Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:45 20.06.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб на разведените
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: << 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | (покажи всички)
Тема Re: Не, не греша!нови [re: 4ycмивkи]  
Автор ЛAMБИ (25 W)
Публикувано28.03.13 15:30



Виж ся, икономическо образование се получава за години. Не ми е възможно да ти го дам в рамките на няколко поста.



На каквото си произвел или на колко можеш го продадеш. - става като определение на понятието стойност. Можем да го подобрим по следния начин: "Какво си произвел и за какво можеш го размениш." Най-общо стойността е, количественото съотношение в което се разменят две стоки на пазара. За какво количество от едната разменяш единица количество от другата - абстрактен измерител на това количество. Най-добре теорията за стойността е развита в "Трудовата теори за стойността". Обществено необходимото работно време за призводството на стоката.



Стойността като оценка на бъдещи инвестиционни намерения е доста екзотична и мъглява.

Дефинирай "единица време", за да ти дефинирам и другото. - 1 час.

А и стойността май няма количество. Стойността има само количество и никакви други измерители, според трудовата теория тя се измерва във време.

Но както и де е, ако не желаеш да ползваш понятието "стойност", замени го с "продукт", или "количество пари".

Макла къща в прерията и цената на труда ти става друга....освен ако не минава железница....и аре пак наново :) - Нали затова използвам абстрактното/универсалното понятие "стойност", за да изчистим разсъжденията от конкретика и да получим отговора в чист, синтезиран вид.

Та:
Цената на труда зависи от това колко продукт/пари може да произведе този труд за единица време (1 час).
Иначе казано, работодателя се интересува колко приход на ден/час ще му носишработейки, за да си направи сметка колко разход да направи за твоето наемане. - И това ако не е зависимост м/у производителност и заплата, не знам кое е??



Тема Re: Нещо грешишнови [re: ЛAMБИ]  
Автор aiumi ()
Публикувано28.03.13 15:34



да, но тази, т.нар. производителност,
също е доста разтегливо понятие -

давам пример -

една шивачка в бг шие една рокля за 20лв.,
шивачка в германия шие рокля за 200лв.,
шивачка в бангладеш - за 2лв., при това тази за 2лв. вероятно е с най-много финтифлюшки и в нея се влага най-много труд,

но да речем и трите вадят 1 рокля за 1 време, при еднакво качество (това не е хипотеза, а е самата истина).

Как се отчита производителността на труда на всяка от тях?
а да обяснявам ли коя в какви условия живее?...няма такова нещо като "чиста" стойност на труда - много други фактори участват, даже прекалено много други.

Ветрилото, върху което пишех стихове,
се прокъса
в залеза на лятото.


Тема Re: Не, не греша!нови [re: ЛAMБИ]  
Автор 4ycмивkи (4миви)
Публикувано28.03.13 15:41



Виж ся - завършил съм подобно образование и знам, че излишно да спорим. Аз и не споря, а иронизирам .
И понеже знам ко пише у дебелите книги ми е смехотворно как едни ги прокламират от една страна, а от друга - гледат да е наопакото...
Да не ти казвам и магистърската си теза, че е за облагане и бъдеще...
Та няма ко да ми се пънеш - аз съх чел и рецитирал-рецитирал и чел.
Просто тая система - забравих от кой орден беше основана /прото-банковата/ отдавна е напуснала удобството и се е доразвила сама за себе си.
Или ся и на тебе да ти казвам постулати от Уни, че "Капитала, когато стане достатъчно голям започва да живее свой собствен живот"
Там е момента Хората да кажат....ама все пак това е НАШЕ.
О живва оръжейната промишленост и "капитала" ликува.
Та не ми обяснявай сказки от ученическата скамейка, плииз.

........
Малко черен хумор. На Максим му казали :" Ако искаш да направиш състояние върви в Европа и създай нещо, за да се избиват европейците по- добре"
Туй хамерикански хумор

Редактирано от 4ycмивkи на 28.03.13 15:51.



Тема Re: Не, не греша!нови [re: ЛAMБИ]  
Автор 4ycмивkи (4миви)
Публикувано28.03.13 15:59



Цената на труда зависи от това колко продукт/пари може да произведе този труд за единица време (1 час).

Ай стига ме ядосва и се излага.
Колко усилие влага един шейх, дето сондите му бичат?
Отдавана икономиката се е обърнала на цена за суровини и то ако погледнеш петрола, като ценообразуваща суровина и ще видиш защо е сорт Брент и откога.
Казвам ти, че модела отдавна е изкривен и не е както го казваш

п.п : Я изчисли колко реално "струват" нещата и ще видиш, че са поне 3-ойно по- ниски по ....квото там.
Цената е фиктивно понятие, което се определя на база едни.....дет се бъзикат с хората.
Ако е на база "бушел жито", "крина жито", "кило жито" ще е мноооого по-справедливо. Просто ФЕД не може го напечата.

Редактирано от 4ycмивkи на 28.03.13 16:03.



Тема Re: И к`во?нови [re: 4ycмивkи]  
Автор won (cool)
Публикувано28.03.13 16:10



Ами затова трябват яки синдикати - сдружения.

Не, синдикатите действат (ако дйстват, или ако се налага да действат), след като държавата обяви в закон минималнат заплата или минималното почасово заплащане.
Съображенията на държавата би трябвало да са такива, при определянето на тези нива, че да няма социално слаби - работещи (наети на трудов договор).
А синдикатите действат, с цел да се установят браншовите рамки за заплащане на труда (ако е необходимо).

No esperes que te olvide, ni olvides que te espero.

Редактирано от won на 28.03.13 16:22.



Тема Re: Нещо грешишнови [re: aiumi]  
Автор ЛAMБИ (25 W)
Публикувано28.03.13 16:33



Проблемът ти идва от това, че гледаш на понятието производителност на труда в тесния му смисъл - колко продукт произвежда конкретния работник, откъснат от общия производствен процес. Ако е така производителността е нула! Работникът не може да произведе стока сам, необходима му е цялостна организация на производствения процес и техническа обезпеченост, за да произвежда стоки. Трябва ПЪРВО ИНВЕСТИТОР, който да даде парите, за да се започне производствен процес, чак тогава идвастроителство, оборудване, снабдяването със суровини, складове, инженери, конструктори, дизейнери, работници, търговци, икономисти и много други. Това е сложен и взаимообвързан процес, в който всеки получава заплащане в зависимост
от приноса си в него.

Затова производителността трябва да се гледа на макро ниво, на национално ниво или на ниво общ пазар (ЕС).

Ето твоят пример с шивачките е мн. добър.
Германската шивачка шие във фабриката на Адидас (примерно) и затова роклята струва 200 лв. Защото някой е създал марка, която сама по себе си вдига стойността на продукта, но това става с много усилия и вземане на много правилни управленски решения в много дълъг период от време са правени натрупвания за да се стигне до марката "Адидас" (примерно)

. Целият този производствен процес е високопроизводителен защото усилията са положени назад във времето и сега на шивачката не й се налага да полага толкова труд, за да създаде продукт за 200 лв. Докато шивачката в Бангладеш трябва да ушие 100 рокли, за да достигне германката. Защото освен това пазара на тази рокля е в Германия (там където са парите) и трябва да бъдат направени много транспортни разходи докато стоката стигне крайния си потребител.



Тема Re: Не, не греша!нови [re: 4ycмивkи]  
Автор ЛAMБИ (25 W)
Публикувано28.03.13 17:01



Казах ти, икономическо образование се взема с години, тук няма как да ти го дам, още повече не съм даскал, а икономист който работи в реалната икономика и теоретизирането и на мене не ми е лесно.



По горе бяха дали пример с германска, българска и шивачка от Бангладеш, там обясних как става, така че трябва да се гледа цялостния производствен процес.

Пример: Високато производителност на труда в Мерцедес не идва от работниците, а от създателите на марката, които са ангажирали (като им платят) най-добри инженери и дизайнери, за да създадат този съвършен продукт, после са създали организация на работа в която отделният работник/служител да не може да влиае на производството, чрез разделение на труда и контрол на качеството, така че всеки път да излиза продукт с еднакво и високо качество. Тоест там производителността на труда е висока, но не благодарение на усилията на работника а на менъджерите.

Ако продължим тази логика на следващото ниво - държавата, правителството създава условия, в които работят предриемачите и така до работника. Производителността на труда на работника в една страна/фирма, зависи от УПРАВЛЯВАЩИТЕ.



Тема Re: Нещо грешишнови [re: ЛAMБИ]  
Автор won (cool)
Публикувано28.03.13 17:02



Прав си за "Адидас" по принцип, ама и също там са наясно, че трудът на шивачката им струва 10 евро на час (не знам точно колко плащат) и са си го калкулирали в цената на роклята, според времето за изработка и т.н. Ако плащат на шивачка в Бангладеш за същата рокля, могат да платят и 1 евро/ на час - щом няма изисквне към тях да плащат повече (и не е незаконно в Бангладеш), значи колкото преценят.

No esperes que te olvide, ni olvides que te espero.


Тема Re: И к`во?нови [re: won]  
Автор ЛAMБИ (25 W)
Публикувано28.03.13 17:11



Съображенията на държавата би трябвало да са такива, при определянето на тези нива, че да няма социално слаби - работещи (наети на трудов договор). Ето тук грешиш!

Държавата определя тези минимални ставки в зависимост от минималната производителност на труда.

Нали се сещаш, че държавата може да определи и като минимарна раб. заплата 5000 лв., но тогава бизнеса или трябва да фалира или да мине на черно. Естествено ще стане второто и тогава пак работниците ще са прецакани, щото ще работят без договор.





Тема Re: И к`во?нови [re: ЛAMБИ]  
Автор won (cool)
Публикувано28.03.13 17:20



Брей, а пък аз си мислех, че това е една от стъпките към бялата икономика!


Тц, тц, тц!
Та не ми отговори, що американските законодатели са се запънали да определят минималното почсово заплащане и то на -7.25 $ на час?
Основната им мисъл е била за бизнеса, като са го предлагали и одобрили? Обясни ми мотивите им, ако можеш - щото ги разбираш тези работи.
7.25 $/час - от там нататък са оставили търсенето и предлагането да определят пазара на труда ...и синдикатите.

No esperes que te olvide, ni olvides que te espero.

Редактирано от won на 28.03.13 17:29.




Страници по тази тема: << 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.