в критическата...ся мЪ поотпущи хормона и загубих част от чаровността си





Тема Френд ..нови [re: Pink]  
Автор borecom (aman of you be)
Публикувано07.02.14 20:49



.. тези констатации относно детенцето, не помагат с нищо. Ако искаш да речеш нещо на майка му е друга тема, но така поднесено не решават проблеми, а просто ги съобщават. Отделен е въпроса, дали се решават в тоз клуб ..

Да ме пази Господ, аз съм последен дет съм влюбен в Лира, но тук се налага да вникнем и /ако може с нещо/ да се даде съвет и мнение. А проблем те .. очевидно е - имат. И то огромен. И ментален и социален и възпитателен и .. най-малкия според мен е учебния.

С две думи: мнението ми е, че тази тема, така поднесена вече се изроди и вреди. На детето. Спри се ..



Тема Re: не мой сЪ мОри с темата бре:)нови [re: Pink]  
Автор Raf OFecin (ex caffe)
Публикувано07.02.14 20:51



Ех, че ме развесели с тези 3, 4 параграфа. Нищо, твоите са с леко наднормено тегло.


Сега... как да ти отговоря на другите въпроси като нямат никаква логическа връзка с реплика като "Свят голям и шарен. Има място за всички."?



Тема Re: Френд ..нови [re: borecom]  
Автор Vtasahme q (Е, и?!)
Публикувано07.02.14 21:38



Що, бе Боре, да се изроди?
Освен, че човека коментира физическите данни на детето, което е недопустимо, но не и неочаквано, след като собствената му майка щедро предоставя материал, кое от написаното не ти се видя вярно и правилно?
За ко беше пусната темата? Да отпусне винтила Лира, след поредния сблъсък с действителността. Тва сещаш ли се, че е модел на поведение, който прилага и спрямо детето. Боднало я, реагира рязко, спонтанно и необмислено, щото тя винаги иска да е отгоре на всичко и секи да се съобразява с нея и хич не и дреме на хурката, че това рефлектира върху малката. Ако тя е на сто години и е обръгнала до мазол понякога, това е малко създание, с и без това изтъняла психика. Кой ше го възмезди за тъпотиите на майка му? Наместо да си натисне задника и да си удуши Егото, за да помогне на детето да изплува, ми тръгнала теории да развива как нямало да се съобразява. Да не се съобразява, ама е на 50, а то е на 11, ше влачи и нейния товар на сичкото отгоре. И туй от човек, който се спуква да дава акъли на всички.
Глей ся елементарен пример за тъпотия : малкото е кълбо от нерви, а тя му дава великия избор дали да остане на училище, или да стои дома, без да си направи труда да провери нормативния регламент, за да се случи. А хем я питаха дали знае как да стане - оная пак силна - йок има начин! Еее?! Добре, че директора е некакъв напредничев, че търси измушек, ако беше останало на нея, трябваше в понеделник детето да се усети като животно на заколение. Как не и стига на пипката ко прави, бе? Тоз мъж до нея не я ли вижда, че е дала фира отсякъде? Що не и даде едни куки и да и забрани да си запълва времето с малката?
Момиченцето е арабийка, но майка му не струва. Ше се фали на сяка трета крачка с голямата си дъщеря... ми ясно е, че ше е ОК, нали не е гледана от нея? Поне едно не е осакатила, ебаси.
Бе няма да я галите, тва очвек осакатява, бе, не му помага. Не е права, макар да иска да се случи най-доброто, щото поне в туй отношение спор няма-като тигър си защитава малкото, но бърка.
Лиро, хващаш лидера в класа, онова момиче, което прави най-големи поразии на Марина и работиш с него. Ше говориш с майката, ше станеш мека, ше искаш съдействие, кото трябва ше направиш - ти знаеш как се борави с хора, и като огънеш него, ше осигуриш комфорт на твоето. Един път обърне ли се лидера и другите ще я приемат. До там си я докарала с тъпотията си, да ти викат кучка и нам кво си съучениците. Смятай как изглеждаш в техните очи, а от там и хлапето.
Длъжна си да използваш всякакви начини, за да го реабилитираш. Ти си майка, тука лична гордост няма. И да не ти е по угодата, ше поемеш удара без да разбере Марина. Тя е пиленце още, бе, как и струпваш такива тежести на гърба-да реагира като голям човек?!?!

Мама му стара, ако ти е останал малко здрав разум, ше ме прочетеш правилно и нема ми лицемериш да благодариш, а ше се освестиш.

Върнах се да добавя да спреш да вееш проблемите на най-милото си, а също и снимките и данните му. Ебаси инстинкта за съхранение. Ти реални приятели и близки нямаш ли, да споделиш с тях, че да ти олекне, или освен че намираш гостите си само от тук и кахърите си решаваш онлайн?



Редактирано от Vtasahme q на 07.02.14 21:46.



Тема Re: My Father's Eyesнови [re: Refurbished]  
Автор Siana_s (член)
Публикувано07.02.14 22:01



Anbra, затвори темата...



Тема Re: Френд ..нови [re: Vtasahme q]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано07.02.14 22:01



Какви снимки и данни визираш...ай стига бре, само за тия снимки и данни говорите...къде са?

Ако визираш фейса...има...там всеки си пуска, абе къФ ви е проблема бре...баси изтрещелници сте , честно:))



Със съпругът сме на едно мнение, /той има и педагогичен профил и не е бос в тия неща:)/, знаем нещата, много кефите с подскоците обаче:)

И в училището знаят нещата и проблемите си и всичко е точно...с майката на онова дете няма как да се говори, защото тя е неоткриваема и за учителите...някаква баба се мъдри да казвала, като я търсели по телефона: "Майка му я нЕма"

Въобще чуваш ли се какво говориш...онова дете е пред изключване, е днес ми го казаха, но това не е моя работа да го мисля и споделям.

Щерчо си е у нас и си е ок...вече весел и доволен, особено като разбра, че минава на друг план на обучение. Днес си учи по математика и история , все пак да не изпуска съвсем. Другата седмица ще видим като как ще е плана за срока. Нищо трагично няма:)...този срок ще е така, защото просто няма друг начин. За 6 клас ще видим:)

Ма що толкУз ми скачате бря, ми гледайте си правилно децата,...ама май настъпвам бая хора по нещо си там с по-съвременни начини за реагиране и адекватност и сакън други деца да не разберат, че има и такива родители...няма да си пресирам детето за нищо.

У нас цари семейна любов, уважение и разбирателство, подкрепа, свобода и радост от живота:)...при другите не знам как е, не ме и интересува.

Подлога в даскало на никой не ставаме! Това е! Гледаме само нас си!

Всъщност не можеш да си представиш колко си е наред и точно всичко.
Спокойни сме, решение има...детето не е извън с-мата, ще си учи...но на спокойствие и с лично обръщане н авнимание от учителите -представяш ли си ?
По-хубаво от това здраве му кажи:)))...дори ще се чувства привилигерована...еее, то сега и на други ще им се прииска така, ама да си го извоюват...не мога да ги мисля



Тема Re: Френд ..нови [re: Lira Emerald]  
Автор Vtasahme q (Е, и?!)
Публикувано07.02.14 22:13



Аз във фейса не те познавам, Марина съм виждала тук и в 40-50. Много къса памет.
При следващите поснати снимки от евтиното ви летуване, нова година на летището, уикенда сред природата, ще поискам бан за изнасяне на лична информация - нищо, че е собствената ти.

Не ми се пръй на веселячка, щото от сърце ти кръв капе, като виждаш какво преживява детето ти, а се погледни отстрани. Тука ако искаш декларирай, че си на Бахамите със сламка - позволявам ти, даже ще ти повярвам, но сама със себе си не седи в лъжи. Всеки родител се радва когато малкото му е обичан човек, туй е най-ценното, което можем да им оставим - да творят обич и да получават такава. Ако не ти дреме, че е Маугли, продължавай така, но не забравяй, че не си вечна и живота трябва да продължи топло и след теб.
Както и да е...

Благодаря за участието.



Тема Re: Френд ..нови [re: Vtasahme q]  
Автор Siana_s (член)
Публикувано07.02.14 22:19



Аз пък я познавам лично и ще ти кажа, че говориш глупости
Anbra, затвори темата...



Тема Втасалке ..нови [re: Vtasahme q]  
Автор borecom (aman of you be)
Публикувано07.02.14 22:19



Не знам, какво да кажа или напиша повече.

Освен, че с тез коментари за детенцето, требе да се спре, аз лично отдавна спрях .. след публикуването на писмата му.

Относно другите ти коментари, навярно случайно втъркани в пост към мен - не съм оптимист. Не вярвам в чудеса, а ти, очевидно вярваш.



Тема Re: Френд ..нови [re: Siana_s]  
Автор Vtasahme q (Е, и?!)
Публикувано07.02.14 22:22



Данайо, ти себе си не познаваш, камо ли някой друг.
Да не помислиш, че те взимам на сериозно и да ми се разговориш.



Тема Re: Втасалке ..нови [re: borecom]  
Автор Vtasahme q (Е, и?!)
Публикувано07.02.14 22:24



Аз вярвам в чудеса!:-)
А към теб, щото си ми близък и говорим на един език:-)



Тема Re: притеснявам се за теб...:(нови [re: Vtasahme q]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано07.02.14 22:24



Ти у ред ли си?



Каква кръв да ми капе от сърцето бре в момента, жена...ми ние постигнахме това, към което се стремяхме:))

И какво като съм постнала снимки в дира?...семейство, което се е снимало...ако това те дразни, сори, нямам вина:))...Мацо, нещо си изнервена ми се струва, седни, почини, поеми въздух...не знам, йога там, дишане:))

И какво ми благодариш за участието-аз ти благодаря, нали се изказваш по мой казус...хаха:))...ти нещо съвсем се обърка
Чакай, че се запритеснявах сега за теб

Между другото наистина много благодаря за написаното, точно в такъв момент знам колко правилно постъпваме!



Тема Re: Френд ..нови [re: Vtasahme q]  
Автор Siana_s (член)
Публикувано07.02.14 22:26



Уважавам мнението на всеки луд. Това е



Тема Re: притеснявам се за теб...:(нови [re: Lira Emerald]  
Автор Siana_s (член)
Публикувано07.02.14 22:28



Нали





Тема Re: притеснявам се за теб...:(нови [re: Siana_s]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано07.02.14 22:30



Без думи...млъквам!



Тема Re: притеснявам се за теб...:(нови [re: Lira Emerald]  
Автор Siana_s (член)
Публикувано07.02.14 22:31



Е що да млъкваш... хората говорят, имат да кажат




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.