Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:25 16.06.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб на разведените
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
Тема ОН: До мамите на деца над 18г.  
Автор MamaNettyМодератор (блондинка)
Публикувано05.01.12 18:17



Темата може да не е интересна за голяма част от хората тук, но от известно време насам ми се върти в главата и си викам, чакай , какво толкова... защо пък да не попитам хората, какво е положението при другите и да си сверя часовника.

Става дума за издръжката след развода на децата, които са над 18 години, но продължават да учат - ученици или студенти. Интересува ме, дали наистина татковците продължават да я плащат, без да правят обструкции?
Въпросът ми не е теоретичен - трябва ми мнението на реалните майки на порасли деца в клуба, каквито май имаме доста. Как точно стоят нещата при тях конкретно...? Дано не е поблем да споделят.

Дъщеря ми навършва 18 години тази пролет и освен да сменим личната и карта и международен паспорт /и да предадем старите в РПУ в едномесечен срок/, да и открием дебитна банкова карта, да изберем ново/старо джи-пи, да и направим контролна Манту/ БЦЖ и да я запишем на шофьорски курс и в изборните списъци...взех да се чудя какви още формалности има?!



Таткото ни дължи издръжка 150 лева на месец, което е нищо на практика, но ако той спре да я плаща - познавам се и знам че няма да тръгна да го съдя или да вдигам скандали. От друга страна - детето си е вече цяла мома и на нея тези парички си и трябват, но вече е редно той да ги превежда по нейна лична банкова карта, а не по моята, както досега.... или пък не е задължително?
Искам да науча как точно са процедирали другите "порастнали мами" тук и дали в действителност тези издръжки се изплащат, докато трае студентството?

А иначе се подразбира, че скоро ще си имаме разговор с таткото, няма как.

П.С. А вярно ли е, че когато децата навършат 18г и все още не работят трябва да се регистрират в бюрото по труда и да подадат "празна" данъчна декларация?

Не искайте много, за да може да платите цената.

Редактирано от MamaNetty на 07.01.12 23:01.



Тема Re: ОН: До мамите на деца над 18г.нови [re: MamaNetty]  
Автор ha! (дрисльо)
Публикувано05.01.12 18:30



Досмеша ме.
неска се изакахме, пишкахме и папкахме малко бананче
:-) Не, ти не бива да си имаш скоро разговор с таткото. Щерката ще се види с него, ще си поговорят по въпроса и вече така. Разбираш.
Всякакви татковци има. Законово е уредено както го писа, но между бащата и детето, а не между бившите съпрузи.
Да, добре би било, да внася сумата в нейна сметка.



Тема Re: ОН: До мамите на деца над 18г.нови [re: MamaNetty]  
Автор HAДEЖДA™ (Jedem das Seine)
Публикувано05.01.12 18:32



Регистрацията в Бюрото по труда е ако е на 18 и не учи, а твоята учи. Данъчна декларация подава само ако има някакви доходи, в които не влизат стипендия(ако получава такава от у-ще), както и издръжката от баща и.
В избирателните списъци ще я впишат автоматично.
За издръжката нямам идея как стои въпросът. Бях чела тук, че някакъв татко беше спрял да плаща в деня, когато детето направило 18, ако че отдавна децата учат до 19 поне.

НА ТОЗИ СВЯТ НАЙ-ВИСОКА ЛИХВА НОСЯТ СПЕСТЕНИТЕ НЕРВИ !!!


Тема А този разговорнови [re: ha!]  
Автор MamaNettyМодератор (блондинка)
Публикувано05.01.12 18:36



някак си не го виждам да се проведе лесно - дъщеря ми е малко притеснителна поначало да иска пари от него /никога не съм я карала/ неудобно ще и е...
Пък не искам да я насилвам... те с татко си на други теми говорят.
При всички случаи ще трябва да се намеся и аз на някакъв етап - иначе няма да стане това с изваждането на нова банкова карта, установяване на нов превод и прочие...Но на мен НЕ това ми е въпроса все пак - обърни внимание!

Не искайте много, за да може да платите цената.


Тема Re: ОН: До мамите на деца над 18г.нови [re: HAДEЖДA™]  
Автор ha! (дрисльо)
Публикувано05.01.12 18:37



Регистрацията като безработен е по желание. Малка врътка е и спестява няколко месечни здравноосигурителни вноски



Тема Re: ОН: До мамите на деца над 18г.нови [re: HAДEЖДA™]  
Автор anbraМодератор (аз)
Публикувано05.01.12 18:38



Макар да не сме получавали издръжка, мисля, че по закон са длъжни да я плащат до навършването на 18 години и по-нататък само ако имат възможност и желание докато детето учи.
Което важи и за другия родител, разбира се...

Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.


Тема Е, сега се объркАх!нови [re: HAДEЖДA™]  
Автор MamaNettyМодератор (блондинка)
Публикувано05.01.12 18:40



Значи ако още е ученичка или студентка и не работи - няма да подава декларация.
Но тя, както отгатна действително получава СТИПЕНДИЯ за отличен успех и като капак, ако всичко мине по правилата ще трябва и да получава също ИЗДРЪЖКА.
В такъв случай - да подава ли декларация или не?

Не искайте много, за да може да платите цената.


Тема Re: ОН: До мамите на деца над 18г.нови [re: ha!]  
Автор HAДEЖДA™ (Jedem das Seine)
Публикувано05.01.12 18:40



Докато учи училището я подава в НЗОК. След като завърши, и ако не следва - тогава може да я направи тая врътка.

НА ТОЗИ СВЯТ НАЙ-ВИСОКА ЛИХВА НОСЯТ СПЕСТЕНИТЕ НЕРВИ !!!


Тема Re: А този разговорнови [re: MamaNetty]  
Автор ha! (дрисльо)
Публикувано05.01.12 18:40



И кога мислиш ще порасне дъщеря ти ако даже с баща си и е притеснително? За една друга дъщеря възрастта е оправдание, но твоята млада жена ти да я водиш за ръчичка даже не е смешно. Щом не свърши работата, няма да си получи парите.
Това си е ваша работа и ваши отношения, ако искаш, не го приемай лично :-)



Тема Re: ОН: До мамите на деца над 18г.нови [re: ha!]  
Автор MamaNettyМодератор (блондинка)
Публикувано05.01.12 18:42



Ох, благодаря ти, че ми напомни това за здравните вноски...
Те къде пък трябва да се плащат и на какво основание?
Ами пенсионни осигуровки ще трябва ли да и внасям също?!
Господи...



Не искайте много, за да може да платите цената.

Тема Re: ОН: До мамите на деца над 18г.нови [re: MamaNetty]  
Автор pravil_nick (.. от зор)
Публикувано05.01.12 18:46



Законово е длъжен да плаща издръжка до навършване на 18 г. След това от негова страна е въпрос на добра воля.
Ако детето учи и има нужда от тази издръжка, а бащата е спрял да я плаща, самото дете трябва да заведе иск за издръжка. Ти вече - не можеш.
Тва е .. пулжението. Нали се сещаш колко деца са завели иск за издръжка срещу родител.







Тема Re: ОН: До мамите на деца над 18г.нови [re: MamaNetty]  
Автор XXLMORE (пристрастен)
Публикувано05.01.12 18:46



Издръжката на пълнолетно дете, макар и да учи е само ако родителят има възможност да я дава- по-скоро дали иска.Предполагам, че може да се мине и през съда, ако бащата със сигурност има високи доходи, но вече и детето си решава иска ли да се занимава.Аз не съм получавала издръжка за моите студентки изобщо, но една позната мина през съдебни дела за присъждане на издръжка на двете си дъщери, сумите обаче бяха незначителни в сравнение с реалните разходи, а на практика отношенията на бащата с двете деца се развалиха напълно.Той се обиди, че го принуждават с дела, децата се обидиха, че им пращаше по 50 лв и не са се виждали с години.



Тема Хм...нови [re: ha!]  
Автор MamaNettyМодератор (блондинка)
Публикувано05.01.12 18:47



... а ти ако искаш - приеми, че този ти постинг за мен е преднамерено заяждане.



Детето говори редовно с баща си и накрая ще се разберат - на това разчитам.
Не виждам обаче, защо и аз да не поговоря с таткото на тази тема и да се уточним, че ще закрия старата карта, на която превежда пари и ще има нова...на която ще се отчита пред детето, а не пред мен.
Нещо против за говоря лично с бившия си ли имаш?

Повторно те приканвам да прочетеш какъв е въпросът в темата!!!

Не искайте много, за да може да платите цената.

Тема Re: Е, сега се объркАх!нови [re: MamaNetty]  
Автор HAДEЖДA™ (Jedem das Seine)
Публикувано05.01.12 18:49



Абсолютно съм сигурна, че стипендията и издръжката не са облагаем доход. Училището я подава в Персоналния регистър, и момата си е с непрекъснати здравноосигурителни права. След това, ако продължи образованието си във ВУЗ - те я осигуряват здравно.

Чл. 13. (1) Не са облагаеми:
..............
17. сумите, получени на основание на Закона за семейни помощи за деца, както и сумите за издръжка, получени от правоимащи лица съгласно разпоредбите на Семейния кодекс;

18. стипендиите, получени от физически лица за обучението им в страната и в чужбина;

НА ТОЗИ СВЯТ НАЙ-ВИСОКА ЛИХВА НОСЯТ СПЕСТЕНИТЕ НЕРВИ !!!


Тема Re: ОН: До мамите на деца над 18г.нови [re: MamaNetty]  
Автор chavdar4e (бивше 4ave)
Публикувано05.01.12 18:49



Колко много излишни притеснения, Нети, аз даже за матури и бал не мисля


Я пий едно вино и се успокой, бе, човек, кво си емнала, то нЕкои държавата изнесоха и разпродадоха, ти ся....



Тема Re: ОН: До мамите на деца над 18г.нови [re: MamaNetty]  
Автор ha! (дрисльо)
Публикувано05.01.12 18:49



Ама престани да говориш в множествено число дее
Пенсионни внасяш винаги когато поискаш. Фондовете обичат вноски!
Я, я кажи покрай бала ще има ли поне подобна истерия, да си запазя място, моля
Сериозно. Пише си го в закона за здравно осигуряване, при това разбираемо. И няма нищо страшно ако не почнеш навреме. Ако има пропуск, без проблем си плаща и възстановат. Човешко, разбираемо е и често срещано при ученици и студенти. За прехода на осигуровките гимназия-университет не мога да кажа, приеха ги отпреди да се дипломират, пък и винаги са работили. Не знам



Тема Re: ОН: До мамите на деца над 18г.нови [re: MamaNetty]  
Автор HAДEЖДA™ (Jedem das Seine)
Публикувано05.01.12 18:51



Бе никакви ЗОВ няма да плащаш, докато детето ти учи. След завършване на 12-ти клас ще си плати за месеците между завършването и започването на академичната учебна година, щото тя най-вероятно ще следва.

НА ТОЗИ СВЯТ НАЙ-ВИСОКА ЛИХВА НОСЯТ СПЕСТЕНИТЕ НЕРВИ !!!


Тема Re: Е, сега се объркАх!нови [re: HAДEЖДA™]  
Автор XXLMORE (пристрастен)
Публикувано05.01.12 18:53



От опит- със здравните винаги се получава един луфт от две три вноски между завършването през май и началото на студентската учебна година- всеки път ми се налагаше да довнасям здравни вноски за тези месеци.



Тема Да...нови [re: pravil_nick]  
Автор MamaNettyМодератор (блондинка)
Публикувано05.01.12 18:53



... това ми беше полезно, защото точно с такъв спомен бях останала от някогашните теми със спорове за издръжки тук.

Значи щом е на добра воля - редно е и тя и аз да поговорим с него.
А на въпроса - мислиш ли че изобщо някой я плаща тази издръжка след 18?
Примерно 50%, 30% от татковците...
Имам от познатите си само един татко който плаща издръжка за студентка и тя е също 150 лева, при негов личен доход над 5000 годишно. Детето на практика мизерува на квартира в София, въпреки че работи и учи там източни езици някакви...Може би, просто е прието неофициално тя да не се плаща, въпреки че се дължи...

Не искайте много, за да може да платите цената.


Тема Re: ОН: До мамите на деца над 18г.нови [re: XXLMORE]  
Автор Hoй (библейския)
Публикувано05.01.12 18:53



Труден морален въпрос, според мен.
1.Според децата/майката - длъжен е що се отнася до бъдещето за децата, в техен интерес е да се образоват по-добре.
2.Според бащата - висшето не е задължително и би било естесвенно сам да се финансираш, щом си пълнолетен.
Навремето имаше някакъв вид стипендия, сега не знам как е?

"Библия учить нас любить ближнего своего. Кама-сутра объясняет, как это делать. "


Тема Re: Е, сега се объркАх!нови [re: XXLMORE]  
Автор HAДEЖДA™ (Jedem das Seine)
Публикувано05.01.12 18:54



Да. Точно това и дописах на Нети, това са месеците от юни до сепрември вкл, щот академичната учебна година се брои че почва на 01.10.

НА ТОЗИ СВЯТ НАЙ-ВИСОКА ЛИХВА НОСЯТ СПЕСТЕНИТЕ НЕРВИ !!!


Тема Re: Хм...нови [re: MamaNetty]  
Автор ha! (дрисльо)
Публикувано05.01.12 18:54



Какво ти има, бе Жена?!? (шеговито)
Темата ти е написана в тон "мойта мъничката... пък на бившия все още му държа каишката"
Все можеш да понесеш малко ирония



Тема Ужасна история...нови [re: XXLMORE]  
Автор MamaNettyМодератор (блондинка)
Публикувано05.01.12 18:55



... в никакъв случай не бих искала да стане така.
Благодаря ти, че сподели за твоя собствен случай.
Ти или децата изобщо говориха ли с татко си, докато учеха, че все пак им дължи издръжка? Или си спестихте изобщо разговорите, понеже поначало е било ясно, че е кауза пердута?

Не искайте много, за да може да платите цената.


Тема Re: Да...нови [re: MamaNetty]  
Автор XXLMORE (пристрастен)
Публикувано05.01.12 18:56



Сигурно има някоя бяла лястовичка между татковците, които плащат, ама аз лично не познавам такъв разведен татко.



Тема Извинявайнови [re: HAДEЖДA™]  
Автор MamaNettyМодератор (блондинка)
Публикувано05.01.12 18:58



н не зацепих...Кое подава в НЗОК докато е ученичка - данъчната декларация ли?

Не искайте много, за да може да платите цената.


Тема Re: Ужасна история...нови [re: MamaNetty]  
Автор HAДEЖДA™ (Jedem das Seine)
Публикувано05.01.12 18:59



Хора всякакви, Нети. На моя клиентка бившият и съпруг беше поел изцяло издръжката на дъщеря им при следването, и ся пак той и финансира магистратурата в чужбина.

НА ТОЗИ СВЯТ НАЙ-ВИСОКА ЛИХВА НОСЯТ СПЕСТЕНИТЕ НЕРВИ !!!


Тема Re: Ужасна история...нови [re: MamaNetty]  
Автор XXLMORE (пристрастен)
Публикувано05.01.12 19:01



Е, в моя случай той не плащаше и преди 18 години, така че хич не се хабихме и да мислим за такъв вариант.

Колкото до моите щерки, и трите предпочитаха да работят нещо сезонно, вместо да му искат пари, докато бяха ученички, а като студентки работеха и учеха едновременно, за да подпомагат в издръжката.Просто порастнаха малко по рано от другите може би и за тях беше въпрос на чест да се справят без негова помощ.



Тема Re: Хм...нови [re: ha!]  
Автор MamaNettyМодератор (блондинка)
Публикувано05.01.12 19:01



Ирония да. Но три постинга, в които целиш да ме уязвиш с неприятни намеци за незрялостта на детето ми, без да имаш каквото и да е основание за това - не.

Чувство за хумор имам - доказала съм го много пъти и не само тук.
Но имам и други чувства - уважавай ги.

Не искайте много, за да може да платите цената.


Тема Да, това е ценнонови [re: HAДEЖДA™]  
Автор MamaNettyМодератор (блондинка)
Публикувано05.01.12 19:02



... уточнение и ще ми послужи. Благодаря.

Не искайте много, за да може да платите цената.


Тема Re: Хм...нови [re: ha!]  
Автор Лили Bиxpoнpaв (гавърверсия)
Публикувано05.01.12 19:03



На теб ти има нещо, жена.
Много си далеч от такива грижи.
Сега си гледаш собствения гъз и се надсмиваш над хората.

След време може и да разбереш, а може да си останеш и същото инфантилно...


Блажени нищите духом, защото е тяхно царството небесно (Ев. Матея, гл.5, ст. 3)



Тема Re: ОН: До мамите на деца над 18г.нови [re: Hoй]  
Автор XXLMORE (пристрастен)
Публикувано05.01.12 19:05



Честно казано, не мисля, че е труден морален въпрос- ако си държиш на децата и мислиш за тяхното бъдеще правиш каквото можеш, за да ги подпомогнеш да се образоват.Все пак не става дума да ги издържаш да си седят в къщи и да се размотават.Ако не ти пука за тях, спираш да ги мислиш, защото са вече големи-на цели осемнадесет години и могат да си духат супата сами.





Тема Е, това е добре...нови [re: HAДEЖДA™]  
Автор MamaNettyМодератор (блондинка)
Публикувано05.01.12 19:07



... значи излиза, че докато не мине Абитуриентския бал - няма нужда да подава данъчна декларация и продължава да е здравно осигурена.
После - чакаме Абсолвентския бал...


Но лятото между завършване на училището и минаване към осигуряване във ВУЗ - на какво основание се осигурява?

Не искайте много, за да може да платите цената.

Тема Re: Извинявайнови [re: MamaNetty]  
Автор HAДEЖДA™ (Jedem das Seine)
Публикувано05.01.12 19:07



Ето ти го сбито.
1. До завършване на 12-ти клас, ти не дължиш никакви здравноосигурителни вноски.
2. След завършване на средното и плащаш ЗОВ за времето между завършването на гимназия и започването да следва. Като започне да следва - ВУЗ-ът има тая грижа. Ако пък работи - се разпределят между работодателя и нея, но най-вероятно ще ти следва момичето.
3. Тя не е длъжна да подава никакви годишни данъчни декларации по ЗДДФЛ, ако доходите и са само от стипендия и издръжка.


П.с - Ама ако ти, както беше миналата година, бачкаш пак при 2-ма работодателя, е добре тая година де не забравиш да си пуснеш декларация все пак.



НА ТОЗИ СВЯТ НАЙ-ВИСОКА ЛИХВА НОСЯТ СПЕСТЕНИТЕ НЕРВИ !!!

Тема Re: Е, това е добре...нови [re: MamaNetty]  
Автор HAДEЖДA™ (Jedem das Seine)
Публикувано05.01.12 19:11



Вноски от лица, неподлежащи на здравно осигуряване на друго основание по ЗЗО
Вид плащане 560405, ако не го променят дотогава.

НА ТОЗИ СВЯТ НАЙ-ВИСОКА ЛИХВА НОСЯТ СПЕСТЕНИТЕ НЕРВИ !!!


Тема Re: Да...нови [re: MamaNetty]  
Автор pravil_nick (.. от зор)
Публикувано05.01.12 19:12



Аз съм на обратното мнение на твоето. Татковците възприемат тази задължителна издръжка като един вид наказание. Или поне моя така я възприемаше. Така го сърбеше .. сякаш мен издържа.

И правеше всякакви въртели само и само да не виждам пари на ръка.
Тъйй .. Обаче, като навършиха децата 18, когато и за каквото и да му поискат, си им е давал, както аз. Дъщеря ми бе 6 месеца без работа (не можа да си намери детето), той и пое изцяло издръжката. И изобщо грижи се финансово за тях, колкото и аз. Т.е. вече не му идва като задължение. Разбира се и преди се е грижел, но тая издръжка много го дразнеше.
Та .. татковците не са чак такова безотговорно зло.





Тема Re: Да...нови [re: MamaNetty]  
Автор ha! (дрисльо)
Публикувано05.01.12 19:15



Това го уредихме при развода. Да си делим разходите за стоматолог и да ги издържаме докато следват. В нашия случай, бащата плащаще квартира и семестриални такси



Тема Re: Хм...нови [re: MamaNetty]  
Автор ha! (дрисльо)
Публикувано05.01.12 19:16



Не към детето! Към теб си бяха постовете! Как пък извърташ



Тема Re: Извинявайнови [re: HAДEЖДA™]  
Автор MamaNettyМодератор (блондинка)
Публикувано05.01.12 19:19



Няма...този път, няма.


Дано не се усетят за миналата година...

Не искайте много, за да може да платите цената.

Тема Re: Хм...нови [re: Лили Bиxpoнpaв]  
Автор ha! (дрисльо)
Публикувано05.01.12 19:19



Луната нещо блещи?



Тема Re: Извинявайнови [re: MamaNetty]  
Автор HAДEЖДA™ (Jedem das Seine)
Публикувано05.01.12 19:23



И нещо неприятно - стане ли детето на 18, отпада по-големият пакет стоматологични услуги ...



НА ТОЗИ СВЯТ НАЙ-ВИСОКА ЛИХВА НОСЯТ СПЕСТЕНИТЕ НЕРВИ !!!

Тема Re: Да...нови [re: pravil_nick]  
Автор MamaNettyМодератор (блондинка)
Публикувано05.01.12 19:27



Не, разбира се... той и нашият татко не е безотговорен, просто си има една безспорна черта на характера /с която се шегуваха и приятелите му на млади години/, че е малко в повече... пестелив.


Но имам чувството, че последните години, под влияние на новата си жена се е променил към по-добро и гледа с други очи на живота си.

Засега при дъщеря ми се очертава поне 7 годишен период след 18 тата и година, в която няма да може да печели, защото ще учи редовно в специалност без право на работа. Значи, ако не и помага той - трябва да съм аз и роднините ми... няма кой друг. Приемам го - де ще ида...

Не искайте много, за да може да платите цената.

Тема Re: Да...нови [re: ha!]  
Автор MamaNettyМодератор (блондинка)
Публикувано05.01.12 19:31



Благодаря, че сподели.
Но нима е възможно още при бракоразводния договор да се "уреди" издръжката на детето СЛЕД 18 години, че и да се конкретизира, как ще се плаща "зъболечението"?


Браво на адвоката ти в такъв случай!

Не искайте много, за да може да платите цената.

Тема Re: Извинявайнови [re: HAДEЖДA™]  
Автор chavdar4e (бивше 4ave)
Публикувано05.01.12 19:46



Хехе, моят месец преди рожденият си ден отиде, не беше ходил много отдавна, по тази причина, отпадането на услугите, ма като е научен от дете сам да си ходи, пък зъболекарката го попитала може ли го снима, че като си загуби работата да му окачи снимката на вратата





Тема Re: Хм...нови [re: ha!]  
Автор Лили Bиxpoнpaв (гавърверсия)
Публикувано05.01.12 19:50



Като те гледам, доста ще да блещи.



Тема Re: Извинявайнови [re: chavdar4e]  
Автор HAДEЖДA™ (Jedem das Seine)
Публикувано05.01.12 19:51



А, то моите ходят га опре ножът у кокаля.

НА ТОЗИ СВЯТ НАЙ-ВИСОКА ЛИХВА НОСЯТ СПЕСТЕНИТЕ НЕРВИ !!!


Тема Re: ОН: До мамите на деца над 18г.нови [re: MamaNetty]  
Автор sachog ()
Публикувано05.01.12 19:56



Не съм чел темата, но децата след 14-та си година могат да управляват постъпления на финанси- справка СК.
Майката е до там. Независимо какво е записано в РЕШЕНИЕТО В ИМЕТО на незнам какво си.
След тази си годишнина детето може да предяви иск срещу баща си за неизплатени издръжки. Колкото дължи бащата, толкова и майката.



Тема Re: ОН: До мамите на деца над 18г.нови [re: MamaNetty]  
Автор mirror_ (mirror image)
Публикувано05.01.12 20:07



При нашия татко, се получи същото, както при Правилника. Преди това лев не е давал, не съм го и търсила де, но после взе да му превежда някакви пари. Никога не съм питала колко, но се усети, защото сина също кандидатства специалоност, за която не е предвидено задочно обучение. Значи всичко е на добра воля само.

Относно осигуровките са ти го обяснили. Стипендиите са за успех от предходния семестър, но въпреки всичко, пак искат ксерокопия на решението от развода и декларация за дохода, шест месеца назад, не знам защо.



Тема Re: Извинявайнови [re: HAДEЖДA™]  
Автор chavdar4e (бивше 4ave)
Публикувано05.01.12 20:12



Ох, понеже съм с много проблемни зъби и първата ми зъболекарска интервенция е на 3 годинки (както и неговата) някак си свикна да си ходи. Беше .. 5-ти клас май, в Младост имаше някаква инициатива за безплатно зъболечение, всеки ден си ходеше, един млад пич даже му предлагаше да го наеме като "модел на поведение", само първият път отидох с него... И тогава искаха да го снимат


Всичко е суета на тоя свят, а тая на скорпионите няма равна на ничия



Тема Re: ОН: До мамите на деца над 18г.нови [re: MamaNetty]  
Автор tia9 (странна птица)
Публикувано05.01.12 20:38



Не само по закон, а и е редно да се разберат сами, поне аз така мисля.



Тема Re: Да...нови [re: MamaNetty]  
Автор pravil_nick (.. от зор)
Публикувано05.01.12 20:45



Ще видиш, че ще участва. И аз се чудех, ма на .. чудото (дет си е в реда на нещата) стана.







Тема Re: Да...нови [re: MamaNetty]  
Автор lud gidiq (ENERGY POWER)
Публикувано05.01.12 20:48



При нас, таткото веднага спря да я плаща....т.е при първото си законово основание-18-те години на дъщеря си.....


Това беше преди 7 години даваше минимума 50 лева....опитах с нормален разговор след като студенството беше факт....не се получи.....и посъветвах сестра си да не се занимава с глупости....така или иначе и помагам основно аз...

Мечтая да станеш такава, каквато беше тогава, когато мечтаеше да бъдеш такава, каквато си сега!


Тема Re: ОН: До мамите на деца над 18г.нови [re: MamaNetty]  
Автор Gyly (пишеща понякога)
Публикувано05.01.12 21:03



Нямам време, затова на кратко: таткото от самото начало си превеждаше великата сума от 80 лв директно на сметка на девойката (има някакъв трик с дупликатна дебитна карта), така че аз тези пари не съм ги видяла, не съм ги и искала.
Като навърши 18 той й извади дебитна карта на нейно име и продължава да й превежда там някаква сума, за която в зависимост от случая се договарят двамата. Аз обикновено съм само в ролята на носна кърпичка, когато не се разберат.



Дали й ги превежда или не, тя не коментира. Аз не питам, за да не се ядосвам излишно. Знам, че нищо не мога да направя от как е навършила пълнолетие, затова...



Тема Re: ОН: До мамите на деца над 18г.нови [re: MamaNetty]  
Автор danaia nn ()
Публикувано05.01.12 21:26



Никога не сме си плащали издръжки, въпреки, че според споразумението, респ. Решението, издръжка трябва да плащам аз. Некви 60 лв., смехории. На това се съгласих по разни причини, само и само, да се каже, че решението влиза в сила веднага. И да го взема на другия ден. Пак по разни причини. Дело за имот тъй и нямаше, дарих го доброволно на сина ми. Че когато синът ми е при него плаща той, когато е при мен - аз. Когато детето има нужда от повече иска от когото прецени, и този когото - му дава. Независимо кви пируети ще прави.

Въпросът ти е друг, разбира се, и ти го доразви, щото в началото мигах на парцали, що е туй издръжка на студент.

Всеки се разбира с детето самосиндикално и прави каквото трябва. Но детето си организира организацията.

Защо дъщеря ти няма право да работи през лятото?



Тема Re: Да...нови [re: MamaNetty]  
Автор ha! (дрисльо)
Публикувано05.01.12 21:36



Без адвокат. Разводът бе седмица подготовка, две дела в три дена, по взаимно съгласие, с устни уговорки за всичко важно. Тогава говорихме, за да не говорим сега :-))))



Тема Re: Да...нови [re: ha!]  
Автор danaia nn ()
Публикувано05.01.12 21:44



Не мога да повярвам, че сме на едно и също мнение... почти

Да не е пълнолуние

За последния ти пост де... другите са си твои



Редактирано от danaia nn на 05.01.12 21:45.



Тема Re: А този разговорнови [re: MamaNetty]  
Автор ptj ()
Публикувано05.01.12 22:29



Не мисля, че е правилно да искаш от него пари за бъдеща издръжка. Ако той го направи сам е съвсем различно. След 18-та си година дъщеря ти законово ще е независима и е нормално сама да помисли за издръжката си (включително и с кого евентуално да се консултира за нея).

Жената е слабо, беззащитно създание, от което няма спасение.



Тема Re: А този разговорнови [re: ptj]  
Автор LlRA.. (мission)
Публикувано05.01.12 22:34



Така е, от 18-тата година пълнолетника се води дори отделно домакинство!...дори може да получи покана и да се изнесе от жилището на родителите, ако се наложи...



Тема Re: ОН: До мамите на деца над 18г.нови [re: MamaNetty]  
Автор LlRA.. (мission)
Публикувано05.01.12 22:40



Понеже както знаеш, родителските права бях прехвърлила на таткото и трябваше там да плащам издръжка, която никога не платих до 18-тата година, разбрахме се когато и ако имам възможност да плащам.
Всъщност тя получаваше от мен повече от предвиденото по закона, но не всеки месец, а при някакви поводи...понеже живеех в чужбина фактически всичко предвидено си отиваше за нея под формата на подаръци и джобни.

След 18-тата година тя искаше да учи задочно, защото не искала да зависи от никой. Беше твърда в избора си, че иска да разчита само на себе си и не желае никой да и се бърка в живота. На 19 години вече живееше даже отделно, под наем.
Вс епак , когато имам възможност и до сега се отчитам под формата на нужни подаръци и кеш

...щото кеша си е кеш...но това е само по празници!



Тема "Стари" са ти детските проблеминови [re: ha!]  
Автор zagubenrak (ентусиаст)
Публикувано05.01.12 22:58



Днес, ако има два месеца прекъсване на ЗО човекът изпада от системата на здравеопазването-т.н.безплатното.Т.е. за всичко започва да плаща. Да,винаги може да ги възстанови правата, като си плати за минало време с лихвите, при това.След завършване на училище- докато започнат да го осигуряват здравно във Вуз- ако има повече от два месеца- да не дава господ да му се наложи на детето здравна помощ- бързо трябва да платиш и така.
А пък ако не започне във ВУЗ- стават и такива работи, трябва да започнеш бързо да се/го осигуряваш/внасяш Зо и го заявяваш с Декларация 7-и така до края на света! Та чак да ти се прииска да е 2012/края,де/





Тема Когато поискаш,ама друг пътнови [re: ha!]  
Автор zagubenrak (ентусиаст)
Публикувано05.01.12 22:59



Трябва да имаш основаниееееее



Тема Re: Да...нови [re: ha!]  
Автор zagubenrak (ентусиаст)
Публикувано05.01.12 23:01



Къде това ве-две дела за три дни





Тема Re: ОН: До мамите на деца над 18г.нови [re: LlRA..]  
Автор zagubenrak (ентусиаст)
Публикувано05.01.12 23:03



Е, то при теб е "извънземно"





Тема Re: ОН: До мамите на деца над 18г.нови [re: zagubenrak]  
Автор LlRA.. (мission)
Публикувано05.01.12 23:19



Същата като майка си...на 18 просто скачах от радост да се махна от родителското тяло и да ме оставят да дишам спокойно...та ако ще и на кофичка кисело мляко да карам за деня

...започнах да работя още през м. август след завършването , а година по-късно живеех сама.

Но всяко дете си е различно



Тема Re: ОН: До мамите на деца над 18г.нови [re: LlRA..]  
Автор chavdar4e (бивше 4ave)
Публикувано05.01.12 23:33



Аз пък си живеех при мама и тате. Не можех да уча задочно, но вземах стипендия (за отличен успех, преборих се с тъпите комсомолци, че много ги мразех) и ... готвех (хеле пък при режима на тока, когато бяхме двете с мама). Никога не са ми поискали пари за "режийни".
Когато искарвах някой лев отгоре, тя ме насърчаваше да си купя книги (гачели малко ги имаме) и дрешка





Тема Re: "Стари" са ти детските проблеминови [re: zagubenrak]  
Автор danaia nn ()
Публикувано05.01.12 23:51



Като не платиш 2 месеца ЗО, баси, ша си сложа въжето, недоумявам

Кви пари са това и какво губиш



Тема Re: "Стари" са ти детските проблеминови [re: danaia nn]  
Автор chavdar4e (бивше 4ave)
Публикувано05.01.12 23:52



Нищо. Кат раждах дребен, си платих за 2 години назад и бях сама в стая в циганското крило. По пътеките там





Тема Re: "Стари" са ти детските проблеминови [re: chavdar4e]  
Автор danaia nn ()
Публикувано05.01.12 23:57



Би ли ми казала колко са тия ЗО. Щото аз плащам на куп и другите и не знам, че за какви пари се говори



Тема Re: "Стари" са ти детските проблеминови [re: danaia nn]  
Автор chavdar4e (бивше 4ave)
Публикувано06.01.12 00:03



Понятие си нямам.. Тогава (преди 4 години и половина) платих сто и нещо кинта, вече бях в 9-ти месец. И много си държах на тая бИляжка!!!
Ще питам утре, но едва ли са повече от 3 лева на месец. Май бяха процент върху минималната заплата, ма може да ти говоря пълни глупости





Тема Re: "Стари" са ти детските проблеминови [re: chavdar4e]  
Автор danaia nn ()
Публикувано06.01.12 00:06



Именно, за кво говорим, как няма да платим 3 кинта на децата си или 3 % за некви 3 месеца, ужаст :)


Редактирано от danaia nn на 06.01.12 01:16.



Тема Re: "Стари" са ти детските проблеминови [re: danaia nn]  
Автор ha! (дрисльо)
Публикувано06.01.12 00:33



15 лева месечно май



Тема Re: "Стари" са ти детските проблеминови [re: ha!]  
Автор danaia nn ()
Публикувано06.01.12 01:17



това много ли е, малко ли е



Тема Re: "Стари" са ти детските проблеминови [re: danaia nn]  
Автор HAДEЖДA™ (Jedem das Seine)
Публикувано06.01.12 05:50



Ako е за детето ти , за 2011-та бяха 16.80 на месец. Ако е за теб - там вече е различно. Ако си самоосигуряваща се, мин ЗОВ са 33.60 на месец.

НА ТОЗИ СВЯТ НАЙ-ВИСОКА ЛИХВА НОСЯТ СПЕСТЕНИТЕ НЕРВИ !!!


Тема Re: ОН: До мамите на деца над 18г.нови [re: MamaNetty]  
Автор Haглeц ()
Публикувано06.01.12 08:50



Би трябвало да се плаща издръжка през време на ученето в университета, стига да не сте се изпокарали и детето да не учи вишу доживотно.
Демек - пак опира до хорски разбирания.

WALL·E


Тема Re: ПП:нови [re: MamaNetty]  
Автор Gyly (пишеща понякога)
Публикувано06.01.12 09:11



Искам да уточня (след като изчетох всичко), че при нас в споразумението и респ. решението на съда е записано, че бащата плаща издръжка на детето до навършване на пълнолетие или докато учи редовно, но не по-късно от навършване на 25 годишна възраст. Така ни посъветва адвокатът и според него така е правилно.

Никой не възрази.

За здравното осигуряване - децата са осигурени от държавата докато са ученици и след това, съответно студенти (май само редовно). Като излязоха от училище има 2 или 3 месеца, в които са неосигурени и тогава ходих да й платя осигуровките, но не си спомням каква беше сумата. След това, в университета вече някой друг й плаща ЗО.



Тема Re: А този разговорнови [re: ha!]  
Автор copadevino (весела)
Публикувано06.01.12 10:23



Абе ти се смееш, ама аз с моя баща, Бог да го прости, никога не съм могла да водя разговори за пари. (родителите ми бяха разведени) Истината е, че не беше от най-дашните. Само веднъж си спомням го помолих да ми даде пари да си купя пишеща машина, имах нужда от нея, да не ти казвам с какви притеснения подходих към въпроса.
Дъщеря ми е същата и не мога да й се сърдя. От известно време си мисля - имам една сума пари и бих искала да ги вложа в жилище за нея, но ми се иска да е по-голямо, а затова ще трябва помощ от баща й. Та нямам никаква идея, ама никаква, как да я накарам да разговаря с него. (това последното просто споделям) И пак казвам - разбирам я, защото аз бях същата, станеше ли дума за пари.



Тема Re: А този разговорнови [re: copadevino]  
Автор ha! (дрисльо)
Публикувано06.01.12 11:21



Моят баща също не дава. Идеята е че, мама и тате са разведени и поне единият не е като да иска контакт. Психология. Чете, че бащи на мама не давали, на дете дали, нали. Пък и на 18 законово е пълнолетен човек + нали иска самостоятелност и силно или меко ама все "остави ме на мира/сама/аз знам" и тн и тн. Мама не може и не бива цял живот да замита отпред.



Тема Re: А този разговорнови [re: copadevino]  
Автор LlRA.. (мission)
Публикувано06.01.12 11:25



Въобще не го считай като вмешателство, това, което ще ти дам като идея...просто е идея.
Та щом считаш, че таткото не би се включил в начинанието за по-голям апартамент, какъвто искаш за нея, то с тези пари, които си намислила да вложиш, ги дайте като downpayment и нека си вземе апартамент какъвто си иска с ипотека и тя да си го доизплаща...така е добре и за нея, за да е част от делото и да се сподели отговорността, а не всичко наготово





Тема Re: А този разговорнови [re: LlRA..]  
Автор copadevino (весела)
Публикувано06.01.12 11:41



Това като възможност въобще не съм проучвала, но е идея. А лихвата голяма ли е, имаш ли представа, защото, честно казано, никак не ми се заробва с банки и никак не искам да заробвам и нея. Това е и една от причините да не искам да тегля кредит за по-голямо жилище.
Таткото не знам дали ще се включи, по-скоро се съмнявам, но знае ли човек, дано да ме изненада приятно.



Тема Re: А този разговорнови [re: copadevino]  
Автор LlRA.. (мission)
Публикувано06.01.12 11:56



Идея нямам как стоят нещата с банките и имотните кредити сега, трябва да си проверите. Само знам, че цените на имотите доста паднаха...а и тази година се очаква още намаляване на лихвите...абе дерт си е с банките, но когато няма друга възможност...въобще всеки сам преценява за себе си.



Тема Re: А този разговорнови [re: copadevino]  
Автор danaia nn ()
Публикувано06.01.12 17:35



Не се занимавай с банките. Купете жилище от съдия изпълнител, те са най-евтини, следи търговете





Тема Re: А този разговорнови [re: danaia nn]  
Автор Лили Bиxpoнpaв (гавърверсия)
Публикувано06.01.12 17:38



и трупай лоша карма...



Тема Не рабрах...нови [re: ha!]  
Автор MamaNettyМодератор (блондинка)
Публикувано07.01.12 23:28



...каква истерия? За какво говориш?!


Истерична ли ти се виждам наистина с тази тема...леле-е-е-е, къде ме отвя...

Не искайте много, за да може да платите цената.

Тема Божке...нови [re: HAДEЖДA™]  
Автор MamaNettyМодератор (блондинка)
Публикувано08.01.12 01:47



... аз сефте разбирам, че имало малък и голям пакет стоматологични услуги!


Пък, уж съм в тая сфера...
Досега винаги съм плащала на колегите-зъболекари директно, дори и когато съм имала право на някакво намаление или безплатна услуга по здравна книжка. Всъщност и без това за децата не знам да има услуга "брекети" по НЗОК, а на мен това ми е най-големият стоматологичен разход за детето - излезе към 4000 досега... а още работа има.
Абе, както казва тук един от подчинените ми - "Здравната каса остана само за циганите..."

Не искайте много, за да може да платите цената.

Тема Re: Божке...нови [re: MamaNetty]  
Автор LlRA.. (мission)
Публикувано08.01.12 01:54



Надето е искал ада каже , че отпада големият пакет за деца до 18 години...тоест има доста безплатни услуги за децата. Не че има голям и малък пакет.



Тема Да, това е вярно.нови [re: mirror_]  
Автор MamaNettyМодератор (блондинка)
Публикувано08.01.12 01:56



За стипендиите искаха някаква декларация за доходи, въпреки, че уж нямало значение, щом е за успех.
Колкото до добрата воля на таткото - мисля, че я има.
Убедена съм, че той ще иска все пак да говори лично с мен, ако смята да дава пари и занапред - нормално е защото се интересува, къде ще учи тя.
А пък откаже да дава - тогава пък аз ще го търся...


Междувременно, според съветите ви, информирах вече "детето" за правата и за задълженията му като стане на 18 - да има готовност до рожденния си ден, който е след 3 месеца и се успокоих, че ще оправи навреме формалностите.

Не искайте много, за да може да платите цената.

Тема Дано, мила...нови [re: pravil_nick]  
Автор MamaNettyМодератор (блондинка)
Публикувано08.01.12 02:13



... мен ще зарадва и успокои /не само заради парите/, но детето още повече -просто с тази подкрепа, независимо от сумата, ще се чувства дете на двама ни.

Значи някои мъже все пак порастват...м?



Не искайте много, за да може да платите цената.

Тема Ами...нови [re: Gyly]  
Автор MamaNettyМодератор (блондинка)
Публикувано08.01.12 02:22



... аз такива истории си знаех, че ще има в темата...80-лева....
Българска, мила родна действителност, какво да се прави.



Твоята дъщеря на колко години е?
Питам, защото нали само до 25г. можело да има издръжка?

Не искайте много, за да може да платите цената.

Тема Благодаря...нови [re: danaia nn]  
Автор MamaNettyМодератор (блондинка)
Публикувано08.01.12 02:26



... задето ми отговори, така подробно.
Наистина си права, че детето в крайна сметка ще получава финансова подкрепа от този, който му я дава...
Колкото за моята дъщеря - още сме далеч от студетството на практика и не зная дали и каква възможност за работа ще има през летните ваканции.
Надявам се...да има и да си изкарва допълнително парички.

Но да работи през семестрите определено няма да има възможност, дори и да не замине за чужбина - това го знам със сигурност и не си правя илюзии.

Не искайте много, за да може да платите цената.


Тема Ето на!нови [re: copadevino]  
Автор MamaNettyМодератор (блондинка)
Публикувано08.01.12 02:44



И аз съм в същата ситуация...и двете с детето не умеем много да водим разговори за пари, а и таткото по рождение не е от дащните...
Затова и се притеснявам, как да подходя и дали изобщо да правя нещо по въпроса след като, ако той откаже - единственият начин да бъде накаран да плаща е детето да го съди. Последното за мен е абсурдно и няма да го допусна.

П.С. Благодаря ти че сподели... успокоих се, че не сме само ние, на които ни е по-лесно да изкараме пари, отколкото да ги искаме от други...


В твоя случай /след като не става дума за издръжка, а по-скоро за подарък/, като че ли най-добре е ти да говориш ти с таткото и да насърчиш добрата му воля. Не виждам как дъщеря ти би могла да се включи в инициативата на своя глава и да каже - татко, дай пари...хммм.

Не искайте много, за да може да платите цената.

Тема Re: А този разговорнови [re: danaia nn]  
Автор MamaNettyМодератор (блондинка)
Публикувано08.01.12 02:46



Да, това е по-добра идея, особено ако има връзки в съда...

Не искайте много, за да може да платите цената.


Тема Re: Божке...нови [re: MamaNetty]  
Автор HAДEЖДA™ (Jedem das Seine)
Публикувано08.01.12 05:55



Да, брекетите са изцяло за наша сметка. И аз имам същия проблем, и то точно с дъщерята. Но според Глупчо, при нея поне не било все още късно за най-обикновени шини.

НА ТОЗИ СВЯТ НАЙ-ВИСОКА ЛИХВА НОСЯТ СПЕСТЕНИТЕ НЕРВИ !!!


Тема Re: Ами...нови [re: MamaNetty]  
Автор Gyly (пишеща понякога)
Публикувано08.01.12 09:58



на 21.

Въпросът не е до сумата, но тя е факт. По-скоро исках да кажа, че плащането на "издръжката" е записано в решението на съда и е валидно до завършване на образованието й, но не по-късно от навършване на 25 години.



Тема Re: Ето на!нови [re: MamaNetty]  
Автор UbuHtu Man 11x (Oneiric Ocelot)
Публикувано08.01.12 16:37





И аз съм в същата ситуация...и двете с детето не умеем много да водим разговори за пари, а и таткото по рождение не е от дащните...







Бащинството и Майчинството не се купуват с пари, че да се научиш да се пазариш за тези "неща"... Нещо повече - парите са винаги последното нещо за което говори истинският човек и първото нещо за което пита ментално осакатения двукрак братовчед на маймуните.

Аз получавах "пари" до към 33-та си година, но това бе винаги за сметка на щастието и самочувствието ми.

Наложи се твърдо и категорично да го "уволня дисциплинарно" завинаги от живота си.

Взимането на това решение мисля че много по-трудно от един проЗтосмъртен брако-развод.

Не само, че не съжалявам за това си решение, но даже трябваше да го направя с навършването си на 18-те (физически) г.

Не очаквам да ме разбереш, защото не си наясно за разликите между "джентълмен" и "кавалер", но очаквам да размишляваш с дни. Даже с месеци над това ми мнение.

ЕНДЖОЙ!





Тема Много лична емоциянови [re: UbuHtu Man 11x]  
Автор MamaNettyМодератор (блондинка)
Публикувано08.01.12 19:16



си вложил в това си мнение, но ако очакваш наистина да мисля с месеци над него - то погрешно си решил, че съм безработна... и брюнетка



А разликата между кавалер и джентълмен, може би наистина не я зная...
В състояние ли си да ми я обясниш с думи прости?

Не искайте много, за да може да платите цената.

Тема Да, разбрах...нови [re: Gyly]  
Автор MamaNettyМодератор (блондинка)
Публикувано08.01.12 19:17



... права си за това уточнение. Аз не го знаех, преди да пусна темата, така че определено ми дойде като полезна информация.

Не искайте много, за да може да платите цената.


Тема Re: Много лична емоциянови [re: MamaNetty]  
Автор UbuHtu Man 11x (Oneiric Ocelot)
Публикувано08.01.12 19:24



Пусни нова тема - тази в този си вид малко ме притеснява.



Тема Re: Ето на!нови [re: MamaNetty]  
Автор copadevino (весела)
Публикувано08.01.12 19:25



Това със съденето и аз не бих го допуснала. Не че дъщеря ми би го направила, де.
За другото - с таткото няма как да говоря, защото ние с него не сме си дума казали от 7 години. По негово желание, той е малко краен, нещата са черни или бели, но така или иначе аз уважих това негово решение. Дори с минаването на годините го разбирам все повече, колкото и странно да звучи.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.