Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:53 26.06.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб на разведените
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема С молба за помощ към васнови  
Авторнoщ (Нерегистриран)
Публикувано01.10.07 21:45



Знам за клуб право, но отдавна ви чета и знам че тук има специалисти, а и препатили, които могат да дадат съвет.
И така директно по въпроса!
Развеждам се.
Имам жилище, което родителите ми подариха, но след брака като сватбен подарък. От 4 - 5 г. съм във фактическа раздяла със съпруга си, т. е не живеем заедно. Имахме споразумение за развода - неофициално, но на първото дело той ме изненада с претенции към жилището, а после неофициално ми поиска солидна сума пари за да се откаже от тях. През времето на раздялата ни децата ни навършиха пълнолетие, аз ги издържах сама, като им осигурих всичко включително и висше образование, без баща им той не знае дали учат и как са със здравето. Синът ми имаше тежки здравословни проблеми наложиха се три скъпи операции - съпругът ми не е помогнал за оцеляването на детето ни, дори не се обади за морална подкрепа. Да не ставам многословна. Моля дайте ми съвет - как да спася жилището което е купено от моите родители - имам свидетели, но нищо друго което да показва, че той няма принос за него. Ако го изгубя аз и децата които все още живеят с мен оставаме на улицата. До сега аз живея поддържам, ремонтирам и плащам данъците и всичко по имота той не се е появявал, не е претендирал, не е помагал и нищо не беше искал от мен.
Моля ви помогнете ми!





Тема Жилищетонови [re: нoщ]  
Автор jamie (сладък)
Публикувано01.10.07 22:42



е дарено на теб от родителите ти - нямаш ли документ който го доказва ?
Как стана дарението ?



Тема Re: С молба за помощ към васнови [re: нoщ]  
Автор:)))) (Нерегистриран)
Публикувано02.10.07 02:07



Ще си позволя да поразширя въпросите на Джейми.
На теб ли е подарено или на двама ви? На чие име е нотариалния акт? Подарък ли е?Дарение с условие ли е? и т.н.
Нека адвокатите тук ти кажат, но аз доколкото знам дарение и наследство....твои са си. Да не е на името на двама ви? Ако е на името на двама ви някъде вписано ли е че е по повод брака? ит.н. и т.н. - обясни подробно и изчепрателно.
Варианти по принцип колко си искаш, но ти не даваш информация.
Каза 4-5 години фактическа раздяла. Можеш ли да докажеш, ч той не е полагал никакви грижи за жилището, а само ти си го поддържала и си плащала само ти всички дължими данъци и такси? Та обясни всичко ако можеш , но не с емоция, а с факти, за да могат по-компетентните от мен да ти помогнат.



Тема Адвокат имаш ли? [re: нoщ]  
Автор ASSASSlN (стар клубар)
Публикувано02.10.07 10:19



Щом жилището е дарение от родителите ти - бившия ти съпруг не може да има никакви претенции. Какво пише в нотариалния акт на жилището? Акт или някакъв друг документ за дарение има ли?

Това, че си се грижила за децата след навършване на пълнолетието им няма да трогне съдиите, но можеш да извикаш децата за свидетели.

Споко.



Тема Я питай в "Право" дали е възможно да се отменянови [re: нoщ]  
Автор ASSASSlN (стар клубар)
Публикувано02.10.07 10:21



дарение?



Тема Re: Я питай в "Право" дали е възможно да се отменянови [re: ASSASSlN]  
АвторHOЩ (Нерегистриран)
Публикувано02.10.07 15:40



Извинявам се че не отговарям ама днес нета е отврат и не мога нещо да пиша в клуба.
Проблема е че в нотариалниа акт не пише нищо, родителите ми го купиха директно на мое име след брака, не става и дума за дарение.
Адвокат имам - за сега ще се борим със свидетели, той иска да призове децата и други свидетели, които да удостоверят това за което писах, но доколкото съм запозната с нашите закони мисля че имам огромно основание за притеснение. Това което стандартно приложимо е ясно, просто се питах как са се уредили подобни казуси при вас, за да знам какво ме чака.
Мислех да му предложа пред свидетели, всеки от нас да дари своята половина на едно от децата, защото той сега започва една мръсна битка, че аз не го допускам до децата, и че не му давам възможност да се грижи, а те са вече пълнолетни и аз не мога да спра нито тях нито него да поддържат връзка, но до скоро той беше в пълна неизвестност.



Тема Загазила си.нови [re: HOЩ]  
Автор jamie (сладък)
Публикувано02.10.07 15:43



Сега се старай да докажеш по-големия си принос за жилището.



Тема Re: Я питай в "Право" дали е възможно да се отменянови [re: HOЩ]  
Автор Eva B. ()
Публикувано02.10.07 15:48



След като жилището е на твое име, дари го на родителите ти. Както някой вече каза, акт за дарение не може да се разтрогне. А после вече те ще ти го върнат или директно ще го дадат на децата ти.

- Ти как се озова тука?
- Стреляше се - кратко отвърна Саид.


Тема Не може вече.нови [re: Eva B.]  
Автор jamie (сладък)
Публикувано02.10.07 16:01



Защото не и е дарено - а все едно тя го е купила, придобила го е по време на брака. Дели се. Въпроса е в какво съотношение - т.е. да гони по-голям принос и оттам - по-голем дял.

Семеен кодекс:

"СЪПРУЖЕСКА ИМУЩЕСТВЕНА ОБЩНОСТ
Чл. 19. (1) Вещите и правата върху вещи, както и паричните влогове, придобити от съпрузите през време на брака в резултат на съвместен принос, принадлежат общо на двамата съпрузи независимо от това, на чие име са придобити.
(2) Съвместният принос на съпрузите може да се изрази във влагането на средства и труд, в грижи за децата и работа в домакинството.
(3) Съвместният принос се предполага до доказване на противното."

"УПРАВЛЕНИЕ И РАЗПОРЕЖДАНЕ С ОБЩИ ИМУЩЕСТВА
Чл. 22. (1) Съпрузите имат равни права на владение, ползуване, разпореждане и управление върху общите вещи и права върху вещи. Докато трае бракът, никой от съпрузите не може да се разпорежда с дела, който би получил от общото имущество при прекратяване на имуществената общност. Действия на управление относно общите вещи и права върху вещи може да извършва всеки от съпрузите.
(2) Разпореждането с общи движими и недвижими вещи и права върху тях се извършва съвместно от двамата съпрузи.
(3) Разпореждане с обща недвижима вещ или право върху такава вещ, извършено от единия съпруг, поражда действие за другия, ако в шестмесечен срок от узнаването той не го оспори по исков ред."

"РАЗПОРЕЖДАНЕ СЪС СЕМЕЙНОТО ЖИЛИЩЕ - ЛИЧНА СОБСТВЕНОСТ
Чл. 23. Когато семейното жилище е лична собственост на единия съпруг, той може да се разпорежда с него само със съгласието на другия съпруг. Ако липсва съгласие, разпореждането може да се извърши с разрешение от районния съд само ако се установи, че не е във вреда на децата и семейството."

Редактирано от jamie на 02.10.07 16:03.



Тема Ако това ще те успокоинови [re: нoщ]  
Автор ПOЛУидиoтчeтo (тиква, бе)
Публикувано02.10.07 16:08



все пак свидетелските показания имат значение. Когато приятелката ми се развеждаше, трябваше да свидетелствам, че едната вноска за жилището им е направена от нея, защото документът беше издаден на името на мъжа и, въпреки че наистина тя я внесе. Имаше значение, защото мъжът и после предложи доброволно да и изплати половината жилище, вероятно посъветван от адвоката си.



Животът естествено е неудачен, но всичко останало е нормално.


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.