Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:51 17.05.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб на разведените
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема Мъртва ли е учтивата форма?нови  
Автор Eva B. ()
Публикувано03.07.07 19:00



Днес интимниченето и лекомислените обръщения ни заливат навсякъде. Не говоря само за интернет, даже не говоря за интернет, където неписано правило е да се говори на "ти", визирам културата на улицата, ежедневието ни, живота ни...Сякаш навсякъде непознати се стремят да се държат така, все едно ни знаят от люлката или поне от училище. Бабата в автобуса, продавачът на сладолед, сервитьорката, продавачката...Никой не желае или не може да си спомни, че към непознат човек се иъползва учтива обръщателна форма.
Лично на мен мие безкрайно неприятно подобно поведение. И се замислям, изчезнало ли е доброто държание в наши дни и ако не, каква почва все още има у нас?

Hие сме фигури в съня на Бога, които гадаят как той сънува...


Тема Re: Мъртва ли е учтивата форма?нови [re: Eva B.]  
Автор *Плaмeн* (тарикат)
Публикувано03.07.07 19:08



Че ми каже той на мене-он,като я съм Вие. Нали



като ми се доработи,сядам и чакам да ми мине

Тема Re: Мъртва ли е учтивата форма?нови [re: Eva B.]  
Автор Cтpeйнджъp (разкошче)
Публикувано03.07.07 19:08



Миличка и мен много ме дразни, когато някой напълно непознат ми заговори на "ти". Гледам категорично да се придържам към учтивата форма на обръщение и да спазвам етикета. Само ако събеседника ми пожелае да минем на "ти", тогава, но пак ми е трудно особено ако е човек, който ме респектира и буди у мен уважение. Това обаче предполага по-чест контакт иначе за еднократните такива се придържам към етикета, т.е. към учтивата форма.



Тема Re: Мъртва ли е учтивата форма?нови [re: *Плaмeн*]  
Автор Eva B. ()
Публикувано03.07.07 19:10



Ми така де, Вие съм

Може да съм вие само ако имам въшки или шизофрения

Hие сме фигури в съня на Бога, които гадаят как той сънува...

Тема Re: Мъртва ли е учтивата форма?нови [re: Cтpeйнджъp]  
Автор Eva B. ()
Публикувано03.07.07 19:13



Става въпрос и за нящо друго...Сякаш цялото ни общество е забравило, че някога учтивата форма е съществувала. Не само, че не ти се дава избор коя от двете да използваш, ти-то се налага директно.

Hие сме фигури в съня на Бога, които гадаят как той сънува...


Тема Re: Мъртва ли е учтивата форма?нови [re: Eva B.]  
Автор PipilotaViktualija (автентична)
Публикувано03.07.07 19:13



Още по- неприятно е простоватото фамилиарничене на "вчерашни" водещи, репортери и прочие, особено в електронните медии, които негласно са се споразумели да се обръщат на "ти" към авторитети от различни области, които заслужават малко повече, макар и формален според някои, респект.





Тема Re: Мъртва ли е учтивата форма?нови [re: PipilotaViktualija]  
Автор Eva B. ()
Публикувано03.07.07 19:16



В този случай проявявам завидно безразличие, което обикновенно прикривам под думата толерантност

и си казвам "те да си правят каквото искат, стига мен да не ме закачат"

Hие сме фигури в съня на Бога, които гадаят как той сънува...

Тема Re: Мъртва ли е учтивата форма?нови [re: Eva B.]  
Автор Cтpeйнджъp (разкошче)
Публикувано03.07.07 19:17



Хич не се давам без словесен "бой"! Правилно си забелязала, то това "дърпане" по кривата в посока гравитацията е не само в начина на говорена... в отношенията между хората, в злобата, агресията... грозна картинка!



Тема Re: Мъртва ли е учтивата форма?нови [re: Cтpeйнджъp]  
Автор Eva B. ()
Публикувано03.07.07 19:23



Мдам, хората днес не могат да говорят. Правят изричения с три думи, от които две ще са с грешки, ако са в писмен вид и се стряскат, ако употребяваш повече от една сложна фраза на час. Какво стана с изкуството на разговора, с играта на смисъл и красотата на думата?

Hие сме фигури в съня на Бога, които гадаят как той сънува...


Тема Re: Мъртва ли е учтивата форма?нови [re: Eva B.]  
Автор Cтpeйнджъp (разкошче)
Публикувано03.07.07 19:28



И аз си мислех точно за това. А има толкова красиви думи... да не говорим, че децата вече пишат "6" вместо "ш", "4" вместо "ч". Шльокавицата превзема бавно и неусетно!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.