Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:46 28.06.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб на разведените
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Re: ИслямЪТнови [re: Markizata]  
Автор Eva B. (ﺚﻖ)
Публикувано29.12.07 11:31



Маркизо, опитах се да ти го обясня спокойно и търпеливо, а не съм известна с големи дози от тези две, но ти упорито не желаеш да ме чуеш и си навиваш едно и също. Аз не ти излагам конбстрааргументи, защото ако си мислиш, че споря с теб, грешиш - ти нямаш необходимите познания и само като те чете човек, който разбира от история и ислям веднага му става ясно това. Аз ти казвам как стоят нещата, ако не ти стигат думите на човек, който от това си изкарва хляба, утре ще ти доведа тесен специалист по ислямската цивилизация да ти обясни в детайли, от които вярвай ми, нямаш нужда, понеже нямаш дори базата на която би трябвало да ги зложиш, колко "лоша" и нетолеранстна религия е исляма.

аз казах само, че "ислямът е агресивна религия", а последователите й, в огромната си част, действат като варвари спрямо всичко различно от тях.
Това не е вярно. Ще ти дам един пример, много прост, много емблематичен за случая. Когато на 15 юли 1099 кръстоносците от първия поход завземат Йерусалим, те подлагат града на няколко седмично грабене, избиване и насилие; когато на 2 октомври 1187 Саладин завзема, този път за последно и окончателно, града от християните, той пуска вскички невредими, без да падне и косъм от главата им, само срещу нещо като откуп, който далеч не е разоряващ и при това е платен само от богатите. Така че, моля те, помисли, прочети малко преди да заклеймиш една религия с лека ръка само въз основа на това, което част от ектремистите в нея правят последните години. Винаги и навсякъде, било то религия или етнос, е имало крайни елементи, те не са запазен знак за вяра или държава. Мога да ти намеря достатъчно примери за всеки на ислямска нетолерантност, за който можеш да се сетиш, и от християнска страна, но от тук нататък тарифата ми е 40 евро за учебен час




но ТВОЯТ контрааргумент беше цивилизацията на арабската и мавританската древна култура (които, първо, не са били мюсюлмани, очевидно, защото ислямът тогава не е бил възникнал и, второ, аз не отричам, че дори самите мюсюлмани са си създали СВОЯ самобитна култура, въпросът е, че, една част опт тях, са го направили за сметка на варварското унищожаване на всичко, през което са минали!) и това няма общо нито с арабите, нито с маврите - нито със спасителите на Аристотел.
Това, извинявай, са глупости. И никакво знание. Чак не знам от къде да го подхвана за да ти го обясня, толкова на елементарно ниво има дупки. Ти явно си въобразяваш, че ислямската култура се свежда до турците, които дори не се наричат правилно така, както трябва да знаеш, след като твърдиш, че не смесваш термините, а ислямът е имал територия от Средна Азия, през северна Африка, до западна Европа. Османците са само едно малко племе в този свят, който в даден момент играе различна по важност роля, но освен него има и много други. Това е все едно да сведеш цялата западна цивилизация само до Германия или Англия, пренебрегвайки всички останали. И арабите, и маврите са мюсюлмани от 7-8 век, и именно те създават разцвета на културата. Споменах ли, че смесваш термините? И да съм, не вреди да повторя, дано ме чуеш.
За Света София, просто не ми се обяснява. Ти идеализираш някаква си твоя романтична представа. Културите идват и си отиват. Завоевателите от край време са заличавали първо най-видните културни достижения на завоюваните. В това няма нищо варварско, това е естетвен сторически процес.

Aко отрежеш с ножица едно безкрайно въже дали ще получиш две безкрайни въжета?

Тема Re: Исляманови [re: бekъp]  
Автор Eva B. (ﺚﻖ)
Публикувано29.12.07 11:51



Света София не е Свети Стефан, която е българската църква.
Терминът "иго" и "робство" са особено скъпи на българина, но те са исторически неправилни.

Aко отрежеш с ножица едно безкрайно въже дали ще получиш две безкрайни въжета?


Тема Re: ИслямЪТнови [re: strangebrew]  
Автор Eva B. (ﺚﻖ)
Публикувано29.12.07 11:59



Това е чудесна идея.
Аз почти съм превела една книга на Шантал Томас за страдението, мислех да пусна части то нея в клуба, понеже е изключително поучителна в много отношения, но ако има място, на което да я кача цялата, ще е много по-удобно



Aко отрежеш с ножица едно безкрайно въже дали ще получиш две безкрайни въжета?

Тема Re: Исляманови [re: Eva B.]  
Авторбekъp (Нерегистриран)
Публикувано29.12.07 12:22



"Света София не е Свети Стефан" упс, сори маркизо - понасрал съм се малко

, макър че може да се спори съдбата на коя от двете постройки е по за завиждане

"Терминът "иго" и "робство" са особено скъпи на българина, но те са исторически неправилни" анджък /сори за турцизЪма/, де!



Тема Re: ИслямЪТнови [re: бekъp]  
Автор strangebrew (пенливо)
Публикувано29.12.07 12:28



Don't let me be misunderstood...

Обичам такава атмосфера, а и съвсем друго имах предвид - ама ако почна да обяснявам подробно, ще избяга някой.





Тема Re: ИслямЪТнови [re: Eva B.]  
Автор strangebrew (пенливо)
Публикувано29.12.07 12:35



Копилефтът може да е проблем, обаче. Иначе за филмите, аудито и книгите съвсем сериочно предложих, само време да има, така че след Н.Г. мога да почна - само да знам къде. Рапидата дори с руски крак е много неудобна (ограничения до 100 МБ на час теглене, за 24 часа май беше до 300-400 МБ). Ако някой се сеща за подобен сървър, да казва.

А Шантал Томас може да пускаш и по телепатия, или на мейл.


Чао до довечера.

П.С. В предния постинг не исках да правя асоциация с Малевич, нито да хвърлям камъни в горската градинка на любимата ми драка - явно галерията си пази трафика. Но черната дупка също добре изглежда. А като пораздере човек чернилката, отдолу лъсва оригиналният кошмар.





Тема Re: ИслямЪТнови [re: strangebrew]  
Авторбekъp (Нерегистриран)
Публикувано29.12.07 12:38



"Обичам такава атмосфера" бе, знам си аз, че си сродна душа



"съвсем друго имах предвид" знам, ама реших да смекча с малко романтика иначе циничното ти охарактеризиране



Тема Re: ИслямЪТнови [re: бekъp]  
Автор strangebrew (пенливо)
Публикувано29.12.07 12:42



You Win, I Lose ...



За съжаление, я няма в тубата, но и това ще свърши работа -

Не си прав, в момента не съм даже в бойна форма.



Тема Такаааааааам:)нови [re: бekъp]  
Автор Markizata (чиста енергия)
Публикувано29.12.07 13:17



За десятъка, викаш...за десятъка няма да споря и на йота - ако нещо може да им се признае на джагалите, то е, че са имали перфектна данъчна политика, само благодарение на която разпаднатата им и прогнила държава е продължавала да съществува толкоз века.
Ама ние в момента не спорим за държавно устройство и данъчна политика - иде реч за религия, нали?:)
Става дума за нещо много конкретно - или поне за това аз отворих въпрос - за това, че мюсюлманите са варварски агресивни към чуждата вяра, чуждата култура и чуждия манталитет!
(за ограниченията, колко трябвало да бъде висока и най - високата християнска църква - няма нужда да обяснявам, как хората е трябвало да се крият, за да изповядват вярата си, а, "Време разделно", надявам се, всеки от вас е чел или поне гледал филма, та, няма нужда да навлизам в подробности( освен ако не щете да изкарате, че и Антон Дончев си е измислял историйки, под силно руско влияние, точно така, както и Баташкото клане е било ИЗМИСЛИЦА!

)
Даваш пример за англичаните - спрямо келтите, спрямо шотландците, бих добавила аз, даваш пример за Хитлер, за Сталин (много уместен пример, действително!), за руското крепостничество, за френската революция...различното, обаче, е само едно - всички диктатори и водачи на кланета, поттисничество и войни, действат срещу собствените си поданици или срещу чужди, но от същата вяра - те., при тях поводът е различен (поодът, не, причината!)
Докато при турците и всякакви други съвременни терористи - поводът е именно религиозен. Те избиват и унищожават хора, сгради и култури, само защото са с различна от тяхната верска принадлежност.
Защото самият им Коран прогласява "свещения джихад". Сега, за джихад - а няма да задълбавам, щото Евичка ще обясни надълго и нашироко, че джихада, който Коранът проповядва, е нещо съвсем друго, че няма нищо общо с варварските изпълнения на тоя и на оня....:)))
Въпросът е, че, когато трябва да се промива мозъка на дивите орди да разрушават храмове и паметници, да убиват хора и, правейки го, да се имат за големи праведници, които ще отидат в рая, където ги чакат 700 девици, то се прави именно с приказки за джихад-а.
Точно така, както преди 500 години са унищожавали шедьоври на архитектурата и изкуството, точно така и днес разрушават две от най - импозантните и известни сгради в света, ведно с още няколко хиляди души в тях - ИМЕННО на религиозен принцип.
Аз не знам - не съм чувала, поне, мюсюлманите да воюват и да се избиват помежду си. да са правили световни войни, вартоломееви нощи и френски революции -те воюват с различните от тях по религия. Което, обективно погледнато, е доста по - хитро, може би.
Що се отнася до "Св. София" - и ти се бъркаш - "Св. София" е била византийски храм. Никога български. В момента е музей, собственост на турската държава и тя си носи отговорността за нея и поддръжката й, както и събират приходите от невероятно скъпите билети за посещението й (за момента главно се концентрира само върху второто, по мои скромни наблюдения)
"Св. Стефан" се казва българската църква в Истамбул, и е желязна (за да не могат да я палят). За нейната рекунструкция и поддръжка се набират средства от български фондации. За момента не функционира.
Накрая, моля който прочете моите мнения по отношение на исляма, да не се чувства лично засегнат за религиозните си или културни познания и разбирания, или пък вярвания. Това е мое лично мнение. И то касае дадената религия и най - вече начина, по който тя се използва, за да зомбра едни бедни и неграмотни хора да стават машини за само/убиване и само/унищожение.
Индивидът си е индивид и всеки достоен човек заслужава уважение и добро отношение, независимо от неговата религия, раса пол и разни други дискриминационно - поводни характеристики:)))



Тема Re: Исляманови [re: Markizata]  
Авторцвeтe (Нерегистриран)
Публикувано29.12.07 14:35



Ти продължи мислите ми. Винаги религията се използва за сплашване. И като се има в предвид, че сме освободени от робство преди 129 години, а това са две, три поколения, ако смятаме средно по 50 години живот, на поколение, то робството май не е било толкова далече. Според това, че при исляма мъжът е водещата фигура, а жената подчинената, дори и да е по-умна, какво мислиш става. Смята се, че ако имаш момче и момиче, имаш само едно дете - момчето, тъй като женското било чуждо. Ако уважавам исляма, то е затова,че са запазили всичките архитектурни паметници. Всъщност, че си уважават историята, и я почитат. Който е ходил в Турция е възхитен от чистотата, от любезността с която те посрещат. От това, как с усмивка ти показват всичко, което пожелаеш, за да си дадеш парите, което е целта на занятието. А иначе, като махнеш религията, хората са същите като нас, добри и лоши, свят като цвят, шарен.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.