Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:40 01.06.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб на разведените
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема O tempora,o mores !  
Автор милeйди (a real lady..)
Публикувано12.03.08 23:50



Хммм,като се замисля и си поставям питанки,...ако моя брак беше сключен преди известни периоди от време с тамошните нрави и порядки,как ли биха се развили нещата?
Да речем преди 20 години,преди 50,100 в средновековието...Май съм щастлива ,че живея във време,в което свободата се цени и е изконно право на всеки- и не те сочат с пръст,затварят в тъмница ,бият и замерят с камъни. А да,впрочем сетих се и един прекрасен епитет за разведена жена от близкото минало,което си е било направо обида: парясница....брррр,как звучи само,все едно си болна от неква тежка венерическа болест.Сочена с пръст,хулена и давана за пример: да не станеш като тази,мами...

Незнам,ако бях тогава,май щях да си трая,да си се депресирам тихо и кротко и се нагълтам с миша отрова в един момент 1.вариант или 2.вариант свърша пребита с камъни от порядъчните люде..има и мн. др. варианти разбира се.

компромиси покорност вярност смирение търпимост= все брачни добродетели

Кой ли ги притежава къмто днешна дата и би ли дал малко и на мен

.... Аз май си нямам,но не съм виновна за което...Просто времената са такива !

It is either MY way,or the highway !

Тема Re: O tempora,o mores ! [re: милeйди]  
Автор elora_vn (романтична)
Публикувано13.03.08 00:01



Еми така е - от една страна обществото създава хората, от друга страна хората създават обществото...
Ти се радвай, че си се родила все пак в точното време.
Има хора, които са надживяли времео си и те са истински нещастници, защото по един или друг начин прежедевременно завършат живота си "убити с камъни".
Ехеее - ако знаеш колко щастлива се почувствах и аз, че няма шанс да ме изгорят примерно за вещерство.

















Ти си само прашинка от целия свят, но за някого ти си светът!

Тема Май нещо [re: милeйди]  
Автор mirror_ (mirror image)
Публикувано13.03.08 00:03



си сбъркала мястото, където да ги търсиш тези неща - компромиси покорност вярност смирение търпимост=. Ако ги имахме, нали и ние нямаше да сме тук.
Чудя се обаче, ако питаш и семейните, дали и те имат за даване от тях



Carpe diem! Volente deo!


Тема Re: O tempora,o mores ! [re: милeйди]  
Автор Eva B. ()
Публикувано13.03.08 00:09



Уморих се да обяснявам, че това, което на нас ни се струва лошо, непоносимо и недопустимо, далеч не е било такова за жените, които се живеели в онези темпора и не са познавали други морес.
Не можеш да знаеш как би се развил твоят брак, защото не би била същият човек. Ние сме освен всичко друго и плод на културата, която сме създали, но и която после ни създава. Ти не би намирала линча за нещо лошо, вероятно също би линчувала. Не би мислила, че верността и смирението са "добродетели", щеше наистина да ги изповядваш.





Тема Трябва да ти кажа, [re: elora_vn]  
Автор mirror_ (mirror image)
Публикувано13.03.08 00:10



че не сме мръднали много напред в тези неща. Просто ние - разведените не отдаваме вече толкова голямо значение. Станали сме си по-дебелокожи и безочливи и не го взимаме толкова навътре. Превръщаме се в циници.
Налага ни се, за да оцелеем.



Carpe diem! Volente deo!


Тема брачно кантарче [re: mirror_]  
Автор милeйди (a real lady..)
Публикувано13.03.08 00:21



Бе те имат нещо друго общо май- надали имат от тези,тези са кът и са на изчезване: ей ги съвременните добродетели- имат общ бизнес,общи интереси, общи банкови сметки

и най-различни общи работи,които са повече от НЕобщите.

Ама като везната се наклони в полза на НЕобщите,или едно общо нещо тежи колкото много НЕобщи,ама пък въпросните все пак го бият числено и пак везната хопппп - и цоп: в бракоразводното.Има го и обратното де,едно НЕобщо да тежи колкото няколко общи.

Баланса е нарушен.Много требва да се внимава на брака да не му се избият балансите. Затова на уроци в бакалницата: как да запазим равновесието в брачната си везна

Цял живот все уравнения ! Пуста аритметика,няма спасение от нея !!!

It is either MY way,or the highway !

Тема Re: O tempora,o mores ! [re: Eva B.]  
Автор милeйди (a real lady..)
Публикувано13.03.08 00:47



Дали ? Доколкото се познавам,щях да съм бунтарка въпреки тежестта на времето и възпитанието на нравите

Такава ми е същността и може би верно щях да свърша с някое ужасно наказание на инквизицията примерно :):)

Кой човек би се отрекъл от свободата си и да изповядва примирение и подчинение? Уплашения,умрелия от страх... Така е било.Така е и сега за съжаление, всички знаем в кои части на света. От малък пречупен и смазаn дух.Не си мисли че тези пречупени хора не съзнават какво е да си свободен,просто ги е СТРАХ да си го помислят дори,че може да им се случи...

It is either MY way,or the highway !

Тема Re: O tempora,o mores ! [re: милeйди]  
Автор Eva B. ()
Публикувано13.03.08 00:53



Отново, прехвърляш съвременни емоции върху евентуалните рекции на хора, иали друг светоглед. Това е абсолютен анахронизъм :) Разбери, те не са имали усещането, че не са били свободни, поне не така, както го чувстваме ние. Не само, че са нямали база за сравнение, те не са познавали и нищо друго. Александър Дюма беше казал, че няма щастие и нещастие, а само сравняване на двете състояния. Сега си представи, как ще знаеш, че си по-скоро щастлив, ако никога не си бил нещастен? Как би разбрала, че не си свободна, ако никога не си познавала свободата и друга културна форма на същестуване на обществото, в което живееш?
И аз си мисля понякога наивно, че вероятн през средновековието бих била изгорена на клада за вещерство и бунтарство. Но аз съм бунтарка заради идеи, следствие философия на хора, които дори не са били родени в онези времена. Тогава бих ли била и бих ли имала днешното мислене? Трудно е да се каже, може да се разчита само на онова, дълбоко заложеното природно в теб, но е невъзможно да отделим и кажем кое точно в теб е културно и кое генетично.



Тема Re: брачно кантарченови [re: милeйди]  
Автор mirror_ (mirror image)
Публикувано13.03.08 00:55



Баланса е нарушен.Много требва да се внимава на брака да не му се избият балансите. Затова на уроци в бакалницата: как да запазим равновесието в брачната си везна
Цял живот все уравнения ! Пуста аритметика,няма спасение от нея !!!


Хм....мерки и теглилки...
Аз може да не знам много за тези неща, но все нещичко ми е останало от...тогава.

Хубавите неща не изискват големи усилия и неистови напъни да ги задържиш. Те се случват по естествен начин. Вземеш ли да уравновесяваш зорлен везната, пиши я работата бегала.
Човек не е устроен да живее във вечно напрежение. Има предел на силите и в един момент се уморява да кърпи нещата.

Тази работа с балансте я остави на теоретиците. Те много ги "разбират" тези работи, докато не се качат на везната



Carpe diem! Volente deo!


Тема Re: O tempora,o mores !нови [re: милeйди]  
Автор livewire (жена)
Публикувано13.03.08 06:02



Като съм чувала, че навремето съвършените ги пращали директно при Тангра....се радвам, че живея в 21 век, а не в 7






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.