Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:38 05.06.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб на разведените
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | >> (покажи всички)
Тема Яслата  
Автор Beщицaтa (smilestears)
Публикувано14.09.12 23:58



Здравейте Всички!
Не съм писала отдавна. Но днес имам нужда от съвет.

Децата ходят от 3 дни на детска ясла. Все още само до обяд. Днес дъщеря ми ми разказа, че лелята, мед. сестрата, която води групата, я е набила: удряла я по крачетата, бузките, главата, гърба, после я затворила в "черната дупка" да реве самичка.

Тъй като моите собствени преживявания от детската градина са много травмиращи за мен. А знаете, колко съм искала деца и колко си ги обичам. Така че може би реакциите ми няма да са адекватни, затова

моля за Вашето мнение, какво да направя.



Тема Re: Яслатанови [re: Beщицaтa]  
Автор Orcad (регистриран)
Публикувано15.09.12 00:10



взимай мерки моменталически!
ама съвсем съм сериозен
моите и двете не ходиха на ясла
аз си ги гледах, чрез неприсъствие в служебната ми работа,
ама в градината се беше случило нещо със синчето
без свидетели, изправяш директорката до стената, с една ръка
питаш?
после си прибираш детето и го даваш в частно за стинки,
ама има и контрол и възпитатели
никва прошка
направи го бързо и безболезнено за детето
то помни и разбира



Тема Re: Яслатанови [re: Orcad]  
Автор Beщицaтa (smilestears)
Публикувано15.09.12 00:23



И това е вариант, Оркад.

Но ми се иска да намерим начин да се справим сега и на място. Според мен яслата, градината, училището ни подготвят за живота. Винаги ще се намери някой да ни шамароса, какво правим тогава. Мисля си, че човек трябва да се научи да си води битките от малък.

Защото сега частна градина, после частно училище, после частен университет, а после до полата на мама, доката смъртта ни раздели?!

Не ти опонирам, имам нужда от споделяне и обсъждане.

Аз си спомням как ме биеха и наказваха учителките в детската градина, а аз повръщах, после станах послушна, спряха да ме бият и наказват, спрях да повръщам, просто исках да умра и така продължи, докато навърших 35 години. После аз се промених, животът ми се промени, но не съм забравила.



Тема Re: Яслатанови [re: Beщицaтa]  
Автор 2biri (пристрастен)
Публикувано15.09.12 00:24



Това е лошо, ако е истина. Помни обаче, че децата много лъжат. Питай другото, то е видяло най-вероятно. Моето винаги казваше истината и беше стожер на всички кавги, госпожата все го слагаше дежурен да следи дисциплината - докладваше подробно и в детайли. Обаче ако решеше да лъже, мълчеше и увърташе като...

- веднага разбирах, че лъже.

Иначе я птай пак след 2-3 дни за същото. И ако е същия разказ - при госпожата с детето. И кротко - само казваш, че черната дупка не е за твоето дете. Ако има проблем - да се каже, но дупката - категорично не и ако се повтори, ще вземете мерки.



Тема Re: Яслатанови [re: 2biri]  
Автор Beщицaтa (smilestears)
Публикувано15.09.12 00:34



И според баща и лъже. Той ни напусна преди няколко месеца. Взема ги в някои уикенди. След един такъв уикенд дъщеря ми не искаше да говори и само гледаше с едни ограмни изплашени очи. Най- накрая каза, че маминката (майката на баща и) я е наказала и я е ударила, защото приказва, трябвало да мълчи. Другото дете потвърди и показа, как маминката е ударила. Според бяща им това не е истина. Но майка му и на мен и не децата непрекъснато ни караше да мълчим и съм я виждала да ги удря, точно както показаха децата.

Сега и синът ми казва, че лелята е удряла момиченцето ми. А Васи даже показва как точно. Разказа ми го няколко пъти.
Децата са на 2 години и 1 месец, смяташ ли, че могат така добре да лъжат?

Ще ги питам пак след няколко дни, както предлагаш.



Тема Re: Яслатанови [re: 2biri]  
Автор Orcad (регистриран)
Публикувано15.09.12 00:36



децата фантазират, а не лъжат
поне с моите беше така
.........
но!
при насилие към тях са точни
това са мои наблюдения
.........
моя го изключиха от градината, сбил се
провлачил през стълбите някакво дете с блъскане в стълбите
повярвах на директорка
взех си го
чак после ми разказа синчето подробности,
че някъф го малтретирал
той го сбил
и отговорил, че аз съм го учил се бие до победа
не е вярно, никога не съм говорел така пред него
.............
дадох го в частна градина, десет деца, десет възпитателки,
играчки, видео, компове,
не се сби с никой моя ужким агресивен син
...............
децата са особена структура
нека Вещицата разпита внимателно детето
децата не лъжат,
но, ако трябва да стовари в стената без свидетели

аз така направих, и не съжалявам до сега
повечето възпитателки са комплексирани курвета, без мозък и чувство,
неуспели в друго начинание



Тема Re: Яслатанови [re: Orcad]  
Автор Beщицaтa (smilestears)
Публикувано15.09.12 00:43



Не се бях замисляла за частна детска градина сериозно. Преди да те прочета. Преди седмица-две си говорех с детето на мой братовчед, то е на 5 години и каза, че в частната детска градин е било много по-добре отколкото в държавната.

В момента частната детска градина не ми е по джоба, ама като си го поставя за цел.





Тема Re: Яслатанови [re: Beщицaтa]  
Автор pravil_nick (.. от зор)
Публикувано15.09.12 00:48



Лъжат тинейджърите, 2-годишно дете няма как да лъже.
Ти си познаваш децата и знаеш най-добре, но ... По-добре вземи превантивни мерки, отколкото да отминеш в бездействие. По-добре да не си права, отколкото безхаберна. Това са твоите деца ! Кого пазиш ? Учителката или тях ? Като си отговориш на този въпрос, смятам, вече знаеш, какво трябва да направиш.





Тема Re: Яслатанови [re: pravil_nick]  
Автор Beщицaтa (smilestears)
Публикувано15.09.12 01:12



Мислех си да кажа на "лелята": Васи ми каза, че сте я наказали, но не е разбрала за какво. В какво се е провинила?

Ами ако учителкта ми каже - Това не е вярно, не съм удряла детето Ви, тя си измисля. Аз какво правя? А ако я намрази? Ако започне да я тормози?

Правилниче, ако знам какво да правя, дори само ако си мисля, че знам, няма да обсъждам, направо ще го свърша.



Тема Re: Яслатанови [re: Orcad]  
Автор 2biri (пристрастен)
Публикувано15.09.12 01:14



О, лъжат и още как.

Аз веднъж ходих по идея на родителка, която си беше наумила, че понеже моето е едро, непременно е набило нейното и то й разказало. Госпожата се смя, децата се смяха. И не просто го набило, а го набило, щото няма баща, що за нелепост. А моя от ония смотаните, които не посягаха и все клюкареха на госпожата - баща му се дразнеше чак. И като тая майка обиколи напред-назад с версията, че моето дете го е набило ( че той за бръмбарите ревеше ), накрая се отказа.

Обаче после се оказа, че други го били за същото - че нямал татко. Оказа се, че лъже. Лошото е, че нещата се радухаха и децата го отбягваха.Били са на 3-3,5 тук.

В чужбина обаче преди това имаха и сексуално насилвано дете и малкият на по-малко от 3 разбираше, че нещо не е наред и "мама - няма, тати-няма, дядо - крие". Викаха психолози и децата. Не знам те какво рисуваха по тестовете, това е единствения начин за деца, които не говорят добре - рисунките.

Иначе може да ги изпита на игра "Детска градина". Куп плюшени играчки и децата. Моето ги целуваше, изпикаваше и слагаше да спят. После ги учеше да смятат. На сестра ми бойните мадами ги бият (плюшените) и ги наказват в тъмното. И двете са наказвани в детската. Това само като индикатор.



Тема Re: Яслатанови [re: pravil_nick]  
Автор 2biri (пристрастен)
Публикувано15.09.12 01:22



И малките лъжат и още как, питай някоя учителка в детска градина. Е, не лъжат добре като големите и ги хващат, но лъжат.



Тема Re: Яслатанови [re: 2biri]  
Автор Orcad (регистриран)
Публикувано15.09.12 01:38



изчетох те
разбрах
моите поне си имаха баща
като се разведох сина беше на 18, щерката на 4 и половина
абее...
мамата си трака
сега, като се размисля, май съм имал три деца
моите две, плюс майка им
тя ми го каза оня ден, майка им
абее...
уфх!
.............
само с добро е номера
па нека ме ръчка Правилниковата, че съм се правел на татко Терез
дърт съм вече и ги усещам нещата
с децата е дебела работата, не е, като ебането и айде
.......
карай
ше се опрайм



Тема Re: Яслатанови [re: pravil_nick]  
Автор Beщицaтa (smilestears)
Публикувано15.09.12 01:44



Всъщност знам какъв искам да е крайният резултат, но не знам как да го постигна.
Искам децата ми да успеят да се справят с яслата, да ходят с желание там и да са доволни от себе си.



Тема Re: Яслатанови [re: 2biri]  
Автор Beщицaтa (smilestears)
Публикувано15.09.12 02:12



Чела съм, че около 2 годишна възраст децата се научават да лъжат. Ама дали могат толкова умно, логично и добре да го правят на тази възраст?!

При това те не се сетиха за този инцидент след като ги взех от градината. Изведнъж сега вечерта девойката казва: Пишка ми се и започва и успява сама да си свали панталоните и гащите. Младият господин вижда сестричката си и той прави същото. Аз съм възхитена, че успява сама да се съблече, защото досега моите опити в това отношение са ударили почти на камък и питам: Кой ги е научил? - Лелята.

Седнаха на гърнетата и ми разказаха случката. Наско не са го били, защтото слушал, според неговите думи. И тогава и след това ми показваха с движения и ми разказваха какво е станало. На въпроса ми дали друго дете не са набили (и те да са се впечатлили), няма 100% ясен отговор Не, но не казват да са били другиго.



Тема Re: Яслатанови [re: 2biri]  
Автор Beщицaтa (smilestears)
Публикувано15.09.12 02:16



Аха, утре ще си играем на детска градина.

Първия ден опитахме, ама Васи става леля Васи, а Наско? Той искаше да е леля Наско, аз му обясних, че е чичо, ама в градината няма чичо. Мъка, мъкааа.





Тема Re: Яслатанови [re: Beщицaтa]  
Автор Cлънчeвo cиньo (пътуващ)
Публикувано15.09.12 07:52



До 4 години децата не се чувстват комфортно, където и да е далеч от родителя.
Запознай се лично с лелята, разкажи и за себе си и децата, опитай да и предадеш, колко ти е трудно да ги оставяш там сами без теб. Разпитай я за нейните деца, има ли такива. Искай и съвет дали яслата е добро решение на такава възраст ...
След това продължи да наблюдаваш, ако негативите са повече от положителните страни, ги спри и чакай възрастта за детска градина.



Тема Re: Яслатанови [re: Cлънчeвo cиньo]  
Автор anbraМодератор (аз)
Публикувано15.09.12 08:32



Здравей, Вещи,
И аз мисля, че за начало трябва с добро - с лелята - просто се опитай да и станеш симпатична, като и засвидетелстваш уважение към професията и покажеш, че я цениш - сподели кротко с нея притесненията си от това, че децата за пръв път се отделят от тебе, че очевидно не умеят всичко, че вероятно в началото няма да отговарят винаги на изискванията към тях, поискай съвет от нея как да постъпваш и накрая и кажи, че явно е с много опит, от който ти би искала да почерпиш и се надяваш тя да ти помогне и бла-бла в тоя смисъл кротко и тихо. Във ваш интерес е лелята да бъде на ваша страна и ангажирана без да се усети. Не се съмнявам, че ще успееш безпроблемно, като те познавам колко си кротка и мила с всички, а децата са ти едни ангелчета...

Това е решението за мен - лелята на ваша страна! Лелята, омаяна от теб, просто сама ще го направи без да разбере как.

Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.


Тема Re: Яслатанови [re: Beщицaтa]  
Автор Lira Emerald (LIRA..)
Публикувано15.09.12 09:50



Като майка минала не толков аотдавна тия неща ти казвам:

Веднага среща с директора на яслата/градината! Ама веднага...и никакви комуникации и разправии с лелите и т.н. Изисквай резултата и решение на въпроса само с директора-настоявай, иди с писмена жалба...задължително! Ако не вземе мерки отиваш в регионалната служба дето ги надзирава и контролира...казваш на директорката, че ако не вземе моменталически мерки, информираш и телевизията да знаят какво става в яслата! Трябва да си безкомпромисна!

С учителките и лелите не съм се занимавала , контактувах единствено и само директорката, така правя и в училището/само с директора и зам. директора/...и съм рахат! Ми не ме обичаха по градината там гледачките или в школото учителките, обаче това не ме впечатлява





Тема Re: Яслатанови [re: Lira Emerald]  
Автор chavdar4e (бивше 4ave)
Публикувано15.09.12 09:54



Ходи после вярвай в зодии, като прочетеш твоето и на Анбра мненията едно след друго





Тема Re: Яслатанови [re: Beщицaтa]  
Автор Lira Emerald (LIRA..)
Публикувано15.09.12 09:56



Детето НЕ ЛЪЖЕ!!!

Нещо лошо с ее случило за да се оплаче...поощрявай я да ти споделя, ти ще усетиш кога има малко измислица. Но за такова нещо не се лъже...а и е още твърде малка за да си съчини подобно нещо!

Марина не я пускаха например, когато са в следобеден сън да отива до тоалетната, както и другите деца. Един ден се беше напишкала даже...учителката се опита да ми прави забележка, че се изпускала...малееее, нали се сещаш кака на какво УРА вдигна градината... учителките вдигнаха ръце и казаха, ч ес мен не искат да имат вече контакт, благодарих им за това...и единствено с директорката контактувах...и рахатясах



По принцип знаеш имам алергия от образователните ни кадри и ги следя под лупа за изцепки. Но за ясли и детски градини съм тотално безкомпромисна! Трябва да си твърда и категорична...друг вариант-няма. Па нека ти излезе дума, че си ВЕЩИЦА



Тема Re: Яслатанови [re: Lira Emerald]  
Автор Orcad (регистриран)
Публикувано15.09.12 10:02



ън така!
тури й го по женски в мозъкът
аз се пробах по момчешки с кротък лаф да й налея разум в главата на Вещи
само от тупаница разбират прасетата
децата са чисти
tabula rassa
уфх
добре, че вече одъртях и ги изгледах моите
иначе ...
пак могъм влачим директорки зад филодендрони с ангелска усмивка,
от моя страна



Тема Re: Моляяя?нови [re: anbra]  
Автор Lira Emerald (LIRA..)
Публикувано15.09.12 10:04



първо Анбра да ти кажа, че уважавам мнението ти, това е ТВОЕТО мнение, а сега ме остави да се изкажа в мой стил и скорошен опит

...мнооого кипнах, като им знам тъпанариите по ясли и градини!

Малеее, попаднах си на темата...ще ни тормозят децата тия кощтрамби

Моляяяя, никаква комуникация с разпърпорената лелка...НИКАКВА!
Дайректли при ДИРЕКТОРКАТА! С писменао обяснение-заявление, жалба или там както искаш се озаглавява...с копие до службите дето контролират яслите, яслите са към Мин. на здравеопазването, ако не вземе веднагически мерки! Показваш на шефката, че се заемаш сериозно с въпроса. Настъпва се категорично, никакви спокойни разговори. Детето е малтретирано и стресирано!

Гледай после лично как директорката ходи да завива детето ти и да го гали по главичките и как си говорите на кафе в кабинета и любезно...лелките и учителките не ти говорят особено от там насетне, обаче са предупредени, че са следени под лупа за това, как гледат детето.

Редактирано от Lira Emerald на 15.09.12 10:07.



Тема Re: Яслатанови [re: Beщицaтa]  
Автор Lira Emerald (LIRA..)
Публикувано15.09.12 10:11



нЕма такъв филм да почнат да тормозят детето...оная жалба до службите за закрила на детето и там службата към Мин. на здравеопазванетое в джоба ти и те трябва да знаят това



Вече си говорила с директорката и виждаш колко любезни са с теб,щото са привиквани за инструктаж...привидно де, всеки ден питаш детето как е минал деня...и телефона на директорката ти е приоритетен. Усетят ли, че си безкомпромисна нещата си идват на място!

На ниско ниво с кощтрамбите никаква комуникация вече...те вече са се издънили...мореее, не им ли разрошиш перуките, на идиот ще те направят!

Редактирано от Lira Emerald на 15.09.12 10:11.



Тема Re: Яслатанови [re: 2biri]  
Автор Lira Emerald (LIRA..)
Публикувано15.09.12 10:14



Айде стига ти с твоите лъжат, та лъжат...личи си когато се лъже, има завъртяни разговори и се разбира...за насилие децата не лъжат!

За да се каже такова нещо, значи има и е ставало нещо зад боядисаните им стени!

За изперкалите лелки и учителки пък въобще не повдигам темата...нищо , че ми е любима





Тема Re: Яслатанови [re: Beщицaтa]  
Автор Lira Emerald (LIRA..)
Публикувано15.09.12 10:17



Искам децата ми да успеят да се справят с яслата, да ходят с желание там и да са доволни от себе си.

Забрави за това...голям оптимист си:)) Травмите тепърва започват!
Не си ли извоюваш с категоричност отношение...забрави!
Раздроплена работа са...по общинските градини де най-вече:) Та само ти трябва да държиш нещата под контрол, особено вече щом има инцидент!
Нещата са по-сериозни, отколкото ти се ще :)



Тема Re: за бащата!нови [re: Beщицaтa]  
Автор Lira Emerald (LIRA..)
Публикувано15.09.12 10:21



Баси мекотелото! Без извинения...тоя те прави на луда от началото, ти си знаеше, че не е свят нещастника...всички тук знаехме. Но го обичаше, ти си с чиста съвест! Знам историята.
Искаше да имаш децата-имаш ги, това е най-важното...онзи ще мре под мост, помни ми думата!





Тема Re: Яслатанови [re: Beщицaтa]  
Автор Cтpeйнджъp (змийче усойче)
Публикувано15.09.12 10:26



Хващаш г-жа лелката и при директорката! Естествено с официална жалба в ръка с копие до общината (яслите и детските градини са под тяхна опека).



Тема Re: за бащата!нови [re: Lira Emerald]  
Автор Orcad (регистриран)
Публикувано15.09.12 10:28



сопри малко
бетер от мене си
нахъсахме я Вещицата,
утре ще докладва,
в понеделник, всъщност

ама прошка?- никва
........
децата са изтъкани от чистота и помисъл
това трябва да се пази
като одъртеят, почват с лъжите и пинизите
...............
Вещерицо!
влизай и мачкай наред
веднъж е дете, детето ти
то ще запомни орлицата със стръвен поглед, дето майка му



Тема Re: Моляяя?нови [re: Lira Emerald]  
Автор coffeemate (стар таралеж :D)
Публикувано15.09.12 10:34



хаха изкефих се направо.
Точно така се прави!



Тема Re: Моляяя?нови [re: Lira Emerald]  
Автор anbraМодератор (аз)
Публикувано15.09.12 10:39



Аз също уважавам правото на мнение на всеки. Също говоря от собствен опит - моят път беше такъв, не от ясли, но от градина, синът ми беше щур, не ядеше месо, не спеше на обяд и прочее дразнещи дисциплината неща - с добро се разбрахме, че насила няма да го карат да яде, че трябва да му приковат вниманието с нещо да не щурее и т.н. и т.н. и проблеми не съм имала - даже ми събираха месото от порцията му за кучето, щото му се полагало...хахахаха...
Вероятно на такива хора съм попаднала, защото вече в училище попадах на по-различни. И пак с добро сме се разбирали. А като знам Вещи как на мравката път сторва, със скандал доникъде няма да го изработи... всеки според характера си и натюрела си трябва да действа...

Лично мнение

Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.


Тема Re: Яслатанови [re: 2biri]  
Автор pravil_nick (.. от зор)
Публикувано15.09.12 10:40



На 2 години синът ми не можеше да говори, какво остава да лъже. Тези още са твърде малки за това.





Тема Re: Яслатанови [re: chavdar4e]  
Автор anbraМодератор (аз)
Публикувано15.09.12 10:41



Резултатът е един и същ, само подходът е различен...



Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.


Тема Re: Моляяя?нови [re: anbra]  
Автор Orcad (регистриран)
Публикувано15.09.12 10:45



Вещи как на мравката път сторва
преди изпит по физиология на човека, едив дивак ни каза,
че
инфлексия в състоянието е номера
преди изпита си крот и благък,
в изпита си фурия

Вещи пита за дете
Вещи е влязла в отношения с ясладжии
Вещи трябва ги обърне през корем, и да ги сдави
сигурен съм, че не си е казала всичко тук
прекалено е деликатна
извод:
- за дете- няма прошка от прошляци
.........
тя вече си взе поука от приказки
ще се оправи



Тема Re: Моляяя?нови [re: Orcad]  
Автор anbraМодератор (аз)
Публикувано15.09.12 10:47



Прошка няма, но като начало и скандалите са ненужни, според мен. По-добре съюзници, отколкото врагове. Пак според мен.

Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.


Тема Re: Яслатанови [re: Cтpeйнджъp]  
Автор Lira Emerald (LIRA..)
Публикувано15.09.12 10:50



Не става с хващане на лелката и при директорката, а се отива директно при директорката и тя преценява да извика ли лелката пред майката да обясни случката...аз настоявах за очна ставка. Не излезе много сполучливо обаче...щото гледах лошо и учителката каза, че съм предубедена и каквото и да кажела, нямало да има значение...измъкна се тиквата.
Обаче като видяха решителността да не оставя нещата така, да видиш колко мила и нежна става шефката:)

Яслите са под опеката на Мин. на здравеопазването...не са към образованието. А и както казах, представях им готово за поемане на път заявлени/изложение и към Агенцията за закрила на децата:))

...и нещата си идваха на мястото. Веднъж като са се издънили, няма вече спокойствие!



Тема Re: Яслатанови [re: Beщицaтa]  
Автор loverrock ()
Публикувано15.09.12 10:51



Моят племенник ще ходи на градина от понеделник. Яслата мина без проблем, като изключим, че уж е ял, според лели и госпожи, а като дойде на гости при леля и започва да пита за храна.
Лира е права, време е хората да си знаят правата.

domino dancing


Тема Re: Яслатанови [re: Beщицaтa]  
Автор pravil_nick (.. от зор)
Публикувано15.09.12 10:52



За съжаление, този краен резултат не зависи от теб. Зависи от обстановката там. И вредата е нанесена. Хубавото е, че децата са по-адаптивни от нас и им минава. Въпросът е, ти какво можеш да направиш за обстановката там. Можеш да направиш постъпки да ги преместиш в друго заведение, но до тогава ясно покажи на "лелите", че няма да им се размине нещо, което допринася за дискомфорта на децата, еле насилие. Баси ! Кво трябва да ти направи 2-годишно дете, за да го биеш и наказваш в тъмна стая ?! И бъди спокойна ... и да "намрази" лелята детето ти, поне ще се отнася внимателно, знаейки, че ти си дръпнала необходимите лостове.





Тема Re: Яслатанови [re: loverrock]  
Автор anbraМодератор (аз)
Публикувано15.09.12 10:53



време е хората да си знаят правата
Да, разбира се, но това не означава императивно скандал.

Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.


Тема Re: Моляяя?нови [re: anbra]  
Автор Lira Emerald (LIRA..)
Публикувано15.09.12 10:58



Анбра , много с еизкилиферчиха тия по яслите и градините последните 10-15 години...много. С голямата, знаеш, те са набори горе-долу със синът ти, други бяха нещата...как един път не ми дадоха повод да се ядосам... носех само бонбони д аги черпя, толкова задължена им се чувствах...но това беше периода 1988-1993. Даж епо-ония страшни кризи в началото н а90-те, директорката правеше чудеса да имат месце за децата...тогава живеех знаеш по Люкса. Направих им един път дарение, малко, но парично...хората бяха благодарни, казаха, че ще ги използват з аплодове за децата. какво е станало , н езнам...но с естараеха. Персонала беш едруг...сега съвсем са се разпуснали...някои де, не казвам всички...но те развалят добрият имидж на подобни толкова ценни и необходими институции. Кофти, че Вещи е влязла във филма и това се е случило

...ето например до нас има една стара общинска градина, ами как до сега не чух да има оплакване от нея...казва се градина" Брезичка" в Белите брези -при нас. Благословия е да ти приемат детето там!
Но има и една порутена и с нервен персонал...пищят майките по градинката, но с тази липса на места, търпят някак си, уча ги какво д аправят...повечето ме гледат странно:)



Тема Re: Яслатанови [re: anbra]  
Автор Lira Emerald (LIRA..)
Публикувано15.09.12 11:03



Не говоря за скандал Анбра, говоря за твърдост и решителност в действията. И аз не съм вдигала скандал на директорката или лелите или учителките. Това не!
Просто със сериозна физиономия и тон изложих опасенията си, че там става нещо нередно и съм се подготвила за действия...естествено, казах, че няма да прескачам стълбицата на ескалация на действията и йерархията и затова търся първо съдействие от директорката да се справи с персонала си.

С персонала няма какво да говоря, след като се е стигнало до там!
Под достойнството ми е...и не искам да излагам на риск повече детето си!

Не мисли, че съм правила луди сцени-не:)))хахаха:))...когато говориш като Кръстника-отчетливо и спокойно, но с онова гадното пламъче в очите е по-въздействащо:))хахах;))

Редактирано от Lira Emerald на 15.09.12 11:05.



Тема Re: Яслатанови [re: Beщицaтa]  
Автор pravil_nick (.. от зор)
Публикувано15.09.12 11:04



В тоя ред на мисли ... А, ако детето ти не лъже ?! А, ако е бито наистина, и наказвано ?! Ко ти пука, какво ще си помисли лелята, бе ?! Твоята работа е да ти пука за това, какво мисли и чувства детето !
Рекох ти, по-добре да сбъркаш, отколкото да бездействаш. Провеждаш необходимите разговори с всеки, когото сметнеш, че е отговорен за това, при това със същия уклон на "настроение", какъвто отговаря на едно насилие. Между другото в тези "разговори" ще разбереш и дали детето ти е право. Щото този случай няма как да е единствен и съответно то ще си проличи от поведението и отношението на госпожите. Но едно поставяне на място е задължително и сетне, ако не се оправят нещата, търсиш по-горни инстанции и други простъпки. Те трябва да знаят, че както детето ти се е провинило и е било наказано, то така в твоите очи те също са се провинили и ще бъдат наказани !





Тема Re: Яслатанови [re: Lira Emerald]  
Автор anbraМодератор (аз)
Публикувано15.09.12 11:23



Никой не иска да си излага детето на риск.
И всеки би направил всичко за да го защити.
Сигурно и аз бих тръгнала по пътя на оплакванията и жалбите, ако не бе имало резултат след разговора ми с учителката - и той не беше по някакъв специален повод, просто тя настояваше той да си изяжда месото като останалите, ама не се получаваше (той месо на парчета прояде към 11 клас - дотогава само кайма) и го докарваше до плюене и повръщане, та се наложи да се обясняваме по тази тема и се разбрахме от раз - казах ти - кучето намаза :)) Всъщност той прилича на мен - аз също не обичам нито готвено месо, нито пържоли и избягвам да ям, та не ми е непонятно това...ама за нормалните хора е стряскащ каприз...

Веднъж отивам да го взема и го виждам, завързан за ръчичката за единия край на колана на престилката на учителката, а на другия край - другият разбойник в групата... Жената много се притесни, но аз много се смях на решението и - по-добре отколкото да се пребие - двамата търчали и се катерили където заварят...тях ли да гони, другите деца ли да гледа...та така ги усмирила временно... Ама аз мисля така, друга майка ще писне как така ще и "връзват" детето...да не говорим как само звучи - "в тая градина връзват децата"...

Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.


Тема Re: Яслатанови [re: Beщицaтa]  
Автор ПOЛУидиoтчeтo (тиква, бе)
Публикувано15.09.12 11:33



Първо- не вярвай 100% на това, което ти разказва детето. Може и да е така, а може и да си фантазира. Второ- ще свикне. Трето- все пак обърни внимание на директорката.

Най обичам да чета, ама не мога.


Тема Re: Яслатанови [re: anbra]  
Автор loverrock ()
Публикувано15.09.12 11:35



Има различни учителки, една позната на майка е такава цял живот, ужасно дразнещо същество. Не я познавам добре, но според майка ми съм я преценила правилно. Бабичката си мисли, че живее в 80-те, тя командва и възпитава дечицата, а родителите трябва да я уважават и да се плашат от нея



domino dancing

Тема Re: Яслатанови [re: Lira Emerald]  
Автор ПOЛУидиoтчeтo (тиква, бе)
Публикувано15.09.12 11:36



+1

Най обичам да чета, ама не мога.


Тема Re: Яслатанови [re: Lira Emerald]  
Автор ПOЛУидиoтчeтo (тиква, бе)
Публикувано15.09.12 11:38



Понякога и те самите не разбират, че лъжат. Аз веднъж без да искам изритах с коляно в устата дребосъка. Просто в едната ръка държах торби, качвахме се по стълби и той се изпусна и се изпраска в повдигащия се крак. Е, познай после как обвинително казваше, че съм го ударила. И това за черната дупка... Сигурно има част истина, но има и част фантазия.

Най обичам да чета, ама не мога.


Тема Re: Яслатанови [re: anbra]  
Автор Lira Emerald (LIRA..)
Публикувано15.09.12 11:39



Определено няма да ми подейства добре да видя детето си вързано за някой!
Това е също акт на вид насилие...представяш ли си какво става зад стените...няколко пъти стоях и слушах как крещят на децата...и веднага пак при директорката да питам, какви са тия истерии, дето с епозволяват да слушат детските уши?

От тогава започнаха да заключват и външната врата н аградината/уж , че пазели да не влизат разни кучета и външни лица по врем ена работния ден и т.н./ Знаех, защо го направиха, защото наминавах да гледам какво става

...наминавал асъм и когато играят навън...е така сядах отстрани по час и наблюдавах как с еотнасят с децата, когато са навън...нали ти е ясно, че виждах как се събират госпожите и си бърборят, а ония разпилени по двора, висят и покрай оградата и някой може д аим подаде недай си боже нещо от улицата или да се проврат през някоя незабележима дупка /знаеш често по всяка ограда има такива щекотливи места/ и пак на улицата ще се окажат...ами и затова направих забележка:)...че и оградата набързо спретнаха, защото я снимах и казах, че пращам снимките в общината, ч ен еси реализират финансите за ремонт и поддръжка и излагат децата на опасност.

После да видиш как всяка с групата си скучае самостоятелно на различни места...и как имаше оправена ограда:))

Наистина аз имах повече свободно време, работата ми е такава...родителите дето работят от 7 до 7 мълчат!



Тема Re: Яслатанови [re: Lira Emerald]  
Автор anbraМодератор (аз)
Публикувано15.09.12 11:52



Определено предпочитам за малко вързано, докато му спре пристъпът на щуротия, отколкото паднало и пребило се


Старала съм се да не досаждам с присъствие, да е един от всичките - той е специален само за мен - там е като останалите - каквото за тях, това и за него. Мисля си, че е било полезно за неговите реакции днес - самостоятелност на решенията при нужда и добре набитото в главата му, че носи отговорност за тях. Но, той е все пак момче. Може би с момичетата е различно.

Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.


Тема Re: Яслатанови [re: anbra]  
Автор Lira Emerald (LIRA..)
Публикувано15.09.12 11:55



Да де...все пак е момче...може би...не знам, не съм гледала момче:)
Много ми е далчено тов амомчешко отглеждане:))...признавам:)

Но вързано момиченце с розова рокличка, къси бели чорапки и обувчици с джувка и миши опашки с розови панделки...не мога да си представя подобна гледка:))





Тема Re: Яслатанови [re: pravil_nick]  
Автор 2biri (пристрастен)
Публикувано15.09.12 12:08



Моята племенница например много лъже. На 2 и половина разказваше на майка си, че я бия, вкл. показваше си ръцете и дупето и ревеше, та чак хълцаше. Единият път защото не й дадох да изяде цялата кутия с бонбони, другият път защото й се скарах да мълчи в аптеката. Ааа и веднъж, защото й промих одрасканото с кислородна вода - тогава по-скоро тя ме би. Представям си сестра ми, ако й вярваше. Аз като малка също много съм лъжела. Което естествено не значи, че децата на Вещи лъжат, само казвам, че е възможно дори на тази възраст.

Иначе за мен най-добре е първо с добро с лелята, както казва Анбра. Вещи да каже какви са децата като характер и какви проблеми имат у дома и да пита дали там се държат различно. Да разпита по принцип като беснеят децата дали ги наказват и как и изобщо как се оправят с по-агресивни и по-палави деца. Предполагам вижда и други майки - да пита и тях какви са им впечатленията. А ако след седмица-две още се притеснява, че е възможно наистина да посягат на децата - да ги премести. Това все пак са само 3 дни в съвсем нова среда, отделени от мама. Неслучайно всички деца плачат и смятат, че лелите са много лоши в началото. Голям стрес е за децата яслата.



Тема Re: Яслатанови [re: Beщицaтa]  
Автор Jolee (Яка мацка)
Публикувано15.09.12 12:16



Скромно мнение на човек без деца може ли ?

Бих си поговорила с лелята или там директорки и който и да било ....без скандал, но с директен подход...
"Здравейте, детето ми сподели това и това ...вие спомняте ли си за такъв епизод ? Бихте ли споделили какво стана ?" ....

Защото ако е истина - ще се стреснат и ще внимават .....

..тръгнат ли да отмъщават ...значи че не са читави изначало и дори да не е било вярно трябва да се вземат мерки срещу тях....

Ако не е истина и са читави лелките - ще разберат, че детето има фантазия и няма да се озлобят излишно....а ще търсят начин те да се сближат...

Нали уж те са тези, които по цял ден се занимават с тези деца и търсят правилният подход към тях ....не би трябвало да се сърдят, че им споделяш тревогите си ...ами да са ти благодарни, че им помагаш да си вършат работата....

...а животът е тук и сега ... тялото иска присъствие .... мозъка споделяне....


Тема Re: Яслатанови [re: 2biri]  
Автор Lira Emerald (LIRA..)
Публикувано15.09.12 12:33



Какво преместване бре?:))..ти знаеш ли какъв късмет е да ги приемат в днешно време, за преместване-забрави:))...тя пак е имала късмет, че са се класирали и са ги взели децата:))

В момента гледам почасово от време на време едно момиченце на 3г., кротка кукла и половина, възпитана, нежна и мила, което просто не е прието в градините наоколо, сега чакат следващото класиране. Приемат го в някаква градина дето е доста далече от тях и хората нямат физическа възможност да тичат като изоглави сутрин и вечер по трафика до там в друг квартал. Та правим някакви невероятни лупинги с работещите и баба и дядо и родители...:))...често стигат и до мен и услугите ми. А тарифата за гледачка вече няма под 5лв. на час...в момента!!! Та е супер гот да имаш да гледаш дете, ако искаш в този момент





Тема Re: Яслатанови [re: Beщицaтa]  
Автор pravil_nick (.. от зор)
Публикувано15.09.12 12:43



Ще ти разкажа нещо ... не толкова сериозно като твоето, но все пак.
Преместваме се в нов квартал и съответно сменяме детската градина. Тук става въпрос за деца 5-6 годишни. Тъй като обстановката е нацяло нова за децата, аз настоях двете да са в една група. Голямо мрънкане беше, голямо чудо от госпожите - ама била много малка дъщеря ми, ама не можело така, другите били в почти предучилищна, трябвало да я преместят в друга група, дрън-дрън и куп такива. Аз обаче не отстъпвам. Разликата им е една година, не е чак толкова малка дъщерята, а и ми е по-важно поне това спокойствие да им осигуря - да са заедно. Така ... И я нарочиха естествено, а и мен покрай нея. Бе виновна за това, че е по-малка от останалите, и затова, че ги взимах все последни. В 17.00 часа ! Гледаха ме, сякаш съм най-безотговорната майка, сумтяха и мърмореха. А на мен работното ми време беше до толкова, но бягах час по-рано, за да стигна и да ги взема и ... пак бях последна.

Тука не ми се коментира, за чие удобство е това заведение и що трябва да гоня час, и до колко часа работят другите родители, за да бяха все моите последни и то в 17,00 часа ?!? Тъй .. Не, че не отстъпих, но ... нямаше как да спра работа, за да ги взимам овреме и ... да са доволни госпожите. Т.е. и тук бяхме много виновни. Като не можахме да угодим и на тва, и продължихме да сме все в нарушение, изведнъж дъщеря ми започна да се напикава по време на следобедния сън. Нещо, което тя бе спряла да прави нощем, ко остава денем, още на 2-годишна възраст. Всяка вечер ми се връчваха по един чифт чаршафи, с посланието "да съм благодарна, че дюшека не трябвало да пера" и нареждането - на другата сутрин да съм ги донесла изпрани и сухи, щото други нямало. Смятай, как се перат чаршафи вечер и как се сушат до сутринта зимно време. Пера аз чаршафи и не мрънкам, щото нали сме виновни ... Питам детето - що така, бе ? ... ти не си пишкаше в гащите, а то не знае. Добре, ама недоволството не спира. Няма угодия. Че като ми писна един ден, изтормозена от тичане, бягства от работа, притеснена, че отново закъснявам в 17,00 часа да ги взема, и след поредния фасон и реплики на госпожата .. Че като я приклещих, тъй на изпроводяк, с поредния пакет чаршафи и с по едно дете у всяка ръка ... само й рекох следното - бе, моето дете не се напикаваше преди да почне да посещава вашата детска градина, дали да не направя едно разследване, що аджаба става така ?! Дали пък да не го заведа на един психолог, за да видим дали това не е психологически проблем и да установим причината ?! Мдааа ... така ще направя.
Повече чаршафи не изпрах, нито чух коментар за взимането-последни-от-детската-градина.

Пъ Съ: Ся, като се замисля - кой знае що чужди чаршафи съм изпрала, и що пари за консумативи съм им спестила.





Тема Re: Яслатанови [re: 2biri]  
Автор pravil_nick (.. от зор)
Публикувано15.09.12 13:08



Хм .. виждала съм разглезени деца, до степен да се захласват и посиняват ... на тази възраст, но да лъжат - не съм ... признавам си. Щом казваш, може и да има - не знам.
Вещи си познава децата, може да прецени. Но съм на мнение, че по-добре да се предовери, отколкото да отмине ... конкретно в този случай. Сестра ти, не е повярвала на детето си, защото познава теб и то много добре, виждала ви е двете заедно, наясно е с всички обстоятелства. Т.е. тя има и двете гледни точки. Вещи обаче няма яснота за другата гледна точка. И, за да се сдобие с нея, най-напред трябва да повярва на детето си и чак сетне, чрез необходимите разговори или квото там, да разбере и останалото. Все пак тя трябва да е наясно и ... дали детето й лъже.





Тема Re: Яслатанови [re: Beщицaтa]  
Автор WMC 4 (Soul is smarter)
Публикувано15.09.12 13:42





Имаше един ЮНАК дето беше наказал едни деца с патешко ходене и после го уволниха дисциплинарно - така, че подавай жалби до съответните служби. ВЕДНАГА!!!

И три дни да не си я пуснала да ходи там. Травма която е заучена в тези години много трудно се преодолява след това... а ти не си способна да я извадиш впоследствие...



Soul is smarter

Тема Re: Яслатанови [re: Beщицaтa]  
Автор WMC 4 (Soul is smarter)
Публикувано15.09.12 13:48



Той ни напусна преди няколко месеца

Той не беше за теб...



Soul is smarter

Тема Re: Яслатанови [re: Beщицaтa]  
Автор Haглeц (Чуций)
Публикувано15.09.12 19:26



Иди там и виж на място нещата без да се нервиш и после си реши какво да направиш.

WALL·E


Тема Re: Яслатанови [re: Beщицaтa]  
Автор won (cool)
Публикувано15.09.12 19:54



Миличките малки Лъвчета!


Много им се е събрало- раздялата с тататко, както и новата обстановка и задължения в яслата. В момента са превъзбудени и стресирани, вероятно.
Колко деца има в групата? Колко са служителките, които се грижат за тях? Отзиви от други майки за яслата не си ли събрала?!
Погово ри си с тази служителка, попитай я как се справят децата ти. Попитай за режима, който има в яслата, поискай някой съвет.
Надявай се да те попита какви са по характер и какви са им навиците до момента. Така ще разбереш дали ги гледат "на конвейр" или се съобразяват донякъде с индивидуалното им развитие и характер.

След този разговор, ако не ти хареса отношението на персонала - мини на "план Б", както те съветва Лира.

Успех!

Growing old is mandatory; growing up is optional.

Тема Re: Яслатанови [re: 2biri]  
Автор dgessi (ентусиаст)
Публикувано15.09.12 23:01



Сигурна съм ,че детето не лъже,моето когато беше в градина не се оплакваше,но така стана ,че играейки с играчките си -в ролята на учител...разбрах как всъщност се отнасят госпожите с децата, и с моето и с други-така разбрах примерно ,че едната не им дава да ходят до тоалетна ,че гипочуква с нокът по главичките ит.н , а че другата е строга , но нея я харесват защото е интересно с нея ит.н.



Тема Re: Яслатанови [re: Beщицaтa]  
Автор dgessi (ентусиаст)
Публикувано15.09.12 23:04



А според мен не бива повече да ги питаш,за да се намали опасността това да остане траен спомен, който да г итравматизира на по-късен етап от живота им.Ти си познаваш децата,и знаеш че не лъжат -пък имного са мънички още



Тема Re: Яслатанови [re: Beщицaтa]  
Автор Фakличka (fuego)
Публикувано16.09.12 06:44



Изчетох всички мнения, ти най добре си познаваш децата, дете на две години не лъже, може да фантазира, но да лъже не, отивай там и по мнението на Лира, но со кротце со благо, покажи им обаче че няма да позволиш каквото и да е държание с децата ти. Мама едно време, бях 11 клас, завършвах, дойде за 1 път на моя родителска, и то само за да насере класната ми, която беше луда, каквито и да са ти децата, това са твоите деца и ти трябва да ги защитаваш





Тема Веднага пишеш ЖАЛБА!нови [re: Beщицaтa]  
Автор hannibal (Jedi)
Публикувано16.09.12 18:16



Караш по ред - ЖАЛБА с входящ номер и копие с входящ номер до Кастрева (шефката на регионалния инспекторат - София, на пл. Възраждане).
ВЕДНАГА! Няма какво да чакаш. Тук иде реч за насилие над дете.
Казвам ти го като вътре в системата - мигновена проверка и ПИСМЕНО становище от инспектората И директора на градината. Нищо по-малко.
Минималното наказание е предупреждение за уволнение, а при последващ рецидив Дисциплинарно уволнение на мига!
Въпреки че съм даскал и единствения синоним на думата родител е олигофрен в конкретния случай става дума за насилие над дете.
САМО с писмена мигновена жалба - входирана и задължително и копие до Началника на РИО- София - В.Кастрева.

Try not. Do or do not. There is no try.


Тема Re: Яслатанови [re: Lira Emerald]  
Автор hannibal (Jedi)
Публикувано16.09.12 18:17



малка поправка - яслите са под опеката И на Министерство на образованието.

Try not. Do or do not. There is no try.


Тема Re: Яслатанови [re: hannibal]  
Автор Lira Emerald (LIRA..)
Публикувано16.09.12 18:46



Аха...по наше време /2003-2005/май бяха само под опеката на здравеопазването...но ако е сега така, още по-добре:)



Тема Re: Яслатанови [re: Lira Emerald]  
Автор Cтpeйнджъp (змийче усойче)
Публикувано16.09.12 23:01



Най-вече на Общината :)



Тема Re: Яслатанови [re: hannibal]  
Автор chavdar4e (бивше 4ave)
Публикувано16.09.12 23:14



Община и МНЗ, повече второто



Тема Re: Веднага пишеш ЖАЛБА!нови [re: hannibal]  
Автор тpънчeтo (..)
Публикувано17.09.12 01:01



приятел, чиято жена е детска учителка в Англия, ми е казвал, че дори само хващането на детето за ръката над китката, може да й коства наказания /не знам какви наистина/ и изхвърляне от системата.
имаме още да косим трева, докато градинките ни заприличат на техните...

Вещи, не оставяй нещата така. съвети много са ти дали, ти си знаеш кой от тях би приложила успешно.

успех и светли дни ти пожелавам:)



Тема Re: Веднага пишеш ЖАЛБА!нови [re: hannibal]  
Автор Taigun (вълча порода)
Публикувано17.09.12 09:48



Веднага пишеш ЖАЛБА!
Караш по ред - ЖАЛБА с входящ номер и копие с входящ номер до Кастрева (шефката на регионалния инспекторат - София, на пл. Възраждане).
ВЕДНАГА! Няма какво да чакаш. Тук иде реч за насилие над дете.
Казвам ти го като вътре в системата - мигновена проверка и ПИСМЕНО становище от инспектората И директора на градината. Нищо по-малко.
Минималното наказание е предупреждение за уволнение, а при последващ рецидив Дисциплинарно уволнение на мига!
Въпреки че съм даскал и единствения синоним на думата родител е олигофрен в конкретния случай става дума за насилие над дете.
САМО с писмена мигновена жалба - входирана и задължително и копие до Началника на РИО- София - В.Кастрева.


Абсолютно съгласна с джедайския инструктор! Задействаш се МИГОМ и ПО УСТАВ, така да се каже. Обрано, делово и стегнато - без грам емоции, ако можеш... Не им оставяй никакъв мегдан да те обявят за мама-истеричка и/или скандалджийка. С техните камъни по техните глави. Безсловесна съм, баси... другаде по белия свят за такова отношение "глАви кИнат"!



P.S. Мога да само да благодаря на Бога/Съдбата/което там Ведомство, задето и двете ми деца са попадали все на ПРЕКРАСНИ възпитатели и педагози... от яслата, та до
- абитуриентския бал (едната);
- първия учебен ден на шести клас (другата).

Стискам ти палци, Вещи - действай!




Тема Re: Яслатанови [re: Beщицaтa]  
Автор Beщицaтa (smilestears)
Публикувано17.09.12 22:10



Много Ви благодаря за мненията и съветите.
Не пишех, защото в нощта, когато написах темата, Наско започна да повръща, после Васи, после аз - някакъв вирус ни порази наред, но вече сме добре.

За тази детска градина има само добри отзиви от майките, затова бях много спокойна и доволна, че приеха децата в нея. На третия ден, за които иде реч в темата ми, същата леля ги е научила сами да си свалят панталонките и гащите, за да сядат на гърнето, т.е. има и положителни моменти.

Не ми беше дошло наум, че мога да напиша жалба или да се оплача на директорката, така че много Ви благодаря, че ми отворихте очите.



Тема Re: Яслатанови [re: Cлънчeвo cиньo]  
Автор Beщицaтa (smilestears)
Публикувано17.09.12 22:59



Не мога да спра децата от ясла, защото ако не започна работа, ще умрем от глад.

Тъй като и без това ще трябва да си намеря нова работа, да си намеря работа, която да ми позволява да си ги гледам.

Не знам защо имам повече доверие на детските градини, отколкото на някоя жена, която да наема да ги гледа.



Тема Re: Яслатанови [re: Beщицaтa]  
Автор Haглeц (Чуций)
Публикувано17.09.12 23:02



Бе, що не си умрете от глад?
По-лесно ще е.



WALL·E

Редактирано от Haглeц на 17.09.12 23:02.



Тема Re: Яслатанови [re: Beщицaтa]  
Автор Apxaнгeл (паднал ангел)
Публикувано17.09.12 23:09



... каква е тази ясла бре момиче ?
Аз на тази тетка ще и изтръгна гръкляна..... Това е детска ясла и там децата се водят да свикнат с други деца и да научат нещо а не да бъдат малтретирани, особено от хора чиито заплати се плащат с моите данъци....
Такава ще я навра в на кучето гъза... А ако се съмняваш че детето лъже може просто да попиташ няколко негови другарчета сутрин като ги водиш... Проучи въпроса и после ако е така както казва детето каквото и да и направиш на тази тетка все ще е малко....



....Не чета между редовете и затова пиша директно...

Тема Re: Яслатанови [re: anbra]  
Автор Beщицaтa (smilestears)
Публикувано17.09.12 23:10



И аз си мислех, че е добре да обърна лелите на моя страна, ама ...

Усмихната съм, внимателна, дружелюбна и на 3-тия ден бой. При това децата ходят засега само до обяд на градина, т.е. 3 дни по 3.5 часа.

Първия ден всичко мина кротко - лелите впечатлени: децата приказват, сами се хранят, познават цветовете.

Вторият ден - плакали, Наско повърнал и се напикал. Питам децата: Защо сте плакали? Наско: Беше ни мъчно за мама. (Моите деца са чудесни, но никога досега не бяха плакали за мама, а съм ги оставяла сами и с бабите и с баща им, дори не питат за мен.) Питам Коя е мама? Аз ли съм? Наско: Не, друга мама, за която ни беше мъчно.



Тема Re: Яслатанови [re: Beщицaтa]  
Автор chavdar4e (бивше 4ave)
Публикувано17.09.12 23:14



Вещи, всичките ми деца са ходили на ясла от година и три месеца, след последните ваксини. Никога не съм имала проблеми, с градината на големия имах, но тогава просто поговорих с госпожата, директорката и .... всичко се нареди. Боледували са от вирусни заболявания, шарки, въшки, нищо повече


Знам ли, може би защото аз самата съм работила и в ясла, и в градина, понеже познавам и отвън, и отвътре картинката, винаги е ставало с добро и блага приказка.
Вярвай в хората там и намери начин да си говорите.
Според мен това е един прекрасен начин за социализиране, после много лесно минават към градината, още по-лесно към училището...
Ти си светъл човек, всичко ще е наред, много е рано.

Божкееей, като си спомня как съм забивала нокти и съм си хапала устните и ми се е искало ей ся да скоча и да си прибера детето, та до три пъти.... Но опитът ми доказва, че във всяко едно отношение е добре за децата.

Прегръщам те и не се плаши, ми то това е животът, бе!!



Тема Re: Яслатанови [re: Lira Emerald]  
Автор Beщицaтa (smilestears)
Публикувано17.09.12 23:20



В тази детска градина властва старшата сестра, доколкото виждам.

Ще си говоря с нея. И ще си препиша от темата, къде да подам жалба.

Много ми е странно, миналата седмица времето беше хубаво, защо не извеждат децата навън. Имат някакъв странен режим: закуска в 8:30, обяд в 11;30. Питах лелите децата спяли от 12:30 до 15 часа. Много ми е чудно как ще накарат 20 2 годишни деца да спят по толкова часове?! Повече от час, час и половина следобед не спят. А и как после ще спят през нощта?!

Явно, ще я докараме до екшън, само да не стане трилър.



Ядосах се много, защото Васи е много умно и добро дете, да не я повредят.

Гледат рекламата за бисквитките "Орео". След няколко часа Наско иска да премери чехлите на Васи. Аз не се съгласявам, защото са момичешки. И започваме да спорим с Наско. А Васи отсича: Още не си готов, Наско, да ми обуваш чехлите.



Тема Re: Яслатанови [re: Beщицaтa]  
Автор Lira Emerald (LIRA..)
Публикувано17.09.12 23:27



Бе ти що си мислиш, че някой трябва да мисли дали децата ще спят през нощта?:))...хората си гледат на тях да им е спокойно:)
Ма много си горска-прощавай



Като ги вземат родителите им да се оправят:)...

Не знам обаче защо ги пускаш само по 3 часа там...когато моята тръгна на ясли на 1г. само 2 дни беше по 4 часа, после ме посъветваха да я оставям по цял ден, иначе трудно привикват. Мисля, че е така. Сега ти си знаеш най-добре...но ако ще ти трябва да работиш, по-добре е да свикнат с новата ситуация и да се надявам еда няма повече изцепки!



Тема Re: Яслатанови [re: chavdar4e]  
Автор Beщицaтa (smilestears)
Публикувано17.09.12 23:32



Навремето бях от какичките, които учиха за леличка в детската градина. ТОгава ми направи впечтление колко по-социализирани и възпитани са децата от яслата, отколкото тези, идващи от вкъщи в първа група. Още тогава си казах, че децата ми ще ходят на ясла. Смятам, че за децата е добре от рано да са самостоятелни. Ама ще видим.

Разказвам им от месеци колко е хубаво в яслата, как там има само деца и госпожи и не пускат родители, защото е само за деца. Как ще има много играчки, нови приятели, ще учат песни и стихотворения.

Ще видим какво ще се случи.

Днес играем на някаква игра. Васи - побеждава. Аз и вдигам ръчичките и казвам: Васи е победителка. Тя вдига сама ръчичките си, гледа ме и казва: Аз не съм победителка, мамо.



Тема Re: Моляяя?нови [re: anbra]  
Автор Beщицaтa (smilestears)
Публикувано17.09.12 23:36



И аз искам да сме съюзници, но не смятам че е редно да бият 2 годишно хлапе.

Ами нали утре ще порастне, ще си купи картечница и ще ги изпозастреля, защото вече няма да е безсилна.



Тема Re: Яслатанови [re: pravil_nick]  
Автор Beщицaтa (smilestears)
Публикувано17.09.12 23:45



Права си. Аз наистина съм прекалено кротка и мека, и винаги търся първо в себе си вината. Сега правя същото и с децата си.



Тема Re: Моляяя?нови [re: Beщицaтa]  
Автор anbraМодератор (аз)
Публикувано17.09.12 23:46



Успокой се първо и после уточни какво означава "бият".
Разбира се, че никой няма право да малтретира детето, афектирана си и с право, но все пак най-напред разбери, ако можеш, точно как стоят нещата...

Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.


Тема Re: Яслатанови [re: pravil_nick]  
Автор Beщицaтa (smilestears)
Публикувано17.09.12 23:51



Аз вярвам, че детето ми казва истината. Обаче аз съм майка и моето гардже си е най-Убавото, затова исках да се посъветвам с всички Вас.



Не знаех, че децата на 2 години занят толкова неща, говорят толкова много и помнят така добре, признавам си. Но не вярвам, че на тази възраст могат да измислят толкова сложна лъжа с толкова далечна цел и да успеят двамата да заговорничат, ако наистина са успелис толкова сложен план, направо да ги записвам в университет.

И много благодаря за съпричастността и съветите на теб и на всички.



Тема Re: Моляяя?нови [re: Beщицaтa]  
Автор danaia nn ()
Публикувано17.09.12 23:53



Гледам ти темата и се чудя. Аз преди да съм казала каквото и да е абсолютно подкрепям мненията на Анбра, по една или друга причина. Вероятно наистина има разлика дали гледаш момче или момиче. И аз предпочитам да е вързан, отколкото да ми се образуват други проблеми. Е, верно, той беше на ясла само 2 месеца, с абсолютно изградени навици преди да навърши 3 и беше такава скука за него сред ревящи деца на по 1 година. Но някак забелязвам, може и да греша, извини ме, че и самата ти толерираш дъщеря си. Наско не е наказан и набит, нали? Той не може да обува нейните чехли, тя е победителка, тя е умна и добра. Имаш ли идея защо е така?
Само друго мнение и друг въпрос, отговора на който не разбрах



Тема Re: Моляяя?нови [re: anbra]  
Автор Beщицaтa (smilestears)
Публикувано17.09.12 23:58



Анбричка, мила, няма да върша глупости. Дори няма да забърша пода с въпросната дама. Когато чух, че "маминката" ми е наказвала детето, едвам се сдържах да не го направя. Да кажем, че вече съм претръпнала. При това ми е ясно, че това са много деца, повечето за първи път са в ясла, а и всеки си има тежки дни.

Ще поговоря с нея и ще се опитам да се разбера. Но е много облекчаващо да знам, че има и следващи стъпки, които да предприема.



Тема Re: Моляяя?нови [re: danaia nn]  
Автор chavdar4e (бивше 4ave)
Публикувано17.09.12 23:59



Безобразно си права





Тема Re: Яслатанови [re: Beщицaтa]  
Автор chavdar4e (бивше 4ave)
Публикувано18.09.12 00:02



Като те слушам, чета, почвам да си мисля, че съм ужасен дебил и авторитарна майка


Нищо не съм обяснявала, бе, това е част от ежедневието, ревали са като дойде отпуската. Аз - на работа, те на ясла, градина, училище... това си е част от задълженията ни.
Кви обяснения, кви пет лева??
Приеми го по-спокойно, те усещат твоето напрежение....



Тема Re: Яслатанови [re: Beщицaтa]  
Автор ПOЛУидиoтчeтo (тиква, бе)
Публикувано18.09.12 00:05



Не ги извеждат, защото им е трудно да ги облекат и съблекат. Понеже в яслата са дребосъци и повечето не могат сами да се обличат, като тръгнат да ги извеждат е чудо голямо. Затова почват втория срок, когато вече са ги понаучили.

Най обичам да чета, ама не мога.


Тема Re: Моляяя?нови [re: Beщицaтa]  
Автор anbraМодератор (аз)
Публикувано18.09.12 00:18



Перфектно те разбирам.
Аз си знам кривиците на моя син и мога да се разправям с него, да се сърдя, да се караме и какво ли не, но пробва ли се някой друг нещо накриво да каже за него и не си подбере правилните думи, било то и собствената му баба и моя майка - очите ще му издера. Детето е мое и единствено аз решавам за него. Е, вече отдавна си решава сам 25 годишният мъж...



Но опитът ми говори това - първо с добро и ако не стане - тогава тон нерви по административен път.
Опитай да говориш с младата дама Василена - защо се е стигнало дотам?

Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.


Тема Re: Моляяя?нови [re: danaia nn]  
Автор Beщицaтa (smilestears)
Публикувано18.09.12 00:26



Писала съм го в друга тема - светът е крайно несправедлив към малките момченца. Обличаш розова рокля на момиченцето и всички ахкат: Ах каква си кукла! Наско пита: Къде е роклята на Наско. Оказва се, че няма рокля за Наско, нито сладки обувки с цветенца, нито розови чехлички с камъчета.

Преди мислех, че ако детето иска да премери роклята или обувките на сестра си, по-добре е да го стори, отколкото да му остане желание в незнам си кое подсъзнание. Но говорих с психолог, според който не е добра идея момченцата да обличат женски дрехи, обувки. Баща му също е изключително против Наско да облича и обува дрехите и обувките на сестра си. Затова не се съгласявах с Наско. И когато насред моите дълги обяснения, сестра му изстреля репликата ми стана много смешно.

Наско беше победител в предната игра и с него крещяхме и скачахме: "Наско е победител."

Сега са още малки и основното е да се скача и крещи и обикновено децата повтарят моите думи, затова Васи ме изненада. А гледам ту да са победители, ту победени, да пробват всеки вариант.

Мислех, че на Наско ще му е по-лесно в детската градина отколкото на Васи, защото той е много по-контактен. Но на него му е по-трудно от двамата - рев, повръщане, напикаване, наакване, затова много се изненадах от споделеното от Васи.

По-добри и умни от моите гарджета няма, Данайче.

Сега в яслената група децата са от един набор, в случая 2010 година.

Според баща им и маминката децата са много капризни, благодарение на мен. Вероятно е така.



Тема Re: Моляяя?нови [re: Beщицaтa]  
Автор anbraМодератор (аз)
Публикувано18.09.12 00:37



Според баща им и маминката децата са много капризни, благодарение на мен

Ей сега наистина се ядосах...
Може и вероятно си грешила някъде, защото си 24/7 с тях. И ще грешиш тепърва, а те ще те учат как - те - децата, имам предвид. Това е процес взаимен.
А баща им и маминката не грешат защото нищо не правят. И нямат право да говорят. Е вземи и ти веднъж да отрежеш някого и не толкова лелята от яслата, дето е чужд човек, а тия двамата, дето се падат нещо като роднини на децата...

Егати нахалството

Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.


Тема Re: Яслатанови [re: chavdar4e]  
Автор Beщицaтa (smilestears)
Публикувано18.09.12 00:44



Ми да, то си е така. На лошите майки децата са добри и обратното. А сега да те видя какво ще избереш.



Значи вдигам ги сутрин, обличам ги и ги мятам в детската градина безмълвно. Няма да ходим да гледаме черните котета, нито камиона Камаз, нито счупения мотор, нито дума за кукленската градина, където ходят домашните кукли. Още утре ще го приведа в изпълнение.



Тема Re: Яслатанови [re: ПOЛУидиoтчeтo]  
Автор Beщицaтa (smilestears)
Публикувано18.09.12 00:46



Благодаря за обяснението, не знаех.





Тема Re: Яслатанови [re: Haглeц]  
Автор Beщицaтa (smilestears)
Публикувано18.09.12 00:49



По-лесно е да се мре, ама на, аз искам да се мъчим да живеем, че и да се забавляваме. И горкичките деца, тъй като са непълнолетни нямат никакво право на избор.





Тема Re: Яслатанови [re: Lira Emerald]  
Автор Beщицaтa (smilestears)
Публикувано18.09.12 00:53



Политика на яслата е първо децата да ходят до обяд, и неясно кога започват по цял ден. Аз питах как две годишните деца, като разберат, че могат да си ходят на обяд, ще ги накарате да стоят по цял ден в яслата. Отговор: Така е най-малко стресиращо за децата.



Тема Re: Моляяя?нови [re: anbra]  
Автор Beщицaтa (smilestears)
Публикувано18.09.12 00:59



Не се ядосвай.

"Истината е някъде по средата." ми каза маминката в последния ни телефонен разговор, когато я питах какво лошо са видели от мен: родих две деца, едното кръстих на нея, приемах я в дома на брат си през ден, за да не се чувства самотна след като овдовя, купих жилище за децата и сина и, където има място и за нея, обидна дума не съм казала, никога не съм се скарала.



Тема Re: Моляяя?нови [re: Beщицaтa]  
Автор anbraМодератор (аз)
Публикувано18.09.12 09:22



Та нали именно затова се ядосвам...
Нацелувай сладкишчетата!!!



Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.


Тема Re: Спокойствие.нови [re: Beщицaтa]  
Автор Meceчинa (нащърбена)
Публикувано18.09.12 09:47



Вещи,
Никак не е приятно, това което си започнала като тема, но ето, дяволът не е толкова черен.
В такива случаи - защото и аз съм минала през "криворазбрано" отношение към децата ми, бих те посъветлава, да запазиш спокойствие, да забереш малките и заедно при "виновницата" - спокойно, ако трябва с лека усмивка - уточнявате - кой какво разбира под -обгрижване на децата, възпитаване на децата, занимаване и т.н. Хубаво е да си съставиш някакво мнение за човека отсреща - не е оправдано, но всеки има кофти ден, заради който не си струва да се похабяват повече нерви. Ако прецениш, че човекът е кофти, все пак - винаги можеш да го попиташ директно - Жалбата от тук ли мога да я взема или може и от интернет да си я сваля? Опитът ми е показал, че намекът - че това, което се е случило е за първи и последен път - винаги ми е вършил работа - в 45% от случаите. В останалите 55% - хората просто са имали кофти ден и са допуснали грешка - разговорът ни е завършвал с добри чувства, че даже и с прегръдки (това малко ме стресира по отношение на учителката, но... ).
Тръгне ли човек "на нож", трябва да е подготвен за много разправии, за много нерви, за изгубено време и съвсем не на последно място - децата гледат и се учат...попиват и си изграждат мироглед. Това ли искаш да им покажеш, все пак?
Не бързай Вещи, виж с кой си имаш работа, за да разбереш как да постъпиш!

Успех мила!





Тема Re: Яслатанови [re: Beщицaтa]  
Автор Lira Emerald (LIRA..)
Публикувано18.09.12 09:53



TЦ! Това го правят за тяхното си спокойствие...просто ги постави пред свършен факт, че ти се налага да тръгнеш на работа:)...нямат право да ти откажат целодневното стоене!
Море, що са хитри тия еша си нямаш


Навремето, точно в Пловдив директорката на яслата и градината ми изнесе лекция за психологията и защо яслените деца трябва да се оставят поне след 2-рият ден по цял ден. А това беше човек с опит от 20г. Иначе и аз исках да ходи поне месец по 3 часа...не съжалявам за това, че я послушах
Да видиш и как тогава прияде попарата-оная със сухарите, сиренето и чая:))...след първият месец не искаше да си тръгва от там даже привечер...ревеше за играчките, защото не можеше вечер да ги взема със себе си:))



Тема Re: Яслатанови [re: hannibal]  
Автор вoлнa птицa (член)
Публикувано18.09.12 12:17



Яслите са към Общината, задължително копие там и до Закрила на детето.



Тема Re: Яслатанови [re: Beщицaтa]  
Автор ariel$$ (рекордьор)
Публикувано18.09.12 13:01



Здравей Вещи,
Аз съм една лоша и абсолютно несправяща се майка. Много си обичам детето, но ако може друг да се занимава с него. Периодът между 2 и 3 години ми беше кошмарен. Мислех си, че или ще го убия или аз ще полудея! Беше се стигнало до там майка ми да го носи на ръце по цял ден, защото белите сами го намираха. То нямаше спирка - като се почне от там, че прибута стол, за да изключи бушоните и се свърши с това, че го блъсна кола! Добре че тръгна на детска градина! Да се свети тази институция що ми върна равновесието! Чудя се как оцеля тази женичка - неговата учителка миналата година! Добре че тази година е разделен от най-добрия си приятел! Та в този ред на мисли, мисля че бих си затраяла, но бих следила за рецидиви!



Тема Re: Яслатанови [re: Beщицaтa]  
Автор 2biri (пристрастен)
Публикувано18.09.12 13:37



Може и да не стана ясно защо го споменах. Вариантът да лъжат ми хрумна от описанието. Някак толкова бързо да допуснеш, че една леля може на 3-тия ден да бие едно дете вкл. по главата...и това деца, които са на 2 и са били там има няма 10-15 часа общо, а тя вероятно 10-15 години... Честно казано ми е странно как всички го допуснаха като нещо доста вероятно. Не знам, аз просто не успях да си го представя - ако беше да го е шляпнала по дупето, сигурно щях и аз да се замисля, че е вярно, но с удрянето по главата на 2г. на третия ден???

И си държа на моето да я видиш, да говориш с нея и с другите майки. После ако смяташ, че децата са прави, пускай жалби и махай тях или нея.

И Лира е права. Децата се оставят за цял ден. Практиката покрай мен показва, че реват и мрънкат поне 2-3 седмици повечето, ако ще в най-добрата ясла да са и с най-добрата леля. Въоръжи се с много търпение. И боледуват често.

А на теб много късмет и сила! Но не бързай да се вкарваш във филми



Тема Re: Яслатанови [re: Beщицaтa]  
Автор landing ()
Публикувано18.09.12 15:00



Здравей! Темата ти е много сериозна. Първо, децата наистина лъжат. Не съм сигурна обаче доколко е коректен терминът лъжа на такава възраст. По- скоро преувеличават и така влизат във фантазиите си, че сами си вярват. Предвид откъсването от познатата домашна обстановка и попадането в съвсем нова и непозната среда, те изживяват стрес и страх от неизвестното. Деца с по- крехка психика реагират болезнено на по- строг тон, или забележка, малко по- силно побутване за тях е бой и това важи особено в периоди на промяна.
Ето ти една случка: Дъщеря ми като малка никога не е била бита или малтретирана, беше много чувствително дете. Един ден си играеше в двора, била е около 3 и половина годишна. Успяла е с една пръчка да стигне кукичката на вратата и да я отвори. Една минута преди това я виждам и чувам от прозореца и в следващия момент я няма, а вратата е отворена. Какво изживяхме аз си знам само, доведе я един съсед, срещнал я случайно. Но тогава я наказах със заключване. Имахме една стая, която беше ремонтирана и приготвена за детска стая, но чакахме мебелите. Вътре бяха складирани всички нейни играчки- тя редовно ходеше там и си играеше с часове на широко. Та аз я затварям в тази стая и й казвам, че е наказана, казвам и защо и я заключвам отвън. Стоях да се ослушвам на вратата около десетина минути, след това отворих и й казах че наказанието е свършило. Уплаших се, че не се разплака. Обясних отново защо е била наказана, тя тържествено обеща, че повече няма да се повтори (както и стана), гушкахме се, плакахме и въпросът се приключи. Само че след около 2- 3 месеца, казала на майка ми, че ние постоянно я заключваме в тъмната (?!) стая самичка по много време и тя много се страхува там в тъмното (стаята беше със големи прозорци и най- светлата в жилището). Пие й се вода и е гладна, плаче и тропа да й отворим, но ние се смеем отвън и се правим че не я чуваме. И го е разказала с такъв плам, че майка ми беше разколебана в доверието си към мен. Не зная дали съм нанесла травма на детето си с това наказание, мисля, че да, но и до днес тя твърди, че е била заключена много дълго време, не минути, а дни. Разговаряли сме стотици пъти за тази случка след като порасна и тя държи на своето, тя така го помни. Това поведение има своето психологическо обяснение, но сега да не разводнявам темата.
Не искам да ти давам съвети, сърцето ти ще те преведе през тази ситуация най- добре, но помисли, ако аз бях леля в яслите, а дъщеря ми беше твоята дъщеря? Не искам да ставам адвокат на никого, аз самата съм имала доста „разговори” с персонал по детски градини, заради чувствителността на детето си, но ако случката е фантазия и ти обвиниш хората несправедливо, тогава? Казваш, че са плакали за мама, но друга мама, ами ако са били някое друго бебе, например пластмасово? И не го е била лелята, а Мими или Петя? Децата са много впечатлителни същества и за тях границата между реалност и фантазия е понякога много тънка. От друга страна пък е възможно и да е вярно, това което казва детето. Аз лично съм чувала разговор между две служителки в детска градина, едната се оплакваше че много изморена, много деца имали, а другата я посъветва да остави вратата и прозорците отворени за час- два да стане течение и на другия ден ще са намалели на половина. След което избухнаха в смях. Без коментар.
Много е трудно да бъдеш родител, да намериш баланса, да прецениш правилно, но през дългия си родителски стаж съм забелязала, че понякога децата на конфликтните родители са аутсайдери и се срамуват от тях и от това че ходят да се разправят с учители, възпитатели и прочие. Естествено на по- голяма от вашата възраст. Или пък по- късно когато са тийнейджъри се възползват от тези конфликти. Хубаво ще е ако можеш да запазиш авторитета на хората, на които си поверила децата си и дано да го заслужават, разбила се. По- нататък ще видиш сама, че децата ще искат да си приятелка с госпожите и лелите, а не да сте врагове. Естествено ако се наложи всяка майка би защитила децата си, но не мисля, че това е първият и правилен ход още- да се тръгва по инстанции.
Доста пространно ми се получи, дано съм успяла да ти помогна донякъде. Стискам ти палци да успееш сега и в бъдеще да преминеш през всички изпитания на родителството, като съхраниш психиката на децата и запазиш доверието и обичта помежду ви. Успех!



Тема Re: Яслатанови [re: Beщицaтa]  
Автор won (cool)
Публикувано18.09.12 17:20



Брей, големи хитреци са! И сигурно си плащаш пълните такси, ати ги гледат до обяд?
И техният опит е от полза за възпитанието на децата, но сега май с този дефицит на места в яслите, смятат че могат да командорят майките наред.



Ако са здравички вече, поискай да ги оставиш в петък за цял ден. Кажи, че започваш работа и един месец ще си на изпитателен срок.
Ако се справят този ден- от понеделник ги оставяш за цял ден.
Яслата трябва да ти е в помощ, ако ще тръгваш на работа, а не да се чудиш как се отднасят с тях през деня.

И смятай, че случките, които ти разказват или са ги впечатлили може да не са се случили на тях и дори не в този ден. В момента са много стресирани - изведнъж техният кръг от познати деца и приятели се е разширил много и за кратък период, дневният режим им се е променил. Ще се справят, но поне месец ще им е трудно.
Кажи им, че те така ти помагат, защото и ти имаш задачи за вършене и не си оставаш вкъщи. Обещай им да ги заведеш в любима градинка или сладкарница, когато имаш почивен ден, за да имате награда всичките за успешен завършек на седмицата.

И защо смяташ да си сменяш работата? На новото място смяташ ли, че лесно ще приемат майка с малки деца? На всеки работодател му светва една предупредителна лампичка, че това означава много болнични.

Growing old is mandatory; growing up is optional.

Тема Re: Моляяя?нови [re: anbra]  
Автор Beщицaтa (smilestears)
Публикувано19.09.12 22:43



Ех, Вие, лъвчета!





Тема Re: Спокойствие.нови [re: Meceчинa]  
Автор Beщицaтa (smilestears)
Публикувано19.09.12 22:48



Благодаря ти, Месечке, идеята за намекът ще я запомнч, дано не се наложи да я използвам.

Разбира се, че първо ще се опитам да се разбера с жената. Но преди да пусна темата ми се струваше, че нямам нито права, нито избор. В смисъл или оставяш да ти малтретират децата или си ги вземаш вкъщи. Хубаво е, че тук ми дадохте толкова много алтернативи.



Тема Re: Яслатанови [re: Lira Emerald]  
Автор Beщицaтa (smilestears)
Публикувано19.09.12 22:51



Ще тръгнат и по цял ден, може би. Засега успяха да идат 4 дни по няколко часа. Сега Наско всяка сутрин става и започва да раздава легени за повръщане. Та ми се иска просто пак да успеем да стигнем до градината поне за няколко часа.





Тема Re: Яслатанови [re: вoлнa птицa]  
Автор Beщицaтa (smilestears)
Публикувано19.09.12 22:52



Ок.



Тема Re: Яслатанови [re: ariel$$]  
Автор Beщицaтa (smilestears)
Публикувано19.09.12 23:03



Някъде съм чувала, че децата, които са палави като малки, стават кротки, когато порастнат. Така че ще следя с интерес израстването на палавника.



Моите са много кротки, което не е на хубаво, за съжаление. Днес Наско успя с ножицата да се подстриже, добре, че дупката е само в косата, а не в главата. Вчера си удари крака с чук, добре, че не го счупи. Все се надявам, че ще поумнее и ще спре да бърка в чекмеджето с инструменти, ама май накрая аз ще преместя инструментите.

Но пък в понеделник ме потресе бях оставила по невнимание за няколко минути пликче с крачета за мебели, които имат остра част, като пирончета за забиване, Наско ги взима внимателно и ги прибира в шкафа. Аз виждам само, че слага нещо в шкафа и го питам какво е. А той: Едни остри работи, ние с Васи можем да се набодем, затова ги прибирам.



Тема Re: Яслатанови [re: 2biri]  
Автор Beщицaтa (smilestears)
Публикувано19.09.12 23:11



И в книгите го пише, че децата се научават да лъжат около 2 годишна възраст и след това лъжат на поразия. Така че си съвсем права.

Ако ми беше казала, че лелята я е нашляпала по дупето, въобще нямаше да го правя на въпрос. Знам, че дори съвсем лекичко да ги удариш на шега на тази възраст се обиждат, реват и питат Защо ме биеш? Това, което ме притесни, беше картинния разказ, а наистина е минало прекалено малко време, за да доведат лелята до "издивяване".

Странно ми е какво толкова не им харесва на децата - няколко часа деца и играчки, учат ги на разни неща, ядат, ако искат, не ги карат да спят в момента, ама моите в понеделник, като разбраха, че ще ходят на градина, реваха, а сега се пазарят всеки ден, че няма да ходят.



Тема Re: Яслатанови [re: landing]  
Автор Beщицaтa (smilestears)
Публикувано19.09.12 23:24



Беше ми много интересно и много поучително да прочета разказа ти.
Да права си, че децата нямат представа за време. Когато ги попитам това кога се случи, отговорът е миналата година. И аз си помислих, като теб, дали не са гледали нещо и кой, кого е набил.

Обаче, сега Васи яде много за да стане голяма и да ме набие и да ме убие, защото я накарах да разкаже на баща си и баба си, че са я били в градината.

Не ме познаваш, но аз съм прекалено неконфликтна личност.



Тема Re: Яслатанови [re: won]  
Автор Beщицaтa (smilestears)
Публикувано19.09.12 23:35



Засега сме ходили само 4 предиобеда на ясла. Дано си права, че до месец ще свикнат. Не се притеснявам, колко ще е таксата, тя за цял месец е по 60 лева на дете, което си е едно нищо за отглеждане, хранене, възпитаване, играчки и т.н. Повече се чудя, като си познавам хлапетата, как ще започнат да ходят по цял ден, когато знаят, че могат да са само половин.

Не искат да ги оставям дори за малко даже при баба им, при която доскоро си висяха по цели дни с мен или без мен. Ако вляза в тоалетната (а бяха свикнали, че когато съм там, врата се затваря и не ме виждат), започват да плачат и да тропат по вратата, независимо, че им приказвам отвътре.

Всичко ще се оправя накрая.





Тема Re: Яслатанови [re: Beщицaтa]  
Автор Lira Emerald (LIRA..)
Публикувано20.09.12 09:07



На старото място в Дружба 2 където живеехме, имаше едно дете на около 3г. дето всяка сутрин будеше квартала като го водеха на градина:))...6 месеца продължи този период, майкат ани казваше, че вече не и прави впечатление това...трябва да свикне, че бързаше жената после за работа...спомням си, че един септември вече ходеше човешки на градина:))...но в оня период искрено съчувствах на горката жена



Трябва да си твърда и непоколебима и да ги убедиш, че трябва да се ходи на ясла и градина! Мама трябва да ходи на работа и трябва да се подкрепяме:))...за лъжите не знам, но че се опитват да са манипулатори , това с две ръце подкрепям:)))



Тема Re: Яслатанови [re: Beщицaтa]  
Автор Lira Emerald (LIRA..)
Публикувано20.09.12 09:08



Периодът ще е тежък...но минава:))...после идват други периоди:))...спокойно





Тема Re: Яслатанови [re: Beщицaтa]  
Автор Lira Emerald (LIRA..)
Публикувано20.09.12 09:13



Представата за време започват да имат едва около 7 -мата година



"Обаче, сега Васи яде много за да стане голяма и да ме набие и да ме убие..."
...това в червеното обаче не ми е ясно, защо си го написала...надявам се, не ти говорят такива неща?



Тема Re: Яслатанови [re: landing]  
Автор MamaNettyМодератор (блондинка)
Публикувано20.09.12 13:22



+1
И аз също съм
... забелязала, че понякога децата на конфликтните родители са аутсайдери и се срамуват от тях и от това че ходят да се разправят с учители, възпитатели и прочие. Естествено на по- голяма от вашата възраст. Или пък по- късно когато са тийнейджъри се възползват от тези конфликти.

Сещам се за поне 5-6 примера от детската градина и началното училище и още толкова от гимназията. Някои, особено момиченцата, станаха безподобни фръцли, които продължават да си живеят в измислен свят, други - порастнаха като свити, потайни хора, пазещи се от открито общуване и проява на емоции, трети преживяха бурен период на бунтуване срещу авторитарните си родители в пубертета... и направиха свои, немалки грешки, преди да се самоопределят.

Според мен, първо трябва да се открие истината и после да се реагира крайно.
Междувременно, нищо не пречи да се вземат обезопасителни мерки и да се говори, както с възпитателите, така и с децата.

П.С. Нали притчата беше, че във всеки човек живеят два вълка - добър и лош, които се борят и побеждава този, когото нахраниш. Дано Вещичка да успее да нахрани добрия вълк!

Не искайте много, за да може да платите цената..

Редактирано от MamaNetty на 20.09.12 13:27.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.