Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:42 25.09.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб на разведените
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: << 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | (покажи всички)
Тема Re: Нещо грешишнови [re: Ryan]  
Автор won (cool)
Публикувано29.03.13 15:02



Няма заговори тук... Да, по-лесно е да търсиш конспирация насочена срещу работещите и въобще народа, ама няма. Има обективна реалност.


Ами обясни ми колко продукт (БВП или друга икономическа мярка ползвай) сме произвели, след като никой не го е мерил реално и правилно.

Не вярвам някой бизнесмен да се раздели с част от печалбата си доброволно и то под формата на заплати за работниците. Като те се предлагат евтино - ще ги купи евтино. Значи проблеми няма за него, а и няма кой да му ги създаде - синдикатите ни са смехотворни, държавата и тя няма особено големи изисквания дори за миниалната работна заплата.
Статистиката и тя не отговаря адекватно кой е беден у нас. Екзистенцминимумът е 211 лева у нас - и аз се чудя какво включва и как е изчислен!
Сега МРЗ е 310 лв...и продължавам да се чудя какво можеш да си позволиш с нея? А е заплата за положен труд. Социални помощи не не се предвиждат, ако имаш този доход.

No esperes que te olvide, ni olvides que te espero.

Редактирано от won на 29.03.13 15:05.



Тема Re: Нещо грешишнови [re: won]  
Автор 2biri (старо куче)
Публикувано29.03.13 16:01



За тези 211 аз не намерих сметка, а само че са 2700 килокалории на ден. Което като калории е ок - ръгаш хляб и маргарин и си готов. Обаче тва в случай, че живееш под моста, не се къпеш и не се топлиш. Иначе не излиза.



Тема Re: Интересна статиянови [re: Koм]  
Автор Kpoacaнчeтo (тиква, бе)
Публикувано29.03.13 16:07



Графиките в статията, които, доколкото виждам, се позовават на някаква официална статистика и изледвания, потвърждават "изсмуканите" аргументи. Ти източниците ли оспорваш или кое? И имаш ли аргументи, потвърждаващи тезата ти, ама различни от "те такова животно нема" или просто ти харесва да си спорим?

Иначе, знам, че няма да паднеш по гръб, ама...

Най обичам да чета, ама не мога.

Тема Re: И к`во?нови [re: Ryan]  
Автор Kpoacaнчeтo (тиква, бе)
Публикувано29.03.13 16:09



Няма да ги убедиш.

Докато не видят как е от другата страна, ама от първо лице... Щото аз в позицията на работник съм била и мога да вляза в положение, ама като не си бил в позицията на работодател, няма как да разбереш.

Най обичам да чета, ама не мога.

Тема Re: Нещо грешишнови [re: 2biri]  
Автор 2biri (старо куче)
Публикувано29.03.13 16:14



хахахаха то даже имало методика. Хипер тъжна, та чак смешна. Там естествено всичко е нетен, брутен, медианен и еквивалентен нещо си. Което според чл.1 ал.2 е "Методиката се прилага при разработване на държавната политика в областта на доходите и жизненото равнище и при определяне на конкретните мерки за социална защита".

То политика, то равнище, то защита...



Тема Re: Нещо грешишнови [re: won]  
Автор Ryan ()
Публикувано29.03.13 16:26



Не схващам защо ме питаш за БВП?
Защо мислиш, че не се измерва реално и правилно?

Виж... Бизнесът не дели печалбата с работниците, техните заплати са разход, а не споделена печалба.

Причината?
А ако няма печалба или е недостатъчна?

Печалбата не е нещо гарантирано - днес е една, утре друга или дори липсваща. Плащането на заплати се регулира и някакви гаранции (включително осигуряване, един вид застраховка) има, постигането на печалби - не.

Бизнесът в трудни времена може да жертва печалбата, инвестициите, развитието, за да оцелее фирмата до по-добър период. Ако това не е достатъчно може да продаде част от фирмата, за да осигури финансиране. Затова разходите, приходите, печалбата са различни неща, определят се по своя логика и не трябва концептуално да се смесват.

Ако нещо се купува евтино, то най-често е защото струва малко. Важи и за труда, който полагаме. Не е защото лошият бизнесмен-капиталист-изедник се възползва от беззащитният, но честен трудещ се...

Какво включва екзистенц минимумът - не се чуди, ами виж как са го определили тези, които го изчисляват.

Относно МРЗ - прочети какво съм писал

за нея.

Проблемите не създават заплати. Бизнесът ги създава. Когато се пречи на бизнеса той умира или се адаптира, ако не може да се адаптира в белия сектор - отива в сивия. Ролята на синдикатите - за тях съм писал и .



Тема Re: И к`во?нови [re: Kpoacaнчeтo]  
Автор Ryan ()
Публикувано29.03.13 16:34



Опитвам да покажа възможните гледни точки, а не да убеждавам. Човек трябва да знае, пък какво ще приема за кредо си е негова работа.



Тема Re: И к`во?нови [re: Ryan]  
Автор 2biri (старо куче)
Публикувано29.03.13 16:50



Моля те, моля те, моля те. Обясни ми.

Работодател и работник. Плащаш 250 чисто. Можеш ли да очакваш този човек да покрива разходи за транспорт, храна и да храни семейство? Ако да - как става това? Ето - линията на бедност е 211, тва очевидно не включва и да работиш. Ако не - не е ли ясно, че ще те излъже/окраде/напусне/нищо няма да свърши?

Щото едно е да спориш дали 1000 или 2000 са достатъчни за нещо по - квалифицирано, ама 250 очевидно че не са достатъчни за нищо. Какъв е смисъла тогава за работодателя изобщо? Говорим за МРЗ, която се определя за нормален работен ден, а не чистачката, която ще идва 3 пъти седмично за по 2 часа.

Кой работодател не знае колко струва труда? Ми очевидно няма как да е 250 лв. Смисълът не ми е ясен, не друго.



Тема Re: Да, Коме!нови [re: 2biri]  
Автор ЛAMБИ (25 W)
Публикувано29.03.13 17:00



Това е странната позиция на българските икономисти - дясното е дясно и следователно демократично. Което за мен е извратено. Това което коментирахме тука не е нито дясно, нито ляво. Това са икономически закони, които действат, без значение, дали на нас ни харесва. Същото както със закона за гравитацията. Можеш ли да кажеш, че гравитацията е извратена или несправедлива?



"...заплата на касиерка и заплата на касиерка не е редно да имат 4." - А какво означава "редно"? Редно ли е Слонът да е 3 тона, а човека само 80 кг.??? Така звучи твоят въпрос. Просто всеки получава толкова, колкото си изработи!

Да чукаш на касата покупките на хората няма как да ти осигурява на едното място средства за оживяване 1 седмица, а на другото 4 седмици. Има как! Нали това писахме до сега за производителността на труда, че е различна на различните места и това определя резултатите (доходите) от този труд.

Парите (стойността) се създават в производствения процес, също както да произвеждаш някаква стока, примерно хляб. Ти си произвела 100 хляба, някой решава, че това е НЕСПРАВЕДЛИВО и ти казва, дай 200 хляба, щото 100 не стигат! Моите уважения към този който ги иска, но аз имам само 100 и да искам, не мога да дам повече, би казала ти. Нали?.



Тема Re: Да, Коме!нови [re: ЛAMБИ]  
Автор 2biri (старо куче)
Публикувано29.03.13 17:16



Ама в същите различни условия хлабът е на почти същата цена. Кои са тези условия, които са почти еднакви за хляба и различни за този, който го продава? Няма как да е така.

Инак да - инженер тук и инженер навън е в пъти. Но и условията са различни. Продуктът струва пак в пъти - там има някаква пазарна логика.

Пък тва е хляб за лев и продавач за в пъти повече. Тва е нелепо.




Страници по тази тема: << 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.