Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:36 23.05.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб на разведените
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
Тема ОН: До мамите на деца над 18г.  
Автор MamaNettyМодератор (блондинка)
Публикувано05.01.12 18:17



Темата може да не е интересна за голяма част от хората тук, но от известно време насам ми се върти в главата и си викам, чакай , какво толкова... защо пък да не попитам хората, какво е положението при другите и да си сверя часовника.

Става дума за издръжката след развода на децата, които са над 18 години, но продължават да учат - ученици или студенти. Интересува ме, дали наистина татковците продължават да я плащат, без да правят обструкции?
Въпросът ми не е теоретичен - трябва ми мнението на реалните майки на порасли деца в клуба, каквито май имаме доста. Как точно стоят нещата при тях конкретно...? Дано не е поблем да споделят.

Дъщеря ми навършва 18 години тази пролет и освен да сменим личната и карта и международен паспорт /и да предадем старите в РПУ в едномесечен срок/, да и открием дебитна банкова карта, да изберем ново/старо джи-пи, да и направим контролна Манту/ БЦЖ и да я запишем на шофьорски курс и в изборните списъци...взех да се чудя какви още формалности има?!



Таткото ни дължи издръжка 150 лева на месец, което е нищо на практика, но ако той спре да я плаща - познавам се и знам че няма да тръгна да го съдя или да вдигам скандали. От друга страна - детето си е вече цяла мома и на нея тези парички си и трябват, но вече е редно той да ги превежда по нейна лична банкова карта, а не по моята, както досега.... или пък не е задължително?
Искам да науча как точно са процедирали другите "порастнали мами" тук и дали в действителност тези издръжки се изплащат, докато трае студентството?

А иначе се подразбира, че скоро ще си имаме разговор с таткото, няма как.

П.С. А вярно ли е, че когато децата навършат 18г и все още не работят трябва да се регистрират в бюрото по труда и да подадат "празна" данъчна декларация?

Не искайте много, за да може да платите цената.

Редактирано от MamaNetty на 07.01.12 23:01.



Тема Re: ОН: До мамите на деца над 18г.нови [re: MamaNetty]  
Автор ha! (дрисльо)
Публикувано05.01.12 18:30



Досмеша ме.
неска се изакахме, пишкахме и папкахме малко бананче
:-) Не, ти не бива да си имаш скоро разговор с таткото. Щерката ще се види с него, ще си поговорят по въпроса и вече така. Разбираш.
Всякакви татковци има. Законово е уредено както го писа, но между бащата и детето, а не между бившите съпрузи.
Да, добре би било, да внася сумата в нейна сметка.



Тема Re: ОН: До мамите на деца над 18г.нови [re: MamaNetty]  
Автор HAДEЖДA™ (Jedem das Seine)
Публикувано05.01.12 18:32



Регистрацията в Бюрото по труда е ако е на 18 и не учи, а твоята учи. Данъчна декларация подава само ако има някакви доходи, в които не влизат стипендия(ако получава такава от у-ще), както и издръжката от баща и.
В избирателните списъци ще я впишат автоматично.
За издръжката нямам идея как стои въпросът. Бях чела тук, че някакъв татко беше спрял да плаща в деня, когато детето направило 18, ако че отдавна децата учат до 19 поне.

НА ТОЗИ СВЯТ НАЙ-ВИСОКА ЛИХВА НОСЯТ СПЕСТЕНИТЕ НЕРВИ !!!


Тема А този разговорнови [re: ha!]  
Автор MamaNettyМодератор (блондинка)
Публикувано05.01.12 18:36



някак си не го виждам да се проведе лесно - дъщеря ми е малко притеснителна поначало да иска пари от него /никога не съм я карала/ неудобно ще и е...
Пък не искам да я насилвам... те с татко си на други теми говорят.
При всички случаи ще трябва да се намеся и аз на някакъв етап - иначе няма да стане това с изваждането на нова банкова карта, установяване на нов превод и прочие...Но на мен НЕ това ми е въпроса все пак - обърни внимание!

Не искайте много, за да може да платите цената.


Тема Re: ОН: До мамите на деца над 18г.нови [re: HAДEЖДA™]  
Автор ha! (дрисльо)
Публикувано05.01.12 18:37



Регистрацията като безработен е по желание. Малка врътка е и спестява няколко месечни здравноосигурителни вноски



Тема Re: ОН: До мамите на деца над 18г.нови [re: HAДEЖДA™]  
Автор anbraМодератор (аз)
Публикувано05.01.12 18:38



Макар да не сме получавали издръжка, мисля, че по закон са длъжни да я плащат до навършването на 18 години и по-нататък само ако имат възможност и желание докато детето учи.
Което важи и за другия родител, разбира се...

Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.


Тема Е, сега се объркАх!нови [re: HAДEЖДA™]  
Автор MamaNettyМодератор (блондинка)
Публикувано05.01.12 18:40



Значи ако още е ученичка или студентка и не работи - няма да подава декларация.
Но тя, както отгатна действително получава СТИПЕНДИЯ за отличен успех и като капак, ако всичко мине по правилата ще трябва и да получава също ИЗДРЪЖКА.
В такъв случай - да подава ли декларация или не?

Не искайте много, за да може да платите цената.


Тема Re: ОН: До мамите на деца над 18г.нови [re: ha!]  
Автор HAДEЖДA™ (Jedem das Seine)
Публикувано05.01.12 18:40



Докато учи училището я подава в НЗОК. След като завърши, и ако не следва - тогава може да я направи тая врътка.

НА ТОЗИ СВЯТ НАЙ-ВИСОКА ЛИХВА НОСЯТ СПЕСТЕНИТЕ НЕРВИ !!!


Тема Re: А този разговорнови [re: MamaNetty]  
Автор ha! (дрисльо)
Публикувано05.01.12 18:40



И кога мислиш ще порасне дъщеря ти ако даже с баща си и е притеснително? За една друга дъщеря възрастта е оправдание, но твоята млада жена ти да я водиш за ръчичка даже не е смешно. Щом не свърши работата, няма да си получи парите.
Това си е ваша работа и ваши отношения, ако искаш, не го приемай лично :-)



Тема Re: ОН: До мамите на деца над 18г.нови [re: ha!]  
Автор MamaNettyМодератор (блондинка)
Публикувано05.01.12 18:42



Ох, благодаря ти, че ми напомни това за здравните вноски...
Те къде пък трябва да се плащат и на какво основание?
Ами пенсионни осигуровки ще трябва ли да и внасям също?!
Господи...



Не искайте много, за да може да платите цената.


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.