Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:19 10.06.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб на разведените
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Re: Всъщност ..нови [re: borecom]  
Автор galab12-187360 (Пернат и готин)
Публикувано03.02.14 16:04



Втори пример: Училища в Оксфорд, истински, стари, с прозорци, с непроменяна система на обучение от поне 200 години, децата задължително са с униформи и през ум не може да им мине да спорят с правилата и системата. Или да отсъстват .. или да я променят. И не мрънкат и те. И създават и индивидуалности .. как ?
Този въпрос си задавам и аз. Отговорът ме за сега е, че след като има правила, то:
1. Тези правила са разумни, т.е. нищо, което да ощетява или пречи, а има само градивни резултати. Ако не беше така, съмнявам се, че учениците нямаше да протестират.
Да прощава Лира, но ще използвам пресен пример от тяхното преживяване.
1.1 Има правила как се формира оценката за срока като функция от текущите оценки и това е средно аритметичната стойност от тях.
1.2. Оценка се поставя само върху знания или умения, а не от личната субективна преценка на учителката, дали изпитваният е невъзпитан или не.
В случая, най-лесният и безболезнен изход и за детето, и за учителката е да я изпита на пеене на четири очи, ако правилата налагат задължително изпитване на пеене, или да приеме, че не може да пее и да и пише двойка без допълнителни коментари пред класа, които да я травмират.
Така при две шестици, една петица, една четворка и една двойка, срочната оценка е Много добър 4.6, а не Среден 3.
2. Няма двойни стандарти към учениците.
3. Както има правила за учениците, то така има и за учителите и те не могат да си позволяват своеволия, които да са в ущърб на учениците. Познай кога някой учител ще си позволи да обвини ученик в присъствието на останалите, че лъже. При такива съмнения ще го извика дискретно при себе си, за да разрешат деликатния проблем.
4. Има правила и за възрастните, свързани по някакъв начин с училището, дори и да са само посетители.

Спомням си, когато Леа Коен беше посланик в Швейцария, беше решила да посети българчетата, учещи в едно елитно училище там. На портала колата и е била спряна и независимо от ранга и на посланик, шофьорът и е бил помолен да паркира колата на 2 км от входа на училището, а г-жа посланикът да дойде пеш.
По-късно директорът и обяснил, че в тяхната институция се насърчава равното отношение към всички без признаци по възраст, социален статус, пол и т.н., и въпреки че почти всички деца идват от заможни семейства, то те самите нямат лични автомобили, следователно не е редно да виждат луксозна кола, паркирана пред училището.

Има ли такъв прецедент в историята на българското училище? Едва ли.

Повече готин отколкото пернат

Редактирано от galab12-187360 на 03.02.14 16:15.



Тема Re: Всъщност ..нови [re: borecom]  
Автор anbraМодератор (аз)
Публикувано03.02.14 16:10



Нетенденциозно се закачам за теб.


Всъщност, като човек от даскалската "мафия", твърдо считам, че не се е родил този даскал, който ще попречи на някого да научи нещо, ако този някой наистина иска това. Отделен въпрос е, че може да не му помогне и да не го насърчи. Може завинаги да го отблъсне от някой предмет, но само ако ученикът няма интерес към предмета. Но може и така да го запали, че съответната наука да му стане съдба и любов за цял живот.
Считам също, че науката си е наука, но първата функция на учителя е да възпитава, после да преподава знания.
Убедена съм, че учебното съдържание, каквото и да е като количество и колкото некачествено да е структурирано и изложено, може да бъде поднесено по интересен начин и вниманието на учениците да бъде приковано.
Опитът ми/38 години+/ показва , че почти няма ученик, който да не може да бъде научен на основни неща - признавам, че не съм специалист относно ученици със специфични образователни потребности и говоря за обикновения, общински, средностатистически ученик. И студент също.
Рядко си задаваме въпроса кой всъщност е "готиният даскал", обикновено отговорът е - този, който е справедлив, човечен, разбиращ, уважаващ учениците. И той именно им преподава най-важния урок. И те обикновено го разбират.
Правят се анкети сред ученици и студенти дали преподавателят не е време да бъде заменен от компютър и дали обикновеното "контактно" обучение не е вече отживелица. Засега, много твърдо, отговорът е отрицателен. Да се замислим за причините...

Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.


Тема Re: My Father's Eyesнови [re: pravil_nick]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано03.02.14 16:28



Ooo..и aз съм за училището...но не в тоя му репресивен вид.



Училището би могло да бъде едно много интересно и забавно място, където да нямаш търпение да дойде следващият ден...наблюдавам децата от Дорис Тенеди. Но с-мата там е друга, каквато трябва да е...но пък е и платено, така е.

Така че - примирявам се и действам поне лично да създам известен комфорт на моето чаве. Всеки родител знае себе си де.

Защото общинското училище не е това, което трябва да е

Иначе съм и за образованието, самата аз също образовам хора професионално, за хоби и каквото там им е на сърце и душа! ...надявам се не си останала с обратно впечатление.



Тема Re: My Father's Eyesнови [re: galab12-187360]  
Автор Ryan ()
Публикувано03.02.14 16:29



Привет, galab12-187360,

Не съм съгласен, че държавата и бизнесът се нуждаят само от послушни изпълнители, а не от лидери. Нуждаят си се, но просто са рядкост. Хората с такива заложби винаги ги проявяват и калпаво училище не може да ги спре. Училището може да попречи да се открие/развие талант, но лидерството не остава незабележимо. Изграждането му само започва в тази възраст, но се развива цял живот.

Реформи в сферата на образованието се правят много трудно, поради голямата инертност на тази система - необходими са години, за да се получат резултати. Това, от което има нужда училището са Учители. Ако бях "държава" щях да строя училища и плащам за учители по-приоритетно от всичко друго. Уви, хоризонтът на възвращаемост на подобна политика е десет години и нагоре, а политиците не гледат по-далеч от (евентуално) по-следващите избори...



Тема Re: My Father's Eyesнови [re: Ryan]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано03.02.14 16:37



Раян, абсолютно съм съгласна с това, което пишеш и ти и Шляйката...за гимназиалното образование и студентите нищо не казвам. Там има впечатления-гимназиите е друго.

Но началният ни курс в общинските държавни училища е катастрофален, а прогимназията има кофти доста моменти и с аслабо перо

...факт!

Но пак прогимназията епо-добре от началното...не отричам, има едни такива дразнещи елементи, но май по-добре се справя човек с тях, отколкото в началното...но не ми се обсъжда нашироко.

Остави учителите-възпитанието не е н аниво н амного от децата и най-страшният бич-АГРЕСИЯТА...уффф...това е голям проблем. И никой нищо не прави или е проформа, нещата се постягат малко, само ако родители се намесят адекватно ...в училищата просто гледат да ги изкласят и да им се махат от главата. Пак повтарям-визирам само общинското училище...конкретно София, за други градове не знам.

Няма никакъв артистизъм и необходим подход към отделните деца. Образоват скучно...децата абсолютно не са мотивирани, с някои изключения и на деца и преподаватели. Общата маса е конвейр и да минава там.



Тема Re: Всъщност ..нови [re: anbra]  
Автор Naglets (Чуций)
Публикувано03.02.14 16:49



Ма, ти с тоя закостенял и тесногръд комунистически мироглед къде си ръгнала, марей....! (Си мислят по твой адрес клиентите, наречени граждани, които са дошли да си напазаруват образование.)



WALL·E

Тема Re: My Father's Eyesнови [re: Ryan]  
Автор galab12-187360 (Пернат и готин)
Публикувано03.02.14 16:53



Не съм съгласен, че държавата и бизнесът се нуждаят само от послушни изпълнители, а не от лидери. Нуждаят си се, но просто са рядкост. Хората с такива заложби винаги ги проявяват и калпаво училище не може да ги спре. Училището може да попречи да се открие/развие талант, но лидерството не остава незабележимо. Изграждането му само започва в тази възраст, но се развива цял живот.
По принцип съм съгласен, но има няколко възлови момента. Пак идваме до извода, че не училището е създало лидер в някаква област, а той се е създал сам и с външна помощ, но не и от училището. Ок, до тук добре, но стига въпросното училище да не пречи.
За никого не е тайна, обаче, че се прилагат техники на манипулация, дезинформация и други приоми на социалното инженерство с цел да се насърчат определени лидерски качества у някои деца, а да се подрежат крилата на други. По мое време това се правеше на база партийна принадлежност. Сега също съществува.
Личните ми преживявания са как даскалка казва на ученик:
- Няма да те изпитвам за повече от пет, защото това е лимитът на възможностите ти. Моят предмет не ти върви.
- Но мен не ме интересува оценката, искам да видя какво трябва да коригирам, за да повиша знанията си.
- Не ме занимавай, нямам време за това.
В същото време учителката пише 6-ци на доста по-посредствени негови съученици, но с родители от голямото комунистическо добро утро.
След като ученикът проявява сам инициатива, не е ли задължително за тъпата даскалка да му обърне внимание? Не е ли задължително директорът да се занимае с нейния случай?
Погрешната и преценка и престъпно бездействие се доказват на приемен изпит за елтино училище през осемдесетте години, на който въпросният ученик изкарва пълен отличен, а надценените му съученици са скъсани.
Тук много зависи от самият ученик дали ще се откаже, или ще продължи за своя сметка. Но не всички имат силен тип нервна система и биха се отказали.

Реформи в сферата на образованието се правят много трудно, поради голямата инертност на тази система - необходими са години, за да се получат резултати. Това, от което има нужда училището са Учители. Ако бях "държава" щях да строя училища и плащам за учители по-приоритетно от всичко друго. Уви, хоризонтът на възвращаемост на подобна политика е десет години и нагоре, а политиците не гледат по-далеч от (евентуално) по-следващите избори...

Съгласен. Но и за това трябва да има някакъв изход.

Повече готин отколкото пернат


Тема Re: Всъщност ..нови [re: anbra]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано03.02.14 16:56



Хаха:))...ти не си от даскалката мафия бре...ще ти се:))

Тези в гимназия, особено специализирана и на студенти не са "задръстени даскали"...ще прощаваш:)
Там са в час.

Даскали наричам тия ощурените в началният курс/не всички, тия дето са в час не ги наричам така/, прогимназията-там са по-рядко такива отколкото в началния и по-включват от дума.

Липсата на дисциплина, необръщане внимание на разюзданост, която може да коства освен травми /и психически и физически/ и нещо повече при децата, в тия години и сложна възраст са много опасни.

Само им набутват платени разни форми за извънкласни занимания. Хич не им се занимава с консултации, претупват. Не проявяват почти никакво творчество да предизвикат интерес у децата. Изпитванка на кило, щото така най-лесно...там н адъската, вместо да ги заинтригува с нещо. Много от тях с едържат направо злобно...какво да ти кажа.

И още нещо...от по миналата година не са ги водили ни на театър, на кино, на изложба...имаха едни европроекти дето явно са им изтекли и от тогава НИЩО.
Самото дете ме пита, защо вече не им предлагат да идат на театър. За 5г. два пъти в Младежкия и това е, но и тях е запомнило.

Обаче като стане дума за платенпто скъпо Зелено училище се скъсват от ръчкане и напомняне. Обаче на някакво природно наблюдение-е го Южният парк е на няма и 300 метра-това не.
Някакви изморени, странни лелки-даскалки се тътрят по училището...с малки изключения и това е



И още нещо-до 4 клас се водеха пак по някакви проекти рисувателно насочени-то бяха пленери, бои-водни, темпера, чудо-красота.
И какво в 5 клас я нямало тази насоченост-нашата посърна. Знаеш ли какво им казват-носете си кой каквото иска-моливи, флумастери, водни бои ако искате, кой каквото иска и има и си рисувайте там кой каквото иска. Учителя не полага вече усилия да им преподава техники, да им прави демо, да ги насърчава. Това го прави само до 4 клас, защото там са още под шапката на проекта и там ходи всяка година с деца-изявени с рисуването в Италия.
От 5 клас вече просто час да минава....Ето това е още един стрес, който детето преживя силно, а тя се надяваше да рисува с пълна сила:)
Всъщност предложиха и , но вече от 5 клас е кръжока изобразително изкуство-а той е платен...там щели да учат разни интересни неща им казали, а в редовите часове, можело и с молив и с химикал да си драскат скучно нещо докато свърши часа.

Ето за тия неща говоря.
всичко това комплексно те отблъсква от училището. А т еса деца и искат да им е забавно и интересно.

Редактирано от Lira Emerald на 03.02.14 17:06.



Тема Re: Всъщност ..нови [re: anbra]  
Автор galab12-187360 (Пернат и готин)
Публикувано03.02.14 17:02



Считам също, че науката си е наука, но първата функция на учителя е да възпитава, после да преподава знания.

Да, но когато преподават истински стойностни учители, а не демонизирани същества, чиято цел е да навредят.
Много малко от учителите ми са възпитавали самочувствие, увереност в собствените ни сили, че можем да се справиш с предизвикателствата, които поставя техният предмет и че ще сме конкурентноспособни. Изброените пораждат желание, предпоставки са за системност в изучаването на предмета им и високите резултати са неизбежни.
Но повечето са правили точно обратното поради собствените им комплекси и глупост. Някои мои умни съученици не постигнаха кой знае какви академични и професионални успехи, защото в главите им беше набивано, че не стават и се отказваха при най-малката трудност, възприемайки, че учителят им е бил прав. А бяха брилянтни.

Повече готин отколкото пернат


Тема Re: My Father's Eyesнови [re: Lira Emerald]  
Автор Ryan ()
Публикувано03.02.14 18:03



Привет, Лира,
Знам как е, имам непосредствени наблюдения за 5-ти клас. Учебниците предполагат учител на място. Ако го няма - нещата са кошмарни и затова частните уроци стават необходимост в горните класове.

Агресията е съвсем друга история и пак има нужда от учители на място, които да я овладяват и канализират, щото децата са с неразвито чувство за мярка и съвсем лесно прекаляват. Тук роля имат и родителите - ние също следва да работим за оформяне на критериите какво може и какво не бива. По принцип моят опит е, че не трябва да се отстъпва, изправяш се и сам си отстояваш своето. Т.е. деца с деца общуват, възрастни с възрастни, а учителите следва да предусещат потенциалните проблеми, да следят за тяхната поява и да медиират отношенията.

Ако преминете на домашна форма на обучение - по-добре е от есента, ако няма непосредствен проблем с други деца. (Проблемите с учителите не ги броя, щото са по-лесно решими). Тъкмо ще се подготвите как да го направите най-ефективно. Споделяй тук, щото процесът е интересен и на мен ми е любопитно какво ще се получи.

Аз бих се снабдил с дидактическите пособия за учителите, за да е ясно защо/какво се учи, да се изясни вътрешната логика и подредба на учебния материал. Учебниците не са безкрайно лоши, макар много да се пише в тази посока, но зад тях седи методика, с която трябва да си запознат, за да ги оценяваш и най-вече прилагаш. На детето ще му е интересно да чете учебниците - свой и на учителя.

Много повърхностната ми преценка е, че трудните предмети за домашно обучение са:

- Математика
Много е важно кое след кое се преподава - и заради способността на децата да схващат абстракции в зависимост от възрастта, и заради вътрешната логика при изграждането на математическия апарат - кое след кое и върху кое се надгражда.

- Литература - за да не се изпусне скучната част, която обаче е важна, за да схваща човек развитието на обществото в частност морал, право, философия, религии. Т.е. не е достатъчно да се почете популярната проза и поезия, важно е да се прочетат знакови произведения за различни епохи и обществени строеве, произведения формиращи мисленето. Описващи и/или предизвикващи процеси, па дори епохи.

- Български език и въобще езиците - пак заради вътрешната логика, абстракциите, които съществуват и заради необходимостта от множество упражнения.

- Историята си е трудна, поради обема и наличието на алтернативни гледни точки, но е изключително важна за оформяне на мироглед.

- Ако е поставена добра основа с Литература и История, обучението по Философия/Общество/Религии в следващите години ще бъде лесно и приятно.

- Природните науки са лесни, но задължително трябва да се свързват с математически апарат - хем, за да се разбира по-добре количествено какво се случва, хем за да се изпълнят със съдържание математическите абстракции и да се доразвие интелекта.

- Музиката и изобразителното изкуство - бих ги направил изцяло познавателни, та децата да се срещнат с най-доброто от изобразителното изкуство и музиката, включително съвременната.
Тези две книги -
-


-
са просто великолепни и завладяващи.
Кратка теория на музиката и изобразителното изкуство също е препоръчително да се прочете, а в по-зряла възраст и при интерес - на Леонардо ще постави добра основа.

Съвременни предмети като домашен бит и техника могат да станат още по-приложни - безопасност в бита и малки ремонти, та да няма хора неспособни да поправят контакт или да се трепят пак там.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.