Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:11 18.05.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб на разведените
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема За За родителството и възпитанието на дете  
Автор morsko_valnenie (непознат )
Публикувано19.02.11 16:08



Здравейте,
последно време имам съмнения относно резултатността на подхода ми към дъшеря ми. Тя е на 9г, живее с мен, с баща и се разделихме,когато тя бе на 1г.Той има ново семейство и не участва във възпитанието на малката.
Не съм от майките, които треперят над главата на дететео си, като пазителки орлици. По скоро съм от майките, които създават възможности. Какво имам предвид.
Имам работа, която ме удовлетворява, изисква контакти, понякога пътувания. По възможност винаги вземам детето ми със себе си, когато работата ми позволява. Дъщеря ми свикна да се среща с много хора, да е активна, да има отошение към нещата, които я заобикалят, разви в себе се едно добро самочувствие на дете, което не се чувства ощетено от по различния модел на семейна среда.
Последно време усещам, че развивайки това добро самочувствие, малката започна да преминава границите, абе с една дума очаквах пуберитетския период да настъпи доста по късно. Слуша рок, облича се модерно, подражава на всички от филмите на Дисни, подготвя си уроците бързо и небрежно, смята,че всичко знае и така. Когато получи за нещо отговор ,,не'' се сърди яростно, т. е. ,,не'' не може да бъде отговор и ако и направя забележка винаги е готова да отговори с едно остро езиче, без дори да анализира забележката.
Тъй като моето свободно време изцяло е посветено на нея, водя я по различни извънкласни форми, рожденни дни ит. н., в един момент започва да се отнася към мен като човек, който е длъжен изцяло да и посвещава своето време. Не че аз имам кой знае какви други интереси освен работата и нея, да си призная. Нямам и друг човек до себе си.
Стархувам се да не възпитам егоистично дете, поощрявайки желанието и да бъде независима и правото и на избор. Как да намеря тази тънка граница между едното и другото, защото детето ми не расте комплексирано, и това е нещото, което ме радва, но не всичко в този живот е даденост.



Тема Re: За За родителството и възпитанието на дете [re: morsko_valnenie]  
Автор chavdar4e (бивше 4ave)
Публикувано19.02.11 16:25



Моето пък свободно време изобщо не е посветено САМО на 9-годишния


Иначе горе-долу ми е позната картинката...
Нека има повече отговорности, единствено това се сещам. Свободата е и отговорност.
А иначе .. пубертетът настъпва все по-рано



Тема Re: За За родителството и възпитанието на дете [re: morsko_valnenie]  
Автор anbraМодератор (аз)
Публикувано19.02.11 16:30



Започни постепенно да я откъсваш от себе си - имам предвид не да я оставиш на самотек, а постепенно да очертаеш запазен периметър за себе си - време и място, които тя да се научи да не окупира. Вие сте две отделни личности, а май сте се сляли в една, като тя е обсебила част от тебе. Ето това не бива да става. Престани да я водиш навсякъде със себе си - първо така и създаваш грешната среда и оттам ненавременните и според теб прояви на ранен пубертет, второ - лишаваш я от правото и на съответстващата на възрастта и самостоятелност и трето - формираш и идеята за твоята зависимост от нея. В резултат тя започва да се идентифицира с възрастта и поведението на "големите" - позволява си неща, които не би следвало не само заради деветте и години, а и заради това, че всяка от вас си има своя роля и твоята е на майката, не нейната.
Според мен границата е там, където се осъзнава, че ти имаш твой живот, твои ангажименти /визирам работа, почивка, сън и т.н./, където тя няма място. Тоест, вземи си, отвоювай си свободата си докато е време. А какво ще правиш с нея е вече друг въпрос - може и нищо, може и нещо...

Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.


Тема Re: За За родителството и възпитанието на дете [re: morsko_valnenie]  
Автор ПOЛУидиoтчeтo (тиква, бе)
Публикувано19.02.11 16:37



Тъй като моето свободно време изцяло е посветено на нея, водя я по различни извънкласни форми, рожденни дни ит. н., в един момент започва да се отнася към мен като човек, който е длъжен изцяло да и посвещава своето време. Викаш, девойката те е взела за част от обслужващия персонал. Ами, започни лека-полека да я свикваш с мисълта, че това не е така. И друг път съм го казвала, но моята едно време почти се разреваваше всеки път като закъснеех за воденето и на танци, гимнастика или плуване. Постепенно свикна с обяснението, че имам твърде много работа, за да успявам на секундата с всичко и изборът е или да не се тръшка, или да спираме танците. След това вече не беше толкова изискателна.
Що се отнася до ученето, всички се изхайлазват малко или много в пубертета, но ако не и се снижава драстично успехът, не е болка за умирачка.
А независимостта е хубаво нещо, ама тя се извоюва, а не се подарява. Тя с какво е доказала, че заслужава да е независима?

Най обичам да чета, ама не мога.


Тема Re: За За родителството и възпитанието на дете [re: morsko_valnenie]  
Автор LlRA.. (мission)
Публикувано19.02.11 17:43



Как да намеря тази тънка граница между едното и другото, защото детето ми не расте комплексирано, и това е нещото, което ме радва, но не всичко в този живот е даденост.

Не мога да ти дам компетентен съвет, просто защото не съм изживяла с голямата щерка/24г./ момента на нейните 9 години, а малката/8г./ все още не проявява обезпокояващи ме поведения. Но...интуицията ми подсказва, че не можеш да бъдеш сигурна, че детето не проявява някакъв комплекс, нещо скрито, което само тя си знае и преживява, а все пак има предпоставка за подобни напрежения.
Дано не прозвуча грубо!

Всъщност голямата, която не беше лишена от нищо /материално, образование, бит-всичко това на 6/, освен това, че бяхме разделени и живееше със семейството на баща си е достатъчен фактор за последващите комплекси, които се изразяват в безпардонност, излишна нафуканост, потайност и вършене нещата на своя глава, дори немалко фурнаджийска лопата...слава бога за сега повече се справя отколкото са грешките. Това, което е подтискала се изразява в реакции като една своенравна независимост, несподеляне и сякаш показване-Вие не сте ми нужни! Добре че все пак възпитанието и я държи онлайн във взаимотношенията и с хората и мен, но...то си личи...объркването и въпросите, които винаги ще си задава тайно в нея си.



Редактирано от LlRA.. на 19.02.11 17:54.



Тема Re: За За родителството и възпитанието на дете [re: morsko_valnenie]  
Автор MamaNettyМодератор (блондинка)
Публикувано19.02.11 18:02



Чудесна, макар и трудна тема... обещавам да я почиствам редовно от спам и да се включа в нея на по-късен етап...Доскоро!

Не искайте много, за да може да платите цената.


Тема Re: За За родителството и възпитанието на дете [re: morsko_valnenie]  
Автор tia9 (странна птица)
Публикувано19.02.11 18:31



Аз открих такова отношение към мен от дъщеря ми....на 22 е, прекалила съм със себеотдаването. Определи място и за себе си, мисля, че на тази възраст ще успееш лесно да я убедиш....Обсебването не е добро нито за теб, нито за нея.
Чета тази тема с интерес........заради своите си грешки.



Тема Re: За За родителството и възпитанието на дете [re: morsko_valnenie]  
Автор Gemilla (различна)
Публикувано19.02.11 18:59



Няма страшно, не се тревожи.

Моята дъщеря, точно във възрастта на твоята, когато отказах да и купя поредната кукла, ме заплаши че като остарея няма да ме погледне и дори сметката за телефона няма да ми плати. Сега е на 18 и ми обещава охолни старини.



Острия език обаче го има до ден днешен. Просто аз свикнах да не му обръщам чак такова внимание с течение на годините.



Тема Re: За За родителството и възпитанието на дете [re: morsko_valnenie]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано19.02.11 19:24



Слуша рок, облича се модерно, подражава на всички от филмите на Дисни, подготвя си уроците бързо и небрежно, смята,че всичко знае и така. Когато получи за нещо отговор ,,не'' се сърди яростно, т. е. ,,не'' не може да бъде отговор и ако и направя забележка винаги е готова да отговори с едно остро езиче, без дори да анализира забележката.

Слуша рок - няма лошо, стига да не пречи /на слушалки/
облича се модерно - стига да не е безвкусно и не за възрастта и предизвикателно...дрехите ги купува майка и, следователно, има право да наложи вето и задължението да възпита добър вкус в детето
подражава на всички от филмите на Дисни - детето е артистично, вероятно самотно и се забавлява. Преодолява се с възрастта и създаване на нови интереси.
подготвя си уроците бързо и небрежно - строг контрол и наказания за лоши оценки вършат добра работа
смята,че всичко знае и така - изпитване, задаване на въпроси и доказване, че не знае всичко. Необходими са подход и създаване на авторитет - неотстъпно. За целта и повече познания от страна на родителя, разбира се.
Когато получи за нещо отговор ,,не'' се сърди яростно, т. е. ,,не'' не може да бъде отговор - да си протестира, родителят развива скоротечно глухота в такива случаи, ако не помогне, предупреждава, че при следващия протест, ще започне да отнема и досега съществуващи привилегии. И спазва обещанието си.
винаги е готова да отговори с едно остро езиче, без дори да анализира забележката - наказание за остър език - изолиране в стаята и и отказване на комуникация, докато не си помисли добре върху смисъла на забележката и не се извини.

Не е зле детето да общува повече с връстници извън училище. Помага за по-реална самооценка.

А за тебе, вече са ти го казали - определи си граници, своя територия, неприкосновени занимания и неприкосновено време, в което е забранено да те занимава без много основателна причина.
Време е също да и се дадат конкретни домашни задължения. Синът ми на 9 що чинии е измил...А аз като едно дете на самотна майка имах задължението да оправям леглата и да привеждам жилището в пълен ред преди майка ми да се прибере от работа. Като се прибереше, ако не четях книги или уроци, ме чакаха и други задачки... Както ми харесва.





Тема Re: За За родителството и възпитанието на дете [re: morsko_valnenie]  
Автор 2biri (непознат)
Публикувано19.02.11 22:37



За мен най-плашещо на тази възраст е лошотията и липсата на любознателност. Доброто възпитание в смисъл любезност и обноски и полезните навици- малко на заден план като приоритет. Което в никакъв случай не е правилното, просто аз така го разбирам. Но пък има родители, за които нещата се подреждат по друг начин.

За мен деца в тази възраст, на които им хрумва да изтезават животни, посягат на бой при неуспех или проблем, унижават с кеф по-слабите или различните и т.н. са лошави деца. Това би ме уплашило.

Ако няма желание да учи в тия малките класове и няма интерес към поне 2-3 предмета в училище - паке плашещо и бих се старала повече в тая насока.

Но пък на мен нямаше да ми дреме, че слуша рок или се води по модни течения с дрехите - някак ми се вижда преходно и неважно. Пък и рокът си е рок, не е като чалгата

, че дасе шашкаш.

За "не"-то за мен това е проблем на самотните родители. В опита да се осигури добрата среда и на горкото детенце да не му липсва нищо, май не смеем да кажем твърдо не. Това за мен е много в сила и знам, че е грешно, но някак...не успявам точно с това.

А за това, че била устата - лошо няма. Но това всичко е според мен. Ако питаш баба си - друго си е детето да е скромно, да поздравява възрастните, да измие пода за радост на мама и да ходи с бял чорапогащник и плисирана пола. Обаче бабата на мен лично не ми е много критерий.

Любознателност, добро сърце и приятелство с мен. Това за мен са най-важните неща. И да, в някои аспекти се дъня, но какво да се прави - идеални възпитатели няма.

Пък за това, че всичко знае - разбират, че не знаят всичко, когато те хванат ей така набрежно без да парадираш, че си много в час с неща, които са им трудни - правопис, сложни логически задачи, рисуване, тестове, текстове...там нещо си. Моят юнак обожава да ме изпитва - знае добре къде съм слаба и къде силна. И се бъзикаме с моите незнания, но знае къде съм авторитет и не се отваря.

Говорете си и й разказвай - за твоя пубертет, за разликите във възпитанието вчера и днес, за твоите издънки и твоите постижения. И всичко, което ти хрумне като подходящо за тази възраст. И си правете сравнения. Аз съм по-слаба с фактологията от моето дете, но съм по-силна в текста.Той е по-слаб от мен в локумите, но е в час с ориентирането с посоките. Аз съм по-добра по математика, защото съм по-голяма и повече учила, но той може да е същия. Той е по-добър с компютърните игри, защото се старае, но и аз мога, ако се напъна да разбера. Такива простички сравения. С теб, с бащата, с дядото, с бабата. Полезно е да знаят, че едни неща са даденост - "пее като ангел", други са труд - "научих двайсет дати по човеки общество".

Абе иначе честно - както и да я възпитаваш, все някой няма да е доволен и ще мрънка. Ако обаче на теб основните критерии ти се покриват - значи си успяла някак си, барабар с малките кусури.

П.С. Не мога да реша егоизмът дали е минус или плюс. За мен си минусен, но пък откъм полезност в днешните времена може и плюс да дойде - ти си решавай.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.