Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:54 07.06.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб на разведените
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | (покажи всички)
Тема Re: My Father's Eyesнови [re: pravil_nick]  
Автор Raf OFecin (ex caffe)
Публикувано04.02.14 09:23



Разкажи ни тогава, на мястото на което си, получават ли децата тъй желания индивидуален подход ? И как ?

Маркираното в червено прозвуча така, пък може и да съм изтълкувала неправилно.
Звучи сякаш е някакъв нелеп каприз.
За мен не е, затова съм търсила варианти да намеря форма, която се доближава повече до потребностите на децата, а не да вкарвам децата в насилствени рамки, защото така правят всички.

Сега виждам, че за теб дискусията някак се обърнала изобщо "за" или "против" училището, което изобщо не съм засягала като тема.

Говоря за липсата на гъвкавост, за остарелите методи на преподаване и педагогически похвати в нашето училище, за безумията в учебниците (със сигурност в тези на децата в основно училище), които се налага да тълкуваш с разбираеми понятия у дома, за да могат децата да проумеят за какво става въпрос. За това, че продължава практиката да се поощрява наизустяването на информация, но не и разбирането й. За това, че социалистическият модел с неприемане на различията между индивидите, все още е валиден. И т. н.

Нито пък говоря за перфектната образователна система. Дори и да е възможна, предполагам, че сме много далече от нея.

Що касае моите деца, никога не бих ги спряла от посещение на училище, но те са много социални същества. Ако не бяха, ако ми бяха казали, че се чувстват зле в един клас, в друг клас, в едно училище, в друго, в трето, естествено, че бих потърсила всички възможни варианти, за да продължат с образованието си, без това да е съпроводено непременно с крайни, стресови ситуации.



Тема Re: Всъщност ..нови [re: borecom]  
Автор Raf OFecin (ex caffe)
Публикувано04.02.14 09:44



Добре започна, а-ха да ми стане интересно и накрая развали цялата работа.



Инвидуалности не се създават, Боре. Човек се ражда индивидуалност. Има обаче оцеляващи индивидуалности, такива, които даже колкото повече го натискаш надолу, толкова повече се нахъсва да изплува нагоре, но има и други. Много други, и за тях иде реч.

Моята лична позиция е такава: не приемам спартанските методи - сакатите в пропастта. В буквален или преносен смисъл, все тая.
Човек си купува цвете, пък пита какви грижи иска, видиш ли, пък после ги полага, пък като клюмне се пита: Къде сгреших?
Или викаш, ти поливаш наред и с равно количество вода, пък което оцелее, оцелее.

Образователните системи, специално за малките деца, докато укрепнат и развият индивидуалните си качества, би трябвало да бъдат много по-гъвкави и щадящи. Така смятам аз, нямам нищо против ти да мислиш другояче. Както казах, не съм за уеднаквяване на личностите. Напротив.

Редактирано от Raf OFecin на 04.02.14 09:45.



Тема Re: My Father's Eyesнови [re: Ryan]  
Автор Raf OFecin (ex caffe)
Публикувано04.02.14 10:03



Реформи в сферата на образованието се правят много трудно, поради голямата инертност на тази система - необходими са години, за да се получат резултати. Това, от което има нужда училището са Учители. Ако бях "държава" щях да строя училища и плащам за учители по-приоритетно от всичко друго. Уви, хоризонтът на възвращаемост на подобна политика е десет години и нагоре, а политиците не гледат по-далеч от (евентуално) по-следващите избори...

Именно! А както каза и Анбра и понеже аз живо се интересувах в даден момент, темата за належаща реформа в българското образование, датира от много повече от десет години...

Моя позната и мъжа й (в България) се преквалифицираха на средна възраст и станаха учители. Не помня наименованието на програмата, по която го извършиха, но по-важното е защо тези хора направиха това, не само с оглед на възрастта им, ами и срещу едно в пъти по-малко заплащане?
Заради едно от децата си, което има някои по-специфични потребности. За да могат да откликнат адекватно на тези потребности, които в никакъв случай не го правят непригодно да посещава училище или да усвоява материала, но с малко по-индивидуален подход.

На някой може да му се стори прекалено или каприз. А хората просто като са опитали това - онова, накрая са викнали неволята да им помогне.



Тема Re: Нямаш теза бе, мрънкалникнови [re: sladunka medunka]  
Автор galab12-187360 (Пернат и готин)
Публикувано04.02.14 11:32



мда, аз е ти отговоря, щото явно Гълъб не ще или неможе по някви причини
Не отговорих, защото трябваше да изляза, а освен това ми втръсна този ненормален диалог:
- Не е локомотив, а влак.
- Влак, ама локомотив.
-Локомотив, локомотив, ама пак влак...


Иначе, съм съгласен с това, което пишеш.
Изводът от темата е, че българинът (или поне някои) обича да се налага и да не толерира чужди мнения.
Детето е на Лира и те решават как да постъпят. Останалите кибици по случая не е редно да се вживяват толкова.

Повече готин отколкото пернат

Тема Re: Нямаш теза бе, мрънкалникнови [re: galab12-187360]  
Автор sladunka medunka (pyrvata)
Публикувано04.02.14 12:29



... Изводът от темата е, че българинът (или поне някои) обича да се налага и да не толерира чужди мнения.

... е, с това съм съгласна.... дори си мисля, че нетолерантността отива и по далече... но...

...къде го чукаш, къде се пука...


Тема Re: My Father's Eyesнови [re: galab12-187360]  
Автор Ryan ()
Публикувано04.02.14 14:36



Привет,

Лидер по дефиниция е този, който не може да бъде спрян. Техниките за манипулации не му действат, способностите му са такива, че не може да бъде отклонен. Най-много впоследствие, когато е на мемоарна възраст, да осъзнае през какво е преминал, но така или иначе препятствията за него не са били пречки, а високи места, от които по-добре да види пътя си.

Лидерът не се произвежда, лидерските качества са разпространени, но виж лидерите не.

За антипримерите, които посочваш - прав си - учителите трябва да са други. Някакси съм пропуснал в онези минали времена да изпитам несправедливостта оценки да се пишат заради родителите. Сигурно, защото в моят град нямаше кой знае колко номенклатура, но пък имах Учители. Питах големия си син, когато завърши, има ли Учител, когото да запомни - нямаше... Ето това си е за съжаление, да не ти остане пример. Ще го питам пак след години. Все се надявам, че филтърът на времето ще заличи едно, но ще изпъкне друго...

За реформата в образованието -

От нас като индивиди зависи малко - в някаква степен - образованието на нашите деца.
Обществото е силно чувствително на тази тема (как активно пишем), но като цяло не е способно да предизвика или направи промени. Обществото, в частност, не е в състояние да избере политици, които да управляват смислено, камо ли да прави нещо, от което не разбира. Това, че сме били ученици не ни прави разбиращи материята.

Образованието е наука, сложна и многостепенна система, която се променя бавно и само отвътре. Начинът - да избираме политици, които ще направят образованието приоритет и ще са в състояние да действат с хоризонт от поне десет и повече години. И като казвам политически приоритет - нямам предвид празни приказки от сорта на образование, здравеопазване и справедливост за всички.

Дотогава хората ще се спасявават поединично, държавата ще затъва и чак когато затъне достатъчно, едва тогава образованието ще стане национален приоритет. Писал съм го и друг път - това е процес, който ще продължи три-четири поколения. Първото поколение се движи по инерция, във второто, може би и третото се развива бедност, поради интелектуална нищета, едва след това учението ще стане ценност, учителството престижно, а хората ще дават мило и драго, за да се изучат.

Сега сме във времето на първото поколение и прехода към второто, при късмет ще доживеем до възраждането. Децата ни със сигурност.



Тема Re: Всъщност ..нови [re: Naglets]  
Автор Siana_s (минаващ)
Публикувано04.02.14 15:25



Ти проблем ли имаш все така, за некви свирки ли мечтаеш

Сори за спама, личните са ми лични, а тия не са





Тема Re: Всъщност ..нови [re: Siana_s]  
Автор Naglets (Чуций)
Публикувано04.02.14 15:43



Демек, личните ти сфирки са ти лични, а тези не са ти, така ли?
Ама, ти вече на професия ли го обърна това бе?
Явно има сериозен напредък в техниката на изпълнение и това наистина ме кара да си мечтая за тях.



WALL·E

Тема Re: Всъщност ..нови [re: Naglets]  
Автор Siana_s (минаващ)
Публикувано04.02.14 16:39



айде добре, би могъл да ме питаш как съм



Тема Re: Всъщност ..нови [re: Siana_s]  
Автор Naglets (Чуций)
Публикувано04.02.14 17:22



Е, опитах да питам, ма не ми станА пък.
Инфо - архив



WALL·E


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.