Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:35 15.05.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб на разведените
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Децата...когато са повече от едно  
Автор Footfall ( ( Sluggish ))
Публикувано11.01.12 13:58



Имам питане към тези, в чието семейство има повече от едно дете.
Любимото има две момчета от предишен брак. Малкия е в десети клас, големия е студент. Живеят при майка си и вторият й съпруг. Ние сме в чужбина.
Децата получават
- присъдената от съда издръжка чрез майката, тъй като пълнолетният не е изявил изрично желание да я получава той,
- джобни всеки месец,
- един път годишно пари за дрехи,
- определена сума годишно за курсове, школи, спорт
- подаръците за празници се подразбират.

Проблемът е, че малкият има значителен по-големи разходи за уроци, курс по език и спорт. Детето е много организирано и доста успешно. Сумата надхвърли значително първоначално договореното.

Големият, тъй като е първа година курсант във военно училище няма много свободно време и съответно такъв разход не е реализирал до сега.

Считате ли, че е редно да бъде компенсиран и ако да как?
Даването пари на ръка, ей така не ми се струва уместно. От друга страна не искам да се чувства пренебрегнат.

Аз съм единствено дете и имам само едно. По тая причина събирам мнения...





Тема Re: Децата...когато са повече от еднонови [re: Footfall]  
Автор ariel$$ (стар клубар)
Публикувано11.01.12 14:25



Не! Не и с този мотив! Животът и светът никога не са еднакво справедливи към всички! По-нататък палачинката може да се обърне и по-големият брат да има нужда от по-голяма помощ. Пак ли ще гоните компенсация?
Казвам ти го от позицията на сестрата, чийто брат винаги е изисквал повече внимание, грижи и средства, но много време ми трябваше де го проумея!



Тема Re: Децата...когато са повече от еднонови [re: Footfall]  
Автор HAДEЖДA™ (Jedem das Seine)
Публикувано11.01.12 14:27



Ми аз имам 3, от които единият вече на 25 почти и сам се оправя. С другите - там е 'всекиму според потребностите'. Едното известно време учеше в друг град, и съвсем естествено получаваше и повече пари. Имаше известно време опити за мрънкане от малката, ама и обяснихме, че освен явни, има и доста 'скрити' да го наречем разходи които правим за нея - храна, консумативи, заради които брат и получава и повече пари.
Но то дори и при идеални други условия, някакси на кантар няма как да е.

НА ТОЗИ СВЯТ НАЙ-ВИСОКА ЛИХВА НОСЯТ СПЕСТЕНИТЕ НЕРВИ !!!


Тема Re: Децата...когато са повече от еднонови [re: Footfall]  
Автор вoлнa птицa (минаващ)
Публикувано11.01.12 14:27



Какъв е проблема да се дава еднаква допълнителна сума и за двете момчета? Малкият ще си плаща курсове,школи и др., големият може да си ги събира за почивка,екскурзия и т.н. Наистина даваните средства за две деца не могат да се "отрежат с нож" абсолютно поравно, но е добре да бъдат давани приблизително еднакви суми.



Тема Re: Децата...когато са повече от еднонови [re: Footfall]  
Автор Koм (стар клубар)
Публикувано11.01.12 14:30



не мисля, че трябва да има "компенсация". Ако му се появят нужди - тогава ще му помогнете.





Тема Re: Децата...когато са повече от еднонови [re: Footfall]  
Автор Raf OFecin (ex caffe)
Публикувано11.01.12 14:34



Ще ти кажа какво смятам за справедливо.

Детето с повече ангажименти и умения изискващи и повече средства, вече не е съвсем дете. Време е да развива постепенно отговорности.
Не е редно да се учи, че винаги ще има кой да го подпира, без той самият да има грижа за начините.
Ако няма възможност да си изкарва сам нещичко лятото и да си помага, то има и друг фин начин, който да научи братята да се подкрепят взаимно.

Сумата, която по-големия брат не успява да похарчи, ако приемем, че получават по равно (което мисля за редно), по всяка вероятност поне отчасти се спестява.
Малият може да заеме недостигащото му от брат си.
Дали ще бъде безвъзмездно или срочно, зависи от тях двамата.

Инак, има опасност да вкарате напрежение между двамата.
Ако не сега, то някога...



Тема Re: Децата...когато са повече от еднонови [re: Footfall]  
Автор Raf OFecin (ex caffe)
Публикувано11.01.12 14:36



О, пардон.
Ти питаш за компенсация към големия...

Не.
Ако самият той не се чувства ощетен някак.
Но най-добре е сумите да са приблизително еднакви засега.



Тема Re: Децата...когато са повече от еднонови [re: Footfall]  
Автор XXLMORE (пристрастен)
Публикувано11.01.12 14:46



Мога да кажа как постъпи баща ми преди доста години -за мен даваха повече пари като студентка, а за по-малката ми сестра по стечение на обстоятелствата-просто се омъжи по рано и следваше, но живееше при свекърва си и получаваше майчински, не се наложи такъв разход.Накрая като се дипломира и баща ми направи една сметка- пет години по толкова пари за мен-същата сума и дадоха , а тя си ремонтира и обзаведе жилището с тези пари.Досега смятам, че беше напълно справедливо и разумно решение в интерес на общото разбирателство.
Колкото до моите деца определено се опитвам да балансирам според нуждите на момента, кантар няма и не може да има, но трябва да има внимание към всяко от децата.За случая не смятам, че трябва да се дават допълнителни средства на по голямото момче в момента, по скоро да се води една сметка-приблизителна и в удобен момент да се подпомогне с подходяща сума за нещо истински необходимо като компенсация.



Тема Re: Децата...когато са повече от еднонови [re: Footfall]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано11.01.12 14:52



И аз съм едно дете, но в семейството на съпруга ми са две - той и сестра му с разлика от 7 години. До един момент разходите по сестрата като платена студентка бяха повече, после родителите подпомогнаха със спестявания сина си, тоест моето семейство, после сестрата имаше нужда от финансова инжекция и едни пари от лихвоточки на съпруга ми бяха изтеглени и дадени на нея...и така. Баща им има един тефтер, в който стриктно вписва всеки разход, направен за децата си, от пълнолетието им насетне и следи за баланса. До завършване на гимназия са били отглеждани поравно, общо взето. По-нататък в различни периоди, продължаващи с години, предимство във финансовото подпомагане е имало ту едното, ту другото дете.
Става дума за реални нужди, не за подаряване на средства за компенсация и с цел във всеки един момент да се дава поравно на децата. Няма засегнати и недоволни досега, стратегията действа отлично и мобилизиращо да не се чака на родителите на всяка цена.
Можеш да правиш спестявания в полза на големия си син, до момента, в който ще се нуждае от едно финансово рамо.



Тема Re: Децата...когато са повече от еднонови [re: Footfall]  
Автор tia9 (странна птица)
Публикувано11.01.12 15:00



Според нуждите, така мисля. После на големия ще се появи нужда и ще помогнеш))




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.