Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:41 18.05.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб на разведените
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | >> (покажи всички)
Тема Абе, хора, да ви питам ...нови  
Автор Gemilla (различна)
Публикувано23.06.12 01:20



Защо все ни избива да съдим, вместо да се опитаме да разберем къде е болката на колегата по форум?

Моля простете ми ако въпросът е много тъп! Бъдете толерантни моля, аз не съм от интелигентните по природа хора, та ви моля за снизхождение. Няма да се разсърдя и ако ме игнорирате, в случай че не ви вълнува този въпрос.

Видях, че някой преди мен, ни призова да се опитаме да разберем какво провокира лошотията, вместо да я съдим от позицията на по-добрите, по-умните, по-знаещите, по-богатите, по-късметлиите, по-уредилите се и т.н. , ама не се получи.

Какво ни липсва? Това национална черта ли е или чисто човешка неспособност?



Тема Re: Абе, хора, да ви питам ...нови [re: Gemilla]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано23.06.12 07:19



Не знам защо, психолозите вероятно имат някакви теории, или както мис Марпъл казва: "Такава е човешката природа".

Обаче и аз да питам: защо, аджеба, за всичко и най-вече - всичко лошо, първата ни мисъл е, че това било национална черта?

Що пък национална?
Ето например около мен повечето хора са високи над метър и 60 и обичат да ядат шоколад - това национална черта ли е, или общочовешка?



Тема Re: Абе, хора, да ви питам ...нови [re: Gemilla]  
Автор Ю50 (същата)
Публикувано23.06.12 07:35



Не, това не е национална черта, ..... преди не бяхме такива.

Просто хората са много, но Човеците останаха малко.

Просто трябва да се научим да владеем гнева си, а това се учи много трудно .....
повярвай ми.



Тема Re: Абе, хора, да ви питам ...нови [re: Gemilla]  
Автор Kkaнeлa ()
Публикувано23.06.12 07:59



Добро утро първо



Нещо конкретно ли те провокира за темата, че сме в по-голяма степен съдници, отколкото съпричастници или като цяло оставаш с такова впечатление? Питам, защото аз не съм много, много в течение на нещата, но ми прави впечатление как се заключва една тема и избива нова. Даже модераторите с темите си-веселушки, не успяват да отклонят вниманието
Не мисля, че сме съдници по природа или по националност, или по пол, или там по какво да е. Всяка ситуация, в която изпадаме е уникална сама по себе си и всеки човек участва по различен начин в нея. Може накрая, описана с думи тази ситуация да звучи като клише, но как човек минава през нея е нещо, което е съвсем индивидуално. Така че в крайна сметка мненията, които ще бъдат дадени са на база голи факти. Инвестираната от участника емоция трудно ще я уловим. Нормално е по-скоро да звучим като съдници, защото не сме участници.

Редактирано от Kkaнeлa на 23.06.12 08:00.



Тема Re: Абе, хора, да ви питам ...нови [re: Gemilla]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано23.06.12 08:38



Чисто човешката неспособност не се изразява в това, да напипаш "болката" на съфорумец. В повечето случаи тя е ясна. И, ако съфорумецът пожелае да пише за истинската си "болка", той го прави. Ако не пожелае, то четящите никак не са длъжни да заничат между редовете и буквите и да "разгадават" нечия душевност. Дори да съумеят и да формулират точна "диагноза", какво от това? Човекът с прикритата "болка" най-често отхвърля "диагнозата" или се съгласява с нея, но продължава да си държи една предначертана линия на поведение, защото има нужда да се изявява и изразява, не и да му откриват "болката" или да му предписват рецепти за нея.
Тоест, напълно е излишно да влизам в ролята на диагностик или психотерапевт, когато съфорумецът определено не търси и не реагира на това.

Най-стандартната чисто човешка неспособност е в самия пишещ с определена "болка". Всеки много точно съзнава или поне усеща къде го боде трънчето. Той е наясно какво му е "болно", но обикновено приписва причините за това на външни фактори и обстоятелства. Истинската "болка", причинена от индивидуалното му възприемане на реалността сама по себе си е лечима или поне търпима, когато човек се задълбае в начина, по който възприема и реагира на реалността и отстрани всякакви самозаблуди относно причинноследствените връзки. Пример: порязах си пръста жестоко с нож, боли зверски, нормално е да ме боли заради разрязаните нервни окончания - търпя и чакам да ми мине. Или - почина/ разделих се с близък човек, болката е зверска, това е напълно нормална реакция, нищо не може да се направи, чакам да затихне. Но в тези случаи не влизам във форум, за да напсувам целия свят най-общо и пониково, за да си облекчавам болката.

"Болките" които вероятно имаш предвид, са старателно прикривани наши собствени болезнени реакции и недоволства от определен аспект на реалността, но затрупвани, обграждани, надграждани, префасонирани в социално четим модел на поведение. Около песъчинката "недоволство" се натрупват: възгледи, ценностна система, принципи, стремеж към създаване на определен имидж, към одобряване на цялата тази многопластова дебела опаковка, към отстояване на опаковъчното мнение. Пример: аз съм много раздразнителен и гневлив човек, когато не получа точно това, което искам и когато не мога да наложа контрол върху действията на околните в моя полза/изгода. Но в този си вид съм недобре поставен пред социума, затова маскирам реакцията от неудовлетворението си в общественоприемливи принципи, вярвания, заявка за лични качества, които ми печелят одобрение - с две думи, измествам фокуса на неодобрение вън от себе си и го проектирам върху обществено неприемливи изяви, за да се прикрия и да придам "по-възвишен" вид на личното си неудовлетворение. Цел - привличам съчувствие, печеля симпатии, докато си храня деструктивното вътрешно негодувание.
Хора с "болка" от този вид сами не желаят прецизна диагностика на "болката" си. Често си изграждат един вътрешен свят, който им е удобен, макар и точната им самооценка спрямо реалния свят да е нереална, затова пък, ласкателна за самите тях. Обикновено зад това се крие дълбок страх от отхвърляне.

Като за аматьорски съждения - толкоз.



Все пак, не забравяй, че в подобен форум всеки пише осъзнато и доброволно, за да изрази себе си такъв, какъвто желае да се покаже.



Тема Re: Абе, хора, да ви питам ...нови [re: Gemilla]  
Автор PipilotaV. ( 0-)
Публикувано23.06.12 08:57



Вероятно защото още от малки, когато ни обясняват какво е лошо и какво е добро, се научаваме да "съдим" нещата около нас и да правим т.нар. правилни избори.
Понякога съдим лошото, защото искаме да спасим доброто. Не знам дали човек може да живее без това "отсъждане"- друг е въпросът как и кога го прави и доколко се изживява като непогрешим съдник.

Проблемът е в индивидуалното разширяване, стесняване или даже деформиране на границите на доброто или лошото, или когато си присвояваме правото да бъдем височайши съдници на чужди животи, в които даже не сме поканени като публика.

Даже и да разбере човек лошотията, както я наричаш (това все пак е първата стъпка към събуждане на доброто), това не означава, че би имал сили да я промени или че тя ще стане по- малко "лоша" от това. Уви, и затворите са пълни с хора, които имат обяснение за "лошотията си", ако мога да дам един такъв, хиперболизиран пример...

А бе, темата ти може да се погледне от много и различни ъгли, но днес надали бих имала повече време за това. А и дотук разсъжденията ми са малко нестройни мисловни опити над първото кафе...

Усмихнат уикенд ти желая. И срещи с добри хора.

П.П. Що се отнася конкретно до клуба, по каприза на виртуалното тук са събрани различни хора, някои от които надали биха избрали да бъдат повече от познати в реала. Всеки си носи болките по различен начин: някои- шумно и агресивно, други- така, че никой не разбира, трети търсят споделяне и виртуално рамо... Взаимното функциониране на различностите няма как да мине без колизии.


Редактирано от PipilotaV. на 23.06.12 09:04.



Тема Re: Абе, хора, да ви питам ...нови [re: Gemilla]  
Автор coffeemate (пристрастен)
Публикувано23.06.12 08:59



Хората забравят, че преди да хвърлят камък, трябва да погледнат себе си. В повечето случаи "себе си" не е за гледане...



Тема Re: Абе, хора, да ви питам ...нови [re: MupaM]  
Автор Hoй (библейския)
Публикувано23.06.12 09:56



Ето например около мен повечето хора са високи над метър и 60 и обичат да ядат шоколад - това национална черта ли е, или общочовешка?
- яденето на шоколад или въобще сладки неща няма нищо общо с ръста на човек и е дотолкова национална черта, доколко човека е алкохолик или не.Само алкохолиците не хапват сладко - лично наблюдение.
Доброто и злото, са като сладкото и киселото - има нужда и от двете за баланс.



"Библия учить нас любить ближнего своего. Кама-сутра объясняет, как это делать. "

Тема Що пък национална?нови [re: MupaM]  
Автор Gemilla (различна)
Публикувано23.06.12 10:47



Някой тук разправяше че по чуждите форуми не било така, та затова.



Тема Re: Абе, хора, да ви питам ...нови [re: Kkaнeлa]  
Автор Gemilla (различна)
Публикувано23.06.12 10:56



Добро утро!



Струва ми се масово явление. По всички форуми на които попадам хората заформят ожесточени виртуални конфликти. Пък уж си знаем че сме различни, ама не го подминаваме с лека ръка различието насреща ни.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.